Uit den Leidschen Raad 75* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 November 1934 Derde Blad No. 22910 Een zitting, door incidenten verstoord. Alleenspraak van een „MAN" KUNST EN LETTEREN. BURG. STAND VAN LEIDEN. Dr. Eckener over het Wereldluchtschipverkeer. VRAGENRUBRIEK. Geen adres inzake den werkloozensteun aan de regeering. Tenslotte is punt 1 der agenda z. h. st. jangenomen. HAMERPUNTEN. I je. Voorstel tot verkoop van gedeelten I valer en verdronken rietland, gelegen aan I de Haarlemmertrekvaart, kad. bekend ge- Leente Warmond, sectie C No. 333 (ged.), (an C. Brandse. (256) Conform besloten. 3e. Voorstel: a. tot verkoop van een gedeelte bouw- Iterrein ten Z O. van den Van Slingelandt- lfeg, kad. bekend gemeente Lelden, sectie lp Nis 100 (ged.) en 101 iged.) aan Prof. |Dr B A. van Groningen; b tot beschikbaarstelling van gelden |t;n behoeve van gedeeltelijken aanleg van |df tusschen de Ledenberghstraat en den Iran Slingelandtweg ten Z.O. van het sub li bedoelde bouwterrein, geprojecteerde litraat. (257) Conform besloten. te. Voorstel tot wijziging van de ver- lordening betreffende het verleenen van jen bijslag op de pensioenen aan ge- neente-ambtenaren en hunne weduwen weezen toegekend, krachtens de veror- Ifning regelende het verleenen van pen en en wachtgeld aan gemeente-ambte ren en de verordening regelende het sleenen van pensioen aan weduwen en pderen van gemeente-ambtenaren, zoo deze luiden na de wijziging van 26 „art 1914. (258) Conform besloten. 5e. Voorstel tot het instellen van een [ichtsvordering tegen A. v. Driel te Brielle, ekkende tot vergoeding aan de gemeente un de schade, haar toegebracht door aan- iring van het Z.O. remmingwerk van de ote Havenbrug. (259) De heer WILBRINK vraagt of er wel te halen is. Wat bereikt men anders? De VOORZITTER zegt, dat de gemeente [vocaal toch aanraadt te procedeeren. j Conform wordt dan besloten, [te. Praeadvies op het adres van het erkloozen-Strljd-Comité in zake het ne- van verschillende maatregelen ten ihoeve van werkloozen, alsmede in zake [trlaging van de gas- en electriciteitsta- ren voor alle arbeiders en kleine mid- istanders. (260) Conform besloten. DE WERKLOOSHEIDSKWESTIE. ie Verzoek van het Plaatselijk Arbeids- betariaat om in overleg met de Regee- maatregelen te treffen in zake in- 'ting van de verlaging van de steun- men. tot het aanbrengen van verbete ren in de steunregeling en tot het ne- van maatregelen, welke er toe leiden, i ook jeugdige werkloozen te steunen. (261) |!e. Verzoek van den Leidschen Bestuur- ond om bij de Regeering aan te drin- a op verschillende verbeteringen in den i aan werkloozen. (262) De heer v. STRALEN gelooft, dat er alle leiding is om aan het verzoek van den BB te voldoen, daar de laatste regee- ijsmaatregelen zeer belangrijk den toe- fand der werkloozen hebben verergerd, i door hem ingesteld onderzoek heeft t volledig aangetoond. Voor 1502 gezin- i is de steun verminderd met f 752 per tek, nader specificeert spr. een en an- kr. Vele gezinnen zijn gebracht op den Bid der ondervoeding, die trouwens in dele gevallen al is geconstateerd. De nir.g'r,uren zijn bovendien door de werk ten niet meer op te brengen en drijven 1 tot wanhoop. Plm. 1/3 van den steun ut weg aan huur, in eenige gevallen nog (er, naar hij met cijfers aangeeft. Er aet daarom iets gebeuren. Voor klee- ag, schoeisel en dekking kan totaal niets eer worden besteed. Het crisis-comité ia voor aanvulling zorgen, doch dit co- Bé beschikt daarvoor over te weinig Wdelcnplm. f.8 per gezin per jaar, het- Wn geheel onvoldoende is. Beschikbaar- ping van goedkoope boter is evenzeer poldoende geregeld. Kan de gemeente 7 niet zelfstandig iets doen? Speciaal, u wij leven in een landbouwstreek. IVoor de jeugdige werkloozen zal ook wat Vaan moeten worden. Algemeen wordt k TOischelijkheid daarvan gevoeld doch flfbeurt niets van regeeringswege. Er is hen geen uitzicht meer en daadwer- lijke hulp is z.i. noodzakelijk. Te meer, ui de winter voor de deur staat. De stand is bang en dreigend. En waar het toeentebestuur zelf niets of weinig kan is aandrang op de regeering nood- rtelijk, zooals elders dan ook geschiedt. Boeten middelen worden gevonden tot "Metering. De drang mag niet alleen ko- van de organisaties, moet ook komen 1 andere zijde en vooral van bestuurs- kamen. De raad mag niet langer af zij - 8 blijven staan, al is totdusver een an il oordeel geveld in algemeene zaken. I Bit gemeentebestuur is toch mede ver- p'voordelijk voor den toestand der in pers en heeft z.i. daarom tot taak ook ée regeering te doen, wat mogelijk 1 zijn. [Be middenstand is toch ook zeer nabij 'lokken bij deze algemeene kwestie. De "hindering van de koopkracht doet •n stand eveneens zwaar gebukt gaan. ■ion de middenstanders in den raad dit inzien. adres is gezonden aan alle gemeen ten en vele hebben goedgunstig be- ,.at en adhaesie betuigd, zelfs In het I Zuiden, zie Tilburg. In dient een voorstel in van ongeveer rj~ strekking als het adres. I heer WILMER zal met tegenzin het Ir» voeren, daar hij slechts in herha- lï'3 aal kunnen treden. Maar zwijgen ■jtellicht een verkeerden indruk ma ntlets is zijn fractie toch meer verre, 'c voelen voor werkloosheid- li?: Waarin verbetering beslist noodig 1 "-oh zy zaï tegenstemmen, daar het h.l. niet ligt op den weg van den raad te adresseeren ln zaken van algemeene poli tiek, dus rakende de landspolltlek. Anders zou iedere raad immers zonneklaar wor den een neven-parlementje en zoo eigen graf graven. Nog twee redenen beletten de fractie te stemmen voor dit voorstel, zij het van bijkomstigen aard, n.l. de inhoud en de tijd van indiening. De inhoud is toch al lesbehalve volledig, zie de R.-K. sprekers ln de Tweede Kamer, die o.a. het einde van de belemmeringen van den particu lieren steun voorstonden en beëindiging van den toestand, dat slechts een werk- looze wordt gesteund, zoo hij eerst geheel is verarmd. Nu het parlement juist de begrooting behandelt en de R -K. partij daar krachtig aandringt op verbetering, lijkt hem een adres van den raad ongemotiveerd. Die rechtstreeksche aandrang moet verbete ring brengen, een adres van den raad geeft niets, zou slechts de menschen blij maken met een doode musch! Spr. acht het misdadig, zijn partij te beschuldigen niet te voelen voor de werk- loozen-ellende, doch nogmaals adressee ren is niet de weg. Er moet meer gebeu ren, dat zij erkend, en daaraan wil zijn partij gaarne meehelpen, doch alleen daar waar het hoort. De heer ELKERBOUT zegt dankbaar te zijn, dat de regeering extra-steun van f 2 millioen wil geven voor de werkloozen. Verder wil de regeering den particulieren steun meer armslag geven. De regeering is dus op den goeden weg, al kan men nog niet voldaan zijn. Er zal nog meer moeten geschieden, vooral van de zijde der parti culiere liefdadigheid. Deze adressen ko men z.i. feitelijk te laat. Op de woninghuren zal ongetwijfeld in de Kamer worden gewezen, die inderdaad te zwaar zijn, eveneens op meer boter be schikbaar stellen tegen lageren prijs en op het beschikbaar stellen van aardappe len en schoeisel. Bovendien is reeds aan de jeugdige werkloozen gedacht; reeds nu niet zonder succes zijn deze ideeën ter bevoegder plaatse ingediend en op weg van verwezenlijking. Voor aandrang uit den raad is z.i. geen reden, daar de regee ring de nooden maar al te goed kent en spr. verwacht zeker de vrijheid van parti culieren steun van deze regeering. Over heidssteun en particuliere steun moeten elkaar aanvullen, en daarbij zal de ge meente ook het hare moeten doen. Spr. heeft in dit opzicht vertrouwen ln het col lege van B. en W„ dat het zal doen, wat mogelijk is. Zoo inzake aardappelen, vet, groenten etc., In welk opzicht al proeven worden genomen, al is Leiden daar nog niet bij. Hij hoopt, dat Leiden's college echter diligent zal zijn en over kosten en moeilijkheden zal weten heen te stappen. Daadwerkelijke steun is meer waard dan uren praten. EEN INCIDENT. De heer BEEKENKAMP is van oordeel, dat de heer v. Stralen het college van B. en W. wel eerst had mogen bedanken, de fractie de gelegenheid te hebben willen geven, op kosten der gemeente, dus gratis deze propaganda-vergadering te beleggen voor zijn politieke denkbeelden. De heer SCHüLLER: Dat is schofterig! (Algemeen rumoer). De heer KOOISTRA: Een schunnige uit drukking; zoo gaan wij niet verder, die woorden zal hij eerst moeten Intrekken, hl] slaat met een boek op tafel. Voorzitter SPLINTER: Het woord is aan den heer Beekenkamp, u moet niet lnter- rumpeeren, meneer Kooistra. De heer KOOISTRA houdt vol, dat zoo niet verder kan worden voortgegaan. De heer v. ECK: Dit is een beleediging van onze fractie. Ook de heer VALLENT- GOED protesteert. De zitting wordt dan geschorst. Na terugkeer van den burgemeester, heropent deze de zitting en geeft het woord aan den heer Beekenkamp. Als deze wil voortgaan, verzet zich opnieuw de heer KOOISTRA. Hij wil een voorstel van orde indienen. De VOORZITTER: dat kan, als de heer Beekenkamp is uitgesproken. De heer KOOISTRA wil direct zijn voor stel en wordt tot de orde geroepen. Wan neer hij volhoudt, trots aanmaningen van den voorzitter, schorst de voorzitter om 41/4 uur de zitting tot 4 3/4 uur. De raad is natuurlijk erg rumoerig. Overal bespreekt men de kwestie in groep, jes die wisselen. Het is een algemeen op gewonden va et vient. VOORTZETTING. Om kwart voor vijf heropening. De heer BEEKENKAMP meent, dat de waarde van het N.V.V.-petitionnement is gelegen in het constateeren, hoe gemakkelijk het is de massa warm te maken voor een pak kende leuze! Ook al weet men, dat er niets mee te bereiken valt. Spr. zelf had ook wel willen teekenen als het adres niet was gericht aan de Nederl. regeering doch aan Sinterklaas; het getuigt van een grenzenloos gemis aan werkelijksheidsztn. Spr. wijst op den ernst van dezen tijd, het geld ontbreekt om te doen wat men wel zou willen. Overigens sluit hij zich aan bij den heer Wilmer, de raad is niet de plaats van discussie over deze aangelegenheden. Spr. verbaast zich, dat de S.DA.P. dit adres van den L.BB. durft te steunen. Het is zoo gemakkelijk te leven van nega tie, spr. citeert minister Marchant. Spr. ontraadt ten stelligste eenlgen steun te geven aan het adres. Er is beter werk te doen. Nergens in het buitenland is het beter dan hier, al is het dan ook hier niet rooskleurig, zoowel wat betreft de werk loosheid als steun Dit niet uit zelfover schatting, want er is nog veel te doen, doch spr. wijst er op. dat het een klein kunstje is alles in de war te stur.en. Ter- wllle van de hoogste goederen is het onze taak de regeering te steunen, al heeft zij haar fouten. Wie dat niet doet, voert ons land naar den afgrond. Met vertrouwen op God voorwaarts, is het devies. De heer v. STRALEN noemt de woorden van den heer Beekenkamp, een per soonlijke beleediging en spr. protesteert daartegen ten zeerste. De VOORZITTER kan bedoelde uitlating niet beschouwen als een persoonlijk feit de heer v. Stralen kan deze sarcastisch vinden of geen aangenamen indruk ma kend, dat is iets anders. De heer v. STRALEN oordeelt de uitlating een beleediging van zijn karakter. Wat als zijn eerlijke overtuiging moet worden beschouwd wordt als propaganda versleten. De VOORZITTER kan dit aanvaarden, doch blijft er bij, dat er geen sprake is van een persoonlijk feit. Hij sluit het inci dent. De heer LOMBERT oordeelt de positie der werkloozen zeer erg, doch juist daarom moet vermeden worden alles, wat tenden tieus is. Spr. citeert het Leidsch Arbei dersblad waarin de S.D.A.P. op zeer insi- nueerende wijze zich keert tegen de andere partijen. Nu vergelijkt de heer v. Stralen de steunbedragen weer met de huishuren, doch dat is niet objectief. Het heette, dat gezinsinkomsten en steunbedragen niet uitgewerkt waren Spr. komt dan er tegen op, dat de huisbazen worden ge schoren over één kam, de meest ongun stige. De woningbouwvereenigingen dan bijvoorbeeld? De heer WILBRINK verklaart zich na mens zijn fractie homogeen met de heeren Wilmer en Beekenkamp en met hetgeen de heer Eikerbout zeide over de wenschen, die er nog zijn. Gezien de petitionnementen blijken de S.D.A.P.-leden in de Kamer behoefte aan massa-actie te hebben, om te doen uit komen, wat er leeft onder het volk. Dat hebben de vertegenwoordigers van zijn partij niet noodig, die de nooden kennen en daarop wijzen ter bevoegder plaatse, waar men verantwoordelijkheid durft te aanvaarden en waar men niet uit den weg zal gaan voor een actie van een lichaam, dat niet terzake competent is Ernstig is het Leidsch petitionnement in den raad behandeld, doch de S.D.A.P. in sinueert dat er bij rechts geen gevoel is voor de werkloozen enz.! Hoe kan men dan verwachten dat de andere partijen zich zullen laten spannen voor hun karretje' Spr. zou zich voor de Chr. arbeiders niet meer durven vertoonen als hij voor het verzoek stemde. Spr. ziet daarin slechts een stuk volksmisleiding, al is het wellicht niet zoo bedoeld. Gelaten zal hy verlies aan de stembus dragen, want hij is overtuigd gedaan te hebben wat mogelijk is. Spr. citeert een uitlating van den heer Van Eek op het congres der S.D.A.P., met zijn voorstellen in den raad te bedoelen politieke winst. Is dit bij dit voorstel dan anders? Blijkbaar voelt men het zelf niet meer aan, aan po litieke agitatie te doen. De heer v. WELZEN meent, dat dit debat bewijst de verschuivingen in de arbeiders massa. Anders waren de petitionnemen ten niet zoozeer becritiseerd als is gedaan. Blijkbaar is men beducht voor de uitwer king. Onwaardig spel noemt spr dat kwalijk genomen wordt, dat gesproken wordt van politieke propaganda. Alsof de S.D.A.P. anders zou kunnen? Spr. komt er regel recht voor uit, dat hij propaganda voert voor zijn partij! Z.i. is door de rechtsche partijen abso luut niet voldoende gedaan ter verbete ring het gaat niet om persoonlijke ge voelens en de druk, thans op hen uit geoefend, doet hen spreken als zij nu doen. De S.D.A.P. verwijt spr. niet daadwerke lijk verzet te willen; zij wil de heelmeester zijn van 't kapitalisme, niet de vernietiging. De heer v. ECK is door het debat ge dwongen eenige woorden te zeggen: z.i. be- hooren de discussies behoorlijk te blijven. Nooit zal hij ontkennen, hier propaganda te voeren voor zijn denkbeelden, zooals ieder trouwens doet. doch daaruit mag niet geconcludeerd worde, dat voorstellen niet ernstig zijn bedoeld! Spr. keert zich tegen den heer Beekenkamp die zelfs destijds het petitionnement niet had willen laten be handelen alsof de S.DA.P. hier zit bij de gunst der meerderheid! Wij zijn geen tweede rangs-raadsleden, roept spr. en dat men hen zoo wil behandelen, zal zijn partij nooit dulden; die is voor orde en zich bij de besluiten neerlegt. Mocht 't zelfde nog eens gebeuren, dan zal zijn fractie zich weer zoo verzetten. Spr. ontkent, dat het petitionnement in voor-vorige zitting ern stig is behandeld. Men kan zeggen, dat de voorstellen onmogelijk zijn etc., doch twij felen aan de ernst dulden wij niet! De heer v. Weizen wijst spr. er op, dat zijn partij staat op democratische grond slag en daarbij blijft; zij ziet geen heil in stakingen en relletjes, die tenslotte voor de arbeiders nadeelig werken. Wethouder ROMIJN zegt, dat het stand punt van het college onveranderd is, dat het niet op den weg van den raad ligt te adresseeren in deze aangelegenheden van het gansche land zooals voldoende is aan getoond door vorige sprekers, Het voorstel is grootendeels overbodig bovendien, daar reeds vele aangeroerde kwesties zijn behandeld, deels afgewezen, deels ingewilligd. Spr. onderschrijft de wensch tot grootere vrijheid voor de par ticuliere liefdadigheid; deze is er reeds voor een deel, zooals hij uit ervaring weet. Rechts doet men al veel op dit gebied, van links heeft spr, nimmer iets gehoord in deze richting. Voor hetgeen de heer Eikerbout wilde, staat de organisatie practisch reeds klaar, doch de omstandigheden beletten, helaas totdusver de uitvoering. Bij de eerste ge legenheid zegt hij vollen steun van B. en W. toe. De heer v. STRALEN erkent weinig hoop te hebben gehad op aanvaarding van zijn voorstel, gezien de mentaliteit van den raad doch hij blijft er bij, dat het wel dege lijk ligt op den weg der gemeenten om zich tot de regeering te wenden, vooral waar men erkent, dat niet alles is, zooals men zou wenschen. Geen woorden, maar daden, daarop komt het aan. (Van alle zijden ge roep: juist! Waar zijn uw daden?), doch die weigert de raad f. 2 millioen extra- steun beteekent f. 7 per jaar meer voor iedere werklooze. Laten de vertegenwoor digers hier der meerderheidspartijen hun invloed oefenen op hun partljgenooten, doch dit weigert men. De heer Lombert was er met zijn opmerking over tenden- tieele cijfers geheel naast. spr. kan zijn cijfers volledig handhaven. RECLAME. 2017 Nu ik al 'n heele kerel begin te worden, stap ik elke avond met plezier in m'n bad.Moederzegt,dat ik als man van bijna vier-en-twintig maanden best mezelf kan red den. Castella gebruik ik,-goed voor m'n velletje - zegt Moeder. En, Moeder weet wel wat daar goed voor is... haar eigen gezicht is ik-weet- niet-hoe-heerlijk zacht. OP O GOEDE ZEEP STAAT TIJDSCHRIFTEN. Winternummer „Reizen en Trekken." De Nederlandsche Reisvereeniging streeft er, gelijk bekend, naar bij haar leden de kennis van het landschap en de natuur in Nederland en het buitenland te verrijken, maar vooral ook bij hen belangstelling op te wekken voor die takken van kunst en wetenschap, welke het geestelijk genot van het reizen zoozeer verdiepen. Het is daarom, dat de N.R.V. voortdu rend tracht langs velerlei wegen haar leden op dit gebied voor te lichten. Naast de instructie der leiders, de uitvoerige programmaboekjes en tallooze andere ge schriften, de lezingen en voordrachten, is ook het wekelijksch Orgaan Reizen en Trekken een middel om tot dit doel te ge raken. Behalve, dat in dit weekblad ge regeld artikelen worden opgenomen over land- en volkenkunde, geschiedenis, folklore, archeologie, natuurkunde etc, worden van dit blad eenige malen per jaar bijzondere nummers uitgegeven, welke ge heel zijn gewijd aan hetgeen in een be paald jaargetijde op reisgebied de voor keur verdient. Zulk een blad is ook het speciale „Win ternummer '34-'35", dat thans is versche nen. De twee en dertig pagina's van dit blad zijn in een gelukkige combinatie van offset- en boekdruk samengesteld, en op beter papier dan gewoonlijk afgedrukt Verschillende bekende auteurs, als Otto van Tussenbroek, mr. W. J. van Balen, Jan Feith, J. Th. M. Wijs, Jan P. Strijbos, Dr. A. van Kreveld, A. M. de Jong, A- L. C. A. van Nijnanten, D. J. v. d. Ven, J. F. Baer van Hemmersweil e.a. hebben er aan mee gewerkt- GEBOREN. Jacob Johan, Z. van J. Krekelaar en J. S. Holverda Sophia, D. van A. J. Eradus en M. J. de Mooy Marinus Hen- aricus Wilhelmus, Z. van G. Arnoldussen en M. M. Kelderman Antoon, Z. van L. v. d. Stelt en W. Voogt Hans Joachim, Z. van A. Wijkens en G. Dickmann Geerts Ans. Z. van A. v. d. Gugten en G. Rekers Nicolaas Johannes, Z. van H. Tromp en E. Kluth Jacoba Anna Pieter- nella, D. van C. J .Strijk en P. H. v. d. Kamp Franciscus Johannes, Z. van C. A. Balat en M. Zwaaneveld Elisabeth Gerarda, D. van J. C. v. Rossenberg en J. M. de Groot Felix Hendrik, Z. van F H. E. Guljé en V. J. M. Berger Franciska Antonia Dorothea Maria. D. van F. P. Muller en A. W. Boorsma Johanna Pe- tronella Alida, D. van H. Riebeek en M. Naber Francina Louise Dorothea, D. van H. Th. Trossel en M. J. A. Uittenhout Elisabeth Winfriede. D van J. Bornheim en A. Reuter Frederika Jacoba, D. van A. Waasdorp en J. W. Harkink Adriana Petronella, D. van J. A Dijsselbloem en J. C. M. Koot. OVERLEDEN. P. H. Kroon—v. Gent, Vr. 51 j. J. J. Boon, M. 65 j. Ten stelligste ontkent spr. den nood der werkloozen te gebruiken voor partij-propa ganda. Dit tegenover den heer Beeken kamp, die ook verder zijn partij beleedigde door zijn Sinterklaas-uitlating over een zoo ernstige zaak als het petitionnement. De heer WILMER herinnert aan de woorden van den heer v. Stralen, dat het neerkomt op daden, niet op woorden! Juist wat geeft dit voorstel dan anders dan woorden? Hetzelfde wat de S D.A.P. den heer Bee kenkamp zoo kwalijk nam, wordt toege past door de S.DA.P. in 't Leidsche Arbei dersblad en ook anders. Dat bedenke deze partij eens terdege! Het voorstel-v. Stralen wordt verworpen met 1812 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen en Vos. De heer SCHÜLLER stelt dan zijn vra gen. die volgende zitting behandeld zullen worden, waarna sluiting volgt. DE LZ 129 IS GELUK EEN VLIEGEND HOTEL MET 50 PASSAGIERS. Ook een rooksalon aan boord. Een medewerker van het Duitsch Ver keersbureau te Amsterdam meldt ons: Dezer dagen kon met de laatste werk zaamheden aan den bouw van den „L2 129". het nieuwe Duitsche reuzen-Zeppe- lin-luchtschip worden begonnen. Door be kwame handen wordt nu verder, nadat hed uit fijne leden bestaande aluminium- geraamte geheel is gemonteerd, de nieuwe luchtkruiser bijna een dubbele „Graf Zeppelin" met het doekomhulsel over trokken. 35000 M2 stof zijn hiervoor noodig. Dr. Eckener is gaarne bereid, mijn tal rijke vragen over de „LZ 129" en over de toekomst van het wereldluchtschipverkeer in het algemeen te beantwoorden. Na wel haast een menschenleven van noesten, on verdroten arbeid na zware tegenslagen na het overwinnen van moeilijkheden, die dik wijls minder op technisch gebied lagen, dan wel veroorzaakt werden door den tegenstand van menschelijke domheid of zelfs kwaadwilligheid, ziet Dr Eckener thans de verwerkelijking van een regel matig luchtschipverkeer. het heele jaar door, met in het begin tenminste vier luchtschepen over de Oceanen en wereld- deelen als een zaak van de allernaasta toekomst. De laatste berichten uit Amerika, in de eerste plaats de plannen en voorstellen van den plaatsvervangenden minister van handel en leider der luchtschipvaartafdee- ling m de Handelskamer Ewing Mitchell aan de bondscommissie voor luchtschip vaart gericht kondigen duidelijk aan. da!) de Vereenigde Staten binnen afzienbaren tijd reuzenluchtschepen willen laten bou wen door de Good Year-Zeppelin Company die niet ten dienste moeten staan van de marine, zooals hun voorloopers. maar van, het wereldluchtschipverkeer. Dit is en blijft ook, zoo verklaart Dr. Eckener met nadruk, de eenige taak der luchtschepen, die op onze werf te Frie- drichshafen worden gebouwd Een edeler en grootere taak laat zich dan ook niet) denken. Dr. Eckener is er van overtuigd, dat Engeland binnenkort weer met den bouw van eigen luchtschepen zal beginnen. Het besluit, geheel met den bouw van Starluchtschepen op te houden, viel in een tijd. toen Engeland ook de deelname aan den wedstrijd om het blauwe lint van den oceaan opgaaf. De algemeene. economische crisis heeft slechts voor korten tijd een dergelijke passieve stemming doen op komen. Vol enthousiasme vertel ik Dr. Eckener van mijn bezoek aan de hal van de werf, waar ik kennis maakte met den „LZ 129" in zijn huidig bouwstadium, vooral over de reeds in het geraamte gemaakte passa giersruimten. Want de ,,LZ 129" zal im mers net een vliegend hotel voor 50 passa giers voor den grooten tocht met zich mee voeren, dat in het middenschip kunstig tusschen de voornaamste bogen van den geweldigen Zeppellnromp is ingebouwd. De passagiers van de ,JLZ 129" hebben het comfort van een groote zeereis aan boord van een oceaanstoomer. Het nieuwe reu- zenschip is zoo veilig tengevolge van het gebruik van Helium als draaggas en van ruwe olie als brandstof de „Graf Zeppe lin" vliegt, zooals bekend, nog met water stofgasvulling en met benzine-motoren dat het zich als allereerste luchtschip een rooksalon kan permitteeren; verder zijn er op een vlak van 400 M2 twee promenade dekken. heerlijke slaaphutten, eet-, con versatie- en bibliotheekzalen aanwezig. Dr Eckener hoort geduldig mijn loflied op de schoonheid en volmaaktheid van den nieuwen luchtkruiser aan. Hij spreekt opnieuw de overtuiging uit. dat de „LZ 129" de hoogst denkbare graad aan veilig heid, capaciteit, betrouwbaarheid en com fort biedt. Volgens zijn meening zullen de luchtschepen ook in de toekomst niet meer veel grooter gebouwd worden. Met een in houd van bijna 200.000 M3 is de LZ 129" reeds meer dan 90.000 M3 grooter dan de „Graf Zeppelin", welks prestaties in de afgeloopen zes jaar- alle verwachtingen verre overtroffen. Immers de „Graf Zeppe lin" bereikt waarschijnlijk op zijn eerste Kerstvlucht aan het eind van dit jaar zijn millioenste afgelegde kilometer. De „LZ 129" belooft ook in samenwerking met andere luchtkruisers over regelmatig be vlogen groote afstanden in verband met zijn afmetingen en uitrusting, de grootste kostenbesparing. Wat de capaciteit van het nieuwe lucht schip betreft, deze wordt zelfs niet in de verte door anderen benaderd. Zijn vier ruwe-olle-motoren. die de firma Daimler- Benz heeft toegezegd in het volgend voor jaar te zullen leveren, opdat het in Maart of April na de doopplechtigheid zijn eerste vlucht kan ondernemen, doen het schip met hun totaal van 5000 PK. zonder tus- schenlanding en zonder speciale vermin dering van de normale nuttige last over meer dan 1/3 van den aardomtrek vliegen. Zou de ,LZ 129" zonder rekening te hou den met een extra-last aan passagiers en post, slechts een record op haar naam willen brengen en hierop berekend brand stof innemen, dan zou hli zonder tusschen- landing de heele aardbol om kunnen vliegen! In het volgend voorjaar zal de „LZ 129" gelegenheid hebben, voortdurend nieuwe bewijzen van zijn absolute ver keersveiligheid en zijn betrouwbaarheid als meest ideaal verkeersmiddel over de zeeën van werelddeel naar werelddeel te leveren. Abonné W te N. De verbintenissen der1 borgen gaan over op hun erfgenamen. De schuldeischer kan dus in het onderhavige geval van de erfgenamen voldoening dei- schuld vorderen. Dat de akte niet nota rieel verleden is, doet niet ter zake. L. v. H., te S. De duur der verjaring hangt af van den aard der vordering. Vorderingen van kooplieden verjaren na 5 jaar. Mej. de K„ te Z- U hebt recht op 2 maanden salaris.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9