75*te Jaargang DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 No. 22910 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN H OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD CY PRUS DER ADVERTENTIEN: 30 ets. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 ötê. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PostdmnjK- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.36; per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd agn, per'week 0.18 Franco per post f.2.35 portokoeten. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat zij voor de door de Katholieke Actie „de Graal", de Evangelische Luthersche Gemeente, de Jeugdcentrale en de Verg. Wijk Vin der Ned. Herv. Gemeente, resp. oo 2 Dec., op November, op 27, 28 en 29 November en op 29. 30 November en 1 December a.s. te houden bazars, ontheffing hebben ver leend van het voorgeschreven winkel sluitingsuur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Dr. J. H. HOLWERDA. Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 Januari a.s. buiten bezwaar van 's Rijks schatkist benoemd tot directeur van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijks museum van Oudheden alhier. GEREF. KERK. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft als zendende kerk, benoemd als lei der van het werk onder de studeerende Oosterlingen ds. J. Verkuyl te Laren. De Kerk van Leiden zal met die van Laren een contractueele overeenkomst aangaan, waardoor ds. Verkuyl 2 dagen per week en Zondag per maand voor den arbeid te leiden aanwezig zal zijn. OPENING TENTOONSTELLING IN ENDEGEEST. Gisteravond om half acht werd de jaar- lijksche tentoonstelling met verkoop van de artikelen, gemaakt door de patiënten van Endegeest, Voorgeest en Rijngeest, geopend. Het openingswoord werd gespro ken door dr. F. J. Stuurmn, geneesheer- directeur der gestichten. Spr. verheugde rich dat, gelijk het vorige jaar, de voor raad der artikelen niets te wenschen overlaat, bewijs van den ijver der pa tiënten en de groote toewijding van het verplegend personeel! Spr. dankte met 'n toepasselijk woord allen, die hebben mede gewerkt tot het welslagen van deze ten toonstelling. Spr. hoopte dat de verkoop groot succes moge hebben. Den eersten avond ontbrak het niet aan bezoek, wat de tentoonstelling dan ook ten volle waard is. Bij een rondgang stond men verbaasd over de keurig ver waardigde artikelen. De tentoonstelling is geopend tot morgenmiddag. I. O. G.T. Viering van het 19-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 19-jarig be- üaan van bovengenoemde Loge werd gis- kravond onder zeer groote belangstelling h het gebouw aan de Hooglandsche Kerkkoorsteeg feest gevierd. De voorzitter, de heer Hessing, heette >ile aanwezigen, de afgevaardigden der Zusters Loge, het Leldsch Drankweer- Comité e.a., hartelijk welkom en herin nerde aan de oprichting der Loge. Spr. Iif een overzicht van de werkzaamheden ju het afgeloopen jaar, waarin het leden- hl langzaam is vooruit gegaan. Vervol- fens bracht spr .dank aan de feestcommis sie voor haar grooten ijver en wenschte aanwezigen een aangenamen avond J?e Door alle aanwezigen werd hierna het wmpelierenlied staande gezongen. "an de gelegenheid tot het aanbieden 'w gelukwenschen door afgevaardigden *erd veel gebruik gemaakt. Door de zus- 'Stvereen. „Aller Plicht" te Oegstgeest Jaren ter gelegenheid van dit feest twee 'Wtrische bollen geschonken, waarvoor "s voorzitter dank bracht. Namens het Leidsch Drankweer-Comité J'rd het woord gevoerd door den heer «"rietman. De declamator, de heer Nol Gregoor, "etaleerde van Hélène Swarth „Een lied de zee" en „Een Zondagmorgen van j' n", De hum°rist J. van Zeyst trad op um dersche Jan en besprak verschil- '"ue Leidsche toestanden, waarmede hij ëjj'riid applaus oogstte. De heer Van der 'Mt zong met pianobegeleiding eenlge I Aderen van Schubert. de pauze werden de tombolo-prijzen, ui' ïraaie prijzen bestonden, uitge beld „en ververschingen rondgediend. I Éth de declamator en Geldersche Jan I nogmaals tot groote tevredenheid Jaanwezigen hadden laten hooren, nam I kii Ri'ter het woord om allen te dan- ivoor hun opkomst en voor het wel ven van dezen avond. academische examens. I voor het doctoraal examen I iLphmde de heer J. M. Rademakers 1 '«terdamj. COLLEGIUM THEOLOGICUM C.S. F. F. F. Het achtste lustrum. Het hier ter stede zoo zeer onder de theologische studenten bekende „Colle gium Theologicum c.s. F.F.F.", dat ook onder de nog dienstdoende of em.-predi- kanten vele oud-leden telt, bestaat a.s. Donderdag veertig jaar. Ontegenzeggelijk is 't voor de Theolo gische Faculteit der Leidsche Universiteit van gewichtige beteekenis, wanneer van tijd tot tijd bij feestelijke gelegenheden gewezen kan worden op een gestadigen welstand van een aantal algemeene dispu ten in haar midden (zooals het dispuut F.F.F.), wier grondslagen nog in de vorige eeuw gelegd werden en dat sindsdien on afgebroken er op uit ls die universaliteit en progressiviteit van geest aan te kwee ken, die onder de leden terecht gelden als bijzondere resultaten van academische vorming. In verband met dit lustrum heeft zich een commissie gevormd waarvan de heer G. J. Hoenderdaal praeses is. De feestelijkheden die uiteraard een eenvoudig karakter zullen dragen vangen Donderdag 29 November om hall drie aan met de ontvangst van oud-leden op het Stationsplein, waarna te 3 uur de opening van het lustrum door het uitspreken van een rede van den praeses, den heer W. H. Beekenkamp in Maison Bruyns aan het Rapenburg plaats vindt. Hierop volgt dan van 45 uur een receptie, waarna des avonds om zeven uur een vergadering in besloten kring in den Burcht zal plaats hebben. De agenda voor deze bijeenkomst ziet er als volgt uit: Exegese van ds. J. M. Gerritsen, Herv. pred. te Wichmond, over Matth. 5 17; lezing van dr. F. C de Vries, Herv. pred. te Franeker met critiek van ds. L. C. W. Ekering, Herv. pred. te Amsterdam en ten slotte de behandeling van een preekschets van ds. Spanjaard, Rem. Ger. pred. te Vlaardingen. De lustrumviering wordt Vrijdag 30 No vember voortgezet met een rijtoer door de stad aan het eind waarvan een bezoek ge bracht zal worden aan een tentoonstel ling van curiosa betrekking hebbende op het jubileerende Collegium. De plechtig heden worden dien dag besloten met een diner in Maison Bruijns. Naar aanleiding van dit lustrum schrijft ons een der mede-oprichters van het col legium het volgende. „Het is van geen bijzondere beteekenis, dat een studenten-dispuutcollege in een Universiteitsstad kenmerkende dagen door maakt; wie een studentenalmanak op slaat kan naar eigen believen ze zelf vast stellen; en er zou geen aanleiding zijn aan zulk een feit openbaarheid te geven, indien het hier niet gold een theologisch dispuutgezelschap, dat onder de. thans nog dienstdoende of emer.-predikanten zeer vele oud-leden telde. Het is het, te Leiden, zoo zeer onder de theologische studenten, bekende „Collegium Theologi cum F.F.F.", dat deze week zijn achtste lustrum vieren gaat. Veertig jaar geleden te Leiden opgericht, zijn de meeste dier toenmalige oprichters, reeds als predikant overleden, doch schijver dezes, die mede tot de gtuigen behoorden, die de geboorte meemaakten, herinnert zich nog terdege van hoeveel élan er sprake was, toen de pas geborene zijn eerste schreden zetten ging op het zoo ongewisse pad der ko mende en gaande disputen. Een hersen schim? In geenen deele! De veertig jaar groei en bloei, die thans voleindigd zijn, getuigen van levenswil. F.F.F., een naam den ingewijden onthuld, den buitenstaan der, al gissend en missend gedacht als de initialen voor „Fortuna Fortlbus Favet", De lijst der leden en oud-leden zal een tamelijke lengte dragen en wij zullen er vogels vinden van zeer verschillende plui mage. In mijn omgeving ken ik vele dienst doende predikanten: een inspecteur van het L.O., district 's-Gravenhage; een wet houder van Voorburg; een gepensioneerd stenograaf der Tweede Kamer enz. enz. Hun herinneringen aan F.F.F. en den vrooliiken Leidschen studententijd zullen vele zijn en de gedachten gaan als vanzelf uit naar lezingen, voordrachten, nabrood- jes en lustrumdagen van hun geliefde dispuut. Ze zullen erkennen, dat het waar is. dat de gang der geschiedenis is „en ligne spirale" en dat het rythme is het bloedwarme leven zelf. Welk oud-lid er kent niet, thans in herinnering, dat hij als student al aanvoelde, door studeerend en disputeerend een taak te aanvaarden om aandeel te nemen in de wordende we reld en drager straks te zijn van heilige gedachten, ideeën en illusies en, om ze, zoo mogelijk, tot realiteit in het leven te maken. En in dit collegium werden de lijnen reeds, al tastend, en misschien mis send en vergissend, uitgestippeld En toen wii. afgestudeerd, moesten scheiden en het volle leven ingingen, was het „Maak wat af" van Thorbecke het meegenomen pa rool. Onze eigen levenshistorie moge ge tuige zijn, dat wij niet al veel in dit alles mislukt zijn en in de komende dagen zul len wij de maatstaf elkander kunnen aan leggen. Moge er deze week voor F.F.F. dagen aanbreken van zeer hartelijke samenbin ding, dankbare herinnering, waar de snoe ren in zulke liefelijke plaatsen gevallen zijn en bovenal aanvaarding van nieuwe lust en moed om op het ingeslagen pad van „gezegend en ten zegen" te mogen voortgaan. Omnia Fausta." R.K. STAATSPARTIJ. Vergadering van de afdeeiing Leiden. De R.K. Klesvereeniging hield gisteren avond in een der zalen van den Burcht, onder voorzitterschap van Mr. Bolsius, een vrij goed bezochte vergadering. Na de gebruikelijke opening zeide de voorzitter, dat het in de bedoeling van het bestuur had gelegen op dezen avond een lezing te doen houden en inderdaad heeft het bestuur zich met enkele sprekers, on der wien de heeren Prof. Aalberse en Kor- tenhorst, in verbinding gesteld die echter met het oog op de behandeling der begroo ting in de Kamer niet in de gelegenheid waren een spreekbeurt te vervullen. Ver volgens werden door de secretaris den heer Hornix de notulen der vorige vergadering voorgelezen die onder danzegging werden goedgekeurd, evenals de notulen der ver gadering daarvoor, welke in de vorige ver gadering wegens tijdgebrek niet waren voorgelezen. Alvorens tot het agendapunt, candidaat- stelling voor leden van de Provinciale Sta ten over te gaan, deed de voorzitter voor lezing van een door de heeren Kriek en van Ooyen ingediende motie doelende daarop dat candidaten door de R.K. Kles vereeniging gesteld lid dienen te zijn van een R.K. Vak- en Standsorganisatie. De heer Kriek lichtte de motie toe, welke door de vergadering werd ondersteund en dus aan de staten en kamercentrale zal worden ingediend. Aan de door het bestuur voor gestelde 6 candidaten werd door de verga dering op voorstel van den heer Bergers één candidaat toegevoegd, zoodat door de afdeeiing Leiden 7 candidaten voor plaat sing op de officieele lijst zullen worden voorgesteld. Dit zijn de heeren mr. Bolsius (Leiden), Bader (Sassenheim), dr. Haase (Lisse), van Leeuwen (Wassenaar), Heems kerk (Leiden), Kriek (Leiden) en Jac. Creyghton (Leiden), Het tweede agendapunt, actie tot ver hooging van het ledental werd druk be sproken, waarna meerdere leden zich op gaven als lid van de op te richten propa- ganda-commissle. Het voorstel tot oprich ting van een adspirantenafdeeling, waar voor het bestuur slechts goedkeuring van de vergadering noodig had, ging onder den hamer door. Bij de rondvraag werden enkele zaken van internen aard besproken, waarna de voorzitter de vergadering met de Christe lijke groet sloot. „MIDDEN IN DE WERELD". Beschouwing van den heer van Doorn. De Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken, afd. Leiden, belegde gisteravond in het Federaiiehuis een bijeenkomst, waarin de heer L. G. van Doorn een beschouwing gaf over een uitgave van bovengenoemde vereeniging, getiteld „Midden in de Wereld". De titel van dit boek is de vlag, die vol gens den inleider voor de volle 100% de lading dekt. Ten bewijze voeren we enkele tittels uit den inhoud aan: „Het sociale ideaal, geloof en ongeloof, individu en gemeenschap, volksziekten en volkszon den. Dat dit werk een uitzonderlijk werk is, waarborgt ons de staf van medewer kers, waarvan we willen noemen dr. W. Banning, dr. G. Horreus de Haan, prof. dr. M. C. Mourik Broekman e.a. De diverse opstellen kunnen afzonder lijk gelezen worden, doch grijpen telkens in elkaar, zoodat dit werk een geheel vormt. Dit werk plaatst den lezer voor vele en velerlei problemen en vragen. Problemen waarmede de waarlijk levende mensch worstelt; vragen, waarop hij een antwoord moet geven. Problemen en vragen waar voor ieder denkend mensch zich telkens en telkens weer opnieuw geplaatst ziet. In dezen tijd van verwarring op alle le vensgebieden kan dit werk voor velen een lichtbaak zijn, een wegwijzer. Het groote probleem van onzen tijd „Individu en Ge meenschap" loopt als een draad door het geheele werk. Het doet den lezer kennis maken met individualisme, socialisme, collectivisme, nationaal-socialisme, fas cisme. Maar ook met andere brandende vraagstukken, o.a. de strijd om het be staan, het huwelijksvraagstuk, levens- en wereldbeschouwing. De inleider wist al deze onderwerpen in een zeer overzichtelijk betoog samen te vatten. Tot slot toonde hij aan. dat dit su blieme werk aan den gemiddelden lezer hooge eischen stelt. Met klem betoogde de heer van Doorn, dat dit werk niet alleen gelezen en herlezen, maar dat het bestu deerd en veroverd wil worden. Wie deze veroveringstocht begint en ten einde brengt, zal zich rijke geestelijke schat ten verzamelen, maar tevens beter toege rust zich kunnen werpen in den strijd voor een alcoholvrije samenleving, voor een op rechtvaardige grondslagen rusten de gemeenschap. Nadat enkele vragen gesteld waren, dankte de voorzitter den spreker en bood hem namens allen het boek „Midden in de Wereld" aan, wat door den spreker met groote erkentelijkheid werd aan vaard. Tot slot droeg de heer van Doorn enkele eigen verzen voor, die een dank baar onthaal vonden. Besloten werd, indein er liefhebbers voor zijn, dit boek gezamenlijk te lezen en te bespreken, waarvan de heer van Doorn gaarne de leiding op zich wil nemen. N.V. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL. „Op het Nippertje", blijspel in 3 bedrijven van Romain Coolus De derde abonnementsvoorstelling bracht ons een blijspel van geen grootsche allure, dat aan het eind van het vorig seizoen op het nippertje nog op het repertoire is gebracht, doch dit seizoen pas goed loopt. Het luchtige Fransche spel is vrij door zichtig van opzet, men voelt, waar het heen gaat, doch een vlotte en hier en daar geestige dialoog houdt voor het oogenblik de aandacht gespannen. Men wordt door het lichte gebadineer aange naam bezig gehouden doch na afloop is men het stuk bijkans al weer kwijt. Het gegeven is zeer eenvoudig Fransch; een gelukkig huwelijk wordt plotseling bedreigd; de vrouw dreigt ten prooi te vallen aan een verleider. Op het nippertje voorkomt de pleegdochter de ontrouw, geeft haar en hem een geduchte afstraf fing en stort zich zelf in het huwelijk met een ouderen aanbidder onder het motto: „Was sich liebt, das neckt sieh". Aardig is dit in 'n drietal bedrijven, die tooneel zijn, verwerkt, maar zooals gezegd, 't is tenslotte al tracht de auteur in het derde bedrijf wat sentiment toe te voegen, te lichte kost om er eenige herinnering aan te be houden. In een zeer vlot tempo wordt het ten tooneele gevoerd en alle relief wordt er aan de diverse figuren gegeven. Het leeu wendeel der waardeering komt echter toe aan de jeugdige Annie van Duyn als Mer- celine, de pleegdochter. Met bruisend temperament speelt zij dit vroeg-rijpe meisje ten voeten uit en zij is het in de eerste plaats, die dit blijspel op den avond der vertooning weet te maken tot 'n licht mousseerend genot. Zij heeft de hier in dit stuk geboden kans om te laten zien, wat zij kan, dankbaar gegrepen. Af en toe ontdekten wij Annie van Ees-effecten, speciaal in het gamin-achtige, doch het was toch zuiver natuurlijk. Annie van Duyn. Naast haar mogen genoemd in één adem Fie Carelsen als de echtgenoote en Theo Frenkel als de „verleider". Vooral hun samenspel was in een woord keurig. Piet Brom gaf den begrijpenden echtgenoot rustig en kalm. Dick Verbeek was uitne mend op dreef als Merceline's toekomsti- gen gemaal, terwijl Joh. Elsensohn en An ton Roemer een paar bijrolletjes behoor lijk bezetten in tegenstelling tot Joekie Broedelet, die eenigszins uit den toon viel. De goed bezette schouwburg toonde zich dankbaar. O.i. vooral voor het geboden spel! LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Een mislukte demonstratie. Voor gisteravond stond op 't programma de demonstratie van één der nieuwste type's pick-up, namelijk de Rothermel- Brush pick-up. De spanningen, door dezen piëzo-electrischen pick-up geproduceerd, worden opgewekt doordat de naaldbewe gingen worden overgebracht op een ouig- zaam kristal-element, waarbij op de met metaalblad belegde kristal-slakken direct onder den invloed der beweging spannin gen ontstaan. Er is dus geen magnetisch veld en er is ook geen draadwikkeling met zelfinductie. Het geringe gewicht van den pick-up gaat samen met een gemakkelijk voigen van de groeven door den naald. Uit de groef loopen komt niet voor: De bijzondere kwaliteiten kwamen bij de demonstratie helaas niet tot hun recht onder den in vloed van enkele technische storingen, los van den pick-up, die in dit korte tijdsbe stek niet opgespoord konden worden. Het systeem is echter de bijzondere belangstel ling waard en misschien kan onder gun stiger omstandigheden nog eens tweede demonstratie plaats vinden. Muziek was er echter toch, dank zij een B.T.H.-pick-up welke ook, ter vergelijking, aanwezig was. BINNENLAND. Verplichte bedrijfskindertoeslag; voor ontwerp tot wettelijke regeling bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend. (Bin nenland, 4e Blad). De Uiver vertrekt op 20 December voor de versnelde Kerstvlncht naar Indië; be stuurders zijn Beekman en Steenbergen, (Binnenland, 4e Blad). Dr. Eckener over het wereld-luchtschip-, verkeer. (3e Blad). BUITENLAND. Tal van ministerieele besprekingen. (Buitenland, ie Blad). In Duitschland is de Bond van Vrij- Religieuse gemeenten ontbonden. (Bui tenland, ie Blad). De Japansche portefeuille van financiën weer bezet. (Tel., Ie Blad.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Wed. L. van Eg- mond en Zonen, Hofstraat 30. Rijnsburg, schippersbedrijf; riet- en bollendek en mesthandel. Vennooten: Wed. E E. van Egmond-de Mooy, S. van Egmond en H. J. van Egmond. Rijnsburg, Wijziging: N.V. Stoombroodfabriek en Melkinrichting „De Vereeniging" v.h. Koole. Nicola en Compagnie. Levendaal 71/79, Leiden. Overleden Directeur: H. v. Dorsten, dd. 21 Nov. 1934, Procuratie ver leend aan: B. P. van Dorsten, Oegstgeest. DE STADSKWEEKERIJ. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad is z. h. st. een spoed- eischend voorstel van B. en W. aangeno men om het leveren en plaatsen op de Stadskweekerij van een kweekkas, twee eenzijdige en twee tweezijdige broeibakken, alsmede van de centrale verwarming voor de kas en de broeibakken ondershands op te dragen aan J. Walch te Aalsmeer voor de som van f. 6209. CHR. COMITÉ v. WERKLOOZENZORG. Zaterdag straatcollecte met muziek. Met twee muziekcorpsen, de Leldschs Chr. Harmonie-vereeniging en 't muziek corps van het Leger des Heils en twee mond-accordeonvereenigingen, „Kunst en Genot" en „Bravo", wordt Zaterdagmid dag een straatcollecte gehouden voor het Chr. Comité voor Werkloozenzorg. Dit comité verricht prachtig werk en maakt aanspraak op aller steun, zoodat we er niet aan twijfelen of de straat collecte kan een prachtige opbrengst hebben. Daar is echter ook voor noodig een groot aantal collectanten en collec- trices, hoe meer hoe liever. Dames boven de 16 en jongens boven de 14 jaar worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk voor dit doel op te geven aan de in de adver tentie in dit nummer genoemde adressen. nieuwe tooneelvereeniging. Hier ter stede is een tooneelvereeniging opgericht, welke den naam draagt van .Thalia". De nieuwe vereeniging stelt zich ten doel het amateurstooneel zoo hoog mo gelijk op te voeren. Het secretariaat is gevestigd: Lange- brug 34. De heer J. A. Valk, administrateur van het Juliana-Kinderziekenhuis te Den Haag is benoemd tot administrateur der ge stichten Endegeest, Rhijngeest en Voor geest. Het magazijn van der Lof. voorheen ge^stigd Haarlemmerstraat 18 is dezer dagen verplaatst naar Haarlemmerstraat 25. waarin vroeger een meubelzaak van den heer Kanbier was gehuisvest Ingrijpende verbouwingen behoefden niet te worden uitgevoerd. Alleen beeft, men hier een veel ruimeren winkel ter beschikking waardoor de goederen beter tot bun recht komen dan voorheen en men een meer volledig overzicht, verkvlin van de groote sorteering hier ultge«ta'd° ijzerwaren. De politie alhier heeft mej. A. P. ais onge wenschte vreemdelinge over de Duit- t sche grens geleid.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1