THERMOGENE Het congres der Vrijz. Democraten. 75'" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 November 1934 Derde Blad No. 22909 KERK- EN SCH00LNIEUWS INGEZONDEN. FAILLISSEMENTEN. o Ministers Marchant en Oud verdedigen hun beleid. Groote instemming der vergadering. Te Rotterdam is Zaterdag en gisteren iet congres gehouden van den Vrijz. Dem. Band onder leiding van prof. mr. R. Kranenburg In ztjn openingsrede zeide iae om. dat men voorzien had dat er moeilijkheden zouden voortvloeien uit het jtit dat de heeren Marchant en Oud zou den deelnemen aan de regeering. De Vrijz. Dem. Bond heeft echter gemeend dat 'ilsiids belang door die medewerking ge diend zou zijn. Dit ministerie is een crisls- kablnet, d.w.z. dat de bezwering van de crisisgevaren het bindend element van Bet ministerie vormt, en dat de voor een ministerie onmisbare homogeniteit is te vinden in eenheid van opvatting omtrent de daarvoor vereischte maatregelen. De consequentie daarvan is, dat de ilaatkundlge vraagstukken, waarin de partijen verschillen, terzijde moeten wor den gelaten en bij de tot stand te bren gen regelingen het evenwicht moet wor den bewaard tusschen de staatkundige itrevingen der verschillende partijen, ffordt het evenwicht verbroken, dan is de staatkundige grondslag aan het kabinet ontzonken. Natuurlijk is van dit kabinet geen Vrijz. dem politiek te wachten. Een afwijking van het evenwicht kan de V.D.B. evenwel niet voor zijn rekening nemen. Helaas lijn er teekenen dat dit besef nog niet bij alle partijen in voldoende mate aan- aezig is. Ook de internationale verhou dingen zijn moeilijk. De partij heeft in baar program als consequentie voor haar beginsel voor de intern, politiek den Vol- tenbond aanvaard. Er zijn stemmen opgegaan, die hier verandering van doelstelling hebben, be pleit, met name met betrekking tot het itandpunt der ontwapening. Het hoofd bestuur heeft daarvoor geen termen ge vonden, vertrouwende dat het systeem van den bewapeningswedstrijd door over belasting der flnancieele spankracht van- tell bezwijken zal. Na deze rede werden huishoudelijke aken afgehandeld. In het jaarverslag wordt meegedeeld, dat het aantal afdeelingen 215 bedraagt, met 9773 leden, tegen 219 met 9947 leden in 1933. In de daarna weer openbare vergadering tas het middenstandsprogram aan de orde. Overeenkomstig het voorstel van het toofdbestuur werd aan het program toe- jcvoegd een bepaling, neerkomende op belemmering van ongebreidelde oprich ting van nieuwe mlddenstandsonderne- ilngen en warenhuizen, door het stellen an eischen, waaraan de onderneming en e ondernemer moeten voldoen voor tstlglng in bepaalde takken van handel in nijverheid, opdat het getal onderne- ningen aan de behoefte kan worden aan- gspast. Het werd aangenomen met 107 tegen SS stemmen. Vervolgens werd goedgekeurd een hoofd- tetuursvoorstel om in het werkprogram te nemen, de bepaling, dat de overheid ah heeft te onthouden van maatregelen, ïtlke de coöperatie kunstmatig steunen a haar concurrentie met andere bedrijfs- jormen. Besproken werd een rapport over het uaagstuk der jeugdwerkloosheid, arbeids duur en beperking van vrouwenarbeid. Plaats voor de jeugd! Dit is, zoo be toogde mr. Van Dam namens het hoofd- hstuur, het doel van het rapport, de Jtugd moet hoe eer hoe beter in het ar beidsproces betrokken worden. De midde len hiervoor zijn in principe aangegeven. Bet toe te brengen leed aan de ouderen veegt niet op tegen het zeer groote leed der jongeren, tegen het algemeen maat schappelijk belang. De kwestie van ver huizing van afvloeienden naar het plat teland is niet overwegend, men stelt geen dvang daartoe voor, slechts hulp voor vrijwillige verplaatsing wordt gevraagd. Conclusies over het rapport worden nu >g niet genoemd, het rapport wordt be schouwd als de eerste stap in een hoogst «langrijke zaak. Minister Marchant spreekt. In de avondvergadering heeft minister Marchant een rede gehouden. Hij wees er «bter nadrukkelijk op deze niet te be- khouwen als een verantwoording. De stellige verzekering dat men vervult ■har beste weten, waartoe men als minister is geroepen, geeft een vastheid, teen steun van derden kan schenken. Het thans regeerende kabinet kwam tot «n. gelijkgericht crisis-beleid. Het ls eens- <®nd ln de vraag, wat mogelijk is en ■ai niet. Het geeft zich rekenschap van J|i telt, dat het probleem van de inkor- van het rijksbudget is het probleem de beperking van ambtelijke organen "er de geheele lijn. Het contact met de '"«vertegenwoordiging is hier van het motste belang: de regeering neemt ook "waar, wat leeft in het volk. Behalve de fascisten en de communisten "Ju ook de partijen homogeen in hun «tsch om de parlementaire democratie handhaven. Maar als men strijd voert •to de democratie tegen het fascisme, moet men voor twee mogelijkheden t "eg gesloten houden: de eene is dat in zijn voldoening over het laten jmngen van het kabinet-Colijn, omdat zoo hinderlijk was, wordt gestoord het optreden van een ander, dat óf X» '>and met de volksvertegenwoor- heeft doorgesneden, óf tot zoo- kabinet de overgang zal vormen. de parlementaire democratie kan •i veel zwakke parlementaire kabinetten 7' «erdragen. °nze partij, aldus de minister, ls ■tl over twee punten veel te doen ge- de opheffing van openbare school militaire uitgaven, uogt, dat de concentratie van '42 2' helde takken van onderwijs b'. JIJhad moeten plaats hebben Ik -ou ^»k liever hebben gedaan. Maar het w-.dkt is thans wel '"'bleker. niet 4' Jt Haci heb dan gelaten, zegt men. !st was onmogelijk. Van de 350 mil- lioen waarop kan worden bezuinigd, kwam 150 millloen voor Onderwijs. Hier móest het normaal accrès worden beëin digd en er moest een stuk af; dadelijk. Was er dan bulten gebleven! Dat is het nu juist: meent men, als ik daar niet zat aan Onderwijs, de klappen op te vangen, dat dan het openbaar onderwijs er beter aan toe zou zijn geweest? Dan hadden wij zoo is het slotver- weer, ten minste geen verantwoordelijk heid te dragen. Mijn antwoord is: voor doen en voor nalaten ls de verantwoorde lijkheid gelijk. En zij drukt zwaarder, wan neer men het ergere had kunnen vermij den door het minder erge te doen. Over de defensie maar één woord. Gisteren las lk ln de Limburger Koerier in een vet gezet kopje: „De figuur van dr. Colijn. Zijn geestverwantschap met prof. Van Embden en Marchant op het stuk van bezuiniging ten koste van de nationale veiligheid. De leider wordt geleld". En aan den anderen kant? Men ziet de Zwitsersche sociaal-democraten verdedigd op hun bekeering van de weerloosheid: het Is ln orde, wegens de dreiging van het fascisme van over de grenzen. Maar heb ben wij dan geen grenzen met fascisten er achter? Toch vallen dezelfde verdedi gers van de Zwitsers hun eigen landgenoo- ten aan, die hetzelfde doen. Maar ja, dat zijn geen sociaal-demo craten, en dan ls het niet in orde. Het valt bij ons zoo op, omdat wij geen lange resoluties hebben gewrocht met ja en neen, om ons naar belde kanten te dek ken. Een politieke partij aldus zeide spr. bij de behandeling van de verhouding tusschen kabinet en partijen is telkens gesteld voor een alternatief: zij steunt het kabinet of zij doet het niet. Zij heeft natuurlijk de meeste sympathie van haar eigen politieke geestverwanten in het kabinet. Critlek behoeft zij niet te spa ren: ln tegendeel die critlek ls de taak van de Staten-Generaal. Uitvoerig be sprak mr. Marchant hierop de solidariteit, de eendrachtige toewijding aan het lands belang, die thans binnen het kabinet heerscht. Het ls mijn vaste overtuiging, aldus spr. dat deze solidariteit ons volk kan redden, vooral nu kan worden getuigd buiten fouten kan alleen hij blijven, die niets doet, maar thans ls niets doen de grootste fout. Eerst na afloop van de vier jaren zal zijn te beoordeelen, of voor het redden van ons volks gedaan ls wat mogelijk was. Thans is er gelegenheid om dit aan de feiten te toetsen, zij, die er bulten bleven zonder geestverwanten in het kabinet, hebben nu van hun vrijheid genoten, hun eenige eenheid vinden zy ln de negatie, in het stoken tégen de regeering. Gemengd kabinet niet mogelijk. Het gemengde kabinet, zooals wij ons dat voorstelden in November 1925 is thans onmogelijk, dat kan ieder, die de politieke toestanden onbevangen in het oog vat duidelijk zien; wie thans met sociaal democraten plaats neemt in een kabinet begint een rit met zooveel kwade risico's, dat men van een doodenrlt kan spreken. Het kabinet dient in dezen tijd helaas maar al te veel als „Prügeljunge", alles is de schuld van het kabinet en er wordt steeds gezegd „als het maar wilde en als het maar homogeen was". Deze verwijten- methode kan slechts uitloopen op den dood van de democratie en het ls koren op den molen van de fascisten. Wij zullen onze taak, zoo besloot de minister, als verantwoordelijke bewinds lieden naar eer en geweten volbrengen. In deze dagen van angstwekkend gevaar is rust noodig, alzijdige overwegingen met kennis van zaken, politiek doorzicht en vertrouwen ln hen, bij wie men deze voor waarden het best vervuld kan achten. De partij stelt terecht eischen aan ons. Omgekeerd mogen wij eischen stellen aan de partij. Zoo zullen wij elkaar terugvin den. en zoo zal ons volk eenmaal moeten erkennen, dat het werk van den V.D.B. het tot dankbaarheid heeft gestemd (Langdurig applaus, dat tot een ovatie aangroeide). De minister van financiën, mr. Oud, behandelde de financieele en economische toestanden, die nog ongunstiger zijn dan een jaar geleden. Aan het slot van zijn betoog ls het volgende ontleend: Al zal er in dezen tijd nog zóóveel vallen moeten vallen dan zal langs den weg der maatschappelijke organisatie toch nog wel kunnen worden herwonnen. Móét het Inderdaad, dat neerhalen van dingen, die met moeite waren opgebouwd? Zijn spreker en mr. Marchant ontrouw aan het V.D. beginsel als zij aan dat neer halen medewerken? Zij gevoelen zich trouw aan het begin sel van den Bond en zij werken aan niets met, als zij van de bittere noodzaak niet innig zijn overtuigd. 't Is niet moeilijk trouw te zijn aan het beginsel in tijden van bloei; wel is het moeilijk in tijden van zorg; dan wordt de trouw op de proef gesteld. Eén afdeeling is aan het muiten gegaan nog wel in sprekers geboorteplaats. Mr. Oud is ervan overtuigd, dat hier slechts van een misverstand sprake is, dat zal worden opgelost, want erg ls het, in deze tijden van spanning het vaandel van de vrijzinnig-democratie te verlaten. Spreker besloot met een krachtige op wekking het vaandel trouw te blijven en hij citeerde de regelen van Guido Gezelle: „Het leven is een krijgsbanier" (Dave rend applaus). Mr. dr. A M. Joekes sprak over het crisisbeleid der regeering. Spr. wees op de verschillende maatre gelen tot bezuiniging op het onderwijs, welke onder leiding van minister Marchant tot stand ziin gekomen. De Juistheid van het op het gebied van het onderwijs ge voerde beleid erkennende, gaf snr. als ziin meening te kennen, dat betreffende de defensip evenzeer beperking van uitgaven, mogelijk en geboden is. Onder apnlaus deelde hli mede dat de Kamerfractie aan de Defensiebegrooting niet haar stem zal geven. De vergadering van gisteren. Gistermorgen werd de jaarvergadering voortgezet met de verkiezing van leden van het hoofdbestuur Bij enkele candl- daatstelling werden benoemd mr. L. G. v. Dam te Haarlem en de heeren D. Veld huis te Winschoten en C. Ouwehand te Vlissingen. In de vacature-J. Talsma werd met negen en negentig stemmen gekozen mr. M. S Kalma te Assen, waarbij de heer E. Derks Hzn. zeven en zestig stemmen verwierf. Een belangrijk punt op de agenda was het voorstel van het hoofdbestuur, dat de partij moet aandringen op krachtige be zuiniging op de begrooting van defensie. Tal van amendementen waren daarop in gediend Het meest Ingrijpende was het amendement van de federatie Zuid-Hol land, dat ondersteund werd door de fede ratie Gelderland en tal van afdeelingen en waarin voorgesteld werd de houding van de Vrijz. Democr. Kamerfractie volko men Identiek te doen zijn aan die, welke zij vóór medio 1933 aannamen. De heer Peereboom zeide, dat men een jaar geleden, toen de minister-president aankondigde, dat een bezuiniging van 25 a 30 millloen op defensie zou worden toe gepast „Himmelhochjauchzend" was, maar thans „todesbetrübt", nu wel andere heilige kruisjes zijn afgebroken, maar niet op defensie is bezuinigd. Spr. gelooft ech ter, dat de Vrijz- Democr. Ministers zich bij de begrooting hebben neergelegd, zon der haar goed te keuren. De heer Rüdelsheim vond het voorstel van het hoofdbestuur niet krachtig ge noeg, nu wel op de primitiefste behoeften van de werkloosheid, maar niet op de fensie bezuinigd wordt. Spr bepleitte daarom aanneming van de moties-Zwolle, beoogende dat verdere bezuinigingen op sociale en cultureele goederen achterwege behooren te blijven, zoolang krachtige be zuinigingen niet op de defensie-uitgaven zijn toegepast. De heer Koster, sprekende namens de fe deratie Zuid-Holland zeide dat men wel heeft begrepen, dat er water in de ontwa peningswijn moest gedaan worden, maar thans is er niets van de ontwapening over gebleven. Spr. noemde het hoofdbestuurs voorstel absoluut onvoldoende en zeide dat krachtiger taal moet worden gesproken. De voorzitter zeide in antwoord op de debaters, dat, ais de vergadering de amen dementen aanneemt, de vrijzinnig-demo cratische ministers van trouwbreuk wor den beschuldigd. In verband met de daar uit voortvloeiende consequenties bepleitte de voorzitter verwerping van het amende ment Zuid-Holland en aanneming van het hoofdbestuursvoorstel. Bij zitten en opstaan werden de amen dementen verworpen en bij acclamatie aangenomen het voorstel van het hoofd bestuur, luidende: De algemeene vergadering enz. met ver ontrusting kennisnemend van de ontwik keling van de internationale verhoudingen en van den toenemenden drang tot sterker bewapening in buiten- en binnenland, waardoor in stede van de veiligheid ver groot, het wantrouwen tusschen de Staten wordt aangewakkerd en waardoor de kans op een nieuwen oeilog naderbij wordt ge bracht, overtuigd van de onwettelijke, zedelijke, geestelijke, sociale en economi sche rampen, die de moderne oorlog te weegbrengt, zoodat alle krachten moeten worden gericht op het vermijden daarvan, wijders overtuigd, dat de ingrijpende maatregelen tot bezuiniging, die moeten worden voorgesteld om het budget in even wicht te brengen ook op het hoofdstuk Defensie krachtig zal behooren te worden bezuinigd; betreurt, dat zulks noch in voldoende mate is geschied, nóch in vooruitzicht is gesteld spreekt uit. dat de partij zal voortgaan met alle kracht te bevorderen de opbouw eener internationale rechtsorde en te strijden tegen alles wat het oorlogsgevaar kan vergrooten en dat zij mitsdien als doelstelling zoowel de nationale als de in ternationale ontwapening handhaaft; en verzoekt de Kamerfractie; a. bij de regeering aan te dringen op krachtige bezuiniging op de defensie-uit gaven; b. alles te doen wat kan strekken tot een versterkt toezicht op en een verbod van particuliere wapenhandel en wapen- fabricage Daarop is gepauzeerd. In de middagzitting waren diverse on derwerpen aan de orde. Hiervan noemen wij de huurverlaging. Aangenomen werd het voorstel-Utrecht, waarin de voldoening wordt uitgesproken over de door de regeering aangewende middelen om door verlaging van den rentevoet tot verlaging der woninghuren te komen. Verwacht wordt, dat zij op den ingeslagen weg zal voortgaan, o.a. door te bevorderen dat ook de rentevoet van door rijksinstellingen verstrekte hypothe caire leeningen zal worden verlaagd en dat het mogelijk zal worden gemaakt dat deze leeningen met volgens de tegenwoor dige rentestandaard te hooge rentevoet zonder kosten kunnen worden opgezegd en vervangen. Inzake het onderwijs werd de volgende hoofdbestuursmotie aangenomen De algemeene vergadering enz., van oordeel, dat een rechtvaardige uit voering der onderwijspacificatie mede brengt, dat de maatregelen tot opheffing en concentratie van openbare lagere scho len op gelijksoortige wijze bij het bijzonder lager onderwijs toepassing vinden, en dat de bezuinigingen op het onderwijs even redig op openbaar en bijzonder onderwijs behooren te worden aangebracht, verzoekt de Kamerfractie te willen be vorderen, dat de Lager Onderwijswet zoo danig worde gewijzid, dat deze maatrege len ook bij het bijzonder lager onderwijs kunnen worden doorgevoerd, en spreekt als haar meening uit, dat verdere bezuinigingen op het openbaar lager onderwijs achterwege behooren te blijven, zoolang de bij het openbaar lager onderwijs aangebrachte bezuinigingen niet op gelijksoortige wijze eveneens bij het bijzonder lager onderwijs zijn toegepast. Daarna kwam aan de orde het voorstel Baarn, beoogende dat de Kamerfractie een initiatief-voorstel zal indienen, waarbij een einde wordt gemaakt aan ongelimi teerde cummulatie van inkomens en pen sioenen uit de overheidskassen en dat slechts zal worden uitbetaald tot een te bepalen maximum bedrag, geen betrek kingen worden gegeven aan hen, die reeds een hoofdbetrekking hebben of op andere RECLAME. 1939 Wonneer temperatuurswisselingen' veroorzaken, gebruikt dan De watten, die warmte opwekt Bij alle apothekers en drogisten PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Lamain, van Rotterdam. VOOR DINSDAG 27 NOVEMBER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kemp's boekhandel: Nam. 7.15 uur. ds. De Rover, van Vlaardingen. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Nam. 7 uur, ds. Smits, van Sliedrecht. BOSKOOP. Geref. Gem. (Dwars-Nieuwstraati Nam. 7 uur, ds. A. van Dijke, van N.-Beijerland. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds Bijle- veld van Haarlem. o NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Rljssen P. A. A. Kliisener te Vinkeveen. Beroepen: Te Ommeren W. C. Hondius, cand. te Bussum. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Rijswijk (Z.-H.) D. Zwart te Aalten. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Oosterbeek, H. Cra mer te Gouda. o BOND VAN VER. VOOR CHRIST. MIDDELBAAR- EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. De algemeene vergadering. Onder presidium van prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit, werd Zaterdag te Utrecht de jaar- lijksche algemeene vergadering van boven- genoemden bond gehouden, die druk be zocht was De voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en heette de aanwezi gen welkom. Hierna kwamen de jaarver slagen aan de orde. We ontleenen daaraan dat 31 Dec. jj.l. bij den bond waren aan gesloten 32 besturen met 36 scholen. De commissie van beroep kreeg geen enkele zaak te beslechten. In de samenstelling van de commissie voor geschillen kwam geen wijziging. In het Rechtspersoonlij kheids- register van den bond zijn 29 vereenigin- gen ingeschreven; in het Aanwijzings- register 28 scholen en afd. van lycea. In 1933 trad de Bond voor 34 scholen als borg bij de Regeering op. In het sollicitanten- register waren 31 Dec. j.l. 78 sollicitanten ingeschreven. Het bestuur pleegde in 1933 overleg met het Dep. van Onderwijs over de toepassing van de regelen betreffende de klassensplitsing. Het finantieel verslag sluit met een eindcijfer van f. 4.024.981/! en een batig saldo van f. 1.645.08. De versla gen werden goedgekeurd onder dankzeg ging aan de functionarissen en den direc teur van het bureau, mr. J. J. Hangelbroek te Den Haag. Aangenomen werd een be stuursvoorstel en de contributie voor 1934 voor elke school op f. 6 te bepalen per klasse tot een maximum van 1.60 per school. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. J. J. de Waal Malefijt te Arnhem; P. Keulemans te Amsterdam en W. Jaarsma te Leeuwarden werden herkozen en geko zen in de vac. wUlen mr. H. v. d Vegte, jhr. mr. A. E. G. v. Asch v. Wijck te Utrecht. De concept-wachtgeldorganisatie lokte een breede bespreking uit. De algemeene beschouwingen werden door den voorzitter uitvoerig beantwoord. Het bestuur zal al de gemaakte opmerkingen nog eens ernstig overwegen. In verband met de verschillen de risico's aan de wachtgeldorganisatie verbonden kreeg het bestuur opdracht bij den Min. van Onderwijs stappen te doen tot verkrijging van een rechtstreeksche wachtgeldregeling vanwege het Rijk over eenkomstig de Rijksregeling. De vergade ring bracht hulde aan het bestuur voor wat het terzake reeds deed. De billijkheid van een wachtgeldregeling werd door de vergadering algemeen gevoeld. Het moet een onbillijkheid worden geacht dat bij het bijzonder Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs geen algemeene wacht geldregeling bestaat als bij de andere tak ken van onderwijs. Besloten werd de ver dere bespreking van deze materie te ver dagen tot een buitengewone algemeene vergadering, te houden op Zaterdag 5 Jan. a.s. Mede met het oog op het vergevorderd uur werden de overige agendapunten aan gehouden tot die vergadering, o.a. het be stuursvoorstel tot wijziging van de acte van benoeming. De jaarvergadering werd door den heer Anth. Folmer van Den Haag met dankzeg ging gesloten. wijze een ruim inkomen genieten; het niet meer mogelijk zal zijn, dat uit één gezin zoowel de man, als de vrouw een hoofdbe trekking hebben. Dit voorstel werd na wijziging en van eenige discussie zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aangenomen wérd het voorstel-Gouda tot benoeming van een commissie, welke tpt taak heeft rapport uit te brengen over de vraag of de tegenwoordige vorm, waar in de landbouwcrisissteun wordt verleend, in overeenstemming is met de Vrijzinnig- democratische beginselen. Hierna sluiting der vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der ReAB Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. i HET LEGER DES HEILS. Leiden, 24 Nov. 1934. Geachte Redactie! Gebruik makend van de gastvrijheid, door U verleend aan het verslag van de jaarvergadering van „Het Brokkenhuis", fulmineert de heer J. W. Cahen tegen de werkzaamheden van den Bond van Barm hartigheid van het Leger des Heils op een dusdanige wijze, dat het publiek wel van meening moet worden, dat deze Bond een vijfde wiel aan den wagen is, welke mee ning nog versterkt moet worden door de bewering, dat het „Brokkenhuis" in Leiden in alle behoeften voorziet. Mag ik daarom langs dezen weg onder de aandacht van het publiek brengen, dat het Leger des Heils ln enkele weken aan ruim honderd personen, verdeeld over 39 gezin nen, ongeveer 600 stuks kleeding, schoeisel, meubilair en beddengoed uitreikte om niet, nadat eerst via den Armenraad was geble ken, dat deze personen van „Het Brokken huis" niets of zoo goed als niets hadden betrokken, terwijl bij huisbezoek bleek, dat die menschen, tot koopen onmachtig, via geen enkele instelling van weldadigheid iets van „Het Brokkenhuis" konden beko men. Er is hier dus geen sprake van versnip pering, maar van aanvulling en de door den Bond geholpen menschen vonden de voor hun gedane moeite heusch niet uit den booze. Ook het Gemeentebestuur, dat het streven van het Leger des Heils welwil lend steunt door gratis opslagruimte be schikbaar te stellen, denkt er blijkbaar an ders over dan de heer Cahen. Het is werkelijk te betreuren, dat de heer Cahen ln zijn jaarverslag uiting heeft ge geven aan zijn gevoel van miskenning ten opzichte van een mooi werk, waaraan ver schillende menschen tijd en gaven om Jezus wille ten beste geven. Met dank voor de plaatsing, J. E. STOLTE. Vreewijkstraat 22. Nog ontvingen wij een schrijven van mej. G. v. D. B. van dezelfde strekking, die bo vendien het Brokkenhuis nog aanspoort om het goed ook voor niets te geven, zooals het Leger des Heils doet. OEGSTGEESTSCHE VERLICHTING. Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor onderstaande regels een plaats in Uw blad: Als men in Oegstgeest wil hooren mop peren of men wil er de schrik krijgen, dan moet men 's avonds, al is het maar enkele lanen, doorwandelen, doch neem vooral een heldere zaklantaarn mede of men botst bijna tegen elkaar op. zooals eergisteravond 2 dames gebeurde in de Emmalaan. Taxi-chauffeurs antwoorden bij bestel ling: „ik kom direct met een wagen" en soms een half uur hebben zij noodig om te zoeken naar den naam der laan en het huisnummer. Een ieder weet dat zonder zaklantaarn een huisnummer niet te vinden of te lezen is en waarom zijn nu al die keurige nieuwe lantaarns in het Emmapark neergezet? Om te branden? Laat deze op openbare wegen dan niet langer in duister, maar „do it now" en misschien krijgt dan ook het volbewoonde groote deel van Oegst- geest ook licht, want waar het nu op lijkt, een ieder oordeele zelf. Autoriteiten die gaarne actief willen zijn. kunnen hieraan eer behalen bij alle Oecstgeestbewoners. Met dank voor de plaatsing, Abonné Emmalaanbewoner. GAS-ELECTR. TARIEVEN. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zagen wij ons een plaats ver leend in Uw blad voor onderstaande T6a6l6Il I Al is het niet op de vlugste manier van zaken afdoen, dat eindelijk nu verlaging in het zicht wordt gesteld van de gas- electr. tarieven, wij schijnen dan nu toch te vorderen. De mededeeling in Uw L.D. van 23 dezer vermeldt, dat behalve de gas- verlaging, ook electr.-herziening in voor bereiding is voor de klein-lndustrieelen die betrekken op zoogenaamd dubbel tarief. Er had beter kunnen staan: „die niet anders kunnen betrekken als tegen z.g. dubbel tarief." Thans hoopt elke kleine in dustrieel, dat bij de behandeling m den Raad eens ernstig door de zakenmenschen, welke in den Raad vertegenwoordigd zijn. erop zal worden gewezen, dat het een groote onbillijkheid is dat om klokke 4 uur, het tijdstip waarop men in het volst van zijn werk is, de meter verspringt naar dubbel tarief, terwijl een winkelier van groot- of klein winkelbedrijf op goedkoop winkeltarief zijn licht kan laten branden, doch wij en andere fabrikanten aangewe zen zijn op dubbel tarief Indien de prac- tische zakenmenschen ln den Raad nu eens een zuiver geluid laten hooren, dan komt aan deze onbillijkheid waarschijnlijk een einde. Wat de gastarieven betreft, diene men wel te beseffen dat menigeen met ons in overweging heeft over te gaan tot ruwe- olie-stookinrlchting, welke een besparing geeft van minstens 60 Immers het vast recht tarief en dure meterhuur bij het verbruik van gas op contract is van dien aard dat dit te hoog is. Hopenliik duurt een overweging niet al te lang. Een Leidenaar is immers verwend met lang wachten en denkt onwillekeurig weer aan het a s Stadhuls-brand-iubileum in Februari en dan nog zijn overwegmisère. Met dank voor de plaatsing. Directie Pekafabrieken, Leiden. In de week van 19 tot en met 24 Nov. werden in Nederland 112 faillissementen uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9