NATIONALE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 26 November 1934 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Maximum verzorging NATION A AL-TARIEF" KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJBER1CHTEN. DE HERCLASSIFICATIE DER GEJI1SENTEN. Protest-vergadering van het N.O.G. In den foyer van ..Den Burcht" werd Zaterdagmiddag een protestvergadering gehouden tegen de herelassificatie der ge meenten. welke uitgeschreven was door de verschillende onderwijsorganisaties In de plaats van den heer P. Krabbendam, het hoofdbestuurslid van het N O.G uit Wognum, die door ongesteldheid verhin derd was, voerde het woord de heer H. Bon. algemeen voorzitter van het N.O.G. De vergadering stond onder leiding van den heer A. van der Hoogt, die de ver gadering opende met zijn spijt te betui gen over de slechte opkomst Allereerst was het woord aan den heer A. H. Homan. hoofdbestuurslid van de Unie van Chr. Onderwijzers uit Den Haag. Het feit, dat van de actie door het mee- rendeel der bij het onderwijs betrokkenen niet veel succes verwacht wordt, wordt bewezen door de slechte opkomst op deze vergadering. Velen meenen. dat het beter is niet te veel te protesteeren in dezen tijd; anders konden er wel eens zwaarder slagen vallen Toch is men verplicht de leden in te lichten over hetgeen te ge beuren staat; temeer waar het een lastige kwestie geldt. Inderdaad is het volkomen waar. dat iemand die op het platteland geboren en getogen is. daar veel goed- kooper leven kan. doch evenzoo zal een stedeling ln een stad zich anders gedra gen. Op het platteland overgeplaatst zal de stedeling zich daar moeilijk kunnen handhaven. De algemeene grieven tegen de herclassificatie zijn reeds ln de Memo rie van Toelichting opgenomen. Eigenlijk is de Nederlandsche onderwijzer in verge lijking met de buitenlandsche collega's te weinig bezoldigd en misschien is de school strijd wel de oorzaak van alles. Dat de totale opbrengst niet veel zal be dragen. de laagst betaalden er in meer dere mate door getroffen zullen worden; het zijn bezwaren, die algemeen gevoeld worden. Bij een vergelijking van verschil lende gemeenten komt de willekeur sterk naar voren. In den loop der jaren is door de crisis de staatsbemoeiing sterk toege nomen en in het streven de staatshuis houding eenvoudiger in te richten is de herclassificatie een maatregel uit de reeks der vele Wanneer men echter de herclas sificatie te ver doorvoert zal men tot de conclusie komen, dat de tot doel gestelde eenheid in bezoldiging niet tot stand is gekomen, omdat de eene gemeente meer belasting heft den de andere. Hoewel over 't algemeen de publieke opinie sterk tegen dit ontwerp is, is het verweer der Tweede Kamer merkwaardig genoeg zeer zwak ge weest: zoowel bij de re- als de duplieken Hoewel spr. verschillende 4n wezen en strekking ver uiteenloopende bladen heeft gelezen, kwam hij tot de overtuiging, dat het werkelijke leven afwijkt van het daarin beschreven Zonder te behooren tot de fascistische of entremistische partijen, komt de neutrale toeschouwer tot de con clusie. dat met verschillende maten ge meten wordt; eenerzijds wordt cumula tie toegestaan en zelfs in de hand ge werkt, anderzijds wordt er buitengewoon zwaar bezuinigd Tenslotte gaf spr. een korte toelichting tot de motie welke ook dóór den heer Bon werd besproken en door de vergadering goedgekeurd, waarbij hij er met nadruk op wees, dat het niet aangaat alleen cri- tiek uit te oefenen als men niet in staat is een beter plan in te dienen. Na een korte pauze was het woord aan den heer H. Bon den voorzitter der on- derwijs-centrale, die er op wees, dat de classificatie voor ambtenaren dateert van 1918, waarbuiten aanvankelijk de onder wijzers vielen, totdat ze ln 1920 een classi ficatie-systeem deelachtig werden. Ook deze indeeling gaf verrassende resultaten, hetgeen spr. met enkele voorbeelden aan toonde. Van harte hoopte spr. dat mi nister Colijn zich bij de debatten in den Ministerraad zijn uitspraak van 1920 als Kamerlid, dat onze tijd dergelijk gepeuter niet duldt, zal herinneren. Het meest on aangename is dat toegezegd is. dat de salarissen niet meer verlaagd zullen wor den en dat men desondanks gekomen is met deze herclassificatie z.g. om onbil lijkheden uit den weg te ruimen een gecamoufleerde salarisverlaging. Het plaat selijk loonpeil zal bij de nieuwe indeeling ln acht worden genomen; deze schaal is doorloopend aan veranderingen onderhe vig en nooit constant. Een hierop geba seerde indeeling is dan een grove onbil lijkheid; de eenige billijke indeeling is die waarin alle gemeenten komen op het niveau der huidige eerste klasse-gemeen ten. Omdat het aantal onderwijzers zoo groot is, kan een salarisverhooging nooit doorgevoerd worden, aldus de regeering. Enkele jaren terug, zeide het Kamerlid Oud, dat een verhooging noodzakelijk is; te hopen is daarom, dat de Minister zich deze woorden zal weten te herinneren. Een gevolg der nieuwe indeeling zal zijn een steeds voortdurende trek naar hooge ge klasseerde gemeenten, niet alleen van jongeren, maar ook van ouderen. Scherp belichtte spr. de tegen elk in dit her classificatie-systeem geldende nadeelen; waarbij hij er met nadruk op wees, dat in het pensioen de gevolgen hiervan nog lang zullen voortduren. In de tijden van hoogconjunctuur vond men het niet noodig het hoogere loon peil als maatstaf te nemen; thans echter wél Eenstemmig zijn dan ook alle vak bladen sterk gekant tegen dit plan: de Onderwijs-Centrale heeft dan ook deze actie ingezet. De totale opbrengst der her classificatie zal 2 millioen bedragen, waar van het grootste deel op de onderwijzers verhaald zal worden. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering, gehouden op 24 Nov. 1934 te Leiden, belegd door de Onderwijs- Centrale. kennis genomen hebbende van de voor genomen herclassificatie der gemeenten, van oordeel. dat de reeds bestaande classificatie een onrecht is voor de onderwijzers en door de mutatie van personeel, welke er een gevolg van is, schade berokkent aar. het onderwijs. dat de verscherping der classificatie een vergrooting van 't onrecht voor de be trokken leerkrachten beteekent en voor het onderwij' ten plattenlande nog groo- tere schade met zich mee zal brengen. dat de salarieering van de onderwijzers door de voortdurende kortineer. op een peil is g?hra"ht. dat niet ln overeenstem ming is met de maatschappelijke positie van den onderwijzer. dat bovendien de voorgenomen Regee rlngsmaatregel een nieuwe salarisverlaging inhoudt, die een groot deel van 't onder wijzerscorps, met name de laagst bezol digden, betreft, doet met klem een beroep op de Regee ring de voorgenomen plannen tot her- classificatie terug te nemen. en besluit deze motie ter kennis te brengen van Regeering, Volksvertegen woordiging en Pers." VEREENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS. Lezing van den heer W. G. Aldershoff Jr. Zaterdagavond is in het Nutsgebouw een vergadering gehouden van de afdeeling Lelden en Omstreken van de vereeniglng van Chr Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche gewesten. De voorzitter, de heer Bakema, sprak na de opening op de gebruikelijke wijze, een kort welkomstwoord. Spr. zegde den heer Aldershoff dank voor zijn bereidwilligheid om een voordracht te houden voor deze vergadering De heer den Dikken uit Kat wijk heette spr. welkom aan den be stuurstafel. terwijl hij den heer de Boer uit Noordwijk die als bestuurslid is afge treden, dank zegde voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan en hem nu hij het onderwijs gaat verlaten, nog vele gezegende jaren toewenschte. De secretaris, de heer P. J. de Maaker, las de notulen die werden goedgekeurd. De heer de Boer zegde den voorzitter dank voor de woorden tot hem gericht. Het vereenigingswerk verspreid veel zegen voor het vak en voor het persoonlijk leven van den onderwijzer. Daarvan heeft spr. veel genoten en hij is er dankbaar voor. Daarna trad als spreker op de heer W. G. Aldershoff Jr. met het onderwerp: Moet ons Aardrijkskunde-onderwijs herzien worden." Spr begon met er op te wijzen dat ons land in de gouden eeuw aan des spits stond van de geografische wetenschap. Het duurde echter nog lang alvorens de geografie als verplicht leervak op de lagere scholen werd Ingevoerd. De tegenwoordige aardrijkskunde kennis is gegrond op de Grieksche onderzoekingen De Grieken hadden het op dit gebiek reeds ver ge bracht. De Hollanders hebben echter ook een grooten invloed gehad op de verbreiding der aardrijkskundige kennis. Zij schreed voort over bekende geleerden heen tot Carl Ritter. die een groote ommekeer heeft gebracht in de aardrijkskunde In zijn spoor zijn de geleerden die na hem kwamen voortgegaan. De beteekenis van de aardrijkskunde valt duidelijk in 't oog als we denken aan de groote vlucht, die de techniek heeft genomen, waardoor de afstanden hoe lan ger hoe meer worden weggenomen. Wat vraagt nu de school, de leerling van ons. De schoolezel is al zeer zwaar beladen Kan er niet meer bij? Is het dan geen tijd er Iets af te doen? Laten wij ons eens rustig afvragen, waarom het noodig is. dat wij de kinderen een onnoemlijk aantal plaatsen, wateren enz. bijbrengen. Spr heeft deel uitgemaakt van de com missie die had te overwegen welke aard rijkskundige kennis op het Mulo-examen van de leerlingen kon worden gevraagd Door die commissie zijn tientallen plaat sen ln Nederland overboord gegooid Spr citeert uit een artikel van de hand van den heer L. Cahen in 't tijdschrift „Aard rijkskunde". Deze zegt o a Wij zijn geen wandelende atlassen gebleven, geen na men-maniakken Wij hebben veel ballast overboord gegooid en voortdurend vragen wij ons af af hetgeen wij te memoreeren geven, nuttig en noodzakelijk Is. Bij een ieder wiens onderwijs levend is. gaat dit reinigingsproces nog steeds door Het schijnt, gaat Cahen verder of deze geheele evolutie, welke 't aardrijkskunde- onderwijs op de middelbare school heeft doorgemaakt, aan het lager onderwijs is voorbij gegaan. Op de lagere school wor den nog heel wat namen gevraagd, die bij 't middelbaar onderwijs al lang geschrapt ziin. En nu komt de ontstellende verwar ring: aan den eenen kant leeraren, die betoogen dat ze met zeer weinig maar goed gekende topografie tevreden zijn: aan den anderen kant onderwijzers, dis massa's namen de leerlingen lnstompen. omdat de leeraren daarnaar bii de toelating vragen Aan die verwarring meet nu eens eindelijk een eind komen. Wij moeten hebben een liist van namen, waar mee we allen accoord gaan. Het aardrUkskunde-onderwiis heeft een niet te onderschatten Invloed op de vor ming van de leerlingen. De interessante lezing werd met groote aandacht aangehoord en er volgde een uitvoerige bespreking op, waarbit verschil lende aanwezigen met den soreker van gedachten wisselden, maar waarbij wel kwam vast te staan, dat men het alge meen eens was over de grondgedachte, minder topografie, meer begrippen-ken nis. Nadat de voorzitter den heer Aldershoff had dank gezegd, werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. MARIE-LOUISE", Door René Sleeswijk's en Jo Gosschalk's Theateronderneming is Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de revue-operette „Marle-Louise" opgevoerd. De goed bezette zaal was kwistig met een krachtig ap plaus voor zang en dans van Lizzy Va- lesco, Lena Eman, Elly de Roo, Willy Walden, Henk Didama, Jean Janssens, Jan Hahn, Leo Phylips en The Cuban Gils. De muzikale illustratie van het orkest ondei leiding van dr. Martin Friedmann oogstte eveneens aller waardeering. Zoo werd deze opvoering van groot suc ces voor alle medewerkenden. DE LEIDSCHE STRAATHANDEL. Door de Markt- en Straatkooplieden- Vereen „Samenwerking", alhier, secre tariaat Driftstraat 27a, is een adres aan den Raad verzonden, waarin gevraagd wordt, een commissie te willen benoemen, ten doel hebbende gegevens te verzame len. om te komen tot betere ordening van den geheelen straathandel te Leiden. Dit verzoek is voorzien van een uitvoe rige memorie van toelichting en geteekend door de heeren P. Pover, voorzitter en C. F. Kromhout, secretaris. RECLAME. uti Etn jong* man betaalde van zijn 30ste jaar af par jaar/258.- HIJ overleed op 33-jarlgon leeftijd. Zijn gezin ontvangt /12000.— Ineens an bovendien, gedurende 17 jaren, aan op- voadlngarenta van 1200.- per jaar. In totaal betaald: ƒ774»— Totale uitkeering:32*400»— Hij was verzekerd volgens het i» 30-JARIG BESTAAN VAN „DE STEM DES VOLKS". Drukbezochte Receptie. Onder groote belangstelling ls Zaterdag de herdenking ingezet van het 30-jarlg bestaan der zangvereenlglng „De Stem des Volks" en wel met een receptie ln het Volksgebouw. Diverse afgevaardigden van organisaties, aangesloten bij den Leld schen Bestuurdersbond kwamen hun ge- lukwenschen overbrengen, terwijl op het podium een schat van bloemstukken prijk te, getuigenis afleggend van het mede leven met deze gebeurtenis. De bijeenkomst werd geopend door den heer J. Vredeveldt. voorzitter der jubilee- rende vereeniglng, die zijn welkomstwoord begon met de woorden „Feest is strijd en strijd is feest". Na de vreugde komt de strijd aldus spr. De eerste 15 jaar van het bestaan waren moeilijk, doch de tweede niet minder. Spr. wees er op, dat het ledental door de omstandigheden geslonken is; ook de Stem heeft met de werkloosheid te kam pen Wij vormen slechts een klein deel van de arbeidersbeweging, maar wij zijn er trots op er toe te mogen behooren! Daarom hebben wij gemeend het 30-jarlg bestaan te moeten herdenken. Spr. hoopte dat het a s. concert een groot succes zal worden. In dit verband deed hij een drin gend beroep tot versterking van het aan tal donateurs dat indertijd 800 bedroeg, men hoopte de 1000 te bereiken, maar nu is het aantal geslonken tot 500. Wil men niet terugvallen tot het bescheiden peil van vroegere dan ls steun noodzakelijk. Vervolgens heette spr. welkom den Bondsvoorzitter, den heer Krelage, de af gevaardigden der bevriende organisaties en de Feestcommissie. Hij wees op de aangename verhoudin gen in het bestuur en dankte speciaal den secretaris en de pennlngmeesteresse, resp. voor hun werk in het belang van het do nateursinstituut en het zuinige beheer der gelden. Nog wees spr. op eenige onjuistheden in het geschiedkundige overzicht. De eer ste directrice mej. De Vos is n.l. geroyeerd omdat zij niet meer haar volle medewer king kon geven aan de beweging. Zij •werd opgevolgd door den heer De Wetter, die veel goed werk heeft gedaan. Me vrouw Van Eek had wegens ziekte bericht van verhindering ingezonden. Zij was de gene, die de grondslagen legde voor het peil van het tegenwoordige koor. De heer Van Eek, voorzitter der afd. Lelden van de S.D.A.P. bracht hierop zijn gelukwenschen over en dankte voor de woorden aan het adres van zijn echtge- noote geuit. Spr. herinnerde aan de eerste jaren van de Stem en aan haar oprich ting. De band tusschen de Stem en de S.D.A.P. was zeer sterk; zij verleende al tijd hulp voor de propaganda. Die band ls niet ln die mate blijven bestaan, omdat er andere organisaties kwamen. Het re pertoire van de Stem ging langzamerhand ook andere dan strijdliederen omvatten. Maar de Stem behoort tot de groote fami lie en spr. hoopte, dat die band altijd zal blijven bestaan. Ook door middel van de kunst moet het socialisme gediend wor den. Wanneer de Stem niet uit het oog verliest dat het uiteindelijk doel het so cialisme is, waaraan spr. niet twijfelt, dan hoopt hij, dat zij nog lang even krach tig als tot nu toe. zal blijven bestaan. Ivfoge zij de tegenwoordige buitengewone moeilijkheden te boven komen in het be land van het Socialisme; het doel van de beweging staat bovenaan! Met haar groei en bloei wordt het socialisme in hooge mate gediend! De heer Krelage sprak namens het Bondsbestuur zijn gelukwenschen uit en wees er op, dat de vereeniging geduren de 30 Jaar uitstekend werk gedaan heeft en haar plicht tegenover de arbeidersbe weging vervulde; zoowel als propaganda- koor en als cultureel Instituut prees spr. de Vereeniglng. Spr. bracht de leiders, speciaal mevrouw Van Eek, zijn dank over voor het verrichtte werk, evenals aan den t.egenwoordigen directeur den heer O. de Nobel. Is er ln dezen tijd van neergang wel reden tot feestvieren? Ja, zoo zelde spr. Wij staan nog steeds als een rots, gedragen door idealen, ondanks finan- cieeien achteruitgang. Te weinig arbeiders weten echter hun plaats als zanger nog niet; spr. wekte dus op zich bij de ver eeniging aan te sluiten, tot steun van de beweging. Want hoe sterker de vereeni- gingen zijn, des te meer voordeel zullen zij afwerpen voor de beweging Spr. bracht tenslotte dank aan de heeren Van der Zeeuw en Vredeveldt. die hun taak steeds uitstekend hebben vervuld en hoopte dat het ledental weer spoedig zal mogen stijgen. Namens den Leldschen Bestuurdersbond sprak de heer Poelijoe, die den band tus schen de zangvereenlgng en de vakbewe ging uiteenzette. Geboren ls een stuk cul tuur. dat gezien mag worden Spr. hoopte dat men nog veel vruchtbaar werk zal doen. De heer Koolstra sprak namens de Coöperatie Vooruit," en hoopte dat men nog veel vreugde en veel strijd zal heb- ben. Namens de S. D, Vrouwenpropagan- dacommissle was het mevrouw Braggaar- De Does, die er op wees, dat de Stem een van de eerste en beste koren van de stad ls. hetgeen groote voldoening schenkt. Wij hebben dit te danken aan mevrouw Van Eek en den heer De Nobel. Spr. kan dit zeggen, ompat zij lange jaren lid van de vereeniglng ls geweest. Groot nut heeft de vereeniglng gesticht voor de arbeidersbeweging. Met de aller beste wenschen voor de toekomst, eindigde spreekster. Nog brachten de heeren Hulsman na mens „Nieuw Leven", Braggaar namens den Metaalbewerkersbond, Veltman na mens de B.T.O., die het plotselinge ver schelden van Funke Küpper memoreerde, Groeneveld namens den Bond van Ver zekeringsagenten, ook als medeoprichter van de Stem, die diverse herinneringen van de eerste repetitie ophaalde; Wou denberg namens het Instituut voor Arbei dersontwikkeling en de afd. C.N.A.B., Wakka namens de Ver. „Het Volksge bouw", en Vljlbrief voor de Arbelderstoo- neelvereeniging D.O.S. Tenslotte sprak de voorzitter der Jubl leumcommlssie, de heer Van der Zeeuw, die zijn voldoening uitsprak over het feit, dat men er nog zoo frisch voor staat als op het oogenblik. Spr. wees er op, dat men op den ko menden feestavond een geschenk zal aan bieden en dat er voor pessimisme geen aanleiding is. Dezen middag bood hij het bestuur een schilderij aan, waarin op sym bollsche wijze het karakter is uitgebeeld van de vereeniging, geschilderd door het lid van der Vos. Spr. hoopte dat men met elkaar de kracht zal vinden de moeilijke tijden te boven te komen. De voorzitter sprak een slotwoord, waarin hij den schilder en de sprekers zijn hartelijken dank betuigde voor hun blijken van medeleven. Na het voorlezen van diverse tijdens de receptie binnengekomen schriftelijke ge lukwenschen was deze feestelijke samen komst beëindigd, nadat spr. ook het werk van den directeur den heer De Nobel met waardeering had gereleveerd. Tenslotte werd gezamenlijk de „Internationale" ge zongen. MANDOLINEVER. „KUNST EN GENOEGEN". Uitvoering in „Den Burcht". In d voormalige Graanbeurs. tegenwoor dig de concertzaal van „Den Burcht" ge- heeten, heeft Zaterdagavond de Mando linever. „Kunst en Genoegen" een uitvoe ring gegeven, waarvoor zoodanig groote belangstelling bestond, dat er nagenoeg een enkele stoel onbezet bleef. En laten wij het maar direct zeggen, de aanwezi gen zullen zich hun tegenwoordigheid geen oogenblik hebben betreurd, want het programma was afwisselend en aan trekkelijk. De voorzitter, de heer H, van Vliet opende om ruim acht uur met genoegen constateeren wij, dat de vereeniging zich in den laatsten tijd meer en meer houden aan het aangekondigde aanvangsuur den avond met een kort woord van welkom in het bijzonder tot de vertegenwoordigers der zustervereenigingen en tot de zang soliste, mej. D. van Leeuwen. Nadat spr. nog een woord van aanbeveling had ge sproken voor de tombola, werd direct een aanvang gemaakt met het programma, dat inzette met een pittige marsch, welke aanstonds gelegenheid gaf tot de conclusie dat aan deze uitvoering een goede voor bereiding was voorafgegaan. De directeur, de heer Leegstra Jr. stelt blijkbaar aan zijn discipelen geen geringe etschen, waar. door de verschillende nummers over het algemeen een zeer loffelijke uitvoering genoten. Vooral de concert-ouverture ,La Festa Splendora" van J. B. Kok werd uit stekend gespeeld en oogstte dan ook lui den bijval. Mej van Leeuwen zong vervolgens met begeleiding van het mandoline-orkest het Largo van Handel. Haar optreden was een aangename verrassing en een succes, waarvoor zij met bloemen werd gehuldigd. Ook de heer Leegstra had een bouquet bloemen in ontvangst te nemen. Ter afwisseling van het instrumentaal programma werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, welke weliswaar herhaalde lachsalvo's en een daverend applaus aan de zaal ontlokten, maar die oi. toch niet het beste gedeelte van de uitvoering vorm den Na de pauze liet de mandolineclub zich andermaal hooren en volgde nog een tooneelstukje wat opnieuw aanleiding gaf tot verdiend applaus voor den heer Leegstra en zijn club respectievelijk uit bundige vroolijkheld Een bal onder leiding van den heer Evert Castelein vormde het slot van deze ge slaagde uitvoering Geslaagd voor Stenografie „Groote" de jonge dames; M. de Bolster; W v. Kim- menaede, F v. Houten, leerlingen van de St. Jozefschool, v. d Werffstraat, alhier, K. heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een dekzeil. WIR WALZEN IN DEN HIMMEL HINEIN! De nieuwe Fritz Hirsch operette, watrj van de wereldpremière in den Konln.. lijken Schouwburg te Den Haag in tegen, woordlgheid van de auteurs en met dej componist Fred Markush als dirigent mef overweldigend succes heeft plaats geven, den, komt na talrijke geslaagde voorst ltngen thans naar hier. Zij zal op Maandag 3 December a.s. dezelfde bezetting als die, welke op wereldpremière werd gekozen, vertoom worden in den Leldschen Schouwburg. Men weet, dat vele lievelingen van hel publiek bij het ensemble zijn gebleven! Vooral Fritz Hirsch zelf heeft in: „Wil Walzen ln den Hlmmel hineln!" een rJ gevonden, waarin hij zijn humorlstiscï talent ten volle recht kan doen wederf varen en waarbij hij haast voortdurend o het tooneel aanwezig is. Afwisselend all Hongaarsch oberkellner en als schatrljl plantagebezltter uit Brazilië ziet men hen] ln een voortdurende verkleedpartij Voorts is er Claire Clairy, de danssou] brette, die reeds in zoo menige opvoerl elkeen heeft vermaakt. Paul Harden overtreft zichzelf In get tlgheid, terwijl ook Walter Trlebel en I Reicher zich de humoristen van nsu betoonen. die zij zijn. Daarnaast zijn de vele nieuwe aanw sten van het gezelschap te noemen en t roemen. Arpad Latabar, de beroemde da: komiek van het Königstheater te Boedi pest moet hier in de eerste plaats verl meld worden. Voorts zijn er vier nieuw actrices te bewonderen: Martha Wagnq Lili Majus, Trude Ploy en Mady Meth De nieuwe Jeune premier Egon Kaf moet ook genoemd worden en het balltfl onderging een groote verrijking door dril danseressen: Hanna Lussnigg. Edith Kliemsteln en Irma Herlitz, solodanserei sen van de Weensche Staatsopera. Hij versterkte orkest staat onder leiding den bekenden operette-dirigent Har Lichtenstein. Van de Schlagers, welke deze operetti rijk is, noemen wijDer Husar hat seinen gleichen nicht auf der Welt!Roczlka, dl bist ein ungarlsches Marchen!; Wunderj voll ist ein Walzerschritt; Leb' wohl. ist das Lied aller Husarenl; Mlt Dlr durcl dick und dünnl; Gibt es noch Liebe? enr IJMUIDEN, 26 Nov. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.900.60, griet p. I van 50 kilo f2010, tongen per kilo I. H f. 0.46, groote schol per kist van 50 kilj f. 23, middelschol f. 22. zetschol f. 21, klein schol f175.90. schar f8.50, roggen pij 20 stuks f10—7, vleeten per stuk f. 4.50- 1.33, pieterman en poontjes per kist val 50 kilo f.8—4.60, groote schelv. f 27—la middel schelv. f. 2010, kleinmiddel scheH visch f. 147.50, kleine schelv. f. 9—2 8J kabeljauw per kist van 125 kilo f34191 gullen per kist van 50 kilo f10.50—1 M lengen per stuk f. 0.95—0.45, heilbot p. kiW f. 1.000.85, wijting per kist van 50 kir f. 3.801.20, koolvisch per st. f. 0.50—00 Steur 0.95 per kilo. Versche haring f. 3.702.70 per klst.^ Aangevoerd 2 steuren 1 van 46 f. 43.70. 1 van 20 kilo f 24.70. Aangekomen 15 stoomtrawlers: RO met f. 2470, IJM 76 met f. 1110, IJM #1 met f. 1760, IJM 16 met f. 3310, IJM 11 met f. 1260. IJM 45 met f. 1010, IJM w" met f.840, IJM 21 met f.1430. IJM 35] met f.1450, IJM 71 met f.1480. IJM» met f.3150, IJM 491 met f.2230, IJM met f. 2600, IJM 70 met f. 1290. IJM met f.1160, 1 kotter E 142 met f.590 el 15 loggers: KW 163 met f.430, KW 86 mee f.820, KW 175 met f.280. KW 89 m« f.230. KW 162 met f.330, KW 51 met f MJ KW 167 met f. 540. KW 52 met f. 260 5" 62 met f.210, KW 23 met f.530, KW"1 met f 300, KW 28 met f. 310, KW 1H "«I f. 280. KW 112 met f. 300 en KW 24 me>| f. 630 besomming. De Chr Historische Jongeren&n Ij die reeds vele goedgeslaagde propagan avonden organiseerde, houdt a.s. Don j dagavond in Prediker haar groote ja lijksche propaganda-samenkomst. Dt propaganda-rede zal ditmaal wo uitgesproken door mr. J. J. K. Scnm uit^coyi urtcu uuvj uil. v v Voorburg, die zal spreken over; .,up naar een nieuwe tijd." worden» Voorts zal er een tooneelstuk (j8J opgevoerd en is er zang en deeum terwijl ds. D. Kuilman een slotwoord spreken. De Doezastraai-winkeliers l'ette" besloten een gezamenlijke sin fladwed-1 reclame te voeren, waaraan een ra strijd is verbonden. Deze actie morgenavond om 6 uur. j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2