75,te Jaargang MAANDAG 26 NOVEMBER 1934 No. 22909 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. m Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD jBüi PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week .0 18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. begrafenis van den heer j. w. hartman. Hedenmorgen om 10 uur vond onder roote belangstelling op de R.K. Begraaf- jtjats aan de Zijlpoort de teraarde- jtelling plaats van wijlen den heer J. W. tartman, ln leven voorzitter van den R.K. jbrieksarbeidersbond St. Willebrordus. Op het kerkhof waren aanwezig bestuur j leden van St. Barbara, ond.-afd. van |?n R.K. Volksbond. Voor den stoet uit tag een deputatie met het omfloerst undel van St. Willebrordus. Leden van aen bond droegen den overledene graf- jarts. De beaarding werd verricht door ipelaan Schrama van de St. Petrus- arochie De heer Nijhuis dankte namens de luwe alle aanwezigen en in het bijzon- er de besturen van St. Barbara en van en R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Wille- irdus voor hun tegenwoordigheid. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER H. VAN DORSTEN. Groote belangstelling. I Zaterdagmiddag om half vier vond onder »te belangstelling op de Begraafplaats lijnhof de teraardebestelling plaats van 1 stoffelijk overschot van wijlen den heer j ran Dorsten, in leven Directeur der N.V. jombroodfabriek en Melkinrichting „De teeenlging" voorheen Koole Nicola en Co. i het Levendaal, welke functie hij meer i 40 jaar heeft bekleed. De overledene i hoofdbestuurslid van het Ned. Ver. Persbedrijf, bestuursld van de Leidsche Perspatroons-Ver. „Ons Belang'1 en lid i plaatselijke saneerlngscommissie voor bakkersbedrijf. Reeds lang voor de op Rhljnhof was aangekomen, had- i velen zich rondom het graf geschaard, uier de aanwezigen merkten wij o.a. op I heeren L. Watereus, Mr. M. J. Broek en en H. Franken, resp. Voorzitter, tcietaris en Penningmeester van de Ned. lei van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, heer J. v. d. Meer, Oud-Voorzitter en F. 1 Draanen, Hoofdbestuurslid der Ned. fer. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, iden uit den Haag, afgevaardigden van i Bakkers-Patroons Ver. „Ons Belang" en i de R.K. Bakkers Ver. St.Clements al- er. de heer J. P. de Gooyer Directeur der otterdamsche Bank alhier, de heer M. Th. Mulder, directeur der Leidsche Brood- riek, de heer A. de Koster, directeur r N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h. de aster en Co., de heer Mr. F. J. J. Trapman Kretaris der Leidsche Ver. voor Indus- (rieelen, het kantoor- en fabriekspersoneel a vele vrienden. Aan het graf werd niet Sproken. Vele bloemstukken en kransen fitten de kist, waaronder zich er ook een rond van het gezamenlijke personeel, i de kist in de groeve was neergelaten, rden levende bloemen in het graf ge lold. De oudste zoon van den overledene de eer B p. van Dorsten dankte namens de mille alle aanwezigen voor de betoonde langstelling zijn Vader bewezen. ADRES AAN DEN RAAD. I Inzake het luxe-verhuur en taxibedrijf. I Aan den raad der gemeente Leiden is Je volgende adres verzonden; I Ondergeteekenden, W. P. A. van Oostrum t Beerenborg, respectievelijk voorzitter en Kretaris van den Nederlandschen Bond i Luxe-verhuur en Taxi-auto onderne- «rs IN.B.L.T.O.) en N. Kwestroo, voorzit- van den Kring Leiden van bovenge- randen Bond, hebben de eer Uwen Raad andacht te vragen voor het navolgende: [Gezien den toestand in de luxe-verhuur- 1 taxi-autobedrijven, waarbij een groot ■alal werknemers in dienst is, en welke «kand als noodlijdend moet worden he rbouwd tengevolge van de bindende be dongen van overheidswege en de oneer- Faeconcurrentie, waaraan zij bloot staan; [volte bedrijven zonder gemeentelijke tsiöie werken en nog behoorlijke belas- ogen betalen, zoodat ook zij door de over- pvi beschermd d'anen te worden, zooals dit 1 Kn aantal andere plaatsen ln Neder- door behoorlijke verordeningen ge- Kuedt, Ijjat om niet tot ondergang gedocind te 1 en hun personeel betere arbeidsvoor- «arden te kunnen geven, zij Uwen Raad ■ae'd, doch dringend verzoeken Burge- «ster en Wethouders van Lelden uit te Jjea, stappen tot wijziging der be- We Politieverordening in zake Luxe- ■ouiir en Taxi-auto's te doen, enz. '■adres gaat vergezeld van een memo- at toelichting. CREMATIE VAN PROF Dr. W. DE SITTER i Toonstelling in „endegeest I i^t?e kerkzaal van het gesticht „Ende- wordt vanaf heden tot Woensdag - 5 Mn tentoonstelling gehouden met - v 'f1 van de artikelen gemaakt door I LlS \n'en' O. a. rietwerk, houtsnijwerk, .'-e e a. Een indrukwekkende plechtigheid. Onder zeer groote deelnemende belang stelling is Zaterdagmiddag 'te Westerveld het stoffelijk overschot verascht van prof. dr. W. de Sitter, hoogleeraar In de astro nomie aan de Leidsche Universiteit en directeur van de Sterrewacht alhier. Onder de talrijke aanwezigen, die den overleden geleerde de laatste eer kwamen bewijzen bevonden zich o.m.: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator der Leidsche Universiteit en voorzitter van het college van directeuren van het Ster- rewachtsfonds (ten behoeve van den kij ker te Johannesburg), mr- P. J. Idenburg, secretaris van curatoren der L. U.; mr. G. Vissering, oud-president van de Ned. Bank en lid van het college van directeuren van het Sterrewachtfonds; mr. P. van Beeck Calkoen. chef van de afd. Onderwijs van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en mr. Pippel, ambte naar ten Departemente; prof. dr. J. D. van der Waals uit Amsterdam, president curator van het Kon. Ned. Metereologisch Instituut te De Bildt en prof. dr. E. van Everdinge, hoofddirecteur van dat insti tuut; prof. Schuffner uit Amsterdam, di recteur van het Koloniaal Instituut; prof. dr A. A. Nylandt uit Utrecht; prof. dr. G. Grijns uit Wageningen; prof. dr. J. C. Pannekoek uit Amsterdam namens de Ned. Astronomenclub; prof. dr. J. J. A. Muller, voorzitter der Commissie voor Graadme ting; baron dr- de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Zwolle; prof jhr. mr. W. J. M van Eysinga. lid van het Perm. Hof van Intern. Justitie; dr. A. R. van Loon, in specteur-generaal van den Rijkswater staat b d en curator van het Kon. Ned. Met. Instituut; jhr. J. Burmania van An- drlnga de Kempenaer uit Haren, als ver tegenwoordiger van de Stichting „Het Sterrekundig Studiefonds J. C. Kapteyn", gevestigd te Groningen; ir. J. Knol uit Zeist namens de Ned.-Indische Sterren kundige Ver. te Bandoeng; dr. J. van der Bilt uit Utrecht, voorzitter der Ned- Ver. voor Weer- en Sterrenkunde; dr. Minnaert namens de Ned Eclipscommissie; dr. K. Kleibrlnk namens den Amsterdamschen en Haarlemschen Weer- en Sterrenkun digen Kring; prof dr. H. J. Backer uit Groningen; dr F. van Lohuizen, curator en dr. J J. Raimond. directeur van het Zeiss-planetarium der Haagsche Courant te Den Haag; mr. K. P. van de Mandele, directeur van de Robaver; jhr. E. K. J- en ihr. J. C. C. Rengers Hora Siccama uit Scheveningen; voorts vele zijner mede werkers. het geheele personeel der Leid sche Sterrenwacht; zeer vele Leidsche hoogleeraren. w.o. het faculteitsbestuur; vertegenwoordigers van studentencorpo raties, familieleden en vrienden van den overledene. In den stoet kwamen bovendien nog mede de rector-magnificus, prof. dr W. van der Woude en de secretaris van den Academlschen Senaat, prof. mr. A. S. de Blécourt. Talrijke bloemstukken dekten de baar. In de aula van het crematorium werd het eerst het woord gevoerd door den rec tor-magnificus, prof. dr. W. van der Woude die ongeveer als volgt sprak: Toespraak prof. dr- W. v. d. Woude. Het leven van den man. die ons thans verlaten heeft, is zoo veelzijdig en rijk ge weest, dat ik als tolk van den Leidschen Senaat hem gedenk met een mengeling van gevoelens: van vriendschap, dank baarheid, hoogachting en trots. Inderdaad heeft de Senaat in Willem de Sitter een harer beste vertegenwoordigers, als mensch en als man van wetenschap, verloren. Het is niet de astronoom de Sitter, dien ik herdenk. Maar wel mag ik zeggen, dat de Sitter zijn eigenaardige positie onder zijn ambtgenooten mede dankte aan het feit, dat de astronomie voor hem niet de wetenschap was; zij was voor hem alleen het middelpunt van zijn wetenschappelijk denken, dat vandaar uit in alle richtingen ging. Het is die algemeene belangstelling en kennis, die hem, met zijn aangeboren beminnelijkheid, die eigenaardige charme gaf van een man, die zelf veel wist en bij anderen veel waardeerde. De Leidsche Senaat is trots op de Sitter geweest om de wijze, waarop hij Leiden's naam heeft hoog gehouden. Maar niet minder eeren wij hem als vriend in den Senaat en in den kleineren kring van de faculteit. Hij was een goed mensch en meer dan een verstandig man, hij was een wijs man. Hij heeft zijn ambtgenooten be grepen en gewaardeerd; met dankbaarheid nemen wij afscheid van hem. Een zijner naaste medewerkers, dr. J H. Oort, observator aan de Leidsche Sterren wacht sprak daarna als volgt: Toespraak dr. J. H. Oort. Professor de Sitter trachtte het hooge levensdoel, dat hij zeer bewust voor de menschheid zag langs twee wegen te die nen In de eerste plaats door zün eigen wetenschappelijk werk; daarnaast, niet als bijzaak, maar als een taak die hem even aan het hart ging de Sterrewacht. door te maken dat anderen zooveel en zoo goed mogelijk konden werken voor het zelfde ideaal. Het is dan ook uit naam van allen, die aan de Sterrewacht verbonden zijn, dat ik hier een naar woorden van innigen dank aan hem. die ons allen op verschillende wijze zoozeer tot steun geweest is wil zeg gen. De Sterrewacht en haar beslomme ringen zag professor de Sitter als een be langrijk deel van zijn levenstaak, niet als een lastige bijkomstigheid, die zijn eigen werk in den weg stond. Daarom is het ook zoo goed geworden. En dit tezamen met zijn groote gave om iederen dag de dingen nieuw te zien, moet althans voor een ge deelte het geheim zijn. waardoor hij erin slaagde de Sterrewacht gedurende vijftien jaren van zijn directoraat tot zoo een hoogen bloei te leiden. Door zijn ruimheid van blik-en de gaven om zich in het werk van anderen te verplaatsen en de verschil lende arbeidsgebieden tegen elkaar uit te wegen en te verhoeden, dat het een te veel uitgroeide ten koste van het andere, wist hij de Sterrewacht ondanks uiteen- loopende werkrichtingen tot een eenheid te maken. Sterk had hij de behoefte alles in een groot verband te zien en tot een harmo nisch geheel te vormen; ook de verschil lende kanten van zijn leven waar het ge luk in zijn gezin zoo een groot deel van uitmaakte. Er was een sfeer van rustig harmonisch geluk om hem. die iedereen, die in zijn kamer binnentrad, gevoelde. Als weinig anderen had hij die grootste gave, die een mensch bezitten kan om buiten zichzelf te kunnen treden en zich slechts als sohakel in een grootsch geheel te voelen. Geen moeite en zorgen waren hem te veel. als liet erom ging voor hen, die op zijn instituut werkten te verkrijgen, wat hij meende, dat hun toekwam of om steun te geven in belangrijke moeilijkheden. Men kon hem nooit om raad vragen of hij was bereid zijn eigen gedachten los te laten en zich met zijn geheele belangstelling in de moeilijkheid van den ander te verplaatsen. Het bewonderenswaardige was, dat hij on danks dit alles, wat hem zoo enorm veel tijd en gedachten nam. toch steeds de rust vond om zijn eigen moeilijke en omvang rijke werk te voleindigen. Al wist hij misschien niet altijd tot ieders voldoening rekenschap te geven van wat hem dreef (hij was er de man niet naar om vaak uitdrukking te geven aan zijn innerlijke beroeringen), men voelde steeds de zekerheid, dat wat hij deed niet voor hemzelf was. maar voor het Ideaal, dat hem dreef. Heel sterk was hij ervan doordrongen, dat alleen dan het beste en hoogste uit de menschen kan komen, als zij vrij zijn in hun werk en gedachten en aan niemand anders dan aan zichzelf verantwoording daarover schuldig zijn. Hij heeft dan ook getracht zijn medewerkers en onderge schikten zooveel vrijheid te geven als met den omvang van zijn instelling vereenig- baar was. Ook de jongeren onder zijn medewerkers probeerde hij nooit in zijn lijn te sturen, maar door een groot ver trouwen in hun eigen intuïtie hun moed te geven om hun weg zelf te vinden. Professor de Sitter, voor ons allen, die met U samen aan de Sterrewacht werkten, is door Uw heengaan een leegte gekomen, die niet aan te vullen is, maar het hooge ideaal, dat U zich gesteld hadt en de trouw, waarmee U dat door Uw geheele leven heen hebt nagestreefd, staat, als een stralende herinnering, die ons ook nu nog moed inspreekt ln onze gedachten gegrift. Namens zijn vrienden werd tenslotte 't woord gevoerd door prof. dr. J. Huizinga. Toespraak prof. dr. J. Huizinga. Het is mijn voorrecht geweest, in het leven van Willem de Sitter, gedurende meer dan 40 jaar, zooveel deel te hebben als een oude en hechte vriendschap geven kan. Het oogenblik, dat ik het eerst zijn groote, kinderlijk-trouwe oogen zag, staat mij even helder voor den geest als dat van drie dagen geleden, toen ik die oogen gesloten zag in den vrede van den dood. Ik heb hem gekend in de rustige har monie van zijn ouderlijk huis, waarvan hij de trots en de verwachting was en waar zijn ouders Willem's vrienden opnamen als hun eigene. Wij hebben hem daarna gekend in het huis, dat hij zelf stichtte met haar, die de moeder werd van zijn bloeiend gezin. In dat gezin was het samenleven altijd zoo innig, dat die innig heid in staat was, ook het diepste leed en de zwaarste beproevingen, die hun van aanvang af niet bespaard bleven, te ver werken en te verheffen tot bevestiging van geluk. Zoo heeft het groote zuivere geluk van dat huis kunnen uitstralen hoog boven alle smarten. Zoo heeft het gestraald ook voor de velen, die hij had opgenomen in de genegenheid van zijn groot en eenvou dig hart. Een van die velen te zijn geweesi, blijft ln het herdenken voor ieder onzer, die dit zeggen mag, een schat voor het verdere 'leven. Mevr. de wed. prof. de SitterSuermondt dankte met eenige korte woorden voor het hartelijk medeleven, waarna de diep-ont- roerde schare het crematorium verliet. Voor. tijdens en na de plechtigheid speelde het orgel Préludes van Bach. o KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL" Naar ons ter oore komt doen geruchten de ronde als zou bovengenoemde kunst kring door een finantiéele débacle bedreigd worden .waardoor de resteerende tooneel- voorstellingen van het aangekondigde pro gramma in het geheele land zouden komen te vervallen. De plaatselijke secretaris deelt ons echter mede, dat te dier zake reeds maatregelen zijn getroffen en dat het doorgaan van de uitvoeringen hier ter stede absoluut verzekerd is. Alleen in en kele kleinere plaatsen van ons land. waar de exploitatie niet loonend was, is het pro gramma stopgezet. BETERE VERLICHTING DER BREESTRAAT. Het is voor het bestuur der Vereeniging „Breestraatbelangen" wel een zeer groote voldoening, dat het College van Burgem. en Weth. gunstig heeft beschikt op zijn verzoek om de verlichting van de Bree- straat in overeenstemming te brengen met de behoefte van een groote winkelstraat. De winkeliers zullen dit besluit zeer op prijs stellen, omdat daardoor, vooral bij avond, deze straat een veel beteren indruk zal maken. De verlichting zal door overspanning op ongeveer 9 Meter hoogte worden aange bracht, uit dubbele ornamenten, zoodat de hinderlijke lichtmasten zullen verdwijnen. Zeer binnenkort zal dus de Breestraat een ander aspect bieden. Het bestuur is dankbaar aan B. en Wdie eerst hun wensch om betere bestrating vervulden en thans toezegging deden voor een betere verlichting. Verder vernamen wij nog, dat een par- keerregeling in uitzicht is gesteld (geen parkediverbod), zoodat aan drie wenschen der winkeliers is tegemoet gekomen. Wanneer deze verbeteringen zullen zijn aangebracht, zal het voor het winkelend publiek zeer zeker heel wat prettiger en rustiger zijn op de Breestraat. jubileum-feestavond fides-pacta. Het 10-jarig bestaan herdacht. Zaterdagavond j.l vond ln Café Restau rant „Royal" de intieme feestviering plaats van het 10-jarig bestaan van de Leidsche voetbal- en athletiekvereen. „Fides Pacta". De heer v. d. Weerd, voorzitter van F. P. opende den feestavond door in 't kort 't ontstaan en de ontwikeling der vereeniging te memoreeren om te eindigen met de tal rijke aanwezigen een gezelligen avond toe te wenschen. Hierna werd begonnen met de verschillende spelen af te werken. Pianist Joop v. Dalen zorgde ondertusschen voor de vroolijke stemming, die z'n hoogte punt bereikte toen de ie prijs Juniores werd uitgereikt n.l. het zooeven verschenen „Uiverboek", waarbij allen op uitbundige wijze het Uiverlied meezongen Omstreeks 12 uur was het grootste deel der spelen verwerkt, waarna de aanwezigen gelegen heid kregen de voeten eens van den grond te brengen. Tusschen de bedrijven door trad de soubrette „Jeanne Blessing" op en deed dit op een keurige en eenvoudige wijze Nog vond een zeilwedstrijd voor dames plaats, waarbij in 't bijzonder de kunde der oudere dames bleek. Het slot van de feestviering bestond uit een gezel lig en voortreffelijk souper. Onder speech en zang kwam zoo 't slot van dezen in zijn soort uitnemend geslaag den avond, waarbij opnieuw de groote po pulariteit, waarin deze vereeniging zich mag verheugen, bleek. Om ruim 4 uur ver lieten allen welvoldaan het gezellige tehuis aan de Doezastraat, velen voorzien van kip, konijn en verdere fraaie prijzen bij de spelen behaald. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Een vroolijke avond. Nadat bovengenoemd gezelschap in Octo ber zijn 12'/z-jarig bestaan op grootsche wijze vierde, werd dit jubileum Zaterdag avond besloten met een feestavond, aan geboden aan leden, donatrices en dona teurs in een der zalen van het „Volks gebouw", welke geheel bezet was. Nadat een muziekgezelschap onder lei ding van den heer Riethoven zich eenige malen had doen hooren en de stemming onder de aanwezigen er had weten in te brengen, verscheen te ongeveer 9 uur de heer J. v. Heuzen op het podium en heette allen hartelijk welkom SDr deed ver volgens mededeeling van het Drogramma, dat geboden zou worden om te besluiten met allen een genoeglijken avond toe te wenschen. Dat dit programma, waarin voor elk wat wils was. in den smaak is ge vallen, bleek uit het gul gegeven applaus. Alvorens het eerste gedeelte van dezen avond werd besloten, volgde de huldiging van het bestuur, bij monde van den heer J v. Heuzen, die onder woorden van dank allen een souvenir overhandigde. Na de pauze werd de hoofdschotel, be staande uit een bal-masqué, opgediend, waarvan druk gebruik te gemaakt Jam mer dat de zaal veel te klein was Het was dan ook geen gemakkelijke taak voor de jury de uitgeloofde prijzen aan de juiste personen toe te kermen. Als een bijzonder heid maken wij er melding van, dat het een paar, voorstellende ..Na Druppel" en „Mop" mocht gelukken bijna f. 3 te col lecteeren, welke zullen worden afgedragen aan „Zonnestraal". Een gezellig bal ond<w leidine van Jeanne de Wekker bracht het einde van dezen vrool'iken avond. AANGEHOUDEN. Te Rotterdam zijn twee 26-jarige Hage naars aangehouden. A. van der G. en J. G. P.. die trachtten een rijwiel te verkoo- pen, dat bij onderzoek bleek hier ter stede ontvreemd te zijn. Eerstgenoemde wordt er van verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal; laatstgenoemde aan heiing. Het tweetal is naar hier op transport gesteld. BINNENLAND. Het congres der Vrijzinnig Democraten te Rotterdam; redevoeringen van de minis ters Marchant en Oud; de Kamerfractie zal tegen de Defensiebegrootlng stemmen. (3e Blad). Huldiging der Uiver-bemanning in Den Haag. (Binnenland, 4e Blad). Een crisis-invoerbureau ingesteld onder leiding van den heer Ch. Truyen. (Binnen land, 4e Blad). Groote fabrieksbrand te Koog aan de Zaan. (Gemengd, 2e Blad). Auto te Goirle tegen een huis gereden; één doode en vier gewonden. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Hongarije dringt in een nota aan op spoed bij de behandeling der Zuid-Sla vische aanklacht. (Buitenland, 3e Blad). Het onverwachts bezoek der Hongaarsche ministers aan Oostenrijk. (Buitenland, 3e Blad), Insull in Amerika vrijgesproken. (Bui tenland, 3e Blad). De Japansche minister van financiën afgetreden. (Buitenland, 3e BI. en Tel., le Blad). Ernstige mijnramp in Japan. 53 slacht offers. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad), LEIDSCH CRISIS-COMITE. WIJ KOMEN WOENSDAG BIJ U AAN! U STELT OH! TOCH MIET TELEUR VEREENIGING VAN MATHESIANEN. i Lezing over Boedapest. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde Ver eeniging in de collegezaal van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium haar tweede lezing van dit seizoen. Spreker was de heer ir. A. van Dijk, met als onderwerp: monumentale gebouwen en bruggen in Boedapest. De voorzitter, de heer Van der Linden, heette de vele aanwezigen van harte wel kom, in het bijzonder den heer ir. Van Dijk, die spontaan bereid gevonden was voor de vereeniging een lezing te houden. Een apart woord van welkom werd ge richt aan den heer ir. Verwijs, directeur van MS.G. Voorts bracht spreker dank aan prof. Keesom, prof. De Haas en dr. Crommelin voor het bereidwillig afstaan der college zaal. Hierna was het woord aan den spreker. Het eerste onderwerp was de St Stephans- dom, vervolgens de Frans Jozefbrug en de Margarethaburg. De St. Elisabeth-brug is wel de mooiste. Vervolgens was het object van bespreking het voormalig Kon. Palels: een gebouw met een frontbreedte van 360 M. en 860 zalen. Een opvallend onderwerp in dit paleis waren wel de aardewerk kachels, welke een specifiek uitstralings vermogen hebben en wel zoo. dat de heette gassen achter uit de kachel om naar voren komen Daarna werd het Parlementsgebouw be sproken, waarin alle bouwstijlen verte genwoordigd zijn. Vervolgens schonk de spreker nog aan dacht aan een der overdekte zweminrich tingen van Boedapest. De interessante en leerzame lezing werd door een prachtige collectie lichtbeelden verduidelijkt. De heer Van Dijk had een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen. De voorzitter dankte den spreker ook namens het bestuur en de aanwezigen voor deze goedgeslaagde lezing.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1