5,te Jaargang VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 No. 22907 STADSNIEUWS. HET WEER OP ZONDAG. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen sraar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CTs. Bureau Noorüeinü»plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postehtyme- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi; Voor Lelden per 3 maanden f.2 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week «0; Franco per post f. 2.35 portokoeten. per week ...y.v.. f.0 nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. VERLAGING GAS- EN ECTRICITEITST ARIEVEN. NKORT VOORSTELLEN VAN HET IEENTEBESTUUR TE VERWACHTEN ral van belang voor den middenstand. aar wij vernemen ligt het in de bedoe- van het Gemeentebestuur alhier om de e.v. December-zitting van den Ge- enteraad te komen met voorstellen tot dening van de gas- en electrlciteis- 'even- oor het gas komt de herziening der even neer op een verlaging over de ge le linie van rond 1 ct. per M3. verlaging van de electriciteitstarle- is voornamelijk van beteekenis voor die de electriciteit betrekken volgens t z.g. Winkeltaref, dus voor neringdoen- caféhouders e.d. vendien ligt het in het voornemen de emers van electriciteit voor de klein- ustrie, dat zijn zij, die de electrciteit trekken volgens het z.g. dubbeltarief, op rschillende wijzen tegemoet te komen. Niet alleen zullen deze verlagingen van teekenis zijn voor de Leidsche ingeze- en, doch uit den aard der zaak zullen rvan mede profiteeren de ingezetenen het uitgebreide gebied bulten Leiden in de Lichtfabrieken het gas en den trschen stroom rechtstreeks aan de bruikers leveren. o STICHTING ,HET LEIDSCHE BROKKENHUIS". De jaarvergadering. Gisteravond hield de Stichting „Het idsche Brokkenhuls" haar jaarvergade- De voorzitter, de heer F. Sobels s de vergadering met een woord van lkom en gaf een kort overzicht van t afgeloopen jaar. De ingekomen stuk- u werden voor kennisgeving aangeno- en de notulen ongewijzigd vastgo ed. het jaarverslag van den secretaris, n heer J. W. Cahen is het volgende ont- "nd: i het bestuur vond een wijziging plaats heer mr. P. A. van Toorenburg die h niet meer beschikbaar had gesteld i vervangen door den heer F. H. So- als voorzitter, terwijl in plaats van t. Manders, mej. Ris tot bestuurslid rkozen werd. Een woord van oprechten dank, zoowel t mevT. Manders, alsook tot den heer an Toorenburg, die vanaf de oprichting un beste krachten aan onze instelling geven hebben is hier zeker op zijn "ts. it ik in mijn vorig jaarverslag mijn Jwezen er over uit spreken, dat het ten "rste te betreuren is, dat de tijdsom- ndigheden zich dusdanig blijven ont- ikkelen, dat het voor een steeds grooter ordende schare noodzakelijk is, zich in sect of direct tot ons te wenden, zoo t ik ook deze woorden thans weer her en: aan deze crisis schijnt geen einde komen, waartegenover echter gelukkig dat het gemeenschapsgevoel van 'en in groeiende mate tot ontwikkeling Niet alleen, dat velen, geheel be- geloos hun tijd en arbeidskracht aan Stichting geven, ook de kring van "n, die ons door het afstaan van goe- ren in staat stellen, ons werk op zoo oote schaal uit te oefenen, ls steeds oeiende. Waar onze werkzaamheden tot volle te- edenheid van Maatschappelijk Hulpbe- on, Crisis-Comité en andere Sociale In- "llingen plaats vinden, is het te betreu- dat de Bond van Barmhartigheid ger des Heils, Stichter W. Booth) ge- heeft, voor korten tijd een soort instelling in het leven te moeten /pen. dien op eenig gebied versnippering arbeidskrachten niet gewenscht is, is zulks in het onderhavige geval, r een bestaande instelling, namelijk Brokkenhuis voldoende in de behoef- voorziet, zeer zeker uit den booze. Een woord van dank tot de padvinders, t door hun medewerking onzen jaar- kschen ophaaldag tot 'n steeds groeiend «es weten op te voeren, is hier zeer ker op zijn plaats. Het doet ons buiten- woon veel genoegen, dat thans ook de "K. Padvinders hun medewerking heb- n verleend: zulks is geheel in overeen- "mming met den geheelen opzet van Stichting, waarin de verschillende re ts op de meest aangename wijze sa- enwerken. Bit het door onzen penningmeester uit krengen financieel verslag, zal blijken, 1 onze Stichting ook dit jaar weder een langrijken omzet behaald heeft. Deze bedroeg, n.l. in totaal f. 8 847 03 en uit de navolgende rubrieken: Wr eigen rekening der koopers f 1289.88 "r rekening van derden: eetsch. Hulpbetoon f 5506.80 "''-Comité f 1180.65 trlse instellingen en Perticulieren f 869.70 f 7557.1a Hiervan werd tot een bedrag van f. 5519.70 zoowel nieuw, als 2e handsch door ons ingekochte goederen verstrekt. Ik meen verder nog eens in het bijzon der onder de aandacht te moeten bren gen, dat wij steeds bereid zijn voor reke ning van particulieren goederen aan daar toe in aanmerking komende personen te verstrekken. Hiervan werd gedurende het afgeloopen jaar een toenemend gebruik gemaakt en wij geven hieromtrent be langstellenden op schriftelijke of telefoni sche aanvrage aan ons secretariaat gaar ne de benoodigde inlichtingen. Het aantal personen hetwelk in het af geloopen dienstjaar goederen van ons be trok bedroeg in totaal: 2242, waaronder zeer velen meerdere malen; bestaande uit de navolgende rubrieken: voor eigen rekening der koopers 635 voor rekening Crisis-Comité Leiden 235 voor Maatsch. Hulpbet. Leiden 1123 voor Crisis-Comité Oegstgeest 62 voor Burg. Armbest. Oegstgeest 2 voor overige instellingen en parti culieren te Leiden en Oegstgeest185 Totaal f 8847.03 2242 Spr. eindigde zijn verslag met de hoop uit te spreken, dat het de Stichting ge geven zal mogen zijn er toe bij te dragen ook in dit boekjaar het leed van zeer velen eenigermate te mogen lenigen. Het jaarverslag werd onder dankzeg ging vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer B. v. Kleef over het dienstjaar 1933/34 werden ongewijzigd goedgekeurd. De kascommissie, bestaande uit de hee- ren J. P. Creyghton en M. H. de Reede had een zeer vleiend rapport uitgebracht, en den penningmeester werd nadat de heer Creyghton het rapport nog mondeling nader had toegelicht onder dankzegging décharge verleend. De begrooting 1934/35 werd na toelich ting door den penningmeester ongewijzigd vastgesteld. Bij de rondvraag bleek, dat geen der aanwezigen op- of aanmerkingen had te maken. De wethouder van Sociale .Zaken mr. A. J. Romijn nam alsdan het woord en bracht hulde aan de buitengewoon goede harmonie, welke steeds in het Bestuur heerscht. Het gemeentebestuur koestert groote bewondering voor het werk der Stichting. De heer Sobels dankte den heer Romijn voor zijn voortdurende belangstelling en medewerking, en zeide dat de woorden van waardeering door hem geuit, een aanspo ring voor het Bestuur zullen zijn de werk zaamheden energiek voort te zetten. Daarna nam de heer Questroo het woord. Deze wees er op, dat het hem bui tengewoon veel genoegen doet, dat ook in het jaarverslag de medewerking van de Padvinders zooveel woorden van waar deering heeft mogen vinden. Hij wees er voorts op, dat de jaarlijksche ophaaldag den leiders een bij uitstek gun stige gelegenheid geeft, de padvinders ook te leeren op sociaal terrein werkzaam te zijn, terwijl het voorts van niet te onder schatten belang is, dat op dezen dag pad vinders van alle kleur en richting samen werken voor een zoo nuttige aangelegen heid van algemeen belang. Mede namens de overige leiders zeide spr. ook verdere medewerking in de toe komst volgaarne toe. De voorzitter sloot hierna de vergade ring onder dankzegging aan de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid. o CRISIS-CREDIET VOOR DEN MIDDENSTAND. Vergadering der Bemiddelingscommissie Rijnland. Gisteravond werd tn de commissiekamer der Stadsgehoorzaal een vergadering ge houden van de Bemiddellngscommissie, ter verkrijging van crisis-crediet voor den Middenstand in Rijnland. Zooals bekend mag worden veronder steld is deze commissie, gevormd op ini tiatief der K. v. K. voor Rijnland, vorige week geïnstalleerd. In deze commissie heb ben zitting de heeren H. M. Simonis, voorz. afd. kleinbedrijf der K. v. K., voorz.; P A. van Aggelen, dir. Gem. Hulpbank (bank van leening en geldschietbank) alhier en 2de secr. L. C. C„ districtscommissaris; F. J. Groot Enzerink, secretaris; W. A. Schrandt, dir. van de N.V. v.h. J. C. Zaal berg en Zn. alhier, algemeen üd. Voorts zegden de heeren D. ten Cate Brouwer, voorz. der K. v. K. en mr. H. D. M. Knol, accountant alhier, hun medewer king toe. Tot deze vergadering waren uitgenoo- digd alle crisiscomité's en alle midden standsorganisaties uit het district Rijn land, welke alle vertegenwoordigd waren. De heer H. Simonis, die de vergadering presideerde, heette de aanwezigen harte lijk welkom in het bijzonder den heer Ten Cate Brouwer, voorz. der Kamer v. Koop handel van Rijnland, den heer Jhr. Bee- laerts van Blokland, namens het Nationaal Crisis-Comité, mr. Romijn, weth. van Soc Zaken dezer gemeente en voorz. van het Leidsch Crisis-comité en den heer mr. dr. P. G, Knibbe, secretaris der Kamer van Koophandel. Spreker bracht een woord van dank en hulde aan den heer Ten Cate Brouwer, die reeds zooveel gedaan heeft voor het doel, dat deze nieuwe commissie beoogt. Een der eerste zaken, welke de commis sie noodig heeft, zijn de geldmiddelen. Hierover is geconfereerd met 't Nationaal Crisis-comité en met de Departementen van Financiën en Economische Zaken. De resultaten hierover stemmen tot tevreden heid. De secretaris der commissie, de heer P. A. van Aggelen zet hierna de werkwijze van de commissie uiteen. Gevormd zullen worden een commissie A en een commis sie B. De commissie A wil die middenstanders helpen, die via de middenstandsbank cre- diet wensehen te ontvangen. De zaken de zer middenstanders moeten volwaardig zijn, om voor dit crediet in aanmerking te komen. De regeering heeft hiervoor twee millioen gulden ter beschikking gesteld. De zaken, die niet volwaardig zijn, zullen zooveel mogelijk geholpen worden om ze volwaardig te maken. De commissie B heeft voornamelijk de belangen der kleine middenstanders op het oog, die een maximum crediet van f. 500 kunnen erlangen. Het ls de bedoeling die kleine midden standers te helpen met adviezen over boekhouding, inrichting van hun zaak enz. Zooals bekend heeft het Leidsche Crisis- comité indertijd opgericht het crisisborg- stellingsfonds. Deze gedachte is nu door gevoerd. Het crisisborgstellingsfonds heeft in drie jaar tijd f. 45.000 gevraagd. Daar van is ongeveer f. 20.000 afgelost, terwijl f. 10.000 is afgeschreven en het andere nog uitstaat. Die f. 10.000 lijken misschien veel, doch spr. zegt, dat er In het begin misschien te veel geleend is, waar gegeven had moeten worden. De werkzaamheden dezer nieuwe com missie zullen kosteloos geschieden. Echter zullen toch kosten gemaakt moeten wor den, zoodat de commissie voorstelt van de middenstandsvereenigingen f. 0.50 per lid te wagen. Ook is op het Departement van Finan ciën steun gevraagd uit het twee millioen gulden crediet. Spr. was van oordeel, dat het borgstel lingsfonds der commissie f. 50.000 zal moe ten bedragen en hij hoopt daarvoor mede op den steun der plaatselijke crisiscomité's en van het nationaal crisiscomité tezamen met de middenstandsorganisaties. De aanvragen zullen gericht moeten worden tot den districtscommissaris, waar na de commissie de verzoeken zal voor leggen aan de Middenstandsbank. (Het adres van den districts-commissaris is: P. A. v. Aggelen, Nieuwsteeg 6. Lelden). Spreker roept aller medewerking in, op dat de middenstanders, die hulp noodig hebben deze op de voorgestelde wijze kun nen verkrijgen, liever dan dat zij gedwon gen zijn steun bij de overheid te vragen. (Applaus). Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door verschillende aanwezigen ge bruik gemaakt. De heer Braun (Noordwijk) vroeg of de verzoeken door ieder persoonlijk moesten worden ingediend of dat een organisatie bijv. de belangen van diverse leden kon behartigen, benevens of de reeds afgewe zen verzoeken opnieuw konden worden in gediend, waarop de voorzitter de tweede en derde vraag bevestigend beantwoordde. Op een vraag van den heer Van Deene (Leiden) deelde de voorz. mede, dat de voorgestelde te vragen vergoeding van f. 0.50 per middenstandslid voorloopig per jaar bedoeld was. De heer Baalbergen (Noordwijk) vroeg, of het niet mogelijk was, dat de 10 pCt. afdracht der plaatselijke crisis-comité's aan het Nationaal Crisiscomité afge staan kon worden voor dit waarborgfonds, waarop de heer v. Aggelen antwoordde, dat dit een kwestie is, welke het N. C. C. aangaat. De heer v. Appel (Leiden) betoogde, dat de gemeentebesturen reeds zooveel ge daan hebbend voor de arbeiders en nu ook wel iets voor den middenstand konden doen, waarom hij voorstelde, dat de com missie zich voor steun zou wenden tot alle gemeentebesturen van Rijland, hetgeen de voorz. vooralsnog ontried. Verder werd er nog op gewezen, dat het eigenlijk niet in den haak is, dat de mid denstandsorganisaties alleen een bijdrage betalen en de niet-georganiseerden gratis geholpen worden, waarop de voorz. ant woordde, dat de K. v. K. en het N C. C. voor het algemeén belang werken en geen onderscheid mogen maken. Daarna werd nog een en ander gevraagd over de kosten der accountantsrapporten, waarop de voorz. er op wees. dat mr. K"oi de commissie hiervoor van advies zal dienen, zooveel mogelijk zonder kosten voor de betrokkenen. Na een korte pauze vroeg de heer Den Braver (Hazerswoude) voor welke kosten de plaatselijke crisiscomité's zullen komen te staan bij deze actie. De voorz. antwoord de hierop, dat de commissie de vraag juist wilde omkeeren door aan de crisiscomité's te vragen hoeveel zij ter beschikking kun nen stellen. Op een vraag van den heer Boucher of de datum van gevestigde zaken (1930) niet vervroegd kan worden, antwoordde de voorz., dat daaraan niet angstvallig be hoeft te worden vastgehouden. De heer Roozen (Oegstgeest) vroeg of de commissie ook crediet verleende aan de kweekers en kleine zelfstandigen, waarop de heer v. Aggelen mededeelde, dat het niet op den weg der commissie lag hulp te verleenen aan middenstandsgroepen, waarvoor de regeering. op welke wijze dan ook regelingen heeft getroffen. Aan het slot der vergadering stond de heer Braun uit Noordwijk weer op en zeide dat er wel eer.? »zegd wordt: wat hebben we ei»pnlijk "an een Kamer van Koop handel" Maar nu meende spr. aller tolk te zijn, wanneer bij hulde bracht aan de HET WEER ZAL HOOGSTWAAR SCHIJNLIJK RUSTIG BLIJVEN. Geringe vorstkans. A.a den laatsten tijd had zich over Mid den-Europa een weerstoestand ontwikkeld die met wijd verbreide, vroege vorst ge paard ging. Aanvankelijk lag een gebied van hoogen druk over Noordoost-Europa, daarna verplaatste dit zich naar Midden- Europa en in de luchtmassa, welke in het hart van dit gebied vrij bewegingloos bleef liggen, trad veel mist op. Omstreeks het midden dezer week kwam daarin weer eenige verandering. Het mistgebied werd namelilk kleiner en tegelijk breidde zich een lichte vorst uit, waardoor ook in ons land de thermometer beneden het vries punt daalde. Het gebied van hoogen druk is vervol gens in beteekenis vrijwel onveranderd gebleven maar het onderging een kleine wijziging in zijn ligging waardoor de zeer langgerekte kern op den 50sten breedte graad kwam te liggen, dus iets ten Zuiden van ons land. Deze geringe verplaatsing heeft de be teekenis, dat ons land komt te liggen in de Westelijke luchtstrooming tusschen hoogen en lagen druk en dat het dus niet sterker kan gaan vriezen. Voor de vooruitzichten voor het einde der week en voor Zondag gelden de vol gende overwegingen. Het gebied van hoo gen druk schijnt voorloopig tamelijk sta tionair te blijven met een geringe neiging om zich nog iets naar het Zuiden te ver plaatsen. De algemeene luchtbeweging zal dus Zuidwestelijk tot Westelijk zijn, zwak in het Zuiden van ons land, matig in het Noorden. De neerslagkans is zeer gering. De temperatuur zal sterk onder den in vloed staan van de bewolking. In heldere nachten kan er zeer lichte vorst optreden, overdag zal het vrij zacht kunnen zijn. Op bewolkingstoename bestaat veel kans, evenals op plaatselijke mist, vooral in de avond-, nacht- en morgenuren. Het alge meen karakter van het weer zal nog rus tig zijn. (Nadruk verboden). Kamer voor het prachtige initiatief, dat zij genomen heeft en met een commissie, waarin vertegenwoordigd zijn mannen zoo als hier zitten. Spr. hoopt tenslotte, dat het werk dezer commissie zeer vruchtdra gend moge zijn. (Applaus). De heer v. Appel wilde hier nog iets aan toevoegen en wees erop, dat de commissie nog steeds niet de beschikking had over één cent en daarom verzocht hij de mid denstandsorganisaties zoo spoedig mogelijk bij de leden aanhangig te maken, dat de voorgestelde f. 0.50 per lid ter beschikking worden gesteld. De voorz. onderstreepte in zijn dank woord dit verzoek en voegde er tot de crisiscomité's aan toe: geeft wat ge te missen hebt en zoo spoedig mogelijk. Hierna werd de vergadering gesloten. o VER. TOT BEVORDERING DER ZENDINGSZAAK. Plechtige wijdingsdienst in de Luthersche Kerk. In verband met het 25-jarig bestaan der Vereeniging tot bevordering der Zen dingszaak voor Leiden en Omstreken was gisteravond in de Luthersche Kerk een wijdingsdienst belegd. Prof. dr. H. M. van Nes, eere-voorzitter der Vereeniging sprak na de gebruikelijke opening, een kort woord waarin hij in herinnering bracht, dat de jubileerende vereeniging een hulpvereeniging is van het Ned. Zendingsgenootschap, dat 19 Dec. 1787 te Rotterdam is opgericht. Blijdschap sprak spr. uit over het feit, dat de twin tigste eeuw ook voor de zending de eeuw van samenwerking kan worden genoemd. Voorts stond spr. enkele oogenblikken stil bij den datum van oprichting 30 Nov. 1909, nadat op 18 Nov. van datzelfde jaar op initiatief van de heeren C. Fontein, J. G. van Dijk en Ten Kate in het wijkgebouw aan het Levendaal met vele belangstellen den voorloopige besprekingen waren ge voerd. Gememoreerd werd voorts hoe de vereeniging zich steeds met speciale toe wijding gezet heeft tot de telken) are te- rugkeerende voorbereiding van het Zen- dingsfeest op Hemelvaartsdag op Poelgeest. Tenslotte wees prof. Van "Nes op de kracht van het gebed en de zendingswoor den uit den Efezen-brief„de heidenen zijn mede erfgenamen". Het Kerkkoor „Ex Animo", dat welwil lend medewerking verleende, zong hierna op treffende wijze enkele liederen, waarna ds. M J. Punseiie de zendingsrede uitsprak. Alvorens tot zijn eigenlijke rede te komen bracht spr, naar voren het vele zendingswerk door prof. Van Nes in den loop der jaren verricht er hierbij tevens op wijzende dat dit werk steeds gesierd was met een bijzonder stempel. Tot zijn rede komende, zeide spr., dat wij na dit jubileum, ons weer zullen op maken tot het zingen van een nieuw lied, zooals ons dat hl Psalm 96 sprekers uit gangspunt, wordt geteekend. Nieuwe geestdrift zal ons weer moeten bezielen. Is zending overwinning, daartegenover staat dat zending ook vee) getob beteekent. Immers als zendingsmenschen hebben wij ons er te weinig rekenschap van gegeven, dat wij door God als mede-arbeiders ge steld zijn in het werk der zending. In ver band hiermede zullen wij met nieuwe energie en frissche geestdrift de zendings- BINNENLAND. Bijzondere wintersteun van 2 millioen voor valide werkloozen (Binnenland, 3de Blad). Plannen tot vaststelling van minimum» verkoopprijzen voor conserven (Binnen land, 3de Blad). Ons parlementair overzicht (4de Blad). Drama te Den Haag; kindje door de moeder gedood? (Gemengd, 4de Blad). BUITENLAND. Zuid-Slavische nota inzake den moord te Marseille bij den Volkenbondsraad in gediend. Felle beschuldiging tegen Hon garije (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Sir John Simon over de Vlootbesprekin- gen en de wapencontrole (Buitenland. Ie Blad). De Fransche radicaal-socialisten tegen verlenging van den diensttijd (Buitenland, lste Blad). zaak aanpakken. Een nieuw lied zullen wij zingen voor het aangezicht des Heeren. Niet uit Hallelujah-geroep en knaleffect zal onze geestdrift bestaan maar er zal in ons werk meer massieve majesteitelijk heid moeten komen. Gedreven zullen wij moeten worden door den geest en dan zal onder ons gaan werken een groeiende overwinning. In gehoorzaamheid zullen wij ons door Gods geest laten leiden. Kan onze roeping tegenover de wereld ons doen huiveren, wanneer wij ons in ongelimi teerde gehoorzaamheid stellen in den dienst des Heeren, zal deze vrees stellig weg vallen en zullen wij sterk staan. Wanneer wij ons stellen in dezen dienst van God dan gaan wij werken in eeuwig heidstempo en wordt het allereenvoudigste één glanzende glorie. Na er aan herinnerd te hebben, dat de eerste Christenen de wereld veroverd heb ben voor het Kruis, wees spr. er op, dat deze taak ook nu nog ons op de schouders gelegd wordt, een taak, die wij in gehoor zaamheid van God hebben te aanvaarden. Buigen zullen wij ons moeten om water te scheppen aan de fonteinen des Heils en zeggen hier zijn wij om U te dienen. Dan komt er ook perspectief Spr. eindigde zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat God ons make tot ge hoorzame zendingsvrienden, dan komt er ook blijdschap voor de ziel. Nadat het zangkoor nogmaals enkele, lie deren had gezongen ging prof. Van Nés in gebed voor. waarna nog gezongen werd Gezang 245: 2. Aan den uitgang werd een collecte ge houden tot dekking van de onkosten en ten bate van de zending. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Lido Theater (filiaal), Steenstraat 39, Leiden. Hoofdzetel; Gr. Houtstraat 139 141, Haarlem. De Bot en Goutier, Breestraat 99, Aloë- laan 27, Leiden Schildersbedrijf. Vennoo- ten: J. P. de Bot, Leiden en A. F. Goutier, Leiden. Perfect. Gebr Daamen, Hooge Rijndijk 21, Leiden, Fabricage van middelen voor behoud van zoolleer. Eigenaar: W. Daamen Leiden. Wijzigingen: Abr. van Dam, Gouwsluischeweg 69E, Alphen a- d. Rijn. Grossier en detailh. in rijwielen en aanverw. artikelen. Overleden eigenaar: A. van Dam, d.d. 4 Oct. 1934. De handelszaak is omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: Fa. Abr. van Dam. Vennooten: N. van Dam en T. C- van Dam. Alphen a. d. Rijn. Firma van der Linden. L. P. van der Drift, Oude Rijn 92, Leiden. Lood, zink, gas- en waterleiding; lei- en mastiekbe- dekklng. Wijziging handelsnaam in: Firma van der Linden, B. Schoondergang. BRANIE. „Zal 'k eens het water inrijden?", had de bakkersjongen wat branie-achtig ge vraagd aan het aardig dienstmeisje, dat met belangstelling naar hem stond te kij ken. En met een sierlijke zwaai was hij op zijn driewielige bakfiets om het paaltje gereden, dat op misschien een meter af stand van den vaartkant was geplaatst. Helaas, dat werd -z'n noodlot. Want aan dat paaltje zat bevestigd een kabel, die op zijn beurt weer aan een langs den wal liggend schip was gebonden. Dien kabel had de knaap niet gezien. En juist toen hij zoo schitterend in de bocht lag. kreeg het voertuig een schok, waardoor het in éénmaal naar de andere zijde oversloeg en pardoes in het water verdween. De jon gen wist nog net op het droge te blijven. Een schipper takelde met z'n lier de bak fiets naar boven. In het kanaal dreven enkele broodjes. Rondfladderende meeu wen krijschten van vreugde....!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1