fJDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 November 1934 WEERBERICHT. Juut voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.), luur 's midd.: 7 gr. C. 45 gr. F.) I uur nam.: 8 gr. C. (46 gr. F.). TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. RECHTZAKEN, BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. Barometerstand. I Gistermiddag 3 uur: 773. I Hfienmlddag 3 uur: 773. telegrafisch weerbericht I r, Kon Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt, ■Hoogste Stand 775.9 te Maastricht. I Laagste Stand Stand 744.2 te Ingoe. I Verwachting tot den avond van 23 Nov.: Izsakite tot matige Z. tot W. wind. Neve- ^!ot zwaar bewolkt. Weinig of geen neer- Waarschijnlijk zachter. I BCITENLANDSCH WEERBERICHT. edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. hooge druk heeft zich in zijn kern fiterkt. Hij overdekt nog Centraal- rjpa, Frankrijk en het Zuiden van de Elsclie eilanden. Overal is het hier rustig i: met in het zuiden van ons land en pd-West-Duitschland nog nevel. In het laten van ons land is de temperatuur Jstgen, ln het Oosten daalde zij. Ver- t werd het over de Brltsche eilanden en Ktd- en Mldden-Duitschland warm, ter- liet over Frankrijk en Beieren iets ider werd. Over het Noorden van de ii-sche eilanden en Scandinavië won de ressie terrein. De luchtdrukgradiënt i hier toe. zoodat het over Schotland IdeNoorsche kust vrij krachtig waait. Tover IJsland steeg de barometer weer. lier het algemeen is in Scandinavië de list afgenomen, slechts in het midden 1st het nog streng. De depressie bracht fcrslag over de Faroer en Noorwegen. (De dalingen van de barometer over de loidzee doen eenige ruiming van den b ten onzent met invoer van vochtiger Irarmer lucht van het Westen uit ver- khten. LUCHTTEMPERATUUR. |OGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. f:«rm. te 4.42 uur; nam. te 5.01 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. lierdag van 4.29 u. n.m. tot 7.04 u. v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. I Nov.op: 16.20 u.; onder 9.23 u. pouslasme! Een frissche wind schijnt p de zaal te waaien, wars van elke ;se overgevoeligheid. Door de sterke krasten die telkens weer voor ons staan (ons geboeid doen luisteren naar wat i «eer komen zal, verzinkt alle vrees eentonigheid in 't nietEn wij pen verrast door deze weergave, waarin ook de subtiele momenten niet ont- den. Wij voelen, dat hier Debussy-ver- nkingen oprijzen uit een geïnspireerd Boed: steeds voornaam, herscheppend medescheppend, ln rijpste artisticiteit. i werd deze avond tot een gebeurtenis, i belevenis, die in het muzikale leven aonze stad als groote zeldzaamheid be bouwd kan worden. Een korte, bondige keuze bracht zij ons: (Suite pour le piano" (1901), de eerste Nel „Images" (1905), enkele der Etudes Pu) en een greep uit de Préludes der pn 1910 en 1913 vormden het pro- poma. Men moet er zich helaas bij Weggen buiten de toegiften niet Mere werken nog te hooren, zóó houdt ons kennismaking vast. Immerstè zel- 1 zijn wij hier in de gelegenheid De- fÜ-T te beluisteren, ggestlef en in hooge mate pakkend is i direct de inzet: de breede, weelde- h* Prélude, Bach-Debussy in onverzette- v continuo, de statig, somber-donkere ftzoande, culmineerend in de virtuoos lelde Toccata. Forsch, krachtig en dan F rappe doordringende tokkeling weerge- J'!t de schepping van den modernen M'ecinist. Volgen de verklankingen van «nets dans l'eau", de teer-beweeglijke wjptegeiingen van door zon overgoten r?' de „Hommage a Rameau", aanvan- k-u en sluitend met den ouden kerk- Fjsoort en „Mouvement", met zijn .«teüjke inzet. I.J# herinnering aan „Monsieur Fr. Cho irde études „Pour les cinq doigts", les tierces", „Pour les notes répé- j „Pour les sonorités opposées", „Pour - Waves", de allerzwaarste oefeningen net kinderlijk-eenvoudige begin, in actief voor het moderne spel, zelden of gehoord. Oefeningen, omgevormd tot „N"ike ontboezemingen, waarin ook in mate de humor vertegenwoor- [^b dan tot slot eenige der Préludes, w.o. ^uzes des Delphes", geïnspireerd door lijfselen ln het. Louvre, de veelge el™ en ontroerende „Cathédrale „wie", het door en door geestige „Min- de als cake-walk neergeschreven -Fusie der negerattractie van een En- i, badplaats. Dan het teedere ■ffies". waarin Debussy zoo prachtig IS toonladders doet opleven met als nd eo meesleepend einde het bril- „'•SBestieve „Feux d'artifice", zóó su- en 'b niet eindigende levende wisse- i T00r ons opflitsend, waarin Janine L haar onschatbaar kunnen, doch J>; eenige zweem naar effect-techniek, I /«eide l,'-. leder dezer juweeltjes zou een bun- IlS Wetenswaardigs zijn te schrijven: |k»k 11 onzen lezers niet genoeg ra- ItU gehoorde, waarvan de beteeke- •'a wellicht nog niet in ieder opzicht DE FRANSCHE LUCHTVAART. PARIJS, 22 Nov. (Reuter). Ten aanzien van de bespreking van den minister van Luchtvaart, generaal Denain, ln de oom missie voor Luchtvaart, van de Kamer, schrijft de Petit Parlslen", dat de gene raal de geruchten over de Dultsche lucht vloot heeft gedementeerd Voor 1934 heeft Dultschland in het ge heel niet de beschikking gehad over een luchtvloot. De komst van generaal Goering. in het ministerie van luchtvaart heeft wel veel veranderd, doch het is overdreven te be weren, dat Dultschland over duizenden vliegtuigen beschikt. Denain verklaarde, dat de Fransche luchtvaart op gelijke technische hoogte kan worden gebracht als de Duitsche, In dien men de noodlge credieten slechts ver strekt. De commissie stond daarna toe. dat voor de militaire luchtvaart 3>/i milliard francs zullen worden beschikbaar gesteld, verdeeld over drie jaar. Daarbij komen dan nog de jaarlijksche begrootlngsposten voor het ministerie van Luchtvaart van 2'/i milliard francs. Verder heeft de com missie besloten 450 millloen franc, die van de huidige begrooting niet gebruikt zijn, over te schrijven op het volgende jaar. DE BRITSCH-INDISCHE HERVORMINGSWET. NIEUW DELHI, 22 Nov. (Reuter). De al- gemeene indruk van het rapport der com missie voor de hervorming van de grond wet ln Indië is deze dat de Indische open bare meening het de commissie euvel duidt dat zij de verleening van den status van Dominion aan Indië niet heeft goedge keurd. De Indiërs hopen overigens op een spoedige revisie van het voorgestelde sta tuut wanneer de arbeiders-regeering aan het bewind zal komen. De bladen te Calcutta, welker eigenaars Indiërs zijn, kwallficeeren de voorstellen algemeen als een stap achteruit. Uit Bombay wordt vernomen, dat de leiders van het Congres besloten hebben de grondwets-herziening van de hand te wijzen. Zij verklaren, dat bij de stemming over het Witboek het volk zich aan de zijde van het Congres heeft geschaard. Het blad van de Congres-partij, de. „Bombay-Chronicle" schryft dat het Con gres geen grondwet zal aannemen, welke niet een volledige controle op leger, finan cien en buitenlandsche aangelegenheden Insluit. Een dergelijke grondwet kan slechts ver kregen worden door een Indische Nationale Vergadering, welke ontstaan is door ver kiezingen van de Brltsch-Indlsche volwas senen. HET SAARGEBIED. ROME, 22 Nov. (Reuter). De Fransche en de Duitsche deskundigen hebben aan de commissie van drie medegedeeld, dat zij bU hun besprekingen een accoord heb ben bereikt overeenkomstig de Fransche voorstellen, n.l. dat, indien het Saarple- bisciet ten gunste van Duitschland uit valt, de Fransche bankbiljetten, die in het Saargebied circuleeren, zullen dienen ter betaling bij den terugkoop der mijnen. VONNISSEN IN JAPAN. TOKIO, 22 Nov. (Reuter). In de af- •geloopen dagen hebben een aantal leden en leiders van den nationalistisch-radi- calen geheimen bond Getsumeiden terecht gestaan, wegens de moorden op oud- minister van financiën Inoeya in Februari Van dit jaar en op baron Dan in Maart 1932 Hedenochtend werden zij veroordeeld tot straffen, varieerend tusschen levens lange tuchthuisstraf en 15 jaar tucht huisstraf. o VALSCHE MUNTERS IN AMERIKA. NEW-YORK, 22 Nov. (Reuter). De politie heeft een bende valsche munters gearresteerd, bestaande uit 11 mannen en een vrouw, welke in enkele jaren meer dan 2 millloen dollar aan valsche biljetten van 100 dollar heeft uitgegeven. In verschillende schuilplaatsen van de bende werden nog 7000 zeer goed nage maakte 100 dollar-biljetten en drie druk persen gevonden. o BOTSING VAN GOEDERENTREINEN. MOSKOU, 22 Nov. (Reuter). Nabij Irkoetsk zijn twee goederentreinen op el kaar geloopen, waarbij de beide locomo tieven en 15 wagons werden vernield. Naar tot nu toe wordt gemeld zijn twee beambten om het leven gekomen en acht meer of minder ernstig gewond. duidelijk is door lezing van de hierover bestaande litteratuur, te verdiepen. Tot de vele hoogtepunten van dezen in menig opzicht unieken avond behoorden ook de toegiften: „Jardins sous la Pluie", waarin de zilveren regendruppels omlaag vloeiden en uitgestrooid werden tot één stroom van tint en kleur en het geestige „Golliwogg's cake walk", in de rake en sprankelende vertolking getuigend van het unieke uithoudingsvermogen, waardoor het spel tot het einde toe zijn frischheid kon behouden. Wij weten 't: in één enkele bespreking is het veelomvattende en zeker eminente talent van Janine Weill niet volledig te schetsen. Moge dit korte beeld voldoende zijn, om haar er van te overtuigen, dat Lelden een wederkomst zou toejuichen. Niet slechts om Debussy's kunst wederom en ln eenige zijner vele andere pianowerken te hooren. maar vooral om zijn congeniale vrouwe lijke Apostel opnieuw te volgen. Het uitbundige applaus, de bloemen hulde en het afdwingen der toegiften, zul len haar mede overtuigd hebben, dat de Leidsche poorten wijd open staan, om haar voor een tweede maal met vreugde binnen te halen. Onze dankbaarste hulde aan het Bestuur der Maatschappij voor Toonkunst, dat deze pianiste wist te engageeren. Dit haar eerste concert in den mooi bezetten Schouwburg is een uitermate loffelijke en gelukkige greep geweest. PROF. DE SITTER HERDACHT. Reuter seint ons uit Cambridge (Mass. Ver. St.) Het overlijden van professor dr. W. de Sitter is door dr. Harlow Shapley, direc teur van het Harvard Observatorium een ernstig verlies genoemd voor de weten schappelijke wereld. Prof. de Sitter, zelde deze, was een van de grootste sterrekundigen van den nieu- weren tijd. Zijn verlies zal zwaar worden gevoeld, niet alleen door de Nederland- sche astronomen, doch door de mannen der wetenschap over de geheele wereld. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS 70 JAAR. Morgen zal de bekende suiker-expert, die o.a. voor de ontwikkeling der Java- suikerlndustrie veel heeft gedaan, dr. H. C. Prinsen Geerligs te Amsterdam, zijn 70sten verjaardag herdenken. o DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6.33 uur is het Kl.M. vliegtuig „De Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers maken de reis mede, resp. drie van Amsterdam naar Batavia. Singapore en Palembang en één van Singapore naar Batavia. Het toestel vervoert voorts 98,920 K.G. goederen; 325,904 K.G. post en 32.135 K.G, pakketpost. De .Kwartel" (uitreis) is te Medan aan gekomen. De „Usvogel" is hedenmiddag te 12.02 u. op Schiphol geland. o MAN DOOR DE ELECTRISCHE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Hedenmorgen kwam de heer Faas op zijn op zijn rijwel de Haarlemmerstraat te Halfweg uitrijden. Hij stak den rijweg over en vermoedelijk doordat hij veel aan dacht schonk aan een passeerende auto, bemerkte hij niet, dat van de Trambrug uit de richting Haarlem een electrische tram van de N.Z.H.TJM. naderde. Hij werd gegrepen en ongeveer 25 meter mee gesleurd. Toen het slachtoffer onder de tram vandaan werd gehaald was hij dood. De tram had ongeveer een kwartier vertraging. De man, die te Zwanenburg molenaar was, was 50 jaar oud en gehuwd. o SMOKKELEN VAN WAPENS. 38 revolvers gevonden. Gisteren werd door twee jongens in de Nude bij Wageningen in een droge sloot langs den straatweg naar Rheden een margarinedoos gevonden, waarin zich 4 doozen met revolvers bevonden, drie met 10 en een met 8 stuks, totaal 38. Het waren revolvers van' Belgisch fabrikaat, systeem Browning. Deze vondst houdt klaarblijke lijk verband met de arrestatie van een aantal wapensmokkelaars, die vermoede lijk vooraf de revolvers hadden weggewor pen in bedoelde sloot. WETHOUDER UIT ZANDVOORT VERMIST. Naar ons gemeld wordt is de wethouder van onderwijs en sociale zaken, te Zand- voort, de heer T. Molenaar, sinds Maan dagavond niet thuisgekomen, zoodat men zich ernstig over zijn afwezigheid onge rust begint te maken. Vermoed wordt, dat hij zwervende is in de duinen ten Noorden van Zandvoort en dat hij lijdende is aan geestesstoornis, waaraan hij eenige jaren terug eveneens geleden heeft. Heden zal door particulieren een onder zoek worden ingesteld in de duinen van Zandvoort tot en met IJmuiden, over een lengte van ongeveer 10 K.M. Van Maan dagavond af is taal noch teeken van den wethouder vernomen. Aan de politie is, van de zijde van de familie, nog geen verzoek om opsporing van den heer Molenaar ontvangen. De verdwijning van den wethouder wordt in geheel Zandvoort druk besproken met het gevolg, dat de wildste geruchten de ronde doen. o STAMBOEK VOOR 'T NEDERLANDSCHE TREKPAARD. Het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard heeft vergaderd onder leiding van jhr. J. van Vredenburch, Met leedwezen werd kennis genomen, dat op de begrooting van Economische Zaken de subsidie voor de paardenfokkerij niet is verhoogd. Over den uitvoer van paarden naar Frankrijk, die door hoog invoerrecht 2000 francs per paard vrijwel is stop gezet zal het hoofdbestuur zich wenden tot den minister van economische zaken voor een eventueele totstandkoming van een ruilovereenkomst. Mede naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur is door de Centrale Landbouworganisaties een request gericht tot den minister van economische zaken om den invoer van paarden boven 1.45 M. stokmaat te verbieden. Betreffende wederzijdsche erkenning van het Belgische- en Nederlandsche Trek paardenstamboek zullen half December te Brussel besprekingen plaats hebben. Het hoofdbestuur besloot aan de alge- meene vergadering welke is vastgesteld op 28 Februari a.s. voor te stellen een Natio nale Trekpaardententoonstelling te hou den te 's Hertogenbosch ter gelegenheid van het 750-1arie bestaan van deze stad. Naar wij vernemen, heeft gisteravond aan het diner tot huldiging van de beman ning der Uiver in het Carlton-Hotel te Amsterdam het Hoofdbestuurslid van het Algemeen Nederlandsch Verbond, de heer J. S. C. Kasteleljn de zilveren penning van verdienste van genoemde organisatie aan de heeren Parmentier, Moll, Prins en van Bruggen uitgereikt. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. HAAGSCHE RECHTBANK. Ter zake van poging tot doodslag, subs, zware mishandeling, meer subs, bedrei ging, stond terecht de 26-jarige koopman W. S. te Zoeterwoude. Een slager, buurman van den verdachte, verklaarde, dat hij op 7 April j.l. oneenig- l heid had gekregen over zijn kinderen, die steentjes zouden hebben geworpen in ver- daohte's tuin. Getuige heeft zich toen erg opgewonden en hij ging met een hark af op zijn buurman. Deze ging daarop zijn huis binnen en kwam toen weer naar bulten met een revolver in de hand, welke hij in de richting van getuige hield en daarop afschoot, roepende: „Denk er om want je gaat er aan"! Daarbij werd ge tuige aan een vinger gewond. Vermoede lijk is de kogel eerst tegen het hek geketst. Toen dit schot viel stond getuige op onge veer 2'/i M. afstand van S. De president wees getuige, die thans trachtte een andere lezing van het geval te geven, op zijn VToegre verklaringen. Getuige stelde n.l. de zaak voor, alsof de bedreiging niet zoo ernstig zou geweest zijn, doch de president nam hiermede geen genoegen en wees getuige op de gevolgen van meineed. Ook ontkende getuige dat hij met een hark op S. zou zijn afgekomen. Verdachte beweerde evenwel dat de getuige tot tweemaal toe met een hark op hem was toegekomen. Hij ging evenwel naar binnen en trok toen een ander jasje aan waarin zich ook de revolver bevond. De vrouw van den getuige, gaf eenige inlichtingen omtrent het ontstaan van de ruzie. Getuige had toen zij zag dat haar man zich opwond, de hark afgenomen en hem daarna naar binnen getrokken. Haar man's woede kon evenwel binnenshuis niet bekoelen en opnieuw liep hij naar buiten, naar het hek waar S. stond. Deze dreigde met de revolver. Getuige zeide zich niet meer te kunnen herinneren, of S. de bedreiging hierboven genoemd, ge uit heeft. „Het is wel mogelijk" zei getui ge. Nog verklaarde getuige, dat S. de re volver recht voor zich uit richtte. Verdachte zei, dat nadat de ruzie over de kinderen was afgeloopen, zijn buur man weer opnieuw ruzie kwam maken, over een varken. Naast hem lag de hark, die hij opraapte en dreigend ophief. Verdachte wist niet meer precies wat hij zeide, toen hij de revolver richtte. Zijn bedoeling was evenwel ons zijn tegenstan der op een afstand te houden, daar hij bang voor zijn buurman was. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wïjck, zeide uit juridisch oogpunt bezien de handelingen van S. te moeten qualificeeren als poging tot dood slag. Immers, hij schoot op zulk een kor ten afstand van zijn buurman, dat deze gemakkelijk getroffen had kunnen wor den. De officier ging uitvoerig de feiten na en constateerde dat de lezing die S. van het geval geeft, volmaakt onaanne melijk is. Bovendien kon spr. geen spoor van berouw bij S. ontdekken, zoodat hij ter zake van poging tot doodslag tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf eischte. Uitspraak op 7 December. De expediteur F. Z. die op 9 Juni j.l. met een door hem bestuurde auto te Voorscho ten een aanrijding veroorzaakte waardoor een ander lichamelijk letsel bekwam, werd vrijgesproken. In de zaak, tegen een 21-jarigen los werkman L v. d. M, uit Katwijk tegen wien door het O.M. ter zake van diefstal in vereeniging bij herhaling 3 jaar gevan genisstraf is geëischt. beval de rechtbank een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. G. H.. die verdachte geholpen heeft kreeg 3 maanden voorwaardelijk. Hedenmorgen stond terecht de 25-jarige verpleegster K A. G„ uit Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Den Haag, terzake dat zij op of omstreeks 13 Sept. '34 te Leiden in een authentieke akte gepoogd heeft haar pasgeboren kind op naam van een andere vrouw bij den Burgerl. Stand te laten inschrijven. Verdachte bekende. De offcier van Justitie eischte 3 jaar gev. straf. Vonnis over 14 dagen. Tegen J. C. C. uit Leiden, die op 8 Nov. terecht stond in hooger beroep van een vonnis van den Kantonrechter te den Haag waarbij hij was veroordeeld tot een geld boete van 2 x f 15 subs. 2x3 dagen hech tenis omdat hij het verkeer in gevaar had gebracht in de Fahrenheitstr. te Den Haag had de officier bevestiging gevraagd van het vonnis. De Rechtbank sloot zich daar bij aan. o ZIJN MEISJE DOODGESTOKEN. Verdachte tot zes jaar veroordeeld. De rechtbank te Haarlem veroordeelde vandaag den 32-jarigen metaalbewerker K. wegens doodslag tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. Het O.M. had tien jaar wegens moord gerequireerd. De man heeft op 21 September op het Slulspad te Koog a. d. Zaan zijn 23-jarig meisje, evenals hij uit Amsterdam afkom stig, uit minnenijd doodgestoken. AMSTERDAM, 22 November. Vandaag beginnen in Den Haag de be sprekingen tusschen de gedelegeerden van ons land en Duitschland voor het sluiten van een nieuw clearingverdrag het hui dige is zooals bekend door onze regee ring per 16 dezer opgezegd en voor de verlenging van het handelsverdrag, dat per 31 December a.s. expireert. Voorlooplg is het sluiten van een nieuw clearingver drag het voornaamste, want onze export- handel ondervindt in hooge mate den ongunstigen invloed van de stagnatie, die in het betalingsverkeer met Duitschland is ontstaan door het gebrek aan deviezen. De automatische clearing is een fiasco ge worden, daar de Sondermarken niet snel genoeg konden worden geliquideerd, met het gevolg, dat de Sondermark-rekening spoedig tot het vastgestelde maximum was gestegen. Er zij hier op gewezen, dat zich bij de regeling met Engeland, die plaats had, nadat gebleken was dat de gedwon gen clearing overeenkomst tusschen Dultschland en ons land mislukt was die hier te lande aanvankelijk als een be» voordeellng der Engelsche schuldeischer* werd beschouwd, een overeenkomstig ver schijnsel voordoet. De vraag naar Sondermarken is onvol doende om een aanhoudende stijging van het tegoed in Duitschland te voorkomen, Daarom gaan in de Engelsche pers stem men op om of de uitvoer naar Duitsch land te verminderen óf meer in Duitsch land te koopen. Tegen beide methodes om het noodzakelijke evenwicht tot stand te brengen zullen echter protesten opgaan en daarom acht men het waarschijnlijk, dat I ook Engeland begin volgend Jaar zal over- I gaan tot de instelling van een gedwongen clearing. Hieruit blijkt wel, hoe moeilijk het is met Duitschland een betalingssysteem te organiseeren, dat aan beide zijden bevre diging schept. Gedurende de laatste weken is het Nederlandsche bevroren saldo op Sonder- en Zwischenkonto eenigszins ver minderd, dank zij het feit, dat de Neder landsche exporteurs niet meer naar Duitschland willen leveren, doch dat is toch de functie niet van een betalings overeenkomst. De moeilijkheden, waarvoor de Nederlandsche onderhandelaars zich geplaatst zien, moeten niet worden onder schat, doch zij hebben thans het voordeel in eigen omgeving te zijn, hetgeen onder de huidige omstandigheden een groot voordeel moet worden geacht. De beurs had heden een kalm verloop. De stemming was eenigszins onregelmatig Er was weinig nieuws, dat de markt kon beïnvloeden, zoodat de beweging afhanke lijk was van vraag en aanbod. Zoo trok ken Tabakken iets meer belangstelling waarbij de koopers de meerderheid vorm den. De Sumatra Tabakmaatschappijen haalden dit jaar een groot deel der oude verliezen in. De noteeringen waren 2 a 4 pCt. vaster. Rubbers lagen flauwer onder leiding van A'dam Rubbers die 2pCt. lager inzetten maar later een deel van 't ver lies konden inhalen. De flauwe stemming in Londen waar de prijs tot beneden 6 c. per libel reageer de, oefende een ongunstigen invloed uit. Suikers waren eveneens aangeboden. Bij kalmen handel liepen de noteeringen te rug, speciaal van Rubbers die 3 pCt. lager kwamen. Van de Industrieelen noteerden Unilevers omstreeks laagste koersen van gisteren, doch Philips konden een kleine winst boeken. Aku's waren onveranderd. Olie's waren prijshoudend. Koninklijke Olie ikonden zich een fractie verbeteren. Duitsche obll- gatie's waren gedrukt speciaal Youne- leenin» die 1% zwakker was. Ned. en Ned. Ind. Staatsfondsen hadden een uiterst kalm verloop met orilshoudende stem ming. De nieuwe Ind. leenihg was een fractie beter. WISSELKOERSEN. Engeland 7.39 (7.38); Duitschland 59.46 (59.47); Frankrijk 9.74 3/4 (9.74 5/8); Bel gië 34.48'/j (34.50); Zwitserland 47.94 (48.Denemarken 33.05 (33.05): Zweden 38.12»/i (3810); Noorwegen 37.20 (37.15); New-York 1.47 15/16 (1 48); Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn we koersen van gisteren. LEIDEN, 21 Nov. Groen ten veiling Andijvie 0.501.10; Bloemkool I 2.606.40; idem II 1.501.60: Roode kool 2.604.80; Savoye kool 2.103 50; Groene kool 0.70— 2.90 China kool Z.702.80; Pieterselie 0.300.60; Prei 1.202Kropsalade 0.50 4.10; Selderie 0.301.10; Bleekselderie 6009.Knolselderie 1,20—2.Wor telen 2.805 10 per 100 stuks. Kroten 1.70 1.10; idem, gekookt 3.005.00; Snijboo- nen 52.Witloof 3.0016.Boerenkool 2.00—3—; Tomaten 200—19.40; Uien 1.20 —2.50; Wortelen 2.10—4.50; Spruiten I 4.00—10.—; idem n 2.00—6.00 per 100 kilo. LEIDEN, 21 Nov. Noteering melkveiling Week van 25 November tot 1 Dec. 1934: Consumptiemelk le klas f- 6.50; idem 2de klas f. 6.25; idem 3de klas f. 6.00. In- dustriemelk van f. 4.605.30. BARNEVELD, 22 November. Eieren- markt. Aangevoerd 470.000 stuks. Prijs f. 5.506.50 per 100 st.; handel vlug. GOUDA, 22 November. Veemarkt: Aan gevoerd in totaal 1276 stuks, waarvan 55 slachtvarkens. Vette van 15'/i tot 16'/i cent per pond; levend met 2 pet. korting. Lon- densche van 1213 cent per pond; levend met 2 pet. korting; 296 magere varkens, prijzen van f. 14 tot f. 22 per stuk: 824 big gen f. 79 per stuk; Geldersche biggen f. 4 tot f. 12; 24 runderen f. 100150 46 nuch tere kalveren f. 46; 5 graskalveren 26 bokken en gelten f.25; 285 crisisrunde ren; handel redelijk. Algemeene markt: 297 partijen kaas, prijzen le kwal. met rijksmerk van 23 tot 25; 2e kwaliteit met rijksmerk van 20 tot 22: zware tot 27, handel matig; 344 ponden boter. Goeboter van 75—80 cent per pond. Weiboter 7075 cent per pond. Handel matig. Coöp. Zuld-Holl. Eierveiling g.a. (C. Z. H. E.) te Gouda. Aanvoer 46.500 kipeieren. Prijzen 56/58 KG. f. 5—5.20 per 100 stuks; 58/60 KG. f. 5.20—5.30; 60/62 KG. f. 5.30—5.40; 62/66 KG, f. 5.40—5.60; Bruine 58/62 KG. f. 5.20 5.30; Kleine eieren f. 3.304.40 per 100 stuks. Aanvoer 2000 eendeiëren. Prijzen f. 2.702.80 per 100 stuks. Heneieren f. 3.10 tot f. 3.30. ROELOFARENDSVEEN, 21 Nov. Andijvie 2.003.per 100 kilo; Sla 0 502.80 per 100 krop; Tomaten A 2 6010.50; B. 5.40 —11.80; C. 1.704.50; C.C. 100—1.90 per 50 kilo. I.75; 15 duiven van f. 0.140.20. VOORSCHOTEN, 21 November. Kippen eieren f. 3.60—5 80 per 100; kippen f. 0.60 0.70 per stuk; konijnen f. 0.80; huiden 5 cent per stuk WESTLAND, 21 Nov. Veilingen van den Bond Westland. Binnenland. Alicante 2137 ct.; Colman 3266 ct.; G- Champion 2243 ct.; dubb. boonen 36—47 ct.; prin- cesseboonen 2260 ct.; snij boonen 2653 ct.; spinazie 2—12 ct.; witlof 412 ct.; stoofappelen 8—15 ct.; stoofperen 49 ct.; tafelappelen 920 ct.; tafelperen 13 ct-, alles per KG. Tomaten A 1.001.65; B. 2.15; C 40—70 ct.; CC 25—40 ct. per bak; schorseneeren 2.00—7.30 per 100 K.G; roode kool 1.60—3.80; savoye 1.503.20; groene kool 0 80—2.30; eieren 5 90 per 100; peen 1.903.10; peterselie 65 ct-; prei 1.00 2.10; seldery 3085 ct. per 100 bos; an dijvie 1324 ct.; kroten 40 ct.: rapen 30 ct.; rammenas 2540 ct.; spruiten 35— 1.00; boerenkool 1017 ct, per kist.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3