666 ELTAXj LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 22 November 1934 MODERNE MENSEN BELLEN OP MUZIEK. JHR. MOLLEKUS OVER: ..REISERVARINGEN IN RUSLAND". Voor de Federatie van Erkende Installateurs. Gisteravond hield bovengenoemde Ver- jeeniging een druk bezochte bijeenkomst in „In den Vergulden Turk". Te circa hallnegen opende de voorzitter, de heer W. Zwart, dezen avond met een hartelijk welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder tot de ambtenaren der licht fabrieken. technici, installateurs uit om liggende plaatsen, enz. Spr. wees er op. dat men nu eens geen ■technische lezing zou houden, maar dat de bekende globetrotter jhr dr. J C. Mol- lerus, secretaris der K. v. K. te Haarlem, iets zou vertellen over zijn ervaringen in Rusland. Jhr. Moilerus, hierna het woord verkrij gende. zeide deze „buitengewone" reis te hebben gemaakt in gezelschap van zijn echtgenoote en door zijn relaties met de voorzitters der K. v. K. te Leningrad en Moskou iets meer gezien te hebben dan de doorsnee-toerist, die meestal te zien krijgt hetgeen men hem belieft te laten zien. Spr geeft allereerst een denkbeeld van de onmetelijke oppervlakte van het Rus sische rijk met zijn 168 millloen inwoners. Zoo is de afstand MoskouWladiwostok 14.500 KM. hetgeen beteekent vier en een halve dag vliegen Men heeft in Rusland een nieuw vlieg tuig in gebruik, de „Maxim Gorki", dat plaats biedt aan 72 passagiers, maar dat momenteel alleen dienst doet als propa- ganda-vliegtuig. Het is geïnstalleerd met een volledige drukpers, die millioenen pamfletten boven alle streken van het rijk uitstrooit. Spr. behandelde verder de voornaamste bestaansmogelijkheden van het Russische volk om daarna eenige van zijn vele daar opgedane ervaringen naar voren te brengen Wij, aldus spr arriveerden in Leningrad per vliegtuig, waar een gids van 't staats— touristen-bureau ons zou afhalen. Aange zien deze gids nog niet aanwezig was, moesten wij 3'h uur wachten in het vlieg tuig-station van Leningrad, dat bestond uit een oude schuur. In dien tijd werden al onze bezittingen genoteerd door de douane, ook de kleeren die wij aanhadden. Eindelijk konden wij naar het hotel gaan. De hotels bezitten totaal geen comfort. Zoo heeft men b.v. waschtafels, maar daar is geen kraan aanwezig. Men krijgt het wa ter uit een reservoir, dat voordien eerst gevuld is, terwijl het gebruikte water weg loopt in een emmer, die er onder staat. Zeer typeerend is het vraagstuk van t verkeer. Alleen in de centra der groote steden is plaveisel. Komt men buiten deze centra, dan zijn de wegen abnormaal slecht. De treinen in Rusland rijden met oen normale snelheid van 40 K M per uur, wat gezien de enorme grootte der locomo tieven bijna niet te gelooven is. De menschen in de steden zijn heel slecht gekleed, soms in lompen en barrevoets. De trams zijn steeds overvol. De menschen puilen er gewoonweg uit, zoodat een tou rist onmogelijk in zulk een vehikei een plaats kan bemachtigen. Met de treinen is het niet veel beter gesteld. In een coupé voor 4 personen worden er steeds 8 „ingepakt". Aan elk station waar de trein stilhoudt, heerscht een levendige ruilhandel. Zoo had de con ducteur van den trein 6 levende kippen aan een touw bijeen geboden can deze te ruilen voor kersen etc. Spr. besprak daarna een groot aantal steden, die hij bezocht heeft. o.a. Rostoff, het grootste collectief landbouwbedrijf ter wereld met een oppervlakte van ruim 30.000 H.A., terwijl dit maar bewoond wordt door 7000 menschen. Het huisgezin wordt hier, net als overal in Rusland, volkomen vermoord. De man zoowel als de vrouw werken op het land. waarbij de z.g. „stoot brigades" wel zorgen, dat de 100 pCt. werk geleverd wordt en de kinderen worden opgevoed in een staats-tehuis. Trouwens alles in Rusland is staatsbe drijfparticuliere bedrijven bestaan een voudig niet. Het staatspersbedrijf zorgt voor de „voorlichting", maar dan op zijn manier. Zoo kreeg spr., toen hij op de terugreis Ruslands grenzen overschreed, een krant in handen, die niet in Rusland gedrukt was, waarin hij voor het eerst las, dat Z. K. H. Prins Hendrik overleden was. Zoo iets schrijven Russische kranten niet, maar wel, dat er tientallen dooden gevallen waren op de barricaden te Amsterdam. Commentaar overbodig. Nog een staaltje van Russische regee- ringsbeleid. Een boer, die georganiseerd is bij het collectieve landbouwbedrijf, moet 25 pCt. afdragen aan den Sovjet-staat, maar een indlvidueele boer, die niet aan gesloten ls, moet minimaal 70 pCt. af staan. wat meestal alles is. Kerken worden weggevaagd en in de plaats daarvoor komen arbeiderspalelzen, waarin duizenden arbeiders samen wonen. Alles gaat verder met bonnen, waarop men maaltijden kan halen, ook al weer bij de staatsbedrijven. Ook de toerist krijgt dagelijks 3 bonnen. Wil hij andere maal tijden hebben dan op deze bonnen ver krijgbaar, dan komt hij weer bij staats bedrijven terecht, maar dan moet hij be talen met buitenlandsche goudvaluta en dan kost een gebakje f. 2.60 in Hollandsch geld omgerekend, een pantalon f75 enz. Na de pauze kregen de aanwezigen een serie projectie-plaatjes te zien, waarbij Jhr. Moilerus nog tal van details gaf. Na dat er gelegenheid gegeven was om vragen te stellen, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt, bracht de heer Zwart namens alle aanwezigen den hartelljken dank over aan jhr Moilerus voor zijn leerzame en duidelijke lezing en hij sprak den wensch uit, dat binnenkort Jhr. Moi lerus bereid zou zijn nogmaals over het zelfde onderwerp iets te vertellen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: W. Nederlof, v/h D. Nederlof en Zonen. Haarlemmerstraat 170a. Leiden. Radio galanterieën enz Vestiging filiaal: Haarlemmerstraat 167. Leiden o Door de firma Parmentler. Schelpen kade alhier, werd aan Parmentier en zijn bemanning aangeboden, elk een pak van de nieuwste brelwol dezer firma, de KLM- wol. Elk pak was voorzien van een oor konde in gouden lijst. Ook aan den directeur der K.L.M., den heer Plesman, werd eenzelfde huldeblijk aangeboden. RECLAME. 8914 Bllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| mi DE OVERWINNING VAN HET EVANGELIE Rede van Pastor Rosenberg. Gisteravond sprak pastot Rosenberg, de bekende predikant en Jodenzendeling uit Lodz in Polen over dit onderwerp in de Geref. Kerk aan de Heerengracht. Er had zich een interkerkelijk comité gevormd, dat de regeling van den aVond had voor bereid. Namens dit comité sprak dr- Van Es een kort welkomstwoord en ging voor in gebed, nadat er gemeenschappelijk ge zongen was Ps 66 vers 5 Nadat nog het zangkoor van de Vrije Evangelische Ge meenschap zich op verdienstelijke wijze had laten hooren. kreeg pastor Rosenberg het woord voor zijn rijk met lichtbeelden geïllustreerde lezing. Christendom is Kruis-dom Spr. weet dit uit eigen ervaring. Hij heeft niet alleen de vervolgingen door de Sovjets meege maakt, maar ook de Stundisten-vervolging onder het Tsaristisch regime. Reeds 35 jaar is hij in dienst des Heeren werkzaam, maar wat hij ook ondervonden heeft, hij kan alleen maar roemen van Gods genade Hij hoopt dat de harten der hoorders zul len worden bewogen met medelijden met hun vervolgde en gemartelde geloofsge- nooten, maar hij heeft toch ook nog iets beters voor hen: lof en dank. Hij heeft als titel voor zijn lezing dan ook uitgekozen ..De overwinning van het Evangelie in Rusland' Want tenslotte is er veel reden tot dankbaarheid, omdat de Heere gToote dingen heeft gedaan. De lantaarnplaatjes begonnen met een paar beelden uit het oude Rusland Ideaal was daar de toestand zeker niet. ook niet op religieus terrein De Bijbel stond ver van het volk, het grootste deel daarvan was analfabeet. In de kerk heerschte veel bijgeloof en dwaling. Toch zorgde God ervoor, dat de Bijbel niet van Rusland verdween. Menschen, die konden lezen, gingen bij de boeren aan huis Bijbellezin gen houden. Onder alle kringen verbreid den deze „stundisten", zooals zij door de Russische geestelijkheid genoemd werden, zich. Maar de wereldlijke overheid, die ten nauwste verbonden was met de kerkelijke, trad wreed tegen hen op. Velen werden naar Siberië verbannen. Ook spr heeft de stundistenvervolgingen aan den lijve on dervonden Toen in 1905 de Tsaar godsdienstvrijheid gaf. was het nog niet uit met de vervol gingen. Nu keerde de haat zich tegen de Joden, die altijd als bliksemafleider heb ben moeten dienen. In de wereldlitteratuur is het Russische woord prorgom. Joden vervolging. ingeweven Vreeselijk waren waren deze vervolgingen De lichtbeelden gaven daarvan een overtuigend bewijs. Een ouden Jood sloeg men spijkers in de oogen, kinderen sneed men de tong uit In Odessa ,waar spr. toen gestationneerd was als Evangelist, was veel werk te doen onder de vervolgde en gemartelde Joden. In zijn huis kwam een kapel, en tevens werd er een school aan het werk ver bonden. Tot de wereldoorlog ook hier alles om verwierp. Spr. vertoonde eenige lichtbeelden van de revolutie en de bolsjewistische leiders. Wreed werd er opgetreden tegen de Christenen. Aan het volk werden gouden bergen beloofd, vrijheid en brood. Maar spr durfde getuigen, dat er in het huidige Rusland geen mensch vrij is. en wat het beloofde voedsel betreft, de lichtbeelden van kinderen met door den honger opge zwollen ledematen en door scheurbuik ver minkte gezichten zeggen genoeg! Na een korte pauze, waarin gezongen werd Ps. 74 vers 18 en 20, vervolgde spr. zijn lezing met een beschrijving van de communistische terreur. Spotprocessies trokken rond met carricaturen van het Christendom. De Christenen werden onder een of andere aanklacht voor een „recht bank" gebracht, waar verdediging onmo gelijk was. en dan veroordeeld Ook spr. heeft dit ondervonden en heeft geruimen tijd in een cel doorgebracht; vreeselijk was het verblijf daar. Voortdurend hoorde men het gejammer en gegil van de gefol- terden. Wie hier niet gelooft aan de reali teit van den Heiland, alzoo spr., zal er nergens aan gelooven. Nog is voor hem deze cel een heiligdom. Hij maakte het mee. dat zijn geloofsge- nooten met benzine werden overgoten en levend verbrand, of ook wel gevild, zooals de foto's toonden. S?r. zelf werd tenslotte naar het buiten land verbannen Een dochtertje was op 12-Jarlgen leeftijd van honger omgeko men. Maar met zijn vrouw en de andere kinderen kreeg hij nu een ruim arbeids veld in Lodz. Spr. vergelijkt zichzelf met een oude boom De wortels stonden eens in Rusland, maar zijn uitgerukt. Toch hebben ze nu weer den bodem gepakt. In Lodz arbeidt spr. in de zending onder de Israëlieten. Hun aantal in Lodz is grooter dan in geheel Nederland. En van karakter verschillen ze veel met hun Hollandsche geloofsgenooten. Bekeerde Joden hebben het daar niet gemakkelijk. Maar toch on dervindt spr veel zegen op zijn arbeid. Ook het werk onder de kinderen, dat na tuurlijk een socialen kant heeft, is zeer vruchtbaar. Aan de hand van enkele lichtbeelden werd het werk in „Bethel" verduidelijkt. Spr. besloot met een opwekking tot veel gebed Hier in Holland zijn wij onverge lijkelijk bevoordeeld. Danken we God wel genoeg daarvoor? Spr. verheugt zich, zijn werk te mogen doen ter eere van zijn Heiland, die hem heeft geschapen, heeft verlost en heeft ge red uit het graf van het communisme. „Dit deed ik voor u." zegt Jezus, „wat doet gij voor mij?" Laten we het als een voorrecht beschouwen, iets voor Hem te moger, doen Nadat nog gezongen was het bekende lied Nooit kan 't geloof te veel verwach ten". sloot ds M J Punselie de samen kom met gebed. Dr tan Es zorgde voor een vlotte ver taling. De opkomst was zeer goed. OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. LANGEBRUG A. Ouderavond. De Oudercommissie van bovengenoemde school hield gisteravond ln de gymnastiek zaal een goed bezochte ouderavond. Het hoofd der school, de heer D. Bosma, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, speciaal aan die ouders, die voor het eerst de ouderavonden bezoeken. Spr. zette in het kort nog eens de beteekenis der ouderavonden uiteen en hoopte, dat zij daarvan trouwe bezoekers mogen worden. 6pr. releveerde de plaats gehad hebbende mutaties onder 't onderwijzend personeel. Zij die heen gegaan zijn. zijn mej. Kors- wagen. wegens huwelijksvoornemens en de heer Broekhuizen wegens op wachtgeld- stelling Spr. bracht ook namens de ouders woorden van dank voor hetgene wat bei den voor de school en het kind hebben gedaan. Een warm applausje volgde. Vervolgens hield de heer Bosma een in leiding over de tegenwoordige spelling- Marchant Meer uitvoerig behandelde spr. hoe de toestand onzer taal vroeger was, de wijzigingen de ln den loop der jaren wa ren aangebracht om ten slotte te komen tot de laatste wyztgingen door minister Marchant ingevoerd, welke spr. met eeni ge voorbeelden op 't bord nader toelichtte. Een en ander werd door de ouders met aandacht gevolgd. Vervolgens werd aan de ouders 'n kopje thee gepresenteerd, waarna er gelegenheid werd gegeven om met 't onderwijzend per soneel in de klassen te bespreken, waarvan een ruim en dankbaar gebruik werd ge maakt. Na de pauze werd door den heer J. v. d. Meer. ambtenaar aan de lichtfabrieken de film gedraaid en toegelicht „In en om de Lichtfabrieken", met als slot een komische film over de toepassingen van electriciteit welke laatste film dikwijls de lachlust der aanwezigen opwekte. Een hartelijk applaus volgde op deze fllmvertoonlng Het hoofd der school bracht ten slotte dank aan de dames, die bereidwillig een kopje thee hadden geschonken, aan de ouders voor hun opkomst en belangstel ling en ten slotte aan den heer J. v. d. Meer. als vertegenwoordiger der licht fabrieken voor de vertooning der aardige en mooie films, Spr. hoopte een volgende keer op de zelfde belangstelling der ouders en sloot dezen goed geslaagden ouderavond. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Vergadering van de aldeeling Leiden. Gisterenavond hield de afd. Leiden en Omstreken haar 3e wlnter-bijeenkomst in Café Restaurant „In den Vergulden Turk". Te halfaoht opende de voorzitter, de heer J. G. Ballego de vergadering met een woord van welkom tot de zeer weini gen die opgekomen waren. Spr. nam tevens de gelegenheid waar om den heer A. Gal- jaard van harte geluk te wenschen met zijn benoeming tot qpjikhter bij den Ge meentelijken Plantsoendienst. Spr. be schouwde het als een welverdiende be looning voor de reeds door den heer Galjaard gepresteerde diensten. Na voorlezing der notulen en het be handelen der ingekomen stukken, alsmede het balloteeren van eenige nieuwe leden, deed de voorzitter mededeellng dat door mej. Th. D. A, Simons, tuinarchitecte te 's-Gravenhage, voor de leden van de Stichting van Hortus vrienden een lezing piet lichtbeelden zal worden gehouden over „De Flora van Palestina", waartoe de leden der afd. worden ultgenoodlgd. De heer Jan Kriest Jizn. bracht hierna een uitvoerig verslag uit over het verhan delde op de in October hier ter stede ge houden Alg. Verg. der Mij. Vervolgens behandelde de heer Kriest de vraag .Hoe komt het dat er in Decem ber zooveel slechte Azalla's zijn". Spr. gaf de schuld aan het onoordeelkundig ver vroegen en gaf eenige aanwijzingen hoe dit moet geschieden, b.v. het doopen, het al of niet dadelijk in de kas brengen, de temperatuur, het besproeien, de dieven enz. enz. De voorzitter bracht hem dank voor de volledige beantwoording dezer vraag. Na de pauze hield de heer H. Veendorp een causerie over de Nomenclatuur. Spr. gaf achtereenvolgens een beknopt over zicht van de wijze waarop de planten hun namen krijgen en hebben gekregen. De oudste boeken over planten ontstonden voor de uitvinding der boekdrukkunst, als gevolg van de bestudeering en het ge bruik over planten voor hun vermeende of Instaande geneeskrachtige eigenschap pen. De binaire Nomenclatuur is in 1753 voor het eerst stelselmatig doorgevoerd in het toen verschenen werk van Linnaeus, ge titeld „Species Plantarum". In classifica tie en ln Nomenclatuur heeft deze baan brekend werk verricht. Op de internationale botanische con gressen, die thans om de vijf Jaren worden gehouden worden de regels betreffende de nomenclatuur van planten nog steeds nader vastgesteld, terwijl door middel der internationale tuinbouw-congressen ook met de wenschen van den tuinbouw reke ning kan worden gehouden. Na het zeer leerrijk debat hetwelk zich hierna ontspon, dankte de voorzitter den heer Veendorp voor zijn belangrijke bij drage. De Jury voor het puntenstelsel. ditmaal bestaande uit de heeren Galjaard. v. d. Berg en Veendorp. kende aan een inzen ding Tradescantla's en Justitia's van den heer D de Jongh 12 punten toe. Na de rondvraag herinnerde de voorzit ter aan de candidaatstelllng voor lid van het bestuur, waama sluiting volgde NED. KAPPERSBOND AFD. LEIDEN. RECLAME. 1697 OAGE UJKSC H WEERBERICHT Buitenlandsch personeel in het kappers bedrijf. De afdeeling Leiden van den Ned, Kap- persbond hield gisteravond een openbare vergadering in „de Harmonie" waarin tot uiting kwam de groote ontstemming over het feit, dat het kappersvak niet is opge nomen in de lijst van beroepen, door de regeering gepubliceerd, en vallende onder de wet, regelende den arbeid van vreemde- llngen. Na een inleiding van den heer J. G. Gonslag van Rotterdam over den nood in het kappersvak. de oorzaken en de mid delen tot verbetering werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen, welke ter kennis zal worden gebracht van den minister van Sociale Zaken. „De openbare vergadering, enz. van oor deel, dat de toestand in het kappersbedrijf, tengevolge van het onevenwichtig groot en steeds stijgend aantal kapperszaken zeer zorgwekkend ls; van oordeel, dat bescherming van het kappersbedrijf van overheidswege drin gend noodig ls. betreurt het ten zeerste, dat het kappersbedrijf niet is opgenomen in de lijst van beroepen die vallen onder de wet regelende den arbeid der vreemde lingen en dringt er bij de regeering met klem op aan, het kappersvak alsnog in die lijst op te nemen". o JEUGDHERBERG-TENTOONSTELLING. Tot en met Zaterdag a.s. in het Nutsgebouw. Op initiatief van de Ned. Jeugdherberg Centrale en met krachtdadige medewer king van de Stichting „de Leldsche Jeugd herberg" wordt tot en met Zaterdag a.s. in de groote Nutszaal een Jeugdherberg tentoonstelling gehouden, waaraan ver bonden een bazaar. Gisteravond heeft in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten, w.o. de inspecteur van het L.O., de heer Baak, de referenda ris van onderwijs, de heer Vriend en de gemeenteraadsleden Meynen en Schone- veld de officieele opening plaats gehad. De voorzitter van de Leidsche Jeugd herberg, de heer A. Stuurman heette de autoriteiten en verdere belangstellenden hartelijk welkom en zette het doel van deze tentoonstelling annex bazaar uiteen, n.l. In de eerste plaats propaganda voor het instituut der jeugdherbergen in het algemeen en ln de tweede plaats de in zameling van gelden voor de inrichting en verfraaiing van bepaalde jeugdherbergen in het bijzonder. Spr. dankte voor den groote medewerking, welke van alle zijden, ook van de stedelijke overheid, by de voorbereiding werd ondervonden en zeide, dat de burgemeester verhinderd was de officieele opening te verrichten, maar toe zegde de tentoonstelling te zullen bezoe ken. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer Baak. die wees op de groote ethische waarde van bet Jeugdherberg- werk, dat niet alleen bydraagt tot 'ver meerdering der aardrijkskundige kennis onder de jeugd, maar haar ook in aan raking brengt met andere landstreken en volken en daardoor den geestelyken horizon verwy'dt. Bovendien is het verbiyf in de vrye natuur in hooge mate bevor- deriyk aan de gezondheid. Uit al daze overwegingen verdient dit werk allen steun, ook van de zyde der ouders, voor wie het van groote beteekenis is te weten, dat hun kinderen een goed en vertrouwd tehuis zullen vinden. Spr. besloot met de organisatoren geluk te wenschen met de bereikte resultaten en verbond daaraan den wensch, dat iedere bezoeker door hetgeen hy hier zal zien een yverig propagandist voor dit nuttige werk zal worden. De voorzitter van den Raad van Toe zicht van advies der Leidsche Jeugdher berg, dr. Simon Thomas bracht hulde aan de Centrale, welke het initiatief nam tot deze tentoonstelling en aan de velen, die by de inrichting hun zeer gewaardeerden steun verleenden. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer van Tyen, vertegenwoor diger der Centrale, die het nut van jeugdherbergen In het licht stelde en een overzicht gaf van het ontstaan en de ontwikkeling der beweging. Zy begon in Duitschland, waar zy binnen enkele jaren een geweldigen omvang bereikte en vindt sinds 1925 ook hier te lande navolging. Ook in ons land ontwikkelde de beweging zich snel. zoodat momenteel over geheel Nederland een net van jeugdherbergen ligt uitgespreid. Toch, aldus spr., staan wy hier nog pas aan het begin; nog veel te weinig jongens en meisjes trekken er des zomers op uit. Spr. wees er vervol gens op, hoe het instituut der jeugdher bergen niet alleen een goedkoope en ver trouwde logeergelegenheid biedt, maar dat hier jongens en meisjes van allerlei rang en stand en ongeacht him politieke of Godsdienstige gezindheid in kameraad- schappeiyken geest byeen komen en daardoor medewerkt tot een betere inter nationale verstandhouding en grootere waardeering voor elkanders inzicht. Spr. eindigde met de tentoonstelling en den bazaar in aller belangstelling aan te be velen. Vervolgens werd een rondgang door de zaal gemaakt, waarby de heer van Tyen een toelichting gaf. De tentoonstelling geeft een goed beeld van het doel, dat de Jeugdherberg Cen trale nastreeft en van hetgeen in ons land op dit gebied reeds is bereikt. Tal van duideliike statistieken demonstreeren den groei der beweging, terwyi een groot aan tal foto's de bezoekers In staat stelt zich een denkbeeld te vormen omtrent de inrichting van en het leven in onze Neder- landsche ieugdherbergen De bazaar ten slotte biedt op velerlei wyzen de gelegen heid om zitn belangstelling voor dit werk te toonen in een goede daad. n.l. om deze beweging te steunen Wy wenschen de organisatoren van harte toe. dat velen in de komende dagen van die gelegenheid gebruik zullen maken. NAT. VERBOND VAN GEMEENIJ. AMBTENAREN. Adres aan het gemeentebestuur. Aan het College van Burgemeester ea Wethouders van onze gemeente ls het volgende adres gezonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren, se- cretarlaat gevestigd Westerstraat '9 te Utrecht; dat op de J.I. gehouden algemeene ver gadering van dit Verbond het vraagstuk der jeugdwerkloosheid een punt van ern- stike besprekingen heeft uitgemaakt; dat het hoofdbestuur voornoemd de op dracht heeft gekregen zich tot alle ge meentebesturen te richten met het ver zoek, maatregelen te willen treffen tot bestryding van de jeugdwerkloosheid, spe ciaal onder de personen, die krachtens hun opleiding onder normale omstan digheden in aanmerking zouden komen voor het bekleeden van ambteiyke func ties; redenen, waarom het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren zich hierby tot uw College wendt met het beleefd verzoek, maatre gelen. welke daartoe kunnen lelden, in ernstige overweging te willen nemen. Hetwelk doende, Voor het hoofdbestuur van het Nat Verbond van Gemeente-Ambtenaren w.g, A. KOOIMAN, voorzitter w.g, D, v. AREND, secretaris. Het adres gaat vergezeld van 'n uitvoe rlge memorie van toelichting. Hedenmiddag heeft de heer R, 8 Koekkoek ln het perceel Hoogewoerd 51 een zaak in yzerwaren, gereedschappen en huishoudelyke artikelen geopend. Ter ge legenheid van dit feit heeft de onderne mer een aardige reclame bedacht, waar omtrent men in de étalage nadere bijzon derheden kan vinden. De heer Koekkoek brengt aldus het publiek in de verleiding naar zyn zaak te komen kyken, waarna hy de kykers lot koopers hoopt te maken. Wij wenschen hem by dit streven veel succes. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Debussy-avond van Janine Weill. Een zeer speciale visie geeft Janine Weill aan haar Debussy-vêrtolking. een visie waaraan de meesten onzer niet gewoon zyn, omdat wy het werk van dezen „mu- sicien blen francais" tot nu toe anders hoordenWie by het impressionisme van den genialen Franschman vóór alles zoekt naar het wazige, het vedroomde, het uiterst sensibele zal na de eerste noten van dit spel als met een schok opzien om onmiddeliyk geboeid, gespannen te luiste ren: daar gaat een kracht, een gedeci deerdheid van deze reproductie uit, waar wij aanvankelyk vreemd tegenover staan.. Ge zoudt dit spel kunnen vergelijken met strak gegrlfde etsen, véél meer dan met de teeder-getinte pastels, die men in ons land gewend is te associeeren met de specifieke creatie's van Debussy. Onmid deliyk zij echter hieraan toegevoegd, dat de keuze der karakteristieke nummers zich niet sterk leende tot het verdroomde spe len, dat wy op dezen avond verwacht hadden. De 2e ploeg der lichting 1934, niet in opleiding tot onderofficier by het onbe reden gedeelte van het 6e leg. veldartil lerie alhier vertrekt 29 December met groot verlof- Janine Weill. Wy staan versteld over de breede greep, waarmee dit alles tot ons komt, maar spoedig volgt bewondering. Want als wij eerst geneigd zyn deze interpretatie met tot het hart te laten doordringen, wan neer wy aanvankelyk vreezen dat opperste techniek en intelligentie, voor Debussy be vreemdende kracht en spanning zal zege vieren, of dat de vaart, waarmee wij on willekeurig meegesleept worden zal doml- neeren, dan bemerken wy al spoedig dat de liefde voor de analyse, voor het detail waarop ten onzent het accent zoo dikwijls wordt gelegd, geenszins ontbreekt. Een nieuw en interessant wonder worht zoodoende ieder in sterk geprofileerde con touren gehouden nummer, dat Janine Weill ons brengt. Gedragen door de rein ste techniek, gepaard met een glasheldere aanslag, maar toch nauw verbonden mei een verfynd klank-„zoeken" en -„vinden worden dit tot openbaringen, voortge stuwd door een van binnen-uit komende drang tot reproductie. In hoogste concentratie, bewonderens waardig door haar exact uit het hooia spelen zonder één enkele inzinking, dm»» Janine Weill haar inzichten over de kuns van dezen grooten meester aan ons oven volstrekt beheerscht en nimmer geforceer_ in haar energie, magistraal en van allure. Men kan soms een andere op^ vatting zijn toegedaan: soit! Maar ni mand ontkomt aan dit élan, aan de vee zydigheid van deze nobele artiste, w spel overvuld Is van merkwaardige ceptie. schoonheid en byzonderheid. Zy vervult een zending: ons DeDu»J beter en dieper te leeren kennen dan nu toe: en zy doet dit met een eno

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2