JECDVITDL DE NEDERLANDSCHE LANDBOUWCRISIS-POLITIEK J5»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 November 1934 Derde Blad No. 22904 moeilijkheden toegenomen - de aanpassings-politiek vordert echter goed GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. buitenlandsch gemengd. In het voorjaar van dit jaar had de *tste samenkomst plaats tusschen 't col- we van regeerlngscommissarissen van de nndbouw-crislswet 1933 en vertegenwoor. ters der Nederlandsche Pers en dezer dagen werd de Pers door de Regeerings- ersdienst voor een tweede bijeenkomst jtgenoodtgd. Nadat de chet van den legeeringspersdienst, den heer A. J. jevegoed de aanwezigen welkom had [jeeten nam de Secretaris-Generaal van et Departement van Economische Zaken ir. dr. A. A. van Rhijn het woord teneinde (besprekingen in te leiden. De groote lijn. Allereerst wees spreker erop, dat de tonomische moeilijkheden eer toe- dan Inemen en dat Engeland meer en meer naar streeft zich van onze landbouw- icducties onafhankelijk te maken, ter- [jjl de stagnatie in het handelsverkeer iet Duitschland wel algemeen bekend ocht worden geoordeeld. Een snellere inpassing aan de nieuwe structueele ver- Buding is dus geboden. Spr. zeide o.m.: Het verwijt is gemaakt, dat de Regeering aanpassing niet voldoende snel doet «bieden Ten onrechte, want voor- thtigheid is hier geboden. De inheemsche ■odueent in het buitenland of onze litenlandsche concurrent, die de markt (bben veroverd, laten zich niet gemak- lijk meer verdringen Op zyn gunstigst il een deel van het verloren terrein in toekomst worden herwonnen ten koste 5H zware financieele offers. Bovendien iteekent het verlies van buitenlandsche lurkten vermindering van onze land- Duwproductie. Hoezeer deze vermindering ïodzakelijk is, dient toch bedacht, dat tor productievermindering, daar de Ifemeene onkosten gelijk blijven, de iosten per eenheid van het product in «rdere gevallen stijgen, in de landbouwcrisispolitiek der Regee- !g stond aanvankelijk voorop de finan ce steun. Thans staat voorop de teelt- perking. In beide valt het streven naar apassing duidelijk op te merken, b? financieele steun, welke uit het sdbouwcrisisfonds aan den landbouw rit gegeven, garandeert slechts een rgoeding der noodzakelijke productle- iten. Zoodra dit mogelijk is worden de keeringen verlaagd. Aldus is dit jaar iandeld. De tarweprijs werd verlaagd ia f. 12.— op f. II.—. De suikerbieten- «n werd in plaats van op f. 11.op 10.— gesteld. De toeslag op de rogge lerd verminderd van f. 3.50 op f. 3.De Beslag op de gerst van f. 3.50 op f. 2.50. Ie minimumprijs voor consumptieaard- ipehn werd afgeschaft en vervangen oor een bescheiden denaturatietoeslag, rwijl de heffing van f. 1.25 tot f. 1. <rd verlaagd. Ook in de teeltbeperking treedt het beven naar meerdere aanpassing aan tndag. Er zijn artikelen, waaraan wij een tekort jbben, zoodat wij ze moeten invoeren. 6t geldt b.v. voor de granen. Uiteraard ordt de productie van deze artikelen ingemoedigd. Dat de Regeering daarin rslaagd is toonen de cijfers aan: Beteelde oppervlakte (aantal H.A.) Tarwe Rogge Gerit 1932 120071 165727 19971 1933 136721 165295 17898 1934 145148 182088 32030 Daarentegen zijn voor tal van land- wproducten, die wij uitvoeren, de betmogelijkheden verminderd. Vandaar, dop deze producten een steeds strengere Kltbeperking wordt toegepast. De export van bacon Is In de laatste ja- et teer teruggeloopen. Daarom werd het Ibtal biggen reeds in het jaar 1932/33 leperkt. In 1934 werden nog slechts 120.000 biggen toegelaten, welk getal voor nog tot 2.200.000 is teruggebracht, «end Is de moeilijke positie van onzen nelexport. Hier moet mede de kalveren- *Perking aanpassing brengen. Het aan- il toegelaten kalveren bedroeg in 1934 «MM?, in 1935 zal het zijn 300.000. Ook de Mruitzichten van den export van eieren W onbevredigend. Vandaar, dat de spacitelt der broedmachines is beperkt. Wijl zonder beperking in 1934 35—40 Wiloen eieren zouden zijn uitgebroed, "tt de beperkte broedtijd dit getal tot '8 millloen teruggebracht. De vooruit- raten van den uitvoer van eieren zullen baks moeten beslissen over de vraag, bbe broedcapaciteit voor 1935 zal zijn ««laten. Spreker besluit met de meening, dat al "(ïen er talrijke moeilijkheden de aan- 'jWgspolitiek goed vordert en dat de uatregelen voor den landbouw een V ,en invloed hebben. ,J?a tevoren was de pers in de gelegen- gesteld verschillende vragen in te j®en, waarvan een zeer ruim gebruik ge- ra® was en deze vragen met de betref- antwoorden waren den dag vooraf- r?"e aan deze conferentie, aan de pers trekt1 V°rm van een liJvig txvekdeel ver- werd een ieder in de gelegenheid li'! nader op deze antwoorden in te verdere inlichtingen te vragen, ja nieuwe vragen te stellen. Duidelijk ba. door den Secretaris-generaal IMeeia, ,jat jlet systeem als nu ge- ,0 n.l. door het steunen van de produc- steun bijvoorbeeld over de geheele ■an den akkerbouw, niet zou worden «b?' daar ibdividueele steun, zoowel kt H i gebracht idee van steun onuitvoerbaar zou zijn en een van 2 logeering lw was bove-"t!"" dat het huidige ll;L'toogegev- - dat het ook wel kleine bad, goed werkte en niet te inge- was in zijn uitvoering. I's» j van 2 systemen door elkaar ■OtlSivï Megeering ook verworpen werd was bove"r?!en Natuurlijk is het onmogelijk in dit kort bestek uitvoerig de vele vragen en daarop gegeven antwoorden te vermelden, doch enkele belangrijke willen wij hier naar voren brengen. Op de vraag van algemeenen aard: is het verschijnsel der stijgende pacht prijzen geen bewijs, dat de momenteel ge voerde landbouwcrisispolitiek te ver gaat? werd o.m. het volgende geantwoord: Stijgende pachtprijzen komen inderdaad in een paar provincies voor. Dat dit intus- schen veroorzaakt zou worden door 't feit, dat de momenteel gevoerde landbouw crisispolitiek te ver zou gaan ls niet aan getoond. Nog steeds ls er gebrek aan goeden cultuurgrond, waardoor tal van boeren bij het vrijkomen van een boerderij tegen elkaar opbieden, uit een misplaatst en gevaarlijk optimisme, geboren uit de omstandigheid der twee laatste toevallig opeenvolgende zeer goede oogstjaren. Zou men er nu toe overgaan bij ruimen oogst den steun te verminderen, dan zou bij slechten oogst de steun wederom vermeer derd moeten worden. De Regeering is echter van oordeel, dat zulks ongewenscht ls en men het oogstrisico aan den boer moet laten. Akkerbouw en veehouderij. Uit de mededeelingen van den desbetref- fenden regeeringscommissaris ir. Louwes bleek, dat de richtprijs van de tarwe op nieuw in het volgend jaar zal moeten worden vastgesteld, waarbij nauwkeurig zou worden nagegaan of verlaging mogelijk is. Al wordt de akkerbouw heden ten dage ook voor andere producten dan tarwe ge steund, en al is de tarweprijs een weinig hooger dan voor den oorlog, volgens spr. diene men niet te vergeten, dat bijvoorbeeld de prijs van het stroo, dat in Groningen aan de stroocartonfabrieken en In de rest van het land aan den fouragehandel verkocht wordt, nog belangrijk beneden den vooroorlogschen prijs ligt. Bij het aardappelvraagstuk werd er op gewezen, vooral niet uit te gaan van de kleinhandelprijzen, daar deze een onjuist beeld geven. Men vergete vooral niet, dat lang niet alle aardappelsoorten verkoopbaar zijn; dit geldt voornamelijk voor de zand- en veenaardappelen. Om den boer tegemoet te komen, ls het nadeel dat de markt waarde van deze niet op de consumptie- markt te brengen aardappelen ver beneden den kostprijs ligt, is de Aardappelsteun- regeling ontworpen Gewezen werd er overigens nog op, dat de prijzen der con sumptie-aardappelen over het algemeen reeds gedaald zijn tot de minimumprijzen van het vorig oogstjaar. De secretaris-generaal deelde naar aan leiding van vragen over steun aan de suiker mede, dat de Regeering het ko mende jaar het geheele kwantum Suri- naamsche suiker zal overnemen; een prachtige steun, die echter niet voor Java kan worden gegeven, daar de kwantums Javasuiker daarvoor te groot zijn. Wel zijn er plannen in overweging om ook te trachten de Java-suiker de helpende hand toe te steken. Wat de veestapel betreft, werd naar voren gebracht, dat het jonge drachtige vee wordt afgenomen om een overdreven groote productie van melk te voorkomen. Tegen het verwerken van een deel van dit surplus in brood bestaat geen bezwaar, doch dwang hierop is van de Regeering niet te verwachten; het brood zou hier door duurder worden, de consumptie dalen tot schade der bakkerijen, terwijl ook de afname van tarwe hierdoor ongunstig zou worden beïnvloed. De thans bestaande voorraad van onge veer 10 millioen vleeschblikken, zal niet kunnen worden opgeruimd voor met den aanmaak van nieuwe begonnen wordt. Er wordt aangenomen, dat 75"/o van de 150.000 te slachten dieren blikvleesch zullen leve ren, uitmakende ongeveer 15 millloen blikken. In de vleeschsoorten zal variatie ge bracht worden, o.a. zal ook gehakt ge maakt worden, de prijzen zullen zoo laag mogelijk gesteld worden, terwijl ook de kring der verbruikers verruiming zal ondergaan. Groenten-, fruit- en sierteelt. Als men de vraag stelt, welke de afzet mogelijkheden zijn voor den tuinbouw onder de tegenwoordige omstandigheden, dan is daarop het antwoord niet een voudig. De overweging, dat in een verderaf lig gende periode verbetering niet uitgesloten geacht moet worden, verbiedt een politiek van rigoureuze afbraak. De geweldige da ling van den export mag wel als voornaam ste oorzaak van den huldigen toestand worden aangemerkt, terwijl hieraan de laatste maanden de moeilijkheden met Duitschland wprden toegevoegd. De teelt beperking in 1934 toegepast is dan ook door den achteruitgang van den export ge nivelleerd terwijl ook voor 1935 een teelt beperking noodzakelijk zal zijn- Uitgezien zal verder moeten worden naar verhoog den omzet, binnen eigen grenzen, terwijl naast de teeltbeperking, doorgegaan zal dienen te worden met. het verleenen van een toeslag op den prijs van die produc ten, waarvan de geldelijke opbrengst zon der dezen toeslag tot catastrophale ge volgen zou leiden. Melk en zuivel. Hierover werd o.a. medegedeeld dat de consumntiprnelkrrgpjitie tracht te zijn eén compromis tusschen zeer tegenstrijdige opvattingen. Zij gaat uit van den gedachtengang, dat het eenerzijds billijk is om den producent van consumptiemelk de meerdere kosten ONEERVOL ONTSLAG. Bij zijn op 12 November J.l. om prae- advles in handen van B. en W. gesteld, schrijven, doet de Inspecteur van het lager onderwijs in deze Inspectie het voorstel den heer J. C. B, Hüner niet-eervol te ontslaan uit zijne betrekking van hoofd der o. 1. school aan het Schuttersveld. B. en W. stellen voor dit te verleenen. VERKOOP VAN GROND. Het voorstel tot verkoop aan C. Brandse van een perceel verdronken rietland en water aan de Haarlemmertrekvaart onder de gemeente Warmond, groot plm. 4300 M2., 6 Juni 1932 geen meerderheid ver krijgen. omdat men vreesde, dat aan het natuurschoon ter plaatse schade zou wor den toegebracht door de op te richten bootenbergplaats. Daarna verkreeg echter de heer Brandse voor den bouw van een bootenloods de beschikking over een aan grenzend terrein, dat geen gemeente eigendom was en bovendien buiten het gemeentelijk territoir lag; de gemeente kon den bouw dus op geen enkele wijze tegen houden en ook niet voorkomen, dat even tueel een stukje natuurschoon zou worden geschonden. Op grond van deze over weging besloot de Raad op 7 November 1932 om een gedeelte van het bovenge noemde water c a. aan C. Brandse te ver huren, terwijl het College van B. en W. in April 1933 hem vergunning verleende daar boven schuitenhuizen te bouwen. De inrichting werd sedert dien uitgebreid en zoo ontstond ten slotte aan de Haar lemmertrekvaart. in de onmiddellijke na bijheid van Leiden, een inrichting, die van belang is te achten voor de watersport. De heer Brandse heeft thans wederom verzocht het gemeentelijk terrein te mo gen koopen. De schuitenhuizen zijn n.l. In verzakking, en herstelling zal belangrijke te vergoeden, die het „taxe-melken" met zich medebrengt, doch dat het anderzijds niet aangaat hem den „kostprijs" te ga randeeren, terwijl de overige melkveehou ders genoegen moeten nemen met de toe slagen, die door de heffingen op zuivel, vetten en oliën verkregen worden en niet toereikend zijn om aan hen den kostprijs van de „industrie-melk" uit te betalen. De extra-kosten van het „taxe-melken" zijn gewaardeerd op 1 ct. per L. voor wat het taxe-gedeelte aangaat; voor deze taxe wordt den leverancier gegarandeerd de zuivelwaarde plus 1 cent De overige melk is gelijk gesteld aan industriemelk, om trent den prijs waarvan kooper en ver- kooper zelf tot overeenstemming dienen te komen. Intusschen is, tenzij de prijs door georganiseerd overleg wordt bepaald, In welk geval de „organisatieprijs" geldt, voorgeschreven, dat als minimumprijs voor de overige melk (de z.g. overmelk) zal gelden de taxe-prijs minus 2 cent ge durende de maanden April, Mei en Juni (19341 en minus l'/s cent in de overige maanden van het contractjaar. Wat nu den Regeeringsprljs voor de taxemelk betreft, doet zich het verschijn sel voor. dat de consumptiemeiker dien te laag acht wijl de productiekosten niet gedekt worden terwijl de overige melk veehouders in het algemeen van oordeel zijn, dat de prijs In verhouding tot het geen zij voor de melk ontvangen, te hoog is. Ook dit vormt een aanwijzing, dat in deze het juiste midden vrijwel benaderd zal zijn. Het motief, om voor de taxemelk de zui velwaarde plus 1 ct. te garandeeren, ligt, gelijk hiervoren is aangegeven, uitsluitend in de omstandigheid, dat het laxemelken extra kosten medebrengt; de consumptie- melker toch kenmerkt zich doordien hij taxemelker is. Een uniforme prijs voor consumptiemelk en industriemelk zou dus öf den consumptiemelker benadeelen óf den industriemelker bevoordeelen, en zou er schier onafwendbaar toe lelden, dat hij op het laagste niveau moest worden vast gesteld. Wegens gemis aan overeenstem ming tusschen de onderscheidene groepen van belanghebbenden is een indertijd aan gewende poging om een belangengemeen schap tusschen consumptie- en industrie- melkers in de Hollanden te bereiken door een gelijke of ongeveer gelijke uitbetaling mogelijk te maken, ls niet tot stand ge komen, evenmin als een later aangewende poging, die tot doel had een heffing op de consumptiemelk en een uitkeering daar van aan alle boeren, met dien verstande, dat de erkende consumptiemelkers boven de aldus gevormde industriewaarde een extra taxevergoeding zouden ontvangen. Een der hoofdoorzaken van dit gemis aan overeenstemming vormde het feit, dat aldus de tegenstelling tusschen het z.g- consumptiegebied en het eigenlijke in dustrie-gebied nog zou worden verscherpt. Bovendien wees men er op, dat, indien in een bepaald deel van het land de in dustriemelker meer voor de melk ontvan gen zou dan elders, hierdoor wel zeer on gelijke eoncurrentie-voorwaarden werden geschapen, waartoe Regeeringsmaatrege- len niet behooren mede te werken. Tot dusverre heeft de Crisis-Zuivel- Centrale er zich toe bepaald zooveel mo gelijk de bestaande verhoudingen niet te verstoren; uit dien hoofde heeft de con- sumptiemelkregeling het rechtstreeksche contact tusschen kooper en verkooper be houden. Met name in de omgeving van Amsterdam schijnt zulks ertoe geleid te hebben dat leveranciers genoegen hebben genomen met een lageren prijs dan de Regeeringsprijs aangezien zij vreesden in het geheel geen Regeeringscontract te kunnen afsluiten, indien zij deze verboden concessie niet deden. Uit bedoelde streek gaan dan ook meer en meer stemmen op, dat de Crisis-Zulvel-Centrale zelf als Cen traal Verrekenkantoor zal optreden, het welk alle uitbetalingen doet en admini streert. Mede ter bestrijding van hetzelfde euvel wordt van grossierszijde propaganda gemaakt voor het denkbeeld den melkhan del (boer. grossier, melkslijter) te bevrie zen, Het spreekt vanzelf, dat bij het ont werpen van een nieuwe regeling gesteld althans, dat de melkveehouders een rege ling wenschen deze aangelegenheden nader onder de oogen zullen worden gezien Verder werd nog medegedeeld dat de export van boter naar Ned.-Indië belang rijk hooger was dan het vorig jaar; over de eerste 9 maanden van dit jaar werd bruto 659.000 K.G. boter naar Ned.-Indië geëxporteerd tegen 375 000 KG. in de zelfde periode van 1933. bedragen vorderen. Het ligt voor de hand, dat adressant bezwaar heeft om deze on kosten te maken voor opstallen op een gehuurd perceel. Aangezien door de ver anderde omstandigheden het argument, dat door den bouw van bootenhulzen na- tuuschoon verloren zou kunnen gaan, is komen te vervallen, en de gemeente bij het behoud vlan bedoeld gedeelte water c.a. geen belang heeft, kan o.l. thans tegen verkoop geen bezwaar meer worden ge maakt. Het te verknopen gedeelte omvat niet slechts den verhuurden grond en water, maar ook het daarvoor gelegen stukje rietland, tezamen vormende het perceel, waarvan B. en W. den verkoop in 1932 voorstelden. Adressant gaat accoord met den ge- vraagden prijs van f. 2000 in totaal. Van prof. dr. B. A. van Groningen is een verzoek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen het bouwterrein ten zui den van den Van Sllngelandtweg, groot ongeveer 365 M2. De heer van Groningen is bereid den gevraagden prijs van f. 15 per M2. overeenkomende met den prijs, welke voor andere gronden aan den Van Sllngelandtweg is verkregen te betalen. Verder gaat adressant accoord met de aan den verkoop te verbinden voorwaarden. Om den te verkoopen grond geheel bouwrijp te maken zou de Ledenbergh- straat in zuid-oostelijke richting tot het z.g. zwarte voetpad moeten worden door getrokken, en de tusschen de Ledenbergh- straat en den Van Sllngelandtweg ten zuid-oosten van het onderhavige bouw terrein geprojecteerde straat moeten wor den aangelegd. Voorloopig kan echter vol staan worden met een gedeeltelijken aan leg van de geprojecteerde straat tusschen den Van Sllngelandtweg en de Ledenbergh- straat. De kosten van dezen straataanleg met Inbegrip van wijziging der rioleering, worden geraamd op f 1550. Aangezien de grond ln het grondbedrijf is ingebracht, komt dit bedrag ten laste van dat bedrijf. GERECHTELIJKE INVORDERING. Eenigen tijd geleden werd door het motorvaartuig „Morgenster" het Z.O. rem- mingwerk van de Groote Havenbrug aan gevaren. De herstellingskosten van de hierdoor aangerichte schade hebben be dragen f. 29.67. Aangezien de eigenaar van het aanvarende vaaTtuig. de heer A. van Driel. te Brielle. voor deze schade aan sprakelijk ls te stellen en hij haar tot dus verre niet heeft vergoed, zal genoemd be drag van f. 29.67 langs gerechtelijken weg moeten worden ingevorderd. ADRES W. S. C. 12 dezer werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld het adres van het Werkloozen Strijd Comité, alhier, in zake het nemen van verschillende maatregelen ten behoeve van werkloozen, alsmede in zake verlaging van de gas- en electricl- teitstarieven voor alle arbeiders en kleine middenstanders. Een daarna in diezelfde vergadering ter tafel gebracht, nagenoeg gelijkluidend voorstel van den heer van Weizen, kon evenwel niet in beraadslaging komen, ver mits het door geen der leden werd ge steund. Op grond hiervan mag worden ver ondersteld dat de Raad van oordeel is, dat ook op het onderhavige adres niet kan worden ingegaan, zoodat B. en W. meenen te kunnen volstaan met ln overweging geven het adres voor kennisgeving aan te nemen. RECLAME-1566 W Jecevitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. LOGGER K.W. 40 IN BESLAG GENOMEN In verband met smokkelarij van alcohol. De politie te IJmuiden heeft den mo- torlogger Christina KW. 40 in beslag ge nomen. Deze logger behoort aan de Vis- seherij-maatschappij Kennemerland te IJmuiden, De reden was het smokkelen van alcohol. De motorlogger heeft, evenals de andere loggers van deze reederij, een bemanning uit Katwijk en na binnenkomst van de schepen gaan deze steeds in autobussen naar hun woonplaats- Zoo ook gistermid dag. Toen de chauffeur van een autobus een mand daarin wilde plaatsen, waar mede hij van de logger was gekomen, von den de speurende commiezen dit verdacht. De man werd aangehouden en de mand ln beslag genomen. In de mand bevonden zich 40 flesschen alcohol, zooals cognac, ehampakne, eau de cologne etc., die uit Frankrijk waren binnengesmokkeld. Daar de schipper de verantwoordeliike persoon is, is tegen hem proces-verbaal opge maakt. De logger is in beslag genomen en zal vermoedelijk slechts tegen een hooge borgstelling worden vrijgegeven. Vad. PAARD OP HOL GESLAGEN. Landbouwer onder den wagen geraakt. De landbouwer van A, te Kerkdriel bad gistermiddag een jong paard voor den wagen gespannen. Plotseling werd het dier schichtig en sloeg op hol. De knecht van den land bouwer, van J„ slaagde erin door van den wagen te springen, zich in veiligheid te brengen. Van A- echter, trachtte uit alle macht het paard te kalmeeren, struikelde daarbij en viel van den wagen, die den man over het lichaam reed, met het ge volg. dat zijn linkerelleboog versplinterd werd en hij verwondingen aan hoofd en knie bekwam. De man is vervoerd naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. AUTO IN EEN SLOOT. Eén persoon ernstig, vier andere* licht gewond. Gistermorgen tegen twaalf uur heeft in de Harenschesteeg onder Berghem (N. Br.) een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbij vijf personen werden ge wond, waarvan één ernstig. Een auto, bestuurd door den heer Tacken, uit Ledeacker, reed bij een bocht van den weg, door een defect aan de stuurinrichting in een sloot. Behalve de chauffeur waren vier landbouwers in den wagen gezeten- De 51-jarige M. van den, Oever bekwam een ernstige schedelbreuk, en is in het Sint Anna Ziekenhuis te Oss ter verpleging opgenomen. De overige in zittenden werden door glasscherven licht gewond en konden na in genoemd zieken huis te zijn verbonden, huns weegs gaan. De auto is geheel vernield. Dokter Stolz uib Oss, bijgestaan door eenlge verpleegsters, verleende de eerste hulp. GEVAARLIJKE FILMVOORSTELLING. I De politie te Heerlen heeft in een kap perszaak een filmtoestel ln beslag geno men, waarmee een filmvoorstelling voor kinderen werd gegeven. Aanwezig waren 26 kinderen- Voorzorgsmaatregelen waren niet genomen; de voorstelling was ook voor het publiek toegankelijk. Het noodlottige film-drama te Hilver sum schijnt sommige menschen nog niets te hebben geleerd. o VAN DEN SCHRIK DOODGEBLEVEN. Eergisteravond ging de 55-jarige vrouw Pa. H.-P. te Etten bij haar buurvrouw B. op bezoek. Bij deze laatste bevond zich ook de dochter met haar verloofde. Plotseling kwam de vroegere verloofde van het meisje, de 20-jarige Adr. D. bin nen, die op een ruzietoon tegen het meisje begon uit te varen. Moeder B„ die be merkte dat D. ln beschonken toestand verkeerde, wilde den man met enkele sus sende woorden tot bedaren brengen en zeide haar dochter zich te verwijderen. D. voer echter heftig tegen haar uit, waarvan vrouw Pa. H.-P. zoodanig schrok, dat zij plotseling onwel werd. Zij voelde zich echter na enkele minuten eenigszins hersteld. Bang voor een herhaald bezoek van den ruziemaker, gingen zij naar bu ren, waar de dochter en verloofde zich reeds in veiligheid hadden gebracht. Nau welijks hier aangekomen, werd vrouw Pa. H.-P. wederom opnieuw onwel, waarop beide vrouwen zich naar huis begaven. Enkele minuten later overleed de hevig geschrokken vrouw in haar eigen woning. Inmiddels ontboden medische hulp kon den slechts den dood constateeren. (Tel.) MILITAIR VLIEGER GEDOOD. De Britsche luitenant-vlieger Binley, die als instructeur de leiding had van de esca- dervlucht, die Indische vliegers korten tijd geleden van Bombay naar Engeland en terug hebben gemaakt, is tijdens een in- structievlucht met zijn schooltoestel afge gleden. Het toestel werd vermeld en lui tenant Binley zóó ernstig gewond, dat hij gisteravond ln het ziekenhuis is overleden. De leerling-vlieger liep slechts lichte ver wondingen op. o BRAND IN PETROLEUMFABRIEK. Bij een brand in een fabriek van de Engelsch-Perzische petroleum-maatschap- pij in Abadan (Iraki die gisteren ls uit gebroken, zijn drie niet-Europeesche ar beiders om het leven gekomen. Twee Europeanen en 15 niet-Europeanen be kwamen verwondingen. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Naar de Sjoembao te Sjanghai verneemt zijn in de steenkoolmijnen van Foesjoen in Mandsjoekwo honderd mijnwerkers tengevolge van een ontploffing van de buitenwereld afgesneden. o BUITEN DE WET GESTELDEN GEDOOD. Uit Rangoon (Britsch-Indië) wordt ge meld, dat de politie een bende door haar gezochte buiten de wet gestelde misdadi gers heeft opgespoord en gedood. Toen de politietroepen het dorp, waar de ge- zochten verblijf moesten houden, bereik ten, waren zij reeds verdwenen. In het gebergte bivakkeerden zij gedurende den nacht en door hun kampvuur ontdekten de politietroepen hun spoor. De politie besloop het kamp en opende een zwaar geweervuur op de aanwezigen. De leider Panbai Khaoeng, diens schoonzoon, zijn neef, zijn dochter en een twaalfjarig dochtertje van de laatste werden door de politiekogels gedood. o HET PROCES-MATOESJKA. Het proces-Matoesjka loopt ten einde. De procureur-generaal heeft een onverbidde lijk requisitoir gehouden, waarin hij een strenge bestraffing eischte, zonder echter het woord doodstraf uit te spreken. Hij verwierp verzachtende omstandigheden of een verminderde toerekenbaarheid en stelde vast. dat de beklaagde, gelijk hij zelf bekend heeft ,met voorbedachten rade tewerk was gegaan. Men merkt op, dat de doodstraf, al werd die uitgesproken, niet voltrokken zou kun nen worden, daar Matoesjka Oostenrijksch onderdaan is en daar ten tijde van zijn misdrijf geen doodstraf bestond. De verdediger trachtte aan te toonen, dat Matoesjka's geest ernstig ziek is. Win zucht, noch politieke motieven hebben hem bij zijn daden geleid. o MOORD. In Gossersweiler (Rheinpfalz) is gisteren het lijk van een 21-jarig meisje gevonden. Het lijk vertoonde zware verwondingen door toegebrachte slagen. Het zou een moord uit jaloezie zijn. De dader, een 22- jarige bewoner van Gossersweiler, werd gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9