LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 20 November 1934 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. AALSMEER. De opbrengst van de collecten ln de kerken dorp en Aalsmeer-Oost heeft gedu rende rende de Octobermaand ln totaal f. 205.54 bedragen. De ln dezelfde maand gehouden rondgang en collecte ten be hoeve der tweede predikantsplaats heeft f. 146.88 opgeleverd. o BENTHUIZEN. Vergadering IJsclub ..De Eendracht". De w.n. voorzitter de heer W. Mets opende bovengenoemde vergadering, her dacht ln welgekozen woorden het overlij den van den voorzitter den heer M. H. van de Vreede. die zoo onverwachts van ons ls heengegaan Hij sprak daarna namens de overigen zijn genoegen uit over de groote opkomst. Hierna las de secretaris de heer W Mets de notulen voor welke zonder op of aanmerking werden goedgekeurd. Ver volgens bracht de penningmeester de heer L. Groen verslag uit over zijn gehouden beheer, waaruit biykt dat de ontvangsten bedragen met Inbegrip der saldi f. 249.86; de uitgaven f. 88, alzoo batig saldo f. 161.88. De rekeningen enz. werden door de heeren H J. Renslnk en G. v. d. Bijl nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn degelijk be heer en de commissie voor haar werkzaam heden In de plaats van wijlen den heer M H van de Vreede werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer G Schellingerhout. die op verzoek deze functie aanvaardde, mits men hem geen voorzitter zou maken. De voorzittersfunctie zal onder het bestuur worden aangewezen. Besloten werd een llchtcommlssie te be noemen. voor het bh avond rijden op de baan Nadat de voorz. nog enkele vragen had toegelicht sloot hij de vergadering. o HAARLEMMERMEER. Diefstal van konijnen en een geweer. Door de politie werd te Hoofddorp een tweetal personen aangehouden al? ver dacht van een aan den IJweg nabij den Llsserweg gepleegden diefstal van konij nen en een geweer De politie slaagde er ook lntusschen ln een aantal gestolen ko nijnen op te sporen en ln beslag te nemen evenals het geweer. C. Roodzand t De 76-jarige heer Comelis Roodzand, die gisteren nabij rijn woning te Hoofd dorp op zoo"n tragische wijze bij een auto botsing om het leven is gekomen, heeft van af zijn geboorte in deze gemeente ge woond en alzoo de wordingsgeschiedenis van den Haarlemmermeerpolder van den beginne af meegemaakt. Hij was een nog zeer krasse en ijverige persoonlijkheid, die veler achting en vriendschap had verwor ven en verrichtte nog bijna dagelijks hier en daar tuinarbeid. waarbij dan steeds bleek dat hem de kracht en de lust tot den arbeid, ondanks zijn hoogen leeftijd, nog niet ontbraken. Verduistering van een auto. Bij den landbouwer R. aan den Aals meer derdijk alhier, vervoegde zich een drietal mannen met een auto, waarop zich eenige manden met kippen bevonden, die ze te koop aanboden. Toen R. te ken nen gaf, dat hij geen kippen noodig had, vroeg het drietal of hij dan zijn auto wilde verkoopen. Ze deden een bood van f. 200.onder conditie dat de auto goed wilde aanslaan- R. ging hierop ln en kon er zich mee vereenigen, dat zijn auto ach ter het motorrijtuig van de kippenjiande- larent?) werd vastgekoppeld om op gang te worden gesleept. Plotseling werd door den bestuurder vol gas gegeven, en eer R. goed en wel er op bedacht was wat de mannen ln hun schild voerden, was het drietal met beide auto's uit het gezicht verdwenen. Wijl R. niets meer van zijn auto hoorde of zag en vermoedde dat het drietal zich aan verduistering had schul dig gemaakt, deed hij daarvan aangifte bij de politie. Ernstige aanrijding. De heer T. uit Hoofddorp ls, terwijl hij op een rijwiel was gezeten, zoodanig met een auto ln botsing gekomen, dat hij achterover tegen den grond sloeg en be wusteloos bleef liggen. Hij werd op advies van den ontboden geneesheer per auto naar zijn woning vervoerd, alwaar de hulp werd ingeroepen van dr. B., die con stateerde, dat T. eenige ribben had ge broken en verschillende kneuzingen had bekomen- De politie stelt een onderzoek Rijwieldiefstallen. Uit een achter een woning aan den Kruisweg alhier staande ongesloten schuur werd een rijwiel ontvreemd. Ook te Nleuw- vennep werd een nog zoo goed als nieuw rijwiel gestolen, dat onbeheerd tegen een gebouw was neergezet. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Comelis, zoon van J. v. Duijn en S. v. Duijvenbode Krijn, zoon van C. v. d. Spijk en P. Rijsdam Comelis Jacob zoon van D. Snijer en T. van Beelen Dina, dochter van D. Kuijt en W Dijkhui zen Dirk Jacobus, zoon van B. Verburg en A. Guijt Wilhelmlna, dochter van M. v. d. Plas en A. Guijt Matthijs, zoon van H van Duijn en N. van Duijvenbode Jannetje Maria, dochter van N. van Rijn en van M. Hoek Cornelia Pietje, dochter van C. Vlieland en A Ouwehand. Overleden: Johannes Pronk, echtg van K. v. d. Oever, oud 67 jaren Jaca. v. d. Meel, echte, van D. Zwitser, oud 77 jaren Ondertrouwd: T v. d- Plas en J Plug H. Glasbergen en Cl. Koemans L. Haasnoot en A v. d. plas. Getrouwd: D Ru ,d H Krijgsman J. v- Duij venvoorde en K. ömer. KATWIJK AAN DEN RIJN. Verkiezing ambtsdragers Geref. Kerk. Ter verkiezing van ouderlingen en diakenen in de Geref. Kerk zijn door den kerkeraad de volgende candidaten gesteld: voor ouderlingen de heeren Jac. v. Beelen, C, A. v. d Gugten, Joh. Korpelshoek en D de Vries Sr.; voor diakenen C. van Delft Fzn., R. van Delft. Joh. Korpelshoek (aftr.i, P. A Schoneveld en C. Zwaan. De maandelljksche collecte ln de Geref. Kerk voor rente en aflossing heeft opgebracht f, 40.23. o KATWIJK AAN ZEE. Bijeenkomst Chr. Dem. Unie. De pl. afd van de Chr Democratische Unie kwam in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. Guyt, opende, waar na de notulen der vorige vergadering ge lezen werden. Er werd besloten om den heer van Houten, lid van de Tweede Ka mer uit te noodlgen ongeveer half Decem ber hier een spreekbeurt te houden. Na de pauze behandelde een der leden het onderwerp: „Het koloniale vraagstuk", waarna sluiting volgde. Arbeidsbemiddeling. Bij den dir. van de gem. arbeidsbeurs zijn thans ingesohreven 491 werkzoekenden n.l. 81 landarbeiders, 22 opperlieden. 60 grondwerkers. 31 timmerlieden, 23 metse laars, 9 fabrieksarbeiders. 117 losse arbei ders, 40 vlsschers, 8 stokers, 9 binnen schippers, 4 varensgezellen, 12 schilders. 1 machinist, 4 venters, 7 scheepmakers. I machinebankwerker. 3 loodgieters, 3 bak kers, 1 tuinman. 1 smid, 1 slager. 1 mole naar, 1 bloemist, 1 kantoorbediende. 3 stucadoors, 1 mandenmaker, l autogeen- lasscher, 7 kuipers. 1 motordrijver. Bene den 18 jaar: 1 losse arbeider. 8 dienst meisjes, 2 werksters, 1 kantoor- of win kelbediende, 14 jongens, 22 meisjes. Bij de werkverschaffing zijn 10 mannen werk zaam- Geplaatst zijn: 3 losse arbeiders, 1 grondwerker. Aanrijding. Op den hoek Varkevisserstraat-Drie- plassenweg had een aanrijding plaats tus- schen een autobus bestuurd door N. van G„ wonende te Kapelle a. d. IJsel en een personenauto bestuurd door mej. P. H. H., wonende te Overschie. De autobus van de Gebrs. van G. uit Kapelle vervoerde een 26-tal bezoekers voor het Zeehospitium. Deze reed op den Drieplassenweg in de richting van dit gebouw, Toen de Varke- visschstraat gepasseerd werd, naderde met vrij groote snelheid de personenauto ko mende uit de richting Katwijk a. d. Rijn. De bestuurder had de autobus de voor rang moeten verleenen. Door een verkeer de manoeuvre, n.l. te trappen op het gas pedaal ln plaats van op het rempedaal, reed zij op het laatste oogenblik met volle kracht op de autobus in, waardoor de carosserle aan de achterzijde geheel werd vernield. Van de personenauto werd de bumper vernield en ontwricht. Persoon lijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. o LISSE. Jeugd Conversatie-avonden. In gebouw „Rehoboth" had de opening plaats van de Conversatie-avonden voor de jeuged, zooals deze nu reeds eeöige jaren achtereen door de hiervoor bestaan de Commissie worden georganiseerd. Doel stelling is, om de Protestantsche jeugd des Zaterdagsavonds op een prettige en nut tige wijze bezig te houden! Deze opening stond onder leiding van den heer I. van der Meulen, voorzitter der Commissie. Na opening met gebed werd in een gezellige causerie getracht voeling met de jeugd te krijgen; de voorzitter deelde tevens mede, dat het de bedoeling was om dezen winter ln vaste groepen het dam spel, schaakspel en sjoelspel te beoefenen, waarvoor ieder zich kan laten inschrijven. Voor ieder spel zal een leider aanwezig zijn. Het bestuur stelt zich ter conversatie voor de jeugd iederen Zaterdagavond ge heel belangeloos beschikbaar. Van de be zoekers wordt verwacht dat zij gezamen lijk de vergoeding van 80 cent voor vuur en licht bijeen zullen brengen en alzoo hun waardeering uitspreken voor het werk der leiders. Het bestuur vertrouwt ook op de volle sympathie en medewerking van de zijde der ouders. Moge de jeugd trouw opkomen en veel belangstelling aan den dag leggen. De heer Nieuwenhuizen sloot dezen eer sten avond met dankzegging. Twee rijwielen gestolen. Bij den heer H nabij de Stalenbrug werden een dames- en een heerenrijwiel ontvreemd ten nadeele van kennissen uit Sassenheim die bij H. op visite waren. De politie werd ervan in kennis gesteld. Veel liefhebbers. Voor de vacant komende betrekking van bode voor het R.K. Zlekenhuisverple- gingsfonds hebben zich niet minder dan 66 sollcitanten aangemeld. Sint-Nicolaas-rccIame „Lisse Vooruit". Door het Comité „Lisse Vooruit" Is de afgifte van de letterzakjes voor de St. Nicolaasreclame wel tijdelijk stopgezet wegens een fout aan de fabriek, doch de reeds uitgegeven letters blijven geldig. Ook voor de bedragen die thans besteed wor den ontvangt men later de noodige zakjes zoodat de reclame gehandhaafd blijft. o NOORD WITK. De Gemeenterekening 1933. De gemeenterekening 1933 is onlangs aan den raad aangeboden en zal ongetwijfeld de eerstkomende raadsvergadering door den raad worden vastgesteld. Wij ontlee- nen hierü eenige cijfers aan deze rekenin'e. Op deze rekening worden op den gewonen dienst verantwoord een bedrag van f. 942 568.98 aan inkomsten en een bedrag van f. 873 617.41 aan uitgaven, zoodat erop den gewonen dienst een batig saldo is van f. 68.951.57. Op den kapltaaldlenst zijn verantwoord aan inkomsten f. 559.935.83 en aan uitgaven f. 734.921.06, zoodat de kapitaaldlenst eert nadeelig saldo heeft van f. 174.985.22. Al onmiddellijk treft bij het bezien van deze cijfers het ongewoon groote batige saldo op den gewonen dienst, ongewoon zeker in dezen crisistijd. Als men de cijfers van de rekening wat nader beziet blijkt, dat men met het daaruit trekken van conclusies voor de financleele positie van de gemeente voorzichtig moet zijn. Dit saldo is Immers bijna uitsluitend het gevolg van een factor, die ln de toe komst niet meer kan terugkeeren. Toen de begrooting 1933 werd opgemaakt had onze gemeente nog nimmer meer bijdra gen gehad van het rijk ln de kosten van steunverleenlng en werkverschaffing, dan 25 later 30 Tijdens het jaar 1934 kwam er een geheel nieuwe regeling voor het verleenen van steun van rijkswege ln de kosten van steunverleenlng en werk verschaffing voor werkloozen. Als gevolg van deze regeling, waarop de gemeente bij het opmaken der begrooting 1933 in het geheel niet had kunnen rekenen, werd het subsidie percentage in deze kosten voor de gemeente Noordwij k verhoogd van 30*/o op 76"/o. Dit verschil ln percentage toegepast op een uitgaaf voor steunver leenlng en werkverschaffing van bijna f. 200.000 maakt bijna het geheele batige saldo op den gewonen dienst 1933 uit. Ter zake van de gemeentebedrijven zijn in den dienst 1933 verantwoord de volgende bedragen: Van het electrlclteltsbedrijf aan winst f. 11761,71, aan vergoeding voor het hebben van kabels in gemeentegrond f. 10778,50, aan vergoeding voor bestuurs- onkosten f. 1500. Van het gasbedrijf aan winst f. 30939,94, aan vergoeding voor het hebben van buizen ln gemeentegrond f. 9993 en aan vergoeding voor bestuurs- onkosten f. 3000. Van het waterleiding bedrijf aan winst f. 11058,21, terwijl dit bedrijf geen vergoeding aan de gemeente kas betaalt voor bestuursonkosten en voor het hebben van buizen in gemeentegrond. Alleen aan baten van de drie gemeente bedrijven is dus in totaal aan den ge wonen dienst 1933 een bedrag ten goede gekomen van rond bijna f. 80.000, een bedrag dat zich in de eerstkomende jaren ook wel niet zal herhalen. Verantwoord is voor het openbaar lager onderwijs met Inbegrip van de onder wijzerssalarissen (f. 8756,85) in totaal f. 15924,84. Aan kosten van bijzonder la ger onderwijs is besteed f. 63078,43. Ver geten moet hierbij niet worden, dat er op de bijzondere scholen ong. 1450 leer lingen zijn en op de openbare school ong. 120. Het hoofdstuk Landbouw van de rekening is als gebruikelijk het voordee- ligste van alle hoofdstukken. In totaal is daarop niet meer uitgegeven dan f. 15.30. Op hoofdstuk 6, Openbare Werken, is ln totaal een bedrag verantwoord van f 125135,49, waarvan ten laste komt van den post Onderhoud van straten en plei nen f. 9335,29 en ten laste van den post Onderhoud wegen en voetpaden f. 11915. Op het hoofdstuk Volkshuisvesting ls ver antwoord een bedrag van f. 64785,46. Aan Openbare Veiligheid, dat omvat de dien sten van politie, straatverlichting en brandweer is ten laste gelegd een bedrag van f. 50703,16. waarvan komt tert, laste van de straatverlichting f. 9124,19. Hoofd stuk 2. bevattende de algemeene kosten van beheer, waarop o.a. worden verant woord salarissen van burgemeester, se cretaris, ontvanger, wethouders, ambte naren ter secretarie, kosten raadhuis, verkiezingen en talrijke andere posten, wijst een totaal aan van f. 59519,43. Ver zekering tegen ongevallen en invaliditeit vordert in totaal een bedrag van f. 1701.82. Premiën ingevolge de Ziektewet f. 1046. Verzekering tegen brandschade f. 657.35. Aan rente van geldleeningen ls ln 1933 uitgegeven een bedrag van 76633,60, aan aflossing een bedrag vin f. 95445. Van de inkomsten verdienen nog de volgende posten vermelding: Hoofdsom Grondbelasting met 80 opcenten op de gebouwde eigendommen en 20 opcenten op de ongebouwde f. 47.000. Hoofdsom der personeele belasting f. 65.000. Gemeente lijke opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting f. 69290.42 48 Opcenten op de hoofdsom der dividend en tantième belasting f. 8891.25. Gemeentelijke opcen ten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting f. 30520. Belasting op tooneel- vertooningen en andere vermakelijkheden f. 4593,09. Vergunningsrecht wegens ver koop van sterken drank f. 1840. Haven geld f. 980,07. Begrafenisrechten f. 1591. Rioolbelasting f. 6110. Secretarie leges en rechten van den Burg. Stand f. 2480 en ten slotte de uitkeerlng uit het gemeente fonds f. 61037,49. o SASSENHEIM. Ledenvergadering Dierenbescherming. De Ned. Vef. tot bescherming van Die ren, afd. Sassenheim, hield ln het Hotel „Het Bruine Paard" haar jaarlljksche le denvergadering. Kon deze vereeniging vroeger trotsch zijn op het feit, dat haar vergaderingen het best bezocht werden, thans was de opkomst bedroevend; zoo dat men ruim een half uur over tijd de vergadering schoorvoetend opende, in het vertrouwen dat er nog wel enkele belang stellenden zouden komen. Dit vertrouwen werd wèl beschaamd. Zelfs' het bestuur was niet volledig aanwezig. De heer F. B. B. Verlaan, die wegens verhindering van den voorzitter, de heer Joh. Speelman, leidde, sprak een woord van welkom en uitte zijn leedwezen over de geringe opkomst. De jaarverslagen werden aangehouden tot de volgende ver gadering, de rekening van den pennlng- meesteresse, mevr. A. Kapteijnv. d. Berg sloot met een batig saldo van f. 21. Het rapport van den Inspecteur vermeldde enkele gevallen waarin moest worden op getreden; het betrof in hoofdzaak woon wagenbewoners. Als bestuurslid werden herkozen mevr. H. BootLandwehr en de heer Verlaan. In de vacature Kwakkel, die wegens vertrek naar Den Haag bedankt had, werd voorzien door de verkiezing van den heer P. v. d. Kamp, onderwijzer. Bij de rondvraag werd o.a. gewezen op het feit, dat dé convocatie dezer vergade ring reeds 4 weken geleden verzonden was, zoodat de meeste leden het weer ver geten hadden. Hierna volgde sluiting. Ledenvergadering „De Hanze". Deze Middenstandsvereeniging heeft een ledenvergadering gehouden waarin beslo ten werd, bij voldoende deelneming, in de St. Nlcolaasweek een reclame te organisee- ren. Het door de reclame-commissie tot ln de puntjes uitgewerkt plan werd goed gekeurd. Hierna kwam aan de orde: contributle- verhooging. Dit onderwerp werd Ingeluid door den heer F. C. v. d. Eerden, districfc- voorzltter. Deze wees er op, dat ln dezen tijd een kas waar weinig inkomt, remmend werkt op de acties die de vereeniging zou kunnen verrichten. Als voorbeeld haalde spr. Lisse aan, waar de Hanze,, dank zij de betere kasmiddelen meer kan doen en dit ook doet. Besloten werd met alg. st. de contributie in plaats van f. 2 per kwartaal te stellen op 20 cent per week Ingaande 1 Jan. a s. De geest, adviseur deelde mede voor- Bemens te zijn ln de maand Januari een lezing te houden, welke mededeellng met applaus begroet werd. Na rondvraag volgde sluiting. Bijeenkomst Vereeniging van Huiseigenaren. De ver. van Huiseigenaren „Sassenheim en Omstreken" vergaderde in het .Hotel Bruine Paard". De voorzitter de heer J. E. Dijkstra sprak een openingswoord. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een klein batig saldo was. Uit het jaarverslag ver melden wij. dat gezien de huidige tijds omstandigheden de vereeniging geen reden van klagen heeft, wat mede te danken ls, aan de samenwerking tusschen het bestuur en de leden. Het ledental bedraagt 120 met 1338 woningen. Het ledental zou nog grooter kunnen zijn. Verschillende geschil len tusschen huurder en verhuurder zijn door de vereeniging behandeld Over het algemeen is het jaar kalm verloopen, al zijn ln enkele gevallen harde middelen toegepast. De bescheiden "van den penningmeester werden door de heeren Hubers en Nieu- wenhuis gecontroleerd en in orde bevonden Voorgesteld werd om de huurders een week-contract te laten teekenen; dit voor komt onaangenaamheden met den huur der. Indien er een conflict ontstaat, maakt men het hierdoor voor de rechterlijke macht gemakkelijker. Na breedvoerige discussies werd het voor stel aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren Prooljers uit Noordwij k en Werkhoven uit Voorhout. Bij de rondvraag werd gevraagd of er genoegzaam propaganda gevoerd wordt om leden te werven. Door de heer Braun werd gevraagd, bij de Regeering aan te dringen om de rentevoet bij de verschil lende banken te verlagen of stabiel te houden. De voorzitter merkte op, dat dit een moeilijke zaak is. Er moet een motief aan wezig zijn om de banken van de nood zakelijkheid te overtuigen Het bestuur zal dit punt in overweging nemen. De heer Oudshoorn stelde voor het af getreden bestuurslid, den heer G. Lekker- kerker te benoemen tot eere-lid. Onder applaus der vergadering werd dit voorstel aangenomen. De heer Lekkerkerker nam deze eervolle benoeming aan, en dankte voor de prettige samenwerking, die er steeds geweest is. Na beantwoording van nog enkele vra gen, werd de vergadering gesloten. Aanrijding. Gistermiddag moest een auto, doordat een tegemoetkomende auto een stilstaande passeerde, om een botsing te voorkomen, het trottoir oprijden en botste toen tegen het winkelpand der fa. Albert Heijn aan. Wonder boven wonder bleven de ruiten heel; alleen de pui werd beschadigd. Ondanks het drukke verkeer, was juist daar ter plaatse geen enkele voetganger, zoodat er alleen materieele schade was. Door de politie werd prooes-verbaal op gemaakt. Naar thans officieel medegedeeld is, zijn bij het op 1 September in de Zwem inrichting alhier gehouden examen tech nisch gedeelte diploma A van den Ned. Bond van Reddingsbrigade geslaagd onze plaatsgenooten P. le Grand, G. Kuijlenburg en J. Overvoorde, leden van de Noordwijk- sche Reddingsbrigade. STOMPWIJK. De raad dezer gemeente nam zonder disc, en h. st. aan om in verband met de opzegging aan de gemeente Voorburg van de gaslevering aan den Westvlietweg. ln dezen weg zelf buizen te doen leggen, tegelijk met de reconstructie van den weg, welke wordt uitgevoerd door de provincie, le in eigendom te aanvaarden, de Middel weg voor zoover gelegen ln de gemeente, eigendom van den Zoetermeerscheh poi- der, de Meerlaan en Meer en Geerweg voorzoover behoorende aan J. L. de Groot Gzn. te Zoetermeer; 2e. de weg Zoeter- meer—Leiden, voorzoover gelegen in deze gemeente, kosteloos in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen aan de Pro vincie Zuid-Holland; 3e. Zoolang de pro vincie de Middelweg niet heeft overgeno men de bijdrage in de kosten van onder houd van den weg aan de gemeente Zoe termeer naar rato van f. 390 en uiterlijk tot Ultimo 1935 te continueeren. Ter beveili ging van het verkeer zal op verzoek van den heer Waafjer, de wegbanden aan de waterzijde van den Stompwijkscheweg. zoodra deze gereed is, wit worden geschil derd. Hierna sluiting. o VEUR—LEIDSCHENDAM. Veriaging der electriciteitstarieven? In verband met de sterke concurrentie welke ook het electrlsche licht onder vindt van de petroleum, hebben de ge meentebesturen van Stompwijk en Veur onderhandelingen aangeknoopt met het Gem. Electrlciteitsbedrijf te Delft, welke de stroom levert, om te komen tot verla ging van den prijs. Bij vroegere onder handelingen stelde Delft zich steeds op het standpunt „contract is contract". Mis schien dat de petroleum-concurrentie dit standpunt wijziging heeft doen ondergaan. Slagen de onderhandelingen, dan is het niet uitgesloten dat de lichtstroomprijs kan verlaagd worden van 28 op 23 cent per K.W. HEDEN. Jeruël: Bljbelbesprekinig te 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te i uur nam. Schouwburg: LS.T. Frltz Hirsch .Jij Fledeirmaus" 8 uur nm. Katvlj k-a a n-Z e e (Stengellnstr l| Spr. J. Siegelaar van Den Haag. 8 u. nam. Voorschoten: (Deurloo): MIJ tot Nut v. 't Algemeen. Utile Dulci „Gromple" 8 uur nam. Woensdag. Geref. Kerk (Heerengracht): Spr l Rosenberg over Rusland. 8 uur nam. Patrimonium: Spr. ds. v. d. Loo \ui Rijnsburg. 8 uur nam. Schouwburg: Mij. voor Toonkunst - Debussy-avond. Janlne Weill. 8 uur riam A1 phe n-a a n-d en-R ij n (Leger des Hells)Spr. de heer Faber. 7Vs uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling werk van Freda. H. Broeksmit en Johann Wlndhots 104- 's Zondags 14 (tot 9 Dec.) De avond-, nacht- en Zondagdlenst de apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwyt, Vischmarkt I telef. 552 en C. van zyp, Wilhelminapark Oegstgeest, telef. 274. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voo spoedrecepten. GECOMBINEERDE RAADSVERGADERING De tarieven van gas en electriciteit De Omzetbelasting De vrije Zaterdagmiddag. De raden van Stompwyk en Veur kwaij men onder leiding van burgemeester Keyzer in openbare vergadering bijeen. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Overlegging bedrijfsrekeningen en verslag 1933, waar bij ais leden van de commissie van onder zoek werden benoemd voor Stompwijk da heeren Bloemheuvel, Elswijk en Willem- sen; voor Veur de heeren Schrader, va3 Veen en Zuidwijk. Aanbieding bedrtjls begrootingen 1935, waarby als leden van de commissie van onderzoek bovenge noemde heeren werden benoemd. Voorstel tot verlaging van de gastarie- ven. De heer Willemsen was niet verwon derd over het voorstel, had 't reeds eerder erwacht Men heeft de petroleum te vee eld laten winneh en is te laat gekomea met deze verlaging. Het voorstel gaat nie! ver genoeg om de petroleum te verdrin gen. Een prijs van 6 ct. voor verwarmings- gas is te hoog; 't gebruik in kleinere ge-, meenten is daardoor zelfs hooger. Tegen alleen de kolenprijs kan de fabriek we! 200.000 kub. M. meer produceeren en extra goedkoop afgeven. Coevorden, een particuliere fabriek, levert by vastrecht zelfs tegen 3 ct. per kub. M. Verwarmings- gas zou geleverd kunnen worden voor 2 ct. boven kostprys. De prys voor straatver lichting (10 ct.) ls veel te hoog, de mid- delprys elders is 4 a 5 ct., inbegrepen alle onderhoud etc., waarvan hier nog een deel op de gemeenten drukt. Spr. was over tuigd dat bij niet grootere verlaging het succes denkbeeldig is. De voorzitter vond 't niet prettig van den eersten spreker reeds te moeten hooren. dat succes uit gesloten is. Te laat is het voorstel niet, men is geruimen tijd doende geweest met de voorbereiding. Ged. Staten moesten gewonnen worden voor het plan 't verlies te mogen dekken met de winst van het electriciteitsbedrüf. Het vergelyk Coevor den, part. bedryf, met ons gemeentebe drijf gaat niet op. Als regel wyken arbeids voorwaarden en sociale maatregelen al evenals de bedrijfsoutillage. Ons bedrijf is zwaarbelast aan rente en aflossing 'voor 1935 ca. f. 24000). Als noodig blijkt dat nog meer verlaagd moet worden, b.v. op ca. 8 ct. per kub. M„ dan zal getracht worden dat te doen. De heer Bloemheuvel sloot zich aan bil de heer Willemsen. De heer Borst zeide dat in het algemeen het betoog van den heer Willemsen juist is. Verwarming met gas is nog te duur; men moet daarby de burgerij inlichten over wat met gas te bereiken is. De voorzitter hoopte bij de begrootte? nadere mededeelingen te kunnej doen wat betreft de prys van verwarmingsgas. De heer Raaphorst wilde het vastrecht- tarief waarde hebben dan moet men 500 a 600 M3. verbruiken: baij de begrootte? moet men het tarief voor de kleinverbrui kers geschikt maken. De voorzitter: gewoonte ls de prijzen te bepalen by behandeling van de begrooting, doch thans is, hoe eerder hoe beter. Ais thans de voorstellen worden aangenomen, kan men de verschillende onderdeelen bu de begrooting nader bezien. De heer Vink was blij dat de heer wil lemsen niet in de bedrijfscommissie m want dan was het deskundige betoog van deze tot de commissie beperkt geblewj Wij zyn plotseling voor de feiten gesteld, als deskundigen zeggen 2 ct. en de com missie 3 ct. verlaging dan zouden we w een nog grootere verlaging een noodsprong doen. De kostprys wordt gedrukt door oe groote kapitaallasten. Vastrechttarief voor gas ls een onding, ln tegenstelling te" plpcfricitAft De heer Raaphorst meende dat alleen de grootgebruikers weer met de voordeel™ gaan strijken. Na uitvoerige discussie werd het voorsi z. h. st. aangenomen. Volgde voorstel om inplaats van 2 Wi P"j 4 pet. omzetbelasting op de verbruikers verhalen en B. en W. te machtigen om zwaarschriften tegen aanslagen te belasting te kunnen Indienen. Den heer Willemsen was het niet da» lijk dat de 4 pet. geheven zullen word verschillende fabrieken betalen deze lasting zelf om het verbruik niet te moeilijken. 2-2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6