EEN CHOCOLA-UIVER 758te Jaargang DINSDAG 20 NOVEMBER 1934 No. 22904 DER DE HULDIGING „UIVER"-BEMANNING. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD C3*- PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel, kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. VERTREK DER „L.-D."-AUTOBUSSEN TE HALF ELF VANAF ONS GEBOUW. Wij herinneren er nogmaals aan dat I de autobussen voor onze goedkoope reis- I gelegenheid naar Schiphol morgenvoor- I middag te half elf vertrekken van ons Igebouw aan den Witte Singel. Men wordt dringend verzocht om kwart over tien aan- Iwerig te zijn opdat het vertrek precies op tijd kan geschieden- In overleg met de verkeerspolitie wordt den langs Witte Singel, Zoeterwoud- Ifche Singel, Hoogewoerd en Breestraat in 1de richting Oegstgeest. DE DIRECTIE. DRANKWET. I Burgemeester en Wethouders van Leiden krenten ter algemeene kennis, dat S. W. Pijlen, te Lelden, een verzoek .heeft igediend ter bekoming van een verlof A den verkoop van zwak-alcoholischen rank in het klein in het perceel Bees- narkt no. 30, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, leiden. 20 November 1934. 1601 „LEIDENS ONTZET" TE BERLIJN. I Op 30 November wordt door „Hollandia" f Berlijn in de Kaiserzaal van „Zoo" een hltureel-muzikale Groot-Nederlandsche bond georganiseerd. Prof. Martens van (Hochschule für Kirchenmusik dirigeert t bekende mannenkoor „Typographia", ierkt door het koor der muziekstuden- tezamen 180 zangers, die de Neder- 'iche werken zullen zingen. Het hoog st van den avond zal zijn de uitvoe- van Roei's cantate ..Leidens Ontzet" Wst van prof. Von Ziegésar), die eindigt frt een machtige 12-stemmige bewerking V- het „Wilhelmus". Elilit Backström bgt Nederlandsche liederen, mevr. Breyne l-Mrikaansche, terwijl prof. dr. Breyne rede zal houden over de beteekenis i Leidens ontzet voor Noord-Nederland, funderen, Zuid-Afrika en Duitschland. VIN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN. iGistermorgen is de 47-jarige W. H. J. Z. 7 ie achter zijn woning aan de Haarlem- Mrraart. gelegen koestal van een hooi- pler gevallen. Van drie meter hoogte pm hij op de betonnen vloer terecht. een ernstige hoofdwonde en waar- Lijnlijk eenige gebroken ribben is Z. ur het St. Elisabeth Ziekenhuis ge- tacht. AANBESTEDINGEN. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen namens de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis aan besteed het bouwen van een varkens slachthuis c.a. op aanwezige fundamenten op het terrein van het Openbaar Slacht huis. Er waren 40 biljetten ingeleverd, waar van 1 te laat binnenkwam. Aannemingsbedrijf v.h. Gebrs. v. Crey te Rosmalen f. 67.883; fa. Klelnendorst en Florisse, Wassenaar f. 64.916; C. Koppe, Alphen f. 64.900; C. J. van Valderen, Lei den f. 64.444; R. Fokkers, Arnhem f 61.559; D. Kaay en Zn„ Leiden f 60.000; Gesman, H. Turkenburg en H. Oudenes, Alphen f 59.946; A. den Ouden en Zn.. Gouda f 59.800; M. H. Brink. Leeuwarden f59.600; M. Kool, Warmond f 59.386; C. v. d. Vliet. Den Haag f 59.230; Heybroek en Leenderts Schiedam f 59.150; P. Breyer, Den Haag f. 58.920; N.V. Bataafsche Aannemingsmij. v.h. J. v. d. Wal en Zn., Den Haag f 58.870; C. Verbaan, Velsen f58.100; P. Kort en C. v. d. Wiel. Rijnsburg f 57.990; H J. Lam mens en L. Kok, Enschedé f 57.800; N.V. Alg. Betoncomp. A.B.C., Den Haag f 57.800; firma J. Kuitenburg, Harlingen f 57.600; K. Kuipers Surhuisterveen f. 57.212; H. J. Hammink, Enschedé f 57.150; Mij. Noord-Holland, Heemskerk f 56.965; J. Fröhlich. Harlingen f. 56.959; C. Boel. Voor burg f. 56.900; G. Gesman en C. Zoete- meyer, Alphen f. 50.690; v d. Velde en De Jong, te Oegstgeest f. 55.855; W. Oudshoom, Leiden f. 55.300; G. Bruno van Hoek. Delft f. 54.990; J. J. Kol, Vlaar- dingen f 54.990; H. C. Heemskerk, Leiden f. 54.700; Gebrs. A. en J. den Ouden, Oegstgeest f 53.980; A. J. de Later en Ph. Meyers. Oegstgeest f. 53.192; Comm. Venn. Arbeidscoöperatie, R'dam f. 53.032; Z. Ge- lens en Zn., Den Haag f.52 950; A. Voor- douw, Zoeterwoude f 52.900; E. Gebben en Zn. Enschede f. 51.960; J. v. d. Wal en Kool, A'dam f. 51.717; Gebrs. J. en P. van Wijk. Alphen f. 51.630; W. van Diggelen. Rijswijk f. 49.281. De gunning werd aangehouden. Namens Commissarissen der Stedelijke Lichtfabrieken is voorts aanbesteed het bouwen van twee hoogspanningsstations, t.w. één aan de Lombokstraat en één aan de Fruinstraat te Leiden ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Hiervoor was als volgt inge schreven: Gebrs. Schroder. Wassenaar, Lombokstraat f. 1749.—, Fruinstr. f. 1295.—; I. Th. Cornet. Leiden f. 1482— en f. 888—; H. C. Heemskerk. Leiden, f. 1387— en f. 1057—; A J. Kantebeen, Leiden, f. 1369— en f. 977—, in massa f 2246—; B. C. Strijk Leiden en J. W. M. Jansen. Rijpwetering, f.1275— en f.950—: A. J. Langeveld, Leiden, f.1087— en f.1616.—. HET N.S.B.-KRINGHÜIS GEOPEND. Voor den aanvang der vergadering heeft de algemeene leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, gisteravond het kringhuis van den plaatselijken kring, Nieuwstraat no. 9, geopend. Behalve de bestuursleden en functionarissen uit de omgeving waren vele partijgenooten in en vóór het gebouw aanwezig om getuige te zijn der opening. In een korte toespraak roemde de heer Mussert niet alleen de practische inrich ting van het Kringhuis maar bovenal de kranige prestatie van den kring in zoo'n korten tijd tot zoo'n grooten bloei te ge raken. Van de gelegenheid de inrichting van het huis in oogenschouw te nemen, maak ten enkele honderden aanhangers gebruik. ARBE1DERS-ZANGVEREENIGING „DE STEM DES VOLKS". Bij het a.s. dertigjarig bestaan. Dinsdag 27 November zal het dertig jaar geleden zijn, dat hier ter stede bovenge noemde zangvereeniging werd opgericht. Directrice was mej. Betsy Vos. Dat het oprichten van een socialistische zangvereeniging in die dagen een groote dosis moed en zelfvertrouwen eischte, be hoeft zeker geen betoog. De eerste botsing kwam dan ook al vrij spoedig, nJ. toen door het koor medewer king werd verleend aan de 1 Mei-vergade ring in 1905. Directrice en leden werden na afloop der vergadering door het op straat wach tende publiek ernstig gemolesteerd. Men gaf echter den moed niet op, het koor groeide en bloeide, totdat in 1909 de scheuring in de S.D.A.P. tot gevolg had, dat ook „De Stem" een groot deel van haar leden moest royeeren, waaronder ook de directrice. De scheuring was een zeer groote ramp voor het koor, doch kon gelukkig worden overwonnen. Als dirigent trad toen op de heer Bur- gerdorfer, die evenwel na een vijftal jaren moest bedanken wegens het uitbreken van den wereldoorlog in 1914. Mevr. v. Eek, een vrouw met zeer groote muzikale begaafdheid, volgde hem als leidster van het inmiddels gegroeide koor op. Aan haar heeft het koor dan ook zeer zeker de plaats te danken, waarop het nu staat. Na eenige jaren van verdienstelijk werk moest zij evenwel haar taak wegens ziekte neerleggen. Zij werd opgevolgd door den heer H. van Kesteren, wiens taak later weer werd over genomen door den tegenwoordigen diri gent Otto W. de Nobel uit Den Haag. Hij heeft het koor gebracht op het peil, waarvan men zou kunnen zeggen, dat „De Stem des Volks" één der beste koren is hier ter plaatse. Onder zijn leiding heeft het Mannen koor gestaan, dat met zeer veel moeite was opgericht, doch na een bestaan van ongeveer 2 jaar weer moest worden opge heven. De slechte economische toestand, waar van groote werkloosheid het gevolg was, teisterde ook een groot deel van hen, die deel uitmaakten van het mannenkoor. Dit is ook het geval voor wat het gemengde koor betreft. Ook hebben beide koren voor ongeveer twee jaar een gevoelig verlies geleden door het uittreden van een aantal leden, die lid waren geworden van de inmiddels opge lichte O.S.P. Deze uitgetredenen behoor den zeker niet tot de slechtste leden. Veel heeft het bestuur aan de donateurs te danken Voor 5 jaar waren er ruim 100 donateurs, dit aantal is momenteel ge stegen tot ongeveer 600 In vast vertrouwen, dat eenmaal weer betere tijden zullen aanbreken, gaat de Stem dan ook het 7de lustrum tegemoet en zal zij binnen enkele dagen haar 30- jarig bestaan waardig weten te herdenken. Zaterdag 24 November a.s. zal door het bestuur receptie worden gehouden voor de organisaties, aangesloten bij den Leidsche Bestuurdersbond en de S.D.A.P., terwij 1 verder zijn uitgenoodigd bevriende orga nisaties der moderne arbeidersbeweging. Dinsdag 27 November zal het Jubileum concert met medewerking van 't Haagsch Toonkunstenaarsorkest onder leiding van Henri Zeldenrust en solisten plaats vin den en tot slot op Zaterdag 1 December een cabaret-avond met eerste klas artisten. Wij komen op een en ander t.z.t. terug. DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. J, de vele geschenken, welke dezer dagen aan de bemanning van de „Uiver" gebodenbevindt zich ook een taart, onder leiding van den chef-kok van i g". den heer Schregel. dien men hierboven ziet, vervaardigd door den I Vj! Onderwater. Het bovenstaande werkstuk, geheel vervaardigd van choco- I 1. suiker, is aan mevrouw Parmentier aangeboden, zoodat haar echtgenoot 1 thuiskomst morgenmiddag de „Uiver" reeds in zijn woning vindt. Ir. A. A- Mussert spreekt. In de tot de laatste plaats bezette en versierde Stadsgehoorzaal werd gister avond door den Kring Leiden van de N.S.B. een openbare vergadering gehouden waarin de Algemeene Leider, ir. A. A. Mus sert. het woord voerde. Met een algemeen „Hou-Zee" werd de spr ontvangen. Hij ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat hetgeen de N S. B. dreigt van veel meer belang is, dan wat zij propageert. De gelijkheid in naam doet tegenstanders beweren, dat de beweging afhankelijk zou zijn van Duitschland. Het nationaal voelen en denken wil niet zeg gen éénmaal per jaar „Leve de Koningin" roepen, maar werken vóór en zich geven aan de natie, al is het in deze dagen moei lijk van een Nederlandsche natie te spre ken. Daarom zal zij eerst hereenigd moeten worden. Dat het volk zichzelf regeert heeft het Marxisme geleerd; de geschie denis doet echter zien, dat nooit een natie zichzelf heeft bestuurd. Wil men een deel van een andere natie worden dan is men niet national,, evenmin als men dit zijn kan zonder de bereidheid voor haar offers te brengen. Sociaal is de beweging omdat zij den staat sociaal wil geregeerd doen worden, zonder liberalisme of Marxisme; zonder den klassenstrijd, die het volk verdeelt en ten gronde richt. Hoewel het materieele ook in het oog der N.S.B nummer één is dienen eerst de moreele belangen behartigd te worden; ondanks alles is thans het sociaal gevoel nagenoeg dood. De N.S.B. is bereid voor het nationaal en sociaal gevoe! offers te trieelen, middenstanders en arbeiders, en zijn toegetreden tot de N.S.B. omdat zij hebben ingezien, dat de bestaande toe standen niet deugen; zij vielen ten slacht offer aan het kapitalisme. Marxisme of misbruik van godsdienst. De eenige mo gelijkheid om het leed van deze lieden en honderdduizenden volksgenooten met hen te verzachten en teniet te doen, is geza menlijk een nieuwe natie te vormen: een eensgezinde natie Wanneer men het „Hebt uw naaste Hef gelijk uzelf" predikt wordt men in Neder land van thans bestreden met terreur, laster en leugen, maar offers moeten ge bracht worden om iets grootsch tot stand te brengen. Hierdoor zal een omwenteling komen in de geheele gemeenschap; men zal dan elkander opbouwen en niet langer afbreken en dient daarbij zichzelf te over winnen. De veranderingen ten goede is de menschen. die zich reeds aansloten bij de N.S.B., zijn het die hun tegenstanders verontrusten. Het bundelen van de natie zou volgens de tegenstanders niet mogelijk zijn omdat het on-Hollandsch is. maar zij verbinden zich met elkander tegen de NS.B welke leden telt uit alle godsdiensten en alle kringen. Wat de confessioneele partijen, de libe ralen en de Marxistische partijen in den loop der Jaren beloofden en wat ervan te recht is gekomen belichtte spr uitvoerig er op wijzende dat de S.D AP. in de eerste jaren van haar groei veel voor de arbei- des gedaan heeft de laatste 20 jaren heb ben echter getoond dat verwezenlijking der beloften niet mogelijk is. In deze dagen nu de achteruitgang allerwege het haar mogelijk maakt op te treden, hoort men minder van haar dan ooit. Duidelijk is het dat de wagen der Neder landsche natie uit de modder getrokken moet worden; dit kan echter pas dan ais de algemeene eensgezindheid is tot stand gekomen en alle krachten gebruikt wor den ten bate der gemeenschap en niet om onderlinge geschillen uit te vechten. In de bedrijven leert men pas goed waartoe on- eenigheid leidt, de onderlinge bestrijding op de meest felle manieren moet tot zwij gen worden gebracht door corporaties; dan zal ook de klassenstrijd ophouden te be staan. want elkeen zal dan belang hebben bij den bloei en niet langer bij den onder gang der bedrijven. Dan zal gerechtigheid het land betreden. Geschiedt dit, dan gaat een volk een bloei periode tegemoet, doet het dat niet, dan gaat het ten onder. Door te spreken over de tegen de N.S.B. gerichte terreur, waarbij spr. de tegen de N.S.B. genomen maatregelen releveerde, levert men - aldus ir. Mussert - het bewijs van de noodzakelijkheid der N.S.B. In de rij der verschillende maatregelen zal een algemeen colportage verbod tegen de N.S.B. gericht, worden opgenomen, waarbij de regeering zich dan voor de zooveelste maal eerst in gemeenteraden en later in de Kamers zal laten leiden door het rapaille, dat altijd op relletjes uit is ten koste van de NB.B. Na de z.g. zuiverings actie wordt de Bijzonder Vrijwillige Land storm wekelijks opgeruid tegen de N.S B. en reeds is men bezig een tegen de NS.B. gericht verbod van gewapende militie voor te bereiden, hoewel algemeen bekend is, dat de W.A. dient voor de innerlijke orde der beweging. N.S.B.'ers-reserve-officieren ontslaat men uit den dienst, doch over tuigde ontwapenaars handhaaft men in het beroepskader! Gerechtigheid te brengen zal de eerste taak zijn in de nieuwe natie voor de vei ligheid en de welvaart dier natie. Toen ons land l'/t millioen zielen telde, was men eensgezind en was alles moge lijk, werden alle wereldzeeën bevaren en stichtte men een cultuur en na korte pe riodes van onderbreking door inzinking is ons volk opgeleefd en de periode van op leving weer nabij. De N.S.B. ziet het als haar taak in dit tijdperk de leiding te geven. In het kort besprak spr. de oorzaken die men opgeeft voor het verval en wat volgens de N.S.B. hiervan de oorzaak is, in welk verband ir. Mussert herinnerde aan den brief der 19 predikanten en de ad- haesiebetuiglng van ongeveer 200 anderen. Bij de a.s. Uiver-huldiging zal niemand zich rekenschap geven van den achter grond der wereldgebeurtenissen, zal nie mand zich rekenschap geven van de vraag hoe wij Indië moeten verdedigen met onze minderwaardige verdedigingsmiddelen Zonder Oost- en West-Indië is Neder land als woonplaats van 8 millioen men schen ten doode opgeschreven, tenzij het een onderdeel wenscht te worden van Duitschland. De N.S.B. is pro-Nederlandsch en aan onze oostgrens staat een volk op het punt zich te ontwikkelen tot het sterkste volk van Europa. Wij hooren de vuilste belaste ringen van uitgeweken Duitsche marxisten aan en moesten ons opmaken om wanneer onze buren sterk geworden zijn ook sterk te zijn. De zinspreuk „Redt de Nederland sche gulden" van de huidige regeering staat tegenover de leus van de N.S.B. „Redt het Nederlandsche Volk"; veiligheid, recht en arbeid moeten er in den nieuwen staat zijn ten bate van het geheele Ne derlandsche volk. waarbij rechtvaardigheid gesteld moet worden boven de financieele belooning. Ieder zal dan geplaatst worden op die plaats in de maatschappij die hem toekomt. Het petitionnement van het N.V.V. zal niemand arbeid geven, het is een schijn- vertooning evenals wereldvredesacties e.d. Het redden van ons eigen volk. daar kun- BINNENLAND. De landbouwcrisispolitiek der regeering (3de Blad). Bijzondere organisatie voor Nijverheid, Handel en Verkeer; bestuursinstallatie door den minister van economische zaken (4de Blad). Wordt de verplichting van 48 leerlingen per onderwijskracht binnenkort opgelegd? (Kerk en School, 3de Blad). Overwogen wordt een snelle vlucht van de „Uiver" naar (Binnenland, 4de Blad). Kerst- Indië. BUITENLAND Een communiqué over het bezoek van Schuschnigg aan Rome. (Buitenland, 1ste Blad). Te Genève preliminaire besprekingen. (Buitenland, 1ste Blad). Japan wijst de Britsche vlootvoorstcllen af (Buitenland, 1ste Blad). In België is een kabinet-Theunis ge vormd (Buitenland, 1ste Blad). Een nieuw Japansch-Chineesch conflict? (Buitenland, 1ste Blad). Matoesjka is ter dqod veroordeeld. (Tel., Ie Blad). Het Engelsche parlement geopend. (Buitenland, le Blad)). is dat de N.S.B. de macht in handen zal krijgen, zijn alle politieke partijen die dan zullen ophouden te bestaan tegen de N.S.B. De strijd der N.S.B. is de strijd tegen de lamlendigheid en plichtsverza king; waarmee samengaat een opvoeden jn pUchtsbetrachting en samenwerking. Na de pauze beantwoordde ir. Mussert een groot aantal vragen. Een uit N.S.B.- leden samengesteld strijkje verzorgde de entre-acte muziek en begeleidde den ge- meenschappelijken zang van vaderland» sche liederen. 0 EEN VEELBELOVEND JONGMENSCH. De 16-jarige J. v. d. L„ uit Oegstgeest, die op het Steenschuur op een vrachtauto stond, had gistermiddag van een passee- renden jongen een bril stuk geslagen. Toen een agent van politie daarover een woordje met hem wilde spreken, dreigde het jongmensch hem met een schop de hersens in te zullen slaan. Hij nam zulk een dreigende houding aan, dat een toe vallig in de buurt zijnde inspecteur van politie zijn dienstrevolver moest trekken om hem te kalmeeren, waarna hij is ge arresteerd en naar het politiebureau ge bracht. Daar probeerde hij ook nog een valschen naam op te geven. Later is hij weer op vrije voeten gesteld. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer M. G. M. Bauer (Den Haag). 0 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Chemische Fabriek van Simplesite- Producten. Lammenschansweg 10, Leiden. Uittredend Vennoot: J. J. Strotmann, Lei den. Ingetrokken is de volmacht van: P. M. A. V. StrotmannRohde, Leiden. Naamlooze Vennootschap „Van Heuzen's Lingerlehuls" (f.). Haarlemmerstraat 44, Leiden. Hoofdzetel: Hoogravenscheweg, Jutfaas. Vestiging filiaal: Bruggestraat hoek v. Mandersloostraat, Alphen a d. Rijn. N.V. Technische Handel Maatschappij Daan en Horrée, Zoeterwoudscheweg 11, Leiden. De directeur K. Daan is met in gang van 17 Nov. 1934 geschorst. brengen tot lie.! van den nieu staat. Meer en meer hebben duizenden .ch af- nen wij aan medewerken en dat is nood gewend van de politieke partijen, ...dus- zakelijk. Omdat de kans groot, zeer groot De Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden en omstreken, die zich vooral bekendheid heeft verwor ven door het Zendingsfeest, dat zij iederen Hemelvaartsdag organiseert op het land goed „Oud-Poelgeest", herdenkt dezer da gen haar 25-jarig bestaan. Wij vestigen gaarne de aandacht op de wijdingssamen komst, die ter gelegenheid daarvan zal plaats hebben in de Luthersche Kerk aan dc Hooglandsche Kerkgracht. Daar zal gesproken worden door prof. dr. H. M. van Nes, den Eere-voorzitter der vereeniging en door ds. M. J. Punselie, terwijl door het kerkkoor „Ex Animo" zendinesliederen zullen gezongen worden. De Wethouders van Onderwijs en van Financiën en Bedrijven, zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. Door de politie is aangehouden de Zwitsersche M. H., die als ongewenschte vreemdelinge over de grens zal worden gezet.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1