THIJS IJS EN DE KWADE SLANG LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 20 November 1934 UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN G EMEENTERAAD. Behandeling Gemeentebegrooting 1935. De raad onzer gemeente kwam In open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden Voorzitter de burgemeester P. A. Colijn. De voorz. opende met gebed De notulen worden na een bemerking van de heeren Boeren en van Kleef vastgesteld. Mededeeiingen: Diverse door Ged. St. goed gekeurde raadsbesluiten. Ingekomen stuk ken: Berichten van A. van Dam en ande ren. dat zij hunne benoeming tot lid der commissie r an toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, aannemen. Ver zoek van den heer K. Salverda. om ontslag als Secretaris dezer gemeente, met ingang van den datum waarop de nieuw te benoe men functionaris zijne betrekking zal aan vaarden of wanneer de tijdsomstandig heden dat gewenscht maken op een vroe- geren door B. en W. met hem in overleg te bepalen datum. B. en W. stellen voor het gevraagd ontslag overeenkomstig het ver zoek, eervol te verleenen. onder dankbetui ging voor de in deze betrekking aan de ge meente bewezen diensten. De voorzitter zegt bovendien, dat hij het nu nog niet den tijd acht speciale woorden aan dit ontslag te wijden. Hij sprak namens het college zijn spijt uit over het ontslag en anderzijds zijn dank uit dat de secretaris nog in functie wil blijven tot zijn opvolger er zal zijn. Voorstel v an B. en W. om het raads besluit van 22 Oct. j.l. tot het aangaan met de Spaarbank van de Alphensche Bank. van een leening groot f23200.tegen 4» ter conversie van bestaande leeningen, in te trekken en de aflossing uit eigen midde len der gemeente te doen De voorzitter deelde ter toelichting mede, dat de ge meente over voldoende kasmiddelen be schikt om de te converteeren leeningen, al thans voorloopig. uit eigen middelen af te lossen, aangenomen; id om van 1 t/m. 31 Dec. 1934 een bedrag van ten hoogste f. 163000.aan kasgelden, te beleggen bij de Bank voor Ned. Gemeenten N V. te 's-Gravenhage. tegen een voor credit-saldi in rekening-courant bij die bank geldende rente en onder voorwaarde dat over het uitstaande bedrag maar behoefte met 1 dag opzegging kan worden beschikt Hierna werd overgegaan tot behande ling van de agenda De voorzitter stelde voor punt 4 te behandelen bij post 348 der begrooting. Hierna kwam in behandeling de begrooting 1935. De nestor van den raad de heer J. H. Ruting opende de alg. beschouwingen. Hij bracht B. en W. hulde voor de samenstel ling van een sluitende begrooting. Uit het afd. rapport is hem gebleken dat B. en W. aan verschillende wenschen zijn tegemoet gekomen, doch er steeds voor waarschu wen voor meerdere uitgaven. De Chr. Hist. Fractie. spr. meent ook anderen zullen er dankbaar voor zijn dat de be grooting sluitend is en onze gemeente niet onder rijkscontrole komt. Zijn partij zal achter het college van B. en W. staan. Namens de A R. partij sprak de heer M. v. Muiswinkel. Behoudens enkele kleine principieele kwestie, zijn wü homogeen met B. en W., aldus spr. Dat B. en W. tot eenige verlaging der belasting en gasprijzen zijn gekomen geeft reden tot dankbaarheid. Te vens bracht spr. woorden van dank aan secretaris en personeel. De heer Boeren wenschte zich te referee- ren aan hetgeen door hem bij vorige be grootingen is gezegd. Met de uitgesproken waardeering kan hij ten volle Instemmen. ZJ. is het een begrooting, die wij gaarne wenschen. Het aspect lijkt hem aanmer kelijk gunstiger dan de begrootingen van vorige jaren, zelfs vergeleken met andere plaatsen. Hij moet er echter direct aan toevoegen dat de belastingschroef is aan gedraaid en dit brengt mede een geboden zuinig beleid daar onze gemeente als woon plaats niet veel aantrekkelijks biedt. De financieele houding van onze gemeente is overigens vrij bevredigend. Toch is er z.i. nog wel plaats voor eenige onvoldaanheid. Hij denkt hierbij aan de tarieven der be drijven. Spr. vindt het nog altijd onaanne melijk dat deze tarieven zoo hoog zijn en dienen als dekkingsmiddel, althans hier voor worden gebruikt. Door deze hooge tarieven kunnen de bedrijven nooit be antwoorden aan het Sociale karakter, dat zij toch moet inhouden. Het beteekent een groote indirecte belasting voor inwoners en zakenmenschen. Ook het aanspreken der reserve's. Uitvoerig besprak de heer Boe ren de rijksuitkeermgen. Alle gemeente budgetten worden hierdoor door het rijk ontredderd! Hij acht het niet juist dat de Nationale ramp de werkloosheid ge legd wordt op de gemeenten. Ook wat de batige sloten betreft, acht spr. het beter dat iedere begrooting zijn eigen lasten draagt. Ook de post onvoorziene uitgaven getaxeerd op 5"/o acht hij onjuist. Het wil er bij hem maar slecht in dat men dit moet handhaven, daar men de menschen al tot het uiterste laat betalen. De heer Lam vestigde de aandacht van B. en W„ gelet op het bedrag dat voor de werkloosheid gevoteerd moet worden, op het 60 millioenenplan en meende dat de regeering meer moet doen. Hij vroeg aan dacht voor bruggenbouw en het riolee- ringsplan. Als Vrijheidsbonder vraagt hij tevens eerbiediging van de principieele vrijheid. Want wat komt er van de gees telijke vrijheid terecht? Spr. wees op het aantal toegestane voetbaldagen; openstel ling van bioscoop op Zondag en dancings. Met het beroep van B en W. hiertegen kan hij zich niet vereenigen. Hij achtte het noodzakelijk dat B en W. hun principe aangaande deze zaken wijzigde. De heer van Kleef bracht eveneens hulde aan B. en W. Spr. noemde het de dwaas heid gekroond, dat de begrooting in ont werp eerst naar Ged. St. moet worden ge zonden en dat door den raad wordt behan deld. De raad zit feitelijk monnikenwerk te doen. Van hooger hand wordt teveel ingegrepen in de autonomie. Z.i. kan hier tegen in de raadzaal niet teveel tegen wor den gezegd De heer den Uljl merkt op. dat aan de autonome rechten der gemeente veel af breuk is gedaan. De steunverlaging acht spr. verkeerd. Zijn fractie ziet als taak de beveiliging der democratische gedachte. De voorzitter was erkentelijk voor de uitgesproken waardeerirg Dat deze be grooting nog een betrekkelijk gunstig beeld geeft is niet 1" pr.»k-nnen. H«-t stemt echter tot ongen'"th")d dat de •vrk'.cos- heid bliift toenemen Niet nlleei- de finan cieele züde bezwaart ons deen vooral de moreele. Bezuiniging moeten wij steeds voor oogen houden. Wat de financieele be schouwing der begrooting van den heer Boeren betreft deze is feitelijk hetzelfde 't- geen B .en W. hebben medegedeeld bij de aanbieding der begrooting. Het brengen van posten op den kapitaalsdlenst zou mischien goed zijn, indien spoedig een ver betering der economische omstandigheden zou zijn. Allereerst moet men bezuinigen op de Kapitaalsuitgaven. Wat de reserve's der bedrijven betreft, deze zijn zoo sober niet. alhoewel de reserve van de gasfabriek ad f 55 000 niet gunstig hierbij afsteekt. De tegenwoordige reserve's geven echter toch nog een rente van f. 8000 waarmede de reserven toch weer worden verhoogd. De 5"voor onvoorziene uitgaven houdt verband met de openingscijfers. Men moet hoogstens per jaar f. 10.000 naar bene den kunnen gaan. De heer Lam heeft ge klaagd over gebrek aan vrijheid. De voor zitter zegt hieromtrent dathij het hierover met den heer Lam wel nooit eens zal wor den. Hij meent echter dat het college niet veel reden tot klagen geeft. Z.i. is onze be volking in hoofdzaak tegen openbare dansgelegenheid gekant. Wat door B. en W. is besproken over bruggenbouw en het rioleeringsplan. heeft de volle aandacht van B. en W.. daar hierover al reeds met het werkfonds is gesproken. Ook wat de Prov. plannen betreft en vermoedelijk is voor 1935 een groot werk in zicht. Wat de heer van Kleef heeft geuit over de autono mie lijkt echter dan het is. Onze begroo ting is van Ged. St. teruggekomen met slechts 1 hoogstens 2 bemerkingen. Het doel van Ged. St. is zeer begrijpelijk, omdat men den kaptaaldienst der gemeente wil bezien. Wat de verlaging der meterhuur betreft waarnaar de heer Ruting heeft gevraagd, gaf de voorzitter in overweging dit uit te stellen, daar het in de bedoeling is dat B. en W. een gemeenschappelijke vergadering zullen beleggen met de com missie van bijstand der water en lichtbe- drijven om een en ander nog eens te be zien. Ook wat de gasprijs betreft. In December kan hierover dan in den raad nader over worden gehandeld. Bij de re pliek zeide o.a. de heer Boeren niets te hebben gezegd uit het oogpunt der critiek omtrent de batige sloten. Van begrootlngs- techriisch-standpunt gezien, had zi. o.a. de post van f. 14000.voor aanschaffing we genmateriaal, etc. toch zeker op den kapi- taalsdienst geplaatst kunnen worden. De voorzitter dupliceert en zeide over de f. 14.000 dat het zal afhangen van den aard van uitvoering van het werk. We zijn bezig na te gaan de meerdere kosten van 'n blij vende verbetering der wegen, die wij eerst gedacht hadden te teeren. om tot een min deren financieelen druk te komen. Overgegaan werd tot behandeling be grooting bedrijven. Gasfabriek De heer van Kleef, had voor het bedrag der straat verlichting, liever een grooter kwantum vastgesteld opdat in onze gemeente een betere verlichting wordt verkregen, eer er ongelukken geschieden. Dit zal worden be sproken in de te beleggen gemeenschappe lijke vergadering door B. en W. met de commissie van bijstand. Na het verstrek ken van eenige inlichtingen werd deze be grooting aangenomen. De heer Boeren wil de wijziging in het vastrechttarief. Ook deze zaak zal worden nagegaan. Deze be grooting werd eveneens aangenomen. Wa terleiding. Begrooting werd na toelichting vastgesteld evenals de begrooting van het grondbedrijf. Begrooting armbestuur. De heer Verdonk informeerde naar het verschil der ver- pleeggelden in het gemeentelijk weeshuis, wat door weth. Spreij wordt toegelicht. De heer den Uijl, wilde behalve directe ook moreele steun b.v. door middel van huis bezoek. Voorts wenscht hij de aandacht te vragen voor het onderzoek op scholen, enz. De heer Sprei) zeide dat hij zelf ook wel op huisbezoek gaat, maar dit feitelijk de taak van den secretaris-peningmeester is. Allen bezoeken is echter onmogelijk. Na discussie werd ook deze begrooting aangenomen. Behandeling gewone gemeentebegroo- tng. Uitgaven gewone dienst. Een voorstel- Lam de post aankoop stoelen nieuwe Raad huis te schrappen werd verworpen met 11 tegen 6 st. De heer Boeren brak een lans voor den bouw van een nieuw raadhuis, waartoe nu z.i. alle reden voor is. De geld markt is laag. Voor werkverruiming is een en ander een gunstige gelegenheid. Al het geld dat in loondienst kan worden ver diend, door de vakmenschen die nu werk loos zijn beteekent voordeel. Bovendien hebben we een legaat. De heer van Kleef onderschreef zulks. Voorts wil hij nog wij zen op het groote bedrag dat men nu kwijt is voor het onderhoud der verschillende oude gemeentegebouwen. Hij vraagt nu spoedig te komen met voorstellen of plan nen. De voorzitter zegt dat dat ongetwij feld deze zaak niet lang zal uitblijven. Wethouder Spreij is het niet eens met de door de andere heeren gemaakte becijfe ring over het voordeel dat men zou beha len door mnder onderhoud. Uitvoerig werd o.a. nog besproken de post uitgetrokken voor de verteringen der stembureaux. De minderheid van B. en W. in casu de voor zitter is tegen deze post en wil f. 5 presen tiegeld geven. Een en ander geeft dan een bezuiniging van f. 500. Over het geheel is men echter van andere gedachten, alhoe wel men het er over eens is zoo zuinig mo gelijk te doen, kan men niet begrijpen dat Ged. St. aanmerking over deze post maakt. Tenslotte werd een voorstel gedaan van de meerderheid van B en W. om deze post te handhaven, hetgeen met 152 st. wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren van Muiswinkel en van 't Riet. Hierna zijn de uitgaven der gewone dienst afgehandeld waarna pauze volgde. (Wordt vervolgd). Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond „Eendracht maakt Macht". Bovengenoemde bond hield een alge- meene ledenvergadering in de Chr. Land bouwschool. De voorzitter de heer G. de Kruijf open de met gebed en het lezen van een Schrift gedeelte. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. De heer J. de Jong, lid der vereeniging hield hierna een keurige inleiding over het onderwerp: „Het Geld en Bankwezen". Spr. ging eerst na de beteekenis van het geld als ruilmiddel van de verhandeling van goederen. Schetste de Nederl. Bank als dt voornaamste Circulatiebank, haar bevoedheden, haar verhouding tot het Rijk en haar verplichtingen tegenover het geldwezen en verkeer. In de tweede plaats stond spr. stil by het wezen van de Coöp. Boerenleenbank, die in hoofdzaak is ont staan ten behoeve van de boeten. Lang durig behandelde spr. het al- of niet los laten van den gouden standaard, inflatie en devaluatie, waarbij spr. zich uitsprak geen voorstander te zijn, waarbij hij uit voerig wees op de toestanden die zich dien aangaande in Amerika en Engeland heb ben ontwikkeld, terwijl ook in beginsel de mindere man het meest gedupeerd zou zijn. Na nog in dit verband het hypotheek- vraagstuk te hebben toegelicht, volgde een geanimeerde bespreking over het zeer in teressante onderwerp, dat van veel studie getuigde. Na afdoening van nog enkele huish. zaken, waarvan wij vermelden dat wederom 5 nieuwe leden tot de afd. toetra den, sloot de inleider met dankgebed. Rijwieldiefstallen. Alhier werd een rijwiel ontvreemd ten nadeele van den heer J. Ook gistermiddag had weer een rijwieldiefstal plaats, thans betrof het een damesrijwiel dat werd ontvreemd op de Stationsstraat. Gelet op de veelvuldige diefstallen wordt men nog maals aangeraden zijn rijwiel niet onbe heerd te laten. Ds. Laman van Middelharnis heeft voor het beroep van predikant bij de Chr. Geref. Kerk tv. Reedestr.) alhier bedankt. In den Hoom reed een tractor met aanhangwagen van den expediteur V. uit Bameveld in een aldaar langs den weg gelegen sloot. Vermoedelijk moet een en ander worden toegeschreven aan het te vér uitwijken voor een anderen wagen. De inzittende en de bestuurder kwamen er goed af. Door een kraanwagen van de garage Jac. Boot werd de tractor gelicht. Gevonden: 1 rijwielbelastlngplaatje; 1 klppenmand; I regenjas; 1 slipover en damestaschje. Inlichtingen politiebureau. Blijkens de eerste verantwoording werd alhier gedurende de Zendingsweek ten behoeve der zending een bedrag gecol lecteerd van f. 709.44. Gedurende het tijdvak 28 November tot 8 December a.s. zullen de winkels in onze gemeente op werkdagen geopend mo gen zijn tot 's avonds 10 uur en op Zater dag tot 11 uur. o ALKEMADE. Onder leiding van doktor P. C. G. van Dooren wordt te Roelofarendsveen een cursus gegeven aan de St. Josephs- Gezellen in E. H. B. O. Ten politie-bureele Is gedeponeerd een gevonden dames-taschje met Inhoud. Inlichtingen bij de politie. Het aantal werkloozen vertoont de laatste weken weer een aanmerkelijke stijging en bedraagt op heden 106. Hiervan zijn er 51 geplaatst in de werkverschaffing. o BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerritje. d. van F. Keizer en J. Dietz Cornells Pieter, z. van W. v. d. Heerik en E. v. Kreuningen Jan, z. van J. H. A. Broer en C. A. v. Veen Cornells Martinus, z. van A. v. Staveren en S. v. Puffelen. Ondertrouwd: A. v. Woerkom en S. J. v. Gemeren. Getrouwd: G. Stolwijk 22 j. en G. C. v. Steenkamer 24 j. Overleden: Reinier Neerens 52 j. Gevonden: Twee rozenkransen, porte- monnaie met lnh„ zakkam in etui. arm band met steentjes, motorhandschoen en een bos pootrozen. Inlichtingen politiebureau. Geslaagd voor Staatspractijk diploma voor Handel en Administratie mej. A. G. de Ruyter alhier. o HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. van Vliet geb. Schellinger- houd, dochter. Ondertrouwd: W. Elsgeest 30 j. en C. C. Ernst, 24 j. Th. C. van Haastregt 33 j, en W. Roest 29 J. Bij het correspondentschap voor Ar beidsbemiddeling staan alhier als werkloos ingeschreven 164 personen, waarvan 56 steuntrekkend. Zaterdag 1 December a.s. zal er gele genheid zijn tot kostelooze inenting. Men vervoege zich hiertoe des voorin, tusschen 9 en 10 uur ten huize van Dr. J. C. K. Zoete en brenge het trouwboekje mede. De langs de huizen gehouden collecte voor de samenwerkende Zendingscorpora ties te Oegstgeest, heeft opgebracht, de som van f. 210. KOUDEKERK. Een mooi succes! De bruto opbrengst van de verkooplng van artikelen gemaakt door de vrouwen- vereeniging „de Liefde sticht" bedraagt f 600. waarvan f. 450 ten bate van de Ned. Herv. Kerk is afgedragen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, d. van J. v. d. Zwart en A. J. Noordeloos Jacobus, zn. van M. J. Zwaan en F. Ravensbergen. De collecte ten bate der zending in de Ned. Herv. Kerk heeft f. 329 opgebracht. Op uitnoodiging van het comité tot het houden van winterlezingen heeft ds. P. J. Kromslgt van Amsterdam in de Ned. Herv. Kerk een rede gehouden over „De afscheiding van 1834 en haar beteekenis". Voor deze lezing bestond slechts matige belangstelling. Ten gemeentehuize zijn inlichtingen te verkrijgen, omtrent een hond, waarvan de eigenaar onbekend is en een gevonden schepemmer, vermoedelijk verloren van een vrachtauto. Herkozen werden als gemachtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk de heeren K. van Heusden, H. Zaalberg en J. Nagtegaal. o NIEUWKOOP. DE POLDER NIEUWKOOP-NOORDEN CONTRA HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Een gewichtige beslissing op komst. Donderdag 29 November a.s. is voor onze gemeente meer in het bijzonder voor de ingelanden van den polder Nieuwkoop en Noorden tot ëen getal van 248, een gewichtige dag. Alsdan zal de Hooge Raad der Neder landen te 's Gravenhage bij cassatie uit spraak doen in het proces, dat reeds tien jaren ongeveer wordt gevoerd door den polder tegen het Hoogheemraadschap van Rijnland over de heffing van Rijnlands bundergeld. De thans alles beheerschende vraag, waarover de Hooge Raad uitspraak zal doen en waarvoor reeds de pleidooien zijn gevoerd, is deze, of de Prov. Staten van Zuid-Holland al dan niet de bevoegd heid en macht hadden om het accoord van beloken Paschen 1394 vervallen te verklaren, zooals zij deden bij hun be sluit van 20 December 1921, welk accoord geconfirmeerd was door Albrecht, Hertog van Beieren en bevestigd werd door Kei zer Karei V, den 22 Maart 1518. Bij dit accoord werd den ingelanden ten eeuwigen dage het recht verleend om vrij het overtollige water te loozen op den Rijn, zonder dat men hen meer mocht belasten, dan in het accoord omschreven was. Zeventig jaren geleden is eveneens een proces gevoerd. In 1857 werd de polder binnen de grenzen van Rijnland getrok ken en daarin vond het Hoogheemraad schap toen aanleiding om de ingelanden eveneens aan te slaan in het Rijnlands bundergeld. Bij arrest van het provinciaal Hof van Zuid-Holland van 14 September 1864 is, met vernietiging van het vonnis der toenmalige Rechtbank te Leiden, het verzet tegen de betaling van Rijnlands bundergeld gegrond verklaard en wel juist op kracht van het oude accoord van 1394. Vandaar nu de pogingen van Rijnlands bestuur in 1921 om dat accoord nietig te doen verklaren, wat gelukt is. De Staten meenden dit recht te ontlee- nen aan art. 192 der Grondwet, waarbij hun wordt verleend, naast het toezicht op de waterschappen, ook de bevoegdheid om in bestaande inrichtingen en reglementen van waterschappen veranderingen te ma ken. Dit recht nu heeft de advocaat van Rijnand, mr. W. M. de Brauw te Den Haag, uitvoerig verdedigd, doch de advocaat van den polder, mr. A. H. J. van der Ble- sen uit Amsterdam, heeft dit recht be streden met tal van argumenten. De Prov. Staten zegt deze zijn bevoegd om wijziging te brengen in het doel, de taak of de bestemming van een waterschap, doch in geenen deele om voor het regelen van een omslag een rechtsgeldige over eenkomst buiten werking te stellen en haalt hiervoor aan tal van uitspraken van de knapste rechtsgeleerden in het land. -L 16. Thijs is weer boven aangeland en klimt heel handig op den rand. „Hier is je hoed", zegt hij tot Sim, die snel een pas naar voren doet. „Daarvoor ging ik toch naar beneden? Wees nu dus maar tevreden." Zij zijn nu heel erg blij en lachen allebei. Dit slangenavontuur was maar van korten duur zooals je ziet maar zeer behaaglijk was het niet. Rijnland en ook dc Prov. Staten hadden bi) het omslagplichtig maken mede op t oog de billijkheid, zoo beweerden zij. Dj regeling van den watertoevoer en afvoa van Rijnland zou sedert 1394 zoodanig gewijzigd zijn en de kosten daarvoor a» enorm zijn verhoogd, dat reeds daarom het accoord ongedaan gemaakt behoorde te worden. De polderadvocaat heeft aangetoond, dat deze argumenten ten aanzien van Nieuw koop en Noorden niet de minste waarde hebben. Nieuwkoop, dat sinds 1394 voor twee derde gedeelte is ultgeveend, loost thans veel minder water op den Rijn dan in 1394. Immers door het uitveenen (vroe- ger slachturven genaamd) zijn groote plas sen ontstaan, waardoor een zeer groote waterberging is verkregen. Dit water ver. dampt veel sneller, terwijl de uitgestrekte rietvelden zeer veel water opnemen, vooral in den groeltijd, omdat riet een water plant ls en voor zijn groei veel water noo- dig heeft. Vp^k maanden achtereen be- hpeft in het zomerseizoen niet gemalen te worden. Ook de waarde doet opgeld. Ongeveer 1230 H.A. in den polder bestaat uit water of rietland, waarvan de opbrengst den omslag in deze jaren nauwelijks dekt. Gezinspeeld is op het waarborgfonds op de verveende landen, geplaatst op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld Dit fonds brengt echter jaarlijks slechts f 2246 op. omdat Napoleon I dit bij de tiërceering tot een derde heeft terug gebracht om zijn oorlogszucht te bekos tigen. Van 1922 af wordt ingevolge een over eenkomst met Rijnland het bundergeld door den polder geïnd en tegen vergoe ding van 5°/o per jaar in reserve gesteld, waardoor bij de in Mei J.l. gehouden inge landenvergadering reeds meer dan f. 70.000 gereserveerd was. Zal men dit geld aan de ingelanden kunnen teruggeven of zal men het moeten afstaan aan Rijnland en moeten voort gaan om Jaarlijks circa f. 3000 te blijven afdragen aan Rijnlands rentmeester? Deze vraag maakt de uitspraak van den Hoo- gen Raad op 29 November as. voor Nieuw koop en Noorden zooals mr. van der Biesen zich uitdrukte tot een levens kwestie en mocht het beroep worden al gewezen, dan zal dit niets minder zijn dan een ramp voor onze bevolking, waar. van de gevolgen nog niet zijn te oven zien. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika, D. van C. v. Lee» wen en M. Braam. Bij den agent der Arbeidebemiddeling staan 24 werkloozen ingeschreven. WADDINXVEEN. Aan de afd. Waddinxveen van de Ned. Centrale Reddings-Brigade werd door het gemeentebestuur een schoollokaal beschikbaar gesteld voor medische oefe- ningen in reddend zwemmen. De lessen zijn begonnen met een flink aantal deel nemers. Als bijdrage aan den nieuwen spoor weg Gouda—WaddinxveenAlphen moei deze gemeente betalen een bedrag van f. 50.000. In de Geref. Kerk zijn de volgende dub beltallen gesteld, voor ouderlingen de hee ren: H. Hoek, J. van Rhijn, A. va/1 der Sar en J. van Tol en voor diaken: Bh. de Gelder en J J. van der Loo. Onze plaatsgenoot H. Rupke heeft zit ting genomen als lid werknemer in de commissie van toezicht op de district-ar beidsbeurs voor Gouda en omstreken en A- Kroes als lid werkgever. Tegen zekeren H. alhier heeft politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het dragen van een revolver. WOUBRUGGE. Op hol geslagen. Een ,—ard van den veehouder K. ge spannen voor een driewielig voertuig, sloeg in de Kerkstraat op hoL Bij bet kruispunt holde het paard de hoek om in de richting van de woning van zijn baas; door deze snelle beweging viel de jeugdige bestuurder v. d. L. van den wagen, waarna de wagen omsloeg en het paard er alleen vandoor ging. De inhoud van het voerlui? kwam in de sloot terecht, de bestuurder kreeg gelukkig geen letsel. Gerei. Kerk. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft tweetallen gesteld in de vacature ouderling (aftr. de heer A. Kroon) heeren L. P. Buitelaar en C. Oudshoom van diaken (aftr. de heer C. Wijsman) heeren A. Peters en G. Timmer. Als gemachtigde in het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen d heeren N. Bouthoorn en J. Jongeneel gekozen de heer C. W. Anker. B. en W. dezer gemeente hebben aan de stichting Hoenderioo, Chr. Opvoedings gesticht voor verwaarloosde jongens, waar momenteel 350 jongens worden verplees vergunning verleend tot het houden een collecte ten bate van deze stichtingi welke zal worden gehouden op 28 Nov. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Machiel Verdoold Jm. 2"1 en Neeltje Ramp jd. 21 j. De jaarlijksche winteruitdeeling d» de Vrouwen-vereeniglng voor wen»1 heid zal binnenkort weder worden s houden. Degenen die daarvoor in merking wenschen te komen kunnen vóór 22 November aa. bij een der bestu leden aanmelden. Ahier ls opgericht een BegraJSJ vereeniging onder den naam van -jr. Algemeene Zwammerdamsche Begra vereeniging". Een Bestuur werd gekozen bestaw y de heeren: N. Waasdorp, v0®2 «cit* Tukker, 2e voorz.; A. Zwaan O®* ea taris; C. v. Staveren, penningni" P. Broere, algemeen adjunct. WaasdorP De heeren J. Tukker en N- jur.- zullen resp. als le en 2e bedienaa geeren. jj

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14