BIUI BAND «t» 75*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 November 1934 Derde Blad No. 22901 BINNENLAND. CRISIS-BERICHTEN. RECLAME. 138» de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen VERSCH GEKARND *VEREENIGING VAN CHRIST. WERKGEVERS. buitengewone algemeene vergadering. Onder presidium van den heer F. L. v. d. gun van Amsterdam kwam de Ver. van Christ. Werkgevers en Industrleelen gis teren te Utrecht in buitengewone alge meene vergadering bijeen ter bespreking van de praktijk der bedrijisradenwet en van het wetsontwerp op de ondernemers overeenkomsten. De voorzitter opende de vergadering, die een besloten karakter droeg op gebruikelijke wijze en wees op de donkerheid in economisch opzicht. Voor ordening komt alleen in aanmerking wat gerond is, anders wordt die ordening van Overheidswege een knellende band en een oorzaak van strijd en verwarring. Hierna trad als spreker op mr. H. H. Steneker, van Amsterdam, secr. der ver- «niging, met het onderwerp: „De practijk der Bedrijisradenwet", Spr. gal een uit eenzetting van den inhoud der Bedrijfs- radenwet, waarbij in het bijzonder aan dacht gevraagd werd voor den bedrijfsraad gis orgaan van overleg, als orgaan bekleed met verordenende bevoegdheid, indien de get die aan den bedrijfsraad verleent, or gaan van advies en orgaan tot beslechting van geschillen. In de tweede plaats stond gpr. stil bij de werking van de wet, waarbij lij wees op de instelling van een midden- tandskern. Van de werkwijze der kernen al spr. eveneens een overzicht, om ten- ilotte enkele vragen, waartoe de practijk der wet aanleiding gal, te behandelen, irkent moet worden dat de verordenende evoegdheld ligt in de lijn van de maat- chappelijke bedrijfsorganisatie, doch hans acht spr. de tijd allerminst ge- thikt om die bevoegdheid te verleenen, mdat zulks in menig bedrijf zou meewer- tn tot consolideeren van loonen en prij- »n, die relatief te hoog zijn. Op het gesprokene volgde een discussie, raaraan negen leden deelnamen. Nadat Ie inleider had gerepliceerd, concludeerde Ie voorzitter uit de besprekingen, dat de rereeniging thans het verleenen van ver- irdende bevoegdheid niet gewenscht acht. In de middagvergadering refereerde mr. L Bavinck van Rotterdam, over: „Het eetsontwerp op de ondernemersovereen- omsten". Spr. ving zijn betoog aan met iet geven van een schets van de wijze parop in het ontwerp de mogelijkheid tan verbindendverklaring van onderne aersovereenkomsten geregeld is Bij de traag of deze maatregel gewenscht is, werd Eereerst. gewezen op de wijzigingen, die :ch in de economische structuur in den top der jaren hebben voltrokken. Onze tndbouw kan niet meer. als in de 90er aren, vluchten naar tuinbouw en vee- slt. Nieuwe productieve werken zijn niet ser te vinden. Vandaar dat de leuze van rdening van het bedrijfsleven overal cat aangeheven. Nagaande of de Over- •ad bij dezen stand van zaken een taak eelt, beantwoordde spr. deze vraag in be- tstigenden zin. omdat bij beperking der rductie het kortzichtige eigenbelang van m enkelen ondernemer een gewenschte tdening kan tegengaan en dus het alge- :een belang kan schaden In principe is r dus voor verbindendverklaring veel te «gen. Vervolgens behandelde spr. de be daren. die van liberale zijde tegen het eetsontwerp zijn ingebracht, de bezwaren legen den vorm en de strekking daarbij sderscheidend. De grieven tegen den »rm, n.l. dat de beslissing practisch in inden van den minister wordt gelaten dat het ontwerp vaag is, acht spr. ge tond, waarom hij een ander systeem, be- t'iande in contactcommissies, bepleit. Als teerdere waarborgen wenscht spr lo. tirbindendverklaring voor maximaal 1 ut; 2o een bepaling, dat ten minste de eerderheid der betrokkenen voor de ver lening moet zijn, en 3o. de mogelijkheid in verandering in de voorwaarden op trcoek van den contact-commissaris Na amendeering is tegen het ontwerp *»ig in te brengen. Waar de weg van nternationale ordening al meer betreden fotdt. is ordening en zoonoodig bevorde- ®8 daarvan door de Overheid gewenscht. 'idat de bezwaren van R.-K. zijde inge- Mcht. zijn besDroken. stond spr. tenslotte »S kort stil bij het tweede gedeelte van ontwerp, strekkende tot ontbindend- «klaring van ondernemersovereenkom- *n. concludeerend dat de voorgestelde egeling geheel voldoende is. Een levendige tteussie volgde op dit referaat, waarbij immigen uiting gaven aan de groote be- *aren. die h. i. kleven aan het ontwerp, «waren werden geuit tegen de gedachte m den referent om de beslissing in han- j® te leggen van een kartelcommissie, Hl hierin gezien wordt een verplaatsen in de verantwoordeHikheid, die alleen bij wRegeering behoort te zijn. Ook werd ge- 'Wn op de ernstige schade, die de coöpe- •ities het bedrijfsleven berokkenen. Na "Wie repliek van den inleider zeide dte oomtter, dat het bestuur zijn houding '•o.het ontwerp nader zal bepalen. o OVERTREDING ARBEIDSWET. Bij herhaling hechtenis. de „Msb." verneemt, heeft de ï~j™*r van Justitie een circulaire ge- tot de procureurs-generaal der ver- 'J"'ende gerechtshoven om te bevorde- 'trprii 'n tiet vervolg bij herhaalde over do'I?j van de Arbeidswet door een en 3'je persoon geen boete meer wordt eischt doch hechtenisstraf. o hooge raad van arbeid. ,!®i K-B. is op hun verzoek eervol ont- j veleend aan de heeren mr. P. W. J. tort van der Linden te Groningen, mr. jkOuepm te Santpoort en mr. M. P. L. j^ooorghe te 's-Gravenhage als lid van 1-1 J1 °°6en Raad van Arbeid, onder dank- tuiB 1voor de door hen in die functie 'li h dlensten, en zijn benoemd tot lid wjfj Hoogen Raad van Arbeid de fc j 'L P. H. E. Guljé te Leiden, prof. S '°PPer te 's-Gravenhage en mr. A. &t., naar t® 's-Gravenhage en tot SfcL^risngend lid de heer mr. B. C. JIW Jer te 's-Gravenhage onder be- ÜSg va deze za' optreden ter vervan- ran den heer Molenaar voornoemd. aankoop van inlandsche peulvruchten. Bepaling der prijzen. Met goedvinden van den Minister van Econ. Zaken kon de Ned. Akkerbouw-cen- trale voortaan, met het doel bepaalde prijzen voor inlandsche peulvruchten te bereiken, overeenkomsten aangaan met die georganlseerden, die ingedeeld zijn in de groep van „Inkoopers van Peulvruch ten." Deze overeenkomsten kunnen uitslui tend worden aangegaan ten aanzien van de inlandsche peulvruchten, oogst 1934, geschikt voor menschelijk voedsel: a. groe ne erwten, waaronder begrepen kroon- erwten; b. schokkererwten; c. lange brui ne boonen; d. ronde bruine boonen; e. witte boonen; f. blauwpeulerwten; g. Wij- ker vale erwten; h. platte capucijners, Hoornsche zoowel als Mansholt-capucij- ners; i. rozijnerwten of wel grauwe erwten. De inkooper is verplicht tijdens den duur van de overeenkomst genoemde peul vruchten uitsluitend in te koopen van een der bij een der Provinciale Landbouw- Crisisorganlsaties georganiseerde telers of var. andere Inkoopers. Voorts is hij verplicht ter plaatse, waar hij gewoon was te koopen door bemidde ling van de gebruikelijke tusschenperso- nen, ook tijdens den duur van de over eenkomst zijn inkoopen door bemiddeling van zoodanige tusschenpersonen af te sluiten. Ten derde moet hij een zoodani- gen prijs beta'en, dat aan de telers ten goede komen de volgende, voor de maand November geldende richtprijzen per 100 K.G.: a, groene erwten, waaronder begre pen kroonerwten f. 10.20; b. schokkererw ten f. 12.20; c. lange bruine boonen f 12 20; d. ronde bruine boonen f. 12.20; e. witte boonen f. 15.20: f. blauwpeulerwten f 10.20; g. Wijker vale erwten f. 10.20; h. platte capucijners. zoowel Hoornsche als Mans- holt-capucijners f. 12.20; 1. rozijnerwten of wel grauwe erwten f, 12 20. Deze richtlij nen zullen gelden op basis van het stan daardmonster der Rotterdamsche Koren beurs, vastgesteld voor doorsnee-kwaliteit van den oogst 1934, voor de gebruikelijke leveringsplaatsen, met dien verstande, dat afwijking van deze richtprijzen mag plaats hebben, voor afwijkende kwalitei ten en afwijkende leveringsplaatsen naar evenredigheid daarvan overeenkomstig de bestaande handelsgebruiken. De' vastgestelde richtprijzen worden tot 31 Mei 1935 voor elke verdere maand, waar voor de overeenkomst geldt, met f. 0.10 per 100 K G. verhoogd. GEEN DEVALUATIE. ONDERHOUD MET DEN MINISTER VAN FINANCIEN. In verband met de uitlatingen van minister Oud over het vraagstuk der devaluatie heeft het Amsterdamsch Effec tenblad nog een onderhoud gehad met den minister. Als resultaat daarvan geeft dit blad een samenvatting waaraan het Hbld. het volgende ontleend: Denkende aan een toekomst, die voor iedereen volkomen duister is, kan en moet men ook rekenen met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd de zwevende valuta's tot stabilisatie komen. Nemen wij aan, dat zulks b.v. geschiede in internationaal overleg en met medewerking van de tegenwoordige goudlanden, dan is een toestand denkbaar, waarin Nederland er voordeel in zou zien zich bij het een of ander agreement aan te sluiten. Maar uit zulk een maatregel zouden dan ook geheel andere consequenties voort vloeien, dan uit een devaluatie door eenig land op eigen gelegenheid te ondernemen. De hier neergelegde gedachte is gansch niet nieuw. Ze leeft bij ieder, doch even zeer is ieder er van overtuigd, dat het slechts theoretische mogelijkheden zijn waarover men spreekt. En dat niemand ter wereld kan zeggen, of deze theorie ooit practijk zal worden, noch onder welken vorm dit zou geschieden, wanneer zij dan werkelijkheid werd. In dit licht gezien, is het beeld van het sluitstuk eener serie van maatregelen ook volkomen toepasselijk. Het beteekent, dat de Regeering een devaluatie niet aanvaardt en nooit zal aanvaarden als een maatregel met motori sche kracht, als een maatregel dus, waar van zij, op zich zelf, verbetering verwacht. Slechts dit: Niemand kan zeggen, of aan het einde der huidige valutamisère niet een toestand kan blijken te bestaan, die aanpassing van ons land noodzakelijk en voordeelig doet zijn. Maar omdat wij van deze toekomstige verhoudingen niets af weten, kan dus het gesprokene ook onmo gelijk, uitgelegd worden als eene toespe ling op een positieve gedachte of verband houden met een reeds gevormd beeld. Er zijn twee gedachten, welke men ten onrechte bij elkander gebracht heeft. De eerste is die eener opzettelijke deva luatie als middel tegen de crisis de andere is die der theoretische mogelijkheid, dat in een totaal onbekende toekomst nog eens de een of andere maatregel noodig zou zijn om een afgesloten serie van andere verdedigingsmiddelen een sluitstuk te geven. Dit alles nog eens ten overvloede voor hen. die de desbetreffende zinsnede eenige diepere" beteekenis zouden willen toe kennen. o TEGEN VERLAGING VAN PENSIOENEN. Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad der besturen van den bond van gepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en den Ned. Bond van gepen sionneerden. Besloten werd tot samenwerking dier beide bonden tot het voeren van actie tegen eventueele plannen der regeering tot verlaging der wettelijk vastgestelde pen sioenen hetzij direct, hetzij indirect (pre- mieverhaal op gezinspensioen). Getracht zal worden eveneens samen werking te verkrijgen met andere hier te lande bestaande vereenigingen van ge pensionneerden. DE UIVER-HULDIGING TE AMSTERDAM. Défilé van vertegenwoordigers van vereenigingen. Het „Initiatief Comité Amsterdam" deelt ons mede, dat in overleg met de politie autoriteiten, de route waarlangs de „Uiver" bemanning na afloop van de huldiging op Schiphol door Amsterdam zal rijden als volgt is vastgesteld: Komende van de richting Amstelveen, via den Amstelveenscheweg, zal gereden worden naar het Museumplein, langs den volgenden weg: Stadlonplein, Stadionweg, langs Apollo-tennishal, Noorder Amstel- laan onevenzijde, Amsteldijk, Stadhouders kade, Oostelnde, Frederiksplein, Wetering schans. Rijksmuseum doorgang Museum plein. Het Museumplein zal, zooals bekend als eindpunt worden genomen en tevens het centrum der huldiging vormen. De "Ulver"-bemanning zal plaats nemen op het podium, hetwelk wordt opgesteld nabij den Oostelijken Ingang van het IJs- clubterrein. recht tegenover het Rijks museum. Dit podium zal feestelijk verlicht worden. De deelnemende corporaties zullen langs de vliegers defileeren, nadat 'n zang- hulde ten gehoore zal zijn gebracht, door eenige honderden kinderen, onder leiding van den heer Jacob Hamel. De kinderen zullen zijn opgesteld op het IJsclubterrein. Tijdens het défilé zal door een honderdtal kinderen van de Nieuwe Schoolvereni ging een „Uiver-lied" worden gezongen, speciaal door den heer Joh. Röntgen voor dit doel vervaardigd. Op Schiphol is geen gelegenheid cadeaux en kransen te overhandigen. Het I.C.A. stelt alle gevers hiertoe in de gelegenheid, indien zij zich aan het défilé aansluiten. Alle vereenigingen, corporaties, enz. wor den tenslotte verzocht het geheel zoo Ordelijk mogelijk te doen plaats vinden teneinde de politie het werk gemakkelijk te maken, daar een overstelpende opkomst wordt verwacht. De V.A.R.A. zal de geheeje huldiging op het Museumplein uitzenden. DE „UIVER" TE BANGKOK. Grootsche ontvangst van de bemanning. De „Uiver" is gisteren op de retourvlucht naar Nederland te Bangkok gearriveerd. De bemanning is een grootsche ontvangst bereid. De belangstelling was zoo groot, dat men een specialen trein naar het vliegveld heeft laten rijden. De piloten zaten aan een lunch aan, welke werd gepresideerd door den Siamee- schen Minister van Defensie die de be manning de onderscheidin.gsteekenen over handigde van de Koninklijke Siameesche Luchtmacht. Verder waren aanwezig, de Nederlandsche zaakgelastigde M. J. van Schreven, de Amerikaansche consul, het volledig commando van de Siameesche Luchtmacht en personen van allerlei nationaliteit. De Handelsvereniging Hol landSiam schonk den leden der beman ning Siameesche zilveren sigarettenkokers. Parmentier de gezagvoerder van de ..Uiver". dankte met eenige welgekozen woorden, voor de.huldiging D? .Uiver" is daarna naar Rangoon vertrokken, waar het toestel inmiddels is geland. DE VOLKSHUISVESTING EN HET BELEID DER REGEERING. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken spraken verscheidene leden hun ernstige teleurstelling uit over het feit, dat er in het afgeloopen jaar van Regee- ringswege nog zoo weinig gedaan is om tot de zoo noodzakelijke verlaging der wo- ninghuren te geraken. Van den bouw van goedkoope arbeiderswoningen is voorals nog niets terechtgekomen. Dientengevolge is in een aantal plaatsen de woningnood althans voor wat betreft arbeiderswonin gen, gestegen en valt er eerder een stij ging dan een daling in de huren van der gelijke woningen te constateeren Deze leden waren voorts van oordeel, dat ver laging van de voorschotrente en aanbouw van nieuwe woningen alleen niet in staat zijn tot een voldoende huurverlaging te leiden. Meer dan ooit bestaat er h.i. be hoefte aan wettelijke maatregelen, n.l. de instelling van huurcommissies, om de door iedereen noodzakelijk geachte huurverla ging t.e bereiken. Andere leden kwamen tegen deze be schouwing met kracht op. Instelling van huurcommissies zou leiden tot volkomen stopzetting van den particulieren woning bouw, waardoor het aantal beschikbare woningen in verhouding tot de steeds stij gende woningbehoefte voortdurend zou af nemen; die instelling zou het effect van maatregelen tot bevordering van dien bouw geheel te niet doen en zoo het om gekeerde uitwerken van wat men er mee wil bereiken. De leden, die aandrongen op instelling van huurcommissies, bepleitten voorts de oprichting van een staatshypotheekbank. Andere leden meenden, dat de oplossing van het vraagstuk der huurverlaging niet op deze wijze moet worden gevonden. Naar hun oordeel zal vooral gestreefd moeten worden naar vermindering der gemeente lijke en andere lasten, verlaging van de grondprijzen en van den erfpachtscanon en dergelijke. Verscheidene leden meenden, dat de re geering de conversie van loopende leenin gen met hypotheek op door particulieren gebouwde woningen behoort te bevorde ren. Ook zou men gaarne vernemen of de inwerkingtreding van de regeling voor het verstrekken van een tweede hypotheek spoedig tegemoet gezien kan worden. Ge waagd werd of de mogelijkheid kan wor den geopend, om door woningbouwvere nigingen daarvan gebruik te laten maken. Eenige leden vroegen voorts welke de maatregelen zijn, die de regeering van plan is te nemen ten behoeve van de wo ningen, voor welke de gemeente alleen het risico loopt. Enkele vestigden speciaal de aandacht op den slechten woningtoestand in de gemeente Emmen. Gevraagd werd op welke wijze de Minister den woning toestand aldaar blijvend meent te kun nen verbeteren. Gevraagd werd of een wijziging van het Woningbesluit spoedig tegemoet gezien kan worden. ZIEKENGELDVERZEKERING IN HET MIDDENSTANDSBEDRIJF. Jaarverslag der Algemeene Middenstandsbedrijfsvereeniging. Verschenen is het jaarverslag van de Algem. Middenstandsbedrijfsvereeniging, instelling van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond tot uitvoe ring der Ziektewet, over 1933, waaraan het volgende wordt ontleend: Het ledental bedroeg eind 1932, 1796 en op 31 December 1933, 1745. Een kleine teruggang dus. o.a. veroor zaakt doordat tegenover' 75 toetredingen, 126 uittredingen stonden. Daarvan waren in 53 gevallen staking van beroep en geen personeel in dienst hebben, oorzaak: in 15 gevallen faillissement. Van de gelegenheid tot vrijwillige ver zekering maakten 23 werkgevers gebruik, alsmede 30 werknemers, wier verzekering niet verplicht was. Hoewel een verzekerde, die eerst in den middag den arbeid hervat geen ziekengeld toekomt over den morgen, besloot het be stuur, iii zulke gevallen het ziekengeld voor de helft toe te kenrftn. Het verloond kapitaal der verplichte verzekering bedroeg in 1933 f. 13.379.847. Voor de vrijwillige verzekering f. 106.591, zoodat voor den omslag der kosten in re- rekening kwam 'n bedrag van f 13.486.438. Voor de omslagleden kwam daarvan f 4.945.604 voor de groep winkels f 1.356.803 voor de wasscherijen en f. 5.637.981 voor de groep hotelbedrijven. De voorschotpremie werd vastgesteld op f. 19 per f. 1000 loon; voor de groep was scherijen op f. 23 per f. 1000 loon, terwijl voor de hotelbedrijven het eerste halfjaar f. 22.50, en voor het tweede halfjaar f 23 per f. 1000 loon aan voorschotpremie werd geheven. Het aantal ziektegevallen beliep 6034, waarvan 5577 gevallen van verplicht ver zekerden in dienst van omslagleden. 15 gevallen van vrijwillig verzekerden. 228 gevallen ondergebracht bij een afdeelings- kas en 211 gevallen van eigen risico dra gende ondernemingen. In vergelijking met het verslagjaar 1932 (5672 ziektegevallen) is het aantal ziekte gevallen in totaal, zoowel als in verhou ding tot het verzekerde loonbedrag, geste gen. Daartegenover staat dat de gemid delde duur der ziektegevallen aanmerke lijk gunstiger was. dan in het vorig ver slagjaar. In 4 gevallen werd beroep ingesteld van een afwijzende beslissing van het bestuur bij de Meervoudige Kamer van het scheids gerecht; drie maal werd de beslissing waarvan beroep bevestigd en éénmaal ver nietigd. Bij de Engelvoudige Kamers werd 22 maal beroep ingesteld. In 18 gevallen werd de aangevallen beslissing bevestigd en in 4 gevallen vernietigd. De financieele uitkomsten waren gun stig. Mede doordat de gemiddelde duur der ziektegevallen gunstig was, kon met de leden der verschillende groepen worden afgerekend op een lager bedrag dan in 1932. Uit de financieele bescheiden, als balans, rekening en verantwoording e.d„ stippelen wij nog eenige gegevens aan Aan ziekengeld is uitgekeerd f 181.186.23, terwijl f. 32 073,75 werd gereserveerd voor ziekengeld, ter zake van ziektegevallen, aangevangen vóór 1 Januari 1934. De re serve, volgens art. 114 van de Ziektewet bedroeg f. 50.650. Algemeene reserve f. 10.425. Aan rentezegels werd betaald f. 4.492.72, terwijl f. 1.256. 62 werd gereser veerd voor rentezegels, wegens ziektegeval len vóór 1 Januari 1934 aangevangen. Uit de gegevens, betreffende ziekengeld- uitkeeringen zien wij, dat in de maand Januari het. aantal aanvragen het grootst (1207) en in Juni (3221 het kleinst was op een totaal van 6015 ziektevermeldin gen der verplicht-verzekerden. o BOND VAN NEDERLANDSCHE HANDELAREN IN BRANDSTOFFEN. De kwestie van de vestiging van nieuwe handelaren. De Bond van Nederlandsche Handelaren in Brandstoffen heeft in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden. Na afdoening van enkele organisatori sche aangelegenheden, schonk de vergade ring haar aandacht aan het vast te stellen program van actie. Allereerst kwam daar bij het punt „vestiging van nieuwe han delaren" aan de orde. Een door het bestuur ingestelde enquête heeft in het licht ge steld. dat een tijdelijke stopzetting van de vestigingsmogelijkheid dringend noodzake lijk is, indien men één débacle wil voor komen. Uit de vergadering werd o.a. nog het feit medegedeeld dat op een betrekkelijk kleine plaats het aantal handelaren in een half jaar tijd met meer dan twintig was toege nomen. De vergadering was unaniem van oordeel dat deze toestand niet bestendigd kan blijven en nam met algemeene stem men het voorstel van het bestuur aan, luidende dat krachtig zal worden geijverd voor een tijdelijke stopzetting van de ves tiging of met vestiging gelijk te stellen uit breiding. Tevens werd uitgesproken dat met alle kracht een regeling dient te wor den nagestreefd, waarbij in de toekomst de erkenning van nieuwe handelaren zal zijn gebonden aan de volgende voorwaarden; a. de behoefte aan een nieuwe zaak moet kunnen worden aangetoond; b de candi- daat-handelaar moet over voldoende op slagruimte beschikken; c. hij moet eenige kennis van het brandstoffenvak hebben, en d. de onderneming moet credietwaardig worden geacht. De vergadering was voorts algemeen van oordeel dat het stelsel van den coöperatie ven inkoop den handel ten verderve voert. Hierom droeg men ook het bestuur op om alles in het werk te stellen, dat slechts die instellingen als coöperaties zouden worden erkend, welke oa. naar plaatselijk gebruik kolen afleveren, beschikken over opslag plaatsen en niet leveren aan niet-leden. Ten slotte nam de vergadering een voor stel van het bestuur aan, waarin wordt uitgesproken dat ter gezondmaking van den brandstoffenhandel een regeling van den import en van de productie noodig is, waarbij rekening wordt gehouden met het brandstoffenverbruik. Tevens sprak de vergadering zich uit voor de oprichting van een kolenbureau, waarin zoowel producen ten als importeurs en handelaren verte genwoordigd zijn. o GEEN UITBREIDING VAN HET SCHIET- TERREIN BIJ HARSKAMP. Het antwoord van de ministers Steen- berghe en Deckers, op vragen van den heer Van Braambeek in verband met een voor nemen tot uitbreiding van het schietter- rein bij Harskamp. luidt als volgt: Een feitelijke uitbreiding van het schiet- terrein bij Harskamp zal niet plaats heb ben; alleen zal een gedeelte van het ter rein in beheer bij het departement van Economische Zaken gedurende de schiet oefeningen met den mortier van 8 cm on veilig worden verklaard. Bij de getroffen regeling zijn de belan gen van bet natuurschoon veilig. Aan het terrein wordt niets veranderd terwijl de onveiligverk'ariuo zal geschieden geduren de ten hoogste 12 weken rv*r jaar telkens van Dinsdag tot. en met Vrijdag. Steeds zal de onvellieverklaring on de dagen, waaron geschoten wordt uiterlijk te 14 uur worden opgeheven Of uitbreiding van de legerplaats bij Harskamp in de foekomri noodig zal zijn, kan thans moeilijk beoordeeld worden. Uit het vorenstaande volgt dat. het ge not van natuurschoon niet wordt opge offerd aan defensiedoeleinden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9