LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 November 1934 MUZIEK. TELEGRAMMEN. BURG. STAND VAN LEIDEN. LEIDSCHB CHR. BESTURENBOND. Propaganda-vergadering ijl „Den Burcht". De Leidsche Chr. Besturenbond hield gisteravond, in verband met de November- actie van het Chr. Nat. Vakverbond, in de Burchtzaal een openbare propaganda- vergadering, welke zeer gced bezocht was. De voorzitter, de heer J. Schoneveld las bij opening psalm 77 om daarna allen eeiï hartelijk welkom toe te roepen. Naar aanleiding van het voorgelezen schriftge deelte sprak spr. een kort openingswoord uit, waarin hij er met nadruk op wees, dat God. ondanks alle moeilijkheden en ver warring, regeert. Vooral in dezen tijd, aldus spr. komt het aan op een sterk geloof, hierdoor immers zien wij de moeilijkheden in een ander licht en kunnen wij de toe komst hoopvol tegemoet zien. De heer G. Ekkel, voorzitter van den Ned. Chr. Textlelarbeidersbond „Unitas", die als eerste spreker het woord voerde, sprak over: „Wat verkregen werd". In het begin van zijn rede wees spr. op het zilveren jubileum van het Chr. Nat. Vakverbond op 1 Juli 1934. God heeft de Chr. Vakbeweging ln deze 25 Jaar rijkelijk willen zegenen. Spr. ging dan na hoe voor vijf en twin tig jaar het onmogelijk was om tot een actie te komen, als die welke op 't oogen- blik telken jare in November door het C N V. wordt gehouden. Uitvoerig werd door spr. stilgestaan bij de positie van de Chr. vakbeweging haar arbeid Bij de ontvouwing hiervan toonde de heer Ekkelaan dat bij de oprichting de mannen van het C.N.V. veel tegenstand werkzaamheden en de resultaten van haar ondervonden Door intensieve propaganda en door veel organisatorisch werk zag de organisatie haar ledental van 5000 bij den aanvang tot 115.000 leden op 1 Juli '34 op- loopen. Ook financieel staat het C.N.V. sterk en is het in staat bij alle actie de noodige middelen te verstrekken. Een gToot menschlievend werk van het C.N.V. is voorts de instelling van het tuberculose- fonds ..Draagt Elkanders Lasten", welk fonds reeds f. 400.000 heeft kunnen uit- keeren. Ook het vacantie-oord staat alt een monument van de Chr. vakbeweging. Velen hebben hier al met vrouw en kla deren genoeglijke dagen doorgebracht. Voortgaande werd door spr gememo reerd de instelling van het Centr. Beleg gingsfonds. het eigen-gebouwen fonds en het fonds voor uitkeering bij staking. Voor het jeugdwerk en in nauw verband hier mede de Jeugdzorg heeft het C.N.V. een open oog. Veel is reeds in deze gedaan tot heil van talloos velen. Principieel is door het C.N V. stelling genomen tegen den klassenstrijd en tegen de liberaal-economische leer. Voor ophef fing van maatschappelijke misstanden ijverde en zal het CN V. steeds blijven ijveren. Dat vele resultaten zijn verkregen mag o.a. blijken uit het feit, dat dank zij de actie van de Chr. vakbeweging, het levenspeil der arbeiders op hooger plan is komen te liggen. CAO.'s kwamen tot stand. Zoo ook "n betere arbeidswetgeving en tal van sociale wetten. Voortgaande teekende spr. dat de Chr. beginselen practische beteekenls hebben voor de ontwikkeling van de maatschappij. Als wij overzien wat verkregen werd, dan maken wij hieruit op, dat vele Eben Hae- eers mochten worden opgericht. God heeft ons rijk gezegend en in het geloof, dat de toekomst in Gods handen ligt, gaan wij moedig verder. De heer L. Oosterbos, hoofdbestuurslid van den Ned. Chr. Bond van Fabr. en Transport-arbeiders, sprak vervolgens over „De weg vóór ons Na een- korte inleiding stond spr. stil bij het sombere cijfer der werkloosheid, dat reeds in ons land ligt tusschen de 350 en 400.000 Vele idealen zijn voor de voeten afgebroken. Zuchtend wordt voort gegaan. Bij het ontbreken van het stof felijke komt bij velen een inzinking. Een geestelijke verwarring openbaart zich. Vaak wordt tusschen allerlei klanken ge hoord dat het de schuld van de regeering is, een uiting, die volgens spr. misdadig is. Het ligt niet aan den vorm van de maat schappij, maar aan den mensch, die God uit de samenleving en alles wegschakelt. De mensch wil het zelf doen. Voortgaande wees spr. er op, dat de crisis internationaal is. Onze regeering heeft hierbij de taak de gevolgen van de crisis zoo dragelijk mogelijk te maken voor de sociaal-zwakkeren en daarnaast zal zjj nieuwe bronnen zoeken opdat het welvaartspeil weer omhoog worde ge bracht. De Chr vakbeweging is het vooral, die in dezen tijd, zoo n ontzaglijke taak heeft. God zal staan midden in de gemeenschap en Zijn souvereiniteit zal worden erkend. Wij zullen gelooven in Gods almacht Hoe donker ook de weg mag wezen, onder Gods licht zullen wij den weg vóór ons gaan Onder de banier van het kruis willen wij als Chr. vakbeweging gaan om de werken des boozen op het sociale terrein van den mensch te verbreken Op elkander zijn wij als christenen hierbij aangewezen. Na nog gewezen te hebben op de ver schillende tot stand gekomen wetten, die het arbeidsleven zoo zeer hebben verbe terd en op het nut van de instelling van bedrijfsraden. zooals er reeds enkele zijn geïnstalleerd, eindigde spr. met een op wekking zich te stellen onder de Banier van Jezus Christus en den donkeren weg te gaan in het vertrouwen, dat God ons leiden zal. Na enkele mededeelingen van den voor zitter heeft ds. M. J. Punselie, Herv. pred. alhier een slotwoord gesproken, waarin hij nog eens nadrukkelijk in 't licht stelde dat door voortdurende actie nog veel kan worden bereikt. In een ernstig woord wees spr. er voorts op, dat de ageheele overwin ning bij God is, die eens het Groote Slot woord zal spreken Wij zullen, ieder per soonlijk. leeren bukken voor dien Koning en ons schikken naar Zijnen wil. Wij zijn geëncadreerd in het groote overwinnings- werk van Jezus Christus en hierdoor krijgt ons leven een bijzonderen glans. Dan komt er ook arbeidsvreugde en arbeidskracht en tenslotte ook arbeidswet. Dan zal het Groote Slotwoord tevens het Openings woord zijn, dat een begin is van een eindelooze heerlijkheid. Dan zijn wij bin nengegaan ln een land waar de Zon nim mer meer ondergaat. Hierna ging ds. Punselie voor ln dankgebed Vermelden wij nog. dat de heer C. Spaanderman zijn gewaardeerde mede werking verleende. RESIDENTIE-ORKEST. Solist: Sam Swaap. Sam Swaap. Wij vreezen: men zou ons kunnen gaan beschuldigen, een stokpaardje te berijden. Want wat wij tot nu toe zéér voorzichtig, ja omzichtig zeiden, dient blijkbaar scher per gesteld: een programma als dat van gisteren kan afgezien van de zéér wel kome kennismaking met de Röntgen- symfonie niet interessant genoemd worden. Door die kennismaking drong zich hetgeen wij te zeggen hebben, des te sterker aan ons op! Men moet wel haast oost-indisch doof zijn, wanneer zóó weinig gehoor gegeven wordt aan 't bij velen intens heerschende verlangen ook maar iets te hooren uit 't levende en steeds zich vernieuwende repertoire, dat in vele landen zijn geboorte vindt. Men zou voor verschillende smaak en geaardheid toch een compromis kunnen vinden en de avonden eerlijker verdeelen. Nil moeten wij naar de radio grijpen, om op de hoogte te blijven. Op zichzelf is daar natuurlijk niets tegen, maar 't is de plicht van de verantwoordelijke leiders van 't op hoog niveau staande Residentie-orkest wèlover- wogen datgene op te speuren en te bren gen. wat er aan werkelijk modern schoons in de muzikale wereld rond ons groeit. Er ontstaat anders een lacune, die niet meer te overbruggen is. Ook in het vroegere repertoire ligt nog veel braak, dat op ont ginning wacht. Men moge dan al eens de vingers bran den aan mogelijke werken van géén blij vende waarde: geen nood! Wij zouden tenminste dankbaar kunnen zijn voor be langstelling, gericht op den vooruitgang met zijn gewijzigde klankbeelden en con structies Conservatieve liefde voor bepaalde, véél gehoorde klassieke meesters: ook wij be zitten deze. Maar daarnaaast wenschen wij de nieuwe stroomingen te beleven. Een leidend muziek-instituut mag toch zijn instructieve plichten niet verwaarloozen Niet eens behoeven wij naar 't buitenland te wijzen, om aan te toonen, welk een belangstelling brandend-levende organis men trekken künnen. Zóó is ons wachten nog steeds op Hindemith's „Mathls der Maler", die dezen zomer reeds elders werd uitgevoerd. Wij voelden 't als ernstige recensenten- taak. nogmaals op dit alles uitdrukkelijk te wijzen. Doch nu ter zake: niets wil 't boven staande afbreuk doen aan de veelszins prachtige vertolking van bekende klanken. Immers: óók Röntgens korte, pakkende symfonie in Cis kl. t., die wij voor 't eerst hoorden, klonk wél vertrouwd. Want de zielsverwantschap met zijn VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Redevoeringen van de heeren Klawer en Jelleina. Gisteren hield de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken een openbare ver gadering in het Nutsgebouw aan 't Steen- schuur. De vergadering, die slechts matig was bezocht, werd te circa half negen ge opend door den voorzitter, den heer Zit man, met een woord van welkom en een korte toespraak, waarin hij de aanleiding tot het organiseeren van dezen avond uiteenzette. Direct was nu het woord aan den heer J. Klawer, redacteur van „Ons Eigendom", die zou spreken over „Hui zenexploitatie in crisistijd." De heer Klawer herinnerde allereerst aan het bekende petitionnement der S.D. A.P., dat in den Raad wel negatief resul taat had. maar waarover in het „Leidsch Arbeidersblad" stond vermeld, dat men dezen winter opnieuw actie zou voeren en den Raad zou verzoeken bij de Regeering aan te dringen op wederinstelling van huurcommissies. Aansluitend hierop deel de spr. mede. dat volgens de pas versche nen M. v. A. de Regeering tot het laatste niet zou overgaan. In 't algemeen deelt spr. mede, dat hier bij met de particuliere belangen der huis eigenaren geen rekening wordt gehouden, reden waarom de huiseigenaren zelve moesten strijden. Spr. wil twee vragen beantwoorden. I. Hoe is de huizenexplotatie ln den te- genwoordigen moeilijken toestand geko men? II. Hoe komt zij weder uit dien toe stand? Spreker geeft achtereenvolgens ter be antwoording van de eerste vraag drie meer verwijderde oorzaken. l. De natuurlijke reactie op de te groote uitzetting van het credietwezen in de laatste 40 jaar. Hierop geeft spr. een historisch over zicht van den groei der huizenexploitatie, waarbij hij wijst op hetgeen de vroegere bouwnijverheid tot stand bracht, zonder dat het de overheid iets kostte. En spreker vraagt: Kan de eigenaar zich zoo snel bij de reactie van lagere inkomsten aanpas sen, zonder dat zijn bedrijf ten gronde gaat? vriend Grieg, dien hij vereerde, is evident. De typisch noorsche sfeer, de weemoed der motieven, de bezonken ernst der berg- eenzaamheld, afgewisseld door sterk con- trasteeiende zonnige momenten, zijn hier met alle warmte en innigheid, waarover deze 75-jarige beschikte, weergegeven. Eer wonder-stemmige herinnering aan d Grleg-vriendschap, vol poëzie en mildheid krachtig, sterk van conceptie. „Aus einen Gusz" neergeschreven, door iemand, die zijn eerlijk lyrische gevoelens met rijp In zicht voor colorlstische schoonheid in doorschijnend geïnstrumenteerde, zui verste orkestmuziek wist om te zetten. In volkomen harmonie met deze zielvol geuite natuur-impressle streelt daarboven uit de zang der viool en van de achter 't podium opgestelde sopraan (mevr. Stotijn-Mole- naari. Gevoelig, klaar en met groote tee- derheid deed zi) haar „volkstümliche" vocalises van De Jenter (geitenhoedster), oplichten tusschen de donkere golvingen der strijkers. Het glanzend spelende orkest en zijn leider gaven zich bewogen over aan dit „In-Memoriam-Röntgen", de romantisch ingestelde, technisch knappe componist, die melodieuse hartetaai van eigen tijd, waarnaar men geboeid kan luisteren, tot 't eind getrouw bleef. Deze symfonie is hier dan ook een aller hartelijkste ontvangst bereid. Sam Swaap bracht hét vioolconcert van Beethoven: té genoegzaam bekend om er een analyse van te geven. De programma-toelichting brengt overigens het gehoor een. heel eind op streek! Men staat er nu anders tegenover, dan na de eerste uitvoering op 23 Dee. 1806 door den viool-virtuoos Clement De samenhang leek kenners toen verbrokkeld; de elndelooze herhaling van eenlge ge meenplaatsen werkte vermoeiend, zoo was hun oordeel. Wij weten nu. dat hun meening fout was: hoevele malen ook gehoord, blijft het luisteren naar deze genlaie openbaring, 'n ware en een diepe vreugde. Dit concert kan de eeuwen trotseeren. De verrukkelijke cantilenen, die de uiterst belangrijke or kestpartij omspelen, de ontroerende zan gerigheid van het Larghetto, de overrom pelende tinteling der finale, dit alles zal ons nimmer minder sterk frappeeren. 't Spreekt vanzelf, dat iemand, die van 't solistisch optreden geen levenswerk maakt, niet over de durvende, rake zelf verzekerdheid beschikt, als van de krach tige, moderne vioolreuzen, die het heden zoo ruim aanwijst en die gansch boven hun partij staan. Men vergeeft dan ook graag tekortkomingen in 't snelle passage- spel of enkele onzuiverheden Maar met te meer waardeering kan gewaagd worden van de sensitieve, weeke en vèrdragende toon, die speciaal in de langzame deelen zoo subliem tot uiting kwam. Hier was Swaap volkomen in zijn element. Wij vol gen met aandacht zijn persoonlijke opvat ting, zijn het niet eens met de soms te veel uitgesponnen tempi, maar verheugen ons over een weergave van klasse, die mede door het speelsche gemak in de cadens (Leonard) op prijzenswaardig niveau stond. Van Anrooy voelde Swaap's opvat ting volkomen aan, zoodat een geslaagde samenwerking ontstond. De concertmees ter werd eenige rïialen enthousiast terug geroepen en mocht fraaie bloemstukken in ontvangst nemen. Mendelssohn's nog steeds onvergelijke lijke natuurschildering, ons eveneens lief geworden van kindsbeen af, zijn ouverture „Die Hebriden", was de inzet van den avond. Het orkest en Van Anrooy hebben zich hier reeds lang zóó sterk ingeleefd, dat 't niet anders kon, of de verklanking werd van verrassende schoonheid. Met de stralende kracht en macht van Wagner's .Dliegende Hollander" werd besloten. Een energiek, bezield en geïnspireerd slot, dat ons om 10 uur op straat deed staan. Het ensemble ont wikkelde al zijn meesterschap: 't is slechts jammer, dat men hier na deze gesubli meerde comprimatie van de gansche opera, geen voorhang ziet opengaan, om in extenso mee te maken, wat Wagner er nog aan treffend schoons op volgen deed Als tweede meer verwijderde oorzaak geeft spr.: 2 De vérgaande overheidsbemoeiing en alles wat daarmede samenhangt gedu rende de laatste 20 jaar. Spr. meent, dat de Overheid hierin slechts een negatieve rol heeft te vervul len, n.l. dat zij het bouwen van verkeerde woningen heeft tegen te gaan. Daartegen over zijn door den drang van politici ver schillende fouten bij het bouwen van wo ningen begaan. Er zijn te dure types van woningen gebouwd enz. en de Overheids- wonlngbouw maakte het product te duur. Toen de regeering zag. dat het niet goed ging, kwam de premie-regeling en de bou wers bouwden woningen, die goedkooper waren dan de vroegere van hetzelfde type. Ook hier ln Lelden, aldus spris nog pas, naar men spr. verzekerd heeft, toe stemming gegeven tot den bouw van wo ningen, waaraan geen behoefte is. Door al deze omstandigheden is de hui- zenexploltatie op een te duren basis gezet. Als laatste verwijderde oorzaak geeft spreker: 3. De vooruitgang van de techniek en het dalen van de kosten van nieuwbouw. Voor 1914 de kosten van nieuwbouw stellend op lOO'/o, liep dit volgens het jaarverslag van ir. v. d. Kaa op tot plm. 170»/.. In latere jaren daalde dit percentage, waardoor dus de positie van vroegere bou wers scheef kwam te staan. Komend tot de directe oorzaken noemt spr. de crisis en de regeerlngspolitek. 1 De crisis. Hierdoor liepen de loonen omlaag, waardoor uit de rijen der huur ders de drang kwam tot huurverlaging. 2. De regeeringspolitlek. Dr. Colijn heeft al meerdere malen zich geuit over het aanpassingssysteem, d wz. verlaging, ook van de huren. Indien die tactiek de juiste is. waarom worden de huiseigenaren dan niet door maatregelen in staat gesteld zich aan die lagere levensstandaard aan te passen? Voor verdere ingrijpende maatregelen is de regeering echter niet te vinden en dit acht spr. een lacume ln het regeerlngsbe- leid. De hypotheek wil dr. Colijn liefst niet aanraken, maar toch heeft hij op 9 No vember j.l, gezegd, dat niet leder geval van te voren zal worden afgewezen. Spr. antwoordt hierop, dat de hypotheekschuld reeds is aangetast, daar de waarde van het onderpand is verminderd. Bovendien: wil dr. Colijn dit niet, dan zal hU zoo gauw mogelijk maatregelen moeten nemen om die waardevermindering tegen te gaan Tenslotte argumenteert spr. aldus tegen de utilating van dr. Colijn dat hij de hy potheekschuld niet wil aantasten, dat dit toch wel is geschied, tenminste wat de rente betreft, in de wet genaamd: de ver gadering van obligatiehouders. Komend tot de tweede vaag, hoe uit dezen moeilijken toestand te nomen, zrgt spr., dat het dringend noodig s, dat de lasten worden verlaagd, waarop door den Bond reeds ln een request aan de Regee ring is aangedrongen. Bovendien is door den Bond nog op het laatste congres een telegram aan den Minister gezonden, waarin op de reeds gevraagde maatrege len is aangedrongen. Spreker meende ten slotte dat ook de huurders zich bij dit re quest van den Bond aan de Regeering moesten aansluiten, daar lagere lasten slechts zouden kunnen leiden tot lagere huren. Met een propogandlstisch woord tot aan sluiting bij den Bond besloot spr, zijn rede. Hierna verkreeg de heer A. Jellemahet woord over het onderwerp: Waarom is aansluiting bU het weerstandsfonds nood zakelijk? De vraag stellend of een Weerstands fonds noodzakelijk is, herinnerde spr. aan 'n schade van f. 30.000 door 'n huursta- king in 1932 ln Haarlem. Toen had de Bond geen middelen om te steunen en dat was de aanleiding om een Weerstands fonds op te richten met een stamkapitaal vanf.100. De werking en organisatie van het Weerstandsfonds werden vervol gens door spr. uiteengezet. Nader behan delde spr. de groei van het fonds en het bestaansrecht, dat reeds in het eerste jaar duidelijk werd bewezen. Spr. zette uiteen, dat het gaat tegen be dreiging van het eigendomsrecht, dat door huurstaking, orkanen, cyclonen enz. kan worden bedreigd. In een uitvoerig propagandistisch woord werd door spr. op aansluiting bij het Weerstandsfonds aangedrongen. Nadat de voorzitter de belde sprekers had bedankt, werden door verschillende aanwezigen vragen gesteld. Met een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J. Th. Wurzer, Morschweg 149, Leiden. Bouwbedrijf. Eigenaar: J. Th. Wurzer, Leiden. J. van Noort, Dorpstraat B 21, War mond. Autodienst Warmond-Leiden-Haar- lem-Amsterdam. Eigenaar: J. Th. van Noort, Warmond. Wijziging: Het Leidsche Kaashuis, Hoogewoerd 8, Leiden. Boter- en kaashandel. Bovenge noemde handelszaak is d.d. 1 October 1934 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Het Leidsche Kaashuis. (B. P.) Vennooten H. F. Jager man en H. Jagerman, Leiden. o Candidaat K. Wybenga van Leiden is voornemens Zondag 25 Nov. as. zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Gem. van Wlnsum en Baard, na vooraf te zijn be vestigd door dr. R. Vorenkamp van Leeuwarden. Naar wij vernemen bestaat er groote belangstelling voor de bijeenkomst in de Stadszaal op Maandag 19 dezer, waar ir. Mussert spreekt. Er zijn meer dan 4000 aanvragen gedaan voor toegangskaarten, doch slechts circa 1200 konden worden verstrekt met 't oog op de plaatsruimte. Tengevolge van het breken van een achteras van een vrachtauto gistermiddag omstreeks 4 uur heeft het tramverkeer op de Breestraat in de richting Station gedu rende ongeveer 35 minuten stil gelegen. Het overige verkeer werd omgelegd. DE REIS VAN Dr. SCHUSCHNIGG NAAR ROME. ROME, 16 Nov. (Reuter). Bondskanse lier Schuschnlgg zal hedenavond in Rome aankomen. Door zijn reis wil hij te kennen geven, dat de vriendschap met Italië voortduurt, verder wil hij het economisch werk voortzetten, dat is begonnen met het Italiaansch-Oostenrijksch accoord en de protocollen van Rome Ook de intellectueele banden wil hij nauwer aanhalen. Het belangrijkste doel is echter van po- litieken aard. Italië wenscht nog steeds de waarborgen der onafhankelijkheid van Oostenrijk internationaal te maken, veel eer door een verklaring der groote mo gendheden. dan door een van den Volken bond of de Kleine Entente. De bespreking zal evenwel nog een consultatief karakter dragen. o HOUDING DER KATHOLIEKE GEESTELIJKHEID IN HET SAARGEBIED SAARBRÜCKBN. 16 Nov. (V.D.). De bisschoppen van Trier en Speyer hebben allen geestelijken in hun diocees de in structie doen toekomen zich in den geest van het Rijksconcordaat van elk open baar optreden ln politieke vergaderingen in het Saargebied te onthouden, en ook op den kansel en bij het vereenlgings- werk dezelfde reserve in acht te nemen. Dit geldt ook voor alle buitenlandsche zich in het Saargebied ophoudende pries ters. Zij dienen te vermijden van den kansel politieke dagbladen, tijdschriften of boeken aan te bevelen. o DE ONTBINDING VAN HET EGYPTISCHE PARLEMENT. EGYPTE, 16 Nov. (V.D.). De minister president heeft verklaard, dat de grondwet 1932 ongeldig is verklaard, waardoor het parlement wordt ontbonden. De grondwet zal binnen enkele dagen weer ln werking treden. Een aansluiting daarop zuilen nieuwe verkiezingen worden gehouden. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS, JASPAR IS NIET GESLAAGD. BRUSSEL. 16 Nov. (V.D.) Omtrent de ontwikkeling der Belgische kabinetscrisis wordt gemeld, dat Jaspar hedenmorgen een bezoek bracht aan het kon. palels. Nj zijn terugkeer om 12 uur deelde hij am de journalisten mede: „Ik heb mij naar den Koning begeven, om hem te verzoeken mij te ontslaan van de opdracht die hij had gegeven, aangezien ik er ondanks alle beloften en verzekeringen tot samenwer king niet in ben geslaagd een kabinet samen te stellen, zooals dit volgens ml) in 't belang van het land moet zijn, In welingelichte kringen te Brussel meent men echter te weten dat Jaspar den Koning een volledige lijst van minis ters, die allen hun medewerking ln een nieuw kabinet hadden toegezegd, had voorgelegd, doch dat koning Leopold heelt geweigerd de benoeming van eenlge voor aanstaande personen tot minister, die op de lijst voorkwamen, te aanvaarden. o BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET BULGARIJE. SOFIA, 16 Nov. (Reuter). - Bulgarije weigert de vervallen voor-oorlogsche lee ningen te betalen. De premier verklaarde, dat de regeering een rentevoet vraagt, welke meer in over. eenstemming is met den flnancieelen toe stand van Bulgarije. Vermoedelijk zal de regeering voorstel len 10 »/0 te betalen in deviezen, terwijl de rest uitgesteld zal worden tot de iinan- cieele commissie van den Volkenbond een onderzoek zal hebben ingesteld. o DE ZAAK-INSULL. CHICAGO, 16 Nov. (Reuter) Samuel Insull Jrdie als getuige a décharge voor zijn vader optreedt, laakte de bankiers voor de ineenstorting van de „Utility Em pire", waardoor het fortuin der familie Is verloren gegaan. Hij verklaarde, dat de banklecnlngen het concern hebben onder mijnd. Insull Jr. verklaarde verder de reis van zijn vader niet als een vlucht te wil len kenmerken Hij ontkende afgeweten te hebben van het aan zijn vader gezon den telegram waarin hem wordt meege deeld. dat de Ver. Staten geen uitleve ringsverdrag hebben met Griekenland. NA DEN AANSLAG TE MARSEILLE. BELGRADO, 16 Nov. (Reuter) Jeititsj, de Joego-Slavische minister van buiten landsche zaken vertrekt vanavond naar Genève om het memorandum z re geering inzake den aanslag te .ille aan den Volkenbond voor te legg Men verwacht algemeen, dat hij zal verzoeken een onderzoek naar de internationale ver antwoordelijkheid voor den aanslag op de agenda der volgende raadszitting te plaatsen- o SPAANSCHE REVOLUTIONAIREN AANGEHOUDEN. LISSABON, 16 Nov. (Reuter) De bla den melden, dat de Spaansche kustwacht een Portugeesch zeilschip heeft aange houden, dat drie Spaansche revolutio nairen aan boord had. De kustwacht heeft op het vaartuig geschoten, waarbij de kapitein werd gedood. o ROOFOVERVALLEN TE PARUS. PARIJS, 16 Nov- (Reuter) Gister avond heeft een onbekend gebleven jon geman een 68-jarige vrouw, eigenares van een goud- en zilver-winkel, overvallen. Hij ontrukte haar de handtasch. waarin zich sieraden bevonden ter waarde van 500.0W francs. De dief ontkwam in een auto. Een tweede roofoverval werd door een bende van zes man gepleegd in de Parij- sche voorstad GaronneColombes. De bende loerde op een taxi, waarmee twee bankbedienden een bedrag van 30.000 francs van het filiaal eener bank naar het hoofdkantoor brachten. Met de revolver in de hand dwongen de bandieten de bankbedienden, hun het geld te overhan digen, waarna zij in een auto spoorloos verdwenen. PRINS ERIC VAN DENEMARKEN GAAI SCHEIDEN. KOPENHAGEN,. 16 Nov. (V.D.). - Prins Eric van Denemarken een neef van den Koning, die in 1924 afstand deed van zijn Koninklijke rechten, in verband met zijn morganatisch huwelijk met de Canadee- sche Lois Booth uit Ottawa heeft den Konlnz van Denemarken toestemminü verzocht om te bewilligen in zijn echt scheiding. Het verzoek wordt door hJn echtgenoote gesteund. OVERSTROOMINGEN IN ITALIË. MILAAN, 16 Nov, (V.D.). Hevige regen val heeft te Genua en langs de Ligunscbe kust groote overstroomingen veroorzaakt; waardoor het verkeer belemmerd wordt. Ten Noorden van Sardinië sloegen 2 vls- schersschepen om, waardoor 6 personen verdronken. GEBOREN. Antonette dr. van A. Lepelaar en A. den Oude Adriana dr. van J. v. Leeuwen en M. Visser. o ONDERTROUWD. G. v Herk jm. 27 jaar en M. Doorn jd- 24 jaar J. J v. Kins jm. 22 jaar en L- V v. Kerkhof! jd. 20 jaar. o GEHUWD- G. J Colenbrander jm. en J. M. Don kers Jd. o OVERLEDEN. J. A. Klöckner zn. 6 mnd. A. J Ensink m. 61 jaar.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2