BLUE BAND ASPIRIN „Neemt Holland's beroemde Standaardmerk" 75* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 November 1934 Derde Blad No. 22899 BINNENLAND. CRISIS-BERICHTEN. RECHTZAKEN, raadt het BLUE BAND-meisje. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité afscheid van de k xvm. jDMpraak van schout-bij-nacht Kruys. Op den dag voor het vertrek van h. M.'s Lderzeeboot naar Indië heeft de com- undant der Marine te Willemsoord, •tout-blj-nacht T. L. Kruys, na vooraf ispectie te hebben gehouden, in hartelijke ^woordingen afscheid genomen van de jpvarenden. Nadat zij zich hadden opge- iteld op het voorschip sprak de schout- iH-nacht hen toe. Hij wees er op, dat de 18 de grootste reis gaat maken, die ooit „or een onderzeeboot is ondernomen. Het £el is in de eerste plaats de toevoeging Hr. Ms. K 18 aan de sterkte van de narlne in Ned.-Indië „Ik hoop en ver- rouw op u. zoo zeide de schout-blj-nacht, n spreek ook de hoop uit, dat de' tech- ilek u niet in den steek zal laten. Gij hebt en zeer verantwoordelijke taak te ver- rillen. Doordat de reis gesteld werd ten ate van wetenschap en verkeer is de reis- ijd tot oen zeer langen uitgedijd. Gij zult elangrijke zeetrajecten krijgen af te leg en, waarbij er zijn van ongekende lengte. Ik besef.dat de elschen voor uw physieke tracht zeer hoog zullen zijn, maar nog ooger zullen zij zijn voor uw humeur, laar wat ik zeker verwacht van een be- iren bemanning van een onderzeeboot. »arbi] er velen zijn, die hun sporen reeds «dienden ls de goede samenwerking en uneraadschap gedurende de reis. Bemanning! Reken het tot een eer. dat |j deze reis moogt medemaken. Werkt Hen mede, opdat uw commandant zal gen. Commandant Hetterschij! Ik hoop vertrouw, dat u de Nederlandsche vlag jet eer over de oceanen zult voeren, dat J weer nieuwen roem zult kunnen toe- jegen aan de bekendheid van Nederland i zeevarende natie. Ik reken het tot een (zonder voorrecht, dat de marine dat zal innen doen. Ik hoop, dat gij allen zult medewerken te bewijzen, dat de geest en weerkracht altijd bestaat als in alle tijden voor iderland en Koningin." Daarna brachten allen een driewerf tcfzee uit voor H. M. de Koningin. Schout-bij-nacht Kruys drukte den offi- jeren en voor de bemanning den boots- «n de hand terwijl hij hun goede reis en zhouden aankomst te Soerabaja toe- mschte. Nadat de Schout-bij-nacht de lderzeeboot had verlaten werd de vlag streken. o IDAGENKAARTEN VOOR wegenbelasting. Zij zullen in speciale gevallen worden afgegeven. De minister van financiën heeft bepaald t aan de volgende houders van motor- tuigen in de daarbij vermelde bijzondere tallen vergund wordt om gedurende ten ogste 60 dagen per jaar, te rekenen van t tijdstip, waarop de belastingkaart sdt afgegeven, met een motorrijtuig op uer dan drie wielen te rijden of te doen (tra op den openbaren weg tegen be- van 1/4 (een vierde) van hetgeen »r dat motorrijtuig over een vol jaar irshuldigd zou zijn, vermeerderd met 'lc a. aan kermisreizigers voor motor- jtulgentot vervoer van hun kermisbe- «xiigheden en voor z.g. woonwagens; b. ondernemers van verhuizingen voor Ihuiswagens; c. aan eigenaars van ansportbedrijven voor wagens, ingericht »r bijzondere, niet geregeld voorkomen transporten. zooals wagens voor het moeren van kabels, wagens met zand- raalinstallaties, bergingsauto's, kraan- e takelwagens, wagens voor transport van ïteriaal met zeer groote afmetingen, enz. aan begrafenisondernemingen enz. voor jkauto's: e. aan ziekenhuizen, vereeni- iasen voor ziekenzorg, autoverhuurders voor ziekenauto's; f. aan verzeke- ngsmaatschappijen, vereenigingen, ven- lootschappen enz. voor brandweerauto's; aan houders van bedrijfsauto's voor tserve-motorrijtuigen, indien dezelfde uuder daarnaast volle belasting heeft ingegeven, met dien verstande, dat voor k drietal bedrijfsauto's ten hoogste één tserve-wagen kan worden voorzien van 60-dagenkaart; b. aan ondernemers in autobusdiensten, die in het bezit zijn hn een vergunning van Ged. Staten der rovincie voor hun reserve-autobussen, hoogste voor het aantal, dat in de ver wring der voorwaarden is omschreven, oeze beschikking treedt in werking met lang van 1 Januari 1935. ireeniging van anti-revolutio naire gemeenteraadsleden in zuid-holland. Gisteren is te Rotterdam een vergade- ®I gehouden om te komen tot stichting an een Vereeniging van A.R. gemeente- Msleden in Zuid-Holland. De opkomst ■as zeer goed, ongeveer 70 burgemeesters "raadsleden woonden de bijeenkomst bij. vergadering stond onder leiding van „„"eer j. a. j. Jansen Maneschijn, bur- !™e'ea'er van Zwijndrecht, die in zijn wnngswoord er o.a. op wees, dat in ver- "iiuende andere provincies reeds soort- ÏÏJJJ® organisaties zijn opgericht en dé hiertoe reeds eerder in Zuid-Hol- "erd gevoeld, nu de eertijds bestaan- 'antlelijke vereeniging haar werkzaam- had beëindigd. Met algemeene stem- rp„ ';'e?d tot oprichting besloten. De Judging telt reeds 105 leden. -i~™rop werd een reglement voor de il,™?. vereeniging vastgesteld. Bij de Vraat» werd o a- gehandeld over de ronfcn °°k burgemeesters gewoon lid kelkp kunnen zijn van de vereeniging, re vraag door de vergadering toestem- Het CF beantwoord, ten hrS, ur bestaat uit 9 leden, waarvan iffipte 2 burgemeesters Aan de ver is kerkelijke stroomingen inde ftrnK" werd Piaats ingeruimd. Tot be- j j aen werden gekozen de heeren J. Vont ,nsen Maneschijn. Zwijndrecht; R. Hjk'a'J?Peren; M. A. Verkerk, Gouda; 'fc J- H- Donner, Rotterdam; Seiifrt!-6/' Haastrecht; Pierhagen, Oud- >mt!p. van ^er bos. Moordrecht, en Ha' er' Noordeloos jhiiij mj jb hezer huishoudelijke zaken '"Dr v W Noteboom, adj.-directeur Jkitj hfPsrstichting, een referaat over ■"eentelijke autonomie in crisistijd". ,(n. R. Crt.). GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIES VOOR NOORD-HOLLAND EN VOOR ZUID-HOLLAND. Prijsschaal voor tarwe. In dc laatste helft van Augustus is de prijsschaal voor de tarwe van Oogst 1934 ter kennis van de leden-aangeslotenen ge bracht. In de publicatie is de prijs voor de B.-klasse als volgt: per 100 K.G. Augustus f. 10.35 September - 10.45 October 10.55 November 10.65 December 10.75 Januari 1935 10.90 Februari 11.05 Maart 1120 April 11.35 In vervolg op genoemde publicatie deelen de Tarweorganisaties thans mede. dat de Besturen besloten hebben tusschen iedere klasse 2 tusschengradeeringen aan te hou den in den vorm van plus- en min-kwa- liteiten. Het prijsverschil tusschen de volledige klassen en de tusschengradeeringen is vastgesteld voor de plus-kwalltelt f0.17 meer en voor de min-kwaliteit op f. 0.16 minder dan de prijzen bij de volle klasse behoorende Ter verduidelijking laten zij hieronder de prijsschaal met tusschenklassen voor de B.-kwalitelten volgen; November f.B10.82 f. H3.65 f. *10.49 December 10 92 10.75 10.59 Januari 11.07 10.90 10.74 Februari 11.22 11.05 10.89 Maart 11.37 11.20 11.04 April 11.52 11.35 11.19 De prijs voor de A.-klasse met naast liggende gradeeringen is f. 0.50 per 100 100 K.G. hooger en voor de C.-klasse met naastliggende gradeeringen f. 0.50 per 100 K.G. lager. Nu de definitieve monsters zijn vastge steld kan op het voorschot van f.9 per per 100 K.G. tarwe, welke vóór 1 November is geleverd, de rest worden nabetaald. Indien de definitieve monsters precies gelijk waren aan de voorloopige, zoo zou deze nabetaling gelijk zijn aan het verschil tusschen de genoemde f9 en de hierboven vermelde prijsschaal. Er is echter eenig verschil tusschen genoemde monsters, zoo dat de classificatie vóór 1 November niet geheel Juist is geweest. Vandaar, dat de nabetaling in vele geval len een weinig afwijkt van het bedrag, dat men op grond der classificatie en de maand van levering meent te mogen ver wachten. o de melkprijs. Voor de periode van 18 tot en met 24 November is de prijs voor het taxege- deelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract bepaald op 61/4 cent per liter; voor melk van de eerste klasse wordt deze prijs verhoogd met de kwali teitspremie, voor die van de derde klasse verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. amsterdam-rijnkanaal. Er zal zooveel mogelijk spoed mee worden betracht. Verschenen is een nota van den minister van Waterstaat naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot verklaring van het algemeen nut van onteigening, noodig voor aanleg van het kanaalvak van den spoorweg UtrechtGouda tot de kruising met den Vaartschen Rijn bij Jutphaas; voor aanleg van het kanaalvak van Jutphaas tot de rivier de Lek bij Wijk bij-Duurstede; en voor verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en de grens van Noordholland en Utrecht, al deze werken deel uitmakende van de werken tot aanleg van een scheepvaart verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, bedoeld in de wet van 27 Maart 1931. Aan de nota wordt ontleend, dat het inderdaad de bedoeling van de regeering is, met laatstgenoemde werken zooveel mogelijk spoed te betrachten. Zooals in de memorie van toelichting tot het wets ontwerp inzake een crediet voor werkver ruiming van 60 millioen werd opgemerkt, zal voor de uitvoering ook uit dit crediet worden geput, indien snelle uitvoering mogelijk mocht blijken, dan waarop in de gewone begrooting is gerekend. versnelde bruggenbouw. Is tolheffing noodzakelijk? De Nederlandsche bond van autobus- dienstondernemers heeft aan de ministers van waterstaat en van financiën een adres gezonden, waarin hij eraan herinnert, dat de regeering versnelden bouw van de brug gen over de groote rivieren overweegt o.m. met behulp van tolheffing op deze brug gen Volgens eenige publicaties van de algemeene Nederlandsche verkeersfedera- tie, aldus het adres, is versnelde bruggen bouw mogelijk, zonder dat tot tolheffing behoeft te worden overgegaan. Wanneer de regeering bereid zou zijn om gedurende zes tot zeven jaar een voorschot van ongeveer drie millioen gulden te verstrek ken tegen een rentevergoeding van 4 pet., zouden deze voorschotten ongeveer 10 jaar na het gereed komen van de bruggen kun nen zijn afgelast uit de voor bruggenbouw bestemde gedeelten van de opbrengst der wegenbelastingen. Volgens den bond van autobusdienst- ondernemers zou naar de juistheid van deze bewering een onderzoek dienen te worden ingesteld, opdat het verkeer straks niet worde belemmerd door een uit den tijd zijnde tolheffing. De verbinding van het zuidelijke deel des lands met de overige gedeelten van het rijk zal zeker zonder tolheffing meer worden bevorderd en meer voldoening aan de regeering schenken, dan eene, welke door tolheffing wordt belemmerd. ESPERANTO EN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Nadat de Nederlandsche Regeering, het gemeentebestuur te Arnhem, de directie der Posterijen, de gemeentelijke telefoon diensten te Den Haag en Amsterdam hun medewerking hebben verleend tot het ver breiden van de Internationale taal Espe ranto, heeft thans de directie der Neder landsche Spoorwegen een toestemmend antwoord gegeven op een verzoek, haar kortelings door de Nederlandsche Esperan tisten vereeniging „La estonto estas nla" gedaan. Deze vereeniging maakt deel uit van de wereldbond van Esperantisten, Unlversala Esperanto Asocio, die over een consulairen dienst beschikt, verspreid over ruim 2000 plaatsen ln de geheele wereld. In Neder land wonen thans ln 118 plaatsen U. E. A. consuls. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft thans goed gevonden, dat aan de stationsuitgangen van de betrokken plaatsen het embleem van de Esperantis ten, een vljfpuntige groene ster. wordt aangebracht, waaronder vermeld het adres van den aldaar woonachtigen consul. Ook de directie der spoorwegen ln Tsjecho-Slowakije heeft aan de U. E. A. consuls aldaar dezelfde gunst toegestaan. Deze pioniersdaad zal bij een dergelijk verzoek, gedaan aan de spoorwegen ln andere landen, een groote steun geven. Het gevolg zal zijn, dat de reizende Espe rantist zich minder als een vreemde zal gaan voelen aan gene zijde van de grens, Iets, wat op den duur slechts de verhou ding van de volkeren onderling gunstig kan beïnvloeden. Ook op dit gebied mag Nederland er zich op beroepen dan tot de eerste te hebben behoord. DE WET OP DE MIDDELEN. Verschenen is een nota van den minister van financiën naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake de wet op de middelen. Er wordt aan ontleend, dat van het bedrag van f. 135.000, dat als opbrengst van de betalingen voor het af leggen van examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid voor het geven van middelbaar en lager onderwijs is ge raamd, f. 79.000 betrekking heeft op het middelbaar en f. 56.000 op het lager onder wijs. Tegenover deze bedragen staat f. 142.000 aan geraamde uitgaven. Het is niet mogelijk met juistheid aan te geven, welk deel hiervan op de middelbare of op de lagere akte-examens betrekking heeft. Intusschen blijkt uit een gemaakte bere kening, dat bij benadering de opbrengst van de betalingen voor de examens voor de lagere akte de uitgaven met een klein bedrag zullen overtreffen, terwijl de uit gaven voor de middelbare examens waar schijnlijk niet geheel door de examengel den zullen worden gedekt. Ingediend is voorts een nota van wijzi ging van de wet op de middelen. Aan de toelichting wordt ontleend, dat, nu de wet tot instelling van een verkeersfonds is tot stand gekomen, de rijksontvangsten be treffende het verkeer, bedoeld in artikel 2, punt 4 tot en metY, dier wet, welke onder de rijksmiddelen werden verantwoord, van 1935 af in de begrooting van het verkeers fonds worden opgenomen. Derhalve wor den deze ontvangsten uit het ontwerp der middelwet naar de begrooting van het verkeersfonds overgebracht. Wijziging van dat ontwerp en van den ramingstaat en den vergelijkenden staat is hiervan het gevolg. Tevens ls er hierbij rekening mede gehouden, dat door de instelling van het verkeersfonds het wegenfonds is opgehe ven. Een nieuw ingevoegde afdeeling XI betreft de uttkeering van het verkeers fonds aan de rijksmiddelen, wegens de vergoeding van de pensioensuitgaven voor het personeel van dit fonds. verspreide berichten. Bij K. B. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Gendringen, B. J. F. Terhorst, candidaatnotaris te Gen- dringen. RECLAME- 1226 komen bij ons klimaat ge regeld voor; nuuvI studa iutipt hef product van vertrouwen. haagsche rechtbank. In hooger beroep stond terecht van een vrijsprekend vonnis van den kantonrech ter te Leiden (de ambtenaar van het O.M. was van dit vrijsprekend vonnis in hoo ger beroep gegaan) W. v. Str, uit Leiden. Verdachte had zonder vergunning van B. en W. der gemeente Leiden aan een woning veranderingen doen aanbrengen. Als getuige werd gehoord een insp. van het Bouw- en Woningtoezicht, die de overtreding had geconstateerd Niettegen staande de ontkentenis van verd. vroeg de Officier van Justitie vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Leiden en eischte hij tegen verdachte f. 20.sub. 5 dagen. Vonnis 27 Nov. Voortgezet werd de zaak tegen G. J. J R. uit Stompwijk die op 18 Oct. j.l. in hooger beroep terecht stond van een vonnis van den kantonrechter te den Haag waarbij verd. was veroordeeld tot een geldboete van f. 50.sub 20 dagen hech tenis wegens een aanrijding op 30 Januari J.l. op den Rijksstraatweg te Wassenaar, RECLAME. 1201 Het merk, dat een jarenlange reputatie heeft gevestigd door Blue Band's onvergelijkelijke kwaliteit. Hgtlffierk, dat een garantie is voor de fijnste grond stoffen, gekarnd onder de strengste controle. Het merk, dat voordeel èn kwaliteit op onovertrefbare wijze combineert. V E R S C H BBM6-C GEKARND waarbij hij met z'n auto tegen een aldaar stilstaand draaiorgel is opgereden en waarbij eveneens de eigenaar van het orgel lichamelijk letsel had bekomen. De officier van Justitie mr. Rouffaer vroeg vernietiging van het vonnis en eischte f. 100.sub 25 dagen hechtenis. Vonnis 27 November. In hooger beroep stond terecht W. F. de Gr., van beroep chauffeur te Leiden, die bij vonnis van den kantonrechter te Leiden was veroordeeld tot een geldboete van f. 20.sub. 10 dagen hechtenis, terzake dat hu op 19 Febr. j.l. geen gevolg gege ven heeft aan een stopteeken van een agent van Politie op het Stationsplein. Verdachte beweerde het teeken niet te hebben gezien, daar er juist een wagen voor hem uitreed. De President merkte op, dat hy dan juist beter had moeten opletten. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 Nov. In de verdachtenbank nam plaats de 21-jarige gedetineerde schippersknecht P. A. uit Leidschendam, wien ten laste was gelegd dat hy te Den Haag een heeren- rüwiel had weggenomen. De officier eischte een gevangenisstraf van 2 jaar. Vonnis 27 November. PREDIKBEURTEN. voor heden. katwijk aan zee. Zaal Prot. Bel.: Nam. 7 uur, ds. De Lange van Woerden. rijnsaterwoude. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Dank stond gewas), ds. Stehouwer van Alphen. DE MOORD TE KOOG AAN DE ZAAN. Tegen den dader 10 jaar geëischt. Op 21 September is te Koog aan den Zaan de 23-jarige labrieksarbeidster D. Drieman uit Amsterdam, die werkzaam was te Koog aan den Zaan, door den 32- jarigen fabrieksarbeider K„ eveneens te Amsterdam woonachtig, vermoord. Het meisje had ongeveer een half jaar verkeering met K. gehad, doch wilde den omgang verbreken, daar zij sympathie voor een ander had opgevat. Op den be- wusten dag had K. voor de woning van een vriendin van het meisje te Koog aan den Zaan een lang gesprek met haar ge voerd, waarbij hij haar vroeg, hem niet in den steek te laten. Het meisje weigerde echter. Toen een man, die in de woning van de vriendin aanwezig was, haar riep, vroeg K.: Is dat de man waarmee je tegen woordig gaat? Op het bevestigend ant woord van het meisje haalde K. een mes te voorschyn en stak haar daarmee in de borst. Het mes raakte haar hart, waar door zy enkele oogenblikken later over leed. K. deed daarna een mislukte poging om zichzelf van het leven te berooven. Spoedig was de politie ter plaatse, die K. arresteerde. Gistermiddag stond K. voor de Haar- lemsche rechtbank terecht wegens moord. Onder de vele getuigen bevond zich o.m. dr. J. P. L. Hulst, uit Leiden, die de sectie op het luk van het slachtoffer had ver richt. Ook werden de ouders van het meisje gehoord. Verdachte verklaarde, dat hy in Am sterdam het mes gekocht had om het ge zicht van het meisje te verminken; ook erkende hy het plan te hebben gehad haar te dooden, echter niet op den dag van het misdrijf. De officier van justitie, mr W. M. Paar- dekooper Overman, hield vervolgens zijn requisitoir Hij schetste enkel omstandig heden, die er op wyzen, dat de daad met voorbedachten rade gepleegd was De offi cier wees er op, dat hij bezwaar had tegen de overdreven clementie, die ln het bui tenland ln dergelijke gevallen wordt toe gepast. Verd. heeft een ernstig misdryf gepleegd, waarop zelfs levenslang staat. De officier eischte tenslotte tien (aar gevangenisstraf. De verdediger, mr. P H. J Eskens, pleitte rekening te houden met de omstandig heden waarin de moord is begaan. De rechtbank zal op 22 I November a.s. uitspraak doen. voor donderdag 15 november. alphen aan den rijn. Jonathan: Nam. half acht, ds. J. Schone- veld. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.i: Nam. 7 uur, ds. Rietel van Delft. boskoop. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Broeyer van Woerden. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Neerbos van Vlaardingen. koudekerk. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Dankuur ge was), ds. Haspers. leiderdorp. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht, ds. P. J. Kromsigt van Amsterdam. lisse. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Pon- stein. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Ligtenberg nieuw-vennep. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Eer- hard van Hillegom. zevenhoven. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Amsterdam. ned. herv. kerk. Beroepen te Dinteloord J. Fokkema te Amstelveen. geref. kerken. Beroepen te Nieuwolda L. Praamsma, cand. te Sneek. Aangenomen naar 's-Gravemoer G. Koenekoop, cand. te 's-Gravenhage. doopsgez. sociëteit. Beroepen te Westzaan (Noord en Zuid) M. A. Hylkema te Drachten. Aangenomen naar Oldeboom A. P. v. d. Water, secretaris van de Intern. School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. de wijziging der l. o.-wet. Op het wetsontwerp tot wyziging van de artikelen 38, 56 en 97 der Lager Onderwijs wet heeft. mevr. De Vries-Bruins amende menten 38. lid 5. te bepalen, dat, tenzij de Mifüster ingediend, o.m. er toe strekkende om in artikel wegens gewichtige redenen anders beslist, een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op dien grond wordt ontslagen en dat zoodanig ontslag alsdan geschiedt door B. en W met ingang van den dag van het huwelyk.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9