Het Fransche kabinet Flandin in het parlement. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 14 November 1934 Een groote meerderheid. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND. O Gisteren is het kabinet Flandin «oor het parlement getreden. Flandin legde een regeeringsverklaring al. waarin bij begon met de meiedeeling, dat het bestand voortduurt. De regeeringsverklaring. Frankrijk wil den vrede. De regeering zal hem naar binnen en naar binten ln stand houden. wy willen sterk zijn tegen over hen, die den vrede naar binnen of naar buiten mochten willen trachten te verstoren (levendig applaus). Wij zullen onze bondgenootschappen en onze vriend schappen uitbreiden, wy zullen de lands verdediging versterken. Wij zullen in het internationale recht door den Volkenbond de gerechtigdheid zoeken, die voor de zwaar beproefde frontstrijders de hoop blijft op een bekxjning voor de gebrachte offers wy zuilen de republiek verdedigen tegen alle revolutionnaire of naar een dictatuur strevende richtingen. Wy zullen noch privileges, noch vrijdom van straf dulden. Het herstel van de uitvoerende macht schijnt ons, evenals alle Franschen. nood- zakeiy-k. Voorwaarde hiervoor is een sta biele regeering Mocht blyken. dat in het tegenwoordige kader der parlementaire instellingen het onmogelyk wordt deze te verzekeren dan zullen wy niet dralen ge bruik te maken van de door de grondwet voorziene mogelykheden. Wy verwachten echter, dat het parlement als uitdrukking van de volkssouverelnlteit ons zyn mede werking tadj den nationalen wederopbouw, die wij willen voortzetten, niet zal ont zeggen. Met byna algemeene Instemming had Doumergue deze taak ter hand ge nomen. Wy brengen hem daarvoor de dankbare erkentelykheld der natie (leven dig applaus in het midden en rechts, pro testen links). Voorts kondigt de regeeringsverklaring aan, dat het recht van het parlement tot bet goedkeuren van uitgaven beperkt aal worden, dat de orde en rust op de straat, ondanks een betreurenswaardige opruiing, in stand zal worden gehouden, dat de Re- publikeinsche staat niet zal capituleeren voor de partijzonden De taken en plichten der ambtenaren zullen worden neergelegd ln een soort eere- oodex aan de uitwerking waarvan de amb tenaren zelf zullen deelnemen. later zal meen ook moeien onderhandelen over de verkiezingshervorming. De politieke pro blemen van de reorganisatie der verjon ging der democratie zyn overal in de wereld opgedoken, tengevolge van de ver nietiging der economische orde. Het regtae van economischen dwang heeft overal schipbreuk geleden Steeds meer moet men terugkeeren tot de georganiseerde, gecon troleerde vryheld. De regeering belooft op alle gebieden van het economische leven gestimuleerd in te grijpen, teneinde het normale spel te begunstigen van den economische ruil. Economisch gezonde ondernemingen zullen in het leven worden gehouden door een grootsch opgezette toekenning van crediet. De voorrang, waar Franschen recht op hebben ten opzichte van werk in hun eigen land. is een maatregel, waartegen geen tegenspraak zal kunnen ontstaan (levendig applaus). Den noodlijdenden landbouw zal de regeering haar byzondere aandacht schenken. Op internationaal gebied zullen de on derhandelingen betreffende stabiliseering der valuta's, aanschaffing der handelsbe lemmeringen en op gang brengen van den buitenlandschen handel, bespoedigd worden. Geen menschelijke handeling houdt stand tegenover de critiek, maar de vrije uiting schynt toch te vereenigen te zyn met de maatregelen, die het parlemen taire systeem bevrijden van overdreven hindernissen. Daarom zal de regeering Interpellaties slechts by uitzondering aan vaarden en er overigens op aandringen, dat door een door het parlement zelf te bepalen procedure de debatten in de ple naire vergadering bekort zullen worden. Tenslotte wendt zich de regeeringsver klaring tot het parlement met het verzoek om inachtneming van het bestand. Frank- ryk heeft honderd millioen inwoners in het geheele rijk, dat ontzaglijke econo mische ontwifckelingsmogelykheden biedt. Taak en doel moet het bUjven den nako melingen een beter leven ln een schooner vaderland achter te laten. Het verloop der zitting. Toen Flandin de sprekerstribune betrad, werd hy zonder applaus niet verwachting ontvangen. De regeeringsverklaring werd door herhaaldelijk applaus onderbroken, de bij val kwam afwisselend van uiterst rechts tot uiterst links. Het voorlezen van de re geeringsverklaring duurde ongeveer 25 mi nuten. Na het voorlezen der verklaring las de voorzitter van de Kamer de binnen gekomen verzoeken om interpellaties voor. De regeering verklaarde zich accoord met de onmiddeiiyke behandeling van de Inter pellaties over de algemeene politiek en stelde voor de overige Interpellaties te ver dagen tot na de behandeling van de be grooting Nadat de Kamer zich had aangesloten by den wensch der regeering. deelde de voorzitter van de Kamer mede dat ln het verloop van de zitting een voorstel behan deld zou worden betreffende verlenging van de volmachten voor de Stavisky- commissie. welke eind October waren af- geloopen. De behandeling der interpellaties over de algemeene politiek had zonder Incidenten plaats en verliep eenlgszlns eentonig. Na elkander kwamen de communisten, socialisten, neo-socialisten en radioaal- socialisten aan het woord. Ook tn de wan delgangen van de Kamer heerschte een opvallend rustige 'temming Eerst na beëindiging der interpellatie debatten kwam de belangstelling van de Kamer, toen de socialist Lebas, den aan val van zyn fractie op de regeering in zette. In zyn woorden werd de geheele tegenstelling weerspiegeld, die bestaat tus- schen het communistisch-socialistisch eenheidsfront en het nationale front. Nadat Lebas uitgesproken had, betrad Flandin de sprekerstribune om te ant woorden. In werkeiykheid ging hy echter niet verder ln op den inhoud dezer Inter pellatie. doch oefende hy er critiek op uit, dat niet voldoende gevolg was gegeven aan zyn vgrzoek het debat over de algemeene politiek zoo kort mogeUJk te houden. De regeeringsverklaring bevat reeds alle ant woorden op de vragen, die'door de inter- pellanten zyn opgeworpen Het gaat om de eenheid, ter verdediging der republiek en van Frankrijk en niet om leerstellin gen. Het gaat er om een uitweg te vinden uit de economische, politieke, sociale en moreele crisis. Frankrijk is het laatste toe vluchtsoord van het parlementarisme. Wanneer de afgevaardigden het voorbeeld van andere democratieën willen volgen, waarin de partyen eerst met woorden en vervolgens op straat hebben bestreden, om ten slotte via den burgeroorlog tót de dictatuur te komen, dan moeten zy hun gang maar gaan. Flandin zal daaraan niet meedoen. Met een toespeling op het feit, dat op den wapenstilstandsdag twee tegen over elkaar staande demonstraties van rechts en links waren georganiseerd, be sloot Flandin met een nieuwe aansporing, om tot politleken en socialen vrede in het binnenland te komen. Flandin stelde Frankrijk voor als het voorbeeld voor den republikeinschen staatsvorm, dien het zal handhaven om den vrede te waarborgen, waarvoor in Franschen grond anderhalf millioen doo- den rusten Kort voor de slotstemmlng vond nog een kleine politieke manoeuvre plaats. Terwyi een van de rechtsche afgevaardig den een zinsnede aan het voorstel van vertrouwen wilde toevoegen, betrekking hebbende op Doumergue. werd van links een tegengesteld amendement ingediend, welke de Ingenomenheid van de Kamer over de opheffing van het dreigende ge vaar van een persoonlijke machtspositie van Doumergue tot uitdrukking wilde brengen. Minister-president Flandin noopte de voorstellers van hun elschen af te zien en maakte dit tot een vertrou wenskwestie. Daarmede was de weg vrij voor een uit- eindeUjke stemming, welke veertig minu ten in beslag nam. Votum van vertrouwen. Tenslotte werd de vertrouwensmotie aangenomen met 433118 stemmen. 60 leden onthielden zich van stemming. TSJECHO-SLOWAKIJE. Arrestaties. Na de ontdekking van een communisti sche drukkerij te Teplitz-Schönau, waar pamfletten voor Duitschland werden ge drukt, heeft de politie te Praag ln de wo ning van een emigrant een inval gedaan. Stansky, de secretaris der Tsjechische communistische party, tegen wien reeds eenige maanden verstek is verleend, werd daar aangetroffen in gezelschap van den gescheiden vrouw van den Duitschen spartakisten-leider Max Hölz Verder woonden in hetzelfde huls nog eenige mannelyke en vrouwelyke studenten, die allen aan een nader verhoor zullen wor den onderworpen. Stansky en de vrouw van Hölz zyn in arrest gehouden. Officieel wordt medegedeeld, dat te Praag op verzoek van de Oostenrijksche regeering de Jurist dr. Kreisler, wiens uit levering is verzocht, is gearresteerd. Kreis ler is Oostenrijker en heeft onder den titel: Wie heeft Dollfuss vermoord, een brochure geschreven, die de gebeurtenis sen van 25 Juni behandelt. Zij is een aan val op de leden der Oostenrijksche bonds- regeering, ln het bijzonder op minlste- Fey. O.a. wordt ln de brochure beweerd, dat de wegens moord op den bondskanse lier veroordeelde Otto Planetta wel een schot op Dollfuss heeft gelost, doch dat het tweede schot uit het pistool van Fey zou zijn gelost. ZUID-SLA VIE. Anti-Italiaansche betoogingen. Naar thans bekend is geworden, hadden de nationale organisaties en vereenigingen in Agram Maandag het voornemen voor het Italiaansche consulaat groote betoo gingen te houden tegen het verdrag van Rapallo, dat op 12 Nov 1920 tusschen Italië en Zuid-Slavië gesloten is en waar bij Zuid-Slavië Fiume als vrijstaat erkende De politie was echter op de hoogte en onderdrukte de betoogingen in den aan vang De demonstranten trokken daarop naar het Fransche en Duitsche consu laat, waar zij met hoerageroep voor Frankrijk en Duitschland betoogden en smadelijke uitroepen jegens Italië uit schreeuwden. CHINA. Wang Tsjing Lin gedood. In de hoofdstad van de provincie Honan heeft de politie den gevolmachtigde van de communistische internationale van Ohlna, Wang Tsjing Lln en vier zijner be geleiders, op de vlucht neergeschoten zy waren naar China gekomen om de Chi- neesche communistische oarty te reorga- nlseeren. De politie heeft voorts een om- vangryke communistjsche nrvnlsatie ont dekt, die een nieuwe poging tot opstand tegen de Chineesche regeering voorbereidt. Tweehonderd personen zijn gearresteerd. PERSSTEMMEN OVER DE FRANSCHE REGEERINGSVERKLARING PARIJS, 14 Nov. (V.-D.) De zeer groote meerderheid, die Flandin ln de Ka mer heeft gevonden wordt ln de pers met een zekere ironie ontvangen. Er wordt op gewezen, dat de politieke wapenstilstand thans ook zonder Gaston Doumergue voort duurt, en dat het parlement thans weer grooten yver en een goed gedrag zal too- nen, nu hét gevaar voor ontbinding, waar mee Doumergue dreigde voorby ls. In som mige bladen wordt de toespeling gemaakt, dat de meerderheid, die Flandin gisteren minder heeft verworven dan wel cadeau gekregen, te groot voor den nieuwen Minister-President zou kunnen zyn. Deze bladen spreken van: „Een te schoone, een bijna verdacht schoone meerderheid. Een indrukwekkend begin. Een liefdesrecord De ..Petit Parisien" spreekt van een zui ver rekenkundige overwinning op grond van de formule van handhaving van den wapenstilstand ter verdediging van de republiek en Frankrijk. De „Echo de Paris" doet een aanval bp de nieuwe regeering en schryft, dat Flan din geen hervormingsplannen heeft Inge diend, maar wel de nationale strydbonden wil ontwapenen. Deze laatste plannen der regeering acht het blad onaanvaardbaar. Niemand wenscht dat de patriotten ge bonden worden door een Ministerie, welks linkervleugel contact heeft met het com- munlstisch-marxistische front, In het na burige Spanje heeft men beleefd, hoe ln Asturlë de ontwapen4e aanhangers van rechts als slachtvee waren overgeleverd aan de communistische troepen. Er be staat slechts één middel om de nationale strijdorganisaties te ontwapenen, n.l. door hun het recht van bestaan te ontnemen, door herstel van het gezag van den staat en de politieke veiligheid der burgers en door verbod van de uit het buitenland ge steunde roode organisaties. DE SCHANDALEN IN FRANKRIJK. PARIJS, 14 Nov. (Reuter). De rechter van Instructie te Rouaan heeft in verband met de fraude by het bouwen van een dam ln de Seine, een nieuwe aanklacht inge diend tegen drie personen die voorloopig in vryheld waren gesteld. Deze drie personen worden beschuldigd van bedrog en het geven van steek-pennlngen aan beambten. Hierdoor is het aantal personen dat in verband met deze affaire in staat van beschuldiging ls gesteld tot acht gestegen. De ontslagen beambte Vallaterta, door wiens aanwyzingen de politie het eerst op deze bedxiegeryen opmerkzaam gemaakt werd, moest by zyn verhoor toegeven ook zelf aan het bedrog te hebben deelgeno men en ln verscheidene gevallen steekpen ningen van honderden francs te hebben aangenomen. De rechter van instructie heeft als ge volg hiervan ook Vallaterta in staat van beschuldiging gesteld. PARIJS, 14 Nov. (Reuter). Het parket van de Seine behandelt thans een verval- sching van assurantie-zegels, welke sedert 1932 aan den gang is. De staat ls hier door voor minstens 20 millioen franc benadeeld. De zegels werden in het buitenland ver vaardigd en over de grens gesmokkeld, waarna zy in Frankrijk tegen de helft van de aangegeven waarde werden verkocht. Een uitgebreide bende hield zich hier mede bezig, doch zij scheen door een „lek" by de politie te hebben vernomen, dat deze hen op het spoor was, zoodat niemand kon worden gearresteerd. DE DUITSCHE PROPAGANDA IN HET SAARGEBIED. SAARBRÜCKEN. 14 Nov. (VD.l. In verband met de aanstaande volksstem ming in het Saargebled, geeft de „Saar- briicker Zeitung", het officleele orgaan van het Duitsche Front, een ln kleuren druk geïllustreerde propaganda-byvoegsel uit met op de voorpagina een fotomontage, die grootendeels bestaat uit een landkaart van Zuidwest-Duitschland, en in afwij kende kleur het aangrenzende België, Nederland, Frankrijk en Zwitserland, ge groepeerd om het Saargebied. De tekst op deze voorpagina luidt: „Op de Europeesche landkaart vormt het hoog industrieele Saargebied met zijn rijke bodemschatten en zyn Duitsche be- volkingskem van 830.000 zielen, slechts een kleine vlek en toch wordt om dit eenig schoone stukje vaderlandschen grond sedert 15 jaar een taaie afweerstryd tegen vreemde machtsaanspraken gevoerd. Dat deze strijd gewonnen wordt, dat het Saar gebied voor het tragische lot der defini tieve afrukking en vervreemding van het moederland, dus voor het lot van Holland. Vlaanderen, Luxemburg, Bourgondië en Zwitserland bewaard wordt, daartoe ls de moreele politieke en economische steun van de strijdende Saarbevolking door het geheele Duitsche volk, door elk Duitsch volksgenoot noodig". MELLON IN VERZET. WASHINGTON, 14 Nov. (Reuter) „Brutaal, schandelyk en ongepast!" Met deze antwoorden kenschetste Andrew Mellon den eisch van het belastingbureau tot betaling van circa twee millioen dollar als navordering wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting over 1931. Hij betoogde dat zijn aangifte over dat jaar behoorlijk was voorbereid en ontkende dat hij meer geld bezat dan hy had opgegeven. UIT HET VERRE OOSTEN. Joerenew weer bij Hirota. De Sovjet-Russische ambassadeur Joe renew heeft weer een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van buitenland- sche zaken, Hirota, waarby hy den wensch te kennen gaf inzake het opstellen van een uitvoerige overeenkomst inzake de overdracht van den Oost-Chineescben spoorweg, hetgeen niet later dan 27 November as. zou moeten aanvangen Japan en Rusland zyn reeds tot overeen stemming gekomen over de aan de over dracht ten grondslag liggende principes. DE VLOOTBESPREKINGEN. LONDEN, 14 Nov. (Reuter). Gistermor gen heeft een byeenkomst plaats gevonden van Brltsche ministers en vertegenwoor digers der Dominions en Brltsch-Indlë, waarby verslag werd uitgebracht omtrent den stand der Engelsch-Amerlkaansch-Ja- pansche vlootbesprekingen. Als woordvoerder der Brltsche regeering trad Sir John Slmon op. Volgens de „Ti mes" werd het verloop der onderhande lingen der laatste weken en de mogeiyk- held van een uitweg uit de moeliykheden uitvoerig besproken. Er werd speciaal den nadruk op gelegd, dat er geen sprake was van een ruilhandel tusschen Groot-Brlt- tanië en een der belde andere deelnemers aan de vlootbesprekingen. De Japansche delegatie heeft, naar verluidt, nog geen antwoord op haar naar Tokio geseinde vragen ontvangen Zooals reeds gemeld, is voor hedenmid dag een nieuw onderhoud tusschen de Brltsche en Amerlkaansche delegaties vastgesteld. o SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. PARIJS, 14 Nov. (Reuter). Het uit voerend comité der Socialistische Interna tionale onderzocht een voorstel tot samen werking van de Communistische Inter nationale. Van der Velde, die als voorzitter optrad, wees op een voostel der Fransche commu nistische afgevaardigden Cachln en Therez om de overeenkomst, in Frankrijk tusschen communisten en socialisten tot stand ge komen, algemeen te maken. Zweden. Noor wegen, Denemarken, Nederland en Tsjecho Slowakye namen een vyandlge houding aan tegenover eenheid van actie, terwyi Frankrijk, Oostenrijk. Italië en het Saar gebied een beperkte overeenkomst be pleitten. VERKIEZINGEN IN BRITSCH-INDIE. BOMBAY, 14 Nov. (Reuter) De eerste uitslagen worden gemeld, van de verkie zingen van de Indische Wetgevende Ver gadering welke naar men weet, zal be staan uit 146 leden, waarvan 40 benoemd door den onderkoning en 106 gekozen. Voor zoover uit de tot dusver bekend geworden resultaten kan worden opge maakt, zullen de Congresparty en de met haar verbonden groepen ongeveer 50 zetels veroveren. Het daar tegenover staande re- geerlngsblok met zyn Europeesche leden zal ongeveer hetzelfde aantal verkrUgen, zoodat de Mohammedaansche leden waar- schynlijk op de wip zullen zitten. o TEGEN DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. LONDEN. 14 Nov. (Reuter). De Daily Telegraph bericht uit Washington, dat de National Recovery Administration een plan ontwerpt, waarbij aan 10 millioen werklieden werk zal worden verschaft; het heele plan ls evenwel nog ln een begin-stadium, zoodat geen byzonderheden kunnen worden meegedeeld. BEROEP AFGEWEZEN. NEW-YORK, 14 Nov. (Reuter). Het Hol van Appel heeft het beroep van Har- riman, die tot 4jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens fraude, verworpen. Harriman zal dus zyn straf uit moeten zitten. o VROUWENKIESRECHT IN TURKIJE. ISTANBOEiL, 14 Nov. (V.D.). Uit Ankara wordt gemeld, dat er een zeer groote waarschynlykheid bestaat, dat de nieuwe Turksche Nationale Vergadering in 1935 zal besluiten tot invoering van het vrouwenkiesrecht. De huidige Natio nale Vergadering zal binnenkort worden ontbonden, teneinde in Januari a.s. nieuwe verkiezingen mogelijk te maken. Men ver wacht dat de nieuwe Vergadering het vrouwenkiesreoht zal goedkeuren als deel van Kemal Pasja's maatregelen tot mo- demiseering van Turkije. o OP DAK VAN SPOORWEGWAGON OM HET LEVEN GEKOMEN. PARUS, 14 Nov. (V.D.) Toen op het Gare Montparnasse te Parijs een trein uit Saint Quimper binnenkwam, vond men op het dak van een wagon het lyk van een rei ziger, die, zooals later bleek, een twist had gekregen met een conducteur over een door den passagier gebroken ruit, waarop de man op het dak van den wagon was gekropen. By het passeeren van een tunnel werd echter zyn hoofd tegen den boven kant van een tunnel verpletterd. MOORD IN CHINA. SJANGHAI. 14 Nov. (Reuter). De Chineesche dagblad-magnaat Sze Llang Tsai eigenaar van het blad „Shunpao" en voornaamste aandeelhouder van de „Shis- wanpao" is door bandieten vermoord. Het vermoorden van dezen aanzienlyken In woner en de brutale wyze waarop dit ge schiedde, heeft eroot opzien gebaard. De auto. waarin zich Sze Liang Tsai en zijn familie bevond, werd tusschen Hang- tsjau en Halning, aan de kust ten zuiden van Sjanghai, door een andere auto waar in zeven bandieten zaten, aangehouden. De schurken schoten den chauffeur van den dagbladeigenaar, alsmede een school vriend van zijn zoon dood. Sze Liang Tsai zelf. sprong uit zijn auto en vluchtte ln een buis. waarin hy even wel door de bandieten achtervolgd en door zeven schoten gedood werd. De zoon en de echtgenoote van Sze kon den ongedeerd ontkomen. ZUn nicht liep lichte kwetsuren op. Na het plegen van dezen moordaanslag namen de bandieten de vlucht. o JAPANSCH SCHIP VERMIST. TOKIO, 14 Nov. (Reuter). Het Ja pansche stoomschip Eirya Mara, metende 3439 ton, wordt ln de Japansche Zee ver mist. Oorlogsschepen en andere schepen zoeken naar het schip, dat 2 November uit Hokkaido ls vertrokken, met een beman ning van 60 personen, doch tot nu toe heeft men nog niets mogen ontdekken. ONTVOERD MEISJE GEDOOD? NASHVILLE (Tennessee). 14 Nov. (Reu- r). In een ondiepe sloot ln de omge- nz vm het tuberculose-ziekenhuis is het ■aakte lijk gevonden van een blank meisje naar men vermoedt van het zes-jarige meisje Dorothy Ann dat twee maanden geleden ls ontvoerd. GEDENKTEEKEN H.M. DE KONINGIN. MOEDER. Eenige te Amsterdam gevestigde Oranje. vereenigingen hebben het Initiatief opge. vat, ook in de hoofdstad een gedenkteekca voor wyien H.M. de Koningin-Moeder os te richten. In onderling overleg hebben a een Uitvoerend Comité samengesteld waarvan de Burgemeester zich bereid heelt verklaard, het Eere-voorzitterschap te be- kleeden. MINISTER OUD OVER DEVALUATIE. Zijn rede in de Tweede Kamer. Waar de verslagen van de rede van ml nister Oud, gisteren in de Tweede Kamet gehouden over devaluatie, ultteraard be. knopt moesten zyn, verzocht men om thans nog dat gedeelte hier naar de let ter te publlceeren. Het luidt: „Zij, die de devaluatie aanprijien, di aaien als 't ware de zaak om. Zij wen- schen monetaire middelen te gebruiken om het herstel van het economische leven te bevorderen, om spoediger een evenwlchl te bereiken, maar zij beginnen daarbij mei een middel dat het evenwicht, voor zoo ver het er dan nog is, nog eens extra gaat verstoren. Het ls volkomen waar, wat de geacht» afgevaardigde de heer De Geer heeft op- gemerkt dat er een groot verschil is oi men de devaluatie ziet als 't sluitstuk. Wanneer wU zoover waren gekomen, dit er stabiele verhoudingen waren, dat mtn misschien zou staan voor dé vraag van de herordening van de verschillende munt stelsels en herstel van de stabiele verhou dingen tusschen de verschillende valut»'» dan zou het mogehjk zyn, dat wij al! sluitstuk zouden zeggen: Wy moeten be slissen over de vraag of de Nederlandse!» munt moet gehandhaafd blyven op da oude goudswaarde. Maar dat ls een heel andere vraag dan wanneer men de devaluatie niet nastreeft als sluitstuk maar als een begin. De erva. ring heeft ons geleerd dat de monetaire maatregelen, die genomen zyn onverschil lig of zy gedwongen of vrywllllg genomes zijn, tot nog toe niets anders hebben uit gewezen dan een verdere verstoring vas het evenwicht door grootere moeilijk heden. BRANDEN. Voorbijgangers ontdekten te ruim 7 uur vanmorgen, dat er brand uitgebroken wal in het benedengedeelte van perceel Haar lemmerstraat 30 te Amsterdam. Zij trap ten een ruit in en maakten alarm, met het gevolg, dat de bewoonster, wier man, de vogelhandelaar J. S. Keune, met zyn zoor naar de markt was, ln nachtgewaad, waar over zy een mantel had geslagen, de straat opvluchtte. Spoedig verschenen er ook uit de bovenverdiepingen verschillende mis of meer vreemdsoortig uitgedoste mes- schen op straat. Toen de brandweer ter plaatse was, was het vuur. dat In de keuken was ontstaan reeds naar den winkel doorgeslagen. Waar bovendien in het bewuste perceel de keu kens houten uitbouwen vormen, werden die van één-, twee- en driehoog mede door de vlammen aangetast. De brandweer bestreed de vlammen met drie stralen, welke door de aangrenzende steeg naar he- achtergedeelte van het pand waren geleid Zienderoogen kreeg het water de overhand op het vuur, hetgeen niet wegnam, dat bet geUjkstraatsche gedeelte nagenoeg geheel uitbrandde terwijl een aantal vogels den vuurdood vond. Verscheidene konden ge lukkig nog door de buren uit den winkel worden gered- De keukens moesten door de brandweer weggesloopt worden; de eerste etage, bewoond door de weduwe Brouwer, en de tweede en derde verdieping welke bewoond worden door het gen» Badem. bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, kregen méde brand- en water schade. De vogelhandelaar is verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand die vea belangstelling trok, vermoedt men, dat een brandend petroleumtoestel, dat in de ken- ken stond, daar op een of andere wy» aan debet is Hedennacht te half drie is de Elementen fabriek „Midges", directeur F. C. v. Buuren aan de Rembrandtlaan te Bilthoven tot den grond toe afgebrand. De brand «ord bemerkt door een waker van den Nacht veiligheidsdienst. De oorzaak van den brand is onbekend. Het bedrijf zal ten ge volge van den brand vier maanden wor den stilgelegd. Naar wy vernemen is de brand begon nen op de bovenverdieping van het Ire- bouw, dat van steen was opgetrokken Toen de brandweer arriveerde, sloegen a vlammen aan alle kanten naar buiten B vuur vond gretig voedsel ln de hoewj heid brandstoffen o.a. parafine, welken in de fabriek bevonden. Van het geul vloersche gedeelte kon nog een deel wo den behouden; de rest was De fabriek, waarin uitsluitend zakiau taarnelementen vervaardigd werd, voor f. 50.000 verzekerd. Gisteravond omstreeks halfzeven de brandweer van Hoofddorp gealarmee voor een brand die terwyl de bewon afwezig waren was uitgebroken m huis, bewoond door het gezin van J- v. d. Horst aan den Vijfhuizerdljk na» de Nieuwe Brug. De brandweer slaagde onder leiding van den inspecteur van w litie, tevens brandweercommandant, in brand tot het achtergedeelte van het n te beperken en de aangrenzende pei len te behouden. I8S Met krachtige hulp van de burebtste de Inboedel inmiddels voor het gr"j gedeelte ln veiligheid gebracht. De is vermoedelijk in het door het vuur nielde achtereedeelte ontstaan door brandende kachel. Van d. H. ®ai verzekerd. IA werd

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2