N AT IO N A L E LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 November 1931 BUITENLAND. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Maximum verzorging TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wapenstilstandadag - De Vlootbesprekingen - Het Saargebled. Wapenstilstandsdag Is gisteren alge meen op gebruikelijke wijze gevierd: de traditioneele stilte van 2 minuten, krans- legglngen door de Staatshoofden op den cenostaaf van den Onbekenden Soldaat en parades. Te College Green in Ierland kwam het daarbij tot incidenten toen eenlge jonge lui de Engelsche vlaggen verbrandden en voorbijgangers de traditioneele klaprozen van de borst wilden rukken. Ook was weer een Fransch-Belglsche fakkelloop georganiseerd. Belgische oud-strijders ontvingen des ochtends van president Lebrun een fak kel. die door hem aan het eeuwige licht op het graf van den Onbekenden Soldaat was ontstoken, terwijl ln Brussel koning Leopold den fakkel aan Fransche vete ranen overhandigde. De auto's der beide groepen troffen elkaar te Valenciennes. Te Parijs werd voorts speciale hulde ge bracht aan de nagedachtenis van koning Alexander van Zuid-Slavië. De stad Parijs had een catafalk doen oprichten aan den voet van den Are de Triomphe. waar het doodenmasker van Alexander op was gelegd. De Republikeinsche Garde vormde in groot tenue de eerewacht. Lloyd George heeft te Londen een ten toonstelling van oorlogsschllderljen ge opend. Hij zelde. dat hij de ultnoodiging eerst had willen afslaan, omdat het z.i. het eenvoudigst was om de onbekende waarheden van den oorlog maar te be graven naast den Onbekende Soldaat, maar het gevaar, dat het levende geslacht liep bij een nieuwen oorlog, had hem ten slotte doen besluiten de tentoonstelling te openen. Spr was geen absoluut pessimist en hij hoopte, dat de vrede bewaard zou blijven, maar als men wilde weten hoe in zakenkringen de algemeene toestand be oordeeld werd, dan moest men maar eens bij Lloyd informeeren wat een verzeke ringspremie tegen alle risico van den oorlog voor de komende 5 Jaar kostte en als een hyper voorzichtig man ook voor de volgende 5 jaar nog verzekerd wilde worden, bleek de premie meer dan ver dubbeld! Deze tentoonstelling bevatte gruwelijke dingen, maar het allergruwelijkste kon nog niet halen bij de werkelijkheid, die niet alleen millioenen jongelieden, maar nu ook vrouwen en kinderen te wachten stond van de uitwerking van luchtbombarde menten en gassen. Het was daarom beter dat vooral het opkomend geslacht wist, en hier kan zien, wat een werkelijke oorlog beteekende, om daardoor al zijn krachten te kunnen wij den aan de handhaving van den vrede Ook Eden, sir John Simon en Smuts hebben in redevoeringen nog eens ge pleit voor meer samenwerking van alle volken. De vrees moet uit de wereld! Zaterdag verluidde, dat het thans mo gelijk is, dat Frankrijk en Italië zullen gaan deelnemen aan de voorbereidende vlootbesprekingen tusschen Engeland, de Vereenigde 8taten en Japan. Dit zou ge schieden in verband met de laatste Engel sche voorstellen aan Japan met betrekking tot de vlootverhoudingen. Mocht dit het geval zijn, dan zou, naar verluidt. Frankrijk een verhoudingsgetal eischen, grooter dan het bij het Verdrag van Washington toegestane verhoudings getal van 1.75. Italië zou dan zijn eisch naar pariteit met Frankrijk hernieuwen. Het Volkenbondssecretariaat publiceert een communiqué over de bijeenkomst in Rome van de Raadscommissie Aloisi in zake de voorbereiding van de volksstem ming in het Saargebied. Aloisi heeft aan de leden van het comité medegedeeld, dat de beide belanghebbende regeeringen Frankrijk en Duitschland, zich bereid heb ben verklaard Fransche en Dultsche des kundigen te benoemen, die onder de auspiciën van het comité de technisch- financleele kwesties zullen bestudeeren. Over deze punten heeft het financleele Volkenbondscomité onlangs in Parijs be raadslaagd. Een ondercommissie van het financieel comité zal in den loop van de week te Rome bijeenkomen om met de Fransche en Duitsche deskundigen over deze aangelegenheid verder te spreken. Van officieele zijde is bericht ontvangen uit Neustadt, dat de commissaris van Hitier voor het Saargebied, Burckel, ver zocht heeft de Fransche troepen, die bij het Saargebied „gereed staan" terug te trekken en de emigranten, ln hoofdzaak socialisten en anderen uit Duitschland verbannen personen, welke door de Fran sche mijndirectie worden gesteund, te ver bannen. Beweerd wordt, dat de laatsten verantwoordelijk zijn voor de wanorde. Naar van Dultsche zijde gemeld wordt, heeft de administratie der Fransche mij nen in het Saargebied aan talrijke gepen- slonneerde ambtenaren en mijnwerkers, die zich bij het Duitsche front hebben aangesloten, de woningen opgezegd. In verband met den bestaanden woning nood heeft de rechtbank echter een uit stel van twee tot drie maanden voor de verhuizing verleend. De administratie is er daarop toe over gegaan, om de huren met 100 pet. te verhoogen. Naar verluidt, zal von Ribbentrop heden op het departement van bultenlandsche zaken te Londen een bespreking houden met Eden, die de Engelsche regeering zal vertegenwoordigen op de vergadering van het bestuur van de ontwapeningsconfe rentie. BULGARIJE. Het vonnis tegen de helper* van Michailof. De rechtbank te Sofia heeft vonnis ge veld ln de zaak tegen kapitein Tosjlf, den geneesheer Baratof en een onderofficier, die den Macedonlschen bendeleider Mi chailof geholpen hebben bij zijn vlucht naar Turkije. Tosjit heeft 4 jaar tuchthuis en 8 jaar verlies van burgerrechten, Baratof 3 jaar tuchthuis gekregen. De derde beschuldig de is vrijgesproken. DUITSCHLAND. De kerkstrijd Bedreigde bakkers. De hoogleeraren aan de theologische faculteiten van alle Dultsche universitei ten hebben een verklaring gepubliceerd. waarin zij zeggen, in de toekomst aan geen enkelen candidaat-dominee. die in dienst van de rljkskerkregeering staat, een exa men af te nemen. Dit besluit van de Duitsche hoogleeraren ln de theologie is een nieuwe en zware slag tegen rijksbisschop dr. Mueller, die steeds meer geïsoleerd komt te staan. Niettemin heeft dr. Mueller nog eens zijn regeering om af te treden herhaald. Bij het bezorgen van brood zijn ln Cas- sel, Osnabrück en Frankfurt a. M. diverse bakkers ln gebreke bevonden. Hun zaken zijn gesloten. Het Kerstmannetje zal dit jaar staan onder controle van het rijksministerie voor voeding en landbouw. Dit ministerie heeft een order uitgevaar digd. waarbij den chocolade-fabrikanten wordt geboden voor de chocolade-figuren alleen melkchocolade te gebruiken, bij voorkeur bestaande uit melkpoeder en cacao. Hetzelfde gebod zal ook gelden voor de Paascheieren en Paaschhazen voor het komende Paaschfeest. Uitzondering wordt alleen gemaakt voor de artikelen, welke voor export be stemd zijn. o FRANKRIJK. De regeering Flandin Een nieuw financieel schandaal. Aanvankelijk is het kabinet Flandin niet slecht ontvangen, doch eenige ken tering wordt merkbaar. Duizenden léden van de Croix de Feu hebben zich gistermiddag naar de woning van Gaston Doumergue begeven. De oud- strijders hebben den afgetreden minister president luide toegejuicht. De menigte zong de Marseillaise Kolonel de la Roque, de leider van de Croix de Feu. hield van zijn auto af een toespraak. Doumergue ontving deputaties onder leiding van ko lonel de la Roque en van minister Denain. Als tegenhanger is voor de woning van Herriot een protestdemonstraties ge houden. Organisaties van oud-strijders en oor- logslnvalieden hebben een optocht gehou den van de Place de la Bastille naar de Placo de la Nation, vóór vrede en vrijheid, tegen hen die een nieuwen oorlog aan- kweeken en tegen het Fascisme. Op de trottoirs van den door den stoet gevolgden weg stonden alle organisaties opgesteld van Socialistische en Communistische vak verenigingen Toen de oud-strijders op de Place de la Nation aankwamen werden revolutionaire liederen gezongen. De oud- strijders legden hier een eed af Auto's met politie-agenten escorteerden de stoet, daar men vreesde voor botsingen. Zoover is het echter niet gekomen. Een buitengewoon sterke politiemacht heeft de orde weten te handhaven. Minister-president Flandin heeft de mi nisters verzocht, zich bij de samenstelling van hun onmiddellijk personeel te beper ken tot het wettelijk toegelaten maximum Ieder minister moet zich tevredenstellen met een kabinetchef, een particulier se cretaris en twee medewerkers voor par lementaire aangelegenheden- De Parijsche pers hout zich bezig met een nieuw groot financieel schandaal, dat den staat 120 millioen francs schijnt te hebben gekost. Het OM. van Rouen heeft de zaak in onderzoek Het betreft uitge breide bedriegerijen door een onderneming voor openbare werken, die uit een steen groeve bij Rouen het materiaal voor ha venwerken en andere werkzaamheden aan de Seine levert. Deze onderneming heeft viermaal zoo veel opgegeven als de leveringen in wer kelijkheid bedragen en ook betaald gekre gen, hetgeen slechts mogelijk kan zijn door omkooping van de van staatswege aangestelde ingenieurs en controleurs. RUSLAND. De oogst. In een rede. die de voorzitter van het centraal uitvoerend comité. Kalinin, ge houden heeft bij de feesten ter herden king der revolutie, heeft hij ook gesproken over de oogst ln 1934, Hij deelde mede, dat vooral de Zuidelijke gebieden zwaar te lijden hebben gehad van de droogte. De droogte is hier erger ge weest dan ln het beruchte droge jaar van 1921. Alleen ln Oost- en West-Siberië is de oogst goed geweest, maar daar heeft men weer te lijden gehad met de koude en on gewoon zware regenbuien. In de droge gebieden is de verplichte af levering van graan grootendeels uitgesteld tot het volgende jaar. De staats-graancen- trale heeft ln andere gebieden verhoogde aankoopen gedaan. De prijzen voor deze aankoopen waren echter 20 tot 40 procent hooger dan die voor de verplichte afleveringen. Dientengevolge zal ook het brood duur der worden. In welke mate dit zal zijn, daarover kon Kallnln zich nog niet uit laten. SYRIË. Eisch tot onafhankelijkheid. Naar aanleiding van de sluiting van het Syrische parlement door den Franschen hoogen commissaris Martel, hebben alle Syrische partijen een memorandum ge zonden aan den volkenbond en aan het Fransche ministerie van bultenlandsche zaken, alsmede een afschrift van den hoo gen commissaris te Beyroeth. waarin tegen de sluiting van het parlement wordt geprotesteerd, alsook tegen de verdeeling van Syrië ln de bestaande kleine staten als: het Drusen-gebled, het Alaoletenge- bled, enz., alsmede tegen de dictatuur van den hoogen commissaris. Het memorandum betoogt verder, dat Syrië evenals Irak volledige onafhanke lijkheid wenscht. Te Damascus, Horna, Nama en Aleppo is de algemeene staking geproclameerd. Onder de bevolking heerscht greote op winding. RECLAME. 1U| E*n jonge man betaalde van zi|n 30ste Jaar af per jaar j 258 Hij overleed op 33-)arlgen leeftijd. In totaal betaald; 774*"~ Zl|n gezin ontvangt I2OO0.- ineens an bovendien, gedurende 17 laren, een op voedingsrente van 1200,- per jaar. Totale uitkeering: ƒ32.400.— 1 volgen* het „NATION A AL-TARIEF" me. Opvoeding* rente OOSTENRIJK. Roode demonstraties Von Papen reist rond. Sinds eenlge weken was reeds een krach tige concentratie van troepen en politie ln gereedheid gehouden, teneinde het hoofd te bieden aan antl-regeeringsgezinde de monstraties. die men te Weenen ver wachtte. Zaterdag is inderdaad tegen der gelijke bewegingen opgetreden. Ongeveer een honderdtal communisten en socialisten werden gearresteerd, bij pogingen om een groot- aantal pamfletten te verspreiden, waarin de bevolking wordt opgeroepen voor een heden te houden demonstratie ten gunste van het plebisciet, waarbij zou moeten worden aangetoond, dat tegenover de fascistische regeering onder leiding van bondskanselier Schiuschnlgg een zeer krachtige linksche macht staat. De agtl- tatoren renden in auto's en op andere vervoermiddelen door de stad en wierpen de vlugschriften onder het publiek. In vele buurten kwam het tot botsingen. De vlugschriften voerden de leuze: „Wij komen terug, ter eere der dooden van 12 Februari". Politie, ook deels op auto's greep in. ar resteerde de verspreiders der strooibiljetten en verspreidde de samengestroomde me nigéén. Op drie plaatsen slaagden de socia listen er in geruimen tijd weerstand te bieden en wel in het vijftiende district, in het Prater en ln Floridsdorf Hier slaagden eerst sterke afdeelingen politie er in de zuiveringsactie tegen de socialisten, die uit de rijen der voorbijgangers steeds weer versterking kregen, met succes ten uitvoer te leggen Helmwehrtroepen zijn ter versterking aan de politie toegevoegd. Ter gelegenheid van den „Stichtingsdag der Republiek", welke overigens niet mocht worden gevierd, hebben in den loop van den avond sociaal-democraten opnieuw ge tracht pamfletten te verspreiden. Tal van propagandisten zijn gearresteerd. Bij Ferchtelsdorf (in de buurt van Wee nen) hebben 2000 sociaal-democraten een illegale bijeenkomst gehouden. Gendarmerie, die de menigte moest uit eendrijven, kon daarin niet slagen. Slechts twee personen konden worden gearresteerd Te Hernale zouden botsingen hebben plaats gevonden tusschen communisten en gendarmen, waarbij ook geschoten zou zijn De Duitsche gezant von Papen onder neemt op 't oogenblik een reis door Ka- rinthië en Stiermarken, om de daar geves tigde Duitsche kolonies te bezoeken. Te Klagenfurth heeft hij in besloten kring voor rijks-Duitschers een lezing gehouden, waarin hij over het derde rijk sprak. In deze rede verklaarde de oud-kanselier o.a.: De meeningsverschillen en botsingen, die op cultureel gebied ontstaan zijn, moe ten in alle kalmte en broederlijkheid op gelost worden. De spanningen op dit gebied hebben slechts ertoe geleid, dat zij het geloofs leven der natie gesterkt en verdiept heb ben, ja, dat zij het zleleleven een heel nieuwen impuls gegeven hebben. Verder sprak von Papen over de taak, de oude vriendschapsbanden tusschen Oostenrijk en Duitschland te herstellen. Von Papen heeft verder ook een rede gehouden in de club der Engelsch-Ame- rikaansche pens te Weenen, waarbij hij zeide, dat zijn missie in Oostenrijk nog dikwijls verkeerd wordt gezien, maar dat hij in werkelijkheid met de beste bedoe lingen naar Weenen is gekomen. „Ik ben er van overtuigd aldus Von Papen dat alle moeilijkheden spoedig overwonnen zullen zijn. Op het oogenblik worden tus schen Oostenrijk en Duitschland onder handelingen gevoerd tot verbetering van den goederenuitruil en lk geloof, dat spoe dig ook de bladen wederzijds weer zullen worden toegelaten. De kwestie van de opheffing der duizend Mark bepaling is niet actueel". ITALIË. De corporaties geïnstalleerd. Zaterdag zlin de 22 corporaties die voortaan de plaats zullen innemen van de vroegere Kamer van Afgevaardigden, ln functie getreden. Mussolini heeft een rede gehouden voor de 823 leden der nieuwe organisatie. Zij zullen gezamenlijk werk zaam zijn op elk gebied, waarop de pro blemen der algemeene orde zijn gelegen. Moet ik nog eens herhalen, aldus de Duce, dat de corporaties niet het doel als zoodanig vormen, doch dat zij Instrumen ten zijn voor de bereiking van bepaalde doeleinden? Welke zijn die doeleinden? In het binnenland zullen zij de organisatie zijn, die geleidelijk en onherroepelijk den afstand overbrugt tusschen de maxlnale en minimale of geheel ontbrekende levens mogelijkheden, Dat is, wat lk een hoogere sociale rechtvaardigheid noem. In onze eeuw kan men de onvermijdelijkheid van den mateileelen nood niet toegeven. De absurditeit van hongersnooden, die kunstmatig zijn verwekt, kar. r.iet voort duren. De vorige eeuw heeft de gelijkheid van alle burgers voor de wet geproclameerd, hetgeen een overwinning beteekende, wel ker draagwijdte enorm was. De fascisti sche eeuw handhaaft dit principe en con solideert het zelfs, maar het voegt er een ander principe aan toe, dat van niet minder fundamenteelen aard ls, namelijk de gelijkheid van alle menschen ten aan zien van den arbeid, die als een plicht en een recht wordt beschouwd, als een scheppende vreugde, die ons bestaan moet verruimen en veredelen. Naar buiten toe beoogen de corporaties, de macht der natie te vergrooten ten be hoeve van haar uitbreiding in de wereld. Derhalve bezit onze organisatie Inter nationale waarde, daar het slechts op internationaal terrein ls, dat men de waarde van rassen en naties zal meten, wanneer Europa over eenlgen tijd, ondanks onzen vasten en ernatigen wensch naar samenwerking en vrede, opnieuw beland zal zijn aan een tweesprong van zijn lot. Van ons parlement der corporaties moet men geen onmiddellijke wonderen ver wachten. Integendeel: wonderen mogen ln het geheel niet verwacht worden, voor al wanneer de politieke economische en moreele ontwrichting blijft voortduren, waarvan thans een zoo groot deel der wereld "te lijden heeft. Mén moet zich voorbereiden op een meer of minder lange periode van proefnemingen. Nu men erkent, dat men te doen heeft met een crisis van het systeem, dient men zich moedig te wijden aan de schepping van een nieuw stelsel. Het zou voorbarig zijn te voorspellen, op welke wijze het corpo ratieve stelsel ln Italië zich zal ontwikke len. Wij bevinden ons nog slechts op het punt van vertrek, niet op de plaats van bestemming. De geboorte der corporaties hee' dezen tijd van algemeene verwarrinr slechts in Italië hoop gewekt. Deze mag en zal niet ijdel blijken te zijn. Men kan in dit opzicht rekenen op de logische ontwikkeling der principes, waardoor de fascistische revolutie werd geleid. o VEREENIGDE STATEN. Roosevelt benoemt een nieuwe commissie. De republikeinsche partij. President Roosevelt heeft de basis ge legd voor zijn nieuwe wetgevende program met de benoeming van een commissie van advies ter assisteering van de commissie voor economische veiligheid bij het op stellen van aanbevelingen inzake sociale verzekering. De commissie zal bestaan uit negentien leden onder leiding van Frank Graham, president van de univer siteit van Noord-Carollna. Er hebben ln- dustrleelen, arbeiderslelders en onderwijs- autoritelten zitting ln. De leiders van de republikeinsche party hebben beraadslaagd over plannen tot een „new deal" voor de party. Henry Flet cher, de voorzitter van het nationaal be stuur, verklaarde daarby, dat de republi keinsche partij niet dood ls en ook niet dood zal gaan. De party zal voortgaan te strijden voor dezelfde principes, die ty- dens de verkiezingscampagne naar voren gebracht zyn, aldus verklaarde hy verder, de republikeinsche party moet in 't twee- partyensysteem het conservatieve element blyven vertegenwoordigen. DE VLOOTBESPREKINGEN TE LONDEN TOKIO, 12 Nov. (V.-D.) Tusschen vertegenwoordigers van het Japansche Ministerie van Marine, worden momenteel besprekingen gehouden over het Engelsche voorstel tot het toekennen van vlootge- Ujkheld aan Japan op bepaalde voorwaar den. Er is nog geen beslissing genomen, doch ln officieele Japansche kringen gaan stemmen op, die van meening zyn. dat het niet verstandig van Japan zou zijn, de Britsche voorstellen te verwerpen alhoe wel deze vrij vaag zyn en nadere toelich tingen eischen, alvorens Japan tot eenlge actie kan overgaan- HET SAARGEBIED. PARIJS, 12 Nov. (Reuter). De Daily Mail bericht, dat de minister van Oorlog in overleg met het Britsche ministerie van Bultenlandsche Zaken Britsche oud-offi cieren met den rang van luitenant en kapi tein aanwerft voor de versterking van de politie van het Saargebied. De sollicitanten moeten uitmuntend Duitsch spreken en minstens 45 jaar oud zijn. zy ontvangen met een volledige uitrus ting 50 a 60 pond sterling per maand. De Londensche correspondent van de Matin" heeft een onderzoek naar deze kwestie ingesteld en schrijft aan zyn blad, dat sommige officieren, die niet genoemd wenschen te worden, verklaren dat dit be richt Juist was, er is evenwel alleen sprake van een vrywlllige verbintenis en niet van een zenden van Britsche troepen naar het Saargebied, zooals me ln sommige kringen wil doen voorkomen. ANTISEMITISCH STREVEN IR 008TENRIJK? WEENEN. 12 Nov. (V.-.D.) Korten tijd geleden werd officieel medegedeeld, dat vertegenwoordigers van de Israelletlsche gemeenten ln Oostenrijk, een onderhoud hadden met Bondskanselier dr. Schussnig ter bespreking van verschillende klachten wegens ongelijke behandeling van Oosten- rijksche staatsburgers van Joodsch geloot Inmiddels wordt bekend, dat de Vereeni. ging van Joodsche Artsen vergeefs verschillende overheidsinstanties heelt geprotesteerd en bemiddeld wegens massa-ontslagen van Joodsche medici. In de afgeloopen maand heeft de Vereeni ging den Burgemeester van Weenen Schmitj een memorandum doen toekomen, waaruit biykt. dat sedert 1 Juni 1933 bijna geen Joodsche candidaten voor de Weensctis ziekenfondsen zyn benoemd, terwyi ln fondsziekenhuizen de Joodsche candidaten allen zyn gepasseerd bij de benoeming tot tweeden geneesheer, hoewel tot nog tos ongeveer honderd van deze benoemingen zyn geschied- By andere gemeentelijks In stellingen te Weenen werden 56 Joodse be artsen ontslagen en door het ingrijpen der vereenlglng werden slechts 7 ontslagen Ingetrokken. Bij de verzekeringskas voor kantoorbe dienden zyn 25 Joodsche artsen met ver vroegd pensioen gestuurd, voor zoover i niet, als zij nog geen tien dienstjaren h#4- den, werden ontslagen. Ook by andere in stituten der sociale verzekering worden In de eerste plaats de Joodsche medici ont slagen Te Weenen zou vooral Burge meester Schmitz er naar streven alle Jood sche medici uit gemeentedienst te ontslaan Ook in andere beroepen worden Joodsche werknemers ontslagen, zooals byv. bij de Creditanstallt, waar alle Joodsche em- ployé's zijn ontslagen of gepensionneetd. Met spanning wacht men op de maatrege len. die Bóndskanselier Schussnig zal ne men. aangezien deze bekend staat sis tegenstander van elk rassenonderscheid. DOUMERGUE SPREEKT. PARIJS, 12 Nov. (Reuter). De „Figaro' publiceert een verklaring van Doumergue by de ontvangst van de nationale bonden. Hy verklaarde, dat de discipline van de bonden een sterken indruk op hem ge maakt heeft. De politieke zeden van Frankrijk moeten gewyzigd worden, zoo verklaarde hy verder. Vele politieke leiders begrijpen de diepte van het volk niet. Het woord „Vaderland" moet hersteld worden in zyn volle be teekenis; de vader landsliefde ls een moreel geloof, zonder hetwelk geen heil mogelijk is. „Echo de Parijs" schrijft, dat- Doumergus de ministers Denain en Rivellet geboden heeft een zetel ln het nieuwe kabinet tl aanvaarden, tegen hun eigen wensch ln Petain heeft zich evenwel tegen het ver< langen van Doumergue verzet en niet in het nieuwe kabinet zitting genomen. DE GELOOFSSTRIJD IN MEXICO, MEXICO CITY, 12 Nov. (Reuter). De pre sident heeft bevolen, dat tegen aartsbis schop Raizy Flores en tegen bisschop Jeujutlo een vervolging wegens opstand tegen het gezag zal worden ingesteld, hoe wel beide prelaten thans naar de Vereenig de Staten zijn gevlucht. BORAH MOET BEWIJZEN LEVEREN. NEW YORK, 11 Nov. (Reuter). De be heerder van het fonds voor hulpverleening Hopkins, heeft gelast dat onverwijld een onderzoek zal worden ingesteld naar de onlangs door Senator Borah geuite bewe ring, volgens welke er een schandeloze geldverspilling zou plaats vinden bij ae distributie der steungelden. Aan Borah is verzocht de bewyzen w leveren voor geldverspilling of voor «e slechte beheer. DE UITVINDER VAN DE SCHRIJFMACHINE. MILAAN, 12 Nov. (V.-D.) Gisteren naar uit Pavia gemeld wordt) te CllAVW» LomelUna een gedenksteen onthuld, von den aldaar geboren werktuigkunde» Pletro Conti, die gea-ht wordt ln lMf eerste schrijfmachine te hebben g*000 etrueerd. JUWEELENÏJIEFSTAL IN VILLA VAN AMERIKAAN. PARIJS, 12 Nov. (V.-D.) Bij de P* la iNoviv.-ij.t -DJJ .,ja is giseren aangifte gedaan, dat uit de van den nabij Parijs wonenden Aineris Frank Jay Goulds, te Malson-la-Fitte vnnrroort inurpplpn is frpst.nlen. t6f W»®1 voorraad juweelen is gestolen, ter van 20.000 francs. J-l

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2