Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 November 1934 Derde Blad No. 22896 Buitenl. Weekoverzicht. PARLEMENTAIR OVERZICHT POSTZEGELS GEMENGD NIEUWS. POCMERGUE GEVALLEN OVER WINNING VAN ROOSEVELT. De nederlaag van den Franschen pre- Ld Doumergue is ongetwijfeld de groole ISnurtenis van deze week! Toen in Fe- Ifcruari van dit jaar de schandalen in Imoirijk zoo'n omvang hadden aange nomen culmineerend in de moordzaak La dat het volk de straat opging 1 j te demonstreeren en de regeering jrtegenover slechts ruw geweld wist te Utsen, met gevolg, dat er vele slacht ers vielen, In hoofdzaak natuurlijk in jnngen. die met de demonstraties weinig L[ niets hadden te maken, toen de re- Ctring Chautemps dientengevolge on mogelijk was geworden en feitelijk met iar het gansche parlement, althans de taande meerderheid van het blok der tering, toen werd in uitersten nood 'n nep gedaan op den van zijn welver diende rust genietenden oud-president kumergue. En na eenige overreding jaagde president Lebrun er in zijn voor ineer te bewegen om op te treden als jdder in den nood. Speciaal de radicalen ierden destijds verantwoordelijk gesteld K»r de droeve bladzijden in de Fransche liitórie en Chautemps verwisselde dien- jengevolge zijn plaats in de Kamer voor een zetel in den Senaat! In die dagen bd algemeene opwinding zou het voor jen boven alle politiek staanden Doumer- ne een kleinigheid zijn geweest om de ptbinding van de Kamer door te drijven, jxh, zelf niets voelend voor eenige daad, zelfs maar zou kunnen lijken op een jging voor een uitschakeling van het irlement, wierp Doumergue het over een sdere boeg: hij stichtte een Godsvrede sschen de partijen en vormde dienover- mkomstig een kabinet van rechts tot i met de radicalen, daar men verdei s niet wilde deelnemen. In een omme- i waren orde en rust hersteld en met trouwen ging men met het nieuwe ka- Kt in zee. Ook het feit, dat de schan sen niet tot een bevredigende oplossing jenden worden gebracht alhoewel een aan het been van het kabinet Dou- jergue vermocht 't volksvertrouwen in premier niet ernstig in gevaar te bngen. f Veel zorg besteedde Doumergue aan 't Krnemen om de Fransche democratie op fonder basis te plaatsen; ieder voorstan- r van dezen regeerlngsvorm zal moeten tennen, dat de politieke strijd in inkrijk te veel was ontaard in een ^iht naar een zetel in het parlement en ur een ministerspost, met gevolg, dat f regeeringen elkaar met ontzaggelijke elheid opvolgden, tot groot nadeel voor t land, daar Iedere stabiliteit in de re- Hing ontbrak. Dientengevolge kwam de ier met voorstellen tot grondwets- ng, waarvan een der voornaamste i, dat de president voortaan het recht i hebben om de Kamer te ontbinden, tans_na een zitting van één jaar; daar- pe werd getornd aan de rechten van i Senaat, welk lichaam totnutoe zijn I moest geven voor zoo'n Kameront- illng. Bovendien wilde Doumergue van b nieuwe recht spoedig gebruik maken jnndaar een voorstel om tevoren drie ulfden der begrooting voor het vol- :c jaar goed te keuren, opdat de re- ping inmiddels rustig zou kunnen ver- r gaan zonder moeilijkheden op haar te vinden. Ilen en ander eischte van het parle- Vnt zelfopoffering en daartoe is dit niet tnaat gebleken. Speciaal de radicalen pben zich niet gewonnen willen geven bhun verzet heeft Doumergue, die zich i het laatst toe wilde houden aan de mocratie, ten val gebracht. Toen de 'kale ministers onder leiding van Her in den ministerraad stemden tegen te plannen van Doumergue en niet Hen toegeven en tenslotte hun ontslag uien. trok de premier de consequenties [nam afscheid van de door hem persoon- R niet geambieerde taak. [Ontegenzeggelijk heeft een en ander wtr het volk de reeds bestaande nei- 1 tegen het parlementarisme aanzien- i aangewakkerd, al is dit niet in de- istraties tot uiting gebracht, daar men nieuw bloedbad wilde voorkomen, als gevolg van de wetenschap, dat pas gevormde „roode front" een ®engaan van socialisten en commu- kn, met de winst voor de laatsten, zoo i reeds gebleken is! niet zou aarze- look op straat te verschijnen. Doch de Sierlijke afkeer van het huidige stel- is gegroeid en daarvan zal men eens t wrange vruchten plukken. |k partijen hebben gevoeld, dat spoed pdig was in het oplossen der crisis, om per te voorkomen en Flandin is er in agd om hr één dag tijds een nieuwe peering in elkaar te zetten, die weder- een regeering van den Godsvrede heet. J hoeverre het dit zal blijken zal nog 'kien worden afgewacht. Het niet wil- meedoen van iemand als Tardieu «Pt ernstigen twijfel op! Ihuidln heeft natuurlijk de geschilpun- f waarover zijn voorganger sneuvelde l'ielaten en tevens de grondwetsherzie- r"" verschoven tot later order. Hij wilde Fbt den nadruk leggen op de economi- en finantieele gezondmaking van land, zoodoende trachtend in het ge- w komen bij links, van wie hij waar- ."'inlijk steun noodig zal hebben. L™geering en parlement zijn intusschen gevolge van deze gebeurtenissen ver ban het volk afgekomen dan ooit en tegen Doumergue wel geuite beschul- dat hij wegbereider was voor het 4>®e. kon tenslotte wel eens met meer PM worden gebezigd tegen degenen, die E®crisis hebben veroorzaakt. De schijn rethans bijzonder s^erk tegen hen! 1*" Europa heeft de Fransche crisis vrij- Egedomineerd buiten Europa kan het- worden gezegd van de verkiezingen oe Vereenigde Staten. De partij van ;®°ent Roosevelt heeft daarbij een jaste overwinning behaald op de re- ™jieinen. In beide regeeringslichamen "Moten de democraten thans na deze rang over een ruime twee-derde ™«rheid. Met overweldigende eenstem- :jd heeft het volk zich uitgesproken z.g. New Deal van den president 1^;. heeft deze nog niet dat succes ge- 'dat hij zelf en met hem het volk '"hoopt toch heeft, men blijkbaar .jj.twen. dat tenslotte Roosevelt de l('„ 'Migheden de baas zal kunnen wor- Ih*.aan sociale wetgeving arme land I de richting te worden geleid, die TWEEDE KAMER. ALGEMEEN DEBAT RUKSBEGROOTING. De Minister-President heeft het beleid van zijn kabinet uitvoerig verdedigd, al werd het laat voor hij aan 't woord kwam. Te voren waren wij over de staart van het debat (in eersten termijn althans) ge kropen, welke staart bestond uit de heeren Kersten en Bongaerts. De eerste oefende nogal scherpe critlek op de Regeering. omdat zij niet openlijk heeft erkend b.v. in de Troonrede dat de ellende van dezen tijd een gevolg is van de zonden en „van de overtreding van Gods geboden". Inplaats van dit te doen stijft de Regeering het volk in die overtre ding! riep de afgevaardigde uit. Hij en de zijnen zijn voor het wettig gezag, maar dit gezag moet zich onderwerpen aan Gods ordonnantiën, en dat doet het kabinet niet. Velen hebben God van den troon ge- stooten en gelooven in den sterken manl riep ds. Kersten uit, en hij deed een scher pen aanval op de Protestantsche partijen, die het geloof verzaken en in voortduren- den strijd handelen met art. 36 der Ge loofsbelijdenis, in het bijzonder op de Cal vinisten, die bij de herdenking der Af scheiding zelfs Roomsche ministers uit- noodigden. Hij gaf allerlei financieele en economische wenken, drong vooral op sterke bezuiniging aan, en noemde het goddeloos, dat de Regeering den veestapel afslacht. In een hartstochtelijk betoog, door den voorzitter enkele malen onder broken naar aanleiding van te krasse uit drukkingen, vroeg ds. Kersten aan de Re geering rekening te houden met de be zwaren van die boeren, die op godsdien- lige gronden zich tegen de vee-afslachting verzetten Toen zijn rede uit was. kreeg ds. Kersten een reprimande op den koop toe. Want de voorzitter verklaarde, dat hij de woorden van den spreker: „De Regeering stijft het volk in de overtreding van Gods geboden" uit het verslag in de Handelingen zou schrappen, omdat ze ontoelaatbaar waren. Intusschen: Het wil ons wel eens voorkomen, dat de heer Kersten in de Kamer niet altijd even billijk en verdraagzaam wordt behandeld. Al blijft hij er nog al geduldig en zelfs goedlachsch onder. En toen hield dan de Minister-President zijn rede, waaruit wij hier 't voornaamste zullen aanstippen. Hij heeft verschillende speciale onder werpen verschoven naar de betrokken hoofdstukken der begrooting; over ver schillende andere sprak hij slechts een enkel woord. Zoo herhaalde hij, dat er een wetsontwerp op komst is, om de veelbe sproken cumulatie tegen te gaan; zoo ver klaarde hij weinig te kunnen zeggen in zake Nederlands houding tegenover Rus- lands toetreding tot den Volkenbond, om dat zulke buitenlandsche aangelegenhe den van delicaten aard zijn; zoo ontkende hij, dat Nederland min of meer zou mee doen aan een bewapeningswedstrijd, om dat er niet genoeg bezuinigd zou worden; de internationale toestand noopt tot voor zichtigheid en er is al veel bezuinigd. In zake de onderwijs-bezuiniging sprak de Minister een duidelijk woord: ook het bij zonder onderwijs zal, met behoud dei- grondwettelijke vrijheid, moeten bezuini gen, het dient zich vrijwillig denzelfden maatstaf aan te leggen als de Regeering bij het openbaar onderwijs doet, maar. ge schiedt dat niet, dan zal de Regeering maatregelen moeten nemen, want de be zuiniging is dringend noodig Dr. Colijn. Een mededeellng, die van moed en van rechtvaardigheidszin getuigt. De geest der gelijkstelling legt inderdaad hier een ver plichting op het bijzonder onderwijs. Met groote stelligheid en kon iets anders worden verwacht? heeft de Premier afgewezen de verzoeken om am nestie voor de muiters van „De Zeven Pro vinciën". Het gepleegde feit was zóó ern stig. zei hij, dat reeds het vragen om amnestie ongerijmd is. Eveneens wees dr. Colijn af de aandrang om een speciaal onderzoek in te stellen naar de wapen- fabricage in ons land. Deze staat reeds onder controle; een onderzoek is over bodig. Uitvoeriger was de Minister-President natuurlijk in zijn uiteenzetting van de economische politiek der Regeering. Zü doet wat zij kan om verbetering te bren gen, met name wat betreft de ondersteu ning van het bedrijfsleven en de bestrij ding der werkloosheid. De Minister ge bruikte hier het aardige beeld: de Regee ring is als een brandweer, die van de eene ramp naar de andere rent. En als de brand gebiuscht is, is er vaak verbouwing noodig, want men moet nu eenmaal in het huis blijven wonen. De Minister heeft in het licht gesteld, het op moet. al zijn niet alle maatregelen even d eltreffend gebleken. Roosevelt is thans oppermachtig in het congres' Maar dit legt ook zware verplich tingen od zi'ti schouders, te meer. waar een krachtige oppositie ten eenenmale ontbreekt dat men de schuld van de crisis niet op één plaats mag en kan zoeken. Er zijn heel wat oorzaken voor de veranderingen in de economische structuur en men kan de schuld daarvan niet aan 't liberalisme geven. Juist. Even ongerijmd als wij de theorie van sommige liberalen vinden, dat er geen crisis zou zijn gekomen als de heele wereld maar liberaal was geweest, even ongerijmd Is het om het liberalisme als de zondebok aan te wijzen Maar wat nu zei de Minister ook de oorzaken mogen zijnwe moeten ons aanpassen, ook al zouden de buitengewone omstandig heden niet blijvend zijn. De minister stelde in het licht, dat er, nationaal en interna tionaal, in deze richting al heel wat is be reikt, maar steeds zullen Nederland en Indië de rest van de wereld noodig heb ben. In autarchie kunnen zij niet opgaan. Toch, al is er ook inzake de aanpassing in ons land al Iets bereikt: er is nog geen vaste toestand; het is een toestand zoe ken waar is het eind? Dit zoeken geldt ook, gelijk de minister te kennen gaf, de nieuwe ordening van het bedrijfsleven. Men roept er om, maar men blijft vaag; er zijn weinig concrete denkbeelden; en zal uit de maatschappij zélve moeten opkomen. Intusschen, uitdrukkelijk verklaarde de Minister dat ook hij een ingrijpende wij ziging in de economische structuur van nijverheid en landbouw noodig acht. Maar: voor de oprichting van een centrale industrie-bank gevoelt de Regeering niets. Zonder staatskapitaal en staatsgarantie is zij niet mogelijk, en hiertoe kan de Re geering niet overgaan. Over regionale ban ken valt echter te praten. De Minister-President wees er met na druk op, dat de Regeering ter verbetering van den toestand en ter aanpassing niet stilgezeten heeft, maar allerlei regelingen trof. Zij heeft zich waarlijk niet alleen met de salarissen beziggehouden Overal zijn verliezen geleden; ook met de kapi talen. Maar aan gedwongen verlaging der hypotheek-rente kan de Regeering niet denken: dit zou „onmetelijke gevolgen" hebben. Inzake de delavuatie, die de Re geering blijft afwijzen, gaf de Minister nogmaals een toelichting. De politiek van aanpassing aan den toestand blijft de meest-gewenschte en op dezen weg zal de Regeering doorgaan. Inzake de werkloos heid zal eveneens worden gedaan wat kan. Wij staan er niet slechter voor dan andere landen. Inperking van den arbeid der ge huwde vrouw acht de Regeering ge- wenscht: zij heeft trouwens overal plaats. Ook op de vervanging van vrouwelijk door mannelijke krachten in het algemeen blijft zij letten, maar dit is iets ingewik kelder. Inzake de steunregeling aan werk- loozen stelde de Minister de vraag, in welk land zij beter is dan bij ons. In deze vraag lag natuurlijk het antwoord opgesloten. Nergens. Intusschen verklaarde de Mi nister, dat de Regeering bereid is meer ruimte te laten voor de particuliere lief dadigheid. zonder dat de steun wordt ver minderd. Particulieren zullen dus nu een „winterhllfe" op touw mogen zetten, naast de overheids-steun; er zal daaromtrent overleg worden gepleegd. Overigens zijn, ter bestrijding van de werkloosheid, tal van voorstellen als uitvloeisel van het 60- millioen-plan in onderzoek. Het eigenlijke politieke deel in 's Mi nisters rede was zeer kort. Begrijpelijk, Ook in het debat stond de politiek op den achtergrond. Ten aanzien van de natio- naal-socialistische beweging verklaarde de Minister, dat de uitsluiting niet langer gehandhaafd zal worden dan noodig is. Zijne Excellentie besloot met de verze kering, dat de Regeering, met Gods hulp, en in samenwerking met het Parlement, ons land zoo goed mogelijk door de crisis wenscht heen te helpen. Ziehier een samenvatting van de voornaamste punten uit 's Ministers zake lijke. rustige, inhoudrijke rede. Zij vestigde opnieuw den indruk, dat de Regeering zich met stelligheid de hoofd lijnen van haar politiek heeft uitgestip peld. Maar een wonderdokter is ook zij niet. Zij erkent de groote onzekerheid; zij geeft toe dat zij tast en zoekt. Moge het Parlement zijn taak en zijn plicht beseffen, om naast en met het ka binet te arbeiden aan verbetering en be houd. De discussie in eersten termijn gaf reden om te vertrouwen, dat dit gebeuren zal. En nu zal Dinsdag minister Oud nog het financieele beleid toelichten. HAGENAAR. RECLAME. 7550 Groote sorteering Series Pakketten en Postzegels per stak. Ka-Be albums nieuwste uitgave. C. v. LEEUWEN Lokhorststr. - Tel. 1937 BRAND IN SIGARENFABRIEK. Schade op 50.000 gulden geschat. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een gedeelte van de sigarenfabriek van Majoie aan het Wil- helminapark te Tilburg. In deze afdeeling die totaal uitbrandde, waren o.m. de sigarendrogerij en de kistenmakerij on dergebracht. Een groote voorraad sigaren en een aantal kisten werden een prooi der vlammen. De schade, die door verzekering is gedekt, wordt op een halve ton geschat. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op den rijksstraatweg van Moerdijk naar Zevenbergschen Hoek is de 14-jarige Re nters toen hij naar huis terugkeerde, door een auto gegrepen en gedood. De jongen, die de ambachtschool te Breda bezocht, had iuist. het station Lage Zwaluwe ver laten. De politie onderzoekt, of de oorzaak van het ongeluk wellicht gezocht moet worden in het rijden met verblindend autolicht. HET GEHEIM VAN WOLVEGA. FANTASIE VAN EEN OVERSPANNEN JONGEN? Zonderlinge houding van wethouder Muurling. Door „De Stellingwerver", het plaatselijk blad te Wolvega, wordt het volgende ge meld omtrent het geheim van Wardenier, den jongen „uitvinder", die gisteren in overspannen toestand naar een zenuw inrichting is gebracht. Hoe langer hoe meer begon na de ont hullingen van de vorige week het vertrou wen in de mededeelingen van den heer Wardenier te zakken. Het was b.v. in den aanvang al medegedeeld, dat voor zijn vinding over de geheele wereld patent was verkregen. Wel meende men zich te her inneren, dat hij gezegd had, dat het in Engeland nog niet geheel voor elkaar was. Bij onderzoek bleek ons echter, dat bij den Octrooiraad te 's-Gravenhage niets bekend was, en toen wij dit aan Wardenier mededeelden, antwoordde hij dat hij dat ook niet had beweerd, nTaar dat bij een octrooibureau een aanvrage was gedeno- neerd. Er kwamen langzamerhand meer dingen minder vast te staan. Zoo reden wij Don derdag met den gemeente-veldwachter naar Zwolle en bezochten daar de ma chinefabriek, waar volgens beweren van den heer Muurling acht van zijn motoren zouden worden gemaakt. De fabrikant zeide ons. Wardenier in het geheel niet te kennen. Toen laatstgenoemde daarover onder vraagd werd, zeide hij, dat hij nooit had beweerd, dat de motoren bij dien fabrikant besteld waren maar hij dacht er over ze daar te laten maken. Deze en meer andere onjuistheden had den al enkele dagen ook bij den burge meester en anderen het vertrouwen in de vinding van Wardenier aan het wankelen gebracht. Donderdag werd onder leiding van den burgemeester een zeer scherp on derzoek ingesteld, waarvan de uitslag was. dat het vertrouwen In de groote plannen voor Wolvega dermate is geschokt, dat thans het geloof in den geheelen opzet is verdwenen. Op alle manieren is getracht van de z.g. uitvinding iets te weten te komen en waar de motor zich bevindt, die hij beweerde gereed te hebben. Wardenier, die tot heden nog niet anders verklaarde, dan dat de motor er is. zeide echter, dat deze nog niet geheel bedrijfsklaar was. Maar de volgende week kon hij haar laten draaien. In de ver onderstelling, dat vrees voor straf hem weerhield de waarheid te zeggen heeft men hem op dat punt gerust gesteld. Hij verklaarde toen, dat er geen motor was, maar hij voegde er aan toe, dat hij tol zijn verklaring was getart. De „Tel." heeft een oogenblik gesproken met wethouder Muurling, wiens naam tn deze zaak meerdere malen is genoemd. Hij vertelde het volgende; „Mijn geheele bemoeienis in deze zaak is geweest het brengen van den uitvinder naar het gemeentebestuur. Ik zag daarin een gemeentebelang. Nadat de uitvinder met B. en W in contact is gebracht, heeft de burgemeester den jongen geheel en al naar zich toe getrokken. Hij nam hem voortdurend mee op reis; o.m. zijn ze samen naar Hengelo geweest. Wij wet houders, kregen slechts weinig van de plannen te hooren. Niemand van ons heeft coit den motor gezien. (Dit is lijn recht in strijd met wat de heer Muurling aan de „Mepp. Crt." verklaard had! Red. L. D.), naar mijn weten ook de bur gemeester niet. Deze heeft dé vorige week de veel gecritiseerde persconferentie bij elkaar geroepen. Ik heb hem in krachtig termen bezworen dat nooit te doen, daar ik de zaak nog niet rijp genoeg achtte, doch de burgemeester was zoo zeker van zijn zaak. dat hij zijn wil doorzette. Verder heb ik er voortdurend bij hem op aange drongen om meer klaarheid te krijgen. Ik geef toe, dat het gemeentebestuur door die persconferentie een zekere ver antwoordelijkheid op zich heeft geladen. Ik beschouw die conferentie dan ook als de grootste domheid in deze geheele affaire, maar u moet niet vergeten, dat wij allen te goeder trouw en in het belang van de gemeente handelden." De burgemeester, tot wien de correspon dent van genoemd blad zich vervolgens heeft gewend, zeic»e slechts: „Ik draag de verantwoordelijkheid en zal de critiek moeten aanvaarden. Ik wensch niet mede te deelen op welke wijze Wardenier is overgebracht, doch het is op medisch ad vies. Verder kan ik mij over deze zaak niet uitlaten." Gelijk bekend had de heer Muurling ge sproken van het ei van Columbus. Gisteren nu werd in Wolvega onder hoongeroep een groot bord rondgedragen, waarop een groot ei geteekend was, met het onder schrift „Het ei van Muurling." AUTOBUSONDERNEMER DAGVAARDT HET RIJK. De autobusondernemer Van Z., te Rot- terterdam van wien vier autobussen, waar mee hij een geregeld vervoer van passa giers naar Amsterdam verzorgde, in be slag genomen werden, heeft besloten het rijk in kort geding te doen dagvaarden. Hij heeft hiertoe de hulp van mr. G. de Grooth ingeroepen. De heer Van Z. legt zich bij de inbeslagneming niet neer en wel, omdat hij van meening is, dat een goedkoop autobusverkeer tusschen Rotter dam en Amsterdam den spoorwegen geen concurrentie aandoet. (Tel.) OP HET KANTJE AF. Bij den drukken overweg in den Amster- damschen Straatweg te Utrecht heeft gis teren een ongeval plaats gehad, dat won derlijk goed afliep. Men was bezig met het uitrangeeren van een trein en een goede renwagen werd in de richting van den overweg geduwd De overweg behoefde daarvoor niet gesloten te worden, daar de wagen even voor den overweg zou worden afgeremd. Daar echter plotseling bleek dat de remmen niet functionneerden. Tiid om de boomen nog te sluiten was er niet meer zooda' de overwegwachter geholpen door een rangeerder en een agent, moest trachten, het verkeer, dat aldaar zéér druk is. van de gevaarlijke spoorbaan te houden. Zij slaagden daar gelukkig in zoodat, het dreigend onheil kon worden afgewend. De wagen rolde rustig laags de geopende boomen voorbij. Msb. BENZINEVAT UIT ELKAAB GESPRONGEN. Monteur ernstig gewond. Eergisteravond was een chauffeur van den heer S.. handelaar in bouwmaterialen te Helmond, op de opslagplaats van bouw materialen, gelegen In de Molenstraat, bezig met het vullen van een benzinetank. Plotseling bemerkte hij. dat een vlammetje sloeg uit het benzinevat. waarom hij' trachtte het vuur met zand te blusschen. Dit lukte evenwel niet. waarop hij assisten tie vroeg en een employé van de AP.C. met een sraelblusscher arriveerde. Juist toen deze het apparaat op de vlam had gericht, sprong het benzinevat met een geweldigen knal uit elkaar. De 21- jarige employé J. v. G., vloog onmiddellijk van hoofd tot voeten in brand. Ijlings toegesnelde personen wierpen hem een jas om en rolden hem over den grond waar door de vlammen werden gedoofd. Het slachtoffer, dat vooral aan het hoofd zeer ernstige brandwonden had bekomen werd) naar het, vlak In de nabijheid liggend St. Antonius-Gasthuis vervoerd. De brandweer was inmiddels gearriveerd en tastte het vuur. dat zich intusschen sterk had uitgebreid met verscheidene stralen aan. Men durfde echter den brand haard niet dicht te naderen, daar nog een paar vaten benzine bii de bouwmaterialen waren opgeslagen. Het duurde dan ook niet lang of deze vaten ontploften, waar door meters hooge steekvlammen de lucht) inschoten. De brandweer tastte toen het vuur ener giek aan en wist den brand tot de opslag plaats te beperken. Daar het vuur in de onmiddellijke nabijheid der barakken van het St Antoniusgasthuis woedde werden deze barakken ontruimd Later werden ze weer in gebruik genomen. Het gasthuis heeft geen gevaar eeloopen Door het. vuur zijn een tweetal tractors en een trailer van den heer S zwaar be schadigd, terwid een hoeveelheid eterniet- platen door de hitte In stukken is gebroken De toestand van den heer J- v. G, waa gisteren nog zeer ernstig. DIEFSTAL TE AMSTERDAM OPGEHELDERD. In Augustus is te Amsterdam een in braak gepleegd bij de firma Lissone aan de Leidschestraat. De daders moeten met een valschen sleutel zijn binnengekomen en zijn met een buit van f. 16.000 verdwenen. De politie kreeg weldra vermoeden tegen een vrouw die er vroeger als werkster was geweest. Gisteren zijn twee vrouwen en een man aangehouden en na een lang durig verhoor heeft de man bekend. Het geld is echter niet gevonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. JUWEELENDIEFSTAL TE PARIJS. Een Engelsche dame te Parijs heeft aan gifte gedaan, dat terwijl zij op het infor matiebureau van het Parijsche filiaal der Imperial Airways vertoefde een haar toe- behoorende koffer is gestolen, waarin voor een waarde van 4.000 pond sterling aan juweelen zat. De koffer bevatte o.a. een bracelet van platina, bezet met diamanten, een broche met diamanten en saphieren bezet en eenige diamanten en smaragden ringen. Zij heeft een belooning van 400 pond uitgeloofd voor het terugbezorgen van de juweelen. o BURGEMEESTER GEDOOD. Op den burgemeester van een der Ma- drileensche voorsteden is door Marxisten een revolveraanslag gepleegd. Het betreft een wraakneming van revolutionnaire ar beiders, die in verband met de jongste onlusten ontslagen waren. De burgemeester was op slag dood. HET PROCES-MATOESJKA. In het proces-Matoesjka stelde gisteren de verdediger van den beklaagde voor 11 getuigen te hooren, waaronder de dochter van den beklaagde. Volgens de verklarin gen van deze getuigen zou in een café te Boedapest een hypnotiseur, Leo genaamd, verklaard hebben, dat hij Matoesjka kon hypnotiseeren en hem er toe kon brengen huizen in de lucht te laten vliegen. Ma toesjka legde -opnieuw verklaringen af over den persoon van den hypnotiseur Leo. Hij heeft met hem dertig tot veertig ontmoetingen gehad in Boedapest. Het verhoor van den beklaagde is thans vrijwel gereed. HEVIGE STORM IN VICTORIA. Een buitengewoon hevige cycloon heeft het westelijk gedeelte van Victoria ge teisterd en groote schade aan den oogst toegebracht, terwijl door overstroomingen talrijke huizen zijn beschadigd. Heywood, een dorp nabij Portland, werd zwaar ge teisterd. Drie mannen die onder een boom voor het noodweer wilden schuilen, werden door den bliksem gedood Een boerderij werd geheel door den tornado opgenomen en ruim 100 meter verder neergesmakt. De bewoner, die in het huis was, werd gedood. De streken van Mildura werden eveneens geteisterd en een gedeelte van den spoor weg MilduraMelbourne weggespoeld. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN TANKSCHIP. Het tankschip Caliche, dat een groote landing olie en bezine aan boord had is in de A-merik. wateren in de lucht gevlo gen. Een lid der bemanning wordt vermijt, terwijl elf personen ernstig gewond zijn. De ontploffing was ontzettend Er was in het geheel een hoeveelheid van 30 000 barrels olie en benzine aan boord. Een onderzoek wordt ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9