INAUGUREELE ORATIE VAN PROF. DR. W. A. GODDIJN 75*te Jaargang ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 No. 22896 ONZE KNIPSELPRIJSVRAAG OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BIJ ZIJN AMBTSAANVAARDING ALS BUITENGEWOON HOOGLEERAAR DE HULDIGING DER „UIVER"-BEMANNING. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADyERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewysnummer 5 Cts. Bureau Noordeinébplelri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTjj Voor Lelden per 3 maanden f. 2 35; per week (.0.11 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0. Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. WIJ herinneren er aan, dat de inzen dingen op onze Knipselprijsvraag a.s. Maandagmiddag uiterlijk om 5 uur ln ons bezit moeten rijn. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden; gezien het verzoek van A. P. van Leeu wen om vergunning tot het uitbreiden van de zouterij, rookerij en vleeschbewer- hngslnrlchting in het perceel Noordeinde No. 37, kadastraal bekend gemeente Lei den. Sectie F. No. 934; gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 24 Novem ber 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht vestigen, dat niet tot beroep gerech tigd zijn zy, die niet overeenkomstig art. n der Hinderwet voor het gemeentebe- ituur of een zijner leden zyn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te luchten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, jtdden, 10 November 1934. 1094 DE UIVER-DAG. N DE WEG AALSMEER-SCHIPHOL WORDT AFGESLOTEN. In verband met de huldiging van de lver-bemanning op 21 November op hiphol vernemen wij nader dat alléén weg Aalsmeer-Schiphol voor het ver leer zal worden afgesloten. Langs alle ere wegen zal men dus de vlieghaven ~en bereiken. Gelijk reeds gisteren is emerkt zullen auto's en autobussen, tuuriyk voor zoover er ruimte beschik baar ls, op Schiphol kunnen parkeeren. TARIEVEN SLACHTHUIS. De commissie van beheer over het ■nbaar Slachthuis acht het noodig de 'erordenlng, regelende de heffing van be lastingen voor het gebruik van die inrich- "g op enkele punten te wijzigen. De eerste van de door haar voorgestelde «gingen betreft een verlaging van het «bef, mede geldende voor eventueele slachtingen ten behoeve van de Neder- «ndsche Veehoudery-Centr. door vleesch- arenfabrikanten. Zooals bekend, heeft de «egeering onlangs besloten opnieuw over gaan tot afslachting van een groot aan tal runderen (150.000 stuks), waarvan het leesch weder ln blik zal worden gecon- aveerd. In verband nu met de door de ageering vastgestelde vergoeding per blik #)n de vleeschwarenfabrikanten eerst dan bereid van hun zijde aan de uitvoering 'ar dezen Regeeringsmaatregel mede te Nerken, wanneer die voor hen door veria- Wig van het slacht- en keurloon Iets meer banend kan worden. Onder deze omstan digheden acht de commissie van beheer bet noodig 't thans geldende tarief van f 3 f-2 per dier uitsluitend voor boven bedoelde slachtingen te verlagen tot f. 2 1.1.50, al naar gelang het te slachten Jler niet of wel in het bezit van de beide binnenmelktanden is. Met dit voorstel kunnen B. en W. zich j.ebeel vereenigen, aangezien het doen aachten van de runderen door de alhier vjvestlgde vleeschwarenfabrikanten tot 'n ™et onbelangryke verruiming van de •erkgelegenheid gedurende eenige maan- aen zal lelden en derhalve aan de bestrij ding van de werkloosheid bevorderiyk zal "in, terwijl de gemeente door de groote bbbrelding van het aantal slachtingen rechtstreeks zal worden gebaat. de tweede plaats geeft de commissie »b beheer ln overweging het invoerkeur- r® 'an spek, dat door de z.g.n. Leidsche 5™®htrale ten behoeve van de Neder- slaSt Veehouderij-Centrale aan het «bthuis alhier wordt ingezouten of op to f" in afwachting van den uitvoer ïr? het buitenland, te verlagen van 2 "t tot 1 cent per K.G. Ook dit voorstel, er toe zal kunnen leiden, dat mede Si 'érnstig uit niet bij den Leidschen Ik"bgsdienst aangesloten gemeenten, al- 4t ?rdt '«gezouten en opeeslagen heeft instemming van B. en W. |,j°5e2ien de bovengenoemde wyzigln- hn, t spoe<l'g mogelijk behooren in wer- iM.i i'reden, wordt als datum van ln- (Itll g 1 November 1934 voorge- OVER „PHARMACOGNOSIE EN PHYTOCHEMIE IN VER BAND MET NED-INDIÊ" Onder groote belangstelling heeft prof. dl'. W. A. Goddijn, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de Pharmacognosie aan de Leidsche Universiteit gistermiddag in het groot-auditorium van het acade miegebouw zyn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: Phar macognosie en Phytochemie in verband met Nederlandsch-Indië. Professor Dr. W. H. Goddijn. Aan deze rede is het volgende ontleend: Nadat spr. had medegedeeld, dat hij in verband met het ontydig afdrukken van het persverslag zijner rede in eenige dag bladen, besloten had, by gelegenheid zij ner ambtsaanvaarding een ander onder werp te behandelen, dan eerst in zyn voornemen had gelegen, deelde hy mede, dat hy spreken zou over de Pharmacogno sie en de phytochemie in verband met Nederlandsch-Indië, waaraan hy dan eenige beschouwingen zou vastknoopen over de taak van den pharmacognost. Geneeskunde en geneesmiddelenleer hebben hun oorsprong in het volk Sinds onheugelyke tijden worden wilde planten gezocht en gebruikt als middel tot het voorkomen en genezen van ziekten en kwalen. Spr. haalde eenige voorbeelden aan van den rol, die hierbij door het toe val wordt gespeeld: bekend is bijvoorbeeld hoe Kirke, een reisgenoot van Livingstone, op een goeden dag bemerkte hoe een on regelmatige pols weder regelmatig werd en hoe hy dat in verband bracht met een bitteren smaak, dien hij dien morgen by het tandenpoetsen had bemerkt. Het bleek toen by onderzoek, dat er ln zyn reis- tasch met toiletbenoodigdheden een stuk van een voor pylgif gebruikte stof had gezeten: dit was de ontdekking van stro- phantlne, dat thans als een cardiotonicum belangrijke diensten bewijst. Na er op ge wezen te hebben, dat de volksgeneeskunde nog steeds bestaat, bijvoorbeeld in het Instituut der „herboristes" in Frankrijk, wees spr. op het belang van het toene mende verkeer en de ontdekkingsreizen, die maakten, dat geneesmiddelen ook aan andere volken bekend werden. Gelukkig waren er in alle tijden personen, die, toe gerust met een goede waarnemingsgave en een goede pen, gereed stonden anderen van voorlichting te dienen. Aldus ontston den de beknede kruidboeken, waarvan hier in Europa een der oudste en een der beste wel was dat van Dodoens. en in Indië dat van Rumphius. Nog steeds zijn dergelijke kruidboeken niet uitgestorven, want nog onlangs verscheen er een Nederlandsch kruidboek en van het bekende boek van mevr. KloppenburgVersteegh over Indi sche geneeskrachtige planten, is kort ge leden een nieuwe druk verschenen Spr. herinnerde dan aan den tijd na de Natuurkundige Commissie in Indië, aan den tijd van Reinwardt en Blume, waarop een inzinking volgde, gedurende welke Teysmann zijn onschatbare diensten be wees. Dit was ook de tyd, waarin Jung- huhn en Hasskarl den grondslag legden voor de kinacultuur in Nederlandsch-In- die. later voortgezet door Van Gorkum, de Vrij, Greshoff en Bernelo Moens. Hij rele veerde de wijze, waarop de kinacultuur ontstond en met name het feit, dat Hass karl de eerste kinaplanten via den Leid schen Hortus in Indië invoerde; hij reisde daartoe in Zuid-Amerika onder het pseu doniem van dr. Müller. Uitvoerig ging spr. de geschiedenis van deze cultuur na, waarbij we in den modernen tijd nog moe ten gedenken de namen van Van Leersum, Lotsy en Kerbosch. Als tweede voorbeeld noemde spr. de coca. Toen men deze Amerlkaansche plant in Indië ging aanplanten, bleek er geen cocaïne in te zitten, maar cinamyi-cocaïne dat geen plaatselyk verdoovende werk zaamheid heeft. Gelukkig bleek het later evenwel mogelijk deze stof af te breken en weer tot de gewenschte ecgonine op te bouwen. Deze twee voorbeelden mogen dienen, aldus spr. om aan te toonen. hoe door rationeele cultuur tot de welvaart van bepaalde landen kan worden bijgedragen. Maar ook inheemsche planten leverden belangrijke bestanddeeien. Spr. haalde als voorbeeld hiervan aan de oepas of antjar (Antiaris toxicaria), die den naam heeft van zoo giftig te zijn, dat men niet onge straft den boom kan naderen. Het is een boom, die in geheel Zuid-Oost-Azië in- heemsch is en waarvan de giftige vormen veel minder algemeen zyn dan de niet- giftige. Zeker is de roep van giftigheid niet in die mate verdiend en eerst in het begin der 19de eeuw werden er door Euro peanen onderzoekingen omtrent het melk sap van dezen boom ingesteld; daarbij traden ook Nederlanders op den voor grond, zooals G. J. Mulder, J. E. de Vrij en H. Wefers Bettink; ook Rümke nam aan dit onderzoek deel door zijn studie over de werking van antiarine op het hart. Na De Vry moet Greshoff genoemd wor den als stichter van het Phytochemisch Laboratorium te Buitenzorg. Greshoff heeft pioniersarbeid verricht en in de vijf jaren van zyn verblijf in Indië zeer veel en zeer grondig gewerkt. Spr. ging ver volgens nader in op het werk aan dit la boratorium verricht en noemde hierbij de namen van Boorsma, Gorter, Ultée en de iegenwoordigen chef Koolhaas. Helaas is dit laboratorium thans sterk op den ach tergrond gedrongen en spr. sprak de hoop uit, dat binnen afzienbaren tyd het werk aan dit belangrijke instituut mag worden hervat, immers, terwyl de inlandsche be volking vele honderden geneeskrachtige planten kent, kent de Europeesche weten schap er maar zeer weinig goed en slechts een gering aantal voorloopig Spr. haalde enkele voorbeelden aan van Indische plan ten, die de Nederlandsche Pharmacopee hebben bereikt, bij voorbeeld koemis koet- jing (folla Orthosiphonls staminei) en temoe lawak (Curcuma-wortel). Merkwaardig is, dat sommige Europee sche geneeskundige planten in de Indische cultuur een ander karakter verkrijgen. Zoo bleek Digitalis, ln Indië uit Euro- peesch zaad opgekweekt, daar een veel hooger alcaloid-gehalte te hebben dan in Europa. Hieruit blijkt, dat uit therapeu tisch oogpunt de substitutie niet geoor loofd schijnt; ook de werking der belde vormen bleek niet identiek te zijn. In het laatste gedeelte van zyn rede wees spr. meer in het bijzonder op het belang van een studierichting, die lange jaren zijn persoonlyke belangstelling heeft voor den pharmacognost, namelyk de ge netica. De erfelijkheid met betrekking tot pharmacologische eigenschappen is nog weinig bekend, maar uit de reeds gedane onderzoekingen met Mentha, Artemisia en Digitalis is wel gebleken, hoe noodig een genetisch inzicht voor den pharmacognost is. Naar de meening van spr. moet de pharmacognosie dan ook de haar begren zende wetenschappen blijven volgen. Hierna volgden de gebruiktelijke toe spraken. CURSUS VOOR WERKLOOZEN. Namens de sub-commissie van het Leidsch Crisis-Comité verzoekt men ons mede te deelen, dat nog eenige personen kunnen deelnemen aan den cursus voor electro-techniek en den cursus voor Radio- installatie. Opgaven worden vanaf Maan dag 12 Nov. a.s. van 1012 uur ingewacht aan het Leidsche Volkshuis, Apothekers- dijk 33. o RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand October j.l. op spaarbank boekjes ingelegd f. 151.085.15 en terug betaald f. 166.002,15. Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald f. 14917,-. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 76. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes afgeschreven f. 2250,-. ONZE GOEDKOOPE REISGELEGENHEID NAAR SCHIPHOL. Wij kunnen onzen abonné's mededeelen, dat wij er in geslaagd zijn voor hen een goedkoope reisgelegenheid per autobus te organiseeren ter bijwoning van de huldi ging der Uiver-bemanning te Schiphol op Woensdag 21 November a.s. des nam. te 2 uur. De prijs van den autobusrit is bepaald op f. 1.10 per persoon, retour Leiden Schiphol. Tevens bieden wij onzen abonné's de gelegenheid van te voren toegangsbe wijzen te reserveeren. De prijs daarvan bedraagt: Tribune zitplaatsen f. 3.50 en f.3.staanplaatsen f.1.f. 0.50 en f. 0.25. Aanvragen, zoowel voor de kaarten van den autobusrit als voor de bijwoning der huldiging moeten, met het oog op de te verwachten enorme belangstelling, ten spoedigste schriftelijk of mondeling aan onze loketten ingediend worden (dus niet telefonisch). Zoolang de voorraad strekt zullen wij voor reservcering der autobuskaarten en toegangsbewijzen op Schiphol zorgdragen. Men gelieve duidelijk bij de aanvrage het aantal kaarten te vermelden, evenals welk toegangsbewijs men verlangt. Wij vestigen er de aandacht op, dat de toegangsbewijzen voor Schiphol ook bij de bureaux en bij de agenten der K. L. M. verkrijgbaar zijn; worden deze echter bij ons besteld, dan bespaart u zich veel extra moeite! Wij kunnen deze toegangsbewijzen natuurlijk slechts leveren, zoolang de K. L. M. niet is uitverkocht. Daar een groote toeloop verwacht wordt, geve men zich per omgaande op. Nog zij medegedeeld, dat de kaarten voor de autobus voorzien zullen zijn van een nummer, correspondeerend met dat van de autobus, zoodat een ieder onmiddellijk kan zien, in welken wagen hij moet plaats nemen. Mededeelingen betreffende plaats en uur van vertrek der autobussen vermoede lijk, in verband met de te verwachten groote drukte op de wegen reeds te onge veer 10 u. 30 min. zullen nader door ons bekend gemaakt worden, evenals den dag waarop onze abonné's de bestelde kaarten aan onze bureaux kunnen afhalen. DE DIRECTIE. LEIDSCHE REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. Voor 250 jaar officieel erkend. In een bijzondere godsdienstoefening van aangrijpende ernst heeft gisteravond de Leidsche Remonstrantse he Gemeente in haar kerkgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht het feit herdacht, dat zij voor 250 jaar woor het stadsbestuur officieel werd erkend. De dienst werd o.m. bijgewoond door wethouder Romijn namens het gemeente bestuur en door de hoogleeraTen Heering, Sevenster en Knappert en stond onder lei ding van dr. P. D. Tjalsma uit Rotterdam, die liet zingen lied 7 vers 1 uit den bundel van den Ned. Prot. Bond „Den hoogen God alleen zij eer" en daarna voorging in gebed. Vervolgens los hij uit Psalm 103: Looft den Heere mijne ziel en al wat in mij is, Zijn heiligen naam en uit 2 Kor 4 vers 5. enz .Want wij prediken niet ons zelf. maar Christus Jezus onzen Heer". Spr. wilde het woord voeren naar aanleiding van het woord van den middeleeuwschen mysticus Tauler „Wij menschen dragen den schat der eeuwigheid over het wilde meer van den tijd" en uit Kor 4: „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten". Nadat nog gezongen was lied 6 vers 2 en 3 herinnerde spr. aan de herdenking van het 300-jarig bestaan van het Seminarie der Rem. Broederschap, welke een getuige nis was van dankbaarheid jegens God en tevens van geloof in onze roeping en taak. Thans is het. dankbare nageslacht op nieuw bijeen om te gedenken wat de voor vaderen in goeden strijd hebben gedaan en om daaruit nieuwe krachten te putten voor eigen besef en verantwoordelijkheid. Het feit van de officieele erkenning door het stadsbestuur, thans 250 jaar geleden is historisch schijnbaar van luttele beteeke- nis. maar wijst toch terug naar een be langrijke periode in de ontwikkeling van ons geestelijk leven. De geschiedenis van het Remonstran tisme is overal een bange en lange lijdens tij d geweest en werd hier ter stede ingezet met de plundering van de woning van den hoogleeraar Jan Adriaansznon Knotter aan het Rapenburg (21 April 1619). De vlam- BINNENLAND. Prof. dr. W. A. Goddijn aanvaardt het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le BI.) Herdenking van de officiëele erkenning der Leidsche Remonstrantschc Gemeente. (Stadsnieuws, le Blad), Dr. Colijn beantwoordt de algemeene be schouwingen der Tweede Kamer; ook het bijzonder onderwijs zal moeten bezuinigen. (Pari. Overzicht, 3e Blad). De Uiver-dag op Schiphol; leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs mogen vrijaf hebben. (3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begTOOting van Waterstaat. (Bin nenland, 3e Blad). Het geheim van Wolvega; slechts fan tasie van een overspannen jongeman (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rapport over het Saargebied. (Buiten land, le Blad). Rede van Mc Donald. (Buitenland, le Blad). Het kabinet Flandin bijeen. (Buitenland, le Blad). Tegen opdrijving der prijzen in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad). men van den geloofshaat sloegen destijds hoog op. Schout Bont was wel de grootste ketterjager en gaf Vondel aanleiding tot zijn woorden „Men hoort op 's Gravenstein de Christenzielen steunen". Zóó erg waren in dien tijd de vervolgingen, dat de ge meenteleden per schuit naar Warmondi moesten worden vervoerd om daar een pre diking by te wonen. Tenslotte luwde de haat. een weinig en op den 7den Augustus 1675 kon ds. van Brakel op een terrein tusschen Hooglandsche Kerkgracht en Middelweg den inwijdingsdienst van een eigen gebouw leiden. Eerst 9 jaar later volgde de rechterlijke erkenning van wat destijds smalend het Pakhuys der Remon stranten werd genoemd De hierboven gevoteerde woorden van Tauler zijn wel zeer in het byzonder van toepassing op de Remonstranten van dien tyd. Zy toch beschouwden de erkenning van de godsdiensttg-zedelijke autonomie als een kostbaar pand dat hun was toe vertrouwd en dat zij hebben verdedigd met- heel hun groote geloofskracht. Zy waren zich volkomen bewust van hun groote tekortkomingen jegens God. maar hebben met de hun toevertrouwde talenten gewoekerd en de ideeën van de persoon lijkheid en verdraagzaamheid gepredikt. Daarom zijn wij hier thans in eerbied en bewondering voor het beidend en strijdend! voorgeslacht bijeen. Maar uit dien stryd, komt tot ons de vraag: zy.t gij u bewust, wat gij dragen moet en hoe draagt ge dat.? Er rust op ons een plicht, ons door God opgelegd en die wii moeten vervullen in gemeenschap des geloofs. Moge God, aldus eindigde spr.. ons daartoe dezelfde kracht schenken als waarmede Hij in de 17de eeuw onze voorvaderen heeft, toegerust. De plechtigheid werd besloten met koor zang. orgelspel, gemeentezang van lied 127 vers 3 en gebed. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het Bouwfonds. Prof. Heering verzoekt ons er aan te willen herinneren, dat de tentoonstelling in de Lakenhal, betrekking hebbende op het 300-jarig bestaan van het Remon- strantsche Seminarie, morgen voor het laatst geopend zal zijn. GOEDE VANGST. Vier inbrekers aangehouden. De politie alhier heeft gisteren een goede vangst gedaan door de arrestatie van een viertal jeugdige inbrekers, die zich het vorige jaar aan verschillende in braken hebben schuldig gemaakt o.a. ten huize van D B in de Oranjeboomstraat, by W. A. W. aan de Kastanjekade. bij E. aan den Zoeterwoudsche-weg en bij G. K. aan de Haarlemmerstraat. Het betreft hier meerendeels inbraken, waarbij geen belangrijke bedragen of waardevolle goederen zijn ontvreemd. Een der inbraken, waaromtrent reeds een be kentenis is afgelegd, betreft die in de meubelzaak van den heer K. aan de Haar lemmerstraat. waar zij destyds met een buit van f. 300 zijn vertrokken. De aangehoudenen zijn de 17-jarige D. S.. de 22-jarige J. D. B de 24-jarige C. P. M B. en nog een 23-jarige jongeman, wiens naam wij om tactische redenen nog niet zullen noemen. Allen zyn hier ter stede woonachtig. Het onderzoek wordt voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1