VELO TAFELBILJARTS IS EEN GOED PORTRET EEN WAARDEVOl SLEGTENHORST's Fotowerk» NIEUWE RIJN 46 THIJS IJS EN DE KWADE SLANG LE1DSCH DAGBLAD - Derdê Blad Zaterdag 10 November 1934 BINNENLAND. Berichten vorige oplage. BINNENLAND. Alléén gevestigd: FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. RECLAME. BELASTING VRIJ LAGEN PR|]j ONOVERTROFFEN KWALITEIT Filialen der VELO Waichmachine Maehchappi] DE WATERSTAATS- BEGROOTING. HET VERKEERS VRAAGSTUK. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de begrooting van Waterstaat 1935 ls verschenen, waaraan ls ontleend: Sommige leden verklaarden zich In hun verwachtingen van dezen bewindsman teleurgesteld. Naar hun meening Is hl] ln het verkeers vraagstuk niet voldoende doortastend opgetreden. Enkele leden achtten het onbeperkt ge bruik van wegen door vrachtauto's vol strekt ontoelaatbaar. Andere leden zouden tegen beperking van dat verkeer bezwaar moeten maken. Naar de meening van deze leden zal er diep ingegrepen moeten wor den in het verkeersvraagstuk en zal met name een belangrijk deel van het spoor wegvervoer naar de auto moeten over gaan. Daarmede wachten totdat de Cen trale Verkeers-commlssie een volledig coördinatieplan zal hebben uitgpwerkt. leek ook dezen leden te tydroovend Verscheidene leden drongen aan op in diening van een algemeene verkeerswet. Verschillende leden zouden gaarne ver nemen, welke vorderingen de reorganisatie van den Rijkswaterstaatsdienst sedert het vorige Jaar heeft gemaakt. Eenige leden vroegen of de minister het niet gewenscht acht. bureaux of diensten voor economische bedrijfsorganisatie In te stellen Verscheidene leden brachten weder de kwestie van de collectieve arbeidsovereen komsten ter sprake. ZIJ waren van oor deel. dat de regeering afdoende regeling van deze aangelegenheid niet langer achterwege mag laten. Vele leden zouden gaarne uitvoerig worden ingelicht omtrent het aandeel van dezen minister in de werkverruimings plannen, die met steun van het Werkfonds zullen worden uitgevoerd. Verscheidene leden vroegen of eindelijk in 1935 de zoo vaak bepleite concentratie van de electriciteitsvoorziening kon wor den verwacht. Eenige leden betreurden de afwijzende beschikking ten aanzien van een overlaad- haven aan den Zuidelijken mond van het Julianakanaal te Borghaven. ZIJ vroegen of de minister ln beginsel bereid ls, met het gemeentebestuur van Maastricht te overleggen, wat hier moet of kan gebeu ren. Enkele leden waren van oordeel, dat het op den weg der regeering ligt, te bevor deren, dat er een moderne veerdienst Nu- mansdorp—Willemstad tot stand zal ko men en zouden .gaarne vernemen, wan neer de minister zich voorstelt de verbe tering van de veerverbinding tusschen Middelharnis en Hellevoetsluls ter hand te nemen. Eenige leden vroegen, welk het stand punt van den minister ls ten aanzien van het aanbrengen van een tunnel onder de Nieuwe Maas te Rotterdam. Zij wezen er op. dat het gemeentebestuur van Rotter dam voor dit werk reeds veel heeft ge daan. maar dat het niet mogelijk ls, dat kostbare werk zonder steun van Rijk en Provincie tot stand te brengen. Wanneer tot den bouw van dezen tunnel wordt overgegaan, zou volgens deze leden het maken van 'n brug bij Usselmonde eenige jaren uitgesteld kunnen worden. Verscheidene leden zouden gaarne wor den Ingelicht over den omvang en de ver dere plannen van het buitenlandsch en het opkomend binnenlandsch luchtverkeer. Verschillende leden hadden niet den in druk dat de KIM. wel zoo zuinig be heerd wordt als de tijdsomstandigheden vorderen. Gaarne zouden vele leden worden inge licht omtrent de plannen ten aanzien van reorganisatie van het spoorwegbedrijf. Een uitvoerige discussie had over dit bedrijf plaats. Sommige leden achtten het niet te ver antwoorden. nog eens een extra korting van 5% toe te passen op de loonen van het spoorwegpersoneel. Wederom werd door verschillende leden de aandacht gevestigd op het groote aan tal ongevallen bij onbewaakte overwegen. Eenige leden bepleitten nauwere samen werking tusschen Staatsmijnen en parti culiere mijnen eenerzijds en den steen kolenhandel anderzijds door oprichting van een centraal verkoopkantoor. o NEDERLANDSCHE HANDELSREIZIGERS VEREENIGING. In Atlanta te Rotterdam is een buiten gewone algemeene ledenvergadering ge houden van de Nederlandsche Handelsrei- zlgersvereenlglng onder leiding van den heer P. C. Roos, uit Rotterdam. Aangenomen is een voorstel van het hoofdbestuur om de Fondsenvereenlglng der N.H.R.V. te noemen: Nederlandsche vereeniging van handelsreizigers en han delsagenten en de statutalrfe ultkeering bij overlijden, zooals thans geregeld bij statuten en reglementen der Nederland sche Handelsrelzigersvereeniglng, te re gelen bij afzonderlijke statuten en regle menten, onder den naam Vereeniging tot het verleenen van steun aan de leden der Nederlandsche vereeniging van handels reizigers en handelsagenten. Een voorstel van het hoofdbestuur om dit te machtigen een buitengewoon gesa larieerd bestuurder aan te stellen, werd aangenomen met een amendement van de afdeellng Groningen, luidende: De functie van gesalarieerd bestuurder is onvereenlg- baar met die van algemeen voorzitter, en met een amendement van de afdeeling Den Haag, luidende: Het buitengewoon gesalarieerd bestuurslid heeft ln alle ver gaderingen slechts een adviseerende stem. Tenslotte werden de concept statuten en reglementen van de werkloozenkas aan genomen. o DE BELASTING OP GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN, Naar gemeld wordt, bestaat op het oogenblik bij de Regeering niet het voor nemen tot belastingverlaging voor gouden en zilveren werken over te gaan. DE U1VER-DAG. VRIJAF VAN SCHOLEN VOOR VOORTGEZET ONDERWIJS. Wat er op Schiphol te zien zal zijn. Naar aanleiding van de tot hem ge richte verzoeken heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beslist, dat aan onder zijn Departement ressorteerende Rijksscholen voor voortge zet onderwijs op den dag van de aan komst van de ..Ulver" op Schiphol, of eventueel op den dag voor de huldiging te bepalen, vrijaf kan worden gegeven op zoodanlgen tijd, dat de leerlingen, die dit wenschen, deze nationale gebeurtenissen kunnen bijwonen, mits blijkt, dat een be langrijk deel van de leerlingen daarvan inderdaad het bedoelde gebruik zal ma ken. De eventueel aldus verzuimde lessen behoeven niet te worden Ingehaald. In dien besturen van overeenkomstige gesub sidieerde scholen eenzelfde gedragslijn willen volgen, kan de Minister zich daar mede vereenigen. Bij de aankomst van den „Ulver" op Woensdag 31 November zal het volgende programma worden afgewerkt: 1112: demonstraties, lessen en stunts, uitgevoerd door de heeren Demul en Postma met een F K 46. 12.15: Aankomst en demonstratie van een marine-escadrille. 12.1512.35: Opsleepen van het zweef vliegtuig ..De Adelaar", bestuurder de heer Van Neyenhoff door een motorvliegtuig, de PHFKA. bestuurd door den heer Sluyter. 12.1512.25: Formatievlucht van twee FK 46 en een autogiro. 12.2512.35: Demonstratie van de auto- giro door den heer Schmidt Crans. 12.3512.50: Demonstratie zweefvliegtuig ,De Adelaar". 12.5013.00: Kunstvlucht Tiger Moth, bestuurd door den heer Schmidt Crans. 13.0013.35: Lesdemonstratie van drie schoolvllegtuigen der N.L.S Daarna aankomst van den „Ulver". ALGEMEENE NED. POLITIEBOND. Algemeene vergadering te 's-Hertogenbosch. Ter gelegenheid van het 40-jarlg bestaan van de afdeellng Noord-Brabant van den Alg. Nederlandschen Politiebond heeft deze bond gisteren in Casino te 's-Hertogen bosch zijn 59e algemeene vergadering ge houden. Vooraf ging een officieele ont vangst van hoofdbestuur en afgevaardig den op het stadhuis, waar de congressis ten door wethouder Krijgsman als loco- burgemeester werden toegesproken, wiens rede door den voorzitter van den bond, burgemeester G. W. Stroink uit Steenwij- kerwold, beantwoord werd. Ter opening van de algemeene verga dering hield deze een rede, waarin hy de beteekenis van den bond belichtte. Aan de Koningin werd een telegram van aanhan kelijkheid gezonden. Medegedeeld werd dat tegenwoordig waren 11 provinciale af- deellngen, 69 afdeelingen en 91 leden. Jaarverslag, rekening en verantwoor ding en de begrooting, bedragende f 66.000 werden goedgekeurd. De afdeeling Ensche dé bracht de verslechtingen in de sala- rleering ter sprake en drong er op aan, dat de bond tegen verdere verslechting zou stelling nemen. De bondsvoorzitter verklaarde, dat het hoofdbestuur ten deze doen zal wat mogelijk is. De afdeellng Amsterdam had voorgesteld dat de bond uit de C.N.O.P. zou treden. Dit voorstel kwam niet ln stemming, doch goedgekeurd werd het voorstel-Dordrecht om het hoofdbestuur te machtigen tot dit uittre den te besluiten, zoodra het dit gewenscht acht. Tot lid van de commissie van vakon derwijs, ln verband met het aftreden we gens hoogen leeftijd van den heer Jac. van Waning werd gekozen de heer N G. van der Meij, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage. Als lid van de commissie van beheer der Stichting werd herkozen de heer A. Snij ders, oud-inspecteur van politie te Rot terdam. Tot Ud van de commissie voor het na zien der rekening en voor het onderzoek der begrooting. wegens periodieke aftre ding van den heer J. F. de Buck, adj.-In specteur van politie te Vlaardingen is ge kozen de heer C. Snijders, gemeenteveld wachter te Ter Aar. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen: voor Groningen de heer G. Wis man, burgemeester van Nieuwe Schans; voor Friesland de heer W. Zijlstra, ge meente-veldwachter te Menaldum; voor Utrecht de heer P, G. Maas, agent van politie te Zeist; voor Noord-Holland de heer M. van Ee, agent van politie te Bloe- mendaal. Verworpen werd een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging der statuten, om den ambtenaar, die onder toezicht van het hoofdbestuur de werkzaamheden van het bureau van den bond leidt, ambts halve secretaris te doen zijn. Een voorstel tot statuten-wijziging werd aangenomen. Rotterdam stelde voor een fonds ln te stellen beoogende uitkeerlng aan wedu wen van bondsleden. Dit voorstel werd na bespreking in handen van het hoofdbe stuur gesteld voor nader onderzoek. In principe werd besloten het 50-Jarlg bestaan van den A.N.P.B. in 1937 eenigs- zins luisterrijk te vieren. Aan den heer W. Koster Henke werd het lidmaatschap van verdienste aange boden De voorzitter, die 33 jaren diens werk heeft kunnen volgen, noemde hem het kompas waarop de AN.P.B. vaart en men voelt zich veilig in dien koers. Men verliest hem nu als secretaris, maar niet als medewerker van den bond. De heer Koster Henke sprak een hartelijk dank woord, waarin hij mede den voorzitter, den heer Stroink, huldigde. De voorzitter der afdeeling Amsterdam prees den arbeid van den scheidenden functionaris voor den bond. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur van de C.N.O.P. besloten had bij wijze van waardeering f 100 te storten ln het Koster Henke-fonds. Een 30-tal vragen, die bij de rondvraag zouden behandeld worden, zullen ln het orgaan worden beantwoord. Daarna werd de vergadering gesloten. (N.R.Crt.) HERDENKING LORENTZ-EXPEDITIE. Op 4700 Meter boven Rotterdam. Den 8sten November was het 25 jaar ge leden, dat de Lorentzexpedltle bestaande uit de heeren Mr. H. A. Lorentz, J. W. van Nouhuys en D. Habbema den 4700 meter hoogen WUhelminatop op Nieuw Guinea bereikte Elk Jaar hebben de heeren dit feit her dacht, doch dit 25-jarig jubileum hebben zij op zeer origineele wijze gevierd. Ze zijn n.l. nogmaals naar 4700 meter hoogte ge klommen, zij het ditmaal per vliegtuig! Eergisterochtend om 10.40 startten de heeren Habbema en van Nouhuys, de laatste vergezeld van zijn zoon en dochter, met den Foker F 8 PH—AEI van Waal haven, bemand met de heeren Bach (be stuurder) en Bender (marconist). Op 4700 meter hebben zij een radlotelegram gezon den aan den afwezigen leider der expedi tie, den heer Lorentz, thans gezant in Zuld-Afrika. Curiositeitshalve zij nog vermeld, dat het bericht van het bereiken van den WUhel minatop op 8 November 1909 eerst begin Februari 1910 Nederland telegrafisch be reikte De heer Lorentz zal het telegram van de herdenking vermoedelijk wel bin nen korter tijd ln zijn bezit hebben! o DE BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR DE WERKLOOZEN. Nadere mededeelingen. In de ministerieele circulaire van 24 October j.l over den brandstoffentoeslag voor ondersteunden en voor de bij de werk verschaffing tewerkgestelde werkloozen wordt o m. gezegd, dat niet meer mag wor den uitgekeerd dan voor een arbeiders gezin noodzakelijk moet worden geacht. In verband met vragen, die daaromtrent door eenige gemeentebesturen werden ge steld. wordt vanwege het Departement van Sociale Zaken medegedeeld, dat de beoor deeling te dezer zake geheel aan de ge meenten wordt overgelaten en dat elk ge meentebestuur voor zich zelf dient vast te stellen, hoeveel brandstof een arbeiders gezin ter plaatse geacht kan worden noo- dig te hebben. Alleen dit hoeveelheid mag worden ver strekt. Van Rijkswege ls evenwel als grens ge steld. dat voor dezen bijslag een maximum van f. 1 per gezin per week niet over schreden mag worden. o WIERINGERWERF. Het hoofddorp van de Wieringermeer- polder. Binnen enkele weken kal met den bouw van het derde dorp ln de Wleringermeer, genaamd Wieringerweff. dat ook het hoofddorp zal worden, worden aangevan gen. Het is gelegen in het centrum van den polder ten Noorden van de terp. Aanvan kelijk was dit dorp ln de onmiddellijke omgeving van de terp geprojecteerd, doch wegens de voor bebouwing minder gun stige bodemgesteldheid ter plaatse werd het circa 1 km. noordwaarts verplaatst. De bouw van de eerste 100 woningen ls reeds aanbesteed en gegund aan de firma Kingma. een aannemersfirma te Slootdorp ln de Wleringermeer, voor de som van ongeveer f.200 000 Ook met de uitbreiding van het waterleidingnet naar het nieuwe dorp zal binnenkort worden aangevangen. RECLAME. 1020 LEIDING EN CONTROLE OVER UITVOER. Het nieuwe regeeringsorgaan. BIJ de behandeling van de Clearlngwet ln de Tweede Kamer heeft minister Steen- berghe, blijkens het verslag ln het vorige avondblad, gezegd, dat een orgaan ln voorbereiding is, dat de regeering bi) de exportregeling moet helpen. Omtrent deze toezegging verneemt het „Hbld." thans nog, dat het de bedoeling van minister Steenberghe ls, een orgaan in het leven te roepen ter voorlichting en leiding van en ter controle op den export naar die landen, ten opzichte waarvan Nederland clearlng-maatregelen heeft ge nomen. De minister ls weliswaar huiverig, steeds nieuwe instanties ln het leven te roepen, doch de noodzakelijkheid van dit orgaan staat voor hem vast. Het kan aan een ze kere uitvoering van de clearlngbepalingen ten goede komen. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. DE TRIOMFTOCHT VAN DE UIVER. HULDIGING IN DE SOCIËTEIT CONCORDIA TE BATAVIA. Aneta meldt uit Batavia d.d. 9 Nov.; „Mannen van den daad hebben geen behoefte aan woorden" scheen het motto van de enorme menigte welke in de mili taire sociëteit bijeen was, om met hoera geroep en Wilhelmus-gezang de beman ning van den Ulver te huldigen- Het vast houden aan dit motto was oorzaak dat geen enkele spreker, behalve Parmentler zelf en de Regent van Batavia het woord konden voeren. In de groote socleteit-zaal waren de eerste rijen zetels dichtbezet door de voornaamste autoriteiten van de hoofd stad. achter wie de leiders van handel en scheepvaart met hunne dames gezeten waren. De belangstellenden hadden zich verder gegroepeerd aan de zijkanten van de hoofdzaal en verder rondom de luid sprekers, welke waren opgesteld in den tuin, die ln rood-wit-blauw en oranje licht baadde. Nog nimmer, was Concordia ln zulk een feestelijke kleedlj gestoken. Maar van het moment af dat Parmen- tier en de zijnen de zaal betraden, totdat zij het oogenblik gekomen achtten om zelf het woord te voeren, daverde het gejuich door het groote gebouw en de tuinen en weerklonken onophoudelijk vaderlandsche liederen. Het gevolg hiervan was dat geen offi cieele sprekers, noch de voorzitter van de Koninklijke Nederlandsch-Indische Ver eeniging voor de Luchtvaart, noch de voorzitter van den Volksraad, noch de wnd. gouverneur van West-Java, noch de Burgemeester van Batavia, zich verstaan baar konden maken. Maar een merkwaardige stilte trad in toen de Regent van Batavia, in nationale kleederdracht met den kris in den gordel, gevolgd door den Raden Ajoe en zijn doch ters, die hier studeeren. het podium be trad, terwijl intusschen bij het wegtrek ken van het doek op het tooneel de gama- lan-spelers en Javaaissche zangers zicht baar werden. De Regent verklaarde, dat hij niet ln staat was om met woorden aan zijn be wondering uiting te geven, waarom hU zulks Het doen door zang en muziek. Hierop speelde onder de diepste stilte van de aanwezigen, de gamalan begeleid door de Javaansche zang. een huldelled aan Hollands moed, waaraan verdere glorie werd toegewenscht. Toen na dit plechtig en kleurrijk inter mezzo zich nieuwe sprekers aanmeldden, werden zij door het publiek niet meer aan het woord gelaten, waarop men met «n. voudige aanbieding van geschenken vol. stond. Onder dit alles liet natuurlijk de fee#, stemming niets te wenschen over. Het du- bliek danste ln het rond en zong het hoos" ste lied uit. Alleen Parmentler, Moll Prins en Vin Brugge konden ongehinderd hun dank uil. spreken, waarmede het. officieele gedeelte van den avond was beëindigd. Hierna kon de bemanning eenlgen tijd ln de frissche atmosfeer van den tuin vertoeven, ln ge- zeischap van de dochter en den zoon van den Gouverneur-Generaal benevens van den Intendant en den adjudant van den Landvoogd. Bij stroomen vroeg men om handteekenlngen van de vier van den Ulver. die gewillig worden gegeven Tenslotte bonden de befuifden te mld- dernacht naar huis toekeeren. om heden morgen. opgewekt en monter, met den heer Nlpuwenhuls vertegenwoordiger van de K.L.M. en geëscorteerd door een zestal Jagers naar Bandoeng te vertrekken. Het verdere reisschema voor de vlucht van den Ulver tot Medan luidt als volgt' 14 November van Bandoeng om 7.Ó0; aankomst te Batavia 7.25: vertrek Batavia 8 25; aankomst te Palembang 9.35: vertrek van Palemban» 10 35; aankomst Singa pore 12.50; vertrek van Singapore 1450, aankomst Medan 16.15. alles plaatselike' tltd. o CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de week van 11—18 November dé prijs van het Crlslsbotermerk en van de vervoervergunnlng voor buitenlandse!» boter ls vastgesteld op f. 1.— per kg. o NIEUWE PETROLEUMBRON AANGEBOORD. De Directeur der N.V. Algemeene Explo. ratie Maatschappij ontving bericht der Bataafsche Petroleum Maatschappij dat op het terrein Noord-Kloean een spuitend bron is aangeboord met een productie ?sn 207 M3. water vrije olie per etmaal. RECLAME en blijvend Sint Nicolaas-geschenk Wacht niet tot het laatst en bespreei vroegtijdig. Dit voorkomt wachten. (Fa. M. BONGENAAR) Volgens het weekblad „Handelsbelan- gen" werden gedurende de maand Octobei bij de gezamenlijke griffies in Nederlam gedeponeerd 302 crediteurenlijsten met 1 totaal passief van f. 6.055.678.86 waarvan preferent f. 1.132.205.27. Sedert 1 Januari 1934 werden gedepo neerd 1904 crediteurenlijsten met een to taal passief van f, 36.247.644.32, waarvan preferent f. 7.608.498.08'/,. Uitgesproken: J. Verboon, landbouwers, te Leiden Haagweg 108; r.-c. m.r G. H. B. van der Boom, cur. mr. G. H. E. Nord Thomson, t( Leiden, L. Ph. Bisschops, stucadoor, te Sassen- heim, Willem Warnaarlaan 1; r.-c. mr. H. van Wagenlngen, cur. mr. P. J. Teebaal te Lelden. L. A. van der Meer, kweeker, te Roelof- arendsveen; r.-c. mr. G. Scholtcn, cur. mr, H, P. van Heijst, te Alphen. Opgehevenr H. J. Preenen Pzn. te Sassenheim. N. N., te L. Het secretariaat van het Leidsch Nieuw Tooneel is gevestigd Hout straat 5. M. N., te L. Nader wordt ons bericht, dat het secretariaat van 't Nieuw Leldsca Tooneel voorloopig gevestigd is Hooge- woerd 32a, des Vrijdagsavonds van 8—1» uur. Mej. E. K., te L. Plaatst de vogel tijdelijk in een andere kooi en zet de kool; in een heet sterk sodabad, geheel onder, dompelen, zoodat alle openingen met het sodawater in aanraking komen. Vlierstokjes kunt gij, inplaats van uit branden, beter onderdompelen in terpen' tijd. Wanneer alles weer is opgedroogd en o vogel in zijn kooi is teruggezet, m0^.^ een paar maal in de week de zandbode reinigen en alvorens rivierzand hierop doen, wit Izalpoeder er op strooien. Neem ook de vogel in uw hand en strooit w Izalpoeder, hetgeen bij drogisten wei krijgen zal zijn) onder de vleugels, m schen de veeren van kop en onderzu achterlijf. k Q Geruimen tijd aan het ruien z«o, ook een andere oorzaaê hebben! Heei luis gezien? Wat voert u den vogel. i-i 8. Thijs kwam om een hoek en kromp toen in elkaar want iets vreeselijks zag hij daar. Het gaat nu heel gevaarlijk lijken je moet maar goed eens naar het plaatje kijken. Daar zit een heele groote slang; natuurlijk is nu Thijsje ban" Stms hoedje viel recht neer op des slangs kop en staat daa°r nu potsierlijk midden op - de slang ls vrees'lijk kwaad want hij weet best dat 't hem belach'lijk staat De hoed is ook te klein- hij krilet er hoofdpijn van, terwijl hij, by gebrek aan handen, hem ook niet van zyn kop afzetten kan. Hij sist: Zoo beer - dus dat heb jij gedaan dat komt je duur te staan, jy wilde mij bespot'iyk mak-n; !k zal jou wel eens raken" Thijs is nu erg beducht en neemt zeer overhaast de vlucht

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10