75ste Jaargang DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 No. 22894 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE HULDIGING DER „UIVER"-BEMANNING. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen ■waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeendlng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 C*s. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER CÖURANTi Voor Lelden per 3 maanden f.2:35; per week f,0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd per w«* „MSi Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning Is verleend aan: a. de N.V. Stoombroodlabrlek en Melkinrich ting „De Vereeniging" v/h Koole Nlcola en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de brood-, koek-, beschuit- en zuivel fabriek In de perceelen Levendaal Nis. 71—19, en Geeregracht Nis 115, kada straal bekend Sectie E. Nis. 1308 t/m 1316, 1624 en 1625; b. de Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co., N.V., en rechtverkrijgen den tot het uitbreiden van het wolmaga zijn ln het perceel Heerengracht Nis. 36 en 38, kadastraal bekend Sectie I. No. 2673; c. de N.V. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de wollendekenfabriek ln de perceelen Vestestraat Nis. 28, 30 en 32, kadastraal bekend Sectie I. Nis. 1126, 1822, 2170, 2171, 2305, 2608 en 2635. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 8 November 1934. 909 Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij voor de door de firma Burgersdijk en Hlermans gedurende 821 November a s. te houden boekenveiling en voor den ver koop op de door den Naaikrans „Sancta Clara" op 11 November a.s. te houden lancy-fair, ontheffing hebben verleend van het voorgeschreven winkelsluitings uur. 908 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. JUBILEUM BIJ DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Heden herdenkt J. Glasbergen, gasstoker aan de Stedelijke Lichtfabrieken, dat hij 25 jaren aan genoemd bedrijf werkzaam is. Dank zij de goede verstandhouding met zijn kameraden in de koolgasstokerijdie daartoe het initiatief namen, is het voor Glasbergen vandaag een echte feestdag geworden! Zooals gebruikelijk werd hij vanmorgen eerst ten kantore der fabrieken in de Directeurskamer ontvangen om aldaar in tegenwoordigheid van zijn chef eerst de felicitatie van de directie ln ontvangst te nemen. Hierop volgde de huldiging door het personeel der koolgasfabriek waartoe de jubilaris zich met familie begaf naar het schaftlokaal dier fabriek, dat voor deze gelegenheid feestelijk was versierd en waar hij door zijn kameraden hartelijk werd begroet. Een hunner deed het woord en begon met den jubilaris en zijn familie hartelijk geluk te wenschen. Hij herinnerde aan den prettigen, gemoedelijken omgang tusschen Glasbergen en de kameraden en bood bem namens het personeel een geschenk aan met den wensch, dat hem dit nog langen tijd aan dezen feestdag zou mogen herinneren. Hierna maakten alle aanwezigen van de Belegenheid gebruik om den jubilaris nog Persoonlijk de hand te drukken, die op zijn beurt bedankte voor de vriendelijkheid hem op dezen dag betoond, waarna hij vertrok om verder in huiselijken kring te verkeeren. CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. bezingen van prof. mr. Van Bemmelen en dr. Duyster. Gisteravond werden voor het Criminolo gisch Instituut voordrachten gehouden "Oor prof. rnr. J„ M. van Bemmelen over nvalschheidsdelicten" en door dr. M. "hyster over „Schriftvervalsching". Dr. Duyster behandelde in aansluiting met zrjn vorige voordracht het vergelij- S sfhriftonderzoek. Voor het verge- ir! t- schriftonderzoek of het schrift- uentiteltsbewijs is de kennis van grapho- °gie niet noodig, aldus spr. Indien het Hogelijk zou zijn zonder graphologie '«entiteit van twee of meerdere hand- v„,'ten vast te stellen, dan zou men in T„L9°sten (Nederlandsch-Indië, Voor- Egypte) waar handschriften met ipv verscheidenheid van karakters z b'neesehe. Bengaleesche, Arabische, ""Sjuhatraansche, Boegineesche, Ja- voort Butaksche, Balineesche etc.) vorkomen en waarvan men maar zeer wmÏ? 'eet omtrent de graphologische i die dergelijke handschriften be- rsctien, nimmer een handschriftonder- kunnen verrichtcn verb ï'zondere kenmerken van de sterk oe v en êecompliceerde zoomede van nwJereenvoudigde en afgeslepen letters OM.r en PVhnaire koumei :en. Er wordt Büv ex -Ëemaakt tussi: t.: zeldzame, ken en vaak voorkomende, niet indivi- dueele of secundaire kenmerken. Onder schriftenkenmerk wordt verstaan iedere onbewuste afwijking van den normalen, op school geleerden vorm. Voor de schrift- vergelijking moeten de primaire kenmer ken zeldzaam zijn, en onbewust, zoo mo gelijk onveranderlijk voorgebracht wor den. Spr. ging hierna na hoe in het alge meen een vergelijkend schriftonderzoek verricht wordt, waarbij hij er op wees. dat het niet zoozeer gaat om de beteekenis van de schriftteekens dan wel om het figuurtje zelf, het graphisch beeld. Hierna behandelde dr. Duyster op welke een handteekening onderzocht wordt of ze echt dan wel valsch is, waarbij spr. allereerst inging op de wijzen waarop een handteekening valschelijk nagemaakt kan worden en hoe aangetoond wordt, dat bij het namaken een mechanisch hulpmiddel gebruikt is. Indien geen sporen van een mechanisch hulpmiddel te vinden zijn. dan Is de handteekening uit de vrije hand ge steld. Absoluut aan elkaar gelijk zijn twee handteekeningen van één en denzelfden persoon nooit, doch daarin komen wel re latieve constanten voor, die een verval- scher nimmer in een nagemaakte hand teekening brengen kan, omdat zij gebon den zijn aan de individueele uitdrukkings beweging. De relatieve constanten zijn te vinden door het trekken van lijnen door be paalde lijnen en°/oof punten van authen tieke handteekeningen van een en den zelfden persoon. De aldus verkregen lij nensystemen verschillen niet veel van elkander en komen in hoofdzaak met elkander overeen. Trekt men een dergelijk lijnensysteem bij een nagemaakte uit de vrije hand gestelde handteekening, dan wijkt dat lijnensysteem belangrijk af van dat getrokken bij de authentieke hand teekening van den persoon wiens hand teekening valschelijk is nagemaakt. Prof. mr. J. M. van Bemmelen begint met te wijzen op het feit, dat de juridi sche literatuur over deze delicten vrijwel geheel dateert uit de laatste decennia der vorige eeuw. Dit is een verschijnsel, dat ook bij de behandeling van andere delic ten valt op te merken. Spr. meent het te kunnen wijten; lo. aan de opheffing van de verplichting tot het schrijven van een dissertatie; 2o. aan de verplaatsing van de belangstelling, die zich thans meer richt op den delinquent en zijn psychische eigenschappen dan op het delict en de juridische moeilijkheden, die de formu leering en berechting daarvan meebrengt; 3o dat in het bijzonder bij de valschheids- delicten de questie van de techniek van het misdrijf en van de opsporing daarvan een groot gedeelte van het interesse ook van de juristen tot zich heeft getrokken. Toch acht spr. thans de tijd weder ge- Komen om ook aan de juridische zijde der valschheidsdelicten opnieuw aandacht te besteden. De delictsomschrijving staat, dank zij den strijd over de al- of niet toe laatbaarheid der analogie en dank zij het nieuwe Russische strafwetboek en de Duitsche voorbereidingen voor een nieuwe codificatie opnieuw in het centrum der belangstelling. Bij lezing van het prae- advies van mr. J. P. Hooykaas woor de vergadering van de Ned. Jur Ver. van dit jaar en van de Denkschrift-Kerrl lijkt, het of bij de formuleering der valsch heidsdelicten volstaan zou kunnen worden met enkele wetstechnische verbeteringen in de omschrijving dezer misdrijven. Spr. is het hiermede niet eens. Hij meent, dat terwille van een betere en effectievere be strijding dezer delicten het noodzakelijk zal zijn de omschrijving dezer feiten aan zienlijk te vereenvoudigen, terwijl tevens de dikwijls abnormaal groot verschillen in maximumstraf niet meer gerechtvaar digd zijn. Spr. hoopt, dat een eenvoudiger formu leering er toe zal bijdragen, dat de valsch heidsdelicten beter dan thans het geval is. zouden kunnen worden bestreden. Dat zulks noodzakelijk Is. toont hij aan met de cijfers van de statistiek. Ter zake van valschheid in geschrifte werden in 1932 2-maal zooveel individuen veroordeeld als in 1914. Tenslotte ging spreker na hoe de valschheidsdelicten geregeld zijn in enkele moderne wetboeken. Spr. meent, dat een volkomen effectieve bestrijding van alle valschheidsdelicten zou kunnen worden verkregen met ongeveer 6 a 7 artikelen. Hij acht in dezen tijd, die door Paul Allard is genoemd een tijdperk van fraude, klatergoud, namaak, Ersatz, kunstmatige- en pseudo-artikelen, een vereenvoudiging van de wetgeving op dit gebied, mits deze gepaard gaat met uitbreiding van haar werkingssfeer en vermijding van alle juridische spitsvondigheden een drin gende eisch. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Wijziging: Bouw- en Architectenbureau J. A. Kne- temann, Mauritslaan 8, Oegstgeest. Met ingang van 1 November 1934 wordt geen bouwbureau meer gedreven, doch uitslui tend een architectenbureau. iodlvidueele of primaire kenmer Bij het gisteren te 's Gravenhage ge houden Rijksexamen ter verkrijging van een Radio-zendmachtiging slaagde onze stadgenoot de heer P. J. Nieuwenhuizen. De roepnaam van zijn radiozender is PAONL. CHR. JEUGDVER. „N.O.M.A.T.E.G." De Jongensver. A van Nomateg hield gisteravond een gezelligen Ouderavond in haar gebouw aan den Middelweg. Reeds lang vóór den aanvang waren alle plaatsen bezet. Velen moesten zich met een nauw plaatsje tevreden stellen. De voorzitter opende het samenzzljn op de gebruikelijke wijze. Spreker heette ver volgens allen hartelijk welkom, in het bij zonder de bestuursleden en leden en de pianiste mej. Kokkedee. Hierna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, hetwelk een zeer vlot ver loop had. Het bleek weldra, dat de jon gens de nummers uitstekend hadden in gestudeerd. Telkens klonk een zeer ver diend en dankbaar applaus. Vóór de pauze sprak de heer J. Heij- mans een propagandistisch woord, dat flink insloeg, gezien vooral de resultaten, die daardoor verkregen werden, o.a. werd een fondsje gesticht voor het verspreiden van een Vereeniglngsblad. Tusschen de verschillende stukjes werd keurig pianospel ten gehoore gebracht. De voorzitter van het Hoofdbestuur ging ten slotte voor in dankgebed. CHR. MONDACCORDEONCLUB „KUNST EN GENOT". De Vlagoverdracht In de geheel gevulde groote zaal van het Wijkgebouw „Levendaal" heeft gisteravond de vlagcommissie de Chr. Mondaccordeon- club „Kunst en Genot", onderafdeeling der Chr. Jongemannenvereeniging, een vlag aangeboden. De bijeenkomst werd geopend door den heer H. Labordus met een hartelijk welkom voor allen en in het bijzonder ds. Punselie, den voorzitter van het Wijkbestuur en den eere-voorzitter der commissie den heer A. van Borselen. Uitvoerig memoreerde spr. de oprichting der commissie en den grooten steun, welke zij alom ondervond; hij dankte den ont werper van de vlag. den heer Joh. den Holder.en roemde de firma Van Diemen uit Dordrecht, die naar dit ontwerp de vlag vervaardigde. Nadat „Kunst en Genot" zich onder lei ding van den heer Roman eenige malen had laten hooren, trad de heer A. van Borselen naar voren, die de vlag aan „K. en G." overdroeg, na de beteekenis der kleuren wit en blauw te hebben uit eengezet, en allen te hebben gewezen op de noodzakelijkheid toe te treden tot de Knapenvereeniging. De voorzitter van „K. en G." dankte de commissie voor haar be langeloos werk, allen die iets bijdroegen voor hun financieelen steun en wekte de leden op de vlag te beschouwen als het symbool, dat allen volgen moeten en dat door donkere en lichter tijden heen on bevlekt moet worden gehouden. Ds. Pun selie wenschte vervolgens „K. en K." geluk met deze vlag, wees op het doel, dat hoo- ger ligt dan kunst en genot alleen, in welk verband spr. herinnerde aan het Bijbelwoord „De Heer is onze Banier". Namens de Chr. Mondaccordeonclub „Advendo" uit Rijnsburg werd „K. en G."- gelukgewenscht, terwijl als herinnering een fraaie medaille werd aangeboden. Nog langen tijd bleef men gezellig bij een. „Kunst en Genot" en de „Rolakoe Band" deden zich afwisselend hooren en er werd gedeclameerd alvorens de heer J. M. G. Hakkert den geslaagden avond sloot. CHR. WIJKVER. „STAALWIJK". Geslaagde avond in de Stadszaal. De Chr. Wijkvereeniging „Staalwijk", die in ds. Kuilman zoo'n stuwende kracht bezit, had gisteravond in de Stadsgehoor zaal een tooneel-avond belegd ten bate van de wijkkas. Dank zij het succes van verleden jaar en de reputatie van de „Vadertje Lang been Club" was de zaal tot op de laatste plaats bezet, ja moesten zelfs velen wor den teleurgesteld. Weinig moeite kostte het de Chr. Har- monie-Vereeniging, directeur de heer Van der Veld, er een opgewekte stemming in te brengen. Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 89, 1 en 3 en gebed, heette ds. Kuilman allen hartelijk welkom, om dan met een enkel woord het wijkwerk in Staalwijk, dat zoo'n grooten omvang heeft genomen, te merao- reeren. Uit de groote belangstelling, ook hedenavond blijkt, dat Leiden Staalwijk niet in den steek laat. Na dit openingswoord werd het eerste bedrijf opgevoerd van het door den heer A. W. Mennes naar een Duitsche roman bewerkte tooneelspel „Niet van Adel". Dit stuk. dat uit vijf bedrijven bestond, werd, voor wat het spel betreft, vlot op gevoerd, De tooneelverwisseling duurde echter wel wat lang. Een woord van bijzondere lof mogen wij zeker niet onthouden aan luitenant Koopmans (ir. Huge), die zijn rol volko men beheerschte. Groote waardeering hebben wij voor de bewerking van het stuk door den heer Mennes. Hij heeft ons met dit stuk een goed tooneelwerk gegeven, dat zeker meer waarde bezit, dan om na deze eerste uit voering opgeborgen te worden. Het is een stuk met treffenden inhoud en een ..hap py end". Aan het einde van het do^de bedrijf heeft ds. Kuilman de dames bloemen cn den heer Mennes een krans overhandigd, j ONZE GOEDKOOPE REISGELEGENHEID NAAR SCHIPHOL. Wij kunnen onzen abonné's mededeelen, dat wij er in geslaagd zijn voor hen een goedkoope reisgelegenheid per autobus te organiseeren ter bijwoning van de huldi ging der Uiver-bemanning te Schiphol op Woensdag 21 November a s. des nam. te 2 uur. De prijs van den autobusrit is bepaald op f. 1.10 per persoon, retour Leiden Schiphol. Tevens bieden wij onzen abonné's de gelegenheid van te voren toegangsbe wijzen te reserveeren. De prijs daarvan bedraagt: Tribune zitplaatsen f.3.en f. 3.50; staanplaatsen f.1.f-0.50 en f. 0.25. Aanvragen, zoowel voor de kaarten van den autobusrit als voor de bijwoning der huldiging moeten, met het oog op de te verwachten enorme belangstelling, ten spoedigste en wel tot en met uiterlijk Maandag a.s. 5 uur nam- schriftelijk of mondeling aan onze loketten ingediend worden (dus niet telefonisch.) Zoolang de voorraad strekt zullen wij voor reserveering der autobuskaarten en toegangsbewijzen op Schiphol zorgdragen. Men gelieve duidelijk bij de aanvrage het aantal kaarten te vermelden, evenals welk toegangsbewijs men verlangt. Wij vestigen er de aandacht op, dat de toegangsbewijzen voor Schiphol ook bij de bureaux der K. L. M. verkrijgbaar zijn; worden deze echter bij ons besteld, dan bespaart u zich veel extra moeite! Wij kunnen deze toegangsbewijzen natuurlijk slechts leveren, zoolang de K. L. M. niet is uitverkocht- Men haaste zich dus met de aanmelding aan onze bureaux! Nog zij medegedeeld, dat de kaarten voor de autobus voorzien zullen zijn van een nummer, correspondeerend met dat van de autobus, zoodat een ieder onmiddellijk kan zien, in welken wagen hij moet plaats nemen. Mededeelingen betreffende plaats en uur van vertrek der autobussen vermoede lijk, in verband met de te verwachten groote drukte op de wegen reeds te on geveer 11 uur zullen nader door ons bekend gemaakt worden, evenals den dag waarop onze abonné's de bestelde kaarten aan onze bureaux kunnen afhalen. DE DIRECTIE. ZENDINGSWEEK 1934. Bijeenkomst in de Marekerk. Uitgaande van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier en tot steun van de Zendingsweek 411 November werd gis teravond in de Marekerk een Zendings bijeenkomst gehouden waarbij voorging prof. dr. F. W. A. Korff. Na gebruikelijke opening behandelde prof. Korff Lukas 13: 201 als onderwerp zijner Zendingsrede. Er zijn bezwaren tegen de zending: lo. laat ieder volk zijn eigen godsdienst hou den, dan is ieder volk het gelukkigste. Maar het heiden volk is niet gelukkig met zijn goden. Christus zelf vraagt: waarmede zal Ik het Koninkrijk Gods vergelijken? Wat Christus brengt is de gist. die het meel bruikbaar en smakelijk moet maken. Christus schaft niets van het bestaande af, maar brengt iets nieuws in het bestaande, waardoor het aan het doel gaat beant woorden. De zending nu moet de gist brengen daar waar het hoort. Niet ons christendom overplanten in Indië, maar daar net gist van het evangelie laten werken: Het chris tendom is geen nieuwe godsdienst, maar is de herovering der wereld door Christus voor God. Voortgaande wees spr. er op, dat onze samenleving, ons gezin, wij zelf nog zoo weinig doortrokken zijn van dien gist. Zouden wij maar niet afzien van zending onder de heidenen? Indien wij echter het evangelie als een schat kennen, mogen wij deze schat dan alleen voor ons zelf houden? Met nadruk wees spr. er bij de beantwoording van deze vraag op. dat de zending geen aparte zaak is, waar wij voor of tegen zijn. Zending zal een stuk van ons leven dienen te zijn. Indien de gist werkt zooals het behoort zal scheiding tusschen zending en christendom onmo gelijk zijn. Spr behandelde tenslotte de vraag of al de moeite en de offers voor de zending in overeenstemming zijn met het resultaat Zonder twijfel zou het resultaat, indien meer arbeiders konden worden uitgezon den, grooter zijn. Ook het geestelijke ge halte van de bekeerde heidenen valt dik wijls tegen. Maar ten opzichte hiervan hebben wij te bedenken dat het Koninkrijk Gods geen zichtbaar goed is, maar een ver borgen zuurdeesem Gist werkt in het ver borgen. Na orgelspel en gemeenschappelijk ge zang besloot prof. Korff met dankgebed. BINNENLAND. De algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting; rede van Jhr. de Geer. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Het geheim van Wolvega; onthullingen omtrent de uitvinding van Wardenier. (3e Blad). De nieuwe clearingwet; toelichting der regeering. (Binnenland, 3e Blad). De loonsverlaging bij de Spoorwegen; 5 pCt. ingaande 1 Januari; de minister handhaaft zijn standpunt. (Binnenland, 3e Blad). Gratie-verzoeken van de muiters der „De Zeven Provinciën" afgewezen. (Uit Ned. Oost-Indïë, 3e Blad). Enthousiaste ontvangst van de Uiver te Batavia; radio-toespraak van den heer Parmentier. (Ie Blad.) BUITENLAND. Het kabinet Doumcrgue is afgetreden, (Buitenland, 2e Blad en Tel., Ie Blad). Rondom het Saargebied. (Buitenland, 2e Bladi. Het bezoek van Goemboes aan Rome be ëindigd. (Buitenland, 2e Blad). Roosevelt's overwinning volkomen be vestigd. (Buitenland, 2e Blad), BINNEN- EN BUITENVERLICHTING DOOR MIDDEL VAN NATRIUM- EN KWIKDAMPLAMPEN. Lezing van ir. van Dijk. Op uitnoodiging van den Ned. Bond van Technici, afd. Leiden en de Federatie van erkende Leidsche Installateurs heeft gis teravond in de bovenzaal van café-restau rant „In den vergulden Turk" de heer ir. van Dijk, verbonden aan de Philipsfabrie- ken te Eindhoven, een met lichtbeelden verduidelijkte lezing gehouden over „Bin nen- en buitenverlichting door middel van natrium- en kwikdamplampen". Namens de twee voornoemde organisaties heette de heer C. van der Hoogt den spre ker en de vrij talrijke aanwezigen hartelijk welkom, waarna de heer van Dijk het woord verkreeg. In het eerste gedeelte van zijn lezing be handelde spr. het wezen en de geschiedenis der gasontladingslampen om zich daarna te bepalen tot de toepassingen daarvan. De gasontladingslampen bestaan uit een met gas gevulde glazen buis, afgesloten met twee metalen plaatjes, waarop een span ning wordt aangesloten. Wanneer deze spanning hoog genoeg wordt opgevoerd, wordt het gas ontstoken. Zoo althans is het principe. In werkelijkheid zijn de metalen plaatjes vervangen door gloeikathodes, overdekt met een oplossing van barium- oxyde, waardoor het niet noodig ls de spanning zoo hoog op te voeren. Evenals de aethertrillingen op een bepaalde golflengte ons oor bereiken in den vorm van radio klanken, zoo neemt ook ons oog het licht waar. Alleen is de golflengte van het licht oneindig veel kleiner. In de natriumlamp nu hebben wij een lichtbron gevonden, welke bij minimaal stroomverbruik een maximale lichthoeveel- heid geeft. ZIJ heeft echter het nadeel, dat wij er geen kleuren bij kunnen onderschei den, waardoor het toepassingsgebied van natriumllcht begrensd is. Een voordeel is daarentegen weer, dat bij eenzelfde stroom verbruik de lichthoeveelheid van een na triumlamp driemaal zoo groot is als van een gloeilamp. Spr. wijdde vervolgens uit over de chro matische aberratie, welke bij natriumlicht tot een minimum is beperkt, waardoor de grootst mogelijke lichtscherpte wordt ver kregen zonder dat het ooit verblindend werkt. Blijft het verkleurings-bezwaar. dat evenwel voor wegverlichting en tal van industriëèle doeleinden geen bezwaar mag heeten, gelet op de groote voordeelen aan het gebruik van natriumlicht verbonden. Spr. vertelde vervolgens verschillende technische bijzonderheden over de natrium lamp, waarover het geen zin heeft om op deze plaats uit te weiden. In tegenstelling met de natriumlamp, die geel licht geeft, verspreidt de kwikdamp lamp een blauw-groen licht met eveneens een groote gezichtsscherpte. Het rendement is ook hier belangrijk grooter dan van een gloeilamp, doch blijft beneden dat van natriumlicht. In het tweede gedeelte van zijn voor dracht liet spr. middels een serie lantaarn plaatjes een groot aantal toepassingen zien van deze beide lampen, zoowel voor weg- als voor intérieurverlichting. De heer van der Hoogt dankte tenslotte, nadat een aangename gedachtenwlsseling was gevolgd, den heer van Dijk voor zijn duidelijke en met groote aandacht gevolgde uiteenzetting.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1