GRATIS leder pak HONIG's VERMICELLI LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag 7 November 1934 BUITENLAND. SIAM. UIT DE OMSTREKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vloot conferentie - Het Saargebied. De Brltsche diplomatie zal. naar men gelooft, een poging doen om de vlootbe sprekingen nieuw leven In te blazen door een particuliere conferentie tusschen John Simon en Maesoedelra, waarin Simon een formule zal te berde brengen, welke toe staan zou, de besprekingen voort te zetten. Engeland vooral wenscht een misluk king te voorkomen en zal vermoedelijk optreden als bemiddelaar tusschen de beide andere delegaties. Matsoedeira zou willen, dat hij een meer verzoeningsge zind aanbod kon doen, maar hij heeft de handen gebonden: nu Japan éénmaal het beginsel der pariteit gesteld heeft, meent het. dat dit een kwestie van nationaal prestige is. Matsoedeira wacht de Engelsche formule af, en hij heeft zijn regeering intusschen gewaarschuwd, zich niet te haasten met de opzegging van t verdrag van Washington De Engelschen evenals de Amerikanen wenschen de verhouding 5/5/3 tusschen de vlootmacht van Engeland. Amerika en Japan gehandhaafd te zien, dat werd tot uitdrukking gebracht in het onderhoud, dat John Simon gistermiddag heeft gehad met Norman Davis, en waarbij van ge dachten gewisseld is tusschen de Engel 6Chen en de Amerikanen over de Japan- sche voorstellen en waarbij de tegenwoor dige toestand der besprekingen overwogen werd. Gisteren is in het Palazzo Chigi te Rome onder voorzitterschap van baron Aloisi de door den Volkenbondsraad aangewezen commissie van drie i Aloisi-Italië, Cantilo- Argentinlë en Olvan-Spanje) bijeengeko men. die zich moet bezig houden met de uitwerking van verschillende technische vraagstukken in verband met de volks stemming in het Saargebied De commis sie heeft zich met de betrokken regeerin gen en de technische volkenbondsorganen in verbinding gesteld en zal. zoo noodig, tijdens haar zitting nog advies van des kundigen inwinnen. Zij moet vervolgens definitieve voorstellen aan den Volken bondsraad doen De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken heeft gisteren een onderhoud gehad met den Duitschen gezant, waarin met name zekere kwesties over de volks stemming in het Saargebied ter sprake zijn gekomen. Minister Laval heeft er den nadruk op gelegd dat Frankrijk alle ver plichtingen die het jegens den Volken bond op zich heeft genomen strikt zal naleven Verder heeft hij de mededeelin- gen in de buitenlandsche pers over mili taire maatregelen en troepenverplaatsin gen tegengesproken om daarmee aan alle misverstand een einde te maken. De Duitsche gezant heeft met nadruk verzekerd, dat Duitschland er niet aan denkt op de internationaal vastgestelde regelen voor het waarborgen van een vrije verkiezing inbreuk te maken. Minister Laval heeft met voldoening kennis genomen van deze verzekering en zijnerzijds te kennen gegeven dat de Fran sche regeering een volkomen vrije verkie zing wil. Herb, de leider van de Duitsche radio- vereeniglng in het Saargebied, i6 volgens den correspondent van de „United Press" gearresteerd wegens een zeer provoceeren- de redevoering, in welke hij gezegd heeft dat het Saargebied door een luchtbom bardement verwoest zou worden indien de uitslag van de stemming zou zijn dat de status quo gehandhaafd zou blijven. Goemboes heeft langdurig met Musso lini geconfereerd. De besprekingen zullen heden worden voortgezet. SPANJE. Nieuwe stakingen Lerroux krijgt een votum van vertrouwen. In verband met he» feit, dat de dood vonnissen heden zullen worden voltrokken hebben de syndicalistische vakvereenlgin- gen in verschillende steden de algemeene staking uitgeroepen. Tot dusver staat vast dat in Saragossa het grootste gedeelte van de bouwvakarbeiders en kellners gevolg heeft gegeven aan den stakingsoproep. Ook uit Alicante komen geruchten over het neerleggen van het werk door verschillen de vakken. Te Barcelona is de doodstraf van 3 officieren en 18 burgers veranderd in 30 jaar gevangenisstraf. De socialistische oud- minister Caballuro zal ook voor den militaire rechtbank terecht staan. Overal worden op groote schaal wapens ln beslag genomen! In de gisteren gehouden parlements- zitting eischte Lerroux, dat zoo spoedig mogelijk gestemd zou worden over de motie van vertrouwen in de regeering, in ver band met de nieuwe pogingen de orde in bet land te verstoren. De Kamer sprak zich vervolgens met 233 tegen 0 stemmen uit ten gunste van de regeering-Lerroux. De Catalaansche Liga en de Baskische Nationalisten hebben medegestemd, dus eveneens ten gunste van de regeering. Alleen de monarchisten (ongeveer 50 afgevaardigden) hebben zich van stem ming onthouden. De leider der Spaansche fascisten. Primo de Rivera, heeft in de zitting verklaard den tijd gekomen te achten voor de natio nale revolutie. Hij noemde het mogelijk, dat de marsch naar Rome in de naaste toekomst zijn weerga in Spanje zal vinden. Gil Robles (Katholieke Volksactie» daar entegen heeft duidelijk te kennen gegeven niets met fascisme te maken te willen hebben. ZUID-SLA VIE. Communistische organisatie ontdekt. Naar verluidt heeft de Joego-Slavische politie te Soebotitza aan de Joego-Sla- visch-Hongaarsche grens een wijdvertakte communistische organisatie ontdekt. De politie verrichtte meer dan 30 arrestaties, waaronder zich studenten in de rechten, handwerklieden en arbeiders bevinden. I Het onderzoek wordt voortgezet. RECLAME. 812 bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE FRANKRIJK. Naar den val van Doumergue? Het parlement bijeen. Het schijnt vlak voor de beslissing mis te loopen voor Doumergue tengevolge van de houding der radicalen! Hoewel in een offlcleele mededeeling over den gisteren gehouden ministerraad geen woord over de binnenlandsche poli tieke moeilijkheden voorkomt, verluidt toch in goed op de hoogte zijnde politieke kringen, dat de ministerraad grootendeels gewijd was aan de beraadslaging omtrent de houding der radicaal socialistische mi nisters tegenover het voorstel der drla provisorische begrooting-twaalfden. Men verzekert, dat staatsminister Her- riot zijn collega's duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat zijn politieke vrienden weigeren. Doumergue op dezen weg te volgn. Doumergue moet daarop Herriot de vraag gesteld hebben, welk gevolg naar zijn mee ning de demissie van de 6 rad. soc. minis ters zou hebben. Om hierover te beraadslagen hebben Herriot en zijn rad. soc. collega's zich ge durende den ministerraad in een bijzaal teruggetrokken en daar ruim een half uur lang geconfereerd. Tenslotte moet Herriot op aandringen van Laval, zich bereid hebben verklaard, zijn beslissing op te schorten tot heden morgen Indien Herriot met zijn rad. soc. minis ters evenwel ontslag neemt, rekent men er op. dat minister-president Doumergue onmiddellijk den president der republiek het ontslag van het geheele kabinet zal Imededeelen. De soc.-radicale Kamergroep is daarop bijeengekomen. De groep- heeft met algemeene stem men min twee een motie van verzoening aangenomen. Deze motie komt op voor het behoud van het partijbestand, op voorwaarde, dat alle partijen dit naleven en stelt voor zoo spoedig mogelijk tot afhandeling der begrooting over te gaan, zonder van voorloopige twaalfden te rep pen. Eindelijk aanvaardt zij de grond wetsherziening met voorbehoud aan gaande het recht van ontbinding. President Lebrun heeft de radicaal- socialisten, die weigerden toe te geven, in een particuliere audiëntie bij zich ont boden. Hij heeft den afgevaardigden der radicalen met nadruk verzocht op hun besluit terug te komen De minister van handel, Lamoureux, die naar Moskou zou vertrekken, heeft zijn reis uitgesteld wegens de binnenlandsch politieken toestand. Naar hij verklaarde is de huidige toe stand te ernstig, dan dat hij aan zijn ver trek zou kunnen denken. Intusschen is het Parlement bijeenge komen. De openingszitting was zuiver for meel. Zij had echter een buitengewoon karakter door de hulde, door afgevaar digden en senatoren gebracht aan de na gedachtenis van Alexander, Barthou en Poincaré. Staande luisterden de afgevaar digden naar de redevoeringen van haar voorzitters en van Doumergue, welke in de Kamer door den minister-president zelf en in den Senaat door Laval werd voorgelezen. In deze toespraak stelde Doumergue vast, dat Europa op geen zwaarder en smartelijker proef kon worden gesteld dan door het drama, dat Koning Alexander den Vereeniger, een der beste arbeiders oor den vrede, geveld heeft. Het voor beeld van koelbloedigheid en waardigheid prijzend, dat Zuid-Slavië gegeven heeft, zeide hij, dat het land „recht heeft op de hulp van allen, om licht te verschaffen". Hij besloot: „De konning is dood. Zijn politiek wordt voortgezet." De laatste woorden van den Koning in herinnering brengend: „Redt Zuid-Slavië," zeide Doumergue: Deze woorden bezegelen de banden tusschen beide landen. De regeering heeft in de Kamer twee wetsontwerpen ingediend, waarvan het eene de voorschriften regelt met betrek king tot straatbetoogingen en het andere he bezit van wapenen. Beide zullen ge ducht worden beperkt en de strafmaat regelen moeten worden verscherpt. Orga nisatoren van betoogingen, die niet ver oorloofd of uitdrukkelijk verboden zijn. moeten civiel rechterlijk verantwoordelijk worden gesteld. In ernstige gevallen kan de regeering bij verordening de organisa ties ontbinden, wanneer deze door geor- ganiseerden tegenstand het doel nastreeft tegen de wet in te gaan. RUSLAND. 17e verjaardag der sovjets. In de groote Opera te Moskou is gisteren het 17 Jarig bestaan der Sovjet-macht ge vierd. De voorzitter der Executieve der Sovjet Unie. Kalinin, heeft een redevoe ring uitgesproken over den economischen en politieken toestand der Sovjet Unie. Hij wees er op, dat het in de laatste jaren ge lukt is op binnen en buitenlandsch politiek gebied groote successen te boeken, welke thans de regeering de taak opleggen den levensstandaard der Sovjet-Russische be volking te verbeteren. Op buitenlandsch politiek gebied zal de regeering zich in de eerste plaats wijden aan de consolidatie van den vrede. De laatste internationale gebeurtenissen (het toetreden van Sovjet- Rusland tot den Volkenbond) hebben slechts de bedoeling de mogendheden te steunen die geïnteresseerd zijn bij de handhaving van den vrede. Kalinin legde er voorts den nadruk op, dat wanneer Rus land zou worden aangevallen de Sovjet Unie en haar weermacht haar plicht zullen doen De chef van het bizonder Roode Leger voor het Verre Oosten Blucher. wijst in een legerorde op de groote politieke taak, welke het leger in het Verre Oosten moet vervullen. Iedere aanval op Russisch grondgebied zal met de alierscherpste maatregelen wor den bestreden, geen meter Russische bodem zal zonder strijd worden prijs gegeven. POLEN. De Sejm bijeen. Gisteren is de Sejm weer bijeengekomen. Onmiddellijk bij den aanvang der zitting bracht de minister van financiën, Za- wadzkl. een uitvoerig rapport over den toestand der Poolsche staatshuishouding. De minister begon met vast te stellen, dat de economische toestand vergeleken met het vorige jaar ln zekeren zin ver beterd is. De Poolsche regeering heeft zich tot taak gesteld het evenwicht der staats- begrootlng stap voor stap en zonder in de nationale economie in te grijpen te her stellen. Het te verwachten deficit van 149 mlllloen zloty voor het boekjaar 1934'35 zal deels door reserves, deels door credle- ten worden gedekt. Voorts legde de minister den nadruk op den onwrikbaren wil der regeering de sta biliteit van de valuta in stand te houden en verklaarde dat de Poolsche regeering steeds bereid is met het buitenlandsche kapitaal samen te werken. Bij de debat over de begrooting oefen den de sprekers der oppositiepartijen kri tiek uit op de binnenlandsche politiek der regeering en met name tegen de oprich ting van isoleeringskampen te Bareza Kartuska. Lewlcki, de leider der Oekrainsche groep, maakte aanmerking op de opzegging van de minderheden-verdragen door minister Beek en zeide, dat de Oekrainers geen af stand konden doen van beroep op den Volkenbond. De leider van de Duitsche groep uitte zijn voldoening over de Duitsch-Poolsche toenadering en sprak de verwachting uit, dat deze tot waarborging van den vrede in Europa zal bijdragen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Malypetr over den economischen toestand. De Tsjecho-Slowaaksche minister-presi dent, Malypetr, heeft gisteren in het par lement een uitvoerig rapport uitgebracht over den algemeenen economischen toe stand. Malypetr meende tegenover het vorige jaar een wending ten goede te kunnen constateeren en verklaarde, dat de tijd van de permanente economische ineen- schrompeling reeds overwonnen was. Het vroegere uitvoerniveau is weliswaar ten gevolge van het autarctische streven van alle landen niet meer te bereiken. Daar om moet men er naar streven de verlie zen goed te maken door den uitvoer van kwallteitsartikelen en er naar streven vasten voet te krijgen ook op de verafge legen makten, bijvoorbeeld overzee. Door de zorg voor den uitvoer mag echter de groote beteekenis van de bin nenlandsche markt niet worden vergeten. Daarom moet er naar gestreefd worden de hinderpalen op de arbeidsmarkt, welke worden weerspiegeld in het aantal werk- loozen, uit den weg te ruimen. Voortgaande kondigde Malypetr ter be veiliging van de rustige ontwikkeling wets voorstellen aan. waarbij misbruik van de democratische rechten ter ontbinding van het staatsleven moet worden verhinderd. Door een wet op de registreering van alle politieke groepen en partijen zal 'n hech tere politieke rechtsbasis worden gescha pen. De minister-president besloot met het uitspreken van de verwachting, dat het streven van de regeering ter beveili ging van den staat bij het grootste deel der bevolking begrip zou vinden en ver klaarde, dat de regeering de medewerking van de nationale minderheid aan haar opbouwend werk zou begroeten. JAPAN. Binnenkort ontbinding van de Kokoesjai. Volgens berichten in de bladen zal bin nenkort de Koekoesjai, nationalistische vereeniging van hooge regeerings-ambte- naren en peers, ontbonden worden met het oog op de herhaalde critiek op zijn z.g. bureaucratischen aard. De vereeni ging heeft in breede kringen de aandacht getrokken door het feit, dat de minister van binnenlandsche zaken Gotoh, de mi nister van buitenlandsche zaken, Hlrota en de minister van financiën Foejli er deel van uitmaakten. De vereeniging had ten doel het formuleeren van een natio nale politiek op langen termijn, afgeschei den van de practische politiek. Een delegatie naar den Koning. De voorzitter der wetgevende vergade ring, de secretaris-generaal van den Raad van' Staten en de secretaris van het mini sterie van buitenlandsche zaken vertrok ken heden naar Engeland, om voor den Koning van Siam de beteekenis toe te lichten van de drie wetten, welke hij wei gert goed te keuren en hem te vragen, wanneer hij denkt terug te keeren. EGYPTE. De crisis. Zooals gisteren in een deel van onze oplaag nog is gemeld, is het kabinet afge treden. Voor het nieuwe kabinet worden vooral twee namen genoemd, nJ. Tewfik Nessim Pasja en Ali Maher Pasja. Benoeming van eerstgenoemde zou een wijziging in de binnenlandsche politiek beteekenen en wel in de richting van een natlonalen omme keer. Benoeming van All Maher Pasja zou een handhaven van den tot dusverre ge volgden koers beteekenen. VEREENIGDE STATEN. Overwinning van Roosevelt. Ook de republikeinen erkennen op grond van de eerste uitslagen in de staten van het Oosten en Midden-Westen dat de de mocraten op weg zijn een groote over winning te behalen, zoodat Roosevelt de handen vrij zal hebben zijn politiek voort te zetten Behalve in Pennsylvania, waar stormen woeden, was het op den verkiezingsdag in het geheele land zonnig weer. In Georgia. Mlssisippi en andere staten ln het Zuiden hebben zooals gewoonlijk, de democraten gewonnen. De democraten hebben volgens tot nu toe binnengekomen uitslagen 88 zetels voor het Congres veroverd, in de meeste geval len in de democratische Zuidelijke staten en wel in Alahama zes. in Arkansas vijf, in Florida vijf. in Georgia tien. in Louisiana acht, in Missislppi zeven, in Texas 21. in Noord Carolina twee, in Zuid Oarollna zes, in Virginia drie, in Tennes see zes. in Californie vier, in Massachu setts een en in Pennsylvanie vier. De Republikeinen hebben eveneens ..automatisch" vier zetels verworven in Californië, twee in Massachussetts en een in Tennessee. Om kwart voor acht. Amerlk. Tijd, werd bekend, dat de democratische gouverneur van New York, Lehman, herkozen is. Hij behaalde 500.000 stemmen meer dan zijn tegencandidoat. Volgens Amerikaansche opvattingen is de verkiezing rustig verloopen Op tal van plaatsen is niettemin twist tusschen kiezers ontstaan, die in vele ge vallen overging in een handgemeen Tal van menschen zijn gearresteerd. Bij de botsingen zijn zeven menschen gedood en velen gewond. Te Seattle (Missouri) is een kiezer ge dood en zijn vrouw gewond. In dezelfde stad in een neger gedood en hebben tal van anderen een pak slaag opgeloopen toen zij hun stem wilden uitbrengen. Te Holland is een man, die in een auto negers naar een stembureau bracht dood geschoten door Inzittenden van een andere auto. Zijn zoon, die eveneens in de auto zat. werd gewond. Een groep personen heeft een farmer aangevallen, die even eens negers naar het stembureau had ge- gebracht. In ernstigen toestand lieten zij dezen man aan zijn lot over. Te Chioago is een neger, een arts, als het ware vlak voor de stembus opgenomen en ontvoerd Zijn broer is candidaat voor den senaat in Elinois. Een verkiezingsagent van de negers heeft op de vervolgens ge schoten. doch hij miste. Deze verkiezings agent is gearresteerd De autoriteiten willen weten, waarom hij een vuurwapen bij zich had. MEXICO. De geloofsstrijd. In den staat Yucatan hebben de kerke lijke autoriteiten de sluiting van alle ker ken bevolen. Het parlement van den staat Queretaro heeft een nieuwe wet aangenomen, waar in het aantal priesters in verhouding tot de bevolking wordt vastgesteld. Dienten gevolge zal in dien staat op elke 200.000 inwoners slechts een priester komen. UIT HET VERRE OOSTEN. Besprekingen tusschen Hirota en Joerenow. Naar verluidt heeft een onderhoud, dat 5 uur duurde tusschen den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Hi rota en den Sovjet-Russischen ambassa deur Joerenew, tot resultaat gehad, dat twee nog onopgeloste kwesties met be trekking tot den verkoop van den Oos- Chineeschen spoorweg, uit den weg zijn geruimd. Er bestaat echter nog een ver schil van opvattingen betreffende de garantie van de Japansche regeering voor de betaling van de overdracht van den spoorweg en betreffende de betaling van toelagen aan de Sovjet-employés van den spoorweg Hirota en Joerenew komen bin nenkort weer bijeen. HILLEGOM. Bij de gehouden stemming voor een notabel der Ned. Herv. Kerk is de heer W. C. van den Akker benoemd. De Chr. Knapenvereeniging heeft haar Jaarfeest gehouden in de zaal van het Nutsgebouw. De opkomst was zeer groot. Een afwis selend programma is tot aller genoegen ten uitvoer gebracht. NOORDWIJK. Vergadering Ned. Mij. v. Tuinbouw. De November-vergadering, welke in de groote zaal van hotel Royal gehouden werd, stond geheel in het teeken van den Chrysanth, doordat langs alle zijden der zaal een groot aantal chrysanthen ge kweekt in pot stonden opgesteld, hetgeen een fleurig aanzien gaf. Deze expositie is ontstaan door het uit schrijven van een prijsvraag voor Vak lieden en voor liefhebbers, om 15 chry santen ln 3 soorten geheel te kweeken in pot. Dat hiervoor wel liefheberij bestond, kon men wel afleiden uit de massale in zending. De kweekwijze was reeds stukken beter dan vorig Jaar door compactere vormen en afmetingen. De voorzitter, de heer de Boer, opende met een woord van welkom; hij bracht de I inzenders dank. Na lezing der notulen en' behandeling van enkele ingekomen stuk- I ken, werd de uitslag der Jury bekend ge- maakt, welke als volgt luidt: Groep liefhebbers: le prijs N. v. Zuijlen, I 2e. J. Llndhout, 3e. W. de Moneije, 4e. niej. A. Rulgrok, 5e. mevr. Nlekerk, 8e. Zust* Versluis. Groep Vaklieden: le. J. Rakharst, it w Bosman. Vrije inzendingen: le. mevr. v. d. Bert, Smit, 2e. J. J. Slats, terwijl aan Zr. Ve~ sluis een woord van lof werd gebracht voor de keurig opgestelde verzamell» Paddenstoelen, mossen en besheesters, een keurig hoekje vormende. De prijzen bestonden uit een pracht, collectie planten, waarvoor de leverancier de firma v. d. Berg6mit hartelijk dam werd gebracht. Tevens dankte de voorz. m Jury voor haar werkzaamheden, welke zeker tot aller genoegen zijn uitgevoerd. De secretaris, de heer A. R. Overtelde bracht verslag uit van de alg. vergadering gehouden te Lelden. In deze bijeenkomst k als Hoofdbestuurslid gekozen de heer Ruijs, van Wassenaar, die ook door de afd. Noord wijk als candidaat was gesteld, een I uitslag waarover de vergadering haar I groote genoegen uitsprak. In de tweede werd voorzien door het kiezen van den I heer Eveleens Maarse te Aalsmeer. De I heer Dorsman kon deze gelegenheid niet I voorbij laten gaan, zonder den voorzitter I den heer H. de Boer dank te brengen voor I de aangename wijze waarop hij een ver- I gaderlng kan leiden en voor de bevatte-1 lijke en interessante uiteenzettingen over I alles wat in onze schoone natuur voor-1 komt. zoodat wij alles weer eerst met I andere oogen aanzien. Deze dank werdl met een welgemeend applaus bezegeld. I De voorzitter hield een korte bespreking I over Herfstbloemen, hoe deze aange. I bracht moeten worden in onze gazons ot I rotstuinen om niet alleen in den zomer I met een pracht van bloemen uit tel komen, doch tot in het late najaar mi I geschikte soorten waren hiervoor Salidago Rudbeckia, GaillardVa Trltoma, Corlspsis' I Helenlcum, Penstemon, Hydrangea, He. I lianthus, Salvia's, Astlibes, Valeriaan,! Chrysanth en nog veel andere variëteiten I Met een dankbaar applaus werd deze be-1 spreking beloond. Na een groote verloting van bloemen en planten volgde de rondvraag, waarin del heer Rakhorst nog bepleitte om een vol-1 gend jaar de kweekwijze van chrysanten I geheel vrij te geven en alleen te laten I beoordeelen naar de mooiste planten. Dit I zal t. z. t. nader overwogen worden. I Hierna volgde sluiting onder dankzeg-1 ging voor de goede opkomst. NOORDWIJKERHOUT. Bazar ten bate der Ned. Herv. Gemeente, In „De Gemeentewoning" had de plech tige opening plaats, van de fancy-ialr, welke aldaar gehouden wordt ten bate rani I de Chr. belangen der Herv. Gemeente. Ds, I van Noort opende met een welkomstwoord, I en zette het doel van den te houden bam: nader uiteen. Onder de aanwezigen mert- ten wij op: burgemeester van Iersel, men. I wed. van Noort, vertegenwoordigster van I de familie Gevers van Kethel en Spaiand I en vele belangstellenden. Ds. van Noort wees op de moeilijke tijds- omstandigheden, waarin het voor velen I niet mogelijk is, groote bedragen voor een I goed doel te schenken; tn dit geval is da'. I ook onnoodig, alle bijdragen zijn welkom I en ieder offertje wordt gaarne aanvaard. I Hij dankte voor de groote medewerking I van allen ondervonden. De winkeliers stelden war en beschikbaar I de domes-naaikrains vervaardigde hand-1 werken en kleedingstukken. Aan 't publiek I dat naar hij hoopt tairijk aanwezig aal I zijn, blijft nu de eer. om den bazar ook I financieel te doen slagen. De bedoeling la I de opbrengst te besteden voor een goed I doel, n.l. om in de Zilk een gebouwtje ie I stichten voor Protestantsche belangen, I Het aantal geloofsgenooten breidt zied I daar sterk uit, terwijl er geen gelegenheid I bestaat om daar de kerkelijke plichten I waar te nemen. Nadat ds. van Noort voorgegaan was ln gebed om Gods Zegen af te smeeken voor het slagen van het goede doel, werd de fancy-fair voor geopend verklaard. Burgemeester van Iersel sprak ook de beste wenschen uit. Wij konden nu een kijkje nemen in hel gezellige zaaltje. Langs de wanden zijn overal stalletjes opgericht onder leiding van tal van jonge dames. Te kust en te keur ziet men fraaie handwerken, spreien, teekeningen vervaardigd door leerlingen van de Chr. Herv. School, enz. Verder zijn aanwezig grabbelton, sjoelbak rad van avontuur enz. De prijzen zijn laag gehouden. Voor een bagatel kan men fraaie prijzen winnen. Ieder wordt aangeraden den bazarte bezoeken! I o OEGSTGEEST. Auto in de sloot. Nabij .Rhijnhof" reed een auto bestuurd I door den 23 J. J. A. M. v. d. L. wonende te Den Haag door het slippen op detramraur i in de langs dien weg gelegen sloot. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats Met een kraanwagen is de auto uit de sloot gehaald. De groentenventer C. K. uit Rijnsburg had-geen deugdelijke erkenning en ge60 vervoerbewijs om aardappelen te verhan delen en te vervoeren. De politie nam de aardappelen en de ingetrokken erkennms in beslag en maakte proces-verbaal op. De bestuurder van een auto J. C. F. te 's-Gravenhage slipte op den Haag* schestraatweg en kon vanwege zün .snf!t heid niet op den rijweg blijven, wat w gevolg had dat hij drie jonge boom™ omver reed. De schade zal worden betaaia Spreeuwen schieten met een iaeh,?£ weer is wel geoorloofd, doch zooals landbouwer J. K. wonende te Rijnsburg af deed is niet geoorloofd. K. ging johjri daartoe vergunning te hebben met nc geweer het land in en schoot een aan® spreeuwen, welke vogels niet als lijk worden aangemerkt. Het schot hem noodlottig daar de ooren van d veldwachter zulks bemerkten. Het en» was een proces-verbaal en inbeslagnan van het geweer. Wegens overtreding der Arbeid*®? zijn de slager K. en de bakker S. beken™ wegens het niet hebben van een aw" Wist- j_4

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14