Mooie gedenkdagen voor de Ned. Herv. Schoolver. te Lisse. ffrte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 November 1934 Derde Blad No. 2288# BINNENLAND. Steunt met Uw gaven hn* Leidsch Crisis-Comité RECHTZAKEN, Foto Mielo. Lisse. OFFICIEELE OPENING DER NIEUWE KLEUTERSCHOOL EN 12Vi-JARIG BESTAAN DER NED. HERV. SCHOOL. Twee dagen hebben voor de Ned. Herv. Schoolvereeniging te Lisse een bijzondere beteekenis gehad. Eerst had de officieele opening plaats der Ned. Herv. Kleuterschool en vervolgens werd het 12'/i-jarig bestaan gevierd van de Ned. Herv. School voor Gewoon en Uit gebreid Lager Onderwijs. Voor de openingsplechtigheid der Kleu terschool was, ondanks het slechte weer, groote belangstelling. Het ruime gebouw, waarvan de 3 lokalen tot één flinke zaal vereenigd kunnen worden, was geheel met belangstellenden gevuld, toen ds. G. Tiche laar, als voorzitter van het Schoolbestuur, opende met gemeenschappelijk gezang. Schriftlezing van Matth. 21 en gebed. Diverse toespraken. In zijn welkomstrede tot de autoriteiten en belangstellenden, releveerde ds. Tiche laar de totstandkoming van dit gebouw, noodzakelijk geworden door de onver wachte leerlingenaanwas der Lagere school en U.L.O.-school, en dankte de heeren A. Tibboel en K. Tanis, die de bouwcommissie vormden, voor hun groote toewijding, die voor het bestuur natuurlijk geen sprong in het onbekende mocht zijn, maar een finan cieel verdedigbare onderneming. Woorden van dank werden gericht tot den archi tect, den heer Fontein uit Leiden, de aan nemersfirma Van Duyn uit Katwijk, de onderaannemers gebrs. Van Houten en Nic. Nieuwenhuis, voorts tot de ijverige dames van het comité, door wier goede zorgen een inderdaad keurige tentoonstelling was Ingekomen geschenken voor de grooten Bazar met verloting was ingericht, en ten slotte tot allen, die van hun medewerking en belangstelling in dit werk blijk gaven. Naar aanleiding van het gelezen Schrift gedeelte bepaalde spr. zijn gehoor bij de geestelijke beteekenis van het Kleuter- onderricht. De burgemeester, Baron Van Wijnber gen, sprak waardeerende woorden over den diepen geloofszin en liefde tot de kinderen, die uit deze onderneming blijken. Het had spr. al aanstonds getroffen, dat deze ge beurtenis van materieelen aard reeds da delijk was opgeheven in een geestelijke sfeer. Spr. roemde het rustige gebouw, welks eenvoud den architct alle eer aan doet en wijdde woorden aan de sociale be teekenis van de Kleuterschool. Na de toe zegging, dat de subsidie voor dit werk niet ingehouden zal worden, voor men daartoe gedwongen wordt, eindigde spr. met de beste wenschen voor dezen arbeid. De inspecteur van het L. O., de heer J. Baak, wien ook het toezicht op het voor bereidend onderwijs is opgedragen, ge tuigde van zijn belangstelling voor dit mooie werk en sprak zijn waardeering uit voor wat hier door particulieren is tot stand gebracht. Blijkens het succes, dat deze pogingen hadden, wordt hier in een gevoelde behoefte voorzien, zoodat spr. ook biet twijfelde of de benoodigde gelden zullen er komen. Na zijn felicitaties aan schoolbestuur en architect hoopte spr. dat het gebouw mag strekken tot heid der kinderen en voorspoed van Lisse. De heer Van Malsum, inspecteur en ver tegenwoordiger der Ver. voor Chr. Volks onderwijs, bracht de gelukwenschen van deze vereeniging over. Waar overal ver sobering heerscht en bezuiniging 't wacht woord is, waardoor vooral het kleuter scholen te lijden hebben, beseft spr. vol komen de moeilijkheden van het bestuur. Het verheugde hem, dat zij den moed ge had hebben deze noodige zaak aan te pak ken. Daaruit blijkt liefde, ook voor wat het jonge kind noodig heeft. Geldt bij de K.L.M safety first!", hier is het ,.the fear of the Hord first". Het is een mooie gedachte, dat de kinderen nu van 4 tot 16 jaar op goede atholen kunnen zijn in positief christelijk milieu. Aan mej. Van der Hilst, het hoofd der Kleuterschool, werd voor haar werk oods zegen toegewenscht. De heer J. Dekker, hoofd der school voor bX.O. en U.L.O., uitte zijn waardeering ™°r.do wijze, waarop het bestuur de groote moeilijkheden heeft weten weg te ruimen an voor de ontroerende en algemeene me dewerking en sympathie voor deze onder neming van bijna alle kanten ondervon den, blijkende uit den gevoeligen stroom *an fraaie geschenken voor bazar en ver- en de frappeerende ijver, waarmede Rr, j™es de loten trachten te plaatsen. «Pr. bracht hulde aan het bestuur voor de H^rtvj}rendheid en wenschte mej. Van der J®' Gods zegen toe op haar mooie werk. rü^mens den Kerkeraad der Ned. Herv. 1een'n vertolkte de heer Tibboel de q'?nss^"ing van dit college voor het Chr. he;™.f z'in vormen en wees op Onderwijs groote belang, de jeugd te doen op- oÜS.n in den geest van den Christus der 'ten. Als men em,aane<-—I J'^dwongen werd door den loop der het Als lid der bouwcommissie is - nam aangenaam van dit werk, waartoe wciu uuui ueii loep het lieden, te hooren beweren dat that,, m. Het verheugde sor., dat er sj» gelegenheid is. de kleintjes te ionaJ w Hem, die uit den mond der ^hereldt 6n en ^er zu*8e"n6en Zich lof Bezichtiging van de schooL Nadat ds. Tichelaar de sprekers beant woord en met dankzegging geëindigd had, werd een kop thee geserveerd, waarmee het officieele gedeelte ten einde was. Er was nu gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw en tentoonstelling. De school, die reeds van buiten een vriendelijken en rustgen indruk maakt, heeft een prettig en mooi interieur. Wij vermeldden reeds, dat de 3 lokalen tot één ruime zaal ver eenigd kunnen worden, waar ongeveer 500 personen kunnen zitten. Electrische ver lichting en centrale verwarming zijn aan wezig; de vloeren zijn bedekt met dik, ge luiddempend linoleum Afzonderlijke ruim ten met closets en waschbakken werden aangebracht voor jongens en meisjes, keuken, kelder en bergruimten zijn niet vergeten. Wij kunnen niet anders dan de Ned. Herv. Schoolvereeniging gelukwenschen met deze mooie aanwinst bij het be staande gebouwencomplex. De Schoolherdenking. Na de officieele opening der Kleuter school, had de herdenking plaats van het 12'/2-jarig bestaan der Ned. Herv. School voor Gewoon Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs. Voor de officieele herdenking van dit feit was een samenkomst belegd in de Ned. Herv. Kerk, waartoe als spreker uit- genoodigd was ds. Chr. Gerhard, Ned.- Herv. pred. te Hillegom. Na een gemeenschappelijk gezang van Ps. 77 7 sprak ds. G. Tichelaar een kort inleidend woord en gaf ds. Eerhard ge legenheid tot het houden*-van de School rede. Ds. Eerhard wenschte geluk met het feit van het 12'/i-jarig bestaan der school. Spr. wilde bescheiden zijn, omdat in de practijk van het leven blijkt dat het mooie en schoone ideaal van het Chr. Onderwijs niet altijd nagekomen wordt. Ook onze feestviering dient te staan in het teeken van schuldbelijden, want zóóveel blijft in ons werk gebrekkig en veel is er dat het woord „christelijk" omlaag haalt. Dit neemt niet weg, dat wij het ideaal niet voorbij mogen zien. Een hooge en gewichtige taak rust op hen die de kinderen hebben te onderwij zen. De geestelijk-zedelijke beteekenis van deze taak is kinderen te wijzen op en te brengen tot Jezus en hen een houvast mede te geven voor het leven. In bijna alle vakken van het onderwijs kan een gereede aanleiding gevonden worden, om te spreken over het evangelie. De gezonde vaderlandsliefde dient den kinderen te worden geleerd. God regeert en niet de mensch! Rijk is de variatie, die God geeft in de jeugd en door deze verscheidenheid van karakter en aanleg kan saamhoorigheids- gevoel en gemeenschapsbesef voor sociale rechtvaardigheid, als het gewezen wordt op Christus, dié voor ons geleden heeft. Gewichtig is de beteekenis van de zede lijke vorming op de school. Spr. wees met name op het bioscoop-gevaar voor de jeugd; voorts op den machtigen invloed van de lectuur die gelezen wordt. Groot is ten deze de verantwoordelijkheid van de ouders, die hierbij streng hebben toe te zien. Hier vooral moet er een vertrou wen zijn tusschen de ouders en de kinde ren. Ook de sport-verdwazing onzer dagen is een gevaar voor onze kinderen. Opvoeden der jeugd is teeder werk. Het is bij de vorming van het karakter als bij het slijpen van een diamant. Wij hebben de hooge roeping Gods om de ziel te cul- tiveeren. Het kind moet de soberheidsidee inge prent worden. Onze kinderen, al kunnen wij dit geven, moeten niet in weelde op gevoed worden. Zij moeten gehard worden voor den levensstrijd die hen wacht. Spr. richtte zich in het bijzonder tot de ouders'en wee's er op, dat zij met het per soneel der school samen hebben te wer ken tot de vorming van het kind. Houdt het gezag hoog, door de kinderen niet op te zetten tegen de onderwijzers. Ook deze hebben hun feilen, maar spreekt met hen en zoekt nauw contact met elkander. Indien er ooit offers gevraagd moeten worden zoo Iaat dan dit vrijwillig ge schieden. want de Chr. school is een le vensbelang. Ook tot het personeel der school richtte spr. zich en wees hen op hun heerlijke roeping. Spr. eindigde met des Heeren zegen toe te wenschen over allen arbeid. Nadat gezongen was Ps. 119 4 en 24 hield ds. Eerhard een korte rede in ver band met de herdenking der Hervorming en wees er tevens op, dat er een nauw verband is tusschen School en Kerk. Beide leiden het kind tot Jezus, welke gedachte nog nader werd uitgewerkt. Tot slot van dezen herdenkingsavond werd gezongen „Halleluja, eeuwig dank en eere", waarna de zegenbede werd uitge sproken, waarmee de plechtigheid beëin digd was! DE HEER ED. GERZON TEGEN DEVALUATIE. Het loslaten van den gouden standaard zou een ramp be teekenen. Naar aanleiding van het feit, dat in de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen der Rijksbegrooting de re- geertng uitdrukkelijk heeft medegedeeld den gouden standaard te zullen handha ven, heeft een verslaggever van het Pers bureau Vaz Dias zich gewend tot den heer Eduard Gerzon, met het verzoek, zijn standpunt ten deze te willen kenbaar maken. De heer Gerzon, wiens gezondheidstoe stand ofschoon hij grootendeels hersteld is van een ernstige indispositie nog niet toelaat, dat hij zich opnieuw in het open bare leven gaat bewegen, verklaarde zich niettemin onmiddellijk bereid, aan vermeld verzoek te voldoen. Hij vond hierin te gereeder aanleiding, omdat hij enkele maanden geleden geant woord had op een schrijven met circulaire van prof. Dr. Ir. J. Goudriaan Jr., waarin hem verzocht werd door het plaatsen van zijn handteekening te doen blijken van zijn goedkeuring met de plannen van hoog leeraren, industrieelen enz. om te komen tot de oprichting van een Vereeniging voor Waardevast Geld. Zooals bekend is 20 October 1.1. de oprich tingsvergadering van deze Vereeniging ge houden. Er moge in dit verband aan her innerd worden, dat in deze vergadering pleidooien voor een valuta met stabiele koopkracht in goederen zijn gehouden door prof. Dr. N. J. Polak, prof. Mr. Dr. G. M. Verrijn Stuart, prof. G. Gonggrijp, prof. Ir. D. Dresden, het lid van de Tweede Kamer, de heer M. P. v ,d. Weyden en prof. Dr. Ir. J. Goudriaan Jr. Al deze sprekers zien als eerste stap naar het beoogde doel deva luatie van den gulden. Ofschoon den heer Gerzon naar hij mededeelde verzocht was, de hem voor gelegde kwestie als vertrouwelijk te be schouwen, was hij van meening, dat nu de oprichting der Vereeniging een feit is ge worden en de oprichters zich hebben uit gesproken over hetgeen zij meenen, dat waardevast geld is, er voor hem geen aan leiding is tot verder betrachten van stil zwijgendheid. Hij had dan ook geen be zwaar, den interviewer inzage te geven van zijn aan prof. Goudriaan gezonden ant woord, waaraan de volgende zinsneden zijn ontleend. „Zoowel van de academici als van hen, die in het bedrijfsleven staan, is mij bekend hoe men denkt omtrent den gouden stan daard en over devaluatie. „Ik voor mij kan onmogelijk medewer ken aan een beweging, die ingaat tegen het principe van onze regeering en het principe van den president van onze circulatiebank. „Zoodat, hoe gaarne ik ook U van dienst ben, ik voor dit keer niet aan Uw verzoek kan voldoen". „Ziedaar mijn standpunt" aldus de heer Gerzon „vastgelegd in dezen op 5 Juli 1.1. verzonden brief. Een standpunt, dat ik ten volle handhaaf! Nu de regeering zich opnieuw zoo duidelijk heeft uitgespro ken vóór handhaving van den gouden standaard, ben ik bovendien van meening, dat de professoren, van wie in dezen sprake is en die onze jongelui opvoeden, er in dezen moeilijken tijd beter aan zouden doen, op te houden met hun verzet. Het moge dan waar zijn, dat professoren in dienst staan van de wetenschap, in zekeren zin zijn zij ook ambtenaren en dienen zij onze regeering met rust te laten. En ik wil tegenover industrieelen, die meenen dat zij persoonlijk belang hebben bij devaluatie, verklaren, dat ik voor de goederen, die ik uit Amerika betrek, méér betaal dan in de dagen toen er over den Oceaan van deva luatie nog geen sprake was! De voorbeelden in Amerika, Engeland en Tsjechoslovakije spreken een duidelijke taal en kunnen ons tot waarschuwing zijn". Het loslaten van den gouden standaard zoo besloot de heer Gerzon het onder houd zou ons op den duur geen voordeel brengen. Het zou integendeel economisch voor ons volk een ramp beteekenen. DUITSCHE ARRESTATIE IN ONS LAND? De heer Vliegen stelt vragen aan de regeering. De heer Vliegen heeft den ministers van justitie en van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de heeren ministers kennis genomen van de berichten, behelzend dat de te Venlo wonende Nederlander Gerrit Jan Zwiers in December 1933 nabij de Duitsche grens, maar nog op Nederlandsch gebied, door Duitsche politiemannen of andere personen, die daartoe van Duitsche autoriteiten opdracht hadden ontvangen, is gearresteerd en met geweld over de Duitsche grens is gebracht; dat daama deze persoon in Duitschland is vervolgd wegens landverraad of hoogverraad en nu kort geleden door het zoogenaamde Volks gericht te Berlijn is veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren; dat de po gingen om genoemden Zwiers door een Nederlandsch advocaat als verdediger te doen bijstaan door de Duitsche justitie zijn afgewezen en het proces met geslo ten deuren is gevoerd? 2- Indiën deze feiten geheel of in hoofd zaak juist zijn en bij de regeering be kend, wat is dan van regeeringswege ge daan om dezen Nederlander tegen zoo danige behandeling te beschermen. 3 Mocht de regeering niet op de hoogte zijn van de omstandigheden waaronder deze arrestatie en het proces hebben plaats gehad, is zij dan bereid een ernstig ondrzoek in te stellen en, als daaruit blijkt dat de gestelde feiten geheel of in hoofd zaak juist zijn weergegeven, alsnog de ge- eigende stappen te doen om redres te ver krijgen? RECLAME. VERKOUDHEID VERDWIJNT ONMIDDELLIJK. Nieuw middel, dat de bacteriën doodt. Wanneer ge den aangenamen damp van Karsote het nieuwe wetenschappelijke middel inhaleert, worden Uw adem halingsorganen gevuld met een atmosfeer, waarin alle bacteriën van verkoudheid, griep of influenza onmiddellijk vernietigd worden. Sprenkelt dus 10 a 15 druppels Karsote op Uw zakdoek en snuift de ver- frisschende dampen op. In enkele minu ten worden de verstopte neusgaten ge opend, het slijm achter in de keel komt los, de ontstoken slijmvliezen worden verzacht. Laboratoriumproeven hebben bewezen, dat de Karsotedamp alle bacteriën van verkoudheid, griep, influenza etc. doodt in minder dan 10 minuten. 405 Zorgt, dat ge steeds het handige zak flaconnetje van Karsote bij de hand "hebt, zoodat U zich overal voor besmetting kunt behoeden. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting Inbegrepen. HET OVERLIJDEN VAN DEN HEER D. F. W. VAN REES. Deelneming en erkentelijkheid van onze regeering. In een brief van rouwbeklag aan mevr. de wed. D. P. W. van Rees heeft de minister van buitenlandsche zaken uitdrukking gegeven aan de gevoelens van groote er kentelijkheid der Nederlandsche regeering voor den met zoo groote werkkracht en veelzijdige gaven door wijlen den heer Van Rees verrichten arbeid als Nederlandsch lid en vice-president van de Permanente Mandaten-Commissie. NEDERLANDSCHE SIGARETTEN INDUSTRIE. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Het Centraal stembureau heeft benoemd tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol land, in de plaats van Jhr. mr. A. K. C. de Brauw, die ontslag heeft genomen, den heer I. v. d. Loo te 's Gravenhage. Aan den minister van Financiën om maatregelen verzocht. Verscheidene groote sigaretten-fabrieken in Nederland hebben aan den minister van financiën een schrijven gericht, waarin zij den Minister verzoeken maatregelen te nemen in het belang van de Nederlandsche sigarettenindustrie. Zij betoogen, dat het verbod van ver koop beneden den banderolleprijzen niet het gewenschte Tesultaat heeft gehad, daar sindsdien verschillende belangrijke Nederlandsche sigaretten-fabrieken haar bedrijf gestaakt hebben. Indien de minister niet de maatregelen neemt, welke de requestranten vermelden, zullen vele andere volgen. In de eerste plaats ondervinden requestranten zëer veel concurrentie van buitenlandsche merken, welke voor 3/4 cent in den handel gebracht worden en bij het publiek zeer in trek zijn. Dit is niet slechts een verschijnsel van de huidige crisis, maar tevens een geval van dum ping van groote concerns. Aan de hand van een eenvoudige bere kening blijkt, dat het onmogelijk is voor een dergelijk bedrag sigaretten in den handel te brengen, zonder daarbij verlies te lijden. Voor de verbetering van dezen ondrage- lijken toestand is in de eerste plaats noo dig verlaging van den accijns van 50 pCt. op 40 pCt. Verder zou de laagste prijs, waarvoor sigaretten verkocht mogen wor den, op 1 cent gesteld kunnen worden. Er is geen land ter wereld, waar tegen over een zóó hoogen accijns een zóó lage minimum verkoopprijs staat. Tenslotte zou den requestranten willen voorstellen om inplaats van een invoerrecht van 45 pCt. een vast recht te heffen van f. 6 per 1000 stuks. Door deze maatregelen zal het eenigs- zins mogelijk zijn met de buitenlandsche concerns te kunnen concurreeren. Requestranten verzoeken den minister hen of eenigen hunner in audiëntie te wil len ontvangen, opdat zij hun verzoek nog kunnen toelichten. Een afschrift van dit request hebben requestranten naar den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid gezonden. Immers: wanneer de minister van finan ciën de door hen voorgestelde wijzigingen overneemt, zal met de invoering van de wijzigingen toch eenige tijd gemoeid zijn, welke tijd noodlottig voor de Nederland sche sigaretten-industrie kan zijn. Daarom verzoeken requestranten den Minister van Economische Zaken door contingenteering den import van sigaret ten te berperken. Ook zouden requestranten bij den mi nister van Economische zaken hun ver zoek mondeling willen toelichten. INVALIDITEITSWET EN DE OUDERDOMSWET. Toegestane renten. Op 1 October 1934 werden 27.931 wedu- wenrenten en 13.810 weezenrenten krach tens de Ivaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 108.134 personen in het genot wa ren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 46.039 personen een inva- liditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden datum 129.130 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. VERSPREIDE BERICHTEN. De directie van de Lijm- en Gelatine- fabriek „Delft" heeft het personeel een loonsvermindering aangekondigd van 10 °/o ROOFOVERVAL TE AMSTELVEEN. Tegen beide verdachten 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Te Amstelveen heeft op 5 Maart een roofoverval plaats gehad. Omstreeks halftlen des morgens belde een onbekende man aan bij den koopman G. aan den Amsterdamschen weg. Toen de vrouw des huizes, die alleen thuis was, de deur opende, trad de man zonder meer binnen, mishandelde de vrouw, bond haar en deed haar een prop in den mond. Hij liet daarop een tweeden man binnen, on- dertusschen de vrouw bedreigende. Het tweetal doorzocht het huis en haalde alle kasten overhoop, zij maakten een aanzien lijk bedrag aan geld buit. Hierna hebben zij de telefoon onbruikbaar gemaakt, waarna de twee bandieten verdwenen. Gisteren stonden twee personen, de 27- jarige electrlcien J. A. C. en de 30-jarige monteur G. A, voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht, verdacht dezen roof overval te hebben gepleegd. Belden ontkenden. Als getuige werd ge hoord de mishandelde vrouw, die ver dachten pertinent herkende, zoc 1 dat ook bij de eerste confrontatie ge daan heeft. Een arbeider, die in de nabijheid der woning had gewerkt, had beide verdachten bij het huis zien rondzwerven. De volgende getuige is de heer E. J. H. Blancke, de bewoner van een perceel aan den Rijswijkschen weg te 's Gravenhage, waar op 12 Mei een roofoverval gepleegd is en waarvoor deze verdachten tot tien jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Hij geeft een verhaal van het misdrijf te Den Haag en vertelt, dat de beide mannen hem zwaar hebben mishandeld. „Zij hebben mij ge scalpeerd" verklaart getuige en inderdaad is zijn hoofd thans nog in een kap gewik keld. Het woord is dan aan den Officier van Justitie mr. Bosch. Spr. wijst in de eerste plaats op de verklaringen van mevr. G„ die de twee verdachten pertinent herkent. Voorts zijn er nog getuigen, die de ver dachten in de nabijheid van het huis heb ben gezien, hoewel ze ontkennen dien dag in Amstelveen te zijn geweest. Daarbij komt nog, dat ze in den Haag een dergelijk ernstig misdrijf hebben ge pleegd. Een zeer zware straf is hier op haar plaats. Spr. requireerde tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van tien jaar. De verdedigers mr. Kan en mr. E. Goud smit vroegen onmiddellijk uitspraak te doen en na Raadkamer besloot de Recht bank de stukken in handen van den Rech- ter-Commissaris te stellen, om een nader onderzoek te gelasten naar het door ver dachten opgegeven alibi, die dien dag in Den Haag zouden zijn geweest. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Terecht stond G. v. K. uit Voorschoten, wegens verduistering von f23 ten nadieele van mej. M. uit den Haag. Verdachte zou bovengenoemd bedrag voor get naar een reisbureau brengen, In verband met ver- dachtes finamcieele omstandigheden, had: verd. zich voorloopig dat geld toegeëigend. De officier van Justitie mr, P. R. Blok eischte tegen verdachte 2 maanden gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde verdachte tot één maand gev-straf. Terzake van diefstal van een fuik toe- behoorende aan den heer J. W. B. uit Woubrugge stond terecht de 20-jarige Th. A. van R. uit Ter Aar. Verdachte be weerde de fuik drijvende gevonden te heb ben op het Paddegat te Woubrugge en ontkende diefstal. De Officier van Jus titie eischte f. 25.sub 25 dagen hech tenis. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld. In de verdachtenbank nam plaats S. W. R., uit Leiden, wien ten laste was gelegd dat hij zich opzettelijk een hoeveelheid groenten en fruit, toebehoo- rende aan M. O. te Leiden, wederrechte lijk had toegeëigend. Verdachte ontkende. De Officier eischte na het hooren van den benadeelde tegen verd- 6 weken gev.straf. Overeenkomstig dien eisch werd verd. ver oordeeld. Terzake van ontvreemding van een tee ken welke voor de verkeersveiligheid ge steld was, moest terecht staan L. den B uit den Haag. Verdachte had zich te Stomp- wijk toen hij aldaar met z'n schuit voer, een aldaar op een bekisting geplaatste lan taarn toegeëigend. Een tweetal getuigen werden in deze zaak gehoord. De officier eischte f. 30 subs. 30 dagen hechtenis. Overeenkomstig dien eisch werd verd. veroordeeld. Wegens beleediging van den gemeente veldwachter v. K. te Oegstgeest stond te recht de caféhouder K. uit Oegstgeest. Bij een door den veldwachter ingesteld onder zoek ter plaatse in verband met een ver moedelijke overtreding van de verordening op de drankwet had verd. beleedigende woorden gebezigd. De officier elschte f. 25 subs. 25 dagen hechtenis. Terecht stond de zeeman J. S. uit Lei den. Verdachte had op 10 Sept.- j.l. te Lei den eenige ruiten van een automaat met een zakmes vernield, toen hij na inwer ping van een geldstuk niets ontving. Ver schillende vonnissen had verd. achter den rug, n.l. desertie, heling en een gev.-straf van 2 jaar voor diefstal met geweld. De officier eischte 3 weken gev.-straf. De politierechter veroordeelde verd. tot 1 maand gev.-straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Terecht moest staan G. v. E. uit Leiden wegens oplichting. Verdachte was niet ver schenen. Verdachte had de echtgenoote van den groentehandelaar C. S. bewogen tot afgifte van f.8, voorgevende dat dit geld bestemd was voor statiegeld van kisten die op naam van haar man ston den. De officier eischte 3 maanden gev.- straf. Overeenkomstig den eisch werd verd. veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9