75s,e Jaargang DONDERDAG 1 NOVEMBER 1934 No. 22888 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. Leidsch Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE „UIVER"-HULDIGING. Het voornaamste Nieuws i van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per weelc 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week .0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Giro No. 188690. fleden ontvingen wij per kas: N.N. 1.2.50. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- ben brengen ter algemeene kennis, dat |ö:or hen de beslissing op het verzoek van N V. Ned. Fabriek van wollen dekens Jr/h J. C. Zaalberg en Zoon, om vergun ning tot het uitbreiden van de wollen de- tenfabriek in de perceelen Vestestraat [Nis 283032, kadastraal bekend Ge- heente Lelden, Sectie I. Nis. 1126, 1822, |2170, 2171, 2305, 2608 en 2625, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 1 November 1934. 391 DRANKWET. I Burgemeester en Wethouders van Leiden (itngen ter algemeene kennis, dat N. wersloot, te Leiden, een verzoek heelt fctedlend ter bekoming van een verlof B x>r den verkoop uitsluitend van alcohol- rijen drank voor gebruik in het perceel jKeuwe Rijn No. 19, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 1 November 1934. 390 ZILVEREN JUBILEUM. Zooals wij gisteren hebben aangekon- 'igd, herdenkt de heer Jac. I. Sloos, hoofd ran den administratieven dienst bij de i Tieleman en Dros vandaag zijn zil- iren jubileum bij deze firma. Hedenmorgen omstreeks halfelf werd hij met zijn echtgenoote en dochter ontvan gen in het privékantoor der directie en ar allereerst toegesproken door den fir— ant, den heer H. H. Tieleman, met wien lee jubilaris gedurende 25 Jaar heeft mo lt» samenwerken en die hem een geldsbe drag onder couvert overhandigde. Tevens "teelde de heer Tieleman mede, dat de heer met ingang van 1 Januari a.s. be- lüoemd is tot procuratiehouder. I Ook de oudste firmant, de heer A. H. ■Dros Sr. wenschte den jubilaris van harte geluk en bood hem een eigenhandig ge schilderd doek aan. Namens het chefs- en kantoorpersoneel Iwrd het woord nog gevoerd door den lieer Van der Voorde, hetgeen eveneens Igepaard ging met de aanbieding van ge- Ikhenken en bloemen. Ook van andere Wide o.a. van vele zakenrelaties mocht de lieer Sloos tal van gelukwenschen in ont vangst nemen. the roto colour players. Ter gelegenheid van het eerste lustrum Iran bovengenoemd orkest werd gisteren laan afgevaardigden van plaatselijke ver- leenigingen een feestavond aangeboden in IZomerlust. De belangstelling was zeer I groot, zoodat er geen plaats in de zaal I onbezet bleef. Na enkele muzlek-nummers I heelt de leider van dezen avond, de heer I Anton de Groot, een welkomstwoord ge- I sproken. Hij memoreerde het tot stand 1 komen en het stijgen der capaciteiten van I °rae band en bood, namens vele belang- I stellenden, het orkest een fraai decor aan. Bloemen werden hierna aangeboden I namens de directie van „Zomerlust", net dansorkest „The Blue Rythm Boys", het dansinstituut Anton de Groot, w tooneelvereenlging D.O.B. en vele par ticulieren. De heer Coster, leider van de "SM, dankte voor de vele blijken van sympathie. Hij wendde zich daarbij in 't oijzonder tot den heer De Groot en bood hese een kistje sigaren aan met den teensch dat de samenwerking nog lang zal ffl?|en duren. De avond werd verder op zeer gezellige doorgebracht met muziek en dans h het optreden van den humorist Leon Morgen hopen wij nadere gegevens te kunnen medcdeelen over onze goedkoope reisgelegenheid naar Schiphol cn over de toegangsbewijzen tot het vliegveld. DE DIRECTIE. dc actie voor verlaging van stroomprijs. jJ^Phcsastraat-vereeniging heeft gister- banrt CaJ|1- Royal vergaderd, ln ver- Mcl haar llchtpnjs-actie. In deze -badering is bekend gemaakt, dat de ar'.2n°danlg is gevorderd, dat een bc- bst.rr\ met de betreffende Instanties taat i Plaats gehad en het resul- tim l11 e k°mende dagen tegemoet ge- EtI> fcm worden! UIVER EERSTE IN DEN HANDICAP-WEDSTRIJD? OMDAT SCOTT SLECHTS ÉÉN PRIJS MAG ONTVANGEN. Reuter meldt uit Melbourne: Naar gebleken is heeft Scott in de lucht- race LondenMelbourne zoowel de sncl- beids-race als de handicaprace gewonnen. Aangezien hij niet beide prijzen kan winnen komt hij alleen in aanmerking voor den eersten prijs van den snelheids wedstrijd. Vermoedelijk zullen Parmentier en Moll de tweeden zijn in de handicaprace, zoo dat zij in aanmerking komen voor de eerste prijs van de handicaprace. In dit geval kunnen zij den tweeden prijs van den snelheids-wedstrijd, waar voor zij in aanmerking komen niet ont vangen, welke dan zal worden gegeven aan Pangborn en Turner, terwijl Jones en Waller dan den derden prijs zullen ont vangen. De tweede prijs van de handicaprace kan nog niet worden toegekend. HERDENKING DER HERVORMING. In de Pieterskerk. In een plechtigen dienst in de Pieters kerk is gisteravond vanwege de Ned. Herv. Gem. het feit der Hervorming herdacht. Behalve een groot aantal belangstel lenden merkten wij o.a. op de predikanten Hartwigsen, Punselie, Groot Enzerink, Van Apeldoorn en De Wit en enkele gemeente raadsleden. Ds. D. Kuilman voerde als eerste spreker het woord. In het begin van zijn toespraak herin nerde spr. er aan, dat de reformatorische beginselen weer sterk op den voorgrond worden gebrac,ht door allerlei richtingen. Wij zullen ons hierbij echter moeten be zinnen of wij de reformatie wel in waar heid herdenken. Spr. meent, dat wij zelfs tot voor de reformatie mogen terug gaan, aangezien ook ln de harten van profeten en apostelen door God veel is gewerkt. Over Luther zien wij naar hen heen. Aan de hand van Jer. 20 7a, sprekers tekstwoord, wees ds. Kuilman er op, dat Luther eens als Jeremia heeft kunnen getuigen: Heere, Gij hebt mij overreed en ik ben overreed geworden. Gij zijt mij te sterk geweest en hebt over macht". Op boeiende wijze schilderde spr. voorts Luthers strijd tegen de Roomsche kerk en diens botsing met de wereldlijke over macht, waarvan de Rijksdag te Worms ge tuigenis aflegde. Tenslotte wees spr. er op, dat Luther ook in botsing is gekomen met zijn vrienden, zelfs met zijn allerbesten vriend Melanchton. Bij de ontvouwing van Luthers strijd het spr. het volle licht vallen op diens groot Godsvertrouwen, waardoor hij kracht ont ving zijn weg, die feitelijk Gods weg was, te gaan. Als protestanten, aldus eindigde spr., zullen wij hebben te gedenken, dat God in de reformatie Zijn geestelijk vuur heeft ontstoken. Dr. J. C. S. Locher, als tweede spreker het woord voerend, las allereerst Efez. 4 110. om dan in het bijzonder stil te staan bij de groote eenheid, vervat in de verzen 4. 5 en 6. In het begin van zijn rede wees spr. er op, dat door het optreden van Luther een groote scheur door de kerk en het Chris tendom is gegaan, een scheur, die er heden ten dage nog is. Allerlei oneenigheid was er, zóó zelfs, dat er op een moment drie pausen waren, die elkander den voorrang betwistten. Toen kwam de reformatie, het woord der genade. Onvoorwaardelijk wilde Luther op Christus bouwen. Luther kon niet herroe pen, omdat dit tegen de waarheid was. Luther kon niet toegeven, heeft gekozen voor Christus en daar was de splitsing, een splitsing, die heden ten dage, zien wij de verschillende kerkformaties, nog voort duurt. Ook Rome, al lijkt dit uitwendig misschien niet zoo, is verdeeld. Waar is, aldus spr., de ware eenheid waarop de Apostel Paulus in zijn brief aan de Efeziërs wijst? Hoe moeten wij nu? Om kleine geschillen gaat men vaak fel tegenover elkander staan. Vertrouwen zul len wij op hetgeen God in Zijn Woord ons gezegd heeft. Dan komen wij tot de belij denis: ik heb gezondigd en ben niet waar dig Uw kind genaamd te worden. Dan valt alle splitsing weg en wordt het één kerk, levende uit de algenoegzame genade van Jezus Christus. Wij hebben toe te zien, dat wij niet door farizeïsme de eenheid in den weg staan. I Hoe die eenheid tot stand komt, wij weten het niet, maar de apostel spreekt er van en bovendien, het is al in Gods hand. Opzien zullen wij naar den grooten Hoo- gepriester, die het van den Vader afge smeekt heeft, dat zij allen één zijn. Hij heeft zich opgeofferd opdat het zou zijn: één kudde met één Herder. Grijpen kun nen wij de eenheid niet, maar 't ligt al op gesloten in Gods gedachten. Hij brengt samen, die nabij en die verre zijn. De dienst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Lutherlied. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE FEDERATIE. Luther-herdenking. Uitgaande van de Vrijzinnig Christelijke Federatie is gisteravond in het Kerkge bouw der Evang. Lutersche Gemeente aan de Hooglandsche Kerkgracht een Luther- herdenking gehouden. Aam dezen avond werd medewerking ver leend door het Federatiekoor onder leiding van den heer Ferd. Timmermans uit Rot terdam, dat, nadat het Votum was uitge sproken en de gemeente het eerste vers van het Lutherlied had gezongen, zich allereerst liet hooren in „Hoe groot en goed. hoe wonderbaarlijk zijn, God. de wegen van Uwen raad" enz. Ds. J. Ph. Makkink Luthersch predikant te dezer stede, sprak vervolgens een in leidend woord, waarin hij zeide, dat het zijn goede zijde heeft eens na te gaan wat ons Protestanten tezamen bindt en wat ons van Rome scheidt. Wij verdiepen ons opnieuw in de moeilijke tijden der 16de eeuw en sterken ons aan de geloofsvolhar- dlng van den grooten Kerkhervormer. Al zijn de tijden sindsdien sterk veranderd, toch is het goed ons rekenschap te geven van den grooten schat, welke ons, Protes tanten te bewaren is gegeven De Hervor ming is geweest een verlossende daad. om dat zij ons losmaakte van de Roomsche overheersching, welke de R.K. Kerk zich ook heden ten dage nog als ideaal stelt. Laten wij daarom, aldus spr., behouden wat wij ontvangen hebben en daarvoor strijden met alle kracht die in ons is. Tegenover de doode gebedsformule van Rome. stelde de Hervorming de levende belijdenis van de vrije vroomheid, tegen over het Roomsche streven naar macht en heerschappij de persoonlijke innerlijke be levenis van Gods evangelie .Luther's daad was niet een uiting van verzet tegen Rome of een gebrek aan vromen zin. maar werd hem ingegeven door hart en geweten. Hij heeft geworsteld met de Kerk en met zich zelf totdat hij eeh beter antwoord wist op de vraag: wat moet ik doen om zalig te worden Mijn geloof, aldus heeft Luther zelf gezegd, is een zaak tusschen God en mij zelf. Geen menschelijke bemiddeling, ook niet al draagt deze het priesterkleed, is een voorwaarde om God en de wereld lief te hebben Daartoe is echter diepge wortelde innerlijke overtuiging noodig. Het Fedeatiekoor zong vervolgens „Komt Vromen, deze dag zij feestelijk bezongen", waarna ds. N. Padt. Hervormd predikant te Zutphen sprak over „Frotestantscbe Vrij heid" Spr wees er op. hoe ook de Protes- tantsche Kerk heiligen kent en in persoon lijkheden als Luther. Calvyn en Zwingii de goddelijke ingeving erkent. Het Protestan tisme is het beginsel der religieus-gefun deerde vrijheid en uit dien hoofde voelen wij ons met deze helden uit het verleden één van geest. Tegenover de uiterlijke autoriteit van Rome, stelt het Protestan tisme de innerlijke convictie Wanneer wij ons Protestant voelen, dan ligt daarin een keuze ten aanzien van de vraag: wat dunkt u van den mensch? Door zijn plakkaten aan te slaan te Wittenberg, gaf Luther blijk van zijn onverwoestbaar geloof in den mensch. Hij sloot zich daar voor op in de eenzaamheid, maar was be zield met den heiligen hartstocht om de waarheid te zoeken. Het Protestantisme is de gemeenschap dier eenzamen, die willen dienen naar den aanleg van eigen per soonlijkheid. Protestantzijn beteekent hartstocht naar vrijheid, beteekent jeugd en durf; Rome daarentegen kent geen vrijheid. Protestantisme is geen kerkelijk, maar een levensbeginsel. Wanneer wij waarlijk protestant-godsdienstig zijn, dan moet in ons het heldendom en de jeugd der reformatoren uit vroeger tijden leven. Niet dat wij moeten omzien naar het ver leden, want in het verleden is het heden en in het nut, wat komen zal- Maar door de bewogenheid onzer tijden moeten wij de protestantsche vrijheid dragen ais een kostbaar pand, dat ons is toevertrouwd. Wij moeten ons plaatsen in het licht der eeuwigheid, omdat wij menschen zijn en wij moeten leven in vrijheid, in verbon denheid met anderen. God dienende in die anderen, zooals ook Luther dat deed. Eerst dan zijn wij in waarachtigen zin Protestantsch en maken wij de woorden van Paulus tot waarheid „Broeders, gij zijt tot vrijheid geroepen." Nadat het Federatiekoor gezongen had „Du bist's dem Ruhm und Ehre gebühret" sprak ds. Makking een kort slotwoord, waarin hij nogmaals wees op de godde- lijde gave der vrijheid, welke v/eliswaar groote verantwoordelijkheid oplegt, maar toch tot grooten zegen kan strekken. Spr. eindigde met dank aan God, Die ons ge roepen heeft tot erfgenamen van den grooten geloofs- en vrijheidsheld Maarten Luther. De wijdingsvolle bijenkomst werd be sloten met gemeentezang van lied 177 vrs 4 uit den bundel van den Ned. Prot. Bond en dankgebed van ds. Makkink. Het kerkgebouw was slechts matig bezet. DE ACTIE VOOR EEN SPORTFONDSEN- BAD. Causerie van mr. Bierenbroodspot. De actie voor een Sportfondsenbad hier ter stede is gisteravond voortgezet met een drukbezochte vergadering in den foyer der Stadszaal. De bijeenkomst werd geopend door den heer G. L. M. Driessen. die als voorzitter van het comité van actie z'n voldoening uitsprak over de groote opkomst en daar na 't woord gaf aan mr. Bierenbroodspot. Deze bekende leider van het Sportfond- senwerk herinnerde er aan hoe hij ook vier jaar geleden in de Sleutelstad heeft gesproken. Er waren toen slechts een tiental toehoorders. Vergelijkt men daar mede de belangstelling van thans, zoo zeide spreker, dan is er reden om ook voor Leiden hoopvol te zijn Hoe nu heeft de Sportfondsengedachte zich ontwikkeld? Zij ontstond omstreeks 1918 toen in de twee zweminrichtingen te Amsterdam aan den Heiligenweg en achter 't Zuiderbad, de liefhebberij voor het zwemmen zoo groot werd, dat de wedstrijd-zwemmers er zelfs geen gelegenheid meer konden krijgen een baantje te trekken. Het ver bod daarvan werd de inzet tot de actie voor het Sportfondsenwerk. De gemeente werd te hulp geroepen voor een nieuwe overdekte zweminrichting, doch het lukte niet. Ook een particuliere poging tot het stichten van een N.V. mislukte. Toen opperde men de idee van aandeelen op afbetaling. En dat sloeg in. Aandeelen werden het van f. 2,50 per maand yoor een Spaarkas, die loopen zou over een tijdsduur van 12 jaar. De rente zou wor den bijgeschreven, na 12 jaar verzilverd en onder de deelnemers verdeeld. Ziedaar ook de idee van het huidige Sportfondsen- bad. Pond-pondsgewijze krijgt daarbij ieder aandeelhouder zijn aandeel in het gemeenschappelijk bezit. Jaarlijks komt er over heel het land veel geld binnen en het is de N.V. De Sportfondsen, die de spaarkassen administreert, doch overigens met de exploitatie der inrichtingen niets uitstaande heeft! Men heeft aanvankelijk gegrinnikt over de Sportfondsenidee, maar men begon in 1923 met f. 40 bedrijfskapitaal, heeft door gezet en heeft het thans reeds tot een kapitaal van meer dan een half millioen gebracht. Helaas was de medewerking van de zwemwereld niet bijzonder groot en het heeft ln 1923 enorme moeite gekost om een aantal spaarders bijeen te krijgen. Ruim drie jaren gingen er mee heen voor dat men van de gemeente de noodige medewerking had, omdat zij eischte dat de ondernemers een ton op tafel legden. Toen eenmaal echter de plannen konden worden ontwikkeld ging het snel. Bij de opening der eerste Sportfondsen- inrichting te Amsterdam in 1929 had men 800 spaarders. En zóó groot was de propaganda van deze inrichting dat dit aantal een jaar later tot 2300 was geste gen! Het publiek leefde mee, voelde er zich thuis en beschouwde het als zijn eigen iirichting! Het spaar-systeem werkte er toe mede de sportfondsen-idee levendig te houden en zelfs steeds aan te wakkeren Onophoudelijk steeg het aantal bezoekers; in 1931: 368 000, in 1932: 423 000, in 1933: 452.000 en in het eerste half jaar van 1934: 250.000 Spoedig kwamen verzoeken van elders om daar ook de sportfondsen-idee in te schakelen. Ook Maastricht, Arnhem, Breda, Eindhoven en Zwolle hebben nu bereids hun Sportfondsenbad en vele andere in richtingen zijn in aanbouw, 't Volgend jaar zal het aantal Sportfondsenbaden ver moedelijk 15 bedragen. Het zwemmen is nu eenmaal een wapen van preventieve geneeskunde (men denke mede aan het schoolzwemmen) en terecht wordt dan ook van alle zijden het Sportfondsenwerk ge steund. Gelukkig zijn overal de bedrijfs resultaten zeer bevredigend. In Amster dam kon men daardoor reeds aan de Gemeente aanbieden het gratis zwemmen voor achterlijke kinderen van diverse scholen. Onderwijzers en medici hebben over de resultaten daarvan buitengewoon bevredigende verklaringen afgelegd. Thans is ook ln Leiden een afdeeling opgericht. De bepaling is daarbij vast gelegd dat het geld uitsluitend gebruikt mag worden voor een Leidsch Sportfond senbad. Mocht de zaak niet haar beslag kunnen krijgen, om welke reden dan ook, dan krijgen de spaarders hun geld terug. Zij hebben inmiddels getuigenis afgelegd van te willen medewerken aan een goede zaak. Spaarders zijn niet alleen noodig voor het bijeen brengen van het kapitaal, maar zij zijn tevens de klanten. Zij vormen de afspiegeling van het bezoek dat de in richting zal krijgen. Van hun aanvanke lijke aantal zal de grootte van het te bouwen bad moeten afhangen! Mr. Bierenbroodspot heeft vervolgens aan de hand van een serie lantaarnplaat jes (uitstekend geprojecteerd door den heer Geytenbeek) een toelichting op zijn causerie gegeven. Hij vertelde van de regelmatige verversching van het water, van de voordeelen van het uitschuifbare dak en den uitschuifbaren Zuid-wand (zooals men ook te Leiden wil bouwen) en van de groote beteekenis van een inrich ting als te Maastricht, waar buiten de inrichting nog een open bad is gebouwd (met een constante watertemperatuur van 23 gr.), zoodat men kiezen kan waar men zwemmen wil Dat open bad kan boven dien des winters gebruikt worden als ijsbaan, gelijk b.v. vanaf half November BINNENLAND. Dr. Colijn over het regeerinffsbeleid f handhaving van den gouden standaard (3e Blad). Een nieuwe clearingwet ingediend (Fi nanciën, 3e Blad). Ongelijke concurrentie-voorwaarden tus schen Nederlandsche en buitenlandsche bedrijfsauto-houders (Binnenl., 3e Blad). De Amsterdamsche loonvoordracht op nieuw verworpen (Binnenland, 3e Blad). De motorschoener Jupiter, uit Delfzijl, vergaan; de bemanning gered (Gemengd, 3e Blad). De plannen voor de huldiging der Uiver- bemanning op Schiphol; aankomst op 17 November tusschen halfdrie en drie uur (Sport, 3e Blad). Het afscheid van den gemeente-ontvan ger van Katwijk den heer G. B. Werther (3e Blad). BUITENLAND. De Vlootbesprekingen to Londen (Bui-< tenland, le Blad). Een bemiddelaar in den Duitschen Kerkstrijd (Buitenland, le Blad). De Engelsche civiele luchtvaart (Buiten land en Tel., le Blad). De nieuwe bestuursorganisaties in Oosten De nieuwe bestuursorganisaties in Oostenrijk (Buitenland ,1e Blad). a.s. te Amsterdam het geval zal zijn. Geen zonnewarmte zal dank zij een vernuf tige installatie de kwaliteit van het ijs doen dalen en op die wijze wordt dus ook in ander opzicht de sportvreugde ver hoogd. Na een korte pauze heeft de spreker verteld van de voordeelen voor de aan deelhouders. Iemand, die drie spaar-aan- deelen heeft volgestort, heeft recht op een gratis abonnement. Wie één aandeel heeft volgestort heeft dus 33°/o reductie. Men verplicht zich niet verder dan stor ting voor een jaar. Om deelgerechtigd te zijn moet men drie jaar hebben gestort. Wie zich echter direct verbindt voor 12 jaar, dus voor één vol aandeel, krijgt dadelijk 33°/o reductie. Op een vraag van een der aanwezigen verklaarde spr., dat het water, dat iederen avond uit het bassin wordt gepompt, eer stens van vuil-bestanddeelen wordt ge zuiverd en daarna een bewerking van een mengséT"van chloor en ammonia onder gaat, alvorens het opnieuw gebruikt wordt. In sommige plaatsen gebruikt men lei dingwater, soms bronwater. Zulks hangt af van de kosten ter plaatse. Op verzoek van een der aanwezigen verklaarde de voorzitter nog dat het comité de mogelijkheid zal overwegen om, wanneer het tot den bouw mocht komen, belangstellenden in de gelegenheid te stellen door productief werk him spaar- aandeel te verdienen. Mr. Bierenbroodspot heeft tenslotte een filmpje vertoond van eenige sportfondsen baden en van diverse ijsbanen in het buitenland, zooals die thans ook in de hoofdstad zal worden geopend. De heer Driessen dankte den spreker voor zijn interessante causerie en sprak de hoop uit dat thans velen zich als spaarder zullen aanmelden. HET PETITIONNEMENT VAN HET N.V.V. Het comité van actie, gevormd uit N.V.V. en L.B.B. schrijft ons: Het petitionnement van het N.V.V. voor betere werkloozenzorg, dat alom in den lande zooveel enthousiasme ontmoet gisteren waren al meer dan zeshonderd duizend handteekeningen binnen wordt ook in de Sleutelstad met groote sympa thie begroet. Maandagavond zijn in Leiden de werkers der vakorganisaties op huis bezoek gegaan om handteekeningen te ver zamelen en er wordt zóó druk geteekend, dat nu al een vijfduizend handteekeningen binnen zijn. Dat is pas het begin van een paar avonden werken. Een groote schare werkers trekt iederen avond de stad in. al regent liet nog zoo hard en verzamelt de handteekeningen, waarmee men aan de regeering den wensch te kennen geeft in te stemmen met de zes punten, die aan de regeering zullen worden voorgelegd en ook tot uitdrukking kwamen in het adres van den Leidschen Bestuurders Bond. gisteren in dit blad af gedrukt. De Leidsche Bestuurders Bond, welke deze actie in Leiden organiseert, hoopt, dat ook in de komende dagen met eenzelfde élan gewerkt zal worden en ook de geheele burgerij, arbeider en middenstander, man en vrouw, werkende en werklooze, onver schillig van welke godsdienstige rienting of politieke overtuiging men is, zal beseffen dat het meer dan noodig wordt, dat krach tige maatregelen in het belang van de werkloozen en hun gezinnen getroffen worden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1