PIRIN De ontwikkeling van Oegstgeest. J5,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 31 October 1934 Derde Blad No. 22887 BUITENLAND. de algemeene toestand. duitschland. frankrijk. engeland. italië. cuba. «GETUIGEN ^7 P^gezo(HT6 zuid-sla vie. zuid-afrik a vereenigde staten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS uit het verre oosten. INGEZONDEN. Steeds voortgaande wegenaanleg; nieuwe plantsoenen en waterpartijen. VRAGENRUBRIEK. Steunt met Uw gaven iet Leidsch Crisis-Comité. ZILVEREN POSTJUBILEUM TE VOORSCHOTEN. De Vlootbesprekingen. Van betrouwbare zijde verluidt, dat de /Lmerikaansehe delegatie ter vlootconfe- rentle en ook de aan de besprekingen deel nemende Brltsche ministers den vertegen woordigers van Japan hebben medegedeeld dat het Japansche plan betreffende een nieuwen grondslag der vloten-beperkine. zeer ernstige moeilijkheden met zich brengt. In diplomatieke kringen wordt te ver staan gegeven, dat de onderhandelingen weliswaar nog niet op het doode punt zijn aanbeland, maar toch uiterst netelig zijn. De Amerlkaansch-Japansche bijeen komst, die gisteren zou plaats hebben is niet doorgegaan, daar Norman Davis zich moe gevoelde. In sommige kringen ziet men in die moeheid een poging, om de besprekingen zoo veel mogelijk op de lange baan te schuiven. In kringen van het Japansche ministerie van bultenlandsche zaken wordt mee gedeeld, dat Amerika en Engeland te Lon den bij de vlootonderhandellngen gemeene zaak maken tegen Japan. Men tracht te Londen politieke kwesties in het debat te mengen. Het negen mogend-heden-verdrag en het vier mogendheden-pact hebben met de vlootbesprekingen niets uitstaande, meent men te Tokio. Japan ls van oordeel, dat de onderhandelingen over de vlootkwestles zuiver van technlschen aard moeten zijn. Behandeling van politieke kwesties wordt derhalve van de hand gewezen. In politieke kringen ls men van oordeel, dat een spoedige opzegging der verdragen niet meer te vermijden zal zijn. De Kerkstrijd. De rijkskanselier Adolf Hitler heeft gis teren in tegenwoordigheid van den minis ter van blnnenlandsche zaken de lands- bisschoppen Marahrens (Hannover), Mei jer (Beieren) en Worm (Wurtemberg) ontvangen voor een gedachtenwisseling over kerkpolitieke problemen. De bespreking duurde eenige uren, doch over het verloop wordt niets medegedeeld. Over het algemeen neemt men echter aan dat de dagen van rijksbisschop Miiller ge teld zijn. Reuter seint uit Berlijn nog over een „scène dramatlque", die zich gistermid- voor het gebouw van den rijkskanse lier heeft afgespeeld. Dertig Beiersche boeren, die uit naam van tweehonderddui zend landbouwers in Beieren kwamen, vJden Hitier inlichten, omtrent datgene, „wat zich werkelijk in de Evangelische kerk afspeelt." Zij protesteerden tegen tijksbisschop Müller en bisschop Jaeger i tegen „die heele bende", die verdwijnen moet, omdat zij de Luthersche kerk ten «ronde richten. Zij werden ontvangen door een der ordonnancen van Hitler, die hen verwees naar minister Frick. Dr. Jaeger is thans van al zijn functies ontheven! Overeenstemming tusschen Herriot en Doumergue. In de wandelgagen der Fransche Kamer ras gisteravond een gerucht in omloop, dat tusschen Doumergue en Herriot over eenstemming bereikt was over de grond- setsherziening en speciaal over de kwestie der Kamerontbinding. Het parlement bijeen. Gisteren is het parlement weer bijeen gekomen. In het Lagerhuis antwoordde de regeering op eenige vragen. De lord-zegelbewaarder Eden voerde b.v. het woord over het z.g. Oost-Pact. Zoowel de Duitsche als de Poolsche regeering heb ben, zelde hij, aan de Fransche regeering, en, naar verluidt, ook aan de Russische, zekere bezwaren tegen dit pact geopperd. De Britsche regeering heeft niet vernomen, sat de Fransche regeering en de sovjet unie in antwoord op die bezwaren zullen ondernemen. Op een vraag, of men voornemens was, wet de onderhandelingen over het Oost- Pact voort te gaan. antwoordde Eden: „Dat J»1 van de regeeringen van Frankrijk en Rusland afhangen, die het initiatief na wen tot dit pact." Voorts werd een debat gevoerd over een wetsontwerp inzake „anti-loyalistische Propaganda", welke wetsontwerp strenge sancties voorziet tegen degenen, die revolu- tionnaire actie voeren in het leger of het ambtenarencorps. De organisatie der jeugd. Onder de nieuwe verordeningen met betrekking tot de organisatie van de jeugd brachten der fascistische partij is er een Inzake de leeftijd der knapen, die lid kun nen worden van de babilla. Tot dusverre woest de jongen voor het lidmaatschap Jen achtjarigen leeftijd hebben bereikt, hi den vervolge nu zullen alle knapen vanaf hun geboorte worden ingeschreven van zes tot acht jaar deel uitmaken van een nieuwe formatie, genaamd „de aonen van de wolvin", welke formatie een onderdeel zal vormen van de Baiilla en Waarin de jongens zullen worden toever trouwd aan speciale opvoeders. De jon gens zullen op een zwart hemd de afbeel- uwg dragen van de Capitolijnsche wolvin. Een nieuw kabinet. Ku 's een nieuw kabinet gevormd onder TnS van Acosta. wPnblieke opinie is met het nieuwe ten»vmaar matig ingenomen, vindt het tmirf verwijt het, een ministerie te zijn Program. RECLAME. 274 Neen! Het is weliswaar maar een Aspirin-toblefje, maar het geniet een groote repu tatie. De geheele wereld heeft sedert 35 jaar zijn werkzaamheid bij hoofd- en kiespijn, rheumatiek en ver koudheid erkend. Deze vrij willige erkenning gedurende zulk een reeks van jaren ver krijgt men slechts door da den. In tegenstelling tol veel namaak voldoet Aspirin aan de verwachtingen, het helpt. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar In de oranj*-bandbuls]es van 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. 10 ets. Minister van Justitie afgetreden. De minister van Justitie Maximowitsj heeft zijn ontslag ingediend. Hij had zeven rechters uit Bosnië, waaronder de opperste rechter en de president van de straf- rechtbank te Serajewo, in weerwil van hun uitstekenden conduitestaat, gepen sioneerd. De rechters hadden om principieele re denen geweigerd een proces te behandelen, dat verband hield met de verkaveling van grondbezit en hadden de door den Skoepstjina goedgekeurde regeling hier omtrent gebrekkig genoemd. De rechters protesteerden tegen het ontslag en kregen in Belgrado gelijk. Maximowitsj trok hierop de conse quentie. Schuld betaald - Nazi-partij onwettig verklaard. Dt regeering heeft de laatste schuld aan Engeland, V/s millioen p.st., betaald. De Nazi-partij in Z.-W Afrika is tot onwettige organisatie verklaard op grond van de verordening, vervat in het amen dement op de strafwet, tot voorkoming van ras- en andere propaganda. Een vijfjarenplan. De openbare werkverschaffing houdt zich tegenwoordig met het oog op den noodtoestand der werkloozen bezig met de uitwerking van een reusachtig vijfjaren plan, waarbij ten behoeve der werkver schaffing 12 milliard dollar zullen worden uitgegeven. Negen milliard dollar zal worden be steed voor openbare bouwwerken en drie milliard voor z.g. eigenhuisplannen. Het kapitaal voor de uitvoering der plannen zal worden opgebracht door de uitgifte van leeningen op langen termijn ten be drage van 2.4 milliard per jaar, die zullen worden uitgegeven door de federale ban ken. Hierdoor wil men tegelijkertijd de in de banken der V.S. braakliggende credie- ten voor een bedrag van 12 milliard nut tig besteden. De regeering streeft er met het oog op den naderenden winter en de groote taak van de ondersteuning naar de werkloo- zenondersteuningen te vervangen door productieve werken. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 71/4 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned, Herv. Kerk: Nam. halfacht, ds. D. A. v. d. Bosch van Den Haag. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Peter. VOOR DONDERDAG 1 NOVEMBER. AARLANDERVEEN. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfzeven, ds. Alberts van Vlaardingen. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Evangelisatie Hooftstraat: Nam. 71/4 uur, de heer A. J. Dekker. BOSKOOP. Geref. Gem,: (Dwars-Nieuwstraat)Nam. 7 uur, ds. van Oordt van Zeist. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Dank stond gewas), ii. Jacobs. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat)Nam. half- aoht, de heer L. Wijting van Rijssen. LEIDERDORP. Ned Herv. Kerk: Nam. halfacht, ds. Streeder. SASSENHEIM. Gebouw Vredestein: Nam. halfacht, ds. De Rover, van Vlaardingen. Het olie-monopolie. Een verklaring der Mandsjoerijsche re geering geeft eerst een overzicht over de omstandigheden, die de regeering aan leiding hebben gegeven tot het instellen van een „controle over de olie", ter ver wijdering van ongemakken uit het natio nale bestaan en ter verzekering der cul- tureele ontwikkeling" door van den pe- troleumhandel een regeeringsmonopolie te maken. Vervolgens zegt de verklaring, dat Mandsjoekwo afhankelijk zal blijven van vreemde landen voor de levering van petroleum en dat de belangen van de tegenwoordige handelaars in petroleum z/llen worden geëerbiedigd door de hand having van het thans bestaande markt- systeem. Voorts zegt de verklaring, dat voor gas oline. lamp-oiie, lichtolie, benzol en ver- vangings-brandolle een regeeringsmono polie zal ingesteld worden, terwijl de be werking. de invoer en uitvoer van deze oliën zal worden toegestaan onder een licentie-systeem. Mandsjoekwo zal worden verdeeld in 10 districten voor petroleum- marktdoeieinden. Ieder district zal één groothandelbureau hebben, dat de controle zal uitoefenen over een aantal gelicen- tieerde detailhandelaren. De belangen van de tegenwoordige im porteurs zullen worden geëerbiedigd me' hun opslag-inrichtingen, anderen zullen door de regeering op verzoek worden aan gekocht, terwijl aan de tegenwoordige im porteurs imoortauota zullen worden toege kend. Een dergelijke houding zal worden aangenomen tegenover de huidige groot handelaren, terwijl de tegenwoordige fa brikaten eveneens toestemming zullen krij- I gen op verzoek hun zaken voort te zetten. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Midsland (Terschelling) J. Visser, cand. te Buiksloot. Te Rijswijk (Z.-H.) (Evang.) J. van Kuiken te Uit- huizermeeden. Bedankt: Voor Dinteloord P. J. Steen beek te Oudewater. Voor Zoetermeer-Zeg- waart H. S, van Rijs te Vianen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Nieuwwolda (Gron.) L. Praamsma, cand. te Sneek en B. Sllngen- berg, cand. te Zaandijk. Beroepen: Te Heinenoord F. J. B. Schie- baan, cand. te Utrecht. GEREF GEM. Tweetal: Te Terneuzen J. D. Barth te Borsselen en M. Heikoop te Utrecht. DS. C. FERGUSON t In den ouderdom van 55 jaar. In den ouderdom van 55 jaar is te Den Haag overleden •te C. Ferguson. Ned. Herv. predikant. De ontslapene werd can- didaat in 1900, en vertrok in 1908 naar Indië, als theologisch docent aan de kweekschool voor Inlandsche onderwijzers en voorgangers in dienst van het Sangir en Talaud-comité. In 1921 repatrieerde hij wegens gezondheidsredenen, en werd in 1922 predikant te Durgerdam. In 1926 volgde een beroep uit Den Haag, dat ds. Ferguson aannam. De overledene was jeugdpredikant, en een bekende figuur in de kringen der C.J.M.V. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de a) of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN KWARTIERTJES BOND 1927—2924. Aan den vooravond van onze Achtste Verkooping op Woensdag 7 November a.v. van 's middags 2—5 uur en 's avonds van 7—9 uur en Donderdag 8 November van 's morgens 1012 en 's middags van 25 uur in de groote zaal van het Nut, Steen- schuur, komen wij onze Stadgenooten nog eens aan het bestaan von onzen Bond herinneren. lederen dag één kwartiertje aan een handwerk maakt, dat wij aan het eind van het jaar een keurcollectie hand werken ontvangen ten verkoop voor ver schillende inrichtingen van verwaarloosde en halfverwaarloosde kinderen uit Leiden. Ieder kan lid worden van onzen Bond a f. 0.50 per jaar en verbindt zich dan iets te leveren aan onze Verkooping. Men kan zich opgeven bij de le Penningmeesteresse Van de oprichting in 1924 af is de op brengst der verkcopingen steeds in stij gende lijn geweest, van f. 300.tot plm. f. 1100.toe, welke gelden verdeeld werden onder de volgende tien inrich tingen hier ter stede: 1. Kinderhuis Voordorp, der Ned. Herv. Diaconie. 2. Afd. Leiden van de Vereeniging tot steun aan Verwaarloosden en Gevallenen, der Vrijz. Herv. 3. Marg. Cartonastichting der R.K. kerk. 4 Jeruël, Middelstegracht. 5. Kinderbewaarplaats, Langebrug. 6. Majella Stichting, Oude Vest. der R.K. kerk. 7. Chr. Jeugdhulp, Utrechtsche Jaagpad. 8. Isr. Wees- en Doorgangshuis, Rooden- burgerstraat. 9. Geloof, Hoop en Liefde, Langestraat. 10. Gesticht „de Voorzienigheid", der R.K. kerk. Zooals men ziet, werkt onze Bond op geheel verschillend godsdienstig terrein en mochten wij daardoor steeds op veler hulp en steun rekenen en wekken wij ook Uwe lezeressen en ook lezers op, ons te helpen deze Achtste Verkooping weer tot een succes te maken. Alle bijdragen zijn wel kom, in welken vorm ook, en zullen gaarne door het Bestuur worden ontvangen. De subsidies van Stad en Rijk worden steeds minder en is voor iedere inrichting een extra gift zeer welkom. Wij hopen, dat deze oproep niet tevergeefsch zal zijn, laat ieder geven naar eigen krachten. Door een Verloting met vele en mooie prijzen hopen wij de kas te stijven. Neg eenige loten a f. 0.25 zijn bij de Bestuurs leden te bekomen. De trekking zal plaats hebben 8 November des middags 5 uur in Hierboven een kijkje op een der vele nieuwe wegen, die in den iaatsten tijd te Oegstgeest zijn gekomen, n.l. de opnieuw aangelegde Hofdijk. De ontwikkeling van Oegstgeest, die wij reeds meermalen bespraken, gaat regel matig voort. Na den aanleg van het Oranjepark, in 1928, dus nog maar enkele jaren geleden, dacht menigeen dat met dit park althans voor een groot aantal jaren een einde zou zijn gekomen aan de uitbreiding der woon gelegenheid, Maar in een kort tijdsbestek is, op een klein gedeelte na, ook dezen grond volgebouwd. Daar Oegstgeest nog steeds groote aan trekkingskracht blijkt te bezitten, ver zocht de L.E.M.V.O.G. de nog open lig gende terreinen, grenzende aan het Emma- park tusschen de Emmalaan en Hofdijk voor bebouwing in gereedheid te brengen door aanleg van een nieuw wegencomplex. De Gemeenteraad gaf daartoe vergunning onder voorwaarde zélf de aanleg van wegen te doen uitvoeren voor rekening van de L.E.M.V.O.G. De aanbesteding had plaats op 21 Febr. j.l. waarna begin April een aanvang met het grootsche werk werd gemaakt onder directie van Gemeentewerken, hoofd de heer C. W. F. Rietveld. Met bekwamen spoed is het werk, vol gens uitslag van de aanbesteding ten be drage van f. 72,000, ter hand genomen en in 6 maanden nu gereed gekomen. Tal van werkloozen hebben hierbij werk ge vonden. Aannemer was de Nederl. Basalt-Maat schappij te Zaandam, uitgezonderd voor de fundeering met asphaltdeklaag welke zijn gemaakt door de N.V. Wegenbouw- Maatschappij P. C. Zanen te Haarlem. De dagelijksche leiding was in handen van den heer A. J. P Bakkers te Oegstgeest wien, gezien de groote omvang en vlotte afwerking een welverdiende hulde toe komt! Wie dan ook een wandeling maakt langs deze nieuwe wegen zal zich niet kunnen indenken, welke eischen gesteld worden aan den technischen dienst der gemeente bij zulk een werk. Van hetgeen hier tot stand is gekomen, kunnen wij het volgende korte overzicht geven. Niet minder dan 10.000 M.2 asphalt is bestemd voor rijweg, terwijl van de 7000 M.2 aan trottoirs 5500 M.2 zijn belegd met Basaltlne-tegels. Het restant van de trottoirs, dus 1500 M.2 is voorzien van een schelplaag. Voor plantsoenaanleg op verschillende plaatsen is in totaal vrijgehouden 2500 M.2 grond, welke daartoe is afgezet. De geheele wegenaanleg is voorzien van betonrioleering aansluiting gevende op het water van den Hofpolder dat machi naal op peil gehouden wordt, en voorts van waterleidingbuizen, electrische- en telefoonkabels. De wegen geven aanslui ting met: de Emmalaan, Warmonderweg, Laan van Oud-Poelgeest en Hofdijk. Zij beslaan in 't algemeen 6 Meter voor rij weg met aan weerskanten een trottoir van 3 Meter, waartusschen een border is ge houden van beplanting met boomen. De hoofdverkeersader loopt vanaf het begin der Laan van Oud-Poelgeest naar begin Emmalaan nabij den Burg. Terwee- weg. In de toekomst zal een doortrekking worden gemaakt naar den Burg. Terwee- weg. Van den ouden Hofdijk is thans onge veer de helft nieuw aangelegd en gebracht vanaf het laatste kruispunt op een breedte van 27 Meter, verdeeld als volgt: Aan de eene zijde 5 M. trottoir, 13 M. voor be planting, 6 M. rijweg met daarnaast 3 M. trottoir. Ongeveer bij den ingang van het voet balterrein aldaar is een transformator- huisje in aanbouw. De bedoeling is, om dit gebouwtje door beplanting aan het oog te onttrekken en daarvóór een mooi plant soen met vijver aan te leggen. Hierdoor zal een goed aanpassend geheel worden ver kregen. De wegen zullen eiectrlsch verlicht wor den, waartoe een groot aantal moderne betonmasten zijn geplaatst. Met de aan sluitingen op de kabel is men reeds bezig, zoo ook met het planten van boomen. Tot zoover de nieuwe wegenaanleg waar mede een uitgestrekt gedeelte bouwterrein is beschikbaar gekomen. Mochten wij in December van het vorig jaar melding maken van een schitterende vooruitgang door den aanleg van de Laan van Oud-Poelgeest (later aldus gedoopt): het gemeentelijk grondbedrijf blijkt na dien goed te functioneeren. De verkoop van bouwterrein gaat regelmatig voort. Tal van huizen zijn reeds voltooid en bewoond, terwijl verschillende huizen nog in aanbouw zijn. In aansluiting met die uitbreiding gaat het grondbedrijf ook voort met het aan leggen van plantsoenen, waterpartijen en beplantingen, O. m. is thans op een niet voor bebou wing bestemd terrein aan het einde van den Poelgeesterweg en Laan van Oud- Poelgeest tegenover de mooie oude buiten plaats Oud-Poelgeest een vijver gegraven in sierlijk gebogen vorm. Over het smalste gedeelte daarvan is een aardige brug ge legd. De daar staande oude boomen blijven behouden; het geheel zal sierlijk worden aangelegd en voorzien van banken. Als een en ander is gereed gekomen zal men het volgend voorjaar daar heerlijk ■kunnen genieten van een rustig zitje! Men heeft vandaar ook een aardig uit zicht over de Sportterreinen, die als zoo danig bestendigd zullen blijven. Nog dezen winter zal aan de overzijde vanaf de Laan van Oud-Poelgeest naar de verder gelegen sportvelden een landweg met waterpartij worden aangelegd. In de toekomst zullen in deze omgeving nog wel meer veranderingen komen, maar daarover is op het oogenblik officieel nog niets bekend. de Groote Zaal van het Nut en wordt in de courant bekend gemaakt. Op de verkooping zijn vele handwerken en andere artikelen tegen matige prijzen, en in de zaal er naast noodigt een rustig zitje zich tot het drinken van een kopje thee of koffie met versnapering tegen matige vergoeding. Vele attracties zoowel voor groot als klein verhoogen de gezel ligheid der Verkooping. Entrée is f. 0.10 per persoon; kinderen onder geleide hebben vrijen toegang. Uw bezoek zal op hoogen prijs gesteld worden door: Het Bestuur Mej C. E. VAN VOORTHUYZEN. Noordeindspl. 2a. wd. Presidente. Mevr. J. M. SWART, Hooge Rijndijk 147, Secretaresse. Mevr. C. NIEUWENHUYZEN SEGAAR Morschw. 62, le Penningmeesteresse H. KIEVIT, Rhijngeesterstraatweg 10 2e Penningmeesteresse. A. G„ alhier. Eenige der bekendsten zijn: Frtedrich Smetana, Antonin Dvorak, Zdenko Fibich, J. B Foerster, Vitezlav No- vak, Josef Suk, Otakar Ostrqil, I. Zelinka, Otokar Zich, Leos Janaqek, O, Hornik, Oskar Nedbal, K. B. Jirak, Alois Haba enz. (uit lateren en Iaatsten tijd). '"HiilllliiiiiiiliiliiiiiliiiiiiiiiNiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiinniiniiaiiiiiw Morgen zal de heer W. Riethoven te Voor schoten. algemeen geacht als besteller der posterijen, zijn zilveren jubileum als zoo danig herdenken! Het zal den heer Riet hoven voorzeker niet aan belangstelling ontbreken!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9