LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 31 October 1934 SPORT. VISSCHERIJBERICHTEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Crediet-verleening voor den middenstand. Gistermiddag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in openbare vergadering bijeen. Bij den aanvang der zitting huldigde de voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf, de heer H. M. Simonis de heeren Ten Cate Brouwer, Boot en Knibbe. die hun 12'virig jubi leum respectievelijk als voorzitter, voor zitter van de afdeeling grootbedrijf en secretaris herdenken, waarmede de Kamer door hartelijk applaus instemde. De heer ten Cate Brouwer dankte daarvoor met enkele woorden en wenschte ook de leden, die hun koperen jubileum herdenken, daar mede van harte geluk. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd, nadat daarin op ver zoek van dr. van Dorp eenige wijzigingen waren aangebracht. Onder de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van het gemeentebe stuur over de wijze, waarop de Kamer de enquête inzake Zondagswinkelsluiting heeft verricht. Naar aanleiding van een verzoek van verschillende K. v. K.'s aan het hoofdbe stuur der P.T.T. om meer gebruik te ma ken van verzending per luchtpost in het Europeesch luchtverkeer, berichtte het hoofdbestuur, dat naar de wenschelijkheid daarvan een onderzoek wordt ingesteld Van diverse gemeentebesturen in het district der Kamer is een gelijkluidend be richt binnen gekomen in zake de winkel sluiting op Zondag als van het Leidsche, n.l. dat de noodzakelijkheid van verrui ming van den verkoop niet is gebleken. Besloten werd adhaesie te verleenen aan het adres der gemeente Waddinxveen aan de directie der Ned. Spoorwegen om op het traject LeidenWaddinxveen buurtverkeer in te voeren. Besloten werd een subsidie van f. 25 te verleenen aan de Leidsche Winkelweek; eenige andere aanvragen werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de Ka mer adhaesie heeft betuigd aan het adres der K. v. K. te Rotterdam, waarin wordt aangedrongen op opheffing der crisisrege- ling voor aardappelen, vooral met betrek king tot het vervoer. Ten aanzien van de opheffing van de spoorlijn LeidenHoofd dorp deelde de voorzitter mede, dat B. en W. van Alkemade bij de Kamer hebben aangedrongen op steun aan hun actie tot behoud van de lijn, vooral te nbehoeve van het vrachtvervoer. Het Bureau werd ge machtigd te dezer zake bij de directie der Ned. Spoorwegen een audiëntie aan te vragen. De heer Reijnders wilde dan te vens een lans breken voor het personen vervoer. De voorzitter ontried zulks; be houd van het personenvervoer is econo misch niet verantwoord. Wanneer dit ver voer wordt opgeheven, heeft de bevolking van Alkemade dit aan zichzelf te wijten. Dan had men maar geen gebruik moeten maken van de autobussen. De heer Wernink vroeg, of het goede renvervoer wel van zoodanig belang is, dat het wenschelijk zou zijn op behoud van deze vervoersmogelijkheid aan te dringen. De voorzitter antwoordde bevestigend; in 1933 werden op dit traject nog 470 wagons verzonden. Aan vervoer per schuit zijn vooral voor landbouwproducten groote be zwaren verbonden. De heer van Appel wilde de spoorlijn vervangen door een ver keersweg en vroeg of in die richting niet geageerd kon worden. Het Bureau werd vervolgens gemachtigd na onderzoek goedkeuring te verleenen aan de salarisregeling van personeel der Be vrachtingscommissie. De voorzitter trok het bestaansrecht dier commissie in twijfel en verklaarde zich bereid een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de werkzaamheden der commissie over te dragen aan een agentschap en dit onder te brengen bij de K. v. K. De heer Simonis bracht vervolgens het tramverkeer op de Hoogewoerd en den Hooge-Rijndijk ter sprake. Het voornemen bestaat n.l. om het eindpunt van de trams KatwijkLeiden en Noordwijk Leiden te verleggen naar den Hooge Rijn dijk. De minister van Waterstaat hechtte hieraan reeds zijn goedkeuring. Besloten werd een adres te richten tot den minister met het verzoek zijn stand punt te herzien c.q. het interlocale ver keer op de smalle Hoogewoerd tot een minimum te beperken en te verleggen via het gedempte Levendaal. Tenslotte kwam nog ter sprake het ver leenen van middenstandscrediet in het district Rijnland, in verband met den regeeringswaarborg van 2 millioen gulden. De regeling dezer credieten berust bij de Ned. Middenstandsbank. In verband hiermede heeft de Kamer een vergadering belegd met versohillende middenstands organisaties en waarbij ook de directeur der Middenstandsbank, de heer van Eek tegenwoordig was. In die vergadering wer den diverse klachten geuit o.a. over de te hooge kosten, waarvoor de aanvragers gesteld werden door kostbare accountants rapporten. Besloten werd te hunnen be hoeve een contactcommissie in het leven te roepen. Het ligt in de bedoeling de lei ding op te dragen aan een districtscom missaris, bijgestaan door een commissie A, bestaande uit twee personen en een accountant, welke over de aanvragen ad vies uitbrengt aan de Ned. Middenstands bank. De afgewezen aanvragers zouden werden verwezen naar de commissie B, wier werkwijze overeenkomt met die van de Leidsche Hulpbank en het Leidsche Borgstellingsfonds. Beide instellingen heb ben de laatste jaren op dit gebied nuttig werk verricht. De districtscommissaris is ambtshalve voorzitter van beide commis sies. De kosten zouden kunnen worden bestreden door een heffing van de mid denstandsorganisaties van f. 0.50 contri butie per lid. Wanneer de regeling een maal functionneert, ligt het in de bedoe ling der K. v. K. om het contact losser te maken. Op een vraag van den heer Heringa, antwoordde de voorzitter, dat een aan vrager niet lid behoeft te zijn van een middenstands-organisatie. Verder zal financieele medewerking worden gevraagd van het Leidsch Crisis-comité en de ge meentebesturen. De heer de Gooyer wilde de aanvragen in eerste instantie laten onderzoeken door de Middenstandsbank, Zij, die worden af gewezen, kwamen zich dan vervoegen bij de commissie A onder overlegging van de motieven, waarop de aanvrage is afge wezen. De heer mr. dr. Knibbe meende, dat de afdoening der zaken door een dusdanige behandeling als de heer de Gooyer venscht, ten zeerste wordt vertraagd. Ook de heer van der Zanden verklaarde zich daartegen. De aanvrager kan zich met het accountantsrapport der Commissie A dan wenden tot de Bank Daarmede wor den onnoodige kosten voor privé-accoun- tantsonderzoek vermeden. Na uitvoerige discussie werd besloten aan de te benoemen commissie A rapport uit te brengen van de in de Kamer ge voerde beraadslagingen. De heer dr. van Dorp deelde namens de afdeeling Grootbedrijf mede, dat deze af deeling zich refereert aan het besluit van de afd Kleinbedrijf. De Kamer hechtte vervolgens in principe haar goedkeuring aan het voorstel van het Bureau, dat door de afd. Kleinbedrijf nader zal worden uit gewerkt. Bij de rondvraag verzocht de heer Wer nink aan te dringen op verbreeding van den overweg aan den Lage-Morsehweg nabij NJord. De heer van der Steen dankte namens de afdeeling Kleinbedrijf voor het door het Bureau genomen initiatief inzake het mid denstandscrediet. De heer Heringa vroeg de aandacht der Kamer voor de moeilijkheden van het Grootbedrijf inzake de wet op de Omzet belasting eu de verscherpte bepalingen voor het zegelen der verkoopsorders. Hierna ging de Kamer over in huis houdelijke zitting. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE BEWEGING. Rede van den heer Vlekke. In de goed gevulde Burchtzaal is gister avond door de afdeeling Leiden der Natio- naal-Socialistische Beweging een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer G. F. Vlekke uit Overveen. Na een korte inleiding van den kring leider was het woord aan den heer Vlekke, die zijn rede aanving met de opmerking, dat alles wat tegenwoordig èn op econo misch èn op financieel gebied geschiedt fascistisch genoemd kan worden. 13% der kiezers kozen in 1933 Colijn, toen schreef de Chr partij-pers. dat het geheele land om Colijn, den sterken man. riep. Doch toen 90 der Duitsche kiezers op Hitier stemde, zei dezelfde pers, dat niet het geheele volk Hitler had gekozen, Immers 10% ontbrak! Colijn kwam er. Na l'/s jaar wordt een troonrede zonder een enkel perspectief, maar druipend van wanhoop uitgesproken. Veronderstellende, dat Colijn inderdaad de sterke is, waarvoor hij doorging en doorgaat, wat is dan de reden der algeheele afbreuk, het dreigend ver gaan van het schip van Staat? Van hoog tot laag, groot en klein, industrieelen, zakenlieden en winkeliers, heeft het ge heele volk den achteruitgang medege maakt. En wanneer dezelfde liberale poli tiek gevolgd wordt in het aangebroken jaar, dan zal de millioenennota van 1935 het bankroet der natie verkondigen. Meer dan eens is van fascistische zijde gewezen op het eenige reddingsmiddel, het staken van den klassenstrijd en de be- roepspolitlek. kortom de invoering van het fascistische staatsstelsel. Het fascisme is geen import, maar een uiting van na tionaal zelfbewustzijn, dat reeds door Wil lem den Zwijger werd gevoeld bij de tot stand-koming der Unie van Utrecht. Weer zijn in Utrecht hetzelfde bewust zijn en de eenheid tot opbloei gekomen, toen in 1813 Van Hoogendorp c.s. de een heid van ons volk terugvoerden. Het ant woord, dat gegeven wordt dag in dag uit het geheele land door is, dat ons land gered is zoodra het nationaal-socia- lisme, het fascisme van Mussert, de over winning behaalt. De regeering heeft de N.S.B. voor de ambtenaren verboden, het zwarte hemd is verbannen, maar het roode en blauwe niet; een minister gaat per radio de N.S.B. te lijf en schenkt het land een facultatieve nieuwe spelling, om enkele regeerings- maatregelen op te sommen. Niemand is in staat één enkel lichtpunt op te noemen, want het geheele stelsel is verkeerd en zal en moet anders worden. Thans is het eco nomisch en sociaal een streng liberaal stelsel, ondanks het Christelijk overwicht in het Kabinet: maar het is een stelsel, dat de natie zelfmoord doet plegen. Allerlei saneerlngs-maatregelen moeten worden doorgevoerd; oogst en vee moeten worden vernietigd of afgeslacht, nadat eerst Gods zegen was afgesmeekt om een overvloedigen oogst te schenken aan het geheele land. Het Gouden Kalf werd en wordt aanbeden, hier wordt vernietigd, wat elders gemist wordt! Anders zakt de marktprijs te laag; overproductie is niet mogelijk als in het land medemenschen omkomen van gebrek. De Nationaal-Socia- listen zien in allen van hoog tot laag de volksgenooten, die. zooals Abraham Kuyper zei, „geen dag en geen uur kunnen wachten"; In den Nationaal-Socialisti- schen staat zal geen honger geleden wor den, omdat de marktprijs anders te laag wordt; de gulden zal dan niet op peil wor den gehouden om enkelen te beschermen, terwijl de natie als geheel gebrek lijdt. De liefde van volksgenoot tot volksge noot eischt daden en offers. H.M. de Ko ningin zeide in de troonrede, dat de een dracht des volks moet vermeerderen. Heerlijke woorden, fascistische woorden, gesproken in een milieu, waar de dood van den een leven en bloei van den ander be- teekent! Als kleine kinderen leert men spreuken als „Eendracht maakt Macht", maar op lateren leeftijd laat men zich in kleine hokjes dringen, in vakvereenigingen van allerlei kleur en godsdienstige overtuiging; zonder de belangen der gemeenschap In het oog te houden. Zóó diep is thans het land gezakt, dat de jongelui voor den drempel blijven staan, zonder het leven binnen te kunnen komen; mannen van 30 a 40 jaar, die hun betrekking verliezen, krijgen nooit meer een andere en deson danks duurt de verdeeldheid voort. Den Katholieken bakker kan het nooit goed gaan als het den Protestantschen bakker slecht gaat. Toen een vliegtuig Melbourne naderde en maar niet landde en toch wel landde, toer, wachtte de geheele bevolking met kloppend hart. Toen was het even één! De godsdienstige afscheidingen mogen diep en natuurlijk zijn, alle groepen zijn echter des te betere vaderlanders naar mate zij haar godsdienst getrouwer be lijden, maar in den strijd, den niet-rell- gieuzen. dienen allen één te zijn. Vervolgens besprak spr. de verschillende punten op economisch en *iciaal terrein. De werkloosheid is de kern der crisis ge- Wórden en in den huldigen staatsvorm is opleving een fiotle: alle maatregelen zijn er op gebaseerd klaar te zijn als de alge meens toestand beter wordt. Na Oosten- lijk heeft Holland relatief de grootste werkloosheid van Europa, een werkloos heid, welke wekelijks toeneemt en als een spook door onze lage landen dwaalt De werkloosheid is een gevolg van de liberale efficiency en 45 der Nederlanders, die werken kunnen en willen zijn werkloos, en 45% werkt, niet alleen in Rijks-, Pro vincialen en Gemeentelijken dienst, maar ook bij de industrie, bovenmatig hard. De verkeerde liberale werkverdeellng doet de nationale ramp, de werkloosheid met haar degenereerenden invloed, toenemen. In den nationaal-socialistlschen staat zullen allen in het productie-systeem worden in geschoven. waardoor aan Ieders behoefte 2al kunnen worden voldaan; de vraag dus zal toenemen en de productie zal kunnen worden opgevoerd. Het productie-systeem moet dan niet meer ingesteld zijn op export, maar op de zelfvoorziening; thans hebben buiten- landsche importeurs de prachtige natio nale industrieën stuk voor stuk vermoord! Schoorvoetend is de regeering tot het in zicht gekomen, dat nationale productie en voorziening de oplossing is. mits deze doelmatig is ingesteld en wordt doorge voerd. Door de nationale consumptie kun nen de visscherij, de tuinbouw en de tex tielindustrie gered worden, maar dan moet het bankkapitaal uit het buitenland wor den teruggenomen. De strijd om den gou den gulden wordt slechts uit politiek in zicht gevoerd; met hem valt Colijn, in wiens plaats den heer Mussert komt, met onmiddellijke controle op alle banken, waardoor een einde komt aan hun over- heersching, zelfs over de regeering. Op dienzelfden dag zullen alle Nederlanders 3 dagen werken in plaats, van zooals thans sommige groepen 6 en andere geen enkelen dag, want arbeid adelt en dan zal Moskou niet langer vat hebben cjp de Holland- sche kerels in de stempelbureaux. Aan onze Oostgrens redt een krachtig volk zich zelf omdat ook daar controle is gesteld over het bankkapitaal en zoo zal het in groot Nederland, Holland met Indië gaan. als de fl.S.B aan de macht komt. Dan zal het buitenland de binnenlandsche markt niet meer overstroomen. Tenslotte besprak spr. den corporatieven staatsvorm. De heer Vlekke schilderde den huidigen vorm waarin 100 Tweede Kamer leden over alle zaken moeten oordeelen! In het corporatieve stelsel beslissen de knap pen van elk vak over de maatregelen, dit vak betreffend. Dan zal een einde zijn ge komen aan de beroepspolitiek. Na de pauze beantwoordde spr. een aan tal vragen. STEUNUITKEERING AAN WERKLOOZEN Verstrekking van brandstoffen. Ingevolge ministerieele bepaling, moe ten, wanneer in een gezin, waarvan de kostwinner steun trekt, één of meer leden uitkeering uit een werkloozenkas ontvan gen, deze uitkeeringen als inkomsten, niet uit arbeid verkregen, ten volle op het steunbedrag van den kostwinner in min dering gebracht worden. Daar de hier bedoelde gezinsleden, wan neer zij uit hun werkloozenkas trekken, in den regel de bijdrage voor die kas moeten betalen, zou een aftrek op den steun tot het volle bedrag der kasuitkeering tot ge volg kunnen hebben, dat aan het gezin minder steun ten goede komt, dan wan neer daarin geen leden waren, die zich hebben verzekerd tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. Om dit te voorkomen, is goedgekeurd, dat voortaan op den steun van een kost winner van een gezin, waarvan een of meer inwonende leden uitkeering uit een werkloozenkas ontvangen, niet meer de volle kasuitkeerlngen over de betrokken week, doch de kasuitkeeringen, vermin derd met een bedrag van f. 0.50 per week worden gekort. Om practische redenen is de bijdrage voor de werkloozenkas voor alle gevallen opf. 0.50 per week per persoon gesteld. Uiteraard dient bij de berekening van het steunbedrag het bedrag der uitkee ringen uit de werkloozenkas niet met f. 0.50 te worden verminderd, indien de verzekerde over de week, waarin die uit keeringen ontvangt, vrijgesteld is van de betaling der bijdrage voor de werkloozen kas. m De toekenning van brandstoffenbljslag in deze gemeente verstrekking van brandstoffen in natura mag in zooverre tot gevolg hebben, dat de maxima, welke sedert 1 Juli j.l. gelden, overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid het totaal van het steunbedrag en de waarde der brandstoffen (f. 0.95) en bij gedeelte lijke werkloosheid het totaal van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en de waarde der brandstoffen (f. 0.95) ten hoogste bedraagt 95 van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kun. nen verdienen, Indien hij niet werkoos was. Welicht ten overvloede wordt nogmaals medegedeeld, dat alleen die werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die rechtstreeks van den steun naar hun kas overgaan en daaruit een uitkeering ont vangen, welke niet meer dan f. 3.hooger is dan de steun, welken zij eventueel zouden ontvangen, voor brandstoffenbons in aanmerking mogen komen. INBRAAK. Gisteravond tusschen kwart voor zeven en kwart over elf is ingebroken in het perceel Kagerstraat 24, waarin gevestigd zijn de kantoren van L. S., L. J. L. en R. Ten nadeele van deze heeren werd res pectievelijk f. 40.—, f. 20.benevens een zwarte koffergramofoon en f. 5.— ont vreemd. De dieven zijn vermoedelijk bin nengekomen door een openstaand W.C.- raampje. De politie stelt een onderzoek in. COLLECTE JOODSCHE WEESHUIS. Eooals uit een advertentie in dit Blad blijkt, wordt morgen de gebruikelijke najaarscollecte ten bate van het Centraal Israelietlsch Wees- en Doorganshuls ge houden. Gaarne wekken wij hierbij onze medeburgers op, ook ditmaal ln ruime mate en door in dubbelen zin klinkende bijdragen van hun sympathie voor deze zoo nuttige en noodige instelling te doen blijken. Ook zij immers is zwaar getroffen door de ongunstige tijdsomstandigheden. Versterking der middelen is allereerst noodlg, wil zij zich ook verder op dezelfde wijze als tot lieden kunnen wijden aan de opvoeding der aan haar zorgen toe vertrouwde kinderen. Helpt dan ook allen mede, om de zorgen van het Bestuur te verlichten en laat het resultaat der te houden inzameling opnieuw getuigen van de onverminderde belangstelling der Leidsche burgerij ln het wel en wee van het Israel. Weeshuis alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand October 1934. Een kindermuts, rljwielbelastingplaatjes, portemonnales, een sjaal, een bont. een schrift, een kinderhandschoen, damestas- schen, sleutels, knop van autodeur, gouden ring met steen, zwarte handschoen, een pet, een armbandje, zilvergeld, sigaren aansteker, ceintuurs, damesarmbandhor loge. een vlieger, een grijze jongensjas, een schoolétui, een moersleutel, damespara- pluies, Bank van Leeningbriefje, lint voor een krans, klndertaschje, een schrift, een gele handschoen, een wit mutsje .rozen kransen, een gouden ring, een actetasch, een spatscherm voor rijwiel, een bankbiljet een hek van vrachtauto, sigarettenpijpje, een pakje inh. sajet, een blauwe alpino muts, een dekzeil, een ledige jutezak, een bankbiljet, een vulpenhouder, een kano, een kinderarmband, een trekpen, een arm bandhorloge, een armbandje, een zadel- taschje, een oorbelletje ,een blauwe overall, een zakmes, een dameshandschoen, een koffer met voetbalkleedlng, 2 dictaat cahiers, een handwerkkleedje, een acte tasch, zwarte handbeschermer, een paar grijze dameshandschoenen, een gym nastiekschoen, een lichtbruine handschoen, een broche, 2 dictaat cahiers, een dames- armbandhorloge, beenbeschermers, een gouden ring, een zadeltasch, een sjaal, een portefenille, een vulpen, een bril met hoornen montuur en een vulpotlood. Gevonden in de Electrische Tram "(stads- UJn)3 paar handschoenen, een sjaal, een armband, een staalborstel en twee para- pluies. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 11.233.62 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1599.86 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent is geslaagd mej. J. B. Oosterwijk (Den Haag). Morgen herdenkt de heer Jac. I. Sloos, hoofd van den administratieven dienst, zijn 25-jarig jubileum bij de firma Tieleman en Dros. Als gevolg van een advertentie ln ons blad, waarin personeel gevraagd werd voor het nieuwe „Lido-theater" was de toeloop van gegadigden gistermiddag zóó groot, dat het verkeer gestremd werd en de politie de talrijke liefhebbers ln rijen moest opstellen ln de Narmstraat om het verkeer te doen doorgaan. Gisteravond gaf de blinde pianist Hugo KanderVelden ,over wiens spel wij nog kort geleden een uitvoerige recensie gaven, wederom een piano-recital in de kleine Stadszaal. voor een gering aantal toehoorders. Wij begroetten opnieuw een warm levend kunstenaar, wiens spel door en door romantisch ingesteld ls en dat meermalen bevreemdt door het heftig emotioneele en impulsieve karakter, met als gevolg een zekere onevenwichtigheid, doch niettemin getuigend van een innige toewijding en overgave. Een vriendelijk applaus mocht de pianist telkenmale oogsten. Teneinde het Hollandsche lied meer ingang te doen vinden is op 6 November a.s. hier ter stede een volkszangavond be legd. Men zie voor bijzonderheden de advertentie in dit Blad. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier brengt ter kennis, dat de brieven bus, geplaatst in de Groenoordstraat, is verplaatst naar den Haarlemmerweg 43. Gistermiddag is de U-jarige F. H. op de Lammermarkt tegen een auto geloopen, waardoor hij vermoedelijk een been brak en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij de politie is een heerenrijwiel te bevragen, dat een week geleden in het Trianon-theater is achtergelaten. De Duitsche dienstbode E. S. is als ongewenschte vreemdelinge over de grens gezet. Gisteren is onderhands aanbesteed namens de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp het leggen van een rioleering op paalfundeering. Het laagst was ingeschreven door I Th Cornet alhier. Maandagavond a.s. zal in het Leid sche Volkshuis een lezing worden gehouden door den heer Hammacher over de ruimte idee in onze moderne beeldhouwkunst. Een groot aantal lichtbeelden zal het gespro ken woord toelichten. Deze lezing komt in de plaats van de voordracht van den heer mr. v. Royen die door gezondheidsredenen verhinderd is.' Waar de heer Hammacher een bijzonder goed en bekend spreker op kunstgebied is, mogen we hem een waardig plaatevervan ger noemen. Voor toegang zie advertentie. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. LUCHTVAART. DE LONDEN—MELBOURNE-RACE. Jones Waller zijn op de terugreis ai te Bagdad. Te Melbourne zijn de deelnemers aan de Londen—Melbourne-race gehuldigd. Eej groote menigte juichte hen toe, toen door de straten trokken. Vooral de jonge Melrose werd hartelijk begroet, hij was juist aangekomen. De regeering van den staat Victoria bood de vliegers een lunch aan, de minis- ter-president verklaarde in zijn speech dat men thans eenige van de meest op.' merkenswaardlge mannen aan tafel had- de race is een mijlpaal ln de vooruitgang van de wereld. Gemeld wordt nog dat Melrose, <2? thans reeds te Melbourne is, kort na zijn vertrek uit Charlevllle verdwaald was Zeventien mijl bulten Charleville maakte hij een noodlanding Hij landde naast den weg, vroeg een brievelbesteller waar hij zich bevond en starte daarna uitste kend om zijn reis te vervolgen. Het op- onthoud had 20 minuten geduurd. De Britsche vliegers Jones en Waller zijn op hun terugvlucht van Australië naar Engeland hedenmorgen te 4.27 uur Amst. Tijd met hun D.H. Cornet te Bagdad ge land en te 5.15 uur weer vertrokken om het laatste traject naar Londen te vliegen. o DE UIVER-BEMANNING BIJ DEN GOUVERNEUR-GENERAAL. Naar Aneta verneemt, zal, indien de tijd dit toelaat, de bemanning van di „Uiver" bij het verblijf in Indië door den Gouverneur-Generaal op het paleis te Buitenzorg worden ontvangen. IJMUIDEN, 31 October 1934, VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.700.52, griet per kist van 50 kilo f. 2415, tongen per kilo f. 1.150.80, middelschol per kist van 50 kilo f23, zetschol f22, kleine schol f. 21- f. 7.80, Schar f. 11.308.00, tongschar f. 27.5021.50, roggen per 20 stuks f 32- f. 11.00, vleeten per stuk f. 0.750.40, pie terman en poontjes f. 62.00, groote schel- visch f. 2615, middel schelv. f27—12, klelnmiddel schelv. f. 16.507.70, kleine schelvisch f. 13—3.00, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 6342, gullen per kist van 50 kilo f. 204.60, lengen per stuk f. 1.95— f. 0.50, heilbot per kilo f. 0.850.52, wijting per kist van 50 kilo f. 5,00—1.75, koolvlsch per stuk f. 0.950.05, makreel per kist van 50 kilo f. 7.—3.10. Aangevoerd 357 kisten versche haring. Prijzen f. 4.10f. 2.80 p. kist. Aangekomen 9 stoomtrawlers: IJM 51 met f. 3651, IJM 38 met f. 3954, IJM 73 met f.3864, IJM 418 met f.1302, LTM 15 met f.2585, IJM 71 met f.3819, IJM 133 met f. 1780, IJM 45 met f. 1511, IJM 155 met f. 1152, 1 kotter E 281 met f. 377 en 5 log gers: KW 62 met f. 536, KW 124 met f.723, KW 44 met f. 700, KW 42 met f. 670, KW 24 met f. 568 besomming, SCH 186 met f.487, SCH 84 met f.486, KW 55 met f.241 voor versche haring; KW 55 met 52t kantjes voor Katwijk. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Ten aanzien van de te nemen maatre gelen voor de verdere inkrimping van den veestapel, waarbij als hoofddoel de beper king der melkproductie, is nog vrij onver wacht de ministerieele beslissing bekend gemaakt. En we gelooven dat minister Steenberghe „de knoop heeft doorgehakt" op voor alle betrokken partijen meest be; vredigende wijze. Heel veel oppositie met deze besluiten uit den weg zijn i ruimd: hetgeen natuurlijk de uitvoering belangrijk vergemakkelijkt. Dat er echter alle geheimhouding is betracht bewijst wel. dat er gisteren op de veemarkten niet het minste van was uitgelekt; ter wijl de bladen het geheele nieuwe plan 's avonds konden vermelden. In den veehandel ging gisteren dan ook alles nog zijn gewone gang en we noteer den in de meeste categorlën een nog ver dere Inzinking van de prijzen, 't Is moei lijk om op de gang van zaken vooruit te loopen, maar het meest voor de hand lig gende is wel. dat er nu een meer vast ten- denz zal volgen in de veeprljzen en wei in de eerste plaats doordat er 10% van de heffing op rundvleesch af is, hetgeen het slachtvee eenigszins ten goede zal komett tengevolge waarvan ook het magere guste vee aan belangstelling zal winnnen. Natuurlijk worden ook de vette kalye- renprijzen door de verlaging der heffing gunstig beïnvloed. Begin dezer week waren de prijzen zoo wel van vette nuchtere als graskalvereu nog zeer flauw; alsmede de vraag onvol doende. Graskalveren zullen er nog heei wat voor den dood moeten worden opge- ruimd, aangezien er nog zeer groote kwan turns ongeschetste kalveren over de haf» zijn en men zal ze niet mogen behouden. We meenen dat 1 November alles weg haa moeten zijn. Dit is nog lang niet het gevat Met het wolvee ging het gisteren te Pat' merend weer wat beter, omrede reeds weer voor Frankrijk werd gekocht. We verne men dat het contingent met 16% 's Jfr" groot tot 1 Januari 1935. We verwachtten bij een niet te groote toevoer de a.s. vrir dagsmarkt hier ter plaatse ook beter ge stemd. De varkensmarkt ls, hoewel een belang rijk kwantum zware varkens door de vee houderljcentrale wordt afgenomen, toen begin dezer week nog weinig beter en n« Engeland het contingent Bacon hoogst waarschijnlijk weer gaat beperken ttur ven we de varkensmarktpositie nog we"11» verbetering te voorspellen. VAN DER s- t-i

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2