DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bfed Zaterdag 27 October 1934 ln de bebouwde kom wat minder vaart, VISSCHERIJBERICHTEN. daar worden roenscheiunee gespaard IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII IlillllllllUIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité HERV. JONGEREN ORGANISATIE. Lezing Tan nu. A. de Graaf. Voor de Herv. Jongeren-Organisatie heeft mr. A. de Graaf een lezing gehou den over: „De omgang tusschen oudere jongens en meisjes". IX? bijeenkomst, welke zeer goed be- ïocht was. werd geopend met het zingen van het lied „Lof zij den Heer" en gebed, waarna mr. De Graaf direct het woord verkreeg om zijn referaat te houden Hoewel spr. niet meer tot de jongeren behoort en oogenschijnlijk minder diep in het probleem leeft dan zijn hoorders, heeft hij door zijn werk als inspecteur over vele opvoedingsgestichten een uitgebreide ervaring. Vooral hier doet zich de laatste jaren het probleem voor van de wel- of niet-coeducatie. Vrijwel niemand is het hierover eens. Toch erkent ieder dat er grenzen zijn, evenals de primitieve volken hun wetten hadden. Wat is dan wel dat groote verschil, waardoor al die bezwaren? Hiermee doet de vraag zich aan ons voor: Wat ik het diepste wezen van den man, wat van de vrouw? De Wetenschap geeft geen omschreven oplossing, eerder vinden we bij de Kunst een antwoord. Spreker had in een museum in Londen twee Egyptische beelden gezien. Een Priester en zijn vrouw. We moeten niet in de eerste plaats op het sexuëele verschil letten. Dat Is een dHA. Dezb beelden uit plm. 1800 v. Chr. léken sptekehd op elkaar, de kleeding was gelijk, maar toch was er verschil, 't Ver schil lag in de blik. De man keek in de verte, de toekomst, de vrouw keek In de omgeving, het heden, terwijl er een on derling contact was tusschen belden 't Zelfde was 6preker opgevallen bij een schilderij van Rembrand, 't familieportret van Brunswljk. In het gezinsleven, bij sociaal werk. In de maatschappij blijkt telkens weer dat de vrouw niet minder verstand, minder logica, minder gevoel, minder scheppend vermogen heeft dan een man. Maar een vrouw heeft een gansch ander verstand, logica, gevoel. En wie schepte de sfeer in huis? Er ls een terrein dat de man niet kent maar waar hij wel van geniet. De man en de vrouw moeten door sa menwerking in het huwelijk of ln hét söciale leven, elkaar aanvullen. De omgang heeft als eerste conditie het erkennen van het verschil. Ook ln de op voeding, ook ln de puberteit, ook ln onzen leeftijd. We moeten diep doordrongen zijn van het verschil en elkaar als zoodanig eerbiedigen. Eerbied van den man voor de vrouw en eerbied van de vrouw voor zich zelf. Niet de zoogenaamde kameraadschap niet gelijk achten wat niet gelijk is. De vrouw mag niet dulden dat haar beste, hoogste eigenschappen worden beleedigd of beschadigd. Wij als Christenen kennen onze machte loosheid. onze verleidingen, onze onder bewuste hartstocht. Dit is even moeilijk te overwinnen als onzen hoogmoed, ijdelheid, egoisme, maar we mogen niet zeggen dat het niet moge lijk is. Wij kunnen het niet, maar we wenschen het. ,Jk jaag er naar of lk het reeds grijpen mocht". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraalexamen Rechtsgeleerdheid de heeren J. Heil (Enk hulzen) en L. L. M. van Nispen tot Zeve- naer (Haarlem); voor het Candidaats- examen Rechtsgeleerdheid de heeren G. Ch. L. M. Povel (Den Haag) en P. E. E. Briët (Haarlem). INLEVERING MILITAIRE UITRUSTINGSTUKKEN. De in deze gemeente woonachtige dienstplichtigen van de lichting 1919, die hun militaire uitrustingstukken moeten inleveren, worden herinnerd aan hun ver plichting om zich daarvan te kwijten op 29 of 30 October as, al naar gelang zij zijn opgeroepen. De inlevering moet geschieden in het Gymnastieklokaal van het 4e Regiment Infanterie aan den Morschsingel alhier. Omtrent het tijdstip van aanmelding raadplege men de van den burgemeester ontvangen kennisgeving. VEILIG VERKEER. De Verkeersonderwijs-commissie, onder- afdeeling van de Ver. „Veilig Verkeer" al hier heeft as. Dinsdagmiddag in den foyer der Stadszaal een bijeenkomst van onderwijzend personeel belegd, waarin achtereenvolgens de heer M. J. E. Kwint, voorzitter der plaatselijke afdeeling. mr.-A. van de Sande Bakhuyzen. burgemeester van Leiden, de heer D. W. van der Wal. inspecteur van politie alhier en de heer Th. J. M. Donkersloot, hoofd eener school te Haarlem het woord zullen voeren. Na afloop wordt een demonstratie gegeven met de Verkeerstafel. Bij voldoende belangstelling ligt het in de bedoeling cursussen voor onderwijzend personeel te organiseeren. welke onder leiding zullen staan van inspecteur van der Wal. o DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater Sylvain Poons is bliJkbaaT niet de eenige, die zich kostelijk amuseert in de film „Bleeke Bet". Het publiek loopt nog steeds storm, zoodat de directie zich andermaal genoodzaakt zag de tweede Hollandsche film te prolongee- ren. Een aantrekkelijk voorprogramma completeert den avond. Casino-Theater „Motano, het blanke opperhoofd" is een zeer gecompliceerd cowboy-verhaal, vooral door het feit, dat de beide hoofdrollen van George O'Brien en Jane Chandler tevens dubbelrollen zijn. Motano is het tusschen roodhuiden opge groeide blanke jongetje, dat op 'n „ouder- wetsche" manier al de roodhuiden ver slaat om ten slotte zijn geliefde aan zijn hart te kunnen drukken. Een oude familleveete zou zulks nog bijna voor komen hebben, maar liefde is toch geluk kig sterker dan haat. Aan zijn serie cowboy-fUms heeft Georg» O'Brien weer een onderhoudende rolprent toegevoegd. Voor de pauze vertoonen Luciano Al- bertlnl en Eddle Polo ln „Circusparade" een reeks gevaarlijke achtervolgingen met volop sensatie, waarbij Clalre Kommer en Ernst Verebes het gelukkige paar aan het einde vormen. Voor het gebruikelijke nieuws ls het Eclair-joumaal weer heel bezienswaardig. Luxor-theater Op veelvuldig verzoek wordt nog voor een week „De Jantjes" vertoond en menigeen heeft gisteravond met genoegen deze vlotte Hollandsche film voor de tweede maal aanschouwd en ge noten van het voortreffelijke spel van Johan Kaart, Fientje de la Mar. Sylvain Poons en al die andere bekende figuren uit Herman Bouber's successtuk. Als tweede hoofdfilm gaat .Heerscher der wilde Paarden", een verhaal uit het Indianenleven met schitterende staaitjes van paarden-dressuur. Het ls de moeite waard de verrichtingen van het Duivels- paard „Rex" te gaan zien. En tegader heeft Luxor aldus een boelend program, dat deze week de noodige aandacht trekken zal. Niet het minst omdat het ook den start (van Schiphol) ln beeld brengt van de Ulver en het gisteravond vernielde Pandertoestel. Roxy-Theater. Indien ooit films ver dienen volle zalen te trekken, dan be hoort daartoe ongetwijfeld het Fransche filmwerk „Canaille" naar het tooneelstuk van Nozière en met Frankrljks grootsten karkterspeler Harry Baur ln de hoofdrol. Het gegeven is niet nieuw: een schatrijk, beroemd, maar reeds bejaard chirurg trekt zich het lot aan van een Jong meisje uit het volk; hij onttrekt haar aan den verderfelij ken invloed van de arme Parij- sche volksbuurt en gaat haar gaandeweg liefhebben. Ook zij voelt zich tot haar edel- moedigen beschermer wel aangetrokken, maar nog meer tot diens rijkdommen. Op den duur gaat zich het groote leeftijdsver schil wreken en vat zij haar vroegere liaison met een circusacrobaat weer op. Zelfs verlaat zij haar weldoener en trekt met haar Jack de halve wereld door. Na eenigen tijd begint zij evenwel terug te verlangen naar haar vroeger weelde- leventje en een ontmoeting met haar rij ken vriend is haar dan ook allerminst on welkom. Als beiden van uit de loge de ver richtingen van den lenigen acrobaat vol gen, stort deze omlaag en wordt zwaar gewond weggedragen. Nu voelt de jonge vrouw eerst goed, dat zij bij haar jeugd vriend behoort en haar Maecenas, dit bemerkend, weet Jack door een onmoge- lljk-schtjnende operatie van den dood te redden en voot haar te behouden. Voor de zooveelste maal trekt de oude chirurg zich bescheiden terug, terwijl „de man op de straat" zich afvraagt, wat „dat oude canaille" nog zoo laat ln den nacht op straat moet doen Door het sterke spel van de hoofdper sonen en de prachtige fotografie boeit deze film van begin tot eind. „Canaille" is een van de beste voortbrengselen der Fransche cinematografie. Men verzulme niet deze film te gaan zien. In het voorprogramma draait o.a. „tls maar een gigolo" met William Haynes in de hoofdrol. o Voor het alhier afgenomen examen van Apothekers-assistent zijn geslaagd de dames F. C. Bakker (Leiden) en H. W. Wind (Rotterdam) en de heer J. C. Mer- tens (Voorburg). Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel ls o.m. geslaagd onze stadgenoot de heer J. Brouwer, onderwijzer het H.A. met de beide aan- teekeningen: Chr. Nat. Schoolonderwijs en Ger. Schoolverband. Tengevolge van het terugslaan van den startslinger heeft gistermiddag de 31-jarige D. H. van D. op den Morschweg zijn rechterpols gebroken. De Eerste Hulp dienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. De heer A. J. van den Ouweelen heeft met ingang van heden zijn zaak in emaille- en ijzerwaren en huishoudelijke artikelen verplaatst van Lage Rijndijk 29 naar Haven 20a. waar de zaak een keurige huls vesting heeft gekregen. Onze stadgenoot, de heer W. F. van der Reyden Jr Nieuwe Rijn 43, ls be noemd tot alleenvertegenwoordiger voor Leiden der Hermes-organisatie van Ban ketbakkers, een organisatie, welke het mogelijk maakt op elk gewenscht tijdstip en op elke gewenschte plaats in Neder land schotels en taarten te doen bezorgen, zonder dat deze over vaak grooten afstand verzonden behoeven te worden. Wij verwijzen naar een officieele kennisgeving van B. en W. ln dit Blad be treffende de aanbesteding van school- behoeften. RECLAME. CHIEF WHIP IJMUIDEN. 27 Oct. 1934. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.100.75; Griet per kist van 50 KG. f 2713; Tongen pér KG. f. 1.350.70; Middelschol per kist van 50 KG f. 21.50—18 50; Zetschol f. 18— 17.50; Kleine Schol f. 15.50—5.40; Wijting f. 4.30—0.75. Aangevoerd 1730 kisten versche haring Prijzen 2 800.70 per kist. Aangekomen de Stoomtrawler IJM. 1 met f. 1215 besomming. 7 loggers: SCH. 190 met 495; KW. 130 met 315; KW. 3 met 719; KW. 4 met 376; KW. 149 met 266; KW. 69 met 876; KW. 167 met 225 voor versche haring. 8 loggers: KW. 162 met 652; KW- 167 met 305: KW. 1Ö4 met 803; KW. 114 met 767; KW. 91 met 661; KW. 28 met 663; KW. 23 met 717; IJM. 204 met 761; IJM. 283 met 1064 voor gedèeltelijke lading pekelharing. KW. 176 bet 629; KW 130 met 286: KW. 3 met 216; KW 97 met 515; KW, 57 met 470; KW. 149 met 426; KW 4 met 187: KW. 69 met 60; KW. 172 met 408 kantjes pekelharing voor Katwijk. VLAARDINGEN, 27 Oct. Binnengekomen de KW. 40 met 30 last; KW 96 met 20 last. Volle haring Eng wal voor combinatie f. 8.308 50; Volle haring vrij f. 7—7.30; IJle haring f. 55.30; Steur- haring combinatie f. 6.106.50; Steurha- ring vrij f. 55.70. Alles naar kwaliteit- DE HARINGVISSCHERIJ. De Engelsche walvisscherij heeft ingezet en de vangsten zijn weer overvloedig. De haring ls nog klein van stuk, wat meesten tijds het geval is met de eerste Engelsche vangsten. De prijzen van de haring, welke om de een of andere reden niet door de Stichting worden opgenomen, blijven nog steeds laag. De meesten ladingen bestaan nog gedeeltelijk uit Zandharing. Te voor zien is echter, dat de aanvoer hiervan zeer binnenkort geheel zal ophouden. Deze week kwam plotseling de beslissing af. dat door de Stichting geen Zandharing meer zal worden opgenomen. Het is nog steeds een raadsel van wien dergelijke instructies komen; vast staat wel. dat be langhebbenden er in het geheel niet in gekend worden, ook niet diegenen die lid zijn van Visscherij-Centrale of Werkcom- missle. Men vraagt zich wel eens af waar dergelijke lidmaatschappen eigenlijk voor dienen. Verschillende schepen brengen nu regel matig een gedeelte van hun vangst versch te IJmuiden binnen. De resultaten, welke hiermede in de afgeloopen week behaald zijn, zijn echter zeer slecht door de lage prijzen. Jammer is het, dat nog steeds Engelsche haringdrifters te IJmuiden bin nenkomen en hierdoor de markt nog meer drukken. Het. wordt hoog tijd, dat de Regeering de in uitzicht gestelde maat- rlegelen van kracht laat worden. Met den export schijnt het wat kalmer te gaan. na de groote verschepingen naar Rusland. Er gaat wat weg naar Amerika en België, doch Dultschland laat nog steeds op zich wachten. Het blijkt wel meer en meer. dat de Duitsche Regeering de Ciea- ring-regeling uitbuit en slechts toestem ming geeft om die artikelen ln te voeren, waaraan een dringende behoefte bestaat. Dit is met het artikel haring, momenteel niet het geval; de Duitschers vangen zelf zeer veel en er is wederom een groot kwantum treilharing ingezouten. Hierdoor is de Duitsche visscherij gemakkelijk in staat de eigen behoefte te voorzien. Te verwachten is echter, dat de vangst na het afloopen der visscherij spoedig geplaatst zal zijn. Wellicht, dat Holland en Engeland dan ook nog eens aan de beurt komen. De toestand van de Engelsche haring- visscherij ls al niet veel beter, zoo niet slechter dan de Hollandsche Om den prijs eenigszlns te stabiliseeren hebben de ree- ders besloten om zoodra de prijzen dalen beneden 20/-per cran. de visscherij stop te zetten. Er wordt dan op het havenhoofd een teeken opgehangen dat de schepen ervan in kennis stelt, dat zij niet meer mogen uitvaren, totdat de prijzen weer het minimum vastgesteld van 20/- bereikt hebben. Het is te hopen, dat deze beperkingen de harlngprijzen eenigszlns ten goede zul len komen. Het- schijnt in de bedoeling van de Regeering te liggen de haringvisscherij per 15 November as. te doen 'beëindigen. De Treilvisscherij. De vischprijzen waren zeer goed in de afgeloopen week, hoewel ze iets terugliepen. De groote stoomtreiiers (maken nog steeds mooie reizen, daaren tegen. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar- schvwingssignaal en geen slag werk is. HET MEDISCH ONDERZOEK. De zieke die den dokter bezoekt, heeft daarbjj als voornaamste doel zoo snel mo gelijk van zijn klachten te worden bevrijd. Daarbij hoopt hij telkens weer op een be handeling, welke gemakkelijk ls te aan vaarden en op adviezen welke zonder moeite kunnen worden opgevolgd. Het is de plicht van den geneesheer ter bereiking van dit doel stelselmatig te werk - te gaan en daarbij met beleid het heft in handen te houden. Want er ls dikwijls reeds van den aanvang af verschil van opvatting mogelijk tusschen patiënt en arts. Een niet onbelangrijk deel van onze patiënten toch komt een of ander drankje „tegen de hoest" of „omdat hij zoo een last van het zuur heeft" vragen. Zelfs ver schijnt niet altijd de patiënt zelf, een van de familieleden wordt er dan op afge stuurd, „omdat Moeder last van dlffke voeten heeft" of omdat „Zusje last heeft van de tandjes". In bepaalde gevallen is inderdaad de behandeling van dergelijke meer op den voorgrond tredende klachten op verschijnselen aangewezen, hetzij door dat bij zulk een „symptomatische thera pie" de genezingskans voldoende groot ls, hetzy doordat de bestrijding van hlnder- ïyke, verschynselen de eenig mogelUke behandeling is. Maar dikwerf heeft de geneeskundige een plicht te vervullen, welke ver over deze eenvoudige bedoeling van den patiënt heengaat. Vele patiënten zouden het op den duur tot hun schade aan den ïyve ondervinden wanneer dan toch maar tot zulk een symptomatische therapie op verzoek werd besloten. Het is de plicht van den geneesheer een medisch hooger doel na te streven. Slechts door eerst zoo volledig mogeiyk inzicht te krij gen in de oorzaak van de klachten en ver schynselen kan dit hoogere doel zoo dicht mogelyk worden benaderd of zelfs verwe- zeniykt worden Dit medische doel toch is niet de behandeling van een of ander lastig verschijnsel, maar de genezing van den patiënt door behandeling, zoo mogeiyk vernietiging van de oorzaak der klachten. Theoretisch zou het daarom noodzake- hjk zijn eiken nieuwen patiënt eerst vol ledig te onderzoeken. Practlsch is dit niet door te voeren en gelukkig leert de erva ring dat dit ook niet altyd noodlg ls. Men kan het in ons land in het algemeen wel rustig aan het inzicht der artsen over laten welke gevallen zulk een volledig on derzoek vereischen en voor welke gevallen dit overbodig ls. Een goed huisarts over ziet met een enkelen blik of met behulp van enkele vragen den toestand en weet op de Juiste wyze zyn patiënten ln deze twee groepen te sorteern en te schiften. Voor het eene deel is eenvoudige goede raad voldoende, voor het andere deel ls eerst verdieping van inzicht noodlg. Hier- by is natuuriyk de mogeiykheid van ver gissing niet ten eenenmale uitgesloten, want ook de dokter ls een mensch en zyn arbeid kan dus onmogelyk altyd volmaakt en feilloos zyn. Wanneer nu de geneesheer een uitge breider onderzoek noodzakelyk acht, dan zal hy ln het algemeen daarby volgens een algemeen vast schema te werk gaan, zooals dat reeds vele tientallen van jaren bestaat. Ons arsenaal van hulpmiddelen is weliswaar in de laatste jaren heel wat veranderd en uitgebreid, desondanks heb ben nog vele oude methoden van onder zoek hun volle waarde behouden. Menig jong arts, toegerust met de allernieuwste inzichten en theorieën, op de hoogte van de allernieuwste recepten, bereikt in den aanvang van zyn praktyk zyn doel soms pas langs een omweg, doordat hy de oude beproefde methoden in hun waarde on derschatte en dus verwaarloosde. Allereerst dan behoort een volledig on derzoek aan te vangen met een vraagge sprek, de anamnese. De patiënt vertelt al les wat hem zelf is opgevallen en waar hy last of pyn van heeft. Deze mededee- lingen sturen de gedachten van den arts reeds ln een bepaalde richting en nu wordt het gesprek aangevuld doordat de geneesheer vragen stelt, welke door den patiënt zoo goed mogelyk moeten worden beantwoord. Deze vragen hebben niet al leen betrekking op de persoonlyke ziekte geschiedenis van den patiënt zelf: zeer vaak worden er inlichtingen gevraagd om trent mogeüjke ziektetoestanden by fami lieleden. Dit kan vooral waarde hebben voor de herkenning van erfelijke en be- smetteiyke ziekten. Zoo ontwikkelt zich naast een persoonlyke anamnese ook een familie-anamnese. Om dit gedeelte van het onderzoek ten volle tot zijn recht te doen komen, ls het noodig dat de patiënt een zekere intelligentie bezit en dat van de zijde van den geneesheer geduld en belangstelling samengaan met het ver mogen tot scherp luisteren en combinee ren. Op de anamnese volgt de Inspectie, d. w. z, dat nu de oogen van den geneeskundige al hun aandacht aan het lichaam wyden, speurende zoowel naar algemeene als naar plaatseiyke veranderingen. De kunst van een goede Inspectie onder een goede verlichting! ls een gave, welke in VToe- ger tijden ln hoog aanzien stond, In onzen modernen tyd wordt helaas deze kunst niet meer zoo volkomen beheerscht en beoefend als vroeger het geval was. Op de inspectie volgt nu het onderzoek met de hand van den geneeskundige, d, i. de palpatie. Vooral by afwy kingen in den bulk ls deze palpatie nog steeds van groote beteekenls. Verschillende ziekteprocessen van bepaalde buikorganen verraden hun aanwezigheid doordat by deze betasting een meer of minder scherp begrensd ge bied van den buik pynlljfc bUJkt te zijn. Naast deze drukpyn treedt nog Iets anders op Wanneer de onderzoekende hand die- per ln den bulk poogt door te drukken gaan de buikspieren zloh hiertegen ver- zetten. Deze spierspanning, ook wel „dé- fense musculaire" geheeten, zien wy voor al voor den dag treden ln de buurt van een onteteklngsprocee en zy ls daarom b.v. een waardevol gegeven ter herkennlig van blindedarmontsteking. Op de palpatie volgt de percussie, dat l het onderzoek door beklopping. Deze methode van onderzoek kan zeer wel ge- schieden met een redhthoeklg gebogen vin ger van den arts, maar wordt meestal uit gevoerd met behulp van een bepaald een voudig instrument, de percussiehamer. De percussie speelt een belangrijke rol ter opsporing van afwyklngen ln de longen of van het borstvlles en ter vaststelling van bepaalde aandoeningen van het hart. Na de percussie volgt een wyze van be- luisteren, welke bekend staat onder den naam van auscultatie. Hierby wordt het oor van den arts gebruikt om verschil lende geluiden en geruisohen op te zoe ken en te bestudeeren welke als normale levensuitingen zijn te beschouwen of welke ■by bepaalde ziekteprocessen ontstaan. In vroeger tijden werd het oor van den ge neesheer rechtstreeks tegen de huid van den patiënt gedrukt. Dit ls onhygiënisch en komt nauwehjks meer voor. Er bestaan apparaten de stethoscoop waarmede op een meer verfynde en veel duideiyker wyze deze geluiden kunnen worden waar genomen. Ons hart b.v. uit een linker boezem, een iinkerkamer, een rechter boe zem en een reohterl(ftmer. Langs de ade ren stroomt het bloed naar het hart toe; langs de slagaderen verlaat het bloed hel hart weder. Op vier bepaalde plaatsen bevinden zich de zg. hartkleppen, welke zich beurtelings openen en sluiten. Daar bij ontstaan geluiden, de harttonen. Bij verschillende ziekteprocessen van deze kleppen ontstaan veranderingen ln deze harttonen. Zoowel de normale harttonen als de verschillende afwyklngen kunnen met behulp van den stethoscoop worden waargenomen. Ook by verschillende an dere ziekteprocessen in borst- of buikholte is deze auscultatie van groote beteekenls. Naast deze onderzoekingswyzen van meer algemeenen aard staan den dokter nog verschillende andere hulpmiddelenter beschikking voor de verschillende ziekte processen. De temperatuur wordt opgeno men, de tong bekeken en de pols gevoeld. Ook dit valt nog onder het meer alge meene onderzoek. Daarnaast kennen wij verschillende wegen waarlangs de bouw en de functie van verschillende organen nader kunnen worden bestudeerd en welke ons ln staat stellen te beoordeelen of deze organen al of niet by het ziekteproces zijn betrokken. Een aantal van deze mee speciale onderzoekingen ligt nog volkomei binnen het bereik van den huisarts (b.v. onderzoek van urine, ontlasting, maag inhoud, sputum); andere vereischen eeu meer specialistische ervaring en oefening of kennis. By vele ziekteprocessen kan aldus met de oude beproefde methoden en met al gemeen toepasbare wyzen van onderzot! een voldoende inzicht in oorzaak en uit breiding van den ziektetoestand worden verkregen. Daarmede is dan de noodzake- lyke grondslag gelegd voor een welover wogen, doelbewuste behandeling welke zich zooals ik reeds in den aanvang op merkte zooveel mogelyk tegen de oor; zaak zelve heeft te richten. Dit ls nte. altyd mogelyk. Soms is de oorzaak niet bekend, soms ook is het middel tegen de bekende oorzaak nog onbekend of te schadeiyk voor de overige weefsels van het menscheüjk lichaam om by den zieke toegepast te kunnen worden. Soms ook li het proces daarvoor reeds te ver voortge schreden, Dikwyis ls reeds veel gewonnen wanneer het gelukt de natuurlijke gene- zingstendenz. welke bijna steeds aanwezig ls. te versterken door het uitschakelen van alle schadelyke en de genezing belemme rende invloeden. Daarby heeft de are steeds te bedenken, dat hy niet alleen zieke organen te behandelen krijgt, maar steeds den geheelen mensch en dat er een voortdurende wisselwerking bestaat schen lichaam en geest. Naast de medische voorschriften, tei(be strijding van de aandoening zelve en w gevolgen, zal dan ook een uiting v medeleven, een vertrouweiyk gesprek, een opbeurend optimisme, een enkel woord o gebaar vaak van de grootste beteekenls zyn. De geneeskunde is in de laatste 30 jare met groote sprongen vooruitgegaan en bestaan tegenwoordig mogeiykheden va genezing op velerlei gebieden waar vroeg geen redding mogelyk was. Desondank blijft nog ten volle waar een oud Frans" gezegde, dat ons leert: „Le médecui 6" rarement, soulage souvent et console w jours"'). Daarom blijft het medische vat een kunst welke slechts door intens w voelende artsen ten volle en diep mensc ïyk kan worden beoefend. N i) De geneesheer geneest zelden, verlicht :--'- wijle en troost steeds. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2