ASPIRIN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 25 October 1934 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. AALSMEER. De Melbourne-vlucht. Mede door het feit, dat een der kranige piloten van de „Ulver". n.l. de heer Moll, Inwoner dezer gemeente ls hij woont in Plan Zuid aan de Ophelialaan 19 be stond er hier voor deze vlucht een zeer groote belangstelling. Ook ons gemeente bestuur heeft ln deze niet achter willen blijven en toen de verheugende tijding der behouden aankomst van het vliegtuig hier bekend was. heeft de burgemeester een telegram van gelukwensch naar Moll te Melbourne gezonden. In den loop van den dag hebben burgemeester, wethouders en gemeente-secretaris aan mevrouw Moll ten haren huize een bezoek gebracht en namens de burgerij gecomplimenteerd met den zoo schitterend geslaagden tocht der „Ulver". waaraan ook haar echtgenoot zoo hl belangrijk aandeel mocht hebben. Allerwege ln de gemeente wapperde de driekleur! De Rattenplaag. Het ls een bekend feit, dat deze ge meente met haar tallooze slooten, een el dorado voor de ratten beteekent, temeer omdat zij zich te goed kunnen doen aan de gewassen op de akkers. In toenemende mate wordt hierdoor schade aan verschil lende culturen toegebracht. Intusschen is het wel eigenaardig, dat de kweekers over het algemeen weinig aan het bestrij den der ratten doen, waardoor deze zich betrekkelijk rustig kunnen voorttelen. Daarom is het van groot belang, dat onze plaatsgenoot, de heer Augustijn, chef van den phytophatalogischen dienst al hier, ernstige studie van het vraagstuk der rattenverdelging heeft gemaakt en voornemens ls op de kweekers een drin gend beroep te doen alle medewerking te verleenen om de ratten te verdelgen! HAARLEMMERMEER. „Gezellig Samenzijn". De Tooneelvereenlging „Gezellig Samen zijn" opende in de Beurs te Hoofddorp het seizoen met de opvoering van Herman Bouber's populaire tooneelstuk „Bleeke Bet", met medewerking van de Hoofd- dorpsche Orkestvereeniglng en het Fan faregezelschap „Excelsior" directeuren resp de heeren C. W. van Schreeven en L Thuis. Het geheel waaraan ongeveer 70 personen medewerkten stond onder leiding van den regisseur, den heer P. van Vleuten. Zooals men dit bij uitvoeringen van „Ge zellig samenzijn" gewoon ls, was ook thans de groote Beurszaal geheel bezet. De da mes en heeren, die de hoofdrollen vervul den hebben vlot en keurig spel doen hoo- ren en zien, zoodat de wijze waarop de opvoering van het stuk plaats had, veler verwachting zal hebben overtroffen. Ook de muziek kwam prachtig tot haar recht. Een gezellig bal besloot dezen goed ge slaagden avond. D. de Grauw, t In zijn woning aan den Ringdijk nabij Aalsmeer is op 71-jarlgen leeftijd overle den de heer Dirk de Grauw, die ongeveer 3 weken geleden wegens zijn hoogen leef tijd besloot z'n werkzaamheden als boom- kweeker en bloemist verder aan jongere krachten over te laten, ln de hoop nog eenige jaren van de welverdiende rust te kunnen genieten. Groote brand. Gisteren werd de brandweer van Hoofd dorp gealarmeerd voor een brand in de groote landbouwschuur van den landbou wer D. Enthoven aan den Middelweg nabij den Lisserweg en Venneperweg alhier. De autospuit kon spoedig in werking worden gesteld, doch door gebrek aan voldoende water werd het blusschingswerk bemoei lijkt, Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat aan redden van de schuur niet meer viel te denken; deze brandde tot den grond toe af, terwijl de daarin ge borgen motoren, wagens en verschillende andere gereedschappen en de opbrengst van 22 hectaren tarwe en gerst door het vuur werden vernield. Aan het flink op treden van de brandweer is het te dan ken, dat het woonhuis gespaard bleef. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het wegspatten van vonken uit een laschapparaat, waarmede werkzaamheden werden verricht aan de Ijzeren deuren van de landbouwschuur, die pas voltooid was. Verzekering dekt de schade. KATWIJK AAN ZEE. Vereeniging tot Bevordering der Zendingszaak. In de achterzaal van het gebouw voor Prot. Belangen werd een bijeenkomst van bovengenoemde vereeniging gehouden. Onder de aanwezigen bevinden zich de eere-voorzitter ds. R. P. A. Rutgers en de oud-zendelingen A. v. d. Endt en Eggink, belden van Oegstgeest. De voorzitter ds. P. Pras liet zingen Ps. 81 1 en 12, las voor Marcus 16 1620 en ging voor in gebed. Spr. heette allen wel kom, ln 't bijzonder de heer A. v. d. Endt, die van 1910—1930 zendeling was ln Noord- Celebes en zendeling-leeraar aan de Hol- landsch Indische School ie Bolaang Mon- gondow, thans directeur van het Internaat te Oegstgeest; en de heer Eggink, die der tig Jaar onder de Batakkers heeft gear beid en hier geen onbekende is. Spr. gaf een uitgebreid overzicht van de werkzaam heden voor de a.s. wintercampagne. Er zullen eenige sprekers komen in de Zen- dingsweek, die dit jaar lets later gehouden zal worden als vorige Jaren. Er zal ook iemand komen om te spreken over Egypte, het land der Pyramiden. Spr. las eenige cijfers voor uit het verslag, dat uitgebracht is. waaruit wel duidelijk de gezegende arbeid bleek van het Zendingswerk. Spr. eindigde met den wensch dat de zendings- llefde door dezen avond verhoogd zal wor den. De heer v d. Endt was een gezellig cau seur. Toegelicht door vele lichtbeelden gaf hij een denkbeeld van het moeilijke wer ken daar in Noord Celebes onder een groo- tendeels Mohammedaansche bevolking. Spr. vertelde veel uit zijn rijke ervaring op RECLAME. 9909 een echt schilderij of een copie? Gelooft U werkelijk, dal men elke penseelstreek van een grooten meester kan namaken? Wat prefereert U: Aspirin-tabletten te nemen bij hoofd- of kiespijn, rheumatiek of verkoudheid, de tablet, welke de eerste was en 35 jaar be proefd is, of "een of ander", dat komt en zegt: "Ik kan dat ook!" De geheele wereld heeft erkend, dat deze tablet I helpt en nooit teleurstelt, HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar In da oranje^andbultjat van 30 labl. 70 ets. an oranjazakjas van 2 tabl. 6 10 ets. allerlei gebied, o.a. schoolwezen, kerkbe zoek. Mohammedaansche zeden en ge woonten, voortbrengselen van den bodem, en den heilzamen invloed van de Zending voor lichaam en voor geest. Met spannende aandacht werd naar deze boeiende mede- deelingen geluisterd. Met het zingen van Gezang 155 1 en4 ging de pauze in. Het tweede gedeelte van den avond werd voor een praatavond besteed. De heer Eg gink zou dit tweede gedeelte voor zijn reke ning nemen Eerst werd nog gezongen Ps. 86 5 De heer Eggink gaf naar aanleiding van een vraag een beschouwing over het Mo hammedanisme en toonde duidelijk aan, dat een heiden gemakkelijker tot het Christendom kan bekeerd worden, dan een aanhanger van den profeet Mohammed. Aan het eind der bijeenkomst dankte ds. Pras de heeren v. d. Endt en Eggink, waarna hij aan den eere-voorzitter ds. Rutgers vroeg om met dankgebed te ein digen, nadat eerst nog gezongen was Gezang 49 5. Op Zaterdag a.s. zal hier een speldjes dag gehouden worden ten voordeele van het „Roode Kruis". Bij vele winkeliers ligt een lijst ter lnteekening om handteekeningen te ver krijgen om adhaesie te betuigen aan het adres van de afd. van den Ventersbond gericht aan den Raad voor verbetering van den toestand bij de Uitwatering. Op het politiebureau ls te bevragen een damesrijwiel, dat onbeheerd in het tramhuisje in Duinoord ls aangetroffen. LISSE. Bijeenkomst der N.S.B. Alhier werd een bijeenkomst gehouden van de afd. Lisse van de N.S.B. Als spr. trad op de heer de Bruin van Amsterdam met een rede over het onderwerp: „Kerk, Staat en Fascisme". De heer de Bruin merkte op, dat wij in de branding staan. De branding, die niets ontziet maar op alles beukt. Het is geen tijd meer voor overleggen, overdenken, be rekenen en nog eens nadenken. De groote vraag die opkomt is deze: waar gaan wij heen en waartoe leidt dit alles. Spr. betoogde, dat ondanks het feit dat velen zeggen dat wij ons weer in de op gaande lijn bevinden, alles er op wijst dat de toestand juist nog steeds erger wordt. Is de werkloosheid niet nog steeds stijgende? Worden nog niet stelselmatig fabrieken gesloten, klaagt de winkelier niet tot ln den treure, zien wij niet de hopenlooze boeren die reeds jaren ge troost worden met de verklaring dat het pachtvraagstuk eens „onder de oogen zal worden gezien?" In Holland weet men geen raad met het vleesch, maar Holland importeert nog steeds uit Denemarken! Ten opzichte van de relletjes in Amster dam vroeg spreker waar in den diepsten zin de oorzaak gezocht dient te worden. Ook over de cummulatie der functie's voerde spr. het woord. Met feiten toonde spr. aan, dat b.v. een der hoog geplaat sten met verschillende pensioenen en een traktement van thans, een inkomen heeft van f. 31.600! Is zulks niet schrijnend voor een werkloos vader, die met enkele gul dens steun zich getroosten moet? De zucht rijst omhoog: „waar blijft de daad die wint?" Spr. wilde het godsdienstig element in de N.S.B. vooral niet uit het oog verliezen. Van de souvereiniteit Gods is in ons Staatsbestel niets meer te zien. Men heeft Christus als Koning van den troon ge haald. Het moet gaan om Gods eer, maar wij hebben het hopeloos verprutst. Dat het Fascisme aan de kerk te kort doet, is een leuze die spreker van de hand wijst. Spr. las de toelichting voor van de beginselen der N.S.B. Iedere gezindheid moet erkend en eerbiedigd worden. Zoo zal in de Nationaal-Socialistische Staat de Bijzondere School, de Christelijke School de ware school zijn en blijven. Wij huldi gen geen rassentheorie, als men ons wijst op Duitschland. De gedachte van Staptsabsolutisme werd ook bestreden door spreker. In de N.S.- staat wordt God beleden als de drijfkracht van het nationale en zedelijke leven. De Souvereiniteit Gods is norm voor het Staatsbestuur. De N.S.B. wil wèl een machtigen, maar niet een absoluten Staat. Spr. vroeg zioh af, of we van dit Staats bestel iets goeds voor de toekomst hebben te verwachten. De eenheid is ten eenen- male zoek en ieder zoekt tegenwoordig de belangen van zijn eigen partij of partytje te behartigen. Met het volk ln zyn geheel wordt niet gerekend. De corporatieve staat elsoht plichtsver vulling. Ten opzichte van den leider der N.S.B. zeide spr. dat ir. Mussert niet is een dicta tor, die het volk naar zijn wil besturen wil, maar hy is een man die gedragen wordt door den wil van het volk. Moge de tijd spoedig komen dat ir. Mussert eens tot H. M. de Koningin zal mogen zeggen: „zie hier uw volk, dat zich schaart om uw troon!" Ook het socialisme en communisme nam spr. onder de loupe en wees aan dat van dezen geen goed te wachten is. Het streven van het Liberalisme en hare beginselen werd becritiseerd. Spr. zeide dat het Liberalisme zich doodloopt op het Nationaal Socialisme! Onze stryd gaat ook tegen Kapitalisme en Parlementarisme wy moeten verlost worden van materialisme en egoisme. Ons streven is niet om' standen weg te werken, maar het standverschil moet ver- dwynen Ieder, hetzy bankier of mynwer- ker, ls Nederlander! Ten slotte zeide spr., dat wy de werk- loozen aan het werk willen hebben, wy moeten er maar niet met weemoed over biyven spreken, maar doen. Onze werk- loozen van de straat! Ondanks alle verdachtmakingen zullen wy biyven groeien. Met de verkiezingen voor de Prov. Staten zal biyken dat wij sterk zijn. Met een propagandistisch woord besloot spr. zijn rede, die met groote aandacht gevolgd werd. Na de pauze werd gedaoh- tenwisseling gehouden. B. en W dezer gemeente hebben aan de stichting Hoenderloo vergunning ver leend om een collecte te houden ten bate dezer stichting. Het pand op den hoek Heereweg— Kanaalstraat, (bewoond door den heer Asseler) is by publieke verkooping door de gemeente Lisse aangekocht voor den prys van f. 6925. NOORDWIJK AAN ZEE. Goed afgeloopen! Op de Van Panhuij&straat waren eenige kinderen aan het spelen, waarbij het 7- jarig dochtertje van wethouder de Witt voor een juist passeerende personen-auto terecht kwam. Het meisje werd door den bumper der auto tegen den grond geduwd waarna de auto over het kind heenreedt, echter zonder het verder te raken. Won der boven wonder bekwam zij niet het minste letsel. RIJNSBURG. De omzet van „Flora". De omzet van „Flora" ln het afgeloopen boekjaar <1 Oct. 1933—30 Sept. 1934) be draagt f. 970.000. dat ls ruim f. 80.000 meer dan ln de vorige pertade. De exploitatie van de koelcel van de veillngvereenlging „Flora" bhjkt nu reeds een succes te worden. De bewerking „droogkoelen" hebben 5.000.000 tulpenbol len ondergaan, terwijl plm. 250.000 bollen worden „doorgekoeld". De heer E. Finterman. ouderling by de Chr. Geref. gemeente, heeft als zoo danig bedankt. SASSENHEIM. Vergadering „Het Groene Kruis". De afdeeling van het Groene Kruis hield een ledenvergadering ln het Bruine Paard. De voorzitter, dr. F. Ie Grand opende met een welkomstwoord. De notulen werden met eenige kleine wyzlglngen goedgekeurd. Medegedeeld werd. dat de heeren-Breda en Warnaar met kennisgeving deze ver gadering. niet kunnen bywonen. Voorts dat zuster Pijpers de cursus voor kraam- verpleglng heeft gevolgd, waarvoor zij het diploma (verplicht) heeft verkregen, als mede een sohryven van dr. van Brero met een dankwoord voor het honorarium en een verzoek om een bedrag van f. 35 nog over te maken voor gedane kosten. Vervolgens deelde spr. mede, dat op de jaarlijksche subsidie van de provincie 5°/o korting wordt verleend. Dan werd door den heer Jos. v. Dlest als afgevaardigde van de alg. vergadering te Rotterdam verslag uitgebracht, dat onder dankzeg ging werd aanvaard. Wegens afwezigheid van den penningmeester van de nog on gecontroleerde bescheiden werd door den voorzitter een overzicht uitgebracht. De ln- en uitkomsten sluiten met een bedrag van f. 1627,94. Het saldo op 1933 bedroeg f. 699,98 en is dit jaar geslonken met een bedrag van f. 296,51. Uit deze cyfers blijkt dat het met de financiën niet zoo schit terend staat. Oorzaak hiervan is wel het meest te zoeken in de verzorging en bij dragen van het achterlyke kind, waarvan door zeven gebruik wordt gemaakt. Mid delen zullen moeten worden gezocht om dit te kunnen blijven doen. Ook de belang hebbenden zullen mee moeten helpen, daar het bedrag dat gemeente, provincie en het Groene Kruis geven niet voldoende is. Men zal trachten met het Wit-Gele Kruis te overleggen een conferentie te houden. Voorgesteld werd om aan de zus ters van het consultatiebureau de Jaar- ïyksche vergoeding van f. 100 niet te ver leenen. Alsnu volgde verslag van de T.B.C.- commissle, welke maandehjks vergadert in het gemeentehuis. Voor de verpleging van patiënten zyn dit jaar de uitgaven geweest f. 4169,42; in deze kas ls nog een saldo van f. 217,61. Verpleegdagen zijn geweest, 1169 ln de serre van Betesda en 407 in de lighallen St. Bernard, totaal 1576 ligdagen. Een bespreking over dit verschil volgt, waaruit bleek dat het ge vaar van t.b.c. niet zoo groot meer is als voorgaande jaren. Volgde verkiezing van drie bestuurs leden wegens bedanken. Voor de periodiek aftredenden heer Breda werd gekozen de heer J. P. du Crolx; de andere vacatures werden aangevuld door de heeren Vogelaar en L. van Leeuwen. Als afgevaardigde werden gekozen de heeren Jos. van Diest en J. Dannys. Na rondvraag volgde slui ting. Eerste winterlezing. In de Geref. Kerk werd de eerste win terlezing voor dit seizoen gehouden. Ds. Jac. Petri, Ned. Herv. predikant te Dor drecht hield een lezing over het onder werp „Het gemeenschaps-ldeaal in onzen tyd." Gevonden: Een belastlngmerk 1934- 1935, een paar zwarte bcenpüpen. Inlich tingen by de politie. VALKENBURG. Verkooping der Chr. Meisjesvereeniging. De Chr. Meisjesvereeniging heeft een verkooping georganiseerd van de ge maakte werkstukken. De opbrengst strekt ten bate van de kerk en de kas der ver eeniging Het is voor de vereeniging een succesvolle dag geworden. Een goede be looning voor ijverig werken Al kon 's avonds de opbrengst nog niet medege deeld wordèJI, het bestuur was best tevre den! Met een harteiyk dankwoord voor veler medewerking sloot mej. Noteboom, presidente, deze goedgeslaagde dag. VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. W. Otte geb. v. d. Welk. Z. Ondertrouwd: J. J. v d. Meter en M. J. Heij. Overleden: M. Ruygrok, vr. 72 jaar M. L, Ognlbeni (zuster Evangelista) vr. 59 j. VEUR—LEIDSCHENDAM. De vermiste slaolie. By het inbeslagnemen van de slaolie op Vrydag j.l. bij de firma B„ werd het ver moeden geuit, dat nog ergens 4 vaten verborgen waren. De ambtenaren van de Crisis-Zuivelcentrale, de marechaussee en gemeentepolitie laten de zaak echter niet rusten. Dezer dagen deden de marechaus see en gemeentepolitie een inval by B. aan de Damlaan, echter zonder succes. Het gerucht ging echter, dat 's nachts vaten waren gerold door een slopje, loo- pende langs de Ned. Herv. Kerk. Als ge volg daarvan deden ambtenaren van de Crisis-Zuivelcentrale vergezeld van ge- meente-politie nog een inval in een pak huis, echter werd ook hier niets gevonden. Een nieuw spoor loopt echter naar Wils- veen. Jaarverslag der Coöp. Brandverzekering. Aan het jaarverslag van de coöp. Brand verzekering W.A. voor Veur, Leidschendam, Stompwyk en Omstreken, ontleenen wy het volgende: Verzekerd aan Onroerende goederen per 1 Mei 1933 61 polissen met een kapitaal van f. 567075, op 30 April 1934 64 polissen met een kapitaal van f. 608650. Verzekerd aan roerende' goederen per 1 Mei 1933 86 polissen met een kapitaal van f. 931589, op 30 April 1934 87 polissen met een kapitaal van f. 876550. Totaal verze kerd op 30 April 1934 f. 1485200. Het aan deel administratiekosten en omslag in de Onderl. Brand Herverzekering My. bedroeg over 1933 f. 837.17. Voor 't boekjaar 1934/35 werd aan 9 deelnemers halve premie be taald en by 35 leden werd de geheele pre mie afgetrokken. Rekening 1 Mei 1933—30 April 1934. Debet: Saldo kas f. 1156.06. Jaarpremie R. en O.G. f. 1758.28. Premieverhooging f. 59.95. Intrest f. 1244 Hypotheekverkla ring f. 1. Kwitantiezegels f 5.80. Aflossing Hypotheek u/g. f300. Obligaties Driemans polder uitgeloot f. 1000. Totaal f. 5525.09. Credit: Premieverlaging f. 35.83. Salaris secretaris f. 330. Onkosten zegels, porti etc. f. 130.77. Herverzekering My. f. 524.56. Coöp. Boerenleenbank f. 3900. Schade f. 64. Taxa tiekosten f. 141. Saldo kas f. 398.93 Totaal f. 5525.09. Balans per 30 April 1934. Debet. Kas f. 398.93. Obligaties coop. Maaldery „Nooit Gedacht" f. 7600. Idem Landbouw-Bank f. 970. Idem Residentie Hypotheek Bank f. 1005. Idem Hypothecaire Pandbrief Bank f.1000. Idem Haagsche Handel Mij. f.985. Intrest f 224.45. Coöp. Boerenleenbank f. 4666.44. Hypotheek u/g. f. 13500 Coöp. Boerenleenbank te Beilen f. 1499.93, Totaal f. 31849.75. Credit kapitaal f. 31849.75. WASSENAAR. Vereeniging van Oud-leerlingen. In het Wapen van Leiden hield de afd. Wassenaar van de Ver. van Oud-leerlin gen der tuinbouwcursussen haar maande- ïyksche ledenvergadering. Met een welkom werd de vergadering door den voorzitter geopend, in het bij zonder tot den heer C. van der Salm, die een lezing zou houden over het onder werp „Rozen onder Glas". Na goedkeuring der notulen volgden en kele ingekomen stukken die voor kennis geving werden aangenomen. De leden werden door den voorzitter opgewekt tot deelneming aan de prijsvraag opstellen; hij dankte de leden die hadden medege werkt voor het welslagen der huldiging van den oud-leeraar den heer Fleuren. In bespreking kwam de bondsbrief welke punt voor punt werd behandeld. Hierbij wekte de voorzitter de leden op ook deel te nemer, aan de prijsvraag teekenen, uit geschreven door den Bond. Door de af deeling zal aan den Boud worden voor gesteld de sprekerslijst in plaats van in het najaar, in het voorjaar samen te stel len, dit ter vergemakkelyking var. het sa menstellen der winterprogramma's. Hier op werd het woord gegeven aan den heer Van der Salm. Spr. memoreerde het ontstaan van het trekken van rozen, hoe dit aanvankelijk werd toegepast met ramen en rietmat ten, het ontstaan van de z.g.n. Brummer- kassen. In 1912 gaf dit reeds zoo'n succes dat ln Aalsmeer een veiling werd opge richt. Allengs verviel men van de kassen met schulfglas in de gestopte kassen. Ty- dens den oorlog ontstond eenige terugslag in het trekken der rozen, er na evenwel breidde de kascultuur zich zoo geweldig uit dat men van een gouden tyd kon spreken. Het vervoer per vliegtuig was hier ook niet vreemd aan. HEDEN. Levendaal 76Samenkomst te 8 uur nam. Nleuwstraat 7: Leidsch Drankweer Comité, 8 uur nam. Nutszaal: Ver. tot bev. der Bouwkunst Spr. de heer Herm. Martin. 8 uur nam. K a t w y k-a a n-Z e e (Ohr. Prot. Bel.H Liederenavond Zangschool „Katwyk". 7'/i uur nam. Oegstgeest (Irene)I.O.G.T. Spr, de heer Buys. 8 uur nam. Vrijdag. Noordwijk-Binnen (Royal): Ned. Roodé Kruis. Spr. dr. van Dyk over bloedtrans fusie, 8 uur nam. K a t w y k-a a n-Z e e (Ohr. Prot. Bel V Geref. Bond. Spr. ds. Zandt van Delft. 7'/t uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Hemelbestormers". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 2 en 8 uur nam. „Bleeke Bet". Dageiyks matinee te 2 uur nam. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat No. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling: „Susan Lenox". Casino-theater, Hoogewoerd 49.8u. nm, „Een vrouw werd gekruisigd". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waargeno men door de apotheken J. C. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telef. 594; J. E. M. ten Dyk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zyp, Wll- helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Na deze interessante inleiding ging spr. over tot het kweeken en veredelen van onze kasrozen, waarvan hy het kweeken van zetlingen prefereerde boven het oc- culeeren bulten. Na het uitplanten der rozen in de kas kan men drie jaren met succes rozen snyden doch dan is het noodig den aanplant te vernieuwen en de grond te delven. Kennis van het trekken krygt men pas na jarenlange ervaring. Het stoken in een rozenkas eischt groote nauwkeurigheid evenals het bestryden van plantaardige en dieriyke vyanden. Na enkele goede en voor ziekten minder vat bare soorten genoemd te hebben besloot spreker zijn mooie en leerzame lezing, zich gaarne beschikbaar stellende voor even- tueele vragen. Namens de aanwezigen dankte de voor zitter spreker, Naar aanleiding van de gehouden lezing werden vervolgens eenige vragen gesteld die door spreker naar ge noegen werden beantwoord. Vervolgens was aan de orde de nomen clatuur prysvraag van kasplanten waarbij vele vrienden van onze kas de revue pas seerden. Hierop volgde sluiting. Arbeidsongeval. In de worstfabriek van v. d. B. en G. kwam de 16-jarige B. alhier met zyn lin kerhand in aanraking met het z.g. worm wiel van den gehaktmolen. Hy geraakte daarby zoodanig bekneld, dat hy een of meer vingers zal moeten missen. Auto-ongeval. Op den Ryksstraatweg had naby de Rust- en Vreugdelaan een botsing plaats tusschen de auto bestuurd door den heer K., uit Aerdenhout, en een vrachtauto, die bovengenoemde laan wilde inryden. De auto van den heer K. slipte en kwam in aanraking met de vrachtauto. Het portier van de auto van den heer K. werd open gerukt en de heer K. kwam onder de auto terecht. Aan hoofd en handen werd hy verwond en is na verbonden te zyn, naar zyn woonplaats vervoerd. In een vleeschwarenfabrlek alhier is de 16-Jarlge B. met zyn hand te diep In een gehaktmachlne gekomen, waardoor hem vier vingers werden afgerukt. ZEVENHOVEN. Te water geraakt- Doordat zijn fiets slipte geraakte T. K. van een der loopplanken van het tocht- pad te water. Gelukkig wist hy zich zelf te redden. Alhier is op de scholen de niewe spelling ingevoerd. ZOETERWOUDE. Het Crisiscomité. Dezer dagen vergaderde het Plaatseiyk Crisiscomité. Wederom werden verschil lende steunaanvragen behandeld en on derstand in natura en geld toegekend. Tevens werd verslag uitgebracht over de steunverleening aan werkloozen door aan koop van kleeding, schoeisel etc. over het le halfjaar 1934. Ontvangen was f. 140.70 aan subsidie van gemeente en het Natio naal Crisiscomité, terwyi is uitgegeven een bedrag van f. 121.20. verdeeld over 27 ge vallen. Besloten werd voor het 2e halfjaar een geiyk bedrag aan te vragen alsmede kleedingstukken, schoeisel etc. Tot kerkmeester in de parochie St. Joannes Onthoofding in de Zuidbuurt al hier is benoemd, in de vacature van Leeuwen, de heer Jan Versteegen, Wei poort alhier. Naar we vernemen heeft de heer A. van Remmen, commandant der Zoeter- woudsche Burgerwacht, zyn ontslag aan gevraagd. Maandag 5 November a.s. zal de of- ficieele opening plaats hebben van den ontwikkeling- en ontspanningscursus voor werkloozen, welke zal gegeven worden m het R—K. Gezellenhuis in de Zuidbuurt alhier. l

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6