LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BI*d Donderdag 25 October 1934 BINNENLAND. RECHTZAKEN, BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 762. Hedenmiddag 3 uur: 759. TELEGRAFISCH WEERBERICHT r, h. Kon. Ned MeteoroL Inst. te De Blidt Hoogste stand 771.1 te Boedapest. Laagste stand: 734.2 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 26 Oct.: Meest matige Zuid-Oosteiyke tot Zul- Jlll)ke wind. Half- tot zwaarbewolkt of Ktrokken. Mogelijk eenlge regen. Weinig wandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Utdegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De depressie, die gistermorgen bij de Wren lag, ligt thans ten Westen van Island en gaf zeer zware regens ln Ier- lid. Een even diepe depressie lag gisteren rsichen IJsland en Groenland, doch deze S thans bezig op te vullen. De depressie, a gisteren nog bt] de Noordkaap lag, is ilgetrokken naar de Poolstreken. In het Koorden en Noord-Oosten Is de luchtdruk gdert het laatste etmaal stijgende. De tooge drukgebleden in het Oosten en over Spanje, hielden stand en namen zelf nog tof. De luchtdrukverdeeling met lagen druk li het Westen tot nabij de Azoren en toogen druk in het Oosten en Zuid-Oosten teroorzaakt een luchtstroomlng van zo- Efische warmte over het geheele Westen «over Centraal Europa tot ln de Botni- icbe Golf en ln Finland. In de Alpen is het op de hooge toppen nog zomerseh warm. Oieral in Centraal Europa wordt de tem- ;oratuur beneden het vriespunt niet be nden 2500 M. waargenomen, boven ons imd zelfs niet beneden 3500 M. en is de ilmosfeer in de hoogere lagen zeer droog. Het is te verwachten, dat de toestand eet zacht weer en nu en dan eenige kans [plichten regen, stabiel zal worden en nog enigen tijd zal aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. Puur voorm.: 12 gr. C 54 gr. F.). 12 uur 's mldd.: 15 gr. C. (59 gr. F.). J uur nam.: 15 gr. C. (59 gr. F.) BOOG WATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 5 u. 34 min.; nam. te 5 u. 55 m. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Donderdag: 5.16 n.m. tot 6.13 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 25 Oct.: op: 17 u. 40; onder 10 u. 36, KON. NED. MIJ. VOOR SUINBOUW EN PLANTKUNDE. i»STE ALGEMEENE VERGADERING TE LEIDEN. In de bovenzaal van café restaurant „In in Vergulden Turk" is heden onder voor- ■rschap van jhx. O. F. van Tets van chalxioord de 79ste algemeene ver- -tring der Kon. Ned, Mij voor Tuinbouw Plantkunde gehouden, ihr van Tets sprak een kort welkomst- "td en herdacht het overlijden van de »fe Beschermvrouwe der My, H.M. de ningin-Moeder en van Z.K.H. Prins Mrik. Belden toonden steeds warme be stelling voor ons werk. De vergadering '"de deze woorden staande aan. Dank ht spr voorts aan de afdeeling Lelden de ontvangst ln deze prachtig ver- sde zaal. Na te hebben gewezen op de '■ureele taak der My. opende spr. de («dering met den hartgrondigen wenscd Sde My ondanks de crisis een acra van Wen bloei tegemoet mag gaan. °e voorzitter van de afdeeling Leiden, de G. Balego richtte daarna eveneens welkomstwoord tot de vergadering en hk zijn vreugde erover uit. dat de alg. Sdertng in Leiden wordt gehouden, de '1, die zich zoo nauw aan de My ver en voelt. *s!oten werd een telegram van aanhan- heid te richten tot H.M. de Koningin, «richt van verhindering was oa. bln- «Sekomen van den burgemeester onzer vente, mr. van de Sande Bakhuyzen. De heer D. T. Ruys (Wassenaar) werd Broote meerderheid gekozen tot lid van hoofdbestuur (liefhebber), terwijl voor 'veede vacature (vakman) een her- smlng moet plaats vinden tusschen de Wen D. Evelijns Maarsen (Aalsmeer) en V van Nes (Apeldoorn), die resp. 72 11 stemmen behaalden. Deze had tot .'«at, dat gekozen werd de heer '!|l)ns Maarsen met 98 stemmen; de heer "1 Nes verwierf 80 stemmen. *h het jaarverslag over 1933. uitge- door den heer J C. M. Mensing vusmeer) ontleenen wij. dat de crisis w|t in den toestand der My deed ge- ?™n. Naast contingenteerlng. belemme- "an In- en uitvoer veroorzaakt de betalingsregeling met Dultschland moeilijkheden. De liefde voor bloemen a» i kb onder de leden en de energie het H.B. is echter ongeschokt geble- tni'wj?' ledental verminderde van 4171 Het nadeellg exploitatie-saldo be- 701.51 zoodat de reserve thans nog '■"•S.33 bedraagt. Op het gebied Van den internationalen tuinbouw verrichtte de My verdienstelijk werk. Het aantal afdeelingen vermeerder de met 1 door de toetreding van de afdee ling Den Helder. Van hel Weekblad ging een goede roep uit. Het verslag memoreerde vervolgens de namen der leden, die door den dood aan de My ontvielen. Het 60-Jarig bestaan der My werd op bescheiden wijze gevierd. Het verslag besloot met een be roep op alle afdeelingen om ln deze moei lijke omstandigheden volledige medewer king aan het H.B. te verleenen. Het verslag werd onder applaus goed gekeurd. De rekening over 1933 werd ln ontvang sten en uitgaven vastgesteld op f. 13.812.15 met een nadeellg saldo van ruim f. 700 en de heer Mensing gedéchargeerd voor zijn accuraat en zuinig beheer. De begrooting 1935 werd ln Ontvangsten en uitgaven bepaald op f. 10.445 met een geraamd nadeellg saldo van f. 416, Onder instemming der vergadering wer den vervolgens ln geheime zitting mevr. S, Kolff-Vlruly te Baarn en de heer Jac. Smits te Naarden, oud-lid van het H.B, en van de Vaste Keuringscommissie en voor zitter van den Bond van Plantenhande- laren tot eere-leden benoemd. Hierna werd de vergadering onderbro ken en vereenlgden zich velen ln de be nedenzalen aan een noenmaal. In de middagvergadering kwam aller eerst aan de orde een voorstel van de 's Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging tot wijziging van art. 24 der statuten in dien zin, dat zoowel de stemming als de herstemming voor de leden van 't H.B. ln de afdeelingen geschiedt en niet, zooals thans gebeurt, alleen de stemming. Het H.B. adviseerde dit voorstel niet aan te nemen, waarna Den Haag het voorstel introk. Het H.B. zal deze kwestie bij de eerst volgende statutenwijziging onder oogen zien. In verband met hun 12'/!-jarlg jubi leum resp. als voorzitter en onder-voor zitter, tevens voorzitter der afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophan del alhier, zijn de heeren D. ten Cate Brouwer en P. Boot Sr. heden door de Kamer met een bloemstuk gehuldigd. CENTRALE INKOOP EN/OF PRIJS- REGELEND OPTREDEN DOOR GEMEENTEN. In de ledenvergadering van 28 Juni 1933 der afdeeling Zuid-Holland van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten werd besloten het bestuur te verzoeken een commissie te belasten met het onderzoek van het vraagstuk „Centrale inkoop en/of prljsregelend optreden door gemeenten". Als gevolg van deze beslissing benoemde het bestuur een commissie, welke omtrent deze aangelegenheid zou rapporteeren. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren H. Stulemeyer, burgemeester van Schiedam, P. van Rees JWzn., burgemees ter van Papendrecht, G. J, J. Pot, secreta ris van Gouda, A. van der Wal, referenda ris ter secretarie van Dordrecht en K. de Boer, secretaris van Hardinxveld. Deze commissie heeft een uitvoerig rapport uit gebracht en met de conclusies, waartoe zij kwam. heeft de onlangs te Scheveningen gehouden ledenvergadering zich geheel vereenlgd. De afdeeling zal nu ten spoe digste maatregelen nemen, ten einde te geraken tot een centrale inkoop, op de wijze als door de commissie in het rapport is uiteengezet, en tot prljsregelend optre den door gemeenten. Het bestuur zal daartoe worden bijge staan door een commissie, waarin de bovenvermelde heeren tot leden zijn be noemd. De vraag of uitbreiding der com missie wenschelijk is, wordt nader onder zocht. o— BRAND. In den afgeloopen nacht is in de Frans Halsstraat te Nijmegen brand ontstaan in de achter het hoofdgebouw gelegen druk kerij van de firma Busser en Co., boek en handelsdrukkerij. De drukkerij die in dit apart gelegen gebouw is ondergebracht brandde geheel af. De brandweer slaagde erin de belendende perceelen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de commissaris van politie en een inspecteur van de recherche, die een uitgebreid onderzoek naar het ontstaan van den brand instelden. STEUN AAN DE GRIEND- EN RIETCULTUUR. In afwachting van een volledige bekend making omtrent de steunverleening aan de griend- en rietcultuur wordt aan be langhebbenden voorloopig het volgende 'bekend gemaakt. Ten aanzien van matriet stelt men zich voor een bepaald percentage der productie van oogst '34'35 uit de markt te nemen, tegen een nader vast te stellen prijs der bossen, franco voor den wal. aan te wijzen opslagplaats; voor de kosten verbonden aan het opslaan zal een gering bedrag van den koopprijs worden afgetrokken. De eischen welke zullen worden gesteld zullen dezelfde zijn als voor het riet van den oogst '33'34, Omtrent het artikel bladriet bestaat het voornemen om het bestaande bedrag van vorig jaar. n.l. f, 12.50 per H.A. te hand haven. onder beding echter dat rietlanden die te gebruiken zijn in een andere cul tuur. slechts nog voor deze oogst gesteund zullen worden. Van de eerste soort dekriet zal zoo noo- dlg een gedeelte uit de markt worden ge nomen Thans reeds kan worden medegedeeld dat 5 jarig grlendgewas niet voor steun in aanmerking komt Steunverleening aan het 4 Jarig gewas zal geschieden per H.A., volgens taxatie od stam na classificatie, met dien verstande dat mlnderwaardge grienden van die steun worden uitgesloten. Ten aanzien van de witcultuur zijn spoedig nadere mededeelingen te ver wachten. HET NATIONAAL LUCHTVAARTFONDS. OPROEP AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Het bestuur van het Nat. Luchtvaart fonds verspreidt den volgenden oproep Nauwelijks bekomen van de opwinding van den nog versch in het geheugen lig gen Pelikaannacht, werden wij thans op nieuw verheugd, maar ook in nog sterkere mate ln ongekende spanning gehouden, door de emotle's die zich opstapelden in den nacht die nog lang in aller herinne ring zal blijven voortleven als de nacht van de Uiver. Wederom ls door een Nederlandsche vliegtulgbemanning een daad volbracht die alles overtreft wat tot nu toe ln de we reldluchtvaart werd vertoond. In de grootste luchtrace die tot heden werd georganiseerd en waaraan de snelste speoiaïe racevllegtuigen medededen, be mand door de bekendste figuren uit de wereldluohtvaart, heeft die Nederlandsche bemanning het weten klaar te spelen om met een gewoon verkeersvliegtuig, dat op geen enkele wijze voor deze vlucht spe ciaal was uitgerust, en met een normale lading post en passagiers, langs de gewone K.L.M.-route, de tweede plaats in de snel heidsrace te bezetten. En hoe? Terwijl No. 1, een speciaal voor deze race gebouwd renvliegtuig, waarin 2 man met moeite plaats vonden en verder geen an dere ruimte beschikbaar was dan voor benzinetanks, na een formidabele krachts inspanning met een halfvernielden motor en een aoodelljk vermoeide bemanning Melbourne bereikte in 3 etmalen, op zich zelf een wonderbaarlijk resultaat, kwam een half etmaal later de Uiver, zonder eenig mankement en met een frissche be manning eveneens aan. Hij had dus met en volledige lading en langs een langere route, met de regelmatigheid van een klok, bijna hetzelfde weten te bereiken als het snelle racevliegtulg. En nog had op het laatste oogenblik, vlak voor het einddoel, het noodlot de Uiver bljnï achterhaald. Maar toen ook toonde zich eerst goed de weergalooze be kwaamheid der bestuurders, die er in slaagden om in stlkdonkeren nacht, bij slecht weer en op een klein en onbekend terreintje niet alleen een tusschenlanding uit te voeren op een wijze waarover de Australische deskundigen verstomd ston den, maar ook om bij het aanbreken van den dag Weer uit dat kleine terrein op te stijgen en het vliegtuig, als welverdiende No. 2 in de snelheidsrace, op het vlieg terrein te. Melbourne neer te zetten- Dergelijke daden doen onzen nationalen trots goed." Zij toonen dat vluchten als die van de Pelikaan geen uitzondering waren, maar dat de Nederlandsche bemanningen daartoe allen in staat zijn. Zy toonen dat Nederland de plaats in het wereldluchtverkeer, die het heeft weten te verwerven, nog steeds in volle mate bezit en nog heeft weten te verbe teren. Dat moet zoo blijven, al wordt 't steeds moeilijker, daar het buitenland ons deze plaats benydt en ons daarvan tracht te verdringen. Daartegen moet worden ge waakt en dat kan het best geschieden door het onlangs gestichte „Nationaal Lucht- vaartfonds", dat immers ln het leven werd geroepen om de Nederlandsche luchtvaart, in den meest algemeenen zin te bevorderen en te steunen. Ongetwyfeld zullen evenals na de Peil kaanvlucht, tallooze Nederlanders behoefte gevoelen op een of andere stoffelijke wijze te doen blyken hoezeer zij met onze luchtvaart medeleven. Vele uitingen daar van kwamen reeds binnen en het ls van het grootste belang al die uitingen te ka- naliseeren in de richting waarin zij op de beste wyze zullen kunnen medewerken ten bate van onze luchtvaart. Daarom wordt, in volkomen overeen stemming met de Directie van de Kl.M., allen die geprikkeld door de schitterende daad van de bemanning van de „Uiver", hun steentje by willen dragen tot bevor dering van de Nederlandsche luchtvaart, aangeraden dit te doen door hun bijdrage te storten op gironummer 9000 van den penningmeester van het „Nationaal Luchtvaartfonds" te 's-Gravenhage. zy bevorderen daarmede een groot Ne- derlandsch belang. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 9.10 uur ls de „Ijsvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken, vyf passagiers maken de reis mee, resp. één tot Bushlr en vier tot Batavia. Het vliegtuig vervoert 298,547 Kg. briefpost. 20,500 Kg. pakketpost en 94,830 Kg. lading. Hedenmorgen te 11.15 uur is het K.L.M.- vllegtuig de „Rystvogel" uit Indië op Schiphol teruggekeerd. UIT NED. OOST-INDIE. BESMETVERKLARING BATAVIA OPGEHEVEN. BATAVIA, 25 Oct. (Aneta). Thans is de officieele mededeeling ontvangen dat de autoriteiten van de Straits Settlements en die van de Federated Malay States de besmetverklaring van Batavia wegens pest hebben opgeheven. Deze verklaring was 23 October ingegaan. TOEPASSING PESTSERUM VAN DR. OTTEN. BANDOENG, 25 Oct. (Aneta). Met de toepassing van het pestserum door prof. Otten samengesteld door middel van proe ven zal men beginnen in de onderdistric ten Bandjaran en Batoedjadjarm waar resp. 42.000 en 52.000 inwoners hulzen. Ongeveer de helft daarvan zal worden Ingeënt. Indien de proeven slagen kan een vermindering van de sterfte tengevolge van bubonenpest met 85 pet. worden ver wacht. o Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. HAAGSCHE RECHTBANK. Vonnissen. De rechtbank veroordeelde heden den los-werkman A. v. I„ uit Leiden, wegens diefstal met braak gepleegd op 4 Septem ber j.l. ln een kantoorgebouw aan den Plckéweg te Noordwyk-Binnen tot 10 maanden gevangenisstraf. Den betonwerker H. W. S., te Leiden wegens diefstal van rywielbelastingmerken, meermalen gepleegd, tot 8 maanden ge vangenlsstraf; denzelfden verdachte, terzake van dief stal van bloemen tot 2 maanden gevan gemsstraf; den los werkman D. Ste Leiden, wegens medeplichtigheid aan diefstal en heling van rywielbelastingmerken, tot 6 maanden gevangenisstraf; den los werkman B. J., uit Leiden, we gens diefstal van bloemen, tot 2 maanden gevangenisstraf; den los-werkman C. v. d. V-, uit Leiden, wegens diefstal van een handtaschje te Wassenaar, tot 10 mnd. gevangenisstraf, A. v. d. B„ uit Leiden, tot 1 jaar gevan genisstraf voorwaardeiyk met een proef tyd van 3 Jaar en onder byzondere voor waarden, wegens overtreding van art. 249 Sr. FIETS-DIEFSTAL. In den avond van 18 September werd op het Utreöhtsche Jaagpad te Lelden een rywlel. dat door een 14-jarigen loop jongen onbeheerd was neergezet, ont vreemd. De politie slaagde er ln het ver miste rywiel op te sporen en wel in het vooronder van een schuit liggende ln den Ouden Ryn aan voornoemd Jaagpad. Ver dacht van diefstal stond terecht de 51- jarige schipper W. O uit Leiden, die echter beweerde van niets te weten. Als getuige werd gehoord zekeren S die eveneens op dat schip verbiyf houdt. Deze verklaarde, dat O. dien avond een negental biertjes had gedronken in een café waar zy te samen waren. Even later verwyderde O. zich en toen hy terug kwam had hy een rywiel by zich. Ter zit ting bleek evenwel, dat de getuige dit rij wiel op het schip heeft gebracht hoewel deze wist dat O. geen fiets bezat. Daar de zaak niet tot voldoende klaar heid kon worden gebracht werd de zaak aangehouden teneinde alsnog den ver balisant, die de fiets onder een hoop oude kleeren had aangetroffen, te hooren. OPLICHTING. De 24-jarige koopman A. J. M. te Lei den, heeft zich te verantwoorden gehad ter zake van oplichting. Volgens de dag vaarding zou M. in Augustus j.l. te Lei den met het oogmerk zich wëdefrechte- lyk te bevoordeelen zekeren L. Zandvliet werkzaam voor de expeditleondernemiug Post en Vlootman hebben bewogen tot afgifte aan hem van kistjes inhoudende bakkersvet, door het bedriegiyk te doen- voorkomen alsof hij grossier in dat vet was en de kistje waren bestemd voor zyn' klanten. Daartoe wendde hy zich tot de expediteurs die het vet vervoerden en vroeg hen of zy vet by zich hadden be stemd voor bepaalde personen. Indien zulks het geval was nam hy de kistjes in ontvangst, zeggende dat hy de klanten vlugger kon bedienen. De kistjes met vet waren afkomstig van de fabriek Fricola te Zaandyk, die evenwel geen zacht vet aan verdachte mocht afleveren, omdat deze indertyd moeliykheden met de Cri sis Zuivelcentrale heeft gehad en op de zwarte lyst stond. Verdachte voerde te zyner verdediging aan, dat hy aan voornoemde fabriek een valsche opgave van namen en adressen van zyn cliënten had verstrekt, omdat hy vreesde dat de fabriek anders rechtstreeks zyn klanten zou gaan bedienen. Een aantal getuigen verklaarden dat zy nimmer afnemers van de N.V. Fricola waren geweest, hoewel hun namen op de afgeleverde kistjes voorkwamen. Verdachte bleef nimmer in gebreke deze kistjes te betalen, zoodat de expediteur die geloofde, dat de geadresseerden klan ten van verdachte waren, daardoor werd bewogen tot afgifte daarvan. Er werd evenwel een spaak in het wiel gestoken doordat een inspecteur van de Crisis Zuivel Centrale een party van dit vet by den expediteur aantrof en toen kennis kreeg van het feit dat de kistjes door M. werden afgehaald. Op een vraag van den president waarom verdachte steeds geweigerd heeft zyn ware afnemers te noemen, antwoordde M. dat dit een zakengeheim was. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. van Asoh van wyck, noemde M. een grooten knoeier, die reeds meermalen ter zake ge straft is wegens knoeierij met boter en margarine en dientengevolge op de zwarte lyst werd geplaatst. Hy heeft er echter een truc op verzonnen en nam hy zyn toevlucht tot gefingeerde bestellingen. De bestellingen moesten Leiden passeeren en M. zorgde dat hy steeds aanwezig was om het vet, dat hy niet hebben mocht tóch te krygen. De officier zeide te meenen er paal en perk aan te moeten stellen door naast een flinke geldboete een voorw. gevangenis straf te vragen. Bovendien zou spr. de Crisis Zuivel Centrale hiervan op de hoogte brengen, zoodat M. by de eerstvolgende overtreding met de gevangenis kennis kan maken. Eisch f500 boete en 6 maanden voor- waardehjk met 3 jaar proeftyd. De verdediger betwistte dat door M. listige en bedriegelyke handelingen zyn gebruikt met het oogmerk tot wederrech- teiyke bevoordeeling. Pleiter beschouwde de handelingen van zyn cliënt als een listigheid en vroeg ten slotte vryspraak subs, een lichte straf als waarschuwing, Vonnis 8 November. baar, mondeling heeft opgeruid tot hel misdrijf van doodslag, althans tot hel plegen van een strafbaar feit en tot ge welddadig optreden tegen het openbaar gezag. Op de vragen van den president zeide verd., dat hy ln beroep ls gekomen, omdat hy met het vonnis niet tevreden is. - Het O. M. achtte opruiing bewezen en requireerde bevestiging van het vonnis van den politierechter. De verdedigster mevr. de Ruyterdé Zeeuw concludeerde tot vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 8 November. AMSTERDAM, 25 October. Weinig veranderde koersen. Tabakken en Amerikaansche fondsen hooger. Duit- sche obligaties vaster. Ned. Staatsfondsen gedrukt. Voor het eerst sinds geruimen tyd heeft Wallstreet een bepaalde tendenz te zien gegeven. Weliswaar bleef de stemming aanvankelijk even lusteloos als de laatste weken doorgaans het geval was, doch ln het laatste half uur trad een krachtige verbetering in, dank zij de beslissing van het Supreme Court in den staat Columbia, dat de spoorweg-pensioenwet in stryd is met de Grondwet en de bekendmaking van den spoorwegcoördinator Eastman, dat de spoorwegmaatschappyen weder- zyds gebruik kunnen maken van goede renwagons, hetgeen groote besparingen voor de spoorwegondernemingen met zich brengt. Omtrent de rede van Roosevelt, die des avonds zou worden uitgesproken was nog niets bekend, doch men verwachtte, dat ook deze een gunstigen invloed op de beurs zou uitoefenen. De rede is intusschen hier bekend ge worden en zooals steeds met de rede voeringen van den Amerikaanschen pre sident, brengt zy niet wat er van ver wacht werd Omtrent de monetaire poli tiek wordt gezwegen, terwyi de rede over het geheel weinig positief is. Dat zy niet temin een goeden indruk maakt, is het gevolg van den conservatieven toon. die er uit opklinkt. Speciaal de nadruk, die de president legt op het vertrouwen, dat hy heeft in het bestaande winstsysteem en in de theorie, dat het zakenleven in het algemeen door het particuliere kapitaal behoort te worden gefinancierd, werd prettig opgenomen daar deze verklaring de opvatting schynt te bevestigen, dat Roosevelt een gematigder economische politiek nastreeft. Ook schijnt het vol gens de verklaringen van den president in het voornemen der regeering te liggen zich zoo spoedig mogelyk terug te trekkeD uit de financiering van het particulier» bedryfsleven, zoodra de banken bereid zyn de taak van de regeering over te nemen Dit opent voor de economische ont wikkeling der Vereenigde Staten een beter verschiet, daar het particulier initiatief weer gelegenheid zal worden gegeven zich te ontplooien. De vaste honuding van Wall Street en de rede van Roosevelt hebben de beurs niet kunnen stlmuleeren. De handel was zeer beperkt. De koersen ondergingen maar weinig verandering. Waarschljniyk ging een ongunstige in vloed uit van de groote executie van het effectenfirma, die dezer dagen in moei- ïykheden is geraakt, terwyi men de ont vangst van Roosevelt's rede in Wallstreet wilde afwachten. Van de Industrieele fondsen schommel den Philips om de slotkoersen van giste ren. Unilevers iets hooger, dank zy de sty ging van het goud. Aku's waren ongewyzigd. Van de Olie waarden zetten Koninklyke iets hooger in, doch de koerswinst ging nagenoeg geheel verloren, door de situatie in de Ameri kaansche olieindustrie, die met den dag dreigender wordt. Tabakken waren goed van toon en trokken iets aan, vooral Dell Batavia's die ruim 3"/» hooger kwamen. Suikerwaarden hadden een beperkte markt. Aanvankeiyk noteerden H.V.A.'s iets hooger. De winst werd later weer te niet gedaan. In Rubbers ging niets om. De koersen, die genoemd werden, weken slechts weinig van die van gisteren af. Goudaandeelen bleven op peil. Amerik. fondsen werden in navolging van Wallstreet hooger afgedaan. Duitsche obligaties konden een kleinig heid verbeteren. Ned. en Ned.-Indlsche staatsfondsen waren stil- Het aanbod had de overhand, zoodat de noteeringen meerendeels iets lager waren. WISSELKOERSEN. Engeland 7.34 3/4 (7.35'/.); Dultschland 59 42 (59.40); Frankryk 9.74 (9.73'/.)Bel gië 34.51'/. '34.48'/.); Zwitserland 48.19 (48.16'/.); Denemarken 32.85 (32.87'/.); Zweden 37.90 (37.95); Noorwegen 36.95 (37.—); New-York 1.47 7/16 (1.47 7/16); Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zyn de koersen van gisteren. VOORZITTER DER O. S. P. VOOR HET AMSTERD. HOF. De politierechter te Haarlem veroor deelde op 8 Juni jl. den voorzitter der O. S. P., P. J. Schmidt wegens opruiing tot een gevangenistraf van drie maanden. Hem was ten laste gelegd, dat hy' op of omstreeks 16 Maart 1934 te Zaandam ln een openbare vergadering waarin hy als spreker optrad, ten aanhoore van het al daar aanwezige publiek, dus ln het open BARNEVELD, Eierenmarkt 25 Oct. Aan gevoerd 690.000 eieren, prys 5.00—5.85 per 100 stuks. Handel flauwer. GOUDA, 25 Oct. Aangevoerd in totaal 1089 stuks, waarvan 79 slachtvarkens. Vette van 1415 ct. per pond, levend met 2°/» korting. Londensche van 1012 cent pond, levend met 2%> korting. 308 magere varkens 1422 per stuk, 607 biggen 79 per stuk, Geldersche biggen 1013 per stuk, 10 runderen 120180 per stuk, 69 nuchtere kalveren 36 per stuk, 28 bok ken en gelten 36 per stuk; handel stug. Algemeene markt: 386 partyen kaas le kw. met ryksmerk 2325, 2e kw. m. rijks- merk 2022. zware 26; extra zware 27.50; handel matig; 417 ponden boter: Goeboter 7580 cent per pond: weiboter 70—75 ct. per pond: handel vlug; 54.500 stuks eie ren; kipeieren 4.50—5.00 per 100 stuks eendeieren 3.00 per 100 stuks; kleine kip eieren 3.00—4.00 per 100 stuks; handel matig. Coop Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 48.800 kipeieren: prijzen: 56/58 K.G. 4.80— 5.00 per 100 stuks, 58/60 K.G, 5.00—5 10 p 100 st.. 60/62 K.G. 5 10—5.20 per 100 st„ 62/66 K.G. 5.205.30 per 100 St., bruine 58/68 K.G. 4.905 60 p. 100 St.; kleine eie ren 3.904.50 per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeieren: pryzen: 1.60—2.50 p. 100 st 3—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3