666 ELTAX Dr. COLIJN SPREEKT MET DE UIVER-BEMAIMNING. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 25 October 1934 BELLEN OP TELEGRAMMEN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN PABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land alhier, zal gehouden worden Dins dag 30 Oct. a.s., des middags 2.30 uur in de vergaderzaal der Kamer. Stationsweg. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3 Ingekomen stukken: 4. Mededeelingen; 5 Spoorlijn LeidenHoofddorp. 6. Ver roek der Bevrachtingscommissie tot goed keuring van salarisregeling van personeel; 7 Tramverkeer Hoogewoerd en Hooge Rijndijk: 8 Verleenen van mlddenstands- crediet in het district Rijnland, in ver band met Regeeringswaarborg van 2 mil lloen gulden: 9 Rondvraag: 10. Huishou delijke vergadering; 11. Sluiting. ZONNESTRAAL-COLLECTE. Ter aanbeveling van de a.s. Zaterdag te houden Zonnestraal-collecte zullen de muziekkorpsen van Werkmans Wilskracht en de N.ZH. Vrijdagavond om 8 uur een marsch door de stad maken Zaterdagmiddag om half drie geschiedt hetzelfde door Werkmans Wilskracht, T. en D., de Postharmonlë en 6 R V.A Alle korpsen vertrekken vanaf het Consultatie bureau aan den Middelweg, behalve het 6e R VA., dat zijn tocht in de Doelenka zerne aanvangt. GROENE KRUIS. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de afdeeling Leiden der Zuid- Hollandsche Ver- „Het Groene Kruis'' werd de begrooting voor 1935 vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, dr. C. Hovens Gréve en mr. H Burgersdijk wer den herkozen. Dr. H J. M Boonacker werd aangewezen als afgevaardigde naar de morgen te Rotterdam te houden vergade ring van de Provinciale Vereeniging, waarvoor de beschrijvingsbrief werd be handeld. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van pohtie alhier ver zoekt opsporing en terugbrenging van de 15-jarige Jacoba Brakel. Zij is kapster van beroep en is gisteravond na het verlaten der zaak, die om acht uur gesloten werd, niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. Haar signalement luidt als volgt: flink van gestalte, 1,70 M. lang, blauwe oogen. bleek gezicht, donkerblond haar. Gekleed in donkerbruine mantel, rood truitje en zwart rokje, met blauw gebreid mutsje en late schoenen, bruin met wit. BEGIN VAN BRAND. Gistermorgen te omstreeks half twaalf is brand uitgebroken in het perceel Steen- schuur 12, bewoond door mej. A. T„ die even te voren in een alcoof op de eerste etage op een gasstel een pan met melk had geplaatst en het gas had aangesto ken. Zij rook daarop brandlucht en ont dekte dat het bed in brand stond, waar schijnlijk het gevolg van het achteloos wegwerpen van een lucifer. Het gelukte de brandweer het brandje, dat tot het bed en het behang beperkt bleef, met een emmer water te blusschen. Gisteravond te 9.15 uur is de 12-jarige M. v. d. V.. wonende aan den Hooge Rijn dijk, op het Levendaal, doordat hij zijn stuur kwijt raakte, van zijn fiets gevallen. Hij klaagde over pijn aan zijn enkel en is ter observatie naar het Acad. Zieken huis gebracht. Zijn broertje, dat achter op de flets zat, bekwam geen letsel. De tot arts bevorderde semi-arts C. J. Poortvliet is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2e kl. bij den genees kundigen dienst van het leger hier te lande. RECLAME- 8914 giiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii I MODERNE MENSEN liiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BEDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT VOOR BANKIERSCONGRES. WASHINGTON, 25 Oct. (V.D.) President Roosevelt heeft gisteravond voor de leden der American Bankers Association een rede gehouden, die vooral indruk maakte door de verzoenende toon, die er uitsprak Hij verklaarde, dat hij evenals het geheele Amerikaansche volk volkomen vertrouwen had in het bestaande winstsysteem, en in de theorie, dat het zakenleven in het algemeen door het particulier kapitaal gefinancierd behoort te worden. Zoolang de particuliere credietinstellingen echter niet voldoende in de kapitaalbehoefte kunnen voorzien, zullen de regeerings-in- stanties deze taak moeten overnemen. Ook in bankierskringen had men zich volgens Roosevelt daarmee accoord verklaard. Wanneer echter de tijd zou komen, dat het particulier bankkapitaal weer in alle credietbehoeften kon voorzien, zou Roose velt slechts al te blij wezen, wanneer hij de bemoeiingen der regeeringsinstanties kon inkrimpen, teneinde de particuliere banken in de gelegenheid te stellen hun normale taak te hervatten. Over de mogelijkheid om de begrooting in evenwicht te brengen, sprak Roosevelt slechts terloops, waarbij hij er op wees, dat groote bedragen ter bestrijding der werkloosheid nog steeds noodig waren. De opleving van het zakenleven zou deze last echter geleidelijk verlichten. Tot degenen, die nog bleven aarzelen waar het de uit breiding van hun zaken betrof, zeide Pre sident Roosevelt: ..De huidige stabiele en onmiskenbare opleving van de publieke vraag naar waren en diensten, dient be schouwd te worden als een noodzakelijke waarborg voor het financieren van de industrie." Vraaggesprek tusschen de heeren Plesman en Parmentier. DE UIVER KOMT 17 NOVEMBER OP SCHIPHOL. Hedenmiddag te 1 uur 20 heeft de voor zitter van den Minlsteraad, dr. H. Colijn, over de beide Nederlandsche zenders, Hil versum en Huizen, zijn aanvankelijk op gis teravond bepaalde toespraak tot de beman ning van de Uiver gehouden. Ook de directeur der Kl.M, de heer Plesman, sprak zijn piloten toe, terwijl het antwoord der bemanning op beide toe spraken eveneens werd gerelayeerd. Namens de xegeering en het geheele Nederlandsche volk, dat van rijk tot arm, oud en jong de prestatie van de Uiver volgde, opende dr. Colijn het per radio uit gezonden telefoongesprek, dat geheel den vorm had van een gewoon gesprek, opge bouwd uit vragen en antwoorden. Vooral de landing te Albury, een groot vliegtuig op een onbekend terrein in het denker onbeschadigd neer te zetten, aldus dr. Colijn, was een meesterstuk. Zijne Excellentie verzocht de Uiver bemanning zoo spoedig mogelijk de autoriteiten in Albury dank te zeggen voor haar hulp, niet alleen namens de regeering maar tevens namens het geheele volk. Nadrukkelijk verzocht dr. Colijn Par mentier, tenzij de orders anders luiden, het op den terugweg kalmpjes aan te doen, daar het Nederlandsche volk de geheele bemanning levend terug wil zien. Parmentier dankte mede namens zijn collega's dr. Colijn voor zijn woorden, H M. de Koningin voor de hen verleende onderscheidingen en het Nederlandsche volk voor de honderden telegrammen, als even zoovele blijken van medeleven met den Uivertocht. De tweede piloot J. J. Moll dankte den minister van Koloniën allereerst voor de verleende onderscheiding en verzocht hem dezen dank tevens over te brengen aan de regeering. Marconist v, Brugge sloot zich aan bij de woorden van Parmentier en Moll. Niet alleen Nederland maar welhaast de ge heele wereld zond de bemanning tele- grammen. De mecanicien Prins sloot het telefoni sche radio-gesprek met dr. Colijn en deelde mede. dat de motoren van het begin tot het einde uitstekend hebben geloopen. Parmentier deelde nog mede dat zij 's morgens ontvangen waren door den bur gemeester van Melbourne en geluncht hadden bij den gouverneur van Victoria. In 't Engelsch richtte dr. Colijn zich ver volgens tot de Australische autoriteiten en 'speciaal tot den burgemeester van Albury, zooals Parmentier mede deelde, een oude man, die den geheelen nacht ondanks den regen en storm op de renbaan te Albury aanwezig was om toezicht te houden op het inladen van de benzine voor de Uiver. Het geheele Nederlandsche volk Is, aldus zeide minister Colijn, hem hoogst dank baar voor zijn hulp en de bevolking van Albury voor haar uiterst sportieve houding De winnaars der race Scott en Black wenschte minister Colijn geluk met hun overwinning; het Australische en Engel- sche volk mag er trotsch op zijn hen tot de onderdanen te rekenen. De heer Plesman wenschte de beman ning en de passagiers geluk met het wel slagen van den tocht en de prachtige wijze waarop door de piloten de K L.M.-opdrach- ten waren uitgevoerd. De aanloop voor den start in Albury was, aldus deelde Parmentier den heer Plesman op diens verzoek mede, vrij kort en was naar schatting ongeveer 200 Meter. De post is per auto doorgezonden en is gister middag reeds rondgebracht. Parmentier deelde mede van de passagiers die de vlucht met stijgend enthousiasme op de DE VLOOTBESPREKINGEN TE LONDEN. PARIJS, 25 Oct. (Reuter). Een medewer ker van de „Figaro" heeft den minister van marine Pietri geïnterviewd, over de Londensche vlootbesprekingen en hem zijn meening gevraagd, in verband hiermede, over de Italiaansche groote oorlogsschepen. De minister verklaarde, dat Italië bij verdrag gerechtigd is pantserkruisers van het hoogst toegestaande tonnage te bou wen, hoewel Engeland en de andere zee varende landen, liever een beperking hier van zouden zien. Het Italiaansche optreden zal natuurlijk bij deze landen reactie opwekken, welke zich spoedig genoeg zal laten zien. De medewerker van de Figaro kreeg den indruk, dat ook Frankrijk spoedig met nieuwe plannen zal komen. Evenals Engeland, de Vereenigde Staten en Japan, zal ook Frankrijk spoedig drie groote oorlogsschepen op stapel zetten. De vlootonderhandelingen te Londen worden door de Franschen Minister nauw keurig gevolgd, de houding van Frankrijk is den deelnemers aan de besprekingen bekend. De conferentie van Washington is der tien jaar geleden op gelijke wijze begon nen en op een goeden dag werd Frankrijk met de besluiten van de conferentie in kennis gesteld. Een dergelijke poging zou thans misluk ken aangezien de minister de behoefte van de Fransche vloot te goed kent. DE GELOOFSSTRIJD IN MEXICO. MEXICO CITY, 25 Oct. (Reuter). De aartsbisschop van den Mexicaanschen staat Chiapas Is verbannen. De aartsbisschop van Oxaga heeft een toevluchtsoord gevonden in Guatemala. Alle kerken in de staten Tabasco, Sonora Chiapas en Colima zijn gesloten. Aan alle bisschoppen en priesters van den staat Guerero is verzocht den staat binnen drie dagen te verlaten. meest comfortabele wijze maakte de grootst mogelijke hulp te hebben ontvan gen. Het vertrek uit Australië staat, aldus deelde Parmentier mee, nog niet vast, daar de motoren nauwkeurig moeten wor den nagezien. Uit Batavia zal op 11 November gestart worden. De reis naar Nederland langs de gewone Indlë-route zal kalm geschieden op bevel van den heer Plesman. Deze deelde de bemanning mede, dat Inddë de bemanning wil huldigen en gaf opdracht van den prijs f. 1000 ter beschik king te stellen van de hospitalen in Albury en namens de KL.M. hartelijk te bedanken de Nederlandsche autoriteiten en de Nederlandsche kolonie in Melbourne. Met de medeaeeling dat Nederland de Uiver-bemanning op 17 November in Schiphol wil ontvangen besloot de heer Plesman zijn gesprek met Parmentier. Op de vraag van den Technischen Dienst der P.T.T. te Den Haag van waar uit de telefonische verbinding met Melbourne tot stand kwam of het juist is. dat de bemanning der Uiver voor den Australischen omroep zou spreken deelde Parmentier mede, dat de geheele beman ning hedenmorgen voor den omroep van Batavia had gesproken en dat volgens de mededeelingen uit Indië dit gesprek door den P.T.T. dienst zou worden uitgezonden. Hiermede was voor zoover het gesprek door de zenders (een deel werd ook door den Australischen omroep overgenomen) werd uitgezonden, dit voor elkeen ten volle hoorbare bewijs van de supprematie der menschelijke techniek over de niet tot te beseffen afstanden terug te brengen plaats verschillen waartusschen werelddeelen en Oceanen zich uitstrekken ten einde. Australië wil de koopen. Uiver" Naar wij vernemen heeft de directie van de K.L.M. van den directeur-generaal van de New England Airways Company te Melbourne een aanbod ontvangen om de „Uiver" voor zijn maatschappij aan te koopen. Hij zou voor het beroemd gewor den toestel een bedrag van 20.000 pond sterling hebben geboden. Desgevraagd bevestigde de directeur van de K.L.Mde heer A. Plesman, dat hem inderdaad een Australisch aanbod om de „Uiver" te koopen, had bereikt. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de KL.M. tot verkoop van het vliegtuig, dat in het hart van het Nederlandsche volk zich door zijn buitengewone prestatie een bij zondere plaats heeft veroverd, zal over gaan. Inmiddels heeft men uit Australië om een bespreking met de vertegenwoordi gers in Engeland der New England Air ways Company verzocht. De onderhande lingen zijn echter nog niet begonnen, zoo dat eerst moet worden afgewacht, welke voorstellen de Australische Maatschappij precies zal doen. Rijk Indiër wil het toestel der Mollisons koopen. Uit Allahabad wordt gemeld, dat een rijk Indiër, Chagte genaamd, het vlieg tuig der Molilsorts wilde koopen. Dezen voelden er niet veel voor en vroegen een enormen prijs. Chagte wil met zijn ouders overleggen. De Comet van Jones en Waller te Melbourne. Zooals reeds elders onder „Sport" wordt gemeld is de Comet van .Tones er We"-r, vierde geworden in de Melbourne-race. HeA toestel kwam gistermiddag te o.zu uur (Amst. tijd) te Melbourne aan. Het weer in de omgeving van Melbourne was zeer ongunstig en er viel een hevige regen, zoo dat slechts enkele honderden personen bij de aankomst van de Comet op het vlieg veld aanwezig waren. Jones en Waller waren zeer teleurgesteld over de geringe publieke interesse- Jones en Waller hebben den afstand Londen—Melbourne afgelegd in 4 dagen, 22 uur en 29 minuten. Overbrenging van het stoffelijk overschot van Giimann en Baines. Het stoffelijk overschot van de Britsche aviateurs Giimann en Baines, die tijdens hun deelneming aan de LondenMel bourne luchtrace boven Italiaansch gebied om het leven zijn gekomen, is per trein te Napels gearriveerd en van het station overgebracht naar het Palazzo San Ger- vasio aldaar. Zeer vele belangstellenden waren aan het station aanwezig, toen de trein met het stoffelijk overschot arri veerde. Men zag o.a. den luchtvaart-atta ché van de Automobiel Club van Italië, den commandant van het garnizoen van Napels en de piloten en reserve-piloten van de luohtvaartafdeelingen, die te Napels gedetacheerd zijn. Nadat een evangelisch priester een rouw dienst had geleid, werden de kisten met het stoffelijk overschot, bedekt door En- gelsche en Italiaansche vlaggen, op onder kransen bedolven vrachtauto's en geëscor teerd door troepen van de luchtvaartaf- deeling, naar het Engelsche kerkhof over gebracht, waar zij werden opgesteld in een daar ingerichte chapelle ardente, in af wachting van de teraardebestelling, die morgen zal plaats hebben De andere deelnemers. De Deen Hansen vertrok te 4.57 Ned. T. van Rangoon naar Bangkok. Mac Gregor en Walker verlieten 3.51 Ned. T. Batavia naar Port Darwln. STADSNIEUWS. VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN. IndustriaJiseering en Mecbanisecring van het Onderwijs. In de Stadsgehoorzaal is heden onder voorzitterschap van den heer J. Baak Jzn. de 48e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de Inspectie Leiden. Te ruim 10 uur opende de heer Baak de drukbezochte vergadering met een gevoel volle herdenking van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Nu het grootste deel der onderwijzeres sen en onderwijzers uit de Inspectie Lei den bijeen was. was het den heer Baak een behoefte allen nogmaals hartelijk te danken voor de hem betoonde blijken van sympathie en medeleven. Nadat mej. Nelly Baak enkele liederen had gezongen, waarvoor zij bloemen en een hartelijk applaus der vergadering mocht ontvangen, hield de heer Baak een rede over „Het gevaar van Industrialiscering en Mechaniseering van het onder wijs." Met nadruk wees de heer Baak er op, dat het zijn bedoeling niet Is critlek uit te oefenen, doch het signaleeren van ver schijnselen. Het is een bekend verschijnsel, aldus sprdat in den loop der tijden in ver schillende maatschappelijke levenskringen telkens weer nieuwe leuzen opklinken, die altijd weer nieuwe adepten vormen, die het oude verwerpen, om wat zich als nieuw komt aanmelden, als panacé aan te grij pen. De namen van Montessori, het Dal tonsysteem, Ducrolly spreken duidelijk. Zij immers zouden de moeilijkheden van het lager onderwijs gemakkelijker oplossen en een vlugger en beter resultaat brengen. Gelukkig bracht dan de ervaring met de bezinning en de correctie de erkenning, dat een leuze wel verzamelen kan blazen, maar dat het alleen van de persoonlijk heden afhangt, of die leuzen richtlijnen zullen worden, die kunnen lelden tot een helderder Inzicht, waardoor de arbeid juister, vlugger en met beteren uitslag vol voerd zal worden. In de practijk van het schoolwezen keert de wal gelukkig telkens weer het schip. Maar gevaarlijk wordt het, wanneer in het onderwijs binnendringen vormen, ge bruiken, gewoonten, die niet evenals leu zen een naam dragen maar juist daardoor te meer hun slechten invloed op het schoolonderwijs kunnen uitoefenen. Men vindt het niets bijzonder meer, dat in de school leer- en leesboeken gebruikt wor den. Zij worden in het leerplan genoemd en als de desbetreffende voorschriften worden opgevolgd, zal geen autoriteit daarop aanmerking kunnen maken. Maar als dat aantal boeken voor de verschil lende klassen steeds weer grooter wordt, komt er toch weer eenige bevreemding. Als Hewitt en Kay arriveerden 4.34 Ned. T. te Singapore. Melrose kwam te 8.52 Ned. T. te Cal cutta aan. Stodart vertrok 3.06 Ned. T. uit Rangoon. Weer een record. Wederom is het record in het overwinnen van tijd en ruimte verbeterd. Heden zal ln eenige honderden Engelsche bioscopen de film, van den aankomst van Scott en Black op het vliegveld te Mel bourne worden gedraaid, welke langs draadloozen weg van Melbourne naar En geland is geseind. Uit Indië. De inzameling voor een geschenk aan den omroeper te Albury, waarvoor ten kantore van de K. P. M. het initiatief was genomen, heeft aanstonds de algemeene sympathie opgewekt, zoodat heden de mogelijkheid tot inschrijving overal is geopend. Het bestuur van de Koninklijke Ned.-In- dlsche Vereeniging voor de Luchtvaart zal morgen een vergadering beleggen ter be spreking van een plan voor een grootsche huldiging van de „Uiver"-bemanning bij de terugkeer op Java. Deze vergadering zal mede worden bijgewoond door den dienst- doenden Gouverneur van West-Java, den heer van der Hoek, en door den waarne mend President van de Javasche Bank, den heer Michielsen. Het bestuur van de Soerabajasche Vlieg club zal Parmentier telegrafisch verzoeken met de „Uiver" naar Soerabaja te komen om een huldiging aldaar mogelijk te ma ken. Dit verzoek wordt gesteund met ad- haesie-betuigingen van autoriteiten, bank- directies, leiders uit Handel en industrie en de directies van dagbladen. De Miles Hawk, van Mac Gregor, is uit Batavia vertrokken. Als een geschenk van de firma van Kempen, Begeer en Vos nam hij bij zijn vertrek hedenmorgen voor de „Uiver"-bemanning mede de versierselen van de Orde van Oranje-Nassau. Huldiging in Den Haag. De afdeeling Den Haag van het Alge meen Nederlandsch Verbond heeft zich tot de directie der K.L.M. gewend met het verzoek wel te willen bevorderen, dat na terugkeer van het vliegtuig de „Uiver" een plechtige ontvangst van de vliegers te Den Haag worde mogelijk gemaakt. Harerzijds is de afdeeling gaarne be reid hiertoe in overleg met andere licha men ter plaatse de noodige maatregelen te treffen. Bij deze gelegenheid zou de afdeeling ook de vraag aan de orde willen stellen, hoe aan de in Den Haag gewekte groote belangstelling voor het luchtvaartverkeer op practische wijze vasteren vorm zou kunnen worden gegeven. Gelijktijdig is aan de bemanning van de „Uiver" te Melbourne, onder aanbieding van hartelijke gelukwenschen, het verzoek gedaan om na terugkeer Den Haag te bezoeken, uiteraard behoudens overleg i met de directie der K.L.M. I bij de aanvrage voor eerste inrichting noodig geacht wordt, dat Voor elke leer ling der lagere school 50 of 60 boeken moeten worden aangekocht ls er dan geen aanleiding tot de vraag, of bij zulk een ge tal boeken nog wel Iets te doen valt voor den onderwijzer Kan dan elke behoorlijk ontwikkelde „outsider" dat werk van den onderwijzer niet overnemen en kan dan de eisch van de wettelijke bevoegdheid pas na een vakexamen te verkrijgen, niet los gelaten worden? Op uitvoerige wijze be handelde spr. de vraag hoe het gekomen is. dat zooveel leerboeken ontstonden en scholen binnendringen. Elke onderwijzer heeft wel een vak, dat zijn bijzondere be langstelling heeft en waarvan hij een bij zondere studieobject maakt. Tenslotte gaat hij er toe over voor zijn voorkeur-vak een serie leerboekjes te schrijven en met behulp van den uitgever wordt getracht deze serie op het lesrooster geplaatst te krijgen De industriallseering van het onderwijs is in vollen gang. De leerboekjes plaatsen zich allengs meer tusschen den onderwijzer en zijn klasse, en het gevaar is niet denk beeldig, dat het leerboek langzamerhand den onderwijzer gaat vervangen. De nieuwe leerstof wordt in de klasse gelezen en vaak krijgen de leerlingen haar ook wel thuis te leeren. al of niet vooraf gegaan door een vluchtige toelichting! Elke didactiek blijft achterwege en de kin deren moeten dan in school of thuis soms wanhopige pogingen doen om de leerstof, die vaak vrij moeilijke begrippen omvat, zonder eenig inzicht uit het hoofd te leeren Het leerboek, al is het samengesteld door den kundigsten onderwijzer, kan niet an ders zijn dan een surrogaat van hem. Want de auteur heeft de lessen samenge steld voor het begrip klasse, op zijn best voor een klasse gemiddelde. De levende klasse eischt actie en reactie, aanschou welijkheid, vraag en antwoord naar de be hoefte van het oogenblik, sterke suggestie van de belangstelling, in het kort tal van hulpmiddelen, die voor elke klasse ver schillend moeten zijn en weer anders voor dezelfde klasse op een ander tijdstip. Het boek kan alleen goede diensten ver richten als het achter den onderwijzer blijft. Deze moet het levende Centrum van zijn klasse blijven. Hij moet zidh te voren telkens weer opnieuw bezinnen uit welke elementen de begrippen, die hij wil aanbrengen, be staan, welke moeilijkheden zich daarbij voordoen. Hij moet bij elke les juist weten op welke basis hij kan bouwen, hoe hij de steenen zal stapelen, hoe hij de specie ter verbinding zal storten en welk deel van het gebouw na de les zal opgericht zijn. Hij moet de geestelijke werktuigen goed kennen en er een juist gebruik van weten te maken. Laten de leerboeken hem alleen bij zijn voorbereiding helpen, maar laat de onderwijzer ze ver van de leerlingen houden. Na zijn goedgeslaagde les, kan het boek middel zijn tot betere vastlegging van de behandelde leerstof, maar het surrogaat van den vakman is het leerboek dat de neiging heeft hem te verdringen of liever zijn persoonlijkheid te vervagen. Een andere vijand is niet zoo lang ge leden de school binnengedrongen, geluk kig is zijn macht nog niet zoo groot. Bovendien hebben de hooge onkosten, die voor zijn toelating noodig zijn hem nog verhinderd heer en meester te worden. Het gemechaniseerde onderwijs is het z.g. onderwijs door het radiotoestel. Welke zegeningen, vooral in geïsoleerde streken de radio gebracht heeft, haar komst in de school zal funeste gevolgen hebben. De radio in de school is de ge perfectioneerde kunstonderwijzer. Zij verhoudt zich tot den levenden onder wijzer als een kunstbeen tot het natuur lijke been. De fabrikanten dier toestel len hebben deze kunstonderwijzers voor gereduceerde prijzen beschikbaar gesteld. Maar gelukkig zijn hun bezoeken niet vermeerderd. De levende onderwijzer mag er zich niet door laten verdringen, want een enkele beweging van een knopje en de machine draait zijn geschiedenis- of aardrijkskundeles in ontelbare klassen met dezelfde woorden in dezelfden samen hang, op hetzelfde tijdstip en met de zelfde regelmaat af! Als het niet waakzaam blijft, zal het geheele onderwijspersoneel vervangen worden door den mecanicien, die de knop jes in de lokalen omdraait en zal zijn plaats in de klas worden ingenomen door luidsprekers. Met den wensch, dat deze crisistijd niet tot een dergelijke bezuinigingsmaatregel zal dwingen besloot de heer Baak zijn rede. De notulen, het verslag der kascommls- sie en de rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedge keurd, de ingekomen stukken o.a. een be richt van verhindering van den hoofd inspecteur op het L.O. voor kennisgeving aangenomen. Wegens aftreding van mej. Kelly en den heer Krop werden tot bestuursleden ge kozen mej. H. Veenendaal en de heer J. Hokkeling. Na een korte pauze werd de ochtend vergadering besloten met declamatie van den heer Leo Straus uit Overveen, die o.a. een fragment uit „Judith" van Hebbel voordroeg, terwijl mej. Nelly Baak nog enkele liederen zong, begeleid door den heer A. de la Rie. In de middagvergadering hield jhr. dn J C. Mollerus uit Haarlem zijn bekende lezing met lichtbeelden „Ervaringen ge durende een Luchtreis naar Ned. Oost- Indië". Twee jaar geleden maakte spr. een groote reis door Noord-Amerika, verleden jaar vloog dr. Mollerus met de KL.M. heen en terug naar Indië en dit Jaar bezocht hij Rusland. Thans hield spr. zijn hon derd en tweede lezing over de luchtreis, 50 staan er nog te boek en eenzelfde aantal moet voor Mei a.s. gehouden zijn, want dan begint een Zeppelin-reis naar Z.-Amerika Waar het relaas der luchtreis heen per Fokker F 18 en terug met de Havik reeds eenige malen in min of meer uitge- breiden vorm door ons werd weergegeven, kunnen wij thans volstaan met deze regelen. Na de lezing van jhr. Mollerus volgde de gebruikelijke rondvraag, waarna de heer Baak de vergadering, waarin ook 's mid dags mej. Nelly Baak zich liet hooren, sloot. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2