ZOEKPLAATJE foen Theo naar de H.B.S. ging Met spanning hadden Thea van Leeuwen n haar ouders den uitslag van het exa- nen afgewacht. Thea werd büna dertien aar en had toelatingsexamen voor de I.B.S. gedaan. Op school was ze een van e beste leerlingen geweest en dus had e altijd heel mooie rapporten thuisge- racht. Ze had dan ook eerst heel niet egen het examen opgezien. Maar toch, oen de datum die daarvoor vastgesteld fas, naderkwam, was ze toch wel wat on- ustiger geworden. De vriendinnen hadden et ook gezegd: je kon maar nooit weten oe het op zoo'n examen toeging. Maar 't 'as heel erg meegevallen. Toen ons meisje enmaal bezig was aan het opgegeven werk ad ze er eigenlijk niet eens meer aan ge acht dat ze examen deed. Toch had ze i de dagen die ze na het examen wachten loest, met spanning den uitslag verbeid, loch zooals vader en moeder het in stilte erwacht hadden, zoo was het ook gegaan, hea had een heel goed examen afgelegd n ze werd ingeschreven als leerlingen der I.B.S. waar ze straks in September heen oopte te gaan. Wel zou alles dan heel reemd voor haar wezen doch daartegen ig ze niet op. Tilly de Roode, haar vrien- in, en nog andere meisjes uit haar klas an de M.U.L.O. gingen er ook heen. Dus ehoefde ze in ieder geval niet alleen. En nu had Thea dit jaar een heel lange acantie. Maar in die vacantie zorgden ader en moeder voor alles wat Thea iraks op de H.B.S. zou noodig hebben. En ij al dat inkoopen doen ging ons meisje eeds mee. Of ze dat ook gewichtig vond. laar bij één ding wat er gekocht werd, ing ze niet mee. Ja, ze wist er zelfs niets an af, welke groote verrassing haar nog 'achtte. „Thea", hadden vader en moeder gezegd ren de uitslag van het examen bekend as „Thea, je mag jezelf een cadeau wen- :hen voor je goed examen." 't Meisje had niet lang behoeven na te enken. Heel in 't begin van September as ze jarig, en ze had zich reeds in stilte jorgenomen om voor dien verjaardag een orloge te vragen. Zoo'n mooi klein pols- orloge te bezitten, dat was al heel lang aar wensch geweest Doch nu ze hoorde it ze nu reeds een wensch mocht doen, Ehoefde ze niet eens tot September te achten. Onverwachts zou dus nu reeds aar wensch in vervulling kunnen gaan. „Een horloge moeder", had ze dus zon- r aarzelen geantwoord, toen haar deze aag gedaan werd. Vader en moeder hadden elkander eens ingekeken en toen heel geheimzinnig ge- imlacht. „Is het teveel vader?" had Thea ver tolkt gezegd, toen haar ouders niet da- lijk antwoord gaven, „geeft u dan maar it anders." „We zullen nog wel eens kijken kind", ïtwoordde vader. Als het niet gaat, dan oet je met dat hordloge nog maar een osje wachten." „Tot September zeker is 't niet vader?" id Thea met een ondeugend glimlachje zegd, „dan heb ik het toch nog voor ik lar de H. B. S. ga." „Maak dat je wegkomt ondeugd", had reder geantwoord „nu verklappen we je ets en moet je het maar stilletjes af- ichten." Dat stilletjes afwachten was wel een etje moeilijk voor Thea, want ze had st aan de gezichten van vader en moe- r gezien dat er iets heel bijzonder op was. Su, dat was er ook. Tot nog toe had Thea ods haar huiswerk beneden in de huis sier gemaakt. Maar nu ze naar de B.S. zou gaan, en dus veel meer werk 11 krijgen, meenden vader en moeder dat daar toch eigenlijk boven een gelegen- id voor moest hebben. Doch dat was g zoo eenvoudig niet geweest. Een kamer er was er boven niet meer, dus bleef ier en moeder niets anders over dan in slaapkamer die Thea met haar zusje na deelde een „studeerhokje" te maken, 'dat was hun prachtig gelukt. Ze had- a een klein dames-bureautje besteld. Moest expres gemaakt worden, naar de iat die vader en moeder hadden opge- 'en, Want om de plaatsruimte kon er ia grootere staan. 't Bureautje was lar gekomen juist in een week toen lea en Rina uit logeeren waren. ,Wat zouden we doen man?" had moe- gevraagd, toen ze de boodschap dat t bureautje klaar was in ontvangst had romen, „wat zouden we doen, 't bu Waar is de veerman? reautje deze week laten brengen, of op Thea's verjaardag?" ,,'t Lijkt mij beter als we het nu doen, vrouw" had vader gezegd. „We kunnen het nu mooi laten brengen, terwijl de meisjes van huis zijn. En dan heeft Thea de volgende week nog gelegenheid om haar bureautje in orde te brengen. Ze moet toch al haar boeken nog kaften, en kan ze dan tegelijk in de kastjes van het bureau een plaatsje geven. Wachten we echter tot haar verjaardag dan heeft ze daarvoor geen gelegenheid meer, want de dag na haar verjaardag moet ze al naar school." ,,'t Is ook zoo", had moeder toegestemd. En ze had den meubelmaker opgebeld en gezegd dat het bureautje denzelfden dag nog kon bezorgd worden. Zoo gebeurde het ook- Nog eer het avond was, prijkte het mooie nieuwe bureautje op de kamer der beide zusjes. Een paar dagen later kwamen Thea en Rina weer thuis. Moeder had ze bij tante Nora, waar zé gelogeerd waren geweest, vandaan gehaald. Nog niet lang waren ze thuis of Thea wilde naar boven om een andere jurk aan te trekken. Vader en moeder lieten haar begaan, eii zonder dat Thea het merkte, waren ze haar heel zachtjes de trap op gevolgd- 't Meisje wist nog niets van de verrassing die haar wachtte. Onbevan gen opende ze de kamerdeur, maar bleef op 't zelfde oogenblik met een uitroep van verbazing stil staan. Wat stond daar nu, daar voor het raam? Was dat nu een bu reautje, een echt dames-bureautje, zooals ze die zoo vaak in de winkels had zien staan? Met een nieuwe uitroep van verba zing liep ze er op toe en bekeek het meu belstuk van alle kanten. Ja, er was geen twijfel aan, 't was een echt, mooi, nieuw dames-bureautje. Plotseling keerde ze zich om. Ze wilde naar beneden. Ze moest weten wat dat beteekende. Doch op 't zelfde oogenblik dat ze zich omkeerde ont moette ze de lachende gezichten van vader en moeder. „O, moeder", bracht Thea er nu hape rend uit, „o moeder is dit is dit heusch voor mij?" Liefkoozend sloeg moeder den arm om haar heen- „Ja kind, dat is heusch voor jou. Vader en ik hebben het samen be dacht. En we hopen dat je hiermee een gezellig studeer-hokje op je kamer zult krijgen." „O ja, moeder vast wel. En 't is zoo makkelijk. Hebt u die lade gezien en die kastjes voor mijn boeken?" „Natuurlijk hebben we dat gezien" zei vader beleedigd. „Ik heb het zelf zoo be steld, jonge dame, begrijp je wel?" Lachend omhelsde Thea nu ook vader. Wat was ze haar ouders dankbaar dat ze haar zoo'n groote verrassing hadden bereid. „Zie je Thea, legde moeder uit, „nu kun je in dat bureautje al je spullen bij el kander houden. Als je hier dan zit te wer ken heb je alles wat je noodig hebt om je heen en behoef je naar niets te zoeken". Nadruk verboden). „O ja moeder, 't zal heerlijk zijn en wat zal ik nu goed kunnen werken, want in de huiskamer was het toch wel eens lastig he?" „Ja, soms wel kind. Als er eens onver wachts visite kwam dan kon jij moeilijk leeren he? Maar dat hoeft nu in 't ver volg niet meer". De eerstvolgende dagen had Thea het bijzonder druk. Al haar nieuwe boeken, die tot nu toe in pakken in de kast hadden gestaan werden te voorschijn gehaald en een voor een van een kaft en etiket voor- zien- En ieder die in huis kwam, vanaf Tilly haar vriendinnetje, tot Antje de waschvrouw toe, moest mee naar boven om het mooie bureautje te bewonderen. Dat iedereen dat gaarne deed, spreekt van zelf. „Thea", zei moeder een paar dagen voor de verjaardag van het meisje. „Thea, had je nu nog op een horloge gehoopt? 'k Weet niet of dat nog wel gaan zal kind 't Bu reautje is nog al erg duur geweest en nu hadden vader en ik gedacht dat het samen voor je examen en je verjaardag moest zijn. Valt het je erg tegen kind?" „Nee moeder", zei Thea, terwijl ze de oogen tot haar moeder ophief, ,,'k had het eigenlijk wel gedacht, 'k Heb ook heel niet meer over het horloge gesproken. Hebt u het niet gemerkt?" „Ja kind, ik heb het wel gemerkt, maar ik wist niet waarom je dat deed. 't Zou me gespeten hebben als je het horloge stellig verwacht had en 't zou dan niet ge komen zijn." Hartelijk sloeg Thea den arm om moe ders hals. ,,'k Ben met dit bureautje veel meer in mijn schik dan met een horloge moeder. En ik heb er ook nog veel meer aan, vindt u niet? „Ja Theo, dat vinden vader en ik ook. En we vinden ook dat het niets erg is als je nog een jaartje op een horloge moet wachten. Je bent er nog jong genoeg voor" Toen Thea's verjaardag aanbrak, was er geen gelukkiger meisje dan zij- Vol trots toonde ze aan iedereen het mooie ge schenk van haar ouders. En wonderlijk, iedereen, behalve zij, scheen van het plan van vader en moeder geweten te hebben. Want al de cadeautjes, die ze van de ooms en tantes kreeg waren bestemd om op of bij het bureautje gebruikt te worden. Van grootmoeder kreeg ze een stoeltje bij het bureau, en van de ooms en tantes een studeerlampje, een inkstel, een groot vloei- blad, en een kleedje voor het bureau. Met alles was ze even blij. En toen ze 's avonds naar bed ging, en moeder eer ze slapen ging nog even bij haar kwam zei ze„Moe der wat heb ik toch een heerlijken ver jaardag gehad. En vindt u ook niet? Wat heb ik toch een massa gekregen, 't Is haast teveel." „Ja Thea", zei moeder ernstig „je hebt een rijk gezegende dag gehad, en daar zijn er zoo velen die al dien zegen moeten mis sen. Laten we dat niet vergeten kind en dankbaar zijn voor al die milde gaven". FRANCINA.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 15