De Uiver als tweede in Melbourne. Na 'n oponthoud van 8 u. en 48 min. te Albury. 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 October 1934 Derde Blad No. 22881 Boeing Transport derde met ruim 2Va uur achterstand. Geringe kans van den Uiver in den handicap wedstrijd. UIVER-BEMANNING GERIDDERD. EN TOCH WONNEN ZIJ De Mac Cobertsow Pace Lowdeu-Melbourue iSrteü~Bagdad 4100 K M o Als tweede In de Mac Robertson-snel- heldsrace is de Uiver hedennacht te Mel bourne aangekomen met een voorsprong van ruim 2uur op de Boeing Transport, van Roscoe Turner! Nu ls Nederland in feestroes! Brééd-uit wapperen de vlaggen in de tintelende najaarslucht; er is vreugde en gejuich aan allen kant De prestatie van den Uiver en z'n be manning is zonder voorbeeld. En dat zij weerklank gevonden heeft in de harten van nüllioenen landgenooten bleek giste ren, bleek heden en zal op alles overtref fende wijze blijken als straks de Uiver weer boers zal zetten naar het Vaderland Deze succesvolle tocht van Mildenhall naar Melbourne over een afstand van meer dan 18.000 K.M. is een daad van grootsche allure. Wat Parmentier en zijn helpers voor den naam van onze luchtvaart en van de KLM. hebben gedaan zal met onuitwisch- bare letters in de geschiedenis worden ge boekstaafd. Deze pioniers voor een ver keersdienst op den luchtweg naar Austra lië staan terecht in het centrum der natio nale interesse en bewondering .Zij verdie nen onze hulde en onzen dank! Te meer mogen zij daarop aanspraak maken nu zij getoond hebben de beteekenis van deze vlucht zoo volkomen te begrijpen. Snel en comfortabel, maar vooral veilig moest de Uiver naar Melbourne worden ge voerd om de wereld te overtuigen van de betrouwbaarheid der K.L.M.-organisatie en te doordringen van het belang onzer ver keersdiensten voor het zakenleven. Met opoffering van allen persoonlijken roem hebben de piloten zich daaraan gehouden. En door deze opvatting van Parmentier en Moll een opvatting, die bij de K.L.M. overheerschend ls blijkt de wereld min stens even sterk te zijn geïmponeerd als door de overigens schitterende prestaties van race-vliegers als de winnaars Scott en Campbell Black! Door de benoeming der bemanning tot Ridders in de Orde van Oranje Nassau deed ome regeering daarom een daad, die door heel het volk met oprechte instemming al worden begroet. Spannende uren De Uiver in den storm. Onbeschrijflijk is imtusschen de spanning geweest gedurende de laatste uren van de reis van den Uiver! Op een tegenslag zoo Het heeft H. M. de Koningin behaagd om alle leden van de bemanning van den Uiver te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. kort voor het einde had tenslotte haast niemand gerekend. Holland wachtte gis termiddag op het bericht dat de Uiver te Melbourne was geland. Men telde de minu ten, de vlaggen lagen gereed Hoe diep teleurstellend was toen de tij ding dat Parmentier den koers was kwijt geraakt, draadloos om nadere oriënteering had gevraagd en vervolgens een noodlan ding had gemaakt te Albury, een stadje ln Nieuw Zuid Wales op de Z-grens van Vic toria (op een afstand van 250 K.M. van Melbourne). Van den heer Plesman, dir:c- teur der K.L.M.die telefonisch inlichtin gen had gevraagd', vernamen wij omtrent dezen tegenslag de volgende bijzonder heden; De Uiver kwam recht op Melbourne af vliegen en bevond zich op eenlge honderden kilometers afstand, toen hij over het Rand gebergte in het Zuiden van Australië moest vliegen. Dit gebergte is berucht in de vlle- gerswereld in verband met de ongunstige weersomstandigheden, welke daar vaak heerschen en welke den piloten dikwijls de grootste verrassingen bereiden. Het was middernacht, toen de Uiver dit gebergte naderde. Dit was al een zeer ongelukkige samenloop omdat dan door het zooge naamde nachteffect de radiopeilingen af wijkingen geven. En dit zou nog niet het ergste geweest zijn, wanneer de Uiver daarbij niet in een donderbui terecht was gekomen. Al deze dingen maakten het voor den bestuurder van den Uiver onmogelijk koers te houden. Hij dreef naar het Oos ten af. Dit bracht hem in een buitengewoon precaire positie, daar naar schatting de Uiver voor slechts nog l>/i uur benzine aan boord had. Ongetwijfeld zal de bemanning dan ook wel eenige benauwde oogenbük- ken hebben doorgemaakt. Toch wist de piloot weer zijn koers terug te vinden en zag kans Albury op te zoeken. Toen heeft de bestuurder een staaltje van navlgatie- kunde gegeven waarover alle vliegautori- teiten in Australië stom verbaasd zijn. Het was n.l. stikdonkere nacht, zonder maan licht en in een volkomen onbekende streek en toch heeft de bestuurder 'kans gezien door middel van zijn electrische schijn werpers zich boven Albury te oriënteeren, de renbaan op te zoeken en de machine daar vlug en zonder eenlge schade aan den grond te zetten, daarbij geholpen door het licht van meer dan honderd auto's, die naar de renbaan gekomen waren om de Uiver te zien passeeren en op verzoek van een radio-omroeper alle hun lampen naar het veld hadden gericht. Onbeschadigd en zonder eenig ongeval stond de Uiver op den grond, doch hij drong zoo ver in het zand dat, later de start vele moeilijkheden met zich mee heeft gebracht. Om 3.27 uur (Amst. tijd) was de noodlanding geschied. Een ooggetuige vertelde, dat het bij wijze van spreken den geheelen avond had ge regend. Toen de regen eindelijk een oogen- blik ophield, zag men plotseling het vlieg tuig verschijnen. Gelukkig waren honder den automobilisten in de omgeving van de renbaam bijeen gekomen in de hoop de Uiver op zijn tocht naar Melbourne te zien passeeren. Toen het toestel dan ook boven de renbaan begon te cirkelen, richtten deze honderden auto's hun lampen allen op de baan. De Uiver beschreef een aantal cir kels boven de renbaan en daalde vervol gens snel. Na aankomst bleek dat de marconist niet in staat was geweest de geseinde plaats namen te verstaan. Cootamundra, Tan- gambalanga e.a. zijn trouwens namen, die ln hun onbekendheid niet zoo heel gemak kelijk verwerkt kunnen worden! Nog voor Vh uur benzine aan boord. Parmentier achtte het ongewenscht nog in den nacht op te stijgen, ook al was de spoorlijn naar Melbourne met fakkels ver licht en liet de Britsche kruiser Sussex bij de finish haar zoeklichten schijnen boven het vliegterrein. Hij verklaarde dat het onweer buitengewoon zwaar was ge weest, met verschrikkelijke regen- en hagelstormen. Het hooge plateau was met ijs bedekt. De Uiver had bij de noodlanding nog voor anderhalf uur benzine aan boord. Parmen tier achtte dit voldoende voor de reis naar Melbourne, doch de K.L.M.-dlrectie gaf op dracht vóór den start eerst te tanken. Dit gaf belangrijk oponthoud. Want de Uiver heeft een speciale benzine noodig, die lang niet elk vliegveld heeft en dus per tank auto uit Melbourne moest worden aange voerd. Om deze reden gingen bemanning en passagiers per auto naar Albury om wat uit te rusten en het aanbreken van den dag af te wachten. Gestart zonder passagiers en post. Het oponthoud heeft 8 uur en 48 minu ten geduurd. In dien tusschentijd was de Boeing Transport van. Roscoe Turner om 8.25 uur te Charlevllle aangekomen en om 10 uur weer gestart. De Amerikanen zagen nog een kans op den tweeden prijs en zon der twijfel zullen zij van hun machine het uiterste hebben gevergd. Begrijpelijk dat wachtend Nederland in zak en asch zat en als het ware smeekte om het bericht dat de Uiver weer was gestart. Die tijding kwam ver na middernacht. Om kwart over twaalf was de Uiver ver trokken, doch niet zonder de passagiers en post te hebben moeten achterlaten! De slechte weersgesteldheid noodzaakte daar toe, wilden Parmentier en Moll hun toestel veilig los krijgen van den modderigen bodem. De start lukte perfect en binnen het uur was daarop de Uiver in Melbourne, waarheen de passagiers met de post per auto zijn gevolgd. Ja; zij wonnen, deze mannen, die den blanken Douglas-vogel over landen en zeeën voerden van Mildenhall naar Mel bourne ZIJ wonnen. Maar kwam ooit een over winning méér in gevaar dan thans, was ooit de brandende onzekerheid omtrent den uitslag van een wedstrijd in ons landje zóó groot als op deze Octoberdagen met hun snel wisselende aspecten De climax in de Melboume-race bleek gistermorgen dan toch nog niet bereikt. Die kwam pas in den middag met de tijding dat de trouwe Uiver was gestrand op de renbaan te Albury, op 250 K.M. af stand van de finish! Welk een schok van ontzetting is er bij het vernemen daarvan door de duizenden gegaan, die met stijgende opgewonden heid zich verdrongen voor de redactle- bureaux of stilaan te luisteren zaten aan de radio.... De Uiver aan den grond. Gestrand, bij wijze van spreken, met het einddoel in zicht. Gestrand voor de haven, waar dichte drommen te wachten stonden om haar de hulde te brengen, die zij ver diende. Van mond tot mond ging een kreet van teleurstelling en diepe deernis over deze jammerlijke episode in een zoo grootsche verrichting. Er was paniek in Nederland Er kwamen uren van bange vrees, van een pijnigend wachten en van groeiende angst dat op het laatste moment ons de tweede prijs nog zou kunnen ontgaan. Er was een sfeer, die herinneren deed aan den gedenkwaardigen Oudejaars nacht, toen Smirnoff zijn Pelikaan, na een recordvlucht, terug voerde naar het nest, en „onvoldoende zicht" aan het slot met een mislukking dreigde. Het draadloos contact met den grond wees toen ten slotte in dien somberen, mistroostigen nacht eindelijk den Pelikaan den weg naar het landingsterrein op Schiphol. Het draadloos contact zou op het laatste traject van Charleville naar Melbourne ook den Uiver voor een noodlanding be hoed hebben, indien niet een hevig onweer het opvangen der radio-seinen had ver stoord Helaas bleven nu de elementen de baas. In de remous en den donderslag was de Uiver als een schip in de kokende bran ding. Er mocht geen risico worden aan vaard! Veiligheid ging vóór alles, veilig heid ging voor roem. Zóó moest de Uiver wijken naar het wijde veld, raakte in de diepe duisternis de richting kwijtEn de Uiver ging noodgedwongen te Albury aan den grond. Ondragelijk is de spanning geweest in de uren, die volgden. Het publiek vróég, sméékte om nieuws, en de kranten konden het niet geven. De Uiver moest wachten tot den dag alvorens te kunnen starten. En de Boeing Transport naderde al meer en meer, bedreigde de Hollandsche kansen, die op deze wijze nog in de laatste oogen- blikken in duigen schenen te vallen Parmentier en zijn mannen wonnen tenslotte tochZij wonnen ondanks alles, met een voorsprong van ongeveer twee uur. Na een Hitsenden, enerveerenden strijd met Roscoe Turner's achtervolgende Boeing, die belust op de zege in een opmerkelijk hoog tempo vooruit scheen te stormen. Zij wonnen, die kranige, onversaagde kerels van onzen Uiver, waarop heel Nederland z'n hoop had gebouwd. Zij wonnen. En Nederland, dat zijn nachtrust had opgeofferd om den uitslag te vernemen, slaakte een diepe zucht van verlichting! Maar deze uren zullen wel altijd onver getelijk blijven si?8 afstanden in Kilometers zijn voor oen snelheidswedstrijd; TfifOad—Alhhsbad 3700 Allahabad-singapore 3570 r,'^,pore—Darwin 3350 CWiln—phariesviiie 2240 Lnarlesville—Melbourne 1270 Totaal 18,230 K.M. Voor den Handicapwedstrijd: LondenMarseille 970 KM. MarseilleRome 625 K.M. RomeAthene 1060 K.M Athene—Aleppo 1210 K.M AleppoBagdad 730 KJVI Bagdad—Bushir 785 K.M Bushir—Jask 805 K.M Jask—Karachi 953 KJd KarachiJodhpur 615 K.M Jodhpur—Allahabad 872 K.M Allahabad -Calcutta 750 K.M. Calcutta—Rangoon 1078 K.M. RangoonBangkok 580 K.M. i BangkokAlorstar 900 K.M. AlorstarSingapore 657 K.M. SingaporeBatavia 920 K.M. BataviaRembang 1120 K.M. Rembang—Koepang 800 K.M. KoepangDarwin 852 K.M. Darwin—Newcastle 610 K.M. NewcastleConcurry 840 K.M. ConcurryCharlesville 870 K.M, IharlesvilleNarramine 690 K.M, NaramineMelbourne 700 Kif. Totaal 19.992 K.M. Te Melbourne aangekomen. Om 1.12 uur ging de Uiver over de eind streep en zij veroverde daarmede den twee den prijs in de snelheidsrace! De totale duur der vlucht bedroeg 3 dagen, 18 uur en 6 seconden. Een groote menigte was ge tuige van de aankomst. Aanwezig was ook de consul der Nederlanden, de heer F. H. Wright, die in opdracht der regeering mededeelde, dat het H.M. de Koningin be haagd had alle vier leden der bemanning te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Enthousiasme over de prestatie van den Uiver. Het bericht van de aankomst van den Uiver te Melbourne bereikte de bemanning van het KXM.-vliegtuig de Kwartel, toen zij te Batavia op het punt stond een re tourvlucht naar Nederland te beginnen op het vliegveld Andur. De gezagvoerder van de Kwartel uitte zijn vreugde over deze prestatie door bo ven de stad te stunten. Geheel Bandoeng leefde mee met de gebeurtenis, overal zijn de vlaggen uitge stoken. De directeur van het Departement van Binnenl. bestuur te Batavia wenschte de Uiver-bemanning geluk namens alle be stuursambtenaren en die van het Depar- tement van Binnenlandsche Zaken. De voorzitter van den Indische Volks- raad seinde: „Hartelijk gelukgewenscht I met uw schitterende prestatie en welver diende koninklijke onderscheiding. Uw merkwaardige vlucht is hier te land met geestdrift en spanning gevolgd. Men is begonnen aan de voorbereiding van een grootsche huldiging, welke men op 7 No vember der Uiver-bemannlng hoopt te brengen tijdens haar verblijf in Neder- landsch-Indië." Dè Gouverneur-Generaal van Indië seinde aan de bemanning van den Uiver: „Hartelijk gelukgewenscht. Hulde voor uw prestaties". Voorts seinde Zijne Excellentie een te legram aan den directeur der K.L.M.: „Mijn hartelijke gelukwenschen met de schitterende prestaties van de Uiver-be- manning." De K.L.M. in het centrum der belangstelling. Te Den Haag was hedenochtend de drukte op de bureaux van de K.L.M. en in de omgeving van den Hofweg nog bui tengewoon. De publieke belangstelling, hoewel minder dan vannacht, toen de spanning zijn hoogtepunt had bereikt, was nog steeds aanzienlijk. Bij de directie van de K.L.M. was het een komen en gaan van bezoekers, die gelukwenschen kwa men aanbieden. Een stroom van telegram men kwam binnen. Een van de eersten, die van zijn belangstelling deed blijken, was de minister-president dr. H. Colijn, die na het ontvangen van het bericht betreffende de aankomst te Melbourne, het volgende telegram aan Parmentier ver zond: „Vol bewondering voor uw schitterende prestatie bied ik u en de verdere beman ning mijn hartelijke gelukwenschen aan met de geslaagde aankomst en met uw aller benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau". Ook minister de Wilde en de gouver neur-generaal jhr. de Jonge zonden tele grammen van gelukwensch. Er kwamen bij de K.L.M. verder een telegram in van de heeren van Woelderen en Smeding, voorzitter en vice-voorzitter van de Zeeuwsche vereeniging van Lucht vaart. Zij telegrafeerden: „Of de K.L.M. een luchtlijntje naar Oud- of Nieuw-Zeeland doortrekt, steeds over winnen zekerheid, veiligheid, organisatie en een sterk besef van verantwoordelijk heid de moeilijkheden Daardoor is de Uiver-tocht geworden tot zulk een pak kende prestatie van Nederlandsche lucht waardigheid en luchtvaardigheid. Hulde aan de kranige K.L.M.-kerels in Melbourne en ln Nederland." Waardeering in Engeland. De verbazingwekkende vlucht van het Comet-vliegtuig van Scott en Black wordt i ln alle Engelsche ochtendbladen met be grijpelijke vreugde herdacht. De bekente nis van de prestaties der piloten wordt op I Indrukwekkende wijze door vergelijkingen I duidelijk gemaakt. Een schip dat Vrijdag „De Uiver" stapt kalm en statig over de halve wereld. Een bloemstuk door de firma Herwig te Bussum aangeboden aan de K.L.M. Het is vervaardigd van chry santen, riddersporen en varenbladeren. avond 12 uur voor den start der vliegtui gen Engeland heeft verlaten zal pas tegen het einde van de volgende maand, op 26 November, Brisbane bereiken. Te Bagdad kon men Zaterdagavond de ochtendbladen van dien dag lezen, wat op verscheidene plaatsen tn Schotland niet mogelijk was. De onder-Koning van Indië zou in zijn paleis te Delhi de Times van Zaterdag ge lezen hebben, wat stellig de eerste maal in zijn leven was. De diepe indruk van de prestatie van den Uiver in Engeland komt tot uiting in de volgende passage in de Daily Telegraph: Wanneer een verkeersvliegtuig met pas sagiers en post aan boord bijna zoo snel naar Australië kan vliegen als een race machine, dan is het de taak der bevoegde Engelsche instanties er vooc .te zorgen, dat ook wij verkeersvliegtuigen, bezitten, die daartoe in staat zijn. Scott en Black hebben als sportsmen een groote sportieve prestatie verricht, niemand wil hun deze verdiende eer ont nemen, doch de beide Hollanders viogen hun machine alsof het om niet anders dan gewoon beroepswerk ging. Deze wedstrijd maakt een onderzoek naar de Britsche politiek jegens de burgerlucht vaart beslist noodzakelijk. De Times te Londen schrijft: Onze grootste tegenstanders in de race schijnen, zoowel in verzorging als in erva ring de Nederlanders te zijn. Inderdaad zal het niet noodig zijn te verklaren dat het merkwaardigste van deze heele merkwaar dige geschiedenis is, de verschijning van 't Nederlandsche handelsvliegtuig, in Ame rika gebouwd. Op het eerste gezicht doet het denken aan een gevleugeld paard dat op een dag is uitgebroken om tweede te worden in de Grand National. Dit is niet een geheel juiste vergelijking, omdat de Nederlanders zoowel aan snelheid als aan comfort hebben gedacht en niet bereid zijn geweest een reserve aan kracht en andere middelen voor veiligheid en comfort op te offeren, om snelheid te verkrijgen. Maar in dit land is de vlucht van het K.L.M.-toestel naar Australië met bewon dering en verrukking gevolgd en het nieuws dat zij de moeilijkheden hebben overwon nen, welke plotseling voor het doel op kwamen, geeft de hoogste voldoening. Tenslotte wijst de Times op de groote be teekenis van de LondenMelbourne-race voor de geschiedenis van de luchtvaart. Het resultaat van Scott en Black moet veel meer menschen gevoel voor de luchtvaart bijbrengen en het resultaa.t van de Neder landers uit commercieel oogpunt van groot nuttig effect zijn. De Daily Mail wijst er op, dat, terwijl Scott en Black groote sprongen maakten en aldus de verplichte controlepunten in een keer konden bereiken, dit vliegende hotel doelende op den Uiver met zijn 3 pasaglers op elk tusschengelegen station benzine moest innemen. Zijn vlucht is ver- loopen met de regelmaat van een uurwerk.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9