THIJS IJS EN DE BOOZE HEKS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 24 October 1934 UIT DE RIJNSTREEK. den vooruitgegaan en met dat al kwamen ook de ongemakken, ziekten, cultuur moeilijkheden, enz., enz. Door wetenschappelijk onderzoek werd de ziektebestrijding met kracht ter hand eenomen onder leiding van prof. van Ilochteren. Door de Vereeniglng „de Nar cis" werd een keuringsdienst Ingesteld ter voorlichting der kweekers en ter bestrij ding der ziekten te velde. Steeds is veel zorg aan de narcissen be steed, niets is onbeproefd gebleven om meerderen afzet van narcissen te krijgen, bv. vervroeging broei, koelen, enz., enz. Voorts vestigde de heer van Egmond de aandacht op de bestrijding der ziekten. Wij mogen ook in dezen tijd daarmede niet verslappen, want anders gaat onze mooie narcissencultuur ten gronde. Eenige ziekten werden hierop besproken, waarna sluiting volgde. Jaarvergadering van het „Groene Kruis". "in het wijkgebouw aan de Wagen straat werd de 31e Jaarvergadering ge houden van de afdeeling Lisse van het „Groene Kruis". Na opening door den voorzitter dr. D. Blok, verkreeg de secretaris A. H. Schrama gelegenheid tot het voorlezen der notulen, welke werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van B. en W. der gemeente waarin werd mede gedeeld dat om finantleele redenen de ratten-verdelging niet op groote schaal kan worden aangevat. De secretaris deelde mede, dat een middel reeds werd toege past, n.l. serum, hetgeen Inderdaad goed schijnt te werken. De secretaris bracht het Jaarverslag uit. Tot zijn leedwezen moest hij mededeelcn dat het ledental door de tijdsomstandig heden van 1520 was teruggeloopen tot 1143, Ook bestaat de mogelijkheid, dat een aantal zich waarschijnlijk zal hebben aan gesloten bij het Wit-Gele Kruts. Uit het magazijn werden verstrekt 693 verplegingsartikelen aan 230 gezinnen. Zuster Bosman verpleegde dit Jaar 70 patiënten ln 67 gezinnen en legde daar voor 4764 bezoeken af. De rekening gezinsverpleging sloot dit Jaar met een nadeelig saldo van ruim f. 76. Het consultatie-bureau stond weer onder leiding van dr. F. S. L. Brero. In 1933 wa len 114 kinderen Ingeschreven, in den loop van het jaar kwamen er 127 bij, zoo dat 241 kleintjes werden gecontroleerd. In totaal werden 1979 consulten gegeven, ter wijl de zusters bovendien 670 huisbezoeken! aflegden. Dit jaar werd geen moedercur- cus gegeven. Tuberculose-bestrljdlng. De zusters be rechten 109 patiënten. Een 7-tal konden van de lijst worden afgevoerd. Van ver stillende zijden kwamen wederom giften in natura binnen voor de Lighal, welke giften steeds dankbaar worden aanvaard. Volgde het flnantieel verslag alg. afd. Ontvangsten aan contributiën en andere ln totaal f. 2081.44'/i; uitgaven: Cons. Bureau f.745; magazijn en wijkgebouw f.432.86; verdere uitgaven f. 646, saldo i 257.09'/.. Gezinsverpleging: ontvangsten f. 1338.05, uitgaven f. 1338.11. nadeelig saldo ruim f.76. TB.C.-bestriJding: ontvangsten sub sidie Rijk en Provincie f. 1246.65; Emma- bloemcollecte f275Sanatoriumverpleging f.320; verloting Lighal f. 70.60; voeding in de Lighal f634.91uitgaven: salarissen rasters f. 1566.50, sanatoriumverpleging f. 420, diverse uitgaven f. 701.42. Nadeelig saldo van f. 1352.13, dat verminderd dient te worden met de gemeente-subsidie, welke inmiddels is binnengekomen. De aftredende bestuursleden dr. Blok, notaris A. van Pelt en dr. Ruys werden bij reclamatie als bestuursleden herbenoemd. De beschrijvingsbrief voor de alg. verga dering werd voorgelezen en toegelicht. Als algevaardigde zal deze vergadering bezoe ken dr. Blok. Op een vraag van den heer J. Vermey werd geantwoord dat de Lighal wordt be taalt door het Groene Kruis. Dr Blok wijdde waardeerende woorden aan de nagedachtenis van mej. G. Been die eenigen tijd geleden ls overleden en prees haar verdienstelijk werk. Haar heen laan beteekent voor de vereeniglng een groot verlies. Hierna volgde sluiting. - In de afgeloopen week stonden als werkzoekenden ingeschreven: 135 landar- beidersa, 7 schippersknechten, 11 timmer lieden. 6 metselaars. 5 opperlieden. 8 schil ders. 2 loodgieters, 1 behanger-stoffeerder, 5 chauffeurs, 4 rijwielmonteurs, 4 fabrieks arbeiders, 2 transportarbeiders, 1 kabel monteur, l Incasseerder, 1 kantoorbedien de, 1 kellner, 5 mach. houtbewerkers. 1 kistenmaker, 1 electricien. 1 bakkersknecht 1 scheepmaker. 1 parapluiemaker, 1 win kelbediende, in totaal 205 (v, J, 247). o RECLAME- 9845 OEGSTGEEST. Bijeenkomst „Gemeentebelang". Gisteravond hield de vereeniglng Ge meentebelang een ledenvergadering in „Het Witte Huis". De vergadering werd geopend met een hartelijk welkom door den voorzitter ir. Meyers. De notulen van de vorige vergadering voorgelezen door den secretaris dr. K. Simon Thomas, werden onder dank goed gekeurd. Hierna kwam ln behandeling een con cept-reglement op de candidaatstelling voor de Raadsverkiezing. Na gehouden discussie is een artikel aangehouden tot de volgende vergadering, zoodat de behandeling niet ten einde is gebracht. Tot leden van de propaganda- commissie werden gekozen de heeren: mr. W. W. Brouwer, M. A. M. van Fraassen, A. de Jong en dr. J. C. Stefels. Bovendien heeft de commissie het recht zich andere leden te assumeeren. Na een korte pauze heeft dr. Simon Thomas nog een en ander medegedeeld over de gemeente-begrooting voor 1935. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. De open-sehaal-collecte gehouden door de afd Oegstgeest van het Nationaal Crisis-Comité heeft opgebracht; f. 622.92'/». NOORDWIJK. Vergadering Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantenkunde. De maandelijksche bijeenkomst van ge noemde maatschappij ln hotel Royal on ver presidium van den heer H. de Boer, mocht zich wederom verheugen in een goede opkomst. Na opening en lezen der Potuien, werd de beschrijvingsbrief der komende Algem. Vergadering ln behande ling genomen, de agenda-punten en meer de voorstellen werden in bespreking ge wacht, over een voorstel van de afdeeling soravenhage om het examen voor Bloe menteelt meer ln het centrum des lands re doen afnemen en niet meer ln het ver •'gelegen Frederiksoord was de voorz. het ,eens, omdat weliswaar Frederiksoord •'gelegen ls, er geen inrichting te vinden 5 waar zooveel materiaal aanwezig ls als „••r om met g0ed succes een theoretisch examen te kunnen afnemen; hij ls daarom t, het behoud op die plaats. afgevaardigden werden benoemd de 0„eP. A. R. Overvelde en J. Middelham, vo°rzitter den wensch uitsprak ip„ „ele jeden ook deze bijeenkomst zul- .."„zoe n- H'erna hield de voorz. een van !f,!e °,ver besdragende heesters, waar- rino T!, °edig materiaal op de vergade- was! het deed ons verbaasd welk» de Pracht en verscheidenheid Een a.„lïeet de Boer in het kort besprak. cau»»n. r aPPlaus beloonde deze mooie reikinn - een korte pauze had de uit voer L p'aats van de hyacinthenbollen werd yoorlaarsexpositie, terwijl nog Chrv«nthges dat °P 2 Nov- a s- de Na veri-ti n"exPosit'e zal plaats hebben, verloting volgde sluiting. RIJNSBURG. Bijtijds gered. Aan de Langevaart geraakte het drie- Jarig dochtertje van C. N. te water en ver keerde al spoedig ln zinkenden toestand. De heer v. d. Kw. begai zich onmiddellijk gekleed te water en smaakte het genoegen de kleine weer behouden op het droge te brengen. o VOORSCHOTEN Arbeidsbemiddeling. Bi] het correspondentschap der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoeken den 142 personen ingeschreven: t. w. 16 timmerlieden, 9 metselaars, 9 opperlieden, 8 grondwerkers, 3 schilders, 50 land- en tuinbouwarbelders, 15 los arbeiders, 1 zil verbewerker, 2 loodgieters, 1 taludwerker, 1 rietdekker, 1 straatmaker, 2 chauffeurs, 1 radlo-technlker, 1 betonwerker, 2 hout bewerkers, 1 monteur, 1 electriciën, 3 kan toorbedienden, 2 schippers, 4 smeden, 1 survalllant, 1 letterzetter, 1 loopknecht, 1 werkster, 1 bakker, 1 spinmeester, 1 soheepmaker, 1 bouwkundig opzichter, 1 construetleteekenaar; 2 pers. geplaatst. VEUR—LEIDSCHENDAM. Des nachts zijn ten nadeele van C. v. d. Z. aan den Veenweg 9 konijnen gestolen de 10e was doodgeslagen. De vrouw des huizes, die ging kijken zag de daders bij haar komst de vlucht nemen. WASSENAAR. Het zoontje van den heer B. verliet <ie ouderlijke woning om zich naar school te begeven. Later bleek, dat bij daar niet geweest was. In Haarlem werd hl) aange houden en vandaar door zijn vader met de auto afgehaald. Van den 14 Jarigen P alhier, die zfch met een dubbelloops-Jachtgeweer op de Koekoekslaan bevond werd dit wapen ln beslag genomen; tegen hem is proces verbaal opgemaakt. o ZEVENHOVEN. De haren verbrand. f Toen mej. A. v. T. het gasfornuis wilde aansteken, ontplofte <ht; de vlammen sloegen om haar hoofd, waar door haar haren ln brand vlogen. Gelukkig had zl] de tegenwoordigheid van geest deze spoedig te blusschen. Ook haar wenkbrauwen verschroeiden. De maandelijksche collecte voor het crlsls-comltë heeft f. 18 opgebracht. ALPHEN VERGADERING VAN DEN MIDDENSTAND. Winkelweek van 26 Nov.8 Dec. a.s. De ver. van den handeldxij venden en idustrieelen middenstand voor Alphen a. d. Rijn en Omstreken kwam onder presidium van den 2en voorzitter, den heer W. B. Kroon in ledenvergadering bijeen in hotel „De vergulde Wagen". De plv. voorzitter wees op het gemis, dat men den heer Raaphorst als voorzitter zoo plots geheel moest missen door een belofte destijds door hem gedaan, die hij gestand heeft gehou den. Het verheugde spr., dat de heer Raap horst lid der vereeniglng blijft. De heer G. J. v d Kolk las de notulen, die werden vastgesteld. Twee bestuursleden brachten uitvoerig verslag uit van de bijgewoonde vergadering der K. van K. te Leiden. Er zal gelijk bekend een adviescommissie voor credietverleening moeten worden samen gesteld. Een der aanwezigen stelde de vraag of dan een en ander over de K, v. K. zal loopen. wat ontkennend werd be antwoord; de K. v K. had zich alleen met het organiseeren dezer vergadering belast gelet op het Middenstandsbelang. In het algemeen werd echter de wenschelijkheid van het idee gevoeld, zoomede dat op Iedere plaats een commissie wordt saam- gesteld voor het uitbrengen van het ad vies. daar deze commissies ter plaatse toch beter bekend zullen zijn, dat buitenstaan ders. Dank werd gebracht aan de afge vaardigde bestuursleden voor hun uiteen zetting; de aangelegenheid werd in handen van het bestuur gesteld. Eveneens een schrijven v. d. Kon. Ned. Middenstands bond betreffende het handel drijven door ambtenaren of het hebben van nevenbe trekkingen. Gelet op een circulaire v. d. Min. v. Binnen], Zaken zal het bestuur bij de ln dit schrijven aangegeven lichamen ook stappen doen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat er plannen be staan om te komen tot oprichting van een ziekenfonds voor de Middenstand. Beslo ten werd dat het bestuur dienaangaande gegevens zal verzamelen, om te trachten of in deze richting Iets valt te bereiken, waarmede de leden zich gaarne vereenigen. Bij de bestuursverkiezing werd tot eerste voorzitter met 17 van de 23 st. gekozen de 2e voorzitter de heer W. B. Kroon; deze werd hartelijk gelukgewenschit. Tot be stuurslid werd gekozen de heer J v. Brom men. die zich over de aanneming wenschte te beramen. Vervolgens werd de oud-voor zitter de heer D Raaphorst op voorstel van het bestuur bij acclamatie tot eere-lid be noemd. Geschetst werd welke belangrijke zaken gedurende zijn leiding zijn behan deld als o.a. de rooilijnkwestie; vleesch- keuringskwestie; vastrechttarief voor gas en electriciteit, etc. Medegedeeld werd, dat de Winkelweek zal worden gehouden van 26 Nov. t. m. 8 Dec. Deelneming zal voor lederen winkelier mogelijk zijn, mits georganiseerd bij een of andere Middenstandsorganisatie. De winkelweek zal weer als motto dragen Koopt in Alphen aan den Rijn". Als at tracties zullen er dagprijzen, rebus, fouten- teekening speciaal voor de jeugd raadselletterwedstrijd zijn, terwijl tevens gedurende de Winkelweek St. Nicolaas met zwart Jan door de straten zal rijden Door de winkelweekcommissie werden de plan nen nader verduidelijkt. Na diverse besprekingen volgde sluiting. Jaarvergadering „Het Groene Kruis". In het wijkgebouw werd de jaarvergade ring gehouden van de aid. Alphen van „Het Groene Kruis". Na opening door den voorzitter, den heer D. Raaphorst, werden de notulen van den secretaris onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontlee- nen wij, dat de financien der afd. geen reden geven tot bijzondere bezorgdheid; het materiaal verkeert ln een zeer goede staat, dank zij de goede behandeling, door mej. v. Erk en de magazijnmeester de heer Best. Het consultatiebureau voor zuigelin gen mocht zich ln stijgende belangstelling verheugen. Van de werkzaamheden der wijkzusters werd door den secretaris waar- 33. Er woont" vertelde Thijs nu Gogos, „een heks hier diep in 't bosch. Zij heeft veel schanddaden bedreven wU zullen haar een afstraffing nu geven. Ga haar halen, snel in draf, en breng haar hier dan krijgt ze straf". Gogos zei; „Dat doe ik vlug; 'k ben zoo weer met haar terug". Hij vloog nu Ijlings heen en Thijs en Elewijn bleven weer alleen. deerend melding gemaakt. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo groot f 3.46. de ontvangsten bedroegen f. 5164 01. de uit gaven f. 5160 55. De heer K. Tolk. verklaar de de rekening van den penningmeester ln orde te hebben bevonden, waarvoor hij den heer Liefhebber dank bracht. Benoemd werden als afgevaardigden naar de Alg. Verg. de heeren W. v. d. Bijl en K. Tolk en tot diens plaatsvervangers de heeren Raaphorst en Sneeuw. De begrooting over 1935 wordt geraamd aan uitgaven op f. 3159 en Inkomsten op f. 2970. De heer K. Tolk verklaarde dat het materiaal in zeer goeden staat verkeert. De per. aftr. be stuursleden de heeren W. v. d. Bijl, J. F. Allart en W. Best, werden herkozen. De commissie tot het nazien van het mate riaal werd samengesteld uit de heeren Duiker Koren en Moerman. Na rondvraag volgde sluiting. GEMEENTERAAD. (Vervolg en slot). Herziening salarissen en loonen gemeentepersoneel. Na afdoening der gemelde agendapun ten, had de behandeling plaats van het voorstel van B. en W., Inzake herziening van de salarissen en loonen van het ge meentepersoneel. Serieus achtte de heer B. Sprelj de voor gestelde herziening; hij maakte B. en W. daarover zijn compliment, kon met het voorstel accoord gaan en wilde de rijwiel en kindertoeslag laten vervallen. Hij achtte de salarissen in dezen tijd van het perso neel nog een Eldorado, daar men niet moet vergeten dat het geld moet komen van de belastingbetalers. De heer Rutlng had gedacht dat door het ln het leven roepen van het Georganiseerd overleg een en ander nu spoedig ln kannen en krui ken zou zijn geweest. Dit is anders ge weest. Spr. is er voor de toelage voor diploma's voor degenen die dat hebben niet te verlagen. Het personeel zoowel ter secretarie als andere bedrijven levert goed werk, overigens sloot spr. zich aan bij voorstel van den heer Sprelj betref fende schrapping rijwiel- en kindertoeslag. Ook de heer Boeren had gedacht dat door georganiseerd overleg de zaak eerder ln orde zou zijn geweest. Aan B. en W. heeft het niet gelegen; doch aan beide kanten is men wat te strak geweest. Ook deze spr. was er voor, dat in dezen tijd met de voorgestelde salarissen genoegen wordt genomen. Wat de kindertoeslag betreft, vond spr., dat Indien men deze laat ver vallen het voorstel in een geheel ander licht komt te staan. Voorts bepleitte spr. groepslndeeling. althans voorstellen dien aangaande vóór 1 Jan. of 1 Juli 1935. Tevens besprak de heer Boeren de waar deering van diploma's, belooning van bijz. diensten en huur dienstwoningen. De heer van Kleef braoht B. en W. hulde voor de samenstelling, doch gaf in over weging aandacht te schenken aan de in gekomen adressen. Wat de kindertoeslag betreft, is hij tegenstander te beloonen naar groote gezinnen, doch naar prestatie van het personeel. Hij zou er voor zijn, voor het thans in dienst zijnde personeel de toeslag te handhaven, doch de toeslag bij aanstelling van nieuw personeel te la ten verdwijnen. Overigens sluit spr. zich aan bij den heer Boeren betreffende de groepsindeeling. De heer den Uijl achtte het voorstel een direct uitvloeisel van de heden ten dage gevoerde regeeringspolitiek. De loonen van het overheidspersoneel vormen nog steeds een stootblok om in het particulier bedrijf niet tot verlaging te kunnen ko men. De heer Koelewijn achtte het georg. overleg een bruikbaar instrument en wil dit in de toekomst blijven gebruiken. Bij spoedige groepslndeeling kunnen z. i. de adressen verdwijnen. Ook de heer C. Ko ren bepleitte de groepsindeeling. De voor zitter merkte op dat georg. overleg niet algeheel aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. B. en W. volgden niet de tactiek om te gaan „pingelen". Het uiter ste is gedaan om de onrust als bij iedere loonsverlaging te voorkomen. Indien thans een en ander nóg moést worden samenge steld zouden er wél eens andere voorstel len kunnen komen. Nadrukkelijk wees de spr. er op, dat indien aan de bescheiden wenschen van georg. overleg zouden wor den voldaan dit een bedrag van f. 3850 voor de gemeentekas uitmaakt. B. en W. willen wel eens bekijken of groepsindee ling mogelijk is, doch reeds nu kan hij verzekeren, dat dit geen verhooging zal beteekenen. De loonsverlaging is feitelijk niet an ders dan een pensioenverhaal, die vroeger op de salarissen ls gelegd. Wat de kinder toeslag betreft, hiervan zijn ook B. en W. geen voorstanders, doch dit hangt af van de omstandigheden. De diploma's worden betaald en zijn ln de salarissen verdiscon teerd; alleen geeft een en ander een ver schil bij de opzichters. Het is den voor zitter niet duidelijk waarom georg. over leg voor een toeslag van 2 jaar is. Men moet niet denken dat de salarissen voor 2 jr. vaststaan. Wat de huur der dienst woningen betreft moet men niet vergeten, dat men ook met de oude toestanden zit. Achtereenvolgens worden dan de salarissen der verschillende afdeelingen en groepen vastgesteld. De heer Boeren achtte de huur der dienstwoningen van den gas- meester en chef-monteur ad f.5 te hoog en stelde voor deze op f. 4 p. week te bren gen. B. en W. doen dan de concessie van f. 4.50. Dit voorstel Boeren werd verworpen zoodat de huurprijs nu f. 4.50 zal bedra gen. De heer Ruting was er voor de rij wieltoelage te schrappen. Dit voorstel werd aangenomen met 9 tegen 8 st. De rijwiel toelage komt dus te vervallen. Vervolgens wilde de heer Rutlng ook de kindertoeslag afschaffen. Dit voorstel werd echter ver worpen, zoodat de kindertoeslag gehand- haaft blijft. Het voorstel tot groepslndee ling in stemming gebracht werd met 9 voor en 8 tegen aangenomen. T. z. t. zul len B. en W. dus met voorstellen tot groepsindeeling komen. Hierna werd het geheele voorstel z. h. st. aangenomen. Na een korte rondvraag volgde sluiting. De Commissiën van Bijstand. De onderscheidene commissiën van bij stand zijn thans wederom als volgt samen gesteld Water- en Liehtbedrijven: Leden de heeren J. L. H. Boeren en W. Lam; Plv. leden F. L. v. Muiswinkel en J. H. Ruting. Grondbedrijf: leden H. v. Kleef en C. Koren; plv. leden J H. Ruting en A. den Ouden. Openbare werken: leden de heeren A den Ouden en C. den Uijl; pl. leden H. G. Veltman en C. Koren. Voor het ontwerpen van strafverorde ningen: leden H. v. Kleef; P. Verdonk e» F. L. v. Muiswinkel. Nazien der rekeningen: leden de heeren B. v. 't Riet; C. den Uijl en B. Spreij; plv. leden J L. H. Boeren; H. v. Kleef en P. J. Koelewijn. De heer J. v. Bemmel onderwijzer aan de Chr. School Julianastraat alhier, ont ving een gelijke benoeming aan de Chr. Scholen te Veenendaal en Wierden. De benoeming naar Veenendaal heeft de heer v. Bemmel aangenomen. LEIDERDORP. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt Donder dag a.s. des avonds 7 uur 15 ln openbare vergadering bijeen. 1. Opening 2. Notulen 3. Ingeko men stukken en mededeelingen 4. Vast stelling begrooting grondbedrijf 1935 5. Goedkeuring begrooting Burgerlijk Arm bestuur 1935 6. Vaststelling begrooting 1935 7. Wijziging verordeningen op de heffingen invordering eener straat- en lichtbelasting 8. Idem op de heffing van opcenten op de hoofdsom vermogensbelas ting 9. Idem op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting 10. Idem op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 11. Vaststelling verordening veldwachters 12. Vaststelling gewijzigde bouwverordening 13. Wijziging verorde ning indeeling stemdtstricten 14. Sub sidie aanvrage „Devote" 15. Aanvrage N. H. Schoolvereeniging tot aanschaffing van schoolbanken 16. Voorstel van B. en W. inzake betaling contributie ziekenfond sen voor gesteunde werkloozen 17. Vast stelling suppletoir kohier hondenbelasting 18. Wijziging begrooting 1934 19. Rondvraag. De gemeentebegrooting 1935. Bijzonderheden uit memorie v. toelichting. Aan de memorie van toelichting bij de gemeentebegrooting voor 1935 ontleenen wij het volgende: Belastingen en bevolkingsaanwas. Op het gebied der belastingen zijn ingrijpen de veranderingen te verwachten. De re geering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij op een gedeelte van het gemeen telijk belastinggebied beslag wordt ge legd, ten behoeve van een in te stellen werkloosheids-subsidiefonds, waaruit de gemeenten bijdragen zullen ontvangen voor bestrijding van de kosten van steun- verleening en werkverschaffing. Het wetsontwerp doet de gemeente aan inkomsten derven: 40 "/o hoofdsom grond belasting f. 5200; 10 opcenten hoofdsom vermogensbelasting f. 180; 80"/o hoofdsom personeele belasting naar de eerste drie grondslagen f.6872; 5 opcenten hoofdsom gemeentefondsbel. f. 567. Totaal f. 12819. Daartegenover staat slechts een groo- tere bijdrage van het Rijk in de kosten van werkverschaffing en steunverleening van f. 5000 Het nadeelig verschil is dus te stellen op f. 7800. De nieuwe belastingmaatregelen van het Rijk nopen de gemeente dus tot verzwa ring van belastingdruk. In aanmerking komen daarvoor opcen ten op de personeele belasting. Dank zij echter de sterke bevolkingsaanwas in de laatste jaren, gepaard gaande met een hoogere belastingopbrengst kan volstaan worden met een verhooging van slechts 35 opcenten, welke opbrengst geraamd wordt op f.3150. Tot zoover de memorie. Hieruit blijkt duidelijk hoe funest deze nieuwe regeling voor onze gemeente zal zijn. Door de op centen op de personeele belasting met 35 te verhoogen denkt men een hoogere bate te verkrijgen van f.3150. De opcenten stij gen hierdoor van 75 tot 110. Om het ge heele bedrag van f7800 te dekken zouden de opcenten lnplaats van met 35 verhoogd moeten worden met 88 en dus gebracht worden op 163. Vergelijken wij hierbij wat omtrent de gemeentebegrooting van Lei den eenigen tijd geleden werd gemeld, dan blijkt, dat deze gemeente van de nieuwe regeling over 1935 een bedrag van f97000 meer verwacht. Mede als gevolg hier van behoeft Leiden de opcenten per soneele belasting niet te verhoogen en kunnen deze dus op 100 blijven gesteld. Het betrekkelijke wetsontwerp, beoogende een meer gelijkmatige belastingdruk in alle gemeenten van het land zal nu ln meerdere gevallen wel averechts werken. De verwachtingen, die voor onze gemeen te worden gekoesterd, n.l. dat door be volkingsaanwas en daarmee gepaard gaande hoogere belastingopbrengst de tegenvaller grootendeels wordt opgeheven, zien wij gaarne ln vervulling gaan. Er zul len echter veel kleinere gemeenten zijn, die niet in dezelfde gunstige omstandig heden verkeeren en waar men dus voor een zeer moeilijk geval komt te staan. Ook voor onze gemeente, die op het ge bied van belastingdruk een goeden naam had, zal het nu zeer bezwaarlijk zijn, ln de toekomst deze reputatie op te houden. RIJNSATERWOUDE. Beroepen. Door de Ned. Herv. Kerk alhier ls een beroep uitgebracht op cand. C. C. H. de Loos te Utrecht. o WOUBRUGGE. Jaarvergadering „Groene Kruis" In een der zalen van hotel Swama hield de afdeeling Woubrugge van het Groene Kruis haar jaarvergadering. Door den w.n. voorzitter, den heer F. Kroes, werd de vergadering met een woord van welkom geopend. Hij herdacht met eenige waar deerende woorden het overleden bestuurs lid wijlen den heer A. D. Husson Heenk. Vervolgens werden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld; hij gaf in een uitgebreid jaarverslag een over zicht van de werkzaamheden in het af geloopen jaar, waaruit o.m. kan worden vermeld, dat door de wijkzuster niet min der dan 574 bezoeken werden afgelegd Inzake de t.b.c.-bestrijding. Uit het ver slag van den magazijnmeester bleek dat momenteel 151 stuks materiaal van de vereeniging bij de leden in gebruik zijn. De commissie tot nazienlng der inventa ris en gebouwen en idem tot naziening 3-2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7