Hoe Leiden de„Uiver" ontving 7S*le Jaargang WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 No. 22881 Enthousiasme allerwegen. Het voornaamste Nieuws van heden. STADSNIEUWS. „UIVER" TWEEDE IN DE MELBOURNE-RACE. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeendlng van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 4 Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week .0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Het bericht van de aankomst der „Uiver" te Melbourne is ondanks het nachtelijk uur hier ter stede met groot enthousiasme ontvangen. Na de teleurstelling over de noodlanding te Albury en de pijnlijke on zekerheid omtrent het al dan niet voort zetten van den tocht, kwam de tijding, dat Roscoe Turner met zijn „Cornet" gister avond om 10 uur uit Oharleville was ver trokken met bestemming Melbourne, de toch al haast onhoudbare spanning nog vergrooten. Wie alleen was, dacht aan de „Uiver" en overal, waar twee of meer menschen bij elkaar waren, werd er over gesproken. Men hoorde eenvoudig nergens anders over. Op ons redactiebureau stond de tele foon geen oogenblik stil en voor de win kel-étalages, waar gebullitlneerd werd, verdrongen zich den geheelen avond hon derden menschen. Heel Leiden leefde mee, maar wèl werd het geduld van onze stad- genooten op een zwaren proef gesteld. Het bezit van een radiotoestel gaf aanvanke lijk weinig voorsprong op de niet radio- bezitters, die zooveel mogelijk onderdak hadden gezocht bij bevoorrechte familie of buren. Want wel werd telkenmale de AVRO-uitzendlng onderbroken, doch even stereotiep meldde de stem van den om roeper, dat er van de „Uiver" geen nieuws te melden viel. En met het verstrijken der uren, steeg de spanning. Zouden Parmen- tier en Moll nu In het gezicht van de haven stranden? Dat zou toch al te tra gisch zijn! En Turner vloog dwars door den donkeren nacht naar Melbourne. Zijn motoren raasden door het nachtelijke duister en boorden zich een weg naar het eindpunt. Wie dacht er onder deze om standigheden aan naar-bed-gaan! In honderden Leidsche gezinnen zijn de meest fantastische veronderstellingen ge opperd en middelen beraamd om den on tijdig neergestreken vogel weer vlot te krijgen. Als muziek klonk het ons om streeks 11 uur in de ooren: „men zal met behulp van planken trachten de „Uiver" naar een geschikt startterrein te dlrigee- ren". Weer langen tijd nietsde AVRO- klok sloeg twaalf, maar Bob Scholte's be kend lied „De AVRO gaat nu sluiten" bleef ditmaal aohterwege. Heel Nederland wachtteEn die drommelsche Turner vloog maar door.... Eindelijk omstreeks één uur weer een berichtje: de bevolking van Albury werkt hartstochtelijk om de „Uiver" los te krijgen. Brave menschen toch om zich zoo in te spannen voor een paar wildvreemde aviateurs, die ze nooit hebben gezien en waarschijnlijk ook nooit weer zullen zien! Weer een tijdje lang nietsde AVRO draait gramofoon- plaatjes, maar niemand hoort welke. Aller aandacht is geconcentreerd op de stilte, die daarachter zit. Dan flauwt de muziek weer af en met een van enthousiasme haast doorslaande stem kondigt de om roeper aan, dat de „Uiver" om 12 u. 15 Amsterdamsche tijd utt Albury is vertrok ken. Hoera, leven Parmentier, leve MollH! Wég is de spanning, die ons uren lang gevangen gehouden heeft. Nu denken wij heelemaal niet meer aan naar bed gaan. Over een uurtje zijn „we" in Melbourne en voor alle zekerheid berekenen we voor de twintigste maal, dat Turner nog minstens 2Vi uur noodig heeft. Even later vernamen wij dat hij ver moedelijk een noodlanding heeft moeten maken. Jammer, dat gunnen wij hem niet. En stilletjes denken wij erbij: wij hebben het trouwens niet meer noodig ook! We kunnen nu op eigen kracht wel winnen. Inplaats van de groene „Cornet" klapwiekt thans onze „Uiver" met krachtige slagen door de lucht. Nog een luttele honderd kilometers.... En dan, om 1 u. 12 Am sterdamsche tijd, zet Parmentier zijn Dou- glas op Australischen bodem en draalt de j gaskraan dicht. Een goed half uur later vernemen wij die kostelijke tijding uit den luidspreker. Wij staan op, drukken elkaar de hand, lachen, spreken allemaal tegeiyk, voelen een prop In onze keel. Die „Uiver" ook en die Parmentier en die Moll! Beste kerels, kranige kerels, reuze-kerels! De KLM-marsoh klinkt, gevolgd door het WilhelmusBhjf nou maar eens zitten! Het is toch goed Hollander te zyn. Wie denkt er nu aan een vochtig klimaat of aan hooge belastingen? Alles nemen wij op den koop toe; in ons hart is nu alleen trots op ons kleine landje en op de kranige kerels als dit vier tal, dat daar ginds nu doodvermoeid, maar in-gelukkig felicitaties van allen kant in ontvangst heeft te nemen. De Nederlandsche consul deelt mede, dat H. M. hen alle vier benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. En even krygen die onversohrokken lucht- vaarders het ook te kwaad! Ze denken aan ons kleine landje op 20.000 K.M. afstand en voelen zich boven alles Hollander! Net als wy, die zich geen grootere offers heb ben getroost dan eenige uren nachtrust by een lekker-warme kachel. Maar wy hebben ook zoo volkomen met hen meege leefd, dat het Is alsof wij den geheelen enerveerenden tocht hebben meegemaakt. En de minder fortuiniyke stadgenoot, die geen radio heeft evenmin als gastvrij e boven- of benedenburen-met-radio, ziet zyn urenlang staan voor het verlichte win kelraam in den killen herfstnacht over vloedig beloond. Hij voelt niets van de koude, want in zyn hart Is het warm. Zyn buurman in het dagehjksch leven een verwoed politiek tegenstander slaat hem vriendschappelyk op den schouder en samen wandelen zy als de beste vrienden naar huis. druk babbelend over die dek- selsohe Hollanders, die het 'm toch maar fyn gelapt hebben. By de firma Vroom en Dreesmann in samenwerking waarmede wy een bulletin- dienst organiseerden stonden den ge heelen voor-nacht menschen de lang ver wachte tyding af te wachten. De vreugde over de behouden aankomst laat zich niet beschrijven. De geheele Breestraat was één jubel en de enkeling, die vroeg onder de wol was gekropen, zal zich hebben afge vraagd wat zich omstreeks halftwee op de Breestraat heeft afgespeeld. Vele ingezetenen gaven hedenmorgen uiting aan hun vreugde door de vlag uit te steken. wy zagen zelfs iemand, die in pyama zyn vlag aan de mast stond te binden. Maar getuigen deze warme belangstel ling en dit hartelyk medeleven ten slotte niet van een sterk ontwikkeld nationali teitsgevoel in de beste beteekenis van het woord? LEIDSCHE KUNSTKRING Dit MET PENSIOEN. Agent W. Bloos. Na een diensttijd van byna 30 jaar zal de heer W. Bloos, agent van politie hier ter stede, met 1 Nov. a.s. den politie-" dienst met pensioen verlaten- 0 JUBILEUM J. TEGELAAR. Bij de Stedelijke Lichtfabrieken. Heden herdenkt J. Tegelaar, gasstoker aan de Stedelijke Lichtfabrieken, zyn 25- jarige dienstvervulling aan de bedryven, welk feit niet onopgemerkt voorbij is tegaan, dank zy 't initiatief daartoe door ilin collega's genomen. Na eerst ten kantore der fabrieken te bjn ontvangen en aldaar in tegenwoor digheid van zijn chef door den waarn. Di recteur te zyn gecomplimenteerd, werd den jubilaris verzocht zich met zyn fa milie te begeven naar het eenigszlns leesteUjk opgemaakte schaftlokaal van de koolgasfabriek, waar hy door zyn ka meraden werd ontvangen. Daar werd hem met een hartelyke toespraak van één hunner een geschenk overhandigd, als blijvende herinnering aan dezen gedenk dag en aan den prettigen omgang, die er altijd tusschen den jubilaris en zijn mede arbeiders heeft bestaan. Alle aanwezigen maakten gaarne ge bruik van de gelegenheid om de familie Tegelaar met dit jubileum nog persoonlijk geluk te wenschen, waarna de jubilaris weer naar huis terugkeerde om het ver dere van den dag in huiseiyken kring door te brengen. ——o ADRESSEN AAN DEN RAAD. Aan den raad dezer gemeente zyn onderstaande adressen verzonden Geven te kennen L. de Bolster en J. v. fitrien, resp. voorzitter en secretaris van het plaatselijk Arbeids-Secretariaat te Lei den, domiclliekiezende Haven 18b; dat zy uwen Raad verzoeken te willen besluiten, dat in overleg met de regeering maatregelen worden genomen, waardoor de verlaging van de steunnormen, die Juli 1934 is ingevoerd, wordt ingetrokken; dat tij verder bij uwen Raad er op aandringen, tegelijkertijd te bewerkstelligen, dat zoo danige verbeteringen in de steunregeling worden aangebracht, opdat de gezinnen van de gesteunden i«-hun onderhoud kun nen voorzien; dat zy tenslotte de medewerking van uwen Raad inroepen, opdat maatregelen worden getroffen, die er toe zullen leiden, dat ook de jeugdige werkloozen worden Eesteund. Geven te kennen L. de Bolster en J. v. otrten, resp. voorzitter en secretaris van bet plaatselyk Arbeids-Secretariaat te Leiden, domiciliekiezende Haven 18b; dat met het oog op de snelle loondaling m de laatste jaren, zoomede door verla- E'ng van de steun en de vermindering van ae koopkracht der arbeiders in het alge meen, de huren der arbeiderswoningen 'oei te hoog zyn; dat zij uwen Raad verzoeken te willen oevorderen, dat de woninghuren van hul- die door de gemeente worden geëx ploiteerd ten minste met f. 1 per week worden verlaagd. Adressanten meenen in het byzonder op verlaging van de huren van gemeente- woningen te moeten aandringen om door «et voorbeeld ln deze van de gemeente eveneens verlaging der huren van wonin- «en die door particulieren worden ge ëxploiteerd, te bevorderen. -1- 0 DE SNELLIUSEXPEDITIE. Voordracht van dr Kuenen. Voor de philosophische faculteit hield dr. Kuenen. vroeger hoofdassistent aan 't Geologisch Museum, thans lector te Gro ningen, gisterenavond een lezing over de Snelliusexpeditie, die in de jaren 1929-1930 in het oostelijk gedeelte der Indische Ar chipel oceanographlsche onderzoekingen verrichtte. Spr. hield allereerst een korte inleiding over het gebied, waarop de oceanograaf zich beweegt en besprak daarby het con tact met verwante wetenschappen, zooals geologie, biologie, meteorologie enz. In 1914 zou een Duitsche expeditie in de Indische wateren oceanographische onderzoekingen gaan verrichten, deze expeditie kon echter wegens den oorlog niet doorgaan. Toen kwam in ons land de gedachte op, om naar dit oecanographisch zoo belangryke overgangsgebied zelf een expeditie uit te rusten. Door de medewerking van de Indi sche marine kon toen het nieuw te bou wen opnemingsvaartuig voor de expeditie worden ingericht. Aan de hand van een aantal uitstekende lantaarnplaatjes verklaard spr, vervolgens het gebruik en de werking van de verschil lende instrumenten: loodingsbuizen, om bodemmonsters te nemen, waterscheppers, om monsters van het zeewater te verkrij- gen voor chemisch onderzoek, evenals voor onderzoek op zuurstof- en chloorgehalte de speciale thermometers en de verschil lende netten om biologisch materiaal te verzamelen. Na de pauze werd de film vertoond, die door de leden der expeditie zelf werd ver vaardigd. De "ilm begint bij den bouw ln den strengen winter van 1929, die voor Leiden zulke tragische gevolgen heeft ge had. Ook de proefvaart en de reis naar Indië laat de film zien van den eigenlyken tocht geeft de film een prachtig verslag: het leven aan boord, het wetenschappe- lyke werk. en niet te vergeten de Indische natuur, alles is vastgelegd Een hartelyk applaus van de talrijke aanwezigen beloonde spr- voor zyn woor den en beelden. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de dames M. S. E. Nieu- wenhuis (Leiden) en J. C. Brandt (Dor drecht), en de heeren J. H. Lobstein (Goor) W F. Vorrink (Den Haag), L de Groot (Middelburg), P. L- Wery (Den Haag), en H. Pos (Leiden); propaedeutisch examen theologie de heeren J. J. Giezen (Hille- gersberg) en P. de Bruyn (Leiderdorp) doctoraal examen rechten de heer E Ha- kim (Oegstgeest). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames E. H. Moniyn en J. H. van Meer kerk en de heer Kwee Hwat Djien, allen alhier. o BOND VAN TAXI-ONDERNEMERS. Evenals in meerdere plaatsen is hier ter stede een afdeeling opgericht van den Nederlandschen Bond van Luxe Verhuur en Taxi Ondernemers gevestigd te Rot terdam Het kringbestuur is samengesteld uit de heeren N. Kwestroo, Hoogewoerd 131; A. P. Sleutel, Hoogewoerd 160 en G. Werkhoven, Pelikaanstraat 1315. Als Kringsecretaris fungeert de heer N. Kwestroo. Het doel van den Bond is betere toestan den te krijgen ln het luxe-verhuur en taxi-autobedryf door middel van een aan eengesloten vakorganisatie. Voor de betrokken gemeenteiyke auto riteiten zal steun en medewerking ge vraagd worden tot het verkrygen van deze verbeteringen. „VOOR ALLEN". SOLIST WILLEM ANDRIESSEN. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" beleeft dit seizoen haar tweede lustrum. Een woord van welgemeende erkentelijk heid komt dezen toe voor de wyze, waarop hy gedurende 9 jaar de waarde van het Leidsch muziekleven hielp verhoogen. Met talrijke kunstenaars van wereldreputatie bracht hy ons in kennis. Het was goed gezien, dit jaar de con certenreeks te openen met een Neder landschen pianist en wel Willem Andries- sen; hy toch is een landgenoot, die zich met vele der besten uit het buitenland kan meten. En tegenwoordig is 't vóór alles zaak, ook de nationale uitvoerende kunstenaars aan 't woord te laten. An- driessen is op ons podium veel en telkens gaarne gehoord. Ook nu weer kon men zyn spel in grooten dank aanvaarden. Toch werden wy in één opzicht teleurge steld. Men kent onze onverbloemde eer bied voor de klassieke meesters en die der romantiek, die zyn programma vul den. Wy hebben hun scheppingen lief, verlustigen ons in haar ongeëvenaarde rijkdommen. Maar wordt het speciaal voor onze stad niet tyd, dat men hier méér dan tot nu toe moderner uitingen brengt, of die van 't heden? Werkelyk: daarmee worden wij niet verwend. De weinige ma len, dat zy in onze zalen klinken, blijkt er toch levendige interesse voor te be staan!! Zóó zou Andrlessen's recital ons qua keuze, méér bevredigd hebben, indien men met dit verlangen rekening had gehou den. Zelfs ware 't niet vreemd geweest, indien een plaatsje was ingeruimd voor een Hollandsch componist. Want men wil op de hoogte blyven van de ontwikkeling der toonkunst, ook van onze eigen toon kunst. Een steeds meer volmaakte repro ductie der werken van bekende meesters heeft natuuriyk uitnemende cultureele beteekenis, doch het heden eischt even eens zyn rechten De uitvoerende kunstenaars hebben ook een historische zending tegenover de nieuwe composities te vervullen. Overigens had Andrlessen zyn program met zorg samengesteld, al werden wy met variatie's wel wat overbelast. Daar waren als opening de negen variaties over een menuet van Duport, gecomponeerd 9 April 1789 van Mozart (K.V. 573). Het is niet onvermakelijk hier even op 't incident te wyzen, dat tusschen Mozart en Duport, den voortreffeiyken cellist en dirigent der kamermuziekkapel van Friedrich Wilhelm II, plaats vond. Duport eischte n.l. van Mozart, dat hy Fransch met hem zou praten. Doch Mozart antwoordde: „Iemand die Jarenlang Duitsch brood eet, moet ook maar Duitsch spreken" Dit heeft Duport hem nooit vergeven, ofschoon Mozart nog wel zoo vriendelyk was, deze variatie's op Duport's bekoorlyk menuet te schryven Variatie's op een bekend thema waren in Mozart's tyd de geliefde vorm van improvisatie: Zij werden gretig gespeeld en beluisterd, zyn dan o:k en nog steeds aantrek- keiyk en onderhoudend. Vooral wanneer zy zoo gracieus, klaar en helder van aanslag, juist van inzicht en rijk van schakeeringsvermogen voorge dragen worden, als Andriessen dit deed. Geheel anders geaard de Brahmsvariaties op een thema van Paganini, die deze ook schreef op thema's van Schumann en Handel Dankbaar uit een oogpunt van virtuositeit, een opeenstapeling van tech nische moeilykheden, die Andriessen „spelend" overwon, in een monumentale magistrale vertolking. Als een onvergete- iyke herschepping willen wy herdenken de zelden gehoorde Sonate in Bes van Schubert, waarvan Andriessen zelf in de programmatoelichting schrijft: naast de Wandererfantasle zijn belangrijkste kla vierwerk Melodieuse schoonheid, onschul dige vreugde-uitingen naaast diepgevoelde, smartelyke overpeinzngen, een zich ver droomen in de romantiek van het wondere BINNENLAND. De Uiver tweede in de LondenMel bourne-race: de Boeing Transport derde. (3e en le Blad.) De leden van de Uiver-bemanning be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (3e Blad.) Brandstoffentoeslag aan ondersteunden (Binnenland, 3e Blad.) In December weer volledige Dieseltrac- tie. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De voorbereidende vlootbesprekingen begonnen. (Buitenland, 2e Blad.) Vervalsching der Kiezerslijsten in het Saargebied. (Tel., le Blad.) Geslaagde stratosfeervlucht van prof. Jean Piccard en echtgenoote. (3e Blad en Tel. le Blad). LEDEN DER BEMANNING GERIDDERD. DE MINISTER-PRESIDENT ZAL HEN HEDENAVOND PER RADIO TOESPREKEN. Na een noodlanding op de renbaan te Albury, waardoor 8 uur en 48 minuten tijd verspeeld werd, is de Uiver hedennacht te 1.12 uur als tweede te Melbourne aange komen. De leden der bemanning zijn be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. In Indië wordt reeds een huldiging voor bereid. Op 12 November keert de Uiver uit Indië naar Nederland terug. Doordat het toestel in Albury moest starten zonder passagiers en post is de kans op den eer sten prijs in den handicap-wedstrijd gering Hedenavond na 8 uur zal dr. H. Colijn over de beide zenders een radio-telefonische toespraak houden tot de bemanning van den Uiver in Melbourne. Zoo mogelijk zal het antwoord van de bemanning eveneens worden uitgezonden. Ook zullen de vrouwen van de vier leden der bemanning voor de VARA-microfoon worden geinterviewdterwijl overigens het geheele programma van dezen avond aan. de prestatie van den Uiver zal zijn gewijd. Derde in de race is geworden de Boeing Transport met ruim 2'/i uur achterstand- landschap rond Weenen, dat men kennen moet, om er de juiste sfeer van te kunnen aanvoelen. Sterke reminlcenties aan zyn liederen vol poëzie: ge hoort het beekje ruischen, ge ziet de lindeboomen van Grinzing voor u, ge ademt de bedwel mende geuren weer in, en de muzikanten in de „Heuriger" zorgen ln het Scherzo voor een pittig, opwekkend intermezzo: Dan zet Schubert zyn weg al fluitend voort door het heerlyke Wienerwald met zyn landelijke dorpjesHier spreekt de Oostenryksche ziel. deze muziek is de jeugd, nog niet teleurgesteld idea lisme, ongedwongen optimisme straalt er door heen, naïf-kinderiyk soms, dan weer van een onuitsprekelyken weemoed de inzet van het teedere moderato zonder echter de felle striemen van den harden strijd om het bestaan. Menschen als Schubert moéten wel vroeg sterven. De goddelyke vonk werd tot een vlam, die hem te snel verteerde Andriessen reproduceerde deze Sonate met een bezielde overgave, een algeheel aanvoelen van den waren, verwarmenden, innigen Schubertgeest. Chopin was vertegenwoordigd met zyn Berceuse. Mazurka (op. 59) No. II, Valse op. 64 No. II en Scherzo op. 59: verheven weergegeven in een hooggestemd dichter schap, dan weer krachtig en forsch in de rythmische stuwingen, klankryk in de harmonische accoordopvolgingen. Speciaal opvallend het weloverwogen afgestemd pedaalgebruik. Het enthousiaste gehoor noopte onzen superieuren landgenoot van steeds nobele allure tot het geven van twee toegiften: de 12e, zg. „Revolutions" etude van Cho pin, waarin hy zyn allesbeheerschende techniek weer kon ontplooien, zonder flon kerend effectbejag en Debussy's fynzinnlg gespeeld „Jardins sous la plule". Het op getogen publiek trachtte hem nog tot een derde toegift over te halen, maar aan alles komt een eind. Niet alzoo voor den recensent, die zyn arbeid temidden van de spanning der „Uiver"-huiveringen kon aanvangen Van de vredige romantiek eener voorbye eeuw was men met een schok weer in de meesleepende realiteit van het hedendaagsche leven overgegaan...

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1