De vlucht van de „Uiver" Scott wint de Melbourne-race NOODLANDING VAN DE UIVER 75ste Jaargang DINSDAG 23 OCTOBER 1934 No. 22880 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Uiver toch nog kans op de tweede plaats STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchsque en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per weelc Bulten Leiden, waar agpnten gevestigd per week Franco per post f-.-2.35 -portokosten. 1.0.18j .0-1» De kranige bemanning van de Uiver; van links naar rechts: Prins, Mol, Parmentier en Van Bruggen. De Londen-Melbourne-snelheidswedstrijd ls gewonnen door de roode Comet, van de Engelschen Scott en Campbell Black, die vanmorgen om 5.34 uur te Melbourne zijn i aangekomen. Zij legden den geheelen tocht af in 70 uur en 58 minuten. Tweede wordt hoogstwaarschijnlijk de I Uiver, die hedenmiddag reeds Melbourne naderde. Als er zich geen ongelukken voordoen zal de Boeing Transport, van Roscoe Tur ner, derde worden. Dit toestel zal vermoe delijk echter niet vóór hedenavond de finish bereiken. DS. WDERSINGA NEEMT BEROEP AAN. Es. H. A. Wiersinga van Vllsslngen heeft het beroep bij de Geref. Kerk alhier aan genomen. o HET VOLKSHUIS BESTAAT 35 JAAR. In intiemen kring herdacht. Met een intiemen feestavond ls gister avond in de groote zaal van het gebouw het 35-jarig bestaan van het Volkshuis aan den Apothekersdijk herdacht. Alle trouwe bezoeksters en bezoekers van het Volkshuis, niet alleen de jongeren, maar ook de ouderen gaven door hun aan wezigheid blijk met het Huis mede te leven. Prof. mr. J. C. van Oven opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomst woord en wees er op, dat in tegenstelling roet het 30-jarig bestaan dit lustrum slechts eenvoudig herdacht wordt, Immers ro de laatste 5 jaar is het beeld der we reld zoodanig gewijzigd, dat het welhaast schijnt alsof de idealen; ruimheid van gevoelens, verdraagzaamheid, menschelijk- beid. sociaal plichtsgevoel, eerbied voor de meening van anderen en neutraliteit in den ruimsten zin des woords, waarvoor het Volkshuis werd opgericht, niet meer be staan kunnen. Daarom past thans slechts een herdenking van het 7de lustrum. De komende 5 jaren zullen groote moeilijkhe den met zich brengen, evenals de afge- loopen 30 jaren moeilijkheden bevatten; het zal de leiding en de helpsters en hei- Pers echter meer moeite kosten deze te "verwinnen. Vervolgens deelde spr. mede. dat de fraai gerestaureerde zaal thans uitgevoerd in matzilver en crèmekleurige betimmering een geschenk is, terwijl bovendien een woonark ls ontvangen. Aan de ark ontbreekt echter nog de doode have; het bestuur vertrouwt op den offer- vaardigen geest der leden van het Volks- hdlsgezin. Hartelijk dank zegde spr. de schenkers van beide feestgaven en met voldoening berichtte hij, dat telegrafisch Selukwensch was ontvangen van de t.n directrice mej. Knappert: van de rol°?ze schriftelijke felicitaties memo- hagen ^r°£' Van °ven een uil: K°Pen" Odder hartelijke bewoordingen werd ver- wifeds de leidsters en de vrouwen der «Magavondclubs het bestuur een t-hee- j, ~f roet toebehooren ten gebruike in "k aangeboden; terwijl de leiding te vens verblijd werd met een spaarpot in den vorm van de ark, waarin allen met blijdschap aan het einde van den avond hun bijdrage stortten bij die der initia tiefneemsters. De directrice, mej. Ruth gaf vervolgens na allen hartelijk dank te hebben gebracht voor de geschenken en bloemstukken, een korte inleiding tot het door mevr. Kaars- Albarda gemaakte leekenspel. Daar de schrijfster een der oudste medewerksters aan het Volkshuis ls, was het haar moge lijk alle idealen van het Huis in het spel tot uiting te brengen; en wel dat de vast heid van het leven in den mensch zelve gezocht moet worden, doch pas gevonden kan worden als het eeuwige, dat den mensch kracht en gevoel voor schoonheid geeft, bij zichzelf tot uiting komt, waarna het uitgedragen moet worden onder andere menschen. In groote groepen teekendehet leekenspel den oppervlakkigen mensch, den verstarrenden en verkillenden invloed van het geld, de hebzucht, de angst zich zelf te zijn, het eervolle van allen arbeid, de last der werkloosheid en de toegespitste voortschrijding der techniek, welke zonder evenwicht met het gevoel leiden moet tot een geweldige spanning, waarvan oorlog wederom het gevolg kan zijn. De neutrali teit, welke tusschen de groote groepen van machthebbers staat, is, wanneer zij zich zelve niet durft te zijn, een smartelijke figuur. Het spel eindigt met een groote groep, waarin tot uiting komt, dat het voornaamste voor den mensch niet moet zijn het uiterlijke, doch het innerlijke. Door bezoekers van het Volkshuis werd het spel met groote toewijding gespeeld en met groote aandacht, volgde de stamp volle zaal de ontwikkeling der geschiede nis. TE ALBURY OP 230 K.M. VAN MELBOURNE. Uit Melbourne wordt gemeld dat de Uiver de richting ls kwijtgeraakt en te 3.27 uur Amsterdamsche Tijd een goed ge slaagde noodlanding heeft gemaakt te Albury (op 230 K.M. van Melbourne) om benzine in te laden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIHIllllllllllllllllllllf DE LEIDSCHE BURGERWACHT. VEREENICING TOT BEVORDERING VAN DEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN Aan het 42ste jaarverslag is het vol gende ontleend: Twee nieuwe plannen zijn bij het Ge meentebestuur ingediend, één voor het stichten van pl.m. 70 woningen cp een terrein nabij den Haagweg en één op het terrein tusschen de Lange B-.uwelouwen- steeg en de Lange Paradijssteeg, doch de goedkeuring daarvan van het Gemeente bestuur is nog niet ontvangen. De huurachterstand is niet belangrijk toegenomen. Er is een nadeelig exploitatie-saldo van f. 9540,53'/!. Inzet van het winterseizoen. Gisteravond had in de schietzaal van de Morschpoort-kazerne de eerste bijeen komst plaats voor de leden van de Leid- sche Burgerwacht, bij welke gelegenheid commandant van Mens het openingswoord sprak ter inleiding van het winter-schiet- seizoen. Spr. begint met er op te wijzen dat in de eerste plaats een woord van dank gebracht moet worden aan de leden voor de trouwe opkomst bij de afgeloopen schietoefeningen met scherp te Katwijk. Het doet hem genoegen hier weer velen aan te treffen, waaruit hij concludeert dat de Burgerwacht zich in veler sympathie mag verheugen en vertrouwt dat velen van de gelegenheid, om zich in het buksschie- ten te oefenen, gebruik zullen maken. Mede kunnen de leden zich wederom opgeven voor het beoefenen der gymnastiek en de schermsport, alsmede voor den cursus welke gehouden wordt tot bijbrenging van meerdere kennis van de behandeling van het geweer. Een verdere aansporing acht spreker overbodig want hij is overtuigd van den goeden wil. Nadat de commandant had gememo reerd het succes, behaald bij den Prov. Schietwedstrijd te 's Gravenhage, reeds eerder in dit blad vermeld, brengt hij een woord van dank aan hen, die daaraan hun krachten hebben verleend. Vervolgens gaat spreker over tot het uitreiken der prijzen van de 1.1. gehouden schietwedstrijden te Katwijk voor leden van de Leidsche Bur gerwacht, waarvan de uitslag luidt als volgt: Kampioen 1934: F. v. d. Velden, die daar door beslag legde voor één jaar op den fraaien zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door den voorz. der Leidsche Bur gerwacht mr. Trapman, benevens een medaille. Afd. A: le prijs J. van Staveren, 2e pr. F. v. d. Velden. Afd. B.: le prijs van Bergen Henegou wen, 2e prijs Haverkorn, 3e prijs Lange- broek. Afd. C.: le prijs C. Kaapaan, 2e prijs F. v. d. Mark. Afd. D.: le prijs v. Vliet, 2e prijs Zeil- stra. Vrije baan (afd. A, B en C): le prijs van Staveren, 2e prijs Van Es, 3e prijs v. d. Velden, 4e prijs Jaspers en 5e prijs Hooyer. Vrije baan (afd. Dlle prijs den Uil. Voor Vaardigheidschieten klasse B slaag den de heeren Zeilstra, Boot, J. van Es, F. v. d. Mark en Silvester. Vaardigheidschieten klasse C.: v. Vliet en den Uil. Bovendien behaalde de heer J. v. Sta veren den titel van Schutterkoning voor den Kring van B. W., waarmede de com mandant hem van harte gelukwenschte en de aanwezigen met applaus hun in stemming betuigden. Na deze uitreiking bracht de comman dant nog een woord van dank aan allen voor alles wat zij in het belang van de Burgerwacht hadden verricht, waarna hij het winterseizoen voor geopend ver klaarde. Eenige heeren spraken nog woorden van dank tot commandant, luitenant Steen- hauer en sergeant Blotkamp, waarna er dra weer de sfeer heerschte, welke wij op de oefen-avonden bij de Leidsche Burger wacht gewoon zijn. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Parapluiefabriek „Pluvius", Kraaier- straat 11a, Leiden. Bovengenoemde han delszaak is omgezet in een naamlooze ven nootschap onder den naam: N.V. Parapluie fabriek „Pluvius" (Ned. Staatscrt.: 17 Sep tember, Bijvoegsel Nr. 1703). Dir.: F. J. Spiekermann 's-Gravenhage. Comm.: R. Spiekermann—Schlemmer, 's-Gravenhage. Maatsch. kap.: f. 10.000.—waarvan ge plaatst en gestort: f. 5.000. N.V. Handelsmij. H. van den Ouweelen in oprichting. Prinsessekade 3 en 4, Leiden. Haarden, sanitair, verlichting en huish. art. Bovengenoemde handelszaak is als filiaal ondergebracht bij de handelszaak Harry van den Ouweelen. H. van den Ouweelen, Oude Vest 187, Lei den. Koper- en blikslagerij, machine-her stelplaats; autogene metaalbewerking: handel in haarden en sanitair. Wijziging handelsnrr.m in: Harrv van den Ouweelen. Vestiging filiaal: Leiden, Prinsessekade 3 en 4. DE TRAM OP DE HOOGEWOERD. Adres aan B. en W. Door de bewoners der Hoogewoerd is aan B. en W. van Leiden het volgende adres gezonden, inzake het tramverkeer op de Hoogewoerd. Geven eerbiedig te kennen, ondergetee- kenden, allen bewoners van den Hooge woerd te Leiden: dat hun ter oore is gekomen, dat door het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de Noord-Zuid Holland- sche Tramweg Maatschappij de vergun ning is verleend de Hoogewoerd te Leiden als interlocale weg voor haar dienst in gebruik te nemen: dat ondergeteekenden met groote ver wondering hebben kennis genomen van dit besluit; dat toch ondergeteekenden meenen, dat reeds gedurende jaren het tramverkeer op de Hoogewoerd herhaalde malen een on derwerp van bespreking heeft uitgemaakt, en dat reeds lang vaststaat, dat het ten zeerste wenschelijk zoude zijn, dat het tramverkeer van de Hoogewoerd liefst ge heel verdween; dat met de, hopelijk spoedige uitvoe ring van de demping van het Levendaal, het perspectief was geopend, dat, zoo al de tram niet geheel van de Hoogewoerd zou verdwijnen, een éénrichting verkeer althans eenige verlichting zou brengen; dat de consequentie van het besluit van Gedeputeerde Staten deze is, dat de moge lijkheid is geopend, dat de N.Z.H TJM. met tramtreinen van drie en meer wagens over de Hoogewoerd zou mogen rijden; dat ondergeteekenden zich ontslagen achten van den plicht om nog nader uit een te zetten, welke gevaren hieraan ver bonden zijn; dat ondergeteekenden evenmin behoe ven te wijzen op de zeer nadeelige gevol gen, die het tramverkeer thans reeds, en bij verzwaring van het tramverkeer in grootere mate, voor de bedrijven en den winkelstand medebrengt. Weshalve zij verzoeken, dat het uw Col lege behage al datgene in het werk te stellen, hetwelk noodig is teneinde het voormeld besluit van Gedeputeerde Staten te vernietigen. 't Welk doende enz. Leiden, October 1934. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Scott winnaar van de Melbourne-race. (3e en le Blad). De Tweede Kamer over de begrooting van het P. T. T.-bedrijf. (Binnenland, 3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken. (Binnenland, 3e Blad). Wijziging der suikerwet; een wetsontwerp ingediend. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Diverse ministerieele besprekingen. (Bui tenland, 3e Blad). In Zuid-Slavië is weer een kabinet Uzu- nowitsj gevormd. (Buitenland. 3e Blad). Doumergue wil zijn wijziging van den staatsvorm doorzetten. (Buitenl., 3e Blad en Tel., le Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Geneeskunde de heer R. A. M. Engel- brecht (Den Haag) en doctoraal examen Theologie de heer G. J. Koenderdaal (Utrecht). Foto Bleuzé. Waar is de „Uiver"? Dat is de vraag, welke sedert Zaterdagmorgen op ieders lippen zweeft en die we overal en op elk tijdstip van den dag hooren. De groot industrieel en „de man van de straat", de verpleegden uit het oudeliedengesticht en de jongens van de eerste klasse der lagere schooi, iedereen, rijk of arm, oud of jong leeft intensief mee met die kranige kerels, die daar bezig zijn den goeden Holland- schen naam over de geheele wereld nieu wen glans te verleenen. Onze telefoonlijn ls van den vroegen morgen tot den laten avond geblokkeerd door honderden vragers van allerlei rang en stand. De onderwijzer zegt: „Mijnheer, kunt u me alstublieft de positie van de „Uiver" opgeven, want de jongens in de klas zijn niet te houden!" De zakenman vraagt: „Mijnheer, waar zit de „Uiver"; m'n personeel dénkt niet aan werken!" En zelfs de alleen-wonende, reeds bejaarde dame informeert met een stem, waarin de spanning trilt of het nu heusch uitgesloten is, dat Turner de „Uiver" achterhaalt. En met een gevoel van trots, alsof wij zelf aan het stuurwiel hadden gezeten, worden wij niet moe om twintig-, vijftig-, honderdmaal hetzelfde antwoord te her halen: „De Uiver" is zijn laatste étappe naar Melbourne begonnen!" En als wij anders nijdig zouden wor den op die al maar rinkelende telefoon- bel, dan nemen wij nu met een glimlach telkens weer de telefoon van den haak en verstrekken de gevraagde inlichtingen. Op straat houden de menschen elkaar aan; voor de ramen der firma Vroom en Dreesmann aan de Breestraat, waar wij een bullletin-dienst hebben ingericht, ver dringen zich den geheelen dag honderden menschen. Onze foto laat dat zien. De trambestuurder rijdt zijn trammetje extra langzaam langs de ruiten om ook nog een glimp op te vangen en de passagiers pro- fiteeren dankbaar van de geboden gele genheid en rekken eveneens hun hal zen uit. Overal is warme belangstelling, neen veel meer dan dat: intensief medeleven. Wij turen naar de kaart en naar de let ters op het papier en vragen ons en an deren telkens weer: „Zouden ze 't halen?" En als ze 't dan halen, dan wordt het plotseling warm binnen in ons en dan zijn wij allemaal dolblij Hollander te zijn net als die kranige kerels, die in drie dagen hun, neen, onze „Uiver" naar 't andere einde van de wereld vlogen. Dat is het groote wonder, dat Parmen tier en Moil .hebben gewrocht!!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1