NATIONALE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 22 October 1934 RECLAME. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Maximum verzorging LAATSTE BERICHTEN SEMINARIUM DER REMONSTRANTEN. De ».s. herdenking van het 300-jarig bestaan. Omtrent de herdenking van het S00- Jarlg bestaan van dit seminarium alhier op 29 October a.s. kunnen wij nog mede- deelen, dat na de rede van Prof Heering (om 2 uur in de academische Aula' om half vier de plechtigheid der onthulling van Arminius' gedenksteen in de Pieters kerk zal plaats vinden, waar zullen spre ken. behalve Dr Haentjens. die de gods dienstige samenkomst zal openen en slui ten. jhr ir G. de Graeff ais voorzitter der Rem. Broederschap en de heer J P Mul der als voorzitter der Gemeente-commis sie der Ned Herv Kerk. Om half vijf zal in de Lakenhal de historische tentoon stelling door ds. G. J. Sirks worden ge opend. waarna dr H. C Diferce uitleg zal geven, terwijl tenslotte Prof dr L. J. van Holk ln de bovenzaal, waar het Interieur van het oude Remonstrantsche kerkje van Blelswljk bewaard staat, het offlcleele ge deelte der herdenking zal sluiten HET ll'/i JARIG BESTAAN VAN DE EERSTE LEIDSCHE KLUCHT EN REVUE-GEZELSCHAP. Een ia alle opzichten geslaagde feestviering. Mochten wü verleden jaar melding ma ken van het {eest. dat bovengenoemd ge zelschap 20 October 1934 13'zj jaar bestaan zou en zulks op luisterrijke wijze gevierd zou worden, welnu deze tijd ls aangebro ken en zoo had deze feestviering Zater dagavond plaats in de groote zaal van „Zomerlust". Jammer dat deze door de overgroote belangstelling veel te klein was. Het waj destijds de heer L. Rombout, die het initiatief nam tot de oprichting van een feescommissie, waarvan hij tot voor zitter benoemd werd. Dat deze commissie hard heeft gewerkt, is Zaterdagavond ge bleken. Voor de wijze waarop zij dit ge daan heeft, komt haar grooten dank en lof toe evenals allen donateurse donatrices, -leden. enz. wier geen offer te groot was om dit feest te doen slagen De zaal was voor deze gelegenheid fees telijk versierd en geheel gevuld. De vroo- lijke muziek van „The Hofenk Band" bracht er direct de goede stemming in. Te ongeveer 8 uur verscheen de heer L. Rombout voor het voetlicht en heette ln een kort openingswoord alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna het doek werd geopend en men het geheele bestuur met het banier op het podium te zien kreeg temidden van bloemen Hierna richtte de heer Rombout het woord tot den voorziter der Jubileerende vereeniglng. den heer J. G v Heuzen en bood hem een zilveren lauwerkrans aan met het verzoek deze aan het banier te willen bevestigen wat onder applaus ge beurde. De heer Heuzen huldigde vervol gens de drie oudste bestuursleden n.l. den eenige overgebleven oprichter, den heer Groenendijk die al die jaren spelend lid en penningmeester is geweest en overhan digde hem een bloemenkrans. Vervolgens bood hü den heeren Ernst en Holwerda eveneens een blijvend souvenir aan. Daar na volgde een declamatie van den heer NaTd Boer regisseur der vereeniging. wien een album werd overhandigd. Voorts werden nog gehuldigd de oudste spelende damesleden n.l. de dames Hol werda, Ernst, Jansen en Keereweer. de oudste donatrice mej. Carton en de oudste donateurs de heeren Schroef en Berkhout. Hierna overhandigde de heer Rombout alle bestuursleden namens de feestcommis sie een cadeau en de heeren Groenendijk Ernst en Holwerda een insigne aan lint bevestigd. Gelukwenschen werden verder nog aan geboden door de Accordeonver. D.V.V die een lauwerkrans aan bood, de tooneelver. ..T.I.G.". Het Nieuwe Tooneel" en de voet balver. .-AZL die alle een bloemenmand aanboden. De beer P. v. d. Pijl bood een plaquette aan. Na de pauze volgde de opvoering van de revue „Is dat droomen" van de hand van den heer N. Rosier, welke revue vele goede momenten bevatte en waaraan veel zorg was besteed. Het langdurig en gul gegeven applaus was dan ook wel verdiend. Al vorens de avond te besluiten volgde nog de huldiging van de heeren Nard- Boei, Rosier. P. v. d. Pijl en ElkeTbout die ook een cadeau ont vingen. terwijl den spelenden een foto werd overhandigd. Een bal onder leiding van mej. Jeanne de Wekker bracht het einde van een wel geslaagden avond, waaraan feestcommissie vereeniging en bezoekers met genoegen kunnen terugdenken. RIJKSMUSEUM VOOR NATUURLIJKE HISTORIE. De heer R van Lunzen te Beverwijk -heeft dtzei dagen aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier een zeld zame gors Emberiza luteola Sparrm.l af gestaan. Het betreft hier een bijzondere aanwinst voor de ornithologische afdee- ling van het museum, want men meende tot dusverre, dat deze vogel niet in ons land voorkwam. Tevens is 't nu mogelijk geworden deze vogelsoort op te nemen in het standaardwerk van wijlen prof. dr. E D van Oort „Ornithologica Neerlan dica". De heer van Lunzen heeft den vogel dezen zomer gevangen in de omstreken van Egmond. Eenigen tijd geleden had de heer van Lunzen ook het genoegen ln Kennemer- land een anderen zeldzamen vogel waar te nemen. Het betrof toen een Scharrelaar welke vogelsoort in ons land zeer weinig voorkomt. Na 1908 zijn voorzoover men weet. slechts drie exemplaren ln ons land waargenomen en dan steeds in de Ooste lijke provincies. Bij beschikking van den m'r..*. ;r van onderwijs, kunsten en wetenrrhafp is dr J B Tielroc;', te Zwolle, tot wsd-r-pze;;- ging toegelr.ten ais privaat-do -er.t ih de faculteit de letteren en wijsbegeert-, aan de rijksuniversiteit schier, om onderwt- j geven in de moderne Fransche letter kunde. VAKOPLEIDING. Een Leidsche vfdeeiing opgericht Zaterdagavond had ln „Den Burcht" de oprichtingsvergadering plaats van de afd. .Leiden" van de vereeniging tot Bevor dering van de ..Vakopleiding" voor Hand werkslieden ln Nederland In zijn openingswoord dankt de voorzit ter van de Commissie van voorbereiding, de heer Ir. F C. Rauwenhof, voor de goede opkomst. Hij ziet hierin een bewijs, dat ln Lelden de vakopleiding veler belang stelling heeft. Hy dankt het hoofdbesiuur Toor zyn aanwezigheid en bovenal den heer mr. H. Smeenge. die op zijn hoogen leeftijd nog blijk geeft van zulk een Jon gen geest. Hierop geeft hij het woord aan den heer Smeenge. Deze zegt. dat hij zich reeds vele jaren aangetrokken voelt tot de vakopleiding voor jongens en meisjes, omdat hij er van overtuigd is hiermede de menschheld te dienen. In Drente, waar het door de minder dichte bevolking onmogelijk was om veel scholen te bouwen, heeft men de vak opleiding ter hand genomen door middel van het leerlingstelsel, dit ls de opleiding van den jongen direct bij den patroon. Hieraan heeft hij zijn hart verpand. Gaarne zal hij echter het woord geven aan den vice-voorzitter, die het doel en streven van de Vereeniging Vakopleiding uiteen zal zetten. De heer Tabak houdt hierop een gloed volle rede, waarin hij constateert, dat men zou kunnen denken, dat een vereeniging voor vakopleiding nu eigenlijk overbodig ls geworden. Er ls een vakopleiding ook hier in Leiden en als de Jonge mensch opgeleid is. is het resultaat, dat hij of zij het geleerde door de tegenwoordige on gunstige omstandigheden niet ln praktijk kan brengen. Wat echter geleerd is, vormt een breede basis, waarop voortgebouwd kan worden. Een voorname factor voor het welzijn van een natie ls, dat zij beschikt over men- schen. die berekend zijn voor hun taak. Daarom kunnen wij nu niet zeggen: het ls met de vakopleiding wel goed Het ls geen tijd voor zelfgenoegzaamheid, het ls een tijd van strijd en zeer velen, die thans gedwongen zijn buiten den strijd te blijven door werkloosheid, zullen toch strijdvaar dig moeten blijven in hun en ons belang. In verband met de vakopleiding wijst spr. op de specialisatie in de diverse vakken, vooral in de metaalbedrijven. Dat hierover ln deze vereeniging nog wel een en ander gesproken is en zal worden, zal een leder begrijpen. Verschillende punten staan hieromtrent op het werkprogram van de vereeniging en hebben de volle aandacht De vakopleiding dient zich aan te pas sen aan de tegenwoordig te stellen eischen van het bedrijf Spreker wijst ln verband hiermede op de centrale voor de vakopleiding en de uit wisseling van gedachten met vele landen, welke alle zijr. aangesloten bij 't Bureau International de l'Enseignement Technique gevestigd te Parijs. De praktijd zal vooral hier een woord mee hebben te spreken. In den ruimsten ziji van het woord ls de vereeniging Vak opleiding een vereeniging van goed wil lende menschen die trachten door samen werking van praktijk en theorie te komen tot een zoo efficiënt mogelijke vakoplei ding in Nederland, die met anderen tracht onze natie weerbaar te houden en te maken op industrieel en kunstzinnig ge bied. De voorzitter daaikt hierop den heer Ta bak voor zijn met vuur uitgesproken rede. Hij constateert, dat deze ons een Inzicht ln de vereeniging gegeven heeft op een zoo ruim mogelijke basis, dat dus een ver eeniging op deze leest geschoeid, vele mo gelijkheden biedt voor de toekomst. Hij wijst hier de vertegenwoordigers der Pa- troonsvereenigingen op en vraagt hen niet werkloos te blijven toekijken, hoe het met deze Jonge loot van de vereeniging zal gaan. maar de handen ineen te slaan, zoo vrij mogelijk te spreken en hier in Leiden mede te werken aan het breed gestelde doel van de vereeniging. Mr. Smeenge neemt hierna nog een maal het woord, om er op te wijzen, dat nog maar betrekkelijk kort geleden men de vrouw ln het nijverheidsonderwijs heeft betrokken. Deze opleiding zal onge twijfeld tot een moderne besturing van de huishouding leiden, in het belang van de huidige en toekomstige huisgezinnen. Hij brengt hulde aan die vrouwen, die door hun aanwezigheid dezen avond ge toond hebben hun volle belangstelling te hebben voor de vereeniging „Vakoplei ding". Na rondvraag sluit de voorzitter de ver gadering na de aanwezigen opgewekt te hebben om lid te worden van „Vakop leiding". De vereeniging kan zoowel materieel als idieel met voldoening op dezen avond terug zien. Reeds velen gaven zich ter vergadering als lid op van de Vereeniging „Vakoplei ding". terwijl de commissie alsnog pogin gen zal doen om dit aantal uit te breiden. FILMOCHTEND INST. v. ARB. ONTW. „Bali, 't eiland der Goden." Voor den filmochtend van het Inst. v. Arbeiders-Ontwikkeling, gistermorgen in het Trianon-theater georganiseerd, be stond, als gewoonlijk, weer groote belang stelling. Nadat een uitgebreid voorpro gramma was gegeven, waaruit vooral dient te worden genoemd een uitstekende wilm over Java, volgde het hoofdnummer, n.l. een film over Ball. Niettegenstaande er reeds een vrij groot aantal films over het westelijkste eiland der Kleine Soenda- eilanden is uitgekomen, heeft ook dit film werk weer de eigenschap, van begin tot eind te boeien- Naast de buitengewone schoonheid, die de natuur op Bali biedt, vormen de folkloristische eigenschappen der bevolking een dankbaar onderwerp voor de camera. In het eerste deel der film wordt vooral het vlsschersbedrijf van de bevolking in haar eigenaardige vlerk- prauwen in beeld gebracht, waarbij ook de behendigheid der Balineezen opvalt Ook in het houtsnijwerk is de Balinees uitermate bedreven: in het snijden der beelden wordt zijn hand bestuurd door de Gods.i zelf,, zooals de bevolking het uit drukt. De lnlandsche vrouwen houden zich om. onledig met het weven van z.g, prada- 87«x Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per jaar/256.— Hij overleed op 33-|arigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— Ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op- voadingarante van 1200.— per Jaar. In totaal betaald: /774a- I Totale ultkeering: /32.400a— volgens het „NATION A AL-TARIEF" met Opvoedlngsranto doeken, doeken met gouden motieven, waarbij vooral drakenfiguren opgeld doen. Vervolgens richt de camera-man zijn lens op snelstroomende kali's, die de bevolking ook bij de bevloeiing van den bodem groote diensten bewijzen. Wij zien dan de bewer king der rijstvelden, het uitzetten der rijst plantjes en de bewerking der sawah's, welke daaraan voorafgaat. Op krekel- zoowel als op hanengevechten ls de bevolking verzot en in 't bijzonder bij deze laatste plegen de bewoners van het eiland een meer dan gewone belang stelling aan den dag te leggen. Met ge spannen aandacht volgen zij elke bewe ging van de verwoed strijdende partijen. Een geliefd spel van Jong en oud ls het oplaten van vliegers, waarbij de afmetin gen en de vormen der vliegers belangrijk afwijken van de bij ons gebruikelijke. De oogstfeesten, die op Bali worden gehou den, zijn als 't ware, eert symphonie van kleuren en klanken. In optocht, getooid in mooie kleeding en met kunstzinnige hoofd deksels, trekt de bevolking aan ons oog voorbij om vruchten en bloemen te offe ren aan de goden Het daarop volgend Barong-spel stelt een gevecht voor tus- schen vervaarlijk uitziende wezens, een spel, dat nu en dan een opwindend karak ter draagt en door de bevolking, die ln een wijden kring om de acteurs geschaard zit, met veel interesse wordt gevolgd. Het mu zikale gedeelte vormt de weemoedige ga- melanmuziek. In het slotgedeelte der film worden de lljkverbrandingsplechtlgheden weergegeven waarbij in het bijzonder de prachtige to rens opvallen, die daarbij worden meege voerd. De aschresten worden met veel ce remonieel ln zee geworpen, terwijl de pries ters hun gebeden uitspreken voor de ziele- rust der gestorvenen. De talrijke aanwe zigen hebben zonder twijfel volop genoten van deze prachtige film. KLAVERTJE VIER AVOND DER R.K. JEUGDBEWEGING. Gisterenavond werd in de Aula van de R.K. H.B.S. een door de Graal en K. J. C. georganiseerde propaganda-feestavond ge houden. Vele ouders hadden aan den op roep gehoor gegeven en vulden met de Jeugd de zaal tot in alle hoeken. De veel kleurige vlaggen en de wuivende palmen verhoogden de reeds gezellige stemming. Te kwart over achten opende de Zeer Eerw. heer Pastoor A. Smitz dezen avond met een kernachtig woord tot de jeugd en tot de ouders en een woord van lof en dank tot de leiders en leidsters. Het programma werd om beurten ver zorgd door de Jonge wacht, de Graal, Mannelijke en Vrouwelijke Sporj en Ver kenners, waarvan de welpen-demonstratie „de Hertenjacht, de jacht op olifanten in de Rimboe en „het natuurlijk winnen van een Welpenlid" al direct insloeg. De sport- afdeeling jongens bracht verdienstelijk brugturnen Vervolgens werd een Kijkje in den Burchtavond gedemonstreerd, waar mee de Verkenners groot succes oogsten- Vrije oefeningen door de Sport-afdeeling meisjes werden keurig uitgevoerd. Decla matie, zang en dans van Graalleden bracht een stichtend en mooi tooneel, ter wijl uitmuntend werd gezongen. Het num mer Kampvuur van de Verkenners sloeg eveneens zeer in. Onder de diverse kamp spelen viel het nummer ..Brand in een Negerdorp" al bijzonder in den smaak. De avond werd gesloten door den Directeur, den Aalmoezenier Pater Smits, die de jeugd en de ouders aanspoorde hun volle medewerking aan het Roomsche jeugd werk te blijven geven. UITVOERING VAN D. O. S. Falkland's „Nummer Zeventien". Zaterdagavond gaf de Arbeiders-Tooneel- vereenlging „D. O. S." een welgeslaagde voorstelling van het bekende tooneelstuk van Falkland „Nummer Zeventien", vrij bewerkt naar Carl Rossler. Velen zullen den Inhoud van deze klucht, die sinds vele jaren met succes is opgevoerd wel kennen. Het is de geschiedenis van eep nood lottige gelijkenis: een koning en een kruier zijn de hoofdpersonen. Zij leken zóó ontstellend op elkaar, dat er hopelooze verwarringen door ontstaan, totdat de kruier Hopman er tenslotte genoeg van krijgt en officieel op de audiëntie van den koning zijn beklag komt indienen over de onheusche behandeling van de politie, die hem dwingt zijn „apesnuit" te veranderen, hetgeen de koning nogal goedmoedig op neemt, maar waarover de kruier zich ver ontwaardigd betoont. Het eind van het liedje is, dat de koning de standplaats van den kruier gaat innemen, omdat hij wel eens weten wil wat er alzoo onder zijn volk leeft en dat de kruier een merkwaardigen tijd als vorst beleven gaat Het spreekt welhr.ast vanzelf, dat uit. een en ander talrijke humoristische verwikkelingen ont staan. waarom hartelijk gelachen kan wor den. Dat het stuk van een bepaalde ten- denz niet vrij is, behoeft niet nader be toogd. Er is door dit dllettantengezelschap. onder de goede regie van den heer A. C. v. d. Woerd met animo gespeeld. Vooral de rollen van Christiaan XVII, vorst van Dal- matië. van Hazeman den trouwen kamer dienaar en van den kruier Hopman werden uitstekend vertolkt, terwijl er naar een bijzonder aardige gelijkenis van koning en kruier was gestreefd Ook de andere spelers er zijn er in dit stuk heel wat! deden buitengewoon hun best. zoodat deze opvoering als een welverdiend succes kan worden aangeteekend. Muzikale medewerking verleenden „The Dutch Players", die de stemming met ver schillende muzieknummers verhoogden. Na afloop was een groot bal onder leiding van den heer A. N. van Wijk, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. De „LEIHUTENTO". Voor de „Lelhutento" waarvoor de in schrijving morgenavond begint, (zie adver tentie in dit blad) hebben de volgende heeren zich bereid verklaard in het Eere- Comité zitting te willen nemen: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burge meester gemeente Lelden, voorzitter; C. L. van Buuren, gep. Schout bij Nacht; A. Couvée P.J.zn.; F. G. H. Gerlings; A J. Gerrevink, burgemeester van Oegstgeest; T. S. Goslinga, wethouder; J. E. Haitsma Muiier. garnizoenscommandant; J. W. Henny, directeur „Leidsch Dagblad"; A. H. M. J. Homuile. deken; Prof. dr. W. H. Keesom; Prof. mr. R. Kranenburg; O E. E. Kuijntjes, directeur Ambachtschool: W, van der Laan voorzitter 3 October Ver eeniging; Mr. F. Llgtenberg, kantonrech ter; M. van Mens. commandant Leidsche burgerwacht; R J. Meijer commissaris v. politie; B. Moolenburgh. inspecteur dir. belastingen; A. J. B. Poortman, arts; Mr. P. A. Pynacker Hordijk, -dijkgraaf Hoog heemraadschap van Rijnland; Dr J. Rie- mens. pred Ned. Herv. Gem.; Mr. A. J. Romijn, wethouder; J. Splinter Gzn wet- houler; Mr. dr. C. E van Stryen. gemeente- Secretaris; Dr. F. J. Stuurman, geneesheer- directeur gestichten .Endegeest". „Rhijn- geest" en „Voorgeest"; Mr. A. F. L M. Tepe. wethouder; Jac. F Vogel voorzitter hoofdbestuur „Dennenheuvel"; Th. B. J. Wilmer, hoofdredacteur ,De Leidsche Cou rent"; P. C. G. A. Wljkmans. directeur ■gem. dienst van Sociale Zaken. Van particuliere zijde werden reeds aan geboden: bronzen medaille. zilveren medaille en verguld zilveren medaille. MANDOLINECLUB „KREBUSTLIPO". Het 29ste jaarfeest. Zaterdagavond gaf de Mandolineclub „Krebustlipo" haar 29e jaarfeest in de zaal van „Oud-Hortuszicht" aan den Witte Singel. In zijn inleidend woord wees de voorzitter er op, dat in 1935 het 30-jarig bestaan zal gevierd worden o.a. door het houden van een Nationaal Mandoline concours. De plannen daartoe verkeeren reeds in vergevorderd stadium van voor bereiding en hij wekte de aanwezigen op, deze plannen te steunen door toetreding als lid of donateur. Het programma ving aan met een 7-tal nummers voor mandoline-orkest, welke onder de bekwame leiding van den direc teur, den heer L. C. Veerman, verdienstelijk werden uitgevoerd en met dankbaar ap plaus werden beloond. Na de pauze trad de heer Joh. v. Zijp, accordeonist-humorist op, die het verdere deel van den avond met zijn gevarieerd repertoire vulde en die niet het minst deelde in het succes van den avond. Ter afwisseling trad het duo Del Prada v. Tongeren op met Hawayan-muziek. Ook dit deel van het programma valt steeds in den smaak. Na eindiging van het programma bleef men nog eenige uren gezellig bijeen, waar bij de liefhebbers van dansen hun hart konden ophalen. De 15-jarlge J. J. S. reed op den Middelweg met zijn flets tegen een ijze ren hek aan, waardoor hij viel en den rechterbovenarm brak. Gistermiddag heeft de 18-jarige F. A. W. uit Voorschoten bij het voetballen op het U.V.S.-terrein aan den Kanaalweg een bal tegen het onderlijf gekregen, waar door hij vermoedelijk een breuk bekwam en naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Gistermiddag is de 19-jarige mej. G. L. V. op de Boisotkade aangereden door een taxi, waardoor zij haar linkerknie ernstig kneusde. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 15 Oct. 63 63 Dinsdag 16 Oct. 62 62 Woensdag 17 Oct. 65 65 Donderdag 18 Oc 64 64 Vrij-dag 19 Oct. 66 66 Zaterdag 20 Oct. 63 63 BINNENLAND. DOOB EEN AUTO GEGBEPEN. Hedennacht om ongeveer één uur reden drie auto's met zeer gToote snelheid ach ter elkaar over den Rijksweg uit de rich ting Leeuwarden naar Stiens. Onder de gemeente Jelsum moesten zij een viertal wielrijders passeeren. De eerste auto reed om de wielrijders heen, doch de achter hem rijdende auto zag waarschijnlijk de wielrijders niet met het gevolg dat hij een van hen omver reed. Met zware verwon dingen werd het slachtoffer, J. Kerkstra uit Finkum op advies van Dr. Brunner uit Stiens naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Hedenmorgen was zijn toestand naar omstandigheden rede- lijk. De andere wielrijders bleven ongedeerd. De derde auto is doorgereden. De polltlt stelt een onderzoek ln. TEGEN NIEUWE AFSLACHTING Namens het Bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Veeweiders en Mesters is heden het volgende telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken. Volgens persberichten aan de veehou derij Centrale geadviseerd hebben tot een nieuwe afslachting van rundvee. Het Be stuur der Nederlandsche Vereeniging van Veeweiders en Mesters acht een nieuwe afslachting een nationale ramp Reden waarom het Uwe Excellentie verzoekt aan ondergeteekende de motieven mede te deelen, waarop de Veehouderij Centrale haar advies fundeert. Wij achten het een nationaal belang, dat deze duistere en onherkende motieve gepubliceerd worden, opdat ze openlijk bestreden kunnen wor den. Publicatie dezer motieven kan aller minst schaden daar verschillende advi seurs der Veehouderij Centrale reeds maanden speculatief groote kwanta jong vee hebben opgekocht tegen afbraakprij- zen welke schijnbaar na dekking voor aanbieding ter afslachting zullen dienen. Zijn de motieven der afslachting zoo be langrijk dat hieraan het bestaan der vee weiders en mesters welke de rundvleesch- voorziening voor het geheele land ver zorgen, moet worden opgeofferd? Reeds door de vorige afslachting zijn zij hiervan de dupe geworden. Namens het Bestuur, W.g. P. C, A. AMMERLAAN, te Schipluiden, secretaris. HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN, Op 18 October j.I. kwam het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) te Am sterdam in vergadering bijeen ter bespre king van de plannen der Regeering met betrekking tot de classificatie der gemeen ten volgens het Rijksbezoldigingsbesluit. De vergadering sprak er zijn groote ver wondering en teleurstelling over uit, dat de Regeering opnieuw verslechteringen voor het reeds zoo zwaar getroffen rijks personeel (het onderwijzend personeel hierbij inbegrepen) voorstelt. Immers werd bij de onderhandelingen over de verlagin gen in 1933 door de Regeeringsvertegen- woordiging sterk de indruk gevestigd, dat voor de salarispositie van genoemd perso neel door de definitieve verlaging een vas tere toestand was ingetreden en dus be houdens zeer bijzondere omstandigheden geen verdere verslechtering behoefde te worden gevreesd. Deze indruk werd nog weer versterkt doordat in de ontwerp-Rijksbegrooting voor 1935 geen enkel voorstel in de rich ting van verdere inkomstenvermindering voor rijkspersoneel en onderwijzers ls ver- vat. Het comité stelde verder met nadruk vast. dat een herclassificatie als hier be doeld Inhoudt een opnieuw verlagen van het inkomen van een niet gering deel van het corps rijksambtenaren en onderwijzers, en tevens beteekent bij de tegenwoor dige drang der Regeering op de lagere or ganen tot gelijkschakeling der salarissen met het rijkssalarispeil een nieuwe drei ging voor het personeel van provincies, gemeenten, waterschappen, enz. De vergadering besprak hierna uitvoerig de Regeeringsvoorstellen, met het oog op de aanstaande behandeling daarvan in hei- georganiseerd overleg bij het Rijk. BRAND. Te 's-Gravenhage is hedenmiddag te halftwee het uit 3 verdiepingen bestaande lompenpakhuis van C. P. aan de Zinken- steynstr. 127 uitgebrand. De oorzaak >s vermoedelijk een defect aan den schoor steen. De brandschade wordt niet door ver zekering gedekt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2