Onze Lichtweek-prijsvragen. 75sle Jaargang MAANDAG 22 OCTOBER 1934 No. 22879 Zoowel de foto- als de raadwedstrijd een groot succes. STADSNIEUWS. SC0TT HEEFT M0T0RPECH Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Ots. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTIJ] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.1» Bulten Lelden, waar agenten gevestigd ztjn, per week „0.18: Franco per post f. 2.35 portokosten. Wie de prijzen wonnen. Volgens belofte laten wij hieronder den uitslag van onzen lampen-raadwedstrljd volgen. Alvorens de namen der gelukkige prijs winnaars te publiceeren, kunnen wij niet nalaten te constateeren, dat er onder onze ubonné's groote belangstelling heeft be staan voor onze beide prijsvragen. On danks het feit, dat de weersomstandighe den tijdens de Licht- en Winkelweek veel te wenschen hebben overgelaten en de regen, vooral in de avonduren, meermalen bij stroomen neerplensde, hebben duizen den zich opgemaakt naar het Noordeinds plein en ons verlicht kantoorgebouw in oogenschouw genomen. Wij zijn meerma len in de gelegenheid geweest te verne men hoe men over de verlichting dacht en brengen hier gaarne dank voor de be langstelling en waardeering, welke veelal In de gesprekken tot uitdrukking kwam. Maar ook daadwerkelijk hebben velen door hun deelneming aan onze prijsvragen hun instemming daarmede betuigd en zich veel moeite getroost om het juist aantal electrische lampjes zoo dicht mo gelijk te benaderen. Dat was geen gemakkelijk werkje. Wan neer men midden in een rij was, raakte men vaak den tel kwijt en moest men op nieuw beginnen. Sommige Inzenders schrij ven ons, dat ze zelfs in een boom hebben moeten klauteren om alle lampen te ont dekken: anderen klagen over „verwaar loosde dakgoten" of „weggesmokkelde dak lijsten". Met de hand op het hart kun nen wij verklaren, dat we ons van geen kwaad bewust zijn. Weer anderen werden door het licht der honderden lampjes dusdanig verblind.dat te den volgenden dag terugkwamen, ge wapend met een potlood en een vel papier een schets van het gebouw maakten en daarna zoo goed en zoo kwaad als dat ging, het aantal glazen bolletjes telden. Dat wij ten slotte van onze abonné's tiet het onmogelijke hebben gevergd, be wijst het feit, dat meerdere Inzenders 't juist aantal van 967 lampjes op den kop af raadden, Uit den aard der zaak liepen de gissingen sterk uiteen; verreweg het meerendeel der 1194 inzenders schatte het aantal tusschen de 800 en 1000. maar één lezeres bracht het zelfs tot 9379. De gebruikelijke vrouwelijke overdrij ving! Een seksegenoot zorgde trouwens voor het tegenwicht door een raming van 350. Zooals steeds voelden meerdere abon né's zich gedrongen zich den dichterlijken slagader te openen. Hieronder volgen eenige proeven van bekwaamheid. Allereerst van den heer W. van der Rey- den, Oosterstraat 9a: Boeren, burgers, buitenlui Stonden in de regenbui. En zelfs Rembrandt, schoon versteend Had een bril van mij geleend. Was diep in getel verzonken Voor de lichtzee hem geschonken. En ik, trouwe abonné Telde 1505 lichtjes mee! De heer A. L. J. van Daalen, P. de la Courtstraat 59 dicht als volgt: D'actieve Leidsche Middenstand, Deelde mede in de krant, Dat hij krachtig wou probeeren Om een Lichtweek t' organiseeren. De animo was dadelijk groot De middenstand bleek lang niet dood. Woensdag 10 begon 't festijn En ieder liep naar 't Noordeindsplein. Waarom? Dat zal ik u vertellen. Het was om lampjes te gaan tellen. En hoe verblind ook door den schijn Een ieder vond het even fijn. Nu hoopt een elk op 'n gele prent Maar ik ben met een riks content. En de heer C. v. d. Vlist, Rembrandt- straat 11 vraagt: In uw veelgelezen Blad Vinden wij ook altijd wat. Ditmaal is 't een llchtjestelling Volgt nu gauw de nieuwe spelling? Als 't aan ons ligt, voorloopig niet! Terwijl de heer M. Loeff, de Genestet- «traat 79 in de volgende bewoordingen '•ju toorn lucht over een jeugdigen van daal, dien hij op heeterdaad betrapte: Veel licht Mooi gezicht. Vele lampjes, Oogen krampjes 't Getal Had je 't al? Vele heeren Murm ureeren 't Valt niet mee O wee, o wee. Bij den hoek Den weg haast zoek Door een jongen Die onbezonnen Lampje pakt En het knakt, 'k Gaf een tik Hij een snik En wat bleek Toen ik keek? In zijn zak Lampje stak. Pakte 't af. Hij in draf. Opnieuw gestart Dat was hard 'k Telde fluks. 953 1 gekaapte 1 gekraakte 955 stuks. En tenslotte mogen wij ook niet onver meld laten de keurige en kleurige teeke- ning van ons gebouw, welke de 14-jarige J. Stol uit de Julianastraat No. 12 ons toezond. Zijn moeite willen wij beloonen met een boekwerk, dat hij te onzen bureele kan afhalen. Ook over het aantal inzendingen aan onzen foto-wedstrijd zijn wij zeer tevre den. Er bereikten ons totaal ongeveer 200 foto's, waarvan wij de beste in ons Blad reproduceerden en beloonden met een premie van f. 2.50. Bovendien exposeeren wij een aantal niet-bekroonde, maar niet temin aardige foto's in onze Tijdingzaal. Op sommige avonden was een geheele batterij van foto-toestellen op ons ge bouw gericht. Blijkens de resultaten liepen de mee ningen over den belichtingstijd evenwel sterk uiteen! Ons kwam het gerucht ter oore voor de Juistheid ervan staan wij evenwel niet in dat sommige „amateur"-fotografen tegen een bepaald bedrag hun toestel be schikbaar stelden tot het maken van een opname. Si non e vero Tenslotte laten wij hieronder de namen der gelukkige prijswinnaars volgen 967 J. Benning, Julianastr. 25 f. 25. J. A. Hendriks, Oranjestr. 24 20. Th. J. de Leeuw, schelpen kade 28 20— L. Boom, Bankastr. 2210. v. Eyken, Rijnsburgerweg 58 10. W. J. Voorham. Turfmarkt 10a (boven Slagerij) 10. A. Schelders Sr., Roombur- gerweg 10 10. 968 J. H. Langezaal, Sumatra- straat 28a 10. J. J. Hoogweg, Witte Rozen straat 29B 5. E. M. Schroder, Tollenstr. 22 5. A. Dreef, 1ste Groenest. 202.50 966 Mej. C. v. d. Wilden, Piet Heinstraat 10 5. J. Pardon, Geeregracht 8 5. J. Rietveld, H.-Rijndijk F241 Zoeterwoude 5. J. W. v. Duuren, Minne broersgracht 23 2.50 Wed. Korswagen, Turfmarkt 5, p.a. v. d Heden en Spoor 2.50 969 Eesje Bleyie, P. d. la Court straat 26 2.50 C. Dekker. Hooge Morsch- weg 69, Oegstgeest 2.50 A. Barendse, J. Vossenst. 17 2.50 F. C. J. Otto, Stadhoud.l. 13 2.50 M. F. v. Kampenhout, Prins Hendrikstraat 31 2.50 Mej. C. den Herder, Elisa- bethhofje 12 (O. Vest) 2.50 A. Timan, Hoofdstraat 25, Noordwijk aan Zee2.50 965 H. Nagtegaal. 5de Binnen vestgracht IA 2.50 A. v. d. Berg. Roemer Vis- scherstraat 25 2.50 p. Verlint, Rijnsburgersln- gel 37A 2.50 Mej. Wed. Bavelaar, Heeren straat 80 2.50 D. Oudshoorn, 1ste Groene- steeg 8 2.50 B. Wissekerke, Beestenm. 34 2.50 Mevr. Wed. v. Hoeken, Lan- gebrug 58 2.50 Wed. Vijlbrief, Warmunda- straat 27, Warmond2.50 J. H. Barends, Lopsen- straat 21A 2.50 J.Ph.v.Gelder, Zuid-Singel 47 2.50 Waar geen plaatsnaam is vermeld wonen de Prijswinnaars te Leiden. De prijzen kunnen, evenals de premies van den fotowedstrijd, vanaf morgenoch tend 9 uur aan ons Bureau worden afge haald onder overlegging van een eenvou dig legitimatiebewijs. JAARVERSLAGEN VAN GEMEENTEDIENSTEN. OVER 1933. Aan het verslag omtrent het Openbaar Slachthuis met Ijsfabriek en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch alhier over het jaar 1933 is het volgende ontleend: Geslacht werden voor plaatselijk gebruik (Leiden en Oegstgeest) 5059 runderen, 2015 vette en graskalveren, 4416 nuchtere kalveren, 372 paarden, 12329 varkens, 753 schapen en 14 geiten. Vergeleken bij het vorige jaar zijn meer geslacht: 516 runderen, 131 vette- en gras- kalveren, 663 nuchtere kalveren en 350 schapen; daarentegen minder: 13 Daarden 2666 varkens en 12 geiten. Ten behoeve van de hier ter stede ge vestigde vleeschwarenfabrieken werden geslacht 4478 runderen, 301 graskalveren en 10644 varkens Over 1932 waren deze cijfers: 648 runderen, 182 graskalveren, 5 nuchtere kalveren en 12801 varkens. Op gemerkt zij, dat onder de in 1933 geslach te runderen niet minder dan 3658 koeien begrepen zijn, waarvan het vleesch voor rekening van de Crisis-Rundveecentrale in blik is geconserveerd. Het totaal aantal aan onze inrichting geslachte dieren bedroeg 40381, tegen 39645 in 1932. Het totaal aantal wegingen bedroeg niet minder dan 53697 tegen 39390 in 1932. De Kori-verbrandingsoven was gedu rende 93 dagen in werking. Verbrand werd ongeveer 33485 K.G. vleesch en afval. Het voordeelig saldo van het Slacht- huisbedrijf en Keuringsdienst bedroeg f. 57.453,66. dat van de Ijsfabriek f. 3.390,24 te zamen f. 60.843.9.0. Aan het verslag omtrent den toestand van het Middelbaar onderwijs ontleenen wij het volgende: Het aantal leeriingen der Gem. HBS. met 5-jarigen cursus bedroeg op 15 Sep tember 1933: 262 mannelijke en 62 vrou welijke. In totaal verlieten 51 leerlingen de school. In het geheel werden van de 260 leer lingen 90 leerlingen niet bevorderd, d. 1. 35 "/o; in het vorig jaar bedroeg dit per centage 20,4. Het totaal aantal toegelatenen bedroeg 94; het vorig jaar bedroeg dit aantal 109. Aan het schriftelijk eindexamen voor de afdeeling B namen deel 26 mannelijke en 5 vrouwelijke candidaten, van wie 22 mannelijke en 5 vrouwelijke candidaten het diploma verwierven. De 4 niet-ge- slaagde mannelijke candidaten keerden allen tot de school terug. Aan de schriftelijke eindexamens voor de economische afdeeling (Afdeeling A) namen deel 3 vrouwelijke candidaten en 1 mannelijke candidaat, van wie de 3 vrouwelijke candidaten het diploma ver wierven. Het aantal leerlingen der Chr. H. B. S. bedroeg op 15 September 1933: 172 man nelijke en 32 vrouwelijke. Aan het toelatingsexamen voor de 1ste klasse namen 38 jongens en 10 meisjes deel, van wie 32 jongens en 9 meisjes werden toegelaten. Het eindexamen, afdeeling A, werd af gelegd door 4 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten, van wie 3 mannelijke candi daten en 1 vrouwelijke candidaat slaagden. Het eindexamen, afdeeling B., werd af gelegd door 18 mannelijke en 2 vrouwe lijke candidaten; 2 mannelijke candidaten werden afgewezen. Het aantal leerlingen der R.-K H. B. S. bedroeg op 15 September 1933: 164 man nelijke. Aan het toelatingsexamen voor de 1ste klasse namen 50 jongens deel, van wie 37 werden toegelaten; 1 jongen werd zonder examen toegelaten, zoodat het totaal aan tal tot de 1ste klasse toegelatenen 38 be droeg. Het eindexamen, afdeeling B, werd af gelegd door 15 jongens, van wie er 10 slaagden. Op 15 September 1933 waren op de Hoo- gere Burgerschool voor Meisjes 224 leer lingen. Aan het toelatingsexamen voor de le klasse namen 50 candidaten deel, van wie 8 werden afgewezen. Aan alle (8) leerlingen van de vijfde klasse A kon het diploma voor volledig onderwijs worden uitgereikt. Evenals vorige jaren slaagden ook dit jaar weder alle (9) candidaten voor het eindexamen B. In het begin van 1933 bedroeg het aan tal leerlingen der M.A.S. van het Genoot schap „Kennis is Macht" 342, waaronder 93 vrouwelijke; aan het einde van dit jaar waren deze aantallen resp. 306 en 79. Voor de technische vakken (schrijven, stenografie en machineschrijven) slaagden 41 van de 50 leerlingen. Voor het praktijk-diploma slaagden 15 leerlingen der school. Het aantal leerlingen van het Stedelijk Gymnasium bedroeg bij den aanvang van den cursus 295. De A-leerlingen slaagden allen (11) voor het eindexamen; van de B-leerlin- gen slaagden 18 van de 20 candidaten. Er werden 52 leerlingen tot de school toegelaten. Betreffende de Gem. Kweekschool voor TWIJFELACHTIG OF HIJ DE VLUCHT TIJDIG KAN VOORTZETTEN. De Uiver is 8 uur achter. Scott. In de LondenMelbourne-race heeft de Comet, van de Engelschen Scott en Camp bell Black, met meer dan 8 vlieguren voorsprong op de Uiver, de leiding. Met enorme snelheid heeft Scott den tocht voortgezet en als zich geen onge vallen hadden voorgedaan had de Cornet vannacht om 1 a 2 uur via Charleville in Melbourne kunnen arrivecren. Hedenvoor middag te halftwaalf kwam hij te Port Darwin en er was nog een afstand van 3500 K.M. af te leggen. Echter bleek Scott boven de Timorzee Z'lt uur op één motor te hebben gevlogen omdat de an dere motor weigerde. Het is twijfelachtig of hij op tijd de vlucht zal kunnen voort zetten. Het record EngelandAustralië, dat 6 dagen 17 uur en 45 minuten bedroeg en verleden jaar gevestigd werd door den Australiër Charles Ulm, is door Scott ge bracht op 2 dagen 4 uur en 38 minuten. De Uiver, die tweede is, vertrok om 11.18 uur uit Batavia, waar de bemanning met enorme geestdrift was ontvangen. Derde is nog steeds de Boeing Tran sport, van Roscoe Turner, die te 8.50 uur vanmorgen boven Victoria Point (schier eiland Malakka) is waargenomen en dus veel te ver achter is om de Uiver nog te bedreigen. Onderwijzers en Onderwijzeressen wordt gemeld Het aantal leerlingen bedroeg aan het begin van het jaar 108, nJ. 57 mannelijke en 51 vrouwelijke. Van de 29 leerlingen der 4e klasse, die het eindexamen aflegden, slaagden er 24. Voor het examen in de nuttige hand werken slaagden alle (10) meisjes. Aan het toelatingsexamen voor de eer ste klasse werd deelgenomen door 16 jon gens en 10 meisjes, waarvan 17 candidaten werden toegelaten. De nieuwe cursus begon op 1 September met 97 leerlingen, een aantal, dat een daling vertoont, vergeleken met dat van het vorige jaar. De cursus 1933—1934 der afd B ving aan met een getal van 28 leerlingen, nl. 14 mannelijke en 14 vrouwelijke. Door gebrek aan voldoende deelname werden ook ditmaal goen nieuwe cur sussen geopend voor de akten l.o. Duisch, Engelsch en Wiskunde. Dc cursus voor de lagere akte Fransch beron op 1 September met 13 leerlingen. In 1933 werd de akte Fransch l.o. be haald door 4 leerlingen. Tenslotte is ook nog verschenen het verslag der Plaatselijke Schoolcommissie. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. De LondenMelbourne-race; Scott (En- land) heeft met grooten voorsprong de leiding; de Uiver is tweede- Scott krijgt echter motorpech. (3e en le Blad.) Het beleid der regeering; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (3e Blad.) De begTooting voor Zuid-Holland (Bin nenland, 3e Blad.) Nieuw voorstel van Ged. Staten inzake de salarisverlaging in Zuid-Holland (Bin nenland, 3e Blad.) Resolutie van het Goudblok te Brussel. (Financiën, 3e Blad NED. ROODE KRUIS. De Zaterdag alhier gehouden schaal- collecte en vlaggetjesverkoop ten bate van het Ned Roode Kruis hebben respectieve lijk f. 477.90'/= en f. 185.59; tezamen f. 663.49'/t opgebracht. Het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk f. 463.65'/i, f. 128.49'/i is f. 592.15. BUITENLAND. Goemboes' bezoek aan Warschau. (Buitenland 3e Blad.) De uitvaart van Poincaré. (Buitenland. 3e Blad.) Scheuring in de Duitsche Evangelische Kerk. (Buitenland, 3e Blad.) Alle R.K. bisschoppen worden uit Mexico verwijderd. (Buitenland, 3e Blad.). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: „Quicker than quick" (filiaal) Haarlemmerstraat 215, Leiden. Hoofdzetel: Den Haag. Vaillant- laan 330/332, stoomerij. ajouren. plissee- ren enz. A. M van Kimmenaede, Laan van Oud Poelgeest 20. Oegstgeest, gouden en zilve ren werken. Eigenaar: A. M. van Kimme naede. Oegstgeest. Opheffing: Boekhandel De Violier, Rijns burgerweg, Voorhout, boek- en kunst handel. Wijziging: Th. J. Ketel, Gouwsluische- weg 73. Alphen a, d. Rijn, handel in manu facturen. Overleden Eigenaar: Th. J. Ketel dd. 5 Sept. 1933. Wijziging handelsnaam in: Wed. Th. J Ketel. Nieuwe Eigenaresse: Wed. A. A. Ketel-van Hemsbergen, Alphen a. d. Rijn. LEIDSCHE MECCANO-CLUB. Zaterdagmiddag hield de L.M.C. een propaganda-middag in „Royal" aan de Doezastraat. De voorzitter opende deze bij eenkomst met een korte rede, waarin hij. oja. de aanwezigen welkom heette en in het kort het doel der club uiteenzette. Vervolgens bood P. Hagenaar de club een geschenk aan, dat uit een klein projectie- apparaat bestond. Het bestuur dankte den gever ook uit naam der leden hartelijk, waarna de lei der een lezing hield over vliegtuigen en het vliegen Hij verklaarde de verschillende besturingsbewegingen en instrumenten zooals snelheidsmeter, kompas, kunst matige horizon, hoogtemeter enz. In de pauze werden wedstrijden gehou den voor sjoelen, ping-pong en schieten (met windbuks). Prijzen werden gewonnen door C. Kanoo, W. Uittenhout en E. Martinot. Hierna liet de leider zien dat water groote weerstand biedt aan electrische stroom. Hij had een met water gevulde flesch, waarin twee zinken planten gedompeld waren. De stroomloop was nu: plus contact zekering, zink. water, zink. lamp min con tact, Door de zinken platen dieper in het water te steken ging de lamp sterker branden. Dit instrument werd en wordt nog wel gebruik in electrische draaimolens of caroussels. waarbii het toestel dan na tuurlijk vergroot wordt. Als er soda in het water werd opgelost, werd de weerstand veel minder. Vervolgens liet de leider 'n zelfgemaakte booglamp branden. Hij had twee kool staven tegenover elkaar gezet, waardoor een gewone lichtnetstroom geleid werd. Het gaf een verblindend licht. Met wisselstroom branden de beide polen gelijkmatig af, maar met gelijkstroom brandt de eene puntig af en de andere krijgt een holte Door de stiften schuin tegenover elkaar te zetten wordt dit zeer verminderd. Er werden daarna behandeld een toren- draaikraan van Ed Martinot en een rol- bascule brug van B. Huter voor de ten toonstelling. Beide modellen waren zeer mooi ge maakt. Nadat er nog eenige vragen beant woord waren sloot de voorzitter dezen ge- zelligen middag.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1