PEEK&CLOPreNBURC HET BELEID DER REGEERING. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 22 October 1934 SCHEEPSTIJDINGEN. iets nieuws te brengen voor jcrrrgens, maar, wij 2ijn geslaagd Mooi» solide, elegant en goed passend heeft smaak KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEVEILDE PERCEELEN. VR^GENBüBRfEK. die spoedig daarna binnen kwamen. Par- mentier, had dat trouwens voorzien, want reeds in Allahabad verklaarde hU (al zou pas na Singapore het uiterste van de goed iunctioneerende motoren gevergd worden) dat hij de zeer snelle Seott niet meer zou kunnen inhalen. Om half vier uit Allahabad vertrokken was de Uiver om 6 uur te Calcutta, waar om 635 uur weer werd vertrokken. Om half elf (dit is kwart voor vijf in den nacht, plaatselijke tijd) was Rangoon be reikt nadat gevlogen was met een kruis snelheid van ongeveer 275 KM. Parmen- tier startte weer om 11.07. maar had reeds toen ruim 5 uur achterstand! Derde was de Boeing Transport van Roscoe Turner en Pangborne. terwijl de Mollisons de vierde plaats innamen. Acht uur verschil te Singapore. Singapore werd door de Comet van Scott en Campbell Black, bereikt om 11 02 uur Amsterdamsche tijd. Alles was wel aan boord. Om 12 uur vertrokken zij weer. Ste ven uur later was de ülver in Singapore, waar zij bijna een uur vertoefden. Bij haar vertrek van daar bedroeg het verschil dus 8 uur. Het weer was stormachtig gewor den en de Uiver ondervond daarvan veel meer last dan de Comet van Scott. die nog meerendeels het slechte weer vóór was ge weest! De Boeing Transport van Roscoe Turner was bij het vertrek van de Uiver blijkhaar nog vrij ver van Singapore ver wijderd. De Mollisons verlieten vanmorgen om 6 uur Allahabad, terwijl de Comet, van Waller, die aanvankelijk opgegeven heette te hebben, om half vijf Karachi had ver laten. Over de andere toestellen werd vrij wel niets vernomen. Slechts kwam in de ochtenduren het bericht dat de .Airspeed" van Stack en Turner, te Marseille vertoeft en dat besloten is. aangezien de carbura toren onvoldoende functioneeren, niet ver der aan de race deel te nemen Het echtpaar Mollison. De Mollisons uitgevallen. Het echtpaar Mollison bracht het niet veel verder dan Allahabad. Kort na den start weigerde weer één der motoren en dit was oorzaak dat naar Allahabad werd teruggekeerd en de Molllsons definitief be sloten van verdere deelneming af te zien! Zij wachten thans op nieuwe onderdeelen en willen na de reparatie toch doorvliegen naar Melóourne, zij het dan natuurlijk buiten den wedstrijd om. De Airspeed Courier (A. L, F. Naisk) is te 6 04 uur te Aleppo geland en te 7 uur van daar vertrokken. Melrose daalde te 6 uur 50 te Cyprus en vertrok te 7 uur 5. Enorme belangstelling in Indië. Aneta meldt uit Batavia: Over geheel Indië heerscht intense be langstelling voor de Melbourne-race. De pech welke den Panderjager is overkomen was oorzaak van diepe teleurstelling, waar tegen echter de regelmatige, snelle en be trouwbare voortzetting van den tocht door de „Uiver" gelukkig een heldere achter grond vormde. De redactlebureaux van de couranten worden bestormd door vragers. Alle vliegterreinen in Ned.-Indië zijn ge reed om de deelnemers te ontvangen. Reeds in de ochtenduren verzamelden zich hier belangstellenden, teneinde vooral tij dig aanwezig te zijn om de aankomst van de „Uiver" op Tjililitan te aanschouwen. (Men zie voor verdere berichten le Blad.) MIJ NEDERLAND. POELAU LAUT, uitr., 20 Oct. van Napels. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BLOEMFONTEIN, arr. 20 Oct. te Amst., terug van de proeftocht. KON. HOLL. LLOYD. ORANIA, 20 Oct. n.m. van B. Aires te Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK, 19 Oct. van Port Bouet n. Takoradi. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. MANOERAN, 20 Oct. van New Orleans te Kaapstad. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. THEMISTO, 20 Oct. van Newport n Wes- tervlck. WESTPLEIN, 20 Oct. van R'dam te Lulea JOBSHAVEN, Antwerpen n. B. Aires, pass. 20 Oct. Vlissingen. REGINA. 20 Oct. van Rudkjöbing te Ant werpen. BEYERLAND, 20 Oct. van R'dam te Sun derland. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. AANGEDRONGEN OP CONSTRUCTIEVE POLITIEK. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het algemeen beleid der regee ring (Hoofdstuk I der Rijksbegrooting) wordt medegedeeld, dat vele leden met het beleid van het kabinet-Coüjn, zooals dat tot heden werd gevoerd instemmen, al be staan bij verschillende groepen bezwaren van uiteenloopenden aard. Zoo verklaarde een belangrijk aantal leden in het beleid van het kabinet vooral constructieven ar beid. die juist thans zoo bitter noodlg is, te hebben gemist. Men heelt van dit kabinet groote ver wachtingen gekoesterd, welke vooral haar grond vonden in de omstandigheid, dat het onder leiding stond van den heer Colijn, in wien men den sterken man zag, die in staat zou zjjn het economisch leven te herstellen. Thans ontwaart men, dat die verwachtingen in geenen deele zijn ver vuld, aldus het Verslag. Algemeen was men doordrongen van het feit, dat de economische toestand zeer zorgwekkend is en de taak der regeering op economisch gebied buitengewoon moei lijk is. Verscheidene leden gevoelden ech ter een groeiend bezwaar tegen de aanpas singspolitiek, zooals het Kabinet die voor staat en tot uitvoering brengt. Men meent, dat het economisch beleid thans bovenal op stijging van de inkomsten der bevol king gericht moet zijn. Vermeerdering van werkgelegenheid is daarom als een pri maire eisch te beschouwen. De door het gestremde ruilverkeer geleden verliezen kunnen slechts gecompenseerd worden door in ons land zelf een welvaartsplan te ontwerpen en uit te voeren. Van groot belang is de verlaging van de huishuren. Wat daarvoor tot dusver door de regeering is gedaan is zeer onvoldoende. Het leidt niet tot verlaging van de huren der woningen, welke door particulieren worden geëxploiteerd. De bouw van goede en goedkoope arbeiderswoningen is zeker ook dienstig aan de verlaging van de hu ren, hij is echter niet van toereikenden in vloed. Op dit gebied zijn dan ook andere, ingrijpende maatregelen verelscht. Wat de lasten uit leeningen betreft, het Rijk heeft reeds een reeks conversies vol bracht. Het ware toe te juichen, indien eerlang ook tot conversie van de loopende 44 percentsleeningen zou kunnen worden overgegaan. Verscheidene andere leden, die erkenden, dat in het aanpassingsproces nog geen evenwicht is bereikt, gaven als hun mee ning te kennen dat daarvan der regee ring moeilijk een verwijt kan worden ge maakt. BIJ de critiek wordt te veel uit het oog verloren, dat de ontwikkeling welke de internationale verhoudingen hebben on dergaan en de invloed, welke daarvan op de economische positie van ons land is uitgegaan, in menig geval het effect van door de regeering genomen maatregelen hebben beperkt of te niet gedaan. Ook op het gebied van de industrie achtten verscheidene leden een meer con- tructieve politiek noodig. Onze toenemende bevolking aldus deze leden heeft voor haar bestaan behoefte aan uitbreiding van de industrie. Daarom behoort de re geering behulpzaam te zijn bij het zoeken van mogelijkheden voor nieuwe industrieën welke voor haar producten afzet op de binnenlandsche markt kunnen vinden en welke ook zullen kunnen exporteeren. wan neer de internationale handel weder op leeft. Een van de voornaamste middelen, welke tot het bevorderen van de tot stand koming van zoodanige nieuwe industrieën kan strekken, is een goede zorg voor het mijverheidscrediet. Verscheidene leden wezen er op. dat de zinsnede in de Troonrede, dat de aan dacht der regeering onophoudelijk geves tigd blijft op verlaging van heffingen, uit de crisisregeling voortgekomen, groot» on gerustheid in ïandbouwkringen heeft ge wekt In de laatste maanden is een zekere agitatie gevoerd tegen de steunverleening aan den landbouw Naar het oordeel dezer leden is die agitatie misplaatst, wijl de genomen maatregelen immers slechts de strekking hebben den land- en tuinbouw voor zooveel mogelijk op 't vooroorlogsche peil te handhaven. Ook de tuinbouw maakt buitengewoon moeilijke tijden door. In verband met een en ander zou verminde ring van den steun een ineenstorting van den land- en tuinbouw beteekenen. waar aan niet mag worden gedacht. Voorts werd gevraagd of het juist is. dat de regeering aan den Koninklijke Holland- sche Lloyd reeds steun voor den bouw van nieuwe schepen heeft toegezegd. Indien zulks inderdaad het geval is, zou men gaarne vernemen, op grond van welke regeling de regeering gemeend heeft daar toe te kunnen overgaan. Met betrekking tot de ciearingovereen- komst met Duitschland hadden verschei dene leden den indruk, dat. hoewel het regeeringsbe'.eid in dit opzicht in het al gemeen juist is toch ook ernstige vergis singen zijn begaan. Men wees er op. dat vele handelaren zeer belangrijke bedragen van Duitschland te vorderen hebben. Deze gelden dreigen thans voor een gedeelte voor de rechthebbenden verloren te gaan. Voor zoover dat niet het geval is. zullen de betalingen zich over een zeer langen termijn uitstrekken. Men zou gaarne ver nemen wat de regeering denkt te doen om de moeilijkheden, welke daaruit zijn voort gevloeid, te helpen oplossen Van verschillende zijden sprak men zijn teleurstelling uit over den tragen gang van zaken met het zoogenaamde 60 millioen- plan. Het kabinet kondigde reeds op 31 Mei 1933 het ter hand nemen van groote wer ken aan. Thans nadert het jaar 1934 zijn einde en nog slechts een paar betrekke lijk kleine werken zijn begonnen. Wat is er geloofswaardig in de beschuldiging aan het adres van het departement van Water staat. dat dat departement zou trachtten via het Werkfonds te geraken tot de uit voering van waterstaatswerken buiten de bezrooting om? Met nadruk wenschten verscheidene leden er op to wijzen, dat het vooral van groot belang is, dat arbeidsgelegenheid wordt gezocht voor de werklooze jeugd. Naar hun meening zou het tevens aanbe veling verdienen met het oog op deze Jeugd den leerplicht met twee of drie Jaar te verlengen. Zulk een maatregel zou ook vele onderwijzers uit de werkloosheid ver lossen. Verscheidene leden, die er de aandacht op vestigden, dat de Regeering in de Mtl- lioenennota opnieuw verzekert, dat zij niet denkt aan het loslaten van den gouden standaard, zouden gaarne zien. dat de Regeering eens duidelijk en uitvoerig de motieven voor het in dezen door haar in genomen standpunt zou aangeven. Bij de uiteenzetting zou zij niet alleen reken schap hebben te geven van de gronden, waarop dat standpunt berust, doch ook hebben aan te toonen, dat zij tot doorvoe ring van haar blijkbaar vastberaden wil in staat is. Verscheidene leden wenschten thans reeds als hun meening te kennen te ge ven, dat de bezwaren tegen devaluatie overwegend zijn. De juistheid van de op merking, dat verlaging van lasten slechts langs dien weg zal gelukken, kan niet wor den erkend. Ten aanzien van de pachten bijv. is reeds op ruime schaal aanpassing verkregen. Ten aanzien van obligaties, en, zij het in mindere mate, van hypotheken, bevinden wij ons evenzeer in de dalende lijn, terwijl verschillende Regeerlngsmaat- regelen hetzelfde voor de woninghuren pogen te bereiken. Doch ook al mocht men kunnen aan- toonen, dat devaluatie dit proces iets zou kunnen versnellen wat vooral ten aan zien van de woninghuren nog onzeker is. daar een devaluatie zeer gemakkelijk een stijging van de nominale huurwaarde ten gevolge zou hebben dan staan daar toch dusdanige groote nadeelen tegenover, dat dit experiment ten sterkste moet worden ontraden. Devaluatie zal hier te lande ongetwijfeld door aanzienlijke prijsverhooging worden gevolgd. De ervaring in vele andere lan den lokt trouwens niet tot navolging. In Engeland zijn er nog steeds meer dan 2 millioen werkloozen, d. 1 bijna 7 maal zoo veel als hier te lande, hoewel de bevolking er niet zóóveel maal grooter is. De Regeering is er in geslaagd vrijwel het geheele tekort voor 1935 te dekken Het resultaat lijkt echter schooner dan het is, in de eerste plaats wijl verschuiving van lasten naar de toekomst plaats heeft en in de tweede plaats wijl in het dek- kingsplan bezuinigingen voorkomen, door den minister van Financiën als besparin gen in perspectief aangeduid, waarvan het zeer de vraag is, of Inderdaad zullen worden bereikt. Voorts werd er op gewezen, dat uit de Millioenenota blijkt, dat de jongste verla ging van de salarissen van het Rijksper soneel een besparing op de uitgaven heeft gegeven van rond f. 10 millioen. Verleden jaar was deze besparing aanvankelijk ge raamd op f. 15'/t millioen. Gaarne zou men nader omtrent de oorzaken van dit zoo belangrijke verschil worden ingelicht. Dat van bezuiniging door versobering van den staatsdienst uit de Ingediende begrooting weinig of niets blijkt, had vele leden zeer teleurgesteld. Naar men meende, had op dit gebied meer kunnen zijn be reikt. Sommige leden stelden de vraag, of de geruchten, dat ten gevolge van den zwa- ren belastingdruk hier te lande groote kapitalen naar het buitenland worden overgebracht, op waarheid berusten. In dien werkelijk van een kapitaalvlucht van beteekenis sprake zou zijn, zouden zij er op willen aandringen, dat de regeering maatregelen berame om dat euvel zooveel mogelijk te bestrijden. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op. dat van het openbare onderwijs veel grootere offers dan van het bijzondere worden geëlscht. Naar hun meening kan men van afbraak van het openbaar onder wijs spreken, terwijl het bijzondere onder wijs zich handhaaft en zich zelfs nog kan uitbreiden. Het verslag gewaagt voorts van ont stemming over de mededeelingen der regeering. waaruit blijkt, dat de voor nemens tot bezuiniging op de defensie uitgaven niet ten volle worden gehand haafd. Verscheidene leden achtten het daaren tegen in de tegenwoordige zeer angst wekkende omstandigheden noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen, welke het volk en inzonderheid de Zuidelijke pro vinciën gerust kunnen stellen. Sommige leden, die het overigens in geen enkel opzicht voor de actie van de N. S. B. wilden opnemen, meenden toch als hun meening te kennen te moeten geven, dat het optreden van de regeering tegenover N. S. B. niet onberispelijk is. Behalve op het feit, dat de voorzitter van den ministerraad in de Eerste Kamer zijn maatregelen tegen de N. S. B. verdedigde met behulp van citaten, welke later ble ken geen werkelijke aanhalingen, doch samenvattingen te zijn beriepen zij zich op de omstandigheid, dat, terwijl niet wordt tegengegaan, dat in communistischen kring stelselmatig tot mishandeling van aanhangers der N. S. B. wordt opgeruid, bij herhaling de laatstgenoemden aanspra kelijk worden gesteld voor vechtpartijen, welke van die opruiing het gevolg zijn. Naar zij voorts opmerkten, kan sommige gemeentelijke gezagsdragers een zelfde verwijt treffen. Op 28 April jl. werd te Am sterdam aan de N. S. B. verboden te demonstreeren met nationale vlaggen en onder het zingen van nationale liederen, terwijl aan de S. D. A. P. het houden van een optocht met vlaggen en banieren werd toegestaan. Een der leden stelde de positieve vraag: „Is er voor de regeering geen aanleiding om de lijst van vereenlgingen, waarvan het lidmaatschap voor ambtenaren verboden is verklaard, te herzien en meer in het bijzonder de Nat.-Soc. Beweging, die zich van geen enkel onwettig middel bedient bij het voeren van haar propaganda en het nastreven van haar doeleinden, van deze lijst af te voeren?" Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of thans binnenkort de indiening kan worden verwacht van een wetsont werp. houdende regelen ter beteugeling van de cumulatie van inkomens uit over heidskassen. RECLAME. 8744 PREDIKBEURTEN. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Dlnsdagnam. 7 uur, afschéid van ds. N. de Jong. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder)Dinsdag- nam. 6.45 uur, ds. D. Driessen van Amster dam. o NED, HERV. KERK. Drietal: Te Breda (vac. prof. dr. v. Mou- rik Broekman) H. C. J. v. Deelen te Oos terend (Fr.)W. A. Dekker te Scharne- goutum en E. Emmen te Noordhom. Aangenomen: Naar Winsum-Baard K. Wybenga, cand. te Leiden. Beroepen: Te Brulnisse P. Bouw te Me lissant; te Eindhoven (als hulppred.) P. Smit, cand. te Rotterdam. DOOPSGEZ. SOC. Beroepen: Te Groningen L. D. G. Knip- scheer te Dantumawoude. Aangenomen: Naar Oldehoorn, A. P. v. d. Water, secr. van de Intern. School voor wijsbegeerte te Amersfoort. JUBILEUM Dr- J. C. A. FETTER. A.s. Woensdag viert Dr. J. C. A. Fetter, Rem. Geref. predikant te 's-Gravenhage, zijn zilveren ambtsjubileum. Dr. Johan Carel Antonie Fetter werd in 1885 geboren te Stadskanaal, waar zijn vader Ev. Luth. predikant was (hij stond later als Herv. predikant te Den Helder De jubilaris ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de universiteiten te Amsterdam en Leiden. In 1917 promoveerde hij aan de Groningsche universiteit op een disser tatie getiteld: „Hendrik Ibsen, zijn gods dienstig gemoedsbestaan en zijn verhou ding tot het Christendom in de eerste periode zijns levens", welke dissertatie in den handel kwam en spoedig uitverkocht was. In 1909 candidaat geworden aan vaardde dr. Fetter 24 Oct. van dat jaar het predikambt bij de Ned. Herv. Gem. van Schoorl. waar zijn vader hem bevestigde en hij intrede preekte met Joh. 14 vrs 1. In 1913 vertrok hij naar Zutphen, waar hij in 1919 zijn bediening neerlegde. In 1920 werd dr. Fetter predikant bij de Rem. Broederschap en deed 19 Sept van dat jaar Intrede te Rotterdam. In 1932 nam hij een beroep aan naar de Residentie waar zijn collega ds. F. Kleyn hem bevestigde en aan welke gemeente dr. Fetter zich ver bond, sprekende over Phil. 3 vrs 14. In de Rotterdamsche gemeente heeft Dr. Fetter zich op allerlei terrein bewogen Hij was bestuurslid en vlce-voorzitter van de Volksuniversiteit, secr. van het leeska binet, lid van de Rotaryclub enz. Ook met de pen is de jubilaris op den voorgrond getreden. Behalve zijn disser tatie zag van zijn hand het licht een boek werk: „Mensch, beschaving en zielszorg", een geschrift over „Willem van Oranje", zulks op verzoek van het hoofdbestuur van de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale, welke ge schriften allen meer dan één druk beleef den. Daarnaast is de jubilaris medewer ker aan de periodieken: De Smidse: de Barchembladen en Leven en Werken Dr. Fetter behoort tot de weinige vrij zinnige predikanten die overal een groot gehoor hebben gehouden. Dit moet onge twijfeld worden toegeschreven aan zijn menschelijke en tegelijkertijd niet-raiio- nallstische prediking, die altijd georiën teerd is aan de Chr. openbaring. Dr Fetter die ook voorganger is geweest van de afd. Haarlem van de Ver. van Vrijz. Herv. wil zijn jubileum slechts sober vieren en zal zich daarom bepalen tqt het uitspreken van een gedachtenisrede as. Zondagmor gen in de Rem. Kt/k. Ten overstaan van den notaris A. D. Vijgh te Lelden: De heerenhuizen met tuinen Zoeter- woudsche Singel 98 en 99 na mijning te zamen in bod f. 9300; kooper de heer D. van Llth q.q. te Lelden voor f. 11.000. Huis Oude Singel 98, in bod f. 2200; kooper de heer J. Zitman q.q. te Leiden voor f. 2525. Huizen en erven Fokkeslraatje 3, 5, 7, 9 en 11. na afmijning tezamen in bod f. 2260: kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor f. 2560. Huis met afz. bovenwoning 3 October- straat 2/2a, in bod f. 3300; kooper de heer J. L. F. Buningh q.q. te Leiden voor f. 3725. Winkelhuis Pieterskerkkoorsteeg 22, in bod f. 1900; kooper de heer J. J, P. Tesse- laar q.q. te Leiden voor f. 2125. Huis met tuin Rijndijkstraat 94, In bod f. 1650; kooper de heer H. M. Swaak te Leiden voor f. 1650. Ten overstaan van den notaris B. J. J. N. Troost te Lelden: De huizen en erven met afz. boven woningen Prinsenstraat 57/57a. 59/59a na mijning tezamen in bod f. 7540; kooper de heer Th. L- J. Zitman, q.q. te Leiden voor f. 7.640. Huis en erf Heerensteeg 25, in bod f. 1980.kooper de heer J. van Rossen q.q. te Leiden voor f. 1980. De perceelen Oosterkerksteeg 8/8a en Zuidsingel 19/19a zijn niet gegund. Ten overstaan van den notaris M. G. Bon te Leiden: Pakhuis met afz. bovenwoning en erf Vestestraat 150, in bod f. 1200: kooper de heer mx. W. J. M. Melchers q.q. te Oegst- geest voor f. 1340. Het perceel Heerengracht 31 is niet gegund. Ten overstaan van den notaris H. M. Markusse te Leiden: Het huis, waarin café, met afz. boven woning Oude Rijn 132 en Pelikaanstraat 26, in bod f. 6000; kooper de heer J. J. de Cler q.q. voor f. 6950. Het huis met tuin Hooge Rijndijk 41, in bod f. 4900; kooper de heer H. C, de Jong Jr. q.q. te Leiden voor f. 5200. Huis en erf 4e Binnenvestgracht 20, in bod f. 2500; kooper de heer J. I. Verboom te Wassenaar voor f. 2610. Huis en erf Langegracht 38, in bod f. 1300; kooper de heer C. J. Jonk te Lel den voor f. 1345. Huis met stalling, schuren, tuin enz. te Voorschoten. Rijndijk 158. in bod f. 3150; kooper de heer A van Os q.q. te Voor schoten voor f. 3350. Het perceel Backer Korffstraat 9 is niet gegund. RECLAME- 7265 T. B. Informeer eens bij het Groene Kruis. o

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10