De Vliegende Hollanders zijn gestart De luchtrace naar Melbourne begonnen. 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 October 1934 Derde Blad No. 22878 Schitterende start der Hollandsche toestellen 150.000 toeschouwers op Mildenhall. De Mac C?obe"c?tsoki C?ace Lowdeu-Melbourkic O Geysendorffer, commandant van de Panderjager Vanmorgen begon de groote luchtrace van Mildenhall naar Melbourne, in Australië! Vele dagen achtereen waren de deelnemers bijeen geweest op het vliegveld van Mildenhall, dat ongeveer 3'/i uur spo ren van Londen gelegen is, en met een zucht van verlichting zullen vele piloten in den prillen ochtend in hun toestel ge stapt zijn om nu eindelijk den strijd te aanvaarden. De sfeer werd langzamerhand nerveus, zoowel op en rondom het vlieg veld als vèr daarbuiten, waar de persbe richten gretig werden gelezen en men met popelende aandacht de komende gebeur tenissen zat af te wachten. Zou een man als de Australiër Mac Robertson, die ter gelegenheid van het honderd-jarig be staan van de stad Melbourne, een prijs voor deze race uitloofde, ooit hebben kun nen vermoeden dat zijn daad millioenen menschen over heel de aarde met zulk een intense belangstelling vervullen zou, als thans het geval blijkt te zijn Zelfs verschillende Leidsche winkeliers maakten speciale étalages, in verband met deze grootsche gebeurtenis! Ter inleiding. Wij hebben dezer dagen in een drietal artikelen reeds de beteekenis en de bepa lingen van dezen wedstrijd in den breede uiteengezet. Wij hebben tegelijkertijd be toogd dat de zorgvuldige voorbereiding aan Hollandschen kant een winst betee- kende, die voldoende schijnt op te wegen Asjes, tweede piloot Panderjager tegen het snelheids-overwicht van vele vreemdelingen. En nog voordat de race begonnen was bleken onze conclusies door de practijk te zijn bevestigd! Holland heeft zich maandenlang met ijver en groote nauwlettendheid tot in de kleinste bijzon derheden voorbereid. Ware men nog vroe ger begonnen, wellicht dat men dan den Pander jager nog grootere snelheid had kunnen geven door het aanbrengen van verstelbare schroeven, die uit Amerika moeten komen. Aan den ernst der voorbe reiding doet dat echter niets af. Onze deelnemers waren klaar toen zij op Mil denhall verschenen. En het stemt tot vol doening dat de controle-commissie zich geroepen achtte om vast te stellen, dat het ook alléén maar de beide Hollandsche toe stellen geweest zijn, die onmiddellijk aan alle voorwaarden bleken te voldoen. Hollandsche degelijkheid vierde triom fen1 Hoe geheel anders was dat met de vreem delingen het geval. Maandenlang was er in vele vllegtulgenfabrieken met koorts achtige haast gewerkt om tijdig gereed te zijn voor den aanvang der race. Volgens onze begrippen hebben velen gefaald. Zij waren te laat om hun dikwijls vernuftige toestellen met zorg te laten invliegen en een Hollander (als Smirnoff!) zou be dankt hebben voor de eer om met een dergelijk vliegtuig het enorme risico te aanvaarden. Buiten onze grenzen denken velen daar anders over! Gereed of niet, zij wenschen mede te dingen naar den roem en de fi- nancieele baten der overwinning en stel len daarvoor, naar het schijnt, alles in de waagschaal. Van alle zijden wordt be toogd dat met de drie Engelsche Havil- land-toestellen veel te weinig proefvluch ten zijn gemaakt. Het Pransche Bleriot- vliegtuig sneuvelde door diezelfde oorzaak reeds vóórdat het op Mildenhall arriveer de. Een Engelsch toestel volgdt dit voor beeld De zaken zijn thans zoo dat één van die snelle buitenlandsche vliegtuigen (wij noemen slechts een Havilland) waarschijn lijk winnen zal bij goed weer enzon der pech. Die laatste voorwaarde is even wel een zeer belangrijke. Zij kan ook onze landgenooten hinderen, maar zij bedreigt toch in de eerste plaats diegenen, wier voorbereiding onvoldoende is geweest. Laat ons overigens hopen dat deze vlucht zonder ongelukken zal verloopen. In haar welslagen schuilt een ontzagge lijke beteekenis voor het vliegwezen, dat er dan ongetwijfeld over denken zal in haar reclame-geschriften de leuze „Veilig reizen" op den voorgrond te plaatsen! Wie er de mooiste kans maakt deze race te winnen is met geen mogelijkheid te zeggen. Onze houten Panderjager en onze metalen Uiver dingen zonder twijfel zeer ernstig mede, ook al zullen de piloten geen al te groot risico aanvaarden. Veilig heid gaat den Nederlandschen bestuurders voor alles (de Uiver heeft trouwens pas sagiers aan boord), maar dat neemt toch niet weg. dat ook zij stellig het eens door de Pelikaan gegeven voorbeeld zullen vol gen om te trachten alle records te verbe teren. Parmentier bestudeerde in Amerika het nachtvliegen. Hij zal die kennis wel ten nutte weten te maken De Pander jager, die door geen voor waarden der handicap-race gebonden is, lijkt, naar onze meening, intusschen meer favoriet dan de Uiver. Het is de vraag slechts of het toestel, dat zeer zeker groote kwaliteiten bezit, ook ditmaal weer zijn bijnaam „pechjager" gestand zal doen. Geyssendorffer noch Parmentier zal veel afwijken van de Indië-route. Dat vergt eenige vlieguren méér omdat het niet ge heel de kortste weg beteekent. maar te recht hebben zij vastgesteld dat een lan ding buiten die route (zij het slechts voor een vrij onbeduidend defect) vrijwel zeker een opgeven van den wedstrijd zal bedui den bij gebrek aan goede landingsterrei nen. Van de buitenlanders noemt men als voornaamste concurrenten het echtpaar Mollisson, den Engelschman Scott en den jeugdigen Australiër Melrose, die nog kort geleden in zijn één-persoons-sportvliegtuig een vlucht van Londen naar Melbourne maakte en dus op de hoogte van de route is. Over Panderjager en Douglas gaven wij vorige week foto's en tal van bijzonder heden. Een enkel woord nog over de be stuurders. Parmentier zal. zooals gezegd; het com mando voeren over de Uiver. Hij is een er varen Indië-vlieger, die de route op zijn duimpje kent en voor de K LM. een half jaar doorbracht in Amerika, waar hij ge heel met de Douglas vertrouwd is geraakt. Moll, de tweede bestuurder, vloog inder tijd voor de K. Ned. Indische Luchtvaart- Maatschappij. Hij is een bekwaam piloot, die bovendien reeds eens den tocht van Ir.dië naar Australië maakte en van die kennis thans groot profijt kan hebben. Geyssendorfer commandeert den Pander jager. „Geys" is een der oudste piloten der K.L.M. Hij leerde indertijd het vak van zijn Engelsche collega's, die door de maatschappij in de begin-jaren ter assis tentie waren geroepen, en heeft in de vlle- Snelheidslijn - Handicaplijn 0 Landingsplaats snelheidslijn De afstanden in Kilometers zijn voor den snelheidswedstrijd: Londen—Bagdad 4100 K.M. Aliahabad 3700 AilahaoadSingapore 3570 Sfepore-Darwln 3350 uarwin—Charlesville 2240 Lnarlesville—Melbourne 1270 Totaal 18.230 K.M. En voor den Handicapwedstrijd: LondenMarseille 1000 K.M. MarseilleRome 600 RomeAthene 1100 AtheneAleppo 1250 AleppoBagdad 1300 BagdadBushir 800 BushirKarachi 1750 KarachiJodhpur 600 JodhpurAllahabad 900 AllahabadCalcutta 750 CalcuttaRangoon 1100 Rangoon—Bangkok 600 Bangkok—Alor-Star 900 Alor-Star—Singapore 650 SingaporeBatavia 950 BataviaRembang 500 RembangKoepang 1200 KoepangDarwin 600 DarwinNewcastle 500 NewcastleConcurry 600 ConcurryCharlesville 600 CharlesvilleNarramine 500 NarramineMelbourne 500 Totaal 19.250 K.M. Parmentier, commandant van de Uiver gerswereld een zeer grooten naam. Met den Amerikaan Van Lear Black vloog hij, tezamen met Scholte, jaren geleden drie kwart der wereld rond. Zijn tweede be stuurder, Dick Asjes, is de man, die het plan voor een vlucht van den Postjager naar Indlë aan de orde heeft gesteld en bij dien tocht ook het commando heeft gevoerd. Hij was jachtofficier op Soester- berg en is thans sedert eenigen tijd ver bonden als instructeur aan de Nationale Luchtvaartschool te Waalhaven. Op dit viertal, tezamen met de verdere bemanning: Pronk, Prins en Van Bruggen is nu de hoop van Nederland gebouwd. Wij zijn overtuigd dat zij hun kansen op waardige wijze verdedigen zullen Koninklijk bezoek op Mildenhall. Aan den vóór-avond van de race, toen overal in de hangars (behalve bij de Hol landers, die gereed waren) nog hard werd gewerkt, hebben de Koning en de Konin gin van Engeland bij verrassing een be zoek gebracht aan Mildenhall. Verschil lende piloten werden aan het Vorstenpaar voorgesteld. Tijdens een gesprek met het echtpaar Mollison vroeg de koniftg hen een bood schap te willen overbrengen aan den her tog van Gloucester, die op het oogenblik in verband met de eeuwfeesten in Mel bourne vertoeft. Groote belangstelling hebben de Konink lijke Gasten getoond voor de Hollandsche toestellen. Zoowel de Panderjager als de Douglas werden van binnen bezichtigd. Parmentier deelde later mede, dat de koning en de koningin beiden zich met lof hadden uitgelaten over de ruime in richting en het comfort van het toestel. De koning toonde ook een bijzondere be langstelling voor de pilotencabine, waar hij groote aandacht wijdde aan de con trole-inrichtingen en de verschillende wijzerplaten. Vroeger in den middag was de Prins van Wales reeds naar Mildenhall komen vliegen, terwijl ook staatssecretaris voor luchtvaart, Lord Londonderry per vlieg tuig naar Mildenhall was gekomen voor een bezoek. Beiden onderhielden zich met de piloten. De minister-president dr. H. Colijn heeft aan de gezagvoerders van de „Uiver" en de „Panderjager", de vliegers Parmentier en Geijsendorffer, het volgende telegram gezonden „Wensch U beiden een voorspoedige reis en vertrouw dat de naam van de Neder- landsche luchtvaart ook thans door u zal worden hooggehouden." Verschillende deskundigen hebben zich ook gisteren weer gunstig uitgelaten over de kansen van Holland. Bij de wedden schappen is Mollison favoriet, daarna volgt de Panderjager. De vliegtuigbouwer, Fokker, die zich te voren minder waardeerend over deze race heeft uitgelaten, bleek zijn nieuwsgierig heid tenslotte niet te hebben kunnen be dwingen en was naar Mildenhall gekomen. „Onze landgenooten maken een prachtige kans", zei hij. „Daar zullen we pleizler van beleven...." De heer Behage chef van den techni- schen dienst der K.L.M. gaf den Pander jager 75 pet. kans op de overwinning. Hij begreep niet waarom Mollison favoriet was en meende dat het gemis van een radio apparaat de meesten parten zal spelen. Het personeel van het Rijkstelegraafkan toor te Amsterdam verzond gisteren het volgende telegram aan de bemanning der beide Hollandsche machines: Crew Postjager - Crew Douglas Mildenhall Op uw reis uit 't land van mist Naar het rijk der droogte Houdt de moed, en haaks de kist De koers, de pace, de hoogte. Het aantal brieven, dat met de „Uiver" meegaat bedraagt 25.900 of 191,475 k.g. Voor Batavia is ingeladen 53,175 k.g., voor Sydney 106,3 k.g. en voor Melbourne 30,5 kg. De „Irish Swoop" uitgesloten. De Amerikaansche „Bellanca", waar mede de Iersche piloot Fitzmaurice zou uitkomen is door de wedstrijdleiding van deelneming uitgesloten omdat het toestel nog steeds veel te zwaar was. Het woog 600 K.G. boven het toelaatbare gewicht. Fitzmaurice, de man, die indertijd met Evert van Dijk naar Amerika vloog, heeft thans aangekondigd dat hij zoo spoedig mogelijk na de race naar Melbourne zal vliegen ten einde de capaciteiten der machine te toonen. De deelnemers. De Havilland Comet van Jones, die ern stig beschadigd was, heeft men gisteren nog tijdig kunnen repareeren. Ziehier de lijst der deelnemers: 1. Echtpaar Mollison met D. H. Cornet (Snelheid en Handicap). 2. Col. Roscoe Turner met Boeing Transport (Snelheid). 3. Jones en Waller met D. H. Cornet (Snelheid en Handicap). 4. Geysendorffer en Asjes met Pander jager (Snelheid). 5. Capt. Neville Stack met Airspeed A.S 8 (Snelheid en Handicap). 6. Scott met D. H. Comet (Snelheid en Handicap). Moll, tweede piloot Uiver. 7. ParmentieT en Moll met Douglas- Uiver (Snelheid en Handicap). 8. Miss Cochran en Wesley Smith met Granville (Snelheid). 9. John Wright met Lambert (Handi cap). 10. Davies en Hill met Fairey in (Snel heid en Handicap). 11. Gilman met Fairey Fox (Snelheid en Handicap). 12. Woods en Bennett met Lockheed „Vega" (Snelheid en Handicap). 13. Hewett en Kay met D. H. Dragon (Snelheid en Handicap). 14. Parer en Hamsworth met Fairey Fox (Snelheid en Handicap). 15. Lt. Hansen m. De Soutter) (Handi cap). 16. Brook met Miles Falcon (Handicap). 17. Mac Gregor en Walker met Miles Hawk (Handicap). 18. G. Shaw met British Klemm (Handi cap). 19. D. E. G. en K. G. Stodart met Air speed Courier (Handicap). 20. Melrose m. D. H. Moth (Handicap)'. De handicap. Voor de deelnemers aan den handicap wedstrijd zijn de volgende vliegtijden vast gesteld. waarin de toestellen te Melbourne moeten zijn: Airspeed A. S. 860 u. 45 m. 36 s. D. H. Cornet 67 21 D. H. Comet 67 21 36 Lockhead Vega 69 17 24 Douglas 73 16 48 Lambert Monocoupé 79 57 06 Fairey HI f 83 65 29 Fairey Fox 85 51 Airspeed Courier 87 57 12 D. H. Dragon87 54 Miles Hawk 102 7 43 Miles Falcon 103 13 12 Brit. Klemm Eagle 106 40 12 D. H. Moth (Gipsy) 107 43 48 Desoutter Mark II 108 48 Eenorme publieke belangstellng bij het vliegveld. De eenigen die vannacht nabij Milden hall hebben geslapen, zijn misschien de deelnemende piloten, die zich gisteravond laat nog een korte rust gunden. In vele gevallen bleven hun technische helpers ook gedurende deze uren van rust nog aan het werk om de laatste hand te leg gen aan hun machines. Dat de beide Ne- derlandsche vliegtuigen kant en klaar ge reed waren voor den start, heeft een gun- stigen indruk gemaakt. Gedurende den geheelen nacht bleef de stroom van belangstellenden aanhouden; uit Londen reden extra treinen en ontel bare autobussen stonden langs de wegen. Tienduizenden brachten den nacht in het open veld door. Op vele plaatsen tusschen de wachtende menigte was ruimte gemaakt voor een kofferpathefoon en hier en daar werd zelfs gedanst. Gelukkig was het een mooie herfstnacht met een zachte temperatuur. De deelnemers maken zich gereed. Tegen 4 uur concentreert alle aandacht zich weer op het verlichte terrein, waar de toestellen achter de startlijn worden opgesteld, de laatste voorbereidingen wor den getroffen en allen die niets op het terrein te maken hebben worden streng geweerd. De menigte rondom het terrein is inmiddels tot naar schatting 150.000 aangegroeid. Er is bijna geen wind en het is ook niet opvallend koud. Kortom: een prachtige October-morgen. Naarmate het startuur nadert vervult meer en meer het geronk der motoren de lucht; alle ma chines laten de motoren warm draaien en geen enkele storing doet zich voor. Het is 6 uur geweest. De piloten nemen afscheid, Persfotografen en filmoperateurs doen hun werk. Overal heerscht thans span ning en het publiek betracht een nage noeg ademlooze stilte. De start. Onder enorme belangstelling vindt dan de start plaats der 20 deelnemende toe stellen Op een teeken van den waarnemend Lord Mayor van Londen, vertrekt precies halfzeven de Comet-machine van 't echt paar Mollison, met perioden van 45 secon den gevolgd door de overige machines. Als vierde toestel gaat te 6 uur 32 mi nuten en 15 seconden de Nederlandsche Panderjager weg, die door Geysendorffer met een prachtigen start de lucht in werd gestuurd, voordat zijn voorganger, de Cor net van Waller en Fielden er nog in was geslaagd los te komen. Hij was dus als derde in de lucht. De als vijfde machine startende Airspeed van Neville Stack en Turner, kwam evenmin als nummer drie tijdig van den grond, zoodat ook de Cornet van Scott en Campbell Black eerder de lucht in ging dan de Airspeed. En zulks was ook het geval met. de Douglas. De Uiver startte te 6 uur 34 minuten 5 secon den precies. Met een verbazingwekkend korten aanloop, die bewondering en ver bazing teweeg bracht, stuurde Parmentier zijn toestel onmiddellijk omhoog in Zuid- Oostelijke richting. Precies te 6 uur 47, dus juist 17 minu ten nadat de Mollisons waren vertrokken, startte het laatste vliegtuig, de kleine Gipsv Moth van den jeugdigen Australi- schen solovlieger Melrose. (Zie vervolg le Blad).

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9