BOUWKUNSTIG SCHOON. LEIDSCH DAGBLAD Zesde Blad ONZE STADSPOORTEN. Zaterdag 20 October 1934 LAND- EN TUINBOUW. 1 bedenkt fiet telkens-weer.. ook uit gjweQgjbkomt verkeek DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 17-23 OCTOBER 1934, 20 h. MT. Ztop AMERIKAANSCHE NOTITIES UIT D€ BONTE WAERELD. DE HOOGEWOERDSPOORT. n. Bij mijn beschrijving van het strategisch stelsel der Hooge- woerds poorten ben ik eigenlijk nog niet volslagen nauwkeurig geweest. Zooals ik schreef, stond de poort met haar brug er voor nooit recht tegenover den weg, die naar de stad leid de, doch lag een eind ter zijde van de algemeene verkeers- richting. De weg maakte veelal een zwanenhalsvormige bocht, alvorens de brug te bereiken. Nu maakte een oud-reserve- officier, de heer Korswagen. er mij op opmerkzaam, dat de brug ook nooit precies zoodanig voor de poort lag, dat beide één as hadden. De assen van brug- en poortdoorgang vormden steeds een stompen hoek. En zoo viel verder de as van de poortopening bijna nooit samen met de as van de daar achter liggende straat. Dat alles vormde een stelsel van stompe hoeken, zoo danig geconstrueerd, dat een vijand, voor de brug gekomen, nimmer door de poort precies in de lengterichting van de straat kon mikken. Dit is ook de reden, waarom in de nabijheid der poorten, in vele oude steden de straten krom loopen. Ik heb er nog eens verschillende oude vestingplattegronden op in de fondamenten, die zeer zwaar waren, behoefte te wor den gevreesd, besloten. Die van den Gerechte op 26 Mei 1669, de poort verder af te bouwen,, zooals men uitdrukkelijk zeide, tot meerdere sieraad van de stad. Want de versiering van de stad met statige gebouwen, die in hun uiterlijk zelf hun doel en bestemming afteekenden, ging onze 17de eeuwsche vade ren wel buitengewoon ter harte. De poort, voorzien van torentje met uurwerk zou worden op gericht volgens het ontwerp van mr. Willem van der Helm, den bekwamen bouwmeester onzer poorten. Den len Aug van dat jaar werd de 1ste steen gelegd legd door Jacobus v. d. Meer, zoon van burgem. mr Herman v. d. Meer Deze plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van het geheele college van Burgemeesteren, te weten de reeds genoemde, verder dr Jo- han Eleman. mr. Willem Paets en Willem Simons. Hasius, den secretaris mr. Johan van van Groenedijk en den buitengewonen thesaurier Johan van den Berg. Voor dit gebouw heeft Willem van der weer de Dorische toegepast althans zoover betreft den denbouw. De zijvleugels met de vooruitspringende beeren, ieder bekroond met een steenen bal, zijn zeer eenvoudig gehouden. Helm orde voor mid- c3 bn-n-c tvolc. dcoodje/uroensefioo-cfc. 3 66^ ti herbergen en elke deur wordt afgesloten door een Ingewikkeld toestel, dat electrlsch gecontroleerd wordt bulten het gebouw. Plekken om zich te verschuilen zijn er niet en door het veelvuldig gebruik van open traliewerk in plaats van muren, trappen en gangen zijn de mannen altijd zichtbaar voor de bewakers, die hen op een afstand en zelf achter beschermend traliewerk staande kunnen gadeslaan. Tusschen de hoofdingang van het gebouw en de stalen deur van het celblok is een wapenzaal, waar machinegeweren liggen, die 600 kogels per minuut kunnen afvuren De autoriteiten zullen het ongetwijfeld het beste weten, maar het is in de laatste jaren herhaaldelijk voorgekomen, dat ge vangenis-oproeren juist zoo gevaarlijk waren, omdat de gestraften zich door ge weld of list van die wapenverzameling meester maken en dan is het gevolg een bloedbad. Drie stalen torens- Op punten, die het eiland beheerschen en waar het oog gehouden kan worden zoowel op een aanval van buiten als een opstand binnenin staan drie stalen torens, daar dag en nacht de wacht wordt ge houden. In de eerste toren bevindt zich de electrische controle van alle poorten op den weg, die rond het eiland gaat. Zoek lichten en machinegeweren zijn aanwezig en zelfs een draadlooze telefoon per korte golf zorgt voor verbinding met de kust wacht in de haven van San Francisco om direct hulp per schip te kunnen ontbieden. Hoewel er de noodige ondergrondsche ker kers zijn uit den tijd, dat de Spanjaarden er een fort bouwden, wonen de gevange nen nu in lichte en luchtige cellen met electrlsch licht en moderne sanitaire in stallatie. Er is een ziekenhuis voor 20 pa tiënten met een operatiezaal, een recrea tiezaal. met een klein tooneel en een dito bibliotheek, terwijl het sportterrein, om geven door een 7 M hooge muur groot ge noeg is voor het geliefde baseball. Een tuin, wasscherij, schoenenfabriek, kleer makerij, de keuken en eetzaal zorgen voor bezigheid der inwoners. Koud zal het er nooit zijn, eerder het tegendeel, maar daarom behoeft het nog niet met het Duivelseiland vergeleken te worden, zooals het reeds populair genoemd wordt. Directeur Johnston, die sinds 1913 aan het hoofd van de San Quentin gevan genis met 5000 gestraften stond, heeft zich tegen de Pers uitgelaten niet in het minst bekommerd te zijn over het feit, dat hij de élite van het Amerikaansch geboefte onder zijn beheer heeft. Hij is een der eerste criminologen in dit land en een voorstan der van het plan om deze gevangenis in leder opzicht van de buitenwereld af te sluiten, hetgeen nergens gebeurt. Dus geen bezoekers, geen lezen van kranten en tijd schriften, radio en film onder de strengste controle. Omgekeerd zal elk nieuws vanaf Alcatraz via het gouvernement moeten komen, hetgeen inhoudt, dat de op sen satie beluste pers zich tot Washington zal moeten wenden om uit te vinden of Capone het gras knipt dan wel borden wascht- Misschien werkt dit nieuwe systeem zoo goed, dat andere gevangenissen het onwil lekeurig gaan nabootsen en dan zou tot algemeene veiligheid een beetje de schrik dat de buitenwereld nu met gevangenen komen in het genoegelijke samenleven, onderhoudt, en dan zou men begrijpen, dat achter de tralies zitten geen goedkoop en veilig logies beteekent. Op Alcatraz zal geen paroolraad de halve straf voorwaar delijk kwijtschelden, noch zal het publiek er tegen entree voetbalwedstrijden kunnen meemaken, maar daar hebben de bewoners het ook allerminst naar gemaakt. VOOR KLEINE TUINEN. ONZE TELEFOONNUMMERS ftöM£TïE1507 2500 (op 2 lijnen)' DIRECTIE en ADMINISTRATIE Wat kunnen we nu planten of verplanten? In verband met een nu vaak gehoorde vraag als boven ls aangegeven dient het volgende als antwoord. Voor vroeg bloelende rots- en alpenplanten ls het nu een zeer geschikte tijd om deze te verplanten. Vooral soorten van Saxifraga, Phlox Subulata, Primula, Arabis, Auibrietia, Armeria, Iris en Cerastium moet men bijtijds in het najaar planten om eenigen bloei van beteekenls te kunnen verwachten. Het veel aangeplante kattenkruid of Nepeta zullen we echter bij voorkeur in het voorjaar planten of ver planten, daar het vooral op vochtige gron den bij najaarsplanting gedurende den winter vaak wegsterft. Ook snijden we hiervan de stengels voor den winter niet af. want ook dat heeft vaak nadeellge ge volgen. Ook andere vaste planten, welke in het voorjaar of in den zomer bloeien, kun nen we nu verplanten. De najaarsbloelers echter verplanten we bij voorkeur in het voorjaar. Van de najaarsbloelers noemen we: Herfstasters, Aster amellus, Polygonum, Chrysanthemum uliginosum, Ohr. indlcum (hiervan de winterharde vollegrondssoor- ten), Rudbeckla, Phlox paniculata, Ph. suf- fruticosa, Solidago, Helenium en Salvia virgata nemerosa. Vooral Chr. indlcum moet men voor den winter niet verplanten. Deze plant is nauwelijks winterhard en zal bij najaarsplanting niet voldoende vast staan om den winter door te komen. Ook zullen wij in het algemeen planten, welke een strengen winter slecht kunnen verdra gen, en daarom gewoonlijk worden gedekt, In het najaar niet verplanten. Zoo hande len we met: Anchusa itallca, Boccunia cordata, Trltoma of vuurpijl, Gunners, Gynerium of pampasgras, Anemone japo nic a, Orinum en Rhomneya of Calif ornl- sche papaver. Van de houtige gewassen verplanten we nu alle groenbltjvende ge wassen, dus ook de mieeste coniferen. Van de bladverliezende houtgewassen beginnen we met die welke hun bladeren vroeg laten vallen. Bij het verplanten plukken we van deze de nog op het hout aanwezige bladeren steeds af om het Inkrimpen en afsterven van het jonge hout te voorkomen. Hout gewassen. welke lang doorgroeien en waar van de scheuten dus lang kruidachtig blij ven, verplanten we niet te vroeg. Ook vaa de houtgewassen verplanten we de niet ge heel winterharde soorten in het voorjaar. Zoo handelen we o.a. met Buddleia, Pau- lownia en gevoelige Rhododendrumsoorten. Verder verplanten we laatbloeiende hees ters als: Hypericum, Hibiscus, Caryopteris, Perowskla en Hedysarum ln het voorjaar. Rozen kunnen we het beste bijtijds ln het najaar planten. €)obsiz miEHMN QtHEUW&MAAN LAATSTE EVACUEE sgngasssd nageslagen en daar bemerkt men steeds de schuine ligging der poorten ten op zichte van de hoofdverkeers-assen. En nu nog kan men dit waarnemen in plaatsen als Groningen Leeuwarden, Zwolle Amers foort, Den Bosch, Middelburg en vooral bij de oude vestingen der 17de eeuwsche bar rière. Ook te Lelden is het nog wel te zien, vooral als men zich tracht den ouden toestand voor te stellen, zooals die b.v. heel duidelijk is op de groote kaart van Hagen. En nog mooier kan men het zien, wan neer men de kaarten van het oude Leiden ziet uit de tijden van kort na het beleg, opgenomen in het Caertboeck van Van Dulmenshorst, door Pleyte's .Leiden voor 300 jaar en thans" meer openbaar gewor den. Het loont de moeite daarop de oude situaties eens na te gaan. Het is alleen maar heel jammer, dat wij geen serie tee- keningen van grooter formaat van de oude Middeleeuwsche poorten bezitten. Terwijl te Leiden in vele opzichten, vooral waar de poorten verdwenen zijn, de situatie is gewijzigd doordat men zoo veel mogelijk alle hoeken en krommingen heeft weggenomen, is bij de Zijlpoort nog lets van den ouden toestand bewaard, doordat daar de oude brug nog ligt, die inderdaad een stompen hoek vormt met den poortdoorgang En dat de doorgang eenigszins scheef in het gebouw is gecon strueerd, is dus uit strategisch oogpunt geschied. Uit onze bespreking van de Hoogewoerds- poort bleek wel, dat hier veel meer hoeken en bochten waren aangebracht dan bij de Zijlpoort, eenvoudig omdat de Hooge- woerdspoort op een strategisch gevaar lijker punt lag. Gaan we thans over tot een beschou wing van de binnenpoort, waarvan u hier boven een schets ziet. Zooals we reeds opmerkten, werden in 1659 van dit werk alleen de fondamenten gelegd, en daarop voorloopig twee pilasters met deuren opgesteld. Toen men na enkele jaren van oordeel was, dat het metselwerk voldoende be dorven was en er niet meer voor werking De muurvlakken zijn hier alleen versierd met een spaamis, waarboven een blank gelaten rechthoekig zandsteenblad. Tegen de poort, bekleed met forsche zandsteen- blokken ln mooi verband gestapeld, zijn' halfronde Dorische kolommen gesteld. In den sluitsteen van de boeg is een krijgs- manskop gehouwen. Boven de architraaf is een frieslijst van triglyphen en daartusschen waren metopen aangebracht met voorstellingen, die Ik op de oude plaatjes echter niet kon onderkennen. Derhalve heb Ik dat op mijn teekening blank gelaten. Vlak boven den sluitsteen van den boog is de triglyphe vervangen door een steen met het acanthusblad, wat natuurlijk niet strikt Dorisch is. Doch een man als Van der Helm zat niet vastgeroest in het systeem. Boven de ktoonlijst verheft zich de timpan, hier ge vuld met het wapen van Leiden. Zoo althans was het uiterlijk van de poort naar de landzijde en naar de stads- zijde was het precies gelijk. Alleen in het sierend ornament was evenals bij de Zijl poort eenig verschil op te merken. Beziet men de teekening, dan bemerkt men, hoe mooi Van der Helm den toren uit de poort omhoog liet groeien en het rhythme, de dynamiek van de omhoogstrevende lijnen. De poortboog, daarboven de drie hoek van het fronton, vervolgens het vier kant van den toren met zijn gebogen af dekking, waarop 't eerste achtkant rustte, eindelijk de binnenwaartsche zwenking naar de lantaarn en tenslotte de uitviering ln het geestige koepeltje met pijnappel, windstrekenkruis en windvaan. De laatste was in dit geval een meerman, zeker om dat mr. Jan Meerman in dien tijd regee- rend burgemeester werd. Het achtkant van den toren herinnert sterk aan dat op de Zijlpoort, waarbij evenwel een andere oplossing ls gevonden voor den onderbouw van het achtkant. Het valt ten zeerste te betreuren, dat dit sierlijke gebouw in 1874 werd ge sloopt. If. J. a (Door onzen correspondent.) Een model-gevangenis op het eiland Alcatraz. Geen enkele verbinding met de buitenwereld. Al Capone één der gasten- Weinig menschen zullen er voor voelen de betrekking van James A. Johnston over te nemen, ook al heeft deze een goed be taalde Rijkspositie en woont hij op een eiland ln de schilderachtige baai van San Francisco. Bovendien is hij daar heer en meester over een personeel van een kleine honderd man en een dito aantal gasten. Maar het zijn juist de gasten, die het zoo onplezierig op het eiland maken, omdat zij er zeer tegen hun zin zitten en geen ge legenheid voorbij zullen laten gaan om er vandaan te komen. En dit is juist niet de bedoeling van de Amerikaansche federale regeering. die het eiland Alcatraz om ver schillende redenen heeft uitgezocht en in gericht voor de herberging van de aller gevaarlijkste misdadigers in den lande, de zoogenaamde „Incorrigibles" of onverbe terlijke gevangenen. Viervoudig strafsysteem. Het aantal lieden in Amerika, dat voor korteren 'of langeren tijd zijn vrijheid moet missen, tengevolge van een begaan mis drijf tegen de openbare orde, is grout en om tot een totaal generaal te geraken zou mener een aparte studie van moeten maken. Het strafsysteem is n.l. niet als bij ons uitsluitend een rijksaangelegen heid, maar als in de heele maatschappe lijke orde van de VB. viervoudig, n.l ge meentelijk, volgens de „county" hetgeen wij provinciaal zouden kunnen noemen, van staatswege door ieder der 48 souve- reine Staten en tenslotte van federale gou- vemementswege uit Washington. Terwijl een zakkenroller op Times Square na zijn vonnis in een gemeentelijke gevangenis van de stad New York terecht komt, gaat iemand, die een aangeteekende brief steelt naar de federale gevangenis in Leaven worth, en zoo bestaan er tallooze schakee ringen. Het stelen van een auto wordt gestraft door den Staat, waarin de diefstal plaats had, maar laat de dief het voertuig uit New York door de Hudson Tunnel naar New Yersey brengen, dan begaat hij een vergrijp tegen de federale regeering en komt Washington in actie. Die dat, los van plaatselijke politiek, altijd vlugger en beter tot een resultaat brengt dan de lo cale justitie, zooals men bij Al Capone en bij den beruchten John Dillinger heeft kunnen meemaken. En het zijn juist deze heeren, wier naam en twijfelachtige faam ver buiten de grenzen des lands gaan, die onder het gevaarlijkste soort behooren en die door hun uitgebreide relaties en hun optreden in botsing komen met de opper ste regeering van het land, die maar over een paar honderd detectives beschikt in vergelijking met de '19 000 man politie in de stad New York alléén. En toch heeft dit kleine keurcorps dezeifde roep als de bekende bereden politie in Canada, n.l. dat zij tenslotte altijd den gezochte te pakken krijgen. Toch te pakken gekregen! Een van hen, die er meer als een platte lands schoolmeester uitzag dan een detec tive, begroef zich de noodige maanden in allerlei paperassen en kwam zoo tot de ontdekking, dat Capone jarenlang geen inkomstenbelasting had betaald, ofschoon hij millioenen verdiende en op die manier werd de Chicagosche rooverhoofdman, dien de politie minstens van twee dozijn moorden verdenkt zonder die te kunnen bewijzen, achter de federale tralies opge borgen als een belastingontduiker- Dat hij niet uitsluitend als zoodanig door zijn ci piers bezien wordt, blijkt wel uit het feit, dat Al een van de eersten was, die per ge pantserde wagon en onder sterke bewa king van de Oostkust dwars door het land naar Californië werd getransporteerd om de eer te hebben Alcatraz met zijn aanwe zigheid te mogen inwijden. Teekenend genoeg heeft Capone's advo caat, die het laatste jaar toch al hemel en aarde beweegt om zijn cliënt vrij te krij gen op grond dat deze „in strijd met de grondwet" gevangen wordt gehouden, op nieuw stormachtig geprotesteerd, omdat Capone een model-gevangene tot nu toe is geweest en deze behandeling niet ver diende! Het is teekenend voor de mate waarin de misdadigers hier op alle moge lijke manieren het rechtsverloop kunnen en durven tegenwerken door achterdeur tjes en sluipgangen, waar de gemiddelde burger, die tot zijn wroeging in botsing met de wet is gekomen, geen idee van heeft en zich niet aan zou durven wagen. Maar het zijn juist de kopstukken van het mis dadige güde, die achter de gevangenismu ren even brutaal, even sluw en even niets ontziend blijven als zij er buiten waren. Zij zijn het, die op gezette tijden oproeren verwekken of fabelachtige ontsnappingen op touw zetten en het verleden heeft ge leerd, dat zij daar al te dikwijls ln slagen ook. Modelgevangenis op een eBamLj Om daar eens en voor altijd een eind aan te maken besloot het gouvernement het eiland Alcatraz tot een model-gevan genis te maken in den zin, dat opstand en poging tot ontvluchting van te voren' ten doode gedoemd zouden zijn door ge brek aan ieder contact met de buitenwe reld, In plaats van muren sluiten stroom versnellingen van Ijskoud water deze ge vangenis af; zonder hulp van een boot kunnen getrainde zwemmers de paar kilo meters tusschen Alcatraz en het vasteland niet afleggen en sinds 1865, toen het eiland een militaire gevangenis werd, zijn er af en toe wel eens bewoners ontsnapt door middel van een boot, maar nooit zwem mende. In 1933 ging het eiland over uit handen van het Ministerie van Oorlog, zooals het nog in Amerika heet in die van het Ministerie van Justitie, dat oogenblik- kelijk begon de natuur nog te verbeteren. Het hoofdgebouw der cellen is zulk een sa menstelling van gewapend beton en ver hard staal, dat normale werktuigen als in de handen der gestraften komen tijdens hun dageüjkschen arbeid waardeloos zijn bij een poging om uit te breken dyna miet of electrische drilboren van groot ka liber zouden van meer nut zijn, maar wor den op het eiland niet gevonden Drie rijen i cellen boven elkaar kunnen 35Ó bewoners Sterretijd 21 h. 43 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigemiamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. 3 maantjes op dit kaartje in den Steenbok, de Visschen en den Ram Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en het Westen links van den toeschouwer ls, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemei opzoeken, dan neme men dat deel va" den kaarthorlzon waar OOST staat voor zich zoo dat de Poolster (aan het eind' van den Kleinen Beer) van den toeschou wer ls afgewend men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart ue sterrenbeelden zien juist zoo als zU san den hemel staan. De sterren ln bovenstaand kaartje dje een gekartelden rand hebben zijn van oe le grootte of helderder; de dikke ronoe stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere kleine stippen zijn stenen van de 3e of van een lagere grootteklas»' W DE VLIEG ALS NACHTWAKER. Op het eiland Mawahe nabij Hawai heeft de Spaansche ontdekkingsreiziger Fer nando Miguel Corzano San José een stam ontdekt, die wat cultuur betreft zeer sterk afwijkt van die der omliggende eilanden en ook een hoogere beschavingstrap heeft bereikt. Het eigenaardigste gebruik bij deze men schen is wel. dat zij een groot soort vlieg gebruiken om 's nacht de hut te bewaken, evenwel niet de hut van de menschen, maar die van de hoenders. Deze dieren genieten een bijzonder gezonde slaap en laten zich dan ook dikwijls verschalken door een klein ir.heemsch roofdier, dat veel weg heeft van een fret. Echter wor den de kippen uit hun slaap gewekt door het vteugel-gezoem van de vlieg, zoodat men rfu de volgende methode toepast. Boven, voor, achter en naast Iedere kip- penhut bevinden zich, opgesloten in een gazen omhulsel, een aantal dezer zoem- vliegen. Deze hebben de gewoonte 's nachts te slapen; zij ontwaken evenwel niet al leen bij het minste geruisch, maar ook bij nadering van een vreemd object. Komt nu de kippendief aangeslopen, dan wordt ze ker één der groepenvliegen hierdoor opge schrikt Onmiddellijk vangt het gezoem aan en reeds vóór de aanvaller de hut be reikt heeft maken de wakker gezoemde hoenders alarm. Het roofdier kiest dan ge woonlijk het hazenpad. Toen Gorzano bij de inboorlingen infor meerde. wie de uitvinder van deze inder daad prachtige methode was, kon niemand het hem zeggen De oudste man wist alleen mee te deelen, dat zijn vader hem op de hoogte had gesteld, en die wist het weer van zijn vader.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 20