ONZE LANDSTORM OP HET WITTE DOEK. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 October 1934 Vijfde Blad No. 22873 Première van de film „Sluit de gelederen!" TAL VAN MINISTERS EN ANDERE AUTORITEITEN WAREN TEGENWOORDIG. RECHTZAKEN. Een jeugdig frisch uiterlijk Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. BURG. STAND VAN LEIDEN. De film. het machtige propagandamiddel van inzichten en denkbeelden, is thans ook in dienst gesteld van den Bljz. Vrljw. Landstorm, dank zij de voortvarendheid van de Nat. Landstormcommissle, die den heer W. P. Schefer van de H.AV.O te Voorburg opdracht gaf het ontstaan en de ontwikkeling van ons nationale veiligheids instituut op het celluloid vast te leggen. Nadat de heer J. D. A. Verkruissen het scenario geschreven had en de heer S. W. Wertheim de lllustreerende muziek had gecomponeerd, ging men aan den slag, waarbij de heer Ir- C. A. van Diggelen de geluidsopname voor z'n rekening nam. Gisteravond is het resultaat van hun ar beid, de klankfilm „Sluit de gelederen", ln een tot de nok gevulde zaal van het Ge bouw v. K en W. te 's-Gravenhage ver toond. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de minister-president Dr. H. Colijn' de ministers mr. dr. L. N. Deckers en mr. J- A. de Wilde; Luit.-Gen. L. P, Duymaer van Twist; verschillende Tweede Kamer leden, voorts jhr, mr. F Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; de ministers van Staat mr. P. W. A. Cort v. d. Linden, mr. D Pock en A W. F Idenburg; eenige leden van den Raad van Staten; de voorz. der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk: de Commandant Veldleger jhr W. Roell; de chef van den Gen. Staf, Gen- Maj. I. H. Reynders: de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, mr J. C baron Baud, kamerheer van H K. H. Prinses Juliana; R. A. baron van Harden- broek tot Hardenbroek, Kamerheer Cerem. van Ji. M. de Koningin. Voorts waren aan wezig ongeveer alle voorzitters, secretaris- jen en commandanten van alle Land- stormverbanden uit het geheele land De avond werd geopend met een rede van voorz. der. Nat. Landstorm-Commis sie, Luit.-Gen. L. F. Duymaer van Twist- Het doel van deze bijeenkomst, aldus spr., is tweeledig. In de eerste plaats om door de demon stratie van de klankfilm „Sluit de gelede ren" de Hefde voor Koningin en Vaderland levendig te houden en waar dit ontbreekt bij ons volk het besef bij te brengen, dat eenheid macht maakt, Bn ln de tweede plaats de groote be tee- leius te doen uitkomen van het instituut van den Bijzonderen Vijwllligen Land storm voor de veiligstelling van de gees trijke goederen: gezag «n vrijheid, orde en rust Bovenal blijve Oranje en Nederland één. Om dat groote doel te kunnen bereiken «it ons volk de gelederen te sluiten. Daarnaast staat het instituut van den Bijzonderen Vrijwilllgen Landstorm met rijn meer dan 80.000 vrijwilligers, die als de tfgceruig ter handhaving van de orde en rut en ter versteviging van het gezag hen pept, bereid zijn een vrlJwiUlg offer te brengen voor Vaderland en Vorstenhuis. .^khltf'ilm „Sluit de gelederen" zal "en Bijzonderen VklJwHUgen landstorm bot ons volk en ons volk tot dit instituut nader brengen. Zoo heeft dan nu zeide spr„ de eerste opvoering van de klankfilm .Sluit de ge lederen" plaats. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm heeft aan deze klankfilm als oonsojidatie-middel voor zijn winterbUeen- «rmsten behoefte. De groei deg organisatie nr de lengte en de breedte moet gepaard Wan met een versteviging der actie in de «nepte. •J®,06 bladen is reeds medegedeeld dat .1 !üm' 'n ciroa 100 samenkomsten op centrale plaatsen van ons land zal ver toond worden. j verrichte haar kostelijk werk in "OOTd en Zuid, ln Oost en West. Zij ver- erke cien band onder onze trouwe en wr ere r'aderlanders. Na deze rede verhieven allen zich van oun zetels en klonk uit tweeduizend kelen ons geliefde Wilhelmus. Al» de laatste klanken ln de groote zaal 1™,weggestorven worden de lichten ge- °°êenbUk kan men een speld wren vallen. Het pubUek is ln afwach- fiiS1? de geluidsinstallatie. De F" niemand minder dan ml- «W de Wilde Introduceert, hem van den goeden geest, die hii rJTcelis weer opnieuw treft, wanneer Enr landstormers vertoeven mag. den' Swerf,ti^ept nog eens het doel van raak daarra Landstorm en de nood- hoeh'S zlch £tiPt aan de wet houdt be- iudien w van B.V.L. te vreezen. Doch wat rol! omi zoover mocht komen derioS? verhoede, dan staan 80.000 Ne- oenamders paraat! minister voort. Totdat de Warmi luiden--- Het is 1914 rSJLt 'n TUUr en vlam. ten. ll® soldatenFranache solda- ven"" .?feLsche soldaten.... loopgra- tiUeiiê' p ^Wraadcavaleriear- rookwoiifo,v,ZwaaT serohutverstikkende lljke WuiPüin De meest afschuwe- I hekken ,Ün den grooten wereldoorlog Zuiien °°B voorbij ro'.kerenvrl0 wli in dezen ontzettenden Er is df. worden meegesleurd? En ve?.n hnL?le het "eet. Vaa een wl. seffen eerst nu de waarde Vier ia t. zonen trnm? ?chtereen houden Hollands Onze >1™- wacht- marine is evenzeer op haar hoede. Torpedobooten patrouilleeren voor de kust. Watervliegtuigen verkennen op hun wijze den toestand. Hoe lang nog? Het ls deze vraag, die heel Nederland op de lippen brandt. 19151916.... 1917.,.. hoelang nog? Op het doek wordt een sabel ln de scheede gestoken. Het geweer gaat uit den aanslag. En het foudraal wordt om den vuurmond geschoven. Wapenstilstand! Afzwaaien. Kameraden nemen afscheid met opge luchte harten. Ongekende vreugde thuis. Weer terug bij vrouw en kinderen. Langzaam rolt vader de zwachtels van zijn beenen. De schoenen uit, en de klom pen aan. Even aan wennen... Maar hij is er nauwelijks aan gewend of de toestand wordt wederom kritiek. November 1918. In het eene land na het andere breekt de revolutie uit. Nader en nader komt de roode vloedgolf. Donkere wolken jagen langs het zwerk. Hooge zeeën met schui mende koppen beuken op de bazaltkeien. 8ymbolen van de elementen die verkeerd willen! Er wordt naar een handle gegrepen: Heel het raderwerk staat stil, als onze machtige arm het wil. Machines houden op met draaien. De werkplaatsen loopen leeg. Schoorsteenen rooken niet meer. Fabriekspoorten worden gesloten. Er vóór een wachtende menigte. „Volksredenaars" hebben al gedeeltelijk hun doel bereikt. De atmosfeer ls geladen. Eén enkele vonk, en de gevolgen zijn niet te overzien. Zóó ver zal het echter niet komen! In alle steden en dorpen worden Regee- rlngsproclamaties aangeplakt. Evenals in 1914 klink opnieuw de roep: „Sluit de ge lederen!" Jong en oud verdringt zich om van den inhoud kennis te nemen: „Volk van Nederland, gij hebt uw lot zélf ln handen!" Inmiddels moeten hier en daar de win kelruiten het al ontgelden. Grillige barsten in dubbel spiegelglas zeggen beter hoe het er spant, dan duizend woorden Op dit moment, waarmee de eerste acte van de film eindigt, krijgen we een korte toespraak van Mr. W. C. Wendelaar te hooren. HIJ wijst op de precaire positie waarin ons land is geraakt, waarschuwt voor de toekomst en doet een krachtig beroep op alle goede vaderlanders om den B.V.L. te steunen. De tweede acte. getiteld „De Daad" houdt de gedachten van den toeschouwer niet minder gevangen dan de voorgaande. Telefoons rinkelen. Van de telegraaf wordt het uiterste gevergd. Ordonnansen gunnen zloh geen minuut rust. Alles is in de weer om de getrouwen te bereiken en hen op te roepen naar de meest bedreigde punten. De soldatenjas, nog zoo kort geleden aan den kapstok gehangen, wordt weer aangeschoten. De windsels weer om de beenen gedraaid. Opnieuw afscheid, als in de oorlogsjaren. Misschien baart de toe komst nog meer zorg dan toen.... Langs de wegen snorren de auto's en motoren der vrijwilligers. Overal staan groepjes menschen opgesteld die ze na wuiven. In één ruk gaat het op Den Haag aan. Tegelijkertijd daveren treinen uit het Noorden, Oosten, Zuiden en Zuidwesten de Residentie binnen. Geen revolutie I Het is de hartekreet van de tienduizen den, die zich op leder uur van den dag spontaan willen geven voor de handha ving van het wettig gezag. Een ontelbare schare stroomt samen op het Malieveld. De Koningin en Prinses Juliana staan er midden tusschen in. Hier wordt een zóó treffend en massaal getui genis van Oranjeliefde gegeven, dat de misdadige plannen aan de overzijde met één slag de bodem wordt ingeslagen. De neergehaalde handle wordt door een landstormer weer overeind getrokken. De raderen komen weer in beweging. Daarmee behoort de 18e November tot het verleden. Doch wie garandeert dat een herhaling uitblijft? Althans het hoofd kan worden geboden Alvorens men die garantie ziet ontstaan treedt de heer Snoeck Henkemans naar voren. Ook zijn stem gewaagt van de noodzakelijkheid van een B.V.L. In het bijzonder legt hij nadruk op het vrijwil lige karakter van den Landstorm, waar door de offervaardigheid zulk een duide lijke taal spreekt. Geve God, dat op deze offervaardigheid nooit een beroep behoeft te worden ge daan Steeds verder draait de celluloidband. Metselaars op het werk geven een zinne beeldige voorstelling van den opbouw van den B.V.L. Hooger en hooger verrijst het bolwerk rondom den Troon en de Regee ring. Voortdurend wordt het hechter, dank zij de onvermoeide propaganda. Weelderige korenvelden spreken van een rijken oogst, zoodat de zeewering be stand blijft tegen de ondermijnende wer king van het woelige water. Nu komt de man van den B.V.L. aan het woord: generaal Duymaer van Twist! Degenen die getracht hebben ons volk te vergiftigen hebben ruimte moeten maken! zoo luidt het in z'n toe spraak. En dat mede door het feit, dat uit iedere provincie duizenden kwamen op dagen om den band tusschen Nederland en Oranje te handhaven. Na 15 jaren van eendrachtige samenwerking is de B. V. L. uitgegroeid tot 80.000 leden. Ze zijn on dergebracht ln 21 gewestelijke verbanden en 1277 afdeelingenMet gerecht vaardigde trots maakt de generaal van dit alles melding. En dan tot slot: Leve de Koningin! Heil den B V L De film vervolgt met den uitbouw van h"t Instituut, Tel van levendige tafreelen uit z'n betrekkelijk nog jonge historie worden weergegeven, als daar zijn het ult- KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: L. F. L. Z. den Haag te Noordwijk te snel wielrljden f. 5 of 3 d.; A. v. R. Katwijk overtr. alg. pol.-verord. van Katwijk f. 5 of. 3 d.; A. v. d. L. Noordwijk, geen gevolg geven aan het bevel van een verkeers agent f.6 of 3 d.; L. H. H„ den Haag, te Noordwijk te snel wielrljden f. 5 of 3 d.; A p., Voorschoten, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5 of 3 d.; A. P. O. Den Haag, zonder noodzaak met een motorrijtuig links van den weg rijden f.10 of 5 d.: J. C. Heemstede, overtr. motor- en rijwiel- regl. f.6 of 3 d.; J. W. W openb. dron kenschap f.5 of 3 d.; Q. S. W. O., Voor- sohoten, overtr. spoorwegwet f. 6 of 3 d.; Q. S. W. O. idem, geen geldig nummerbe- wijs vertoonen f.6 of 3 d.: J, v. L. Zoe- terwoude, overtr. motor- en rijwielwet 2 maal f. 10 of 2 maal 5 d.; C. W. D. Den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen f.5 of 3 d.; W. A. S. Voorburg met een motorrijtuig links van den weg rijden zon der noodzaak f.5 of 3 d.; J. v. W.. Rens woude, Idem f. 5 of 3 d.; H. v. R. idem f.5 ol 3 i F. A. P. Utrecht idem f.5 of 3 d.; J F. Th. de B„ Rijswijk (Z.H.) idem f.5 of 3 d.; J. S. idem f.5 of 3 d.; H. W. Bzwervende, motorrijden zonder spiegel, f.5 of 3 d.: M. de M„ Haarlemmermeer, idem f. 5 of 3 d C. v. d. 8. den Haag ld. f.5 of 3 d.; C. W. D. idem f. 5 of 3 d.; H. A. v. Hovertr motor- en rijwielregl., f. 3 of 2 d.; A. A. W. P. P. Den Haag idem f.3 of 2 d.; P. v. H idem f. 3 of 2 d L. G. M. A. G„ in bochten binnen de bebouwde gemeentekom links van den weg wielrlj den f. 3 of 2 d.; K. IJ„ Den Haag, overtr. motor- en rijwielregl. f. 3 of 2 d.; H. V wielrijden zonder licht, f.3 of 2 d.: M. J. P. Idem f. 3 of 2 d.; A. v. d. B„ Rijns burg. wielrijden zonder bel f.3 of 2 d.; C. J. R„ wielrijden zonder reflector f. 3 of 2 d.; H. D. met een handwagen rijden zonder licht en reflector 2 x f. 3 of 2 x 2 d.: J. G. V. Oudenrijn te Leiden met een motorrijtuig te snel rijden f. 6 of 3 d.; J. H. R. Den Haag, idem f.6 of 3 d.; J. K„ Rijswijk, idem f. 6 of 3 d.; J. J. de V., Noordwijk, wielrljden over een gesloten verklaarden weg f. 2 of 1 d.; J. N. v. d. Z„ overtr. verord. Leiden op de straatpolitle f.2 of 1 d.; A. v. d. P., Oegstgeest, geen gevolg geven aan het bevel van een ver keersagent f.5 of 3 d.: P. H. Den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5 of 3 d.; H. W. B„ idem overtr. motor- en rij wielwet 2 x f.5 of 2 x ^d.; M. J. K„ Am sterdam idem f. 10 of d.; D. P., Aals meer, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 5 of 3 d.; C. V.. Haarlemmermeer, geen geldig nummerbewijs vertoonen f. 10 of 5 d.; P. J. Poortvliet, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 10 of 5 d C. HAlphen a. d. Rijn, motorrijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f.3 of 2 x 2 d.: Th. J. P„ Katwijk, meteen voertuig rijden zonder reflector f .3 of 2 d.; Ph ,A., Rijswijk (Z.H.), wielrijden zonder licht f.3 of 2 d.; A. C. B., Alkemade Idem f. 3 of 2 d.; W. A. D. Idem idem f. 3 of 2 d.; A. J. v. d. K„ Den Haag, idem f.3 of 2 d.; C. v. 't W., Woubrugge. idem f.3 of 2 d A. P., Den Haag, wielrijden zonder bel f.3 of 2 d.; K. O. te Oegstgeest zonder vergunning venten f. 2 of 1 d.; M. W„ Al phen a. d. Rijn, te Alkemade zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken f.2 of 1 d.; G. D zwervende, open bare dronkenschap f. 5 of 3 d.; P. v. B„ Hillegom, loopen op verboden grond f. 10 of 5 d.; J. I. E„ overtr. Leerplichtwet f. 3 of 2 d.: C. M. idem, f. 5 of 3 d.; W. O., Katwijk, idem f.5 of 3 d.; C. G. G„ Alke made idem f.2 of 1 d.; H. C. C„ idem id. f. 5 of 3 d.; J. W. R. idem idem f. 5 of 3 d.J. S. in 't V„ idem Idem f. 1 of 1 d.; J. S. wielrljden zonder licht f.3 of 2 d E. E. Alkemade, overtr. Leerplichtwet f.5 of 3 d.; J. W. P., Utrecht, te Leiden met een motorrijtuig te snel rijden f. 6 of 3 d.; F. M., Amsterdam, overtr. der alg. keur van Rijnland f. 2 of 1 d. o ZIJN HUISHOUDSTER VERMOORD. Vijftien jaar geëischt. De officier bij de rechtbank te Middel burg heeft tegen den 51-jarigen café houder C. J. M„ wonende aldaar, thans in voorarrest wegens moord gepleegd op zijn huishoudster op 27 Mei van dit jaar, een gevangenisstraf geëischt van 15 jaar. De verdediger, mr. Kuipers, bepleitte de uiterste clementie, aangezien het verleden van den verdachte zeer gunstig is geweest en hij nimmer met politie of justitie in aanraking is geweest. De uitspraak ls be paald op 2 November a s. reiken van de korpsvaandels, de populaire landdagen, in Twente, in West-Brabant, in Friesland, in Limburg en ln Zeeland. Zelfs de schietwedstrijden in Tilburg in September j.l. treft men er nog op aan, zoodat men bij ls tot op den laatsten dag. Daarna wordt de aandacht gevraagd voor onzen minister-president Dr. H. Colijn. Hij bepleit het goed recht van den Bijz. Vrijw- Landstorm en wijst er op, dat de eendracht van een volk een koste lijk bezit alleen uit het volk zelf kan voortkomen. Een prachtig bewijs wordt daarvan gegeven door den B.V.L. die zijn bekroning vindt in het gemeenschappelijk optreden van Regeering en Volk. Moge de roep „Sluit de gelederen"! ook op ander terrein doordringen. Oranje en Nederland is de titel van de laatste acte, welke wordt ingeleid door het bekende „Wilt heden nu treden." Kapitein Nijland van den vaartuigen- dienst is de vertolker van den inhoud. Al bladerend door een Oranje-gedenkboek memoreert hij wat de voorvaderen van Koningin Wilhelmina voor Nederland heb ben gedaan om daaraan de zoo juiste con clusie vast te knoopen, dat dus Neder land nooit genoeg voor Oranje kan doen. Via Juliana van Stolberg, Willem den Zwijger en Willem III komen we tot H.M. Koningin Wilhelmina, waarvan men o-a. de grootsche huldiging in het Stadion te aanschouwen krijgt. Verder ziet men de Prinses spreken voor het Crisis-Comité en daarna de tegenwoordigheid der beide vorstelijke figuren op diverse Landstorm samenkomsten. Zoo besluit deze film met te wijzen op de groote zegeningen welke Nederland onder Oranje mocht ontvangen, en waarvoor dus ten allen tijde pal moet worden ge staan. Met een slotrede van Gen.-Maj. H. de Iongh werd de bijeenkomst besloten. KANTONGERECHT ALPHEN. Wegens ziekte van den kantonrechter den heer Nicolai, fungeerde als pl.v kan tonrechter de heer R. Oerbeek. W. v. d. St. was ten laste gelegd de veiligheid van het verkeer ln gevaar te hebben gebracht, door zich per rijwiel achter een auto te hebben laten meesieepen. Verdachte ontkende en beweerde dat de auto veel te veel rechts van den weg reed, zoodat het onmogelijk was geweest om zich te laten sleepen. De verbalisant de agent van politie G. N. be vestigde echter de feiten als omschreven in het proces-verbaal. Eisch f. 5 subs. 2 d. Uitspraak f. 4 subs, 2 d. W. W. te Nieuw- veen stond voor twee zaken terecht, aller eerst voor het feit dat hij in staat van dronkenschap een auto had bestuurd, waarmede hij een verkeersongeval had veroorzaakt, althans tegen een boom was gereden en voorts dat hij na het sluitings uur voorgeschreven voor de café's te Ter- Aar, in de keuken van zijn perceel sterke drank of zwak alcoholische dranken zou hebben getapt of verstrekt. Wat het eerste feit betreft, gaf de getuige mej. S. uit Mij drecht een verhaal, dat getuige met nog meerdere personen in genoemde keuken een of meer biertjes had gebruikt en dat W. hen toen met een auto had wegge bracht. Verdachte zou hierbij woest en snel hebben gereden; zij achtte hem met ln staat een auto te besturen. De andere getuigen waren echter niet zoo pertinent ln hun verklaringen, althans zij konden niet verklaren, dat verdachte onder den in vloed zou zijn geweest. Ook de verbalisant de rijksveldwachter U. gaf een uiteenzet ting doch deze had proces-verbaal opge maakt op aangifte van getuige mej. St. De ambtenaar achtte het eerste feit niet bewezen, zoodat hij voor dit feit vrijspraak vorderde. Ook de kantonrechter sprak verdachte voor dit feit vrij. Wat het tweede feit betreft, verklaarde de getuigen nog al verschillend, doch zeker kwam vast te staan dat er bier was gedronken. Verschil lende getuigen reden het voorkomen dat zij omtrent de sluitingstijd het restant van» den inhoud van hun bierglas mede naar den keuken hadden genomen. Anderen verklaarden, dat zijn nog al wat biertjes hadden gedronken voor sluitingstijd en toen na sluitingstijd brood en koffie had den genuttigd. Getuige K. was aangekomen met verzoek om hem thuis te brengen, daar zijn rijwiel of band daarvan stuk was. Hij was toen uitgenoodigd om binnen te komen en verdachte had 'hem een biertje geoffreerd. Waar dit vandaan was geko men was hem onbekend. Verdachte gaf dit toe en deelde mede, dat dit uit de bij keuken was gekomen, doch niet uit het café. Hij had een en ander gedaan, aldus zijn relaas, omdat getuige een goede klant was en men tegenwoordig toch wat over moet hebben om zijn klanten te houden. Hij had echter een en ander niet uit winst bejag gedaan, want hij had niets ontvan gen. De ambtenaar vond de overtreding echter wettig en overtuigend, bewezen en vorderde een geldboete van f.40 subs. 10 Verbalisant deelde tevens mede, dat verdachte het nu niet zoo precies met het sluitingsuur neemt, wat verdachte bestreed De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f.25 subs. 10 dg. J. B. te Hoogmade had gevüscht zonder vergunning. Deze beweerde echter alleen in het land te hebben geloopen. Verbali sant de rijksveldwachter D. gaf echter een andere verklaring. Eisch f. 5 subs. 2 dg. Uitspraak f.4 subs. 2 dg. H. J. v. D. en F. v D. uit Nieuwkoop stonden voor een zelfde overtreding te recht. Verbalisant, de agent van politie B. deelde roede, dat verdachten aanvankelijk hadden gezegd vergunning te hebben ge had van den eigenaar, die echter een en ander had tegengesproken en had ge vraagd, proces-verbaal op te maken. Eisch voor ieder f5 subs. 2 dg. Uitspraak f. 4 subs. 2 dg. Verbalisant merkte nog op, dat verdachten niet bijzonder snugger bekend staan en hen een en ander door den een en ander was gezegd te moeten zeggen, dat zij wel vergunning hadden. L. H. Kr v Laren die te Bodegraven tijdens het rijden in een file een aanrijding had veroorzaakt werd na het hooren van de chauffeurs T. v. R. en F R. uit Zeist veroordeeld tot f. 8 subs. 4 dg. C. Th. Fr. die te Hazerswou.de roet een auto zonder behoorlijke verlichting hed gereden tot f. 4 subs. 2 dg. Een drietal jeugdige personen G. O., P. O. en v. K. waarvan twee reeds voorwaar delijke weroordeelngen achter den rug heb ben en nog onder regeeringstoezicht staan, hadden ergerlijke baldadigheid gepleegd, door bij v. D. te Nieuwerbrug voor de deur van diens woning tafckenbosschen en een paal te plaatsen; daarna hadden zij steen tjes op het dak gegooid om de bewoners uit hun huis te lokken, v. D. en de rijks veldwachter P. N. als getuigen gehoord gaven een uitvoerige lezing. Getuige v. D. de bewoner dus, had een en ander gemerkt en had getracht verdachten te achter halen, waearop 2 van de drie hun rijwiel lieten leggen, v. D. had deze rijwielen medegenomen, zoodat zij vanzelfsprekend voor den dag moesten komen. De ambte naar vond deze baldadigheid een groot schandaal en vorderde tegen leder een boete van f. 15 subs. 30 dg., daar helaas geen hechtenis kon worden gevraagd. Uit spraak voor ieder f. 10 subs. 20 dagen. P. O. uit Leiden bestuurder van een tractor die in de P. Hendrikstr. te Alphen een aanrijding had veroorzaakt, door in plaats voor 'n auto beladen met hooi waar hij achterreed niet voorbij te rijden maar toen deze stopte te passeren en daadoor "n autobus had aangereden werd, na het hoo ren der getuigen veroordeeld tot f. 20 subs, 10 dg. Eisch was f. 30 subs. 20 dg. G. A. en D. Sch. twee jongelui hadden in den boomgaard van den garagehouder v. E. achter diens woning gelegen appelen ontvreemd. Op heeterdaad betrapt had 6ch. de appelen teruggegeven, doch de andere verdachte had ze behouden. Na het hooren van verbalisant de brigadier der rijksveldwacht J. K. en getuige v. E. was ontkennen moeilijk. Een der verdachten gaf echter als rede voor, dat hij evenals zijn vader reeds lang werkloos was Thuis kreeg hij geen fruit, terwijl hij hierin toch wel eens trek had. Op een vraag van den ambtenaar of men meer last had van deze jongens, deelde de verbalisant mede, de rijksveldwacht niet. doch de politie wel. Verdachte v. A. werd veroordeeld tot f4 subs. 2 dg en Sch. tot 2.50 subs. 1 wk tuchtschooistraf. Waar geen woonplaats gemeld, wonen verdachten te Alphen a. d. Rijn, RECLAME. 807# 20-35-60c£ bezit het kind van nature; de Moeder door Ook heden staat er omtrent het al of niet doorgaan van verdere afslachting van den veestapel officieel nog niets vast. Vermoedelijk wacht Z.Exc. minister Steen- berghe het resultaat af van de Brussel- sehe conferentie die op heden wordt ge houden en waar in hoofdzaak meer ruil handel tusschen de z.g. „Goudbloklanden" wordt behandeld. Niet onmogelijk zou dit voor ons land op het gebied van vee-, vleesch- en zulvelexport wel eens zulk een impassie kunnen te weeg brengen, dat men ten opzichte van de landbouwpolitiek wel ee een geheel andere weg kon In slaan. Het ware te hopen. Om echter al te optimistisch te zijn, daarvoor brachten alle conferenties al te veel teleurstellin gen. doch er zijn in elk geval perspec tieven. In den veehandel merkt men heel wei nig van „toekomstdroomen". De aanvoe ren waren in 't geheel genomen gister weer toenemende en de handel ging kalm, terwijl de prijzen voor goede soorten zoo wel gebruiksvee als guste vee voor de vetmesterij, als van het slachtvee stand hielden, terwijl de minder courante soor ten in prijs weer eenigszins terugliepen. Zoo ging het hier op de Leidsche markt, als te Zwolle en Leeuwarden. Voor het jonge vee was er de meeste kooplust naar pinken, doch voor graskalveren, hoewel ze duur genoeg waren, was de animo zeer onbelangrijk. Nuchtere kalveren kalm en iets lager ln prijs dan vorige week. De aanvoerders van wolvee wezen we er deze week op, te wachten met het ver- koopen tot er definitief uitslag ls, wat Frankrijk zal doen met het contingent. Inderdaad was er nu heel gering aanbod, en we kunnen mededeelen dat de kans dat Frankrijk de contingenteering voor ons land zal opheffen, naar we van wel ingelichte zijde vernemen, zeer groot ls. Dit zal mischien voor de varkens ook het geval zijn en de prijzen dan vanzelfspre kend gunstig kunnen beïnvloeden. Op 't oogenblik is 't op de varkensmarkten nog een heel flauwe stemming. De Leeuwar- öensche markt gister ook gedrukt in prijs. VAN DER S, GEBOREN. Hendrika, d. van H. Vermond en S. de Vos; Johannes, z. van H. Houwer en D. Houwer Trijntje, d. van S. van Egmond en E. van Egmond Jacoba, d. van J. Vreeken en W J. de Koning Jan Johan nes, z. van J. Parmentier en M. A. W. van Iterson Gerardus Cornells, z. van W. L. Berkouwer en A. Kreuk Petrus Augustinus Johannes, z. van J. Vasten hout en M. J. Marcus Maria Suzanna, d. van G. C. v. d. Zwart en A. W. Zomer Cornelis Hendrikus, z. van D. Bergman en M. E. C. Langezaal. OVERLEDEN. W. F, de la Rie. ongeh. man, 55 jaar J. v. d. Hoeven, man, 42 Jaar. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De melk van een veehouder uit Warmond schijnt buitengewoon veel aftrek te hebben, althans twee afnemers betwistten elkander de aflevering van de eerste bus. Deze was afgehaald door den melkhandelaar H„ doch zekeren D. meende dat deze bus hem toe kwam. Er ontstond twist en daar de beide mannen zich in een bootje op de Ring- sloot onder Warmond bevonden, werd het een gevecht te water. H. verdedigde zijn eigendom met een roeispaan, die op D's arm terecht kwam. Deze ondernam een tegenaanval, waarbij H. zoodanig in den nek werd gegrepen, dat een dokter er aan te pas moest komen. Ter zake van mishandeling stond D. tegenover den politierechter Mr. van der Boom. die van „zeerooversmanieren" sprak en den mishandelde duidelijk aan het ver stand bracht, dat hij het met diens optre den geenszins eens was. De oflicier, die zeide de zaak tot de juiste proporties te willen terugbrengen, vorderde, een geldboete van f. 20.— subs. 20 dagen. Er was nog een verdediger, die van zelf verdediging sprak. De politierechter achtte een correctie ia den vorm van een geldboete van f. 5.— subs. 5 dagen voldoende om in den ver-, volge den vrede op de wateren te War-< mond te waarborgen. Terzake van mishandeling stond terecht de 22-jarige schilder A. J. M. uit Rijns burg. Verdachte bekende. De zaak werd uitgesteld tot 16 Nov. a.s., wegens het hooren van den mishandelde. Verd. heeft nog een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 6 maanden. Terzake van huisvredebreuk, mishan deling en vernieling ten huize van zijn schoonvader te Alkemade, stond terecht J. N.V. te Alkemade, Verdachte bekende. De Officier eischte f.30 sub 30 dagen hechtenis en 6 weken gev.straf, voorw. met 3 jaar proeftijd. De Politierechter wilde eerst een rapport over verdachte inwinnen alvorens hem te veroordeelen. Wegens mishandeling van H. te Sassen- heim op 8 Aug. j.l. stond tei "ht M. Dr., melkhandelaar te Sassenhelni. De Officier eischte f. 20 of 20 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. tot f.5 subs. 5 dagen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 17