LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 20 October 1934 H Buiten!. Weekoverzicht. DE ACTIE VOOR HET JULIANA-HUIS. li DEINING IN DE POLITIEK. Eon groot gelui ls de Fransche veilig heidspolitie in den schoot gevaren na het echec te Marseille: het is haai mogelij s: gebleken om het complot vrijwel tot op heldering te brengen en de voornaamste deelnemens daaraan gevangen te nemen! Het ls althans een pleister op de wonde. Een zeer gevaarlijke bende misdadigers, die in staat zou zijn geweest opnieuw den oorlogsfakkel over ons werelddeel te doen ontbranden, is onschadelijk gemaakt en dat stemt tot groote verheugenis, al is de ontdekking en arrestatie der bende wel zeer duur betaaldDe eerste Indruk, nd. dat men te doen had met een zuiver Zuid-Slavisch gebeuren, ls bevestigd: men had te maken met een Kroatlsch-Macedo- nisch complot, dat tot doel had de eenheid van Zuid-Sla vie te breken, door koning Alexander met zoo Intense Inspanning tot stand gebracht. En evenzeer verheugend is. dat van alle lijden om het hardst ls medegewerkt om de noodlge klaarheid te brengen. Zwitser land, Tsjecho-Slowaiije. Hongarije en Bul garije hebben alle hun best gedaan om het onderzoek te bevorderen en ook Italië heeft een goede beurt gemaakt door op zijn grondgebied de twee leiders te vatten. Tegen geen enkel land richtte zich dan ook een actie ais destijds in 1914 tegen Servië, al tracht men van zekere zijde Hongarije in deze positie te dringen. Met het gevolg, dat daar hevige veront waardiging oplaaide, waarin de mond te groot werd genomen: speciaal ten opzichte van den Tsjechischen minister Benesj werden dientengevolge uitdrukkingen ge bezigd. die niet door den beugel konden, zoodat daarover het laatste woord nog wel niet zal zijn gezegd! Maar oorlogsgevaar als in 1914 na Sera- Jewo bestaat er. gelukkig, niet! Is dat niet een gelukwensch waard? De belde slachtoffers van den zoozeer geslaagden aanslag zijn lntusschen naar hun laatste rustplaats geleid, eerst Bar- thou. daarna koning Alexander. Aan bei der baar heeft de natie geweeklaagd en tevens heeft het buitenland blijk gegeven van intens medeleven. Te Belgrado mis schien wel iets meer dan feitelijk past, want de begrafenis van den vermoorden koning is geworden tot inleiding van on getwijfeld diepgaande politieke besprekin gen. Eenerzijds eaat het er om, te trachten de bestaande vriendschappen en bondge nootschappen te bestendigen, anderzijds om deze te doen uiteenvallen, als dat mogelijk ls! Van alle kanten worden alle zeilen bijgezet Niet voor niets was Frank rijk bij de begrafenis vertegenwoordigd door president Lebrun en drie ministers! Daartegenover stuurde Dultschland een nieuwe figuur, althans als politiek afge zant. nJ. eeneraal Goerlng! En deze laat ste weert zich geducht! Benesj en Titulescu als dragers der Kleine Entente hebben het gevaar echter terstond onderkend en den dag na de uit vaart van den koning zijn zij met den Zuid-Slavischen minister Jeftltsj reeds in conferentie bijeen gekomen. Tegelijkertijd had, eveneens te Belgrado, een soort Bal kan-conferentie plaats, waarvoor de Griek- sche en Turksche ministers van buiten- landsche zaken naar de Zuid-Slavische hoofdstad waren gekomen. Men ziet, hoe alle hens aan dek zijnl Zal het Goering, die feitelijk tevens voor Hongarije werkt, al is het natuurlijk zijde lings. gelukken een wig te drijven tusschen de oude bondgenooten? Trots eenige uiter lijke succesjes gelooven wij echter, dat ln de politiek door en door doorkneede fi guren als de ministers van Tsjecho-Slo- wakije en Roemenie het zullen winnen, vooral, waar zij zich zoo ernstig daarvoor inspannen. Al mag men aan den anderen kant constateeren, dat zij zelf gevaar van groote afmetingen aanwezig oordeelen! De moord heeft de Europeesche politiek ln ieder geval geducht in beweging ge bracht en Barthou's opvolger zal moeite hebben om diens erfenis ongeschonden te bewaren, laat staan diens program verder tot uitvoering te brengen. Opvolger is geworden Laval, die reeds eerder met het bijltje van bulten], zaken heeft gehakt, nadat hij Briand van den Quay d'Orsay had weggewerkt op weinig elegante wijze. Maar toen gaf hij tevens blijk van een bijzondere spontaniteit, ge tuige zijn telefoon-gesprek met Brüning! Zulke extra-dansjes met Dultschland zul len nu echter wel uitgesloten moeten wor den geoordeeld.... Laval schijnt de voetsporen van Barthou te willen drukken. Zijn eerste gang schijnt naar Londen te zullen zijn; dan volgt Genève, waar de Saarkwestie in buiten gewone zitting van den Volkenbondsraad aan de orde komt en dan. tegen het einde van November, Rome. Nadat Inmiddels duidelijk de gang van zaken in midden- Europa zal zijn uitgestippeld! De laatste maanden van het jaar zullen niet de minst belangrijke zijn, dat mag thans reeds worden voorspeld! Vlak na den moord van Marseille verloor Frankrijk nog een van zijn groote zonen, al had deze geen deel meer aan de prac- tlsche politiek: Raymond Paincaré, oud president en oud-premier van een viertal kabinetten, die als zoodanig grooten in vloed heeft geoefend op de Fransche en op de gansche Europeesche politiek, al is het misschien niet altijd ten goede, van zuiver Europeesch standpunt uit bekeken. Zijn sympathieën stonden geheel achter Barthou. wiens dood. als vertrouwd mede werker van Poincaré, een zware slag was voor dezen vertegenwoordiger van het oude Frankrijk der revanche. Deze heeft hij ge noten, schijnbaar volledig, maar toch zal hem de verdere gang van zaken be nauwd moeten hebben! Heden valt hem een' nationale begrafenis ten deel, waarop hij van zijn vaderland alle rechten kon doen gelden. Doumergue heeft zijn kabinet eenigszlns inderhaast aangevuld, hetgeen hem wel eens noodlottig zou kunnen worden, nu juist de groote kwestie aan de orde zal komen: versteviging van het gezag der regeering; zulks ten koste van het parle ment. dat van eenige zijner rechten af stand za! moeten doen om dit mogelijk te maken Voora! de vraag of de Senaat af stand zal willen doen van zijn recht van goedkeuring van Kamer-ontbinding zal be slissend zijn Een val van Doumergue dreigt echter de politieke baaierd weer over Frankrijk te PRINSES JULIANA BRUIDSMEISJE. BIJ HET HITWEI,IJK VAN PRINSES MARINA EN PRINS GEORGE. Men meldt ons van offlcleele zijde, dat Prinses Juliana als bruidsmeisje tegen woordig zal zijn bij het huwelijk van prin ses Marina van Griekenland met prins George, hertog van Kent, op 29 Nov. e k. Als bruidsmeisjes zullen aanwezig zijn Prinses Juliana. Prinses Irene van Grie kenland, prinses Catharina van Grieken land, grootvorstin Kvra van Rusland, prinses Elisabeth van York, prinses Euge nie van Griekenland, lady Iris Mount- batten en lady Marv Cambridge. De bruid, prinses Marina, is een klein dochter van de oudste zuster van wijlen Prins Hendrik, die gehuwd was met groot vorst Wladlmlr van Rusland. WIJZIGING VAN DE BEROEPSWET. INTERNATIONALE FEDERATIE VAN DIRECTEUREN EN UITGEVERS VAN DAGBLADEN. Bijeenkomst te Parijs op 22 en 23 October, Den 22sten en 23sten October zal te Parijs een belangrijke bijeenkomst plaats hebben van de Internationale Federatie van Directeuren en Uitgevers van Dag bladen 'de F.I.A.D.EJ.l. Voor de Nederlandsche dlrecteurenver- eeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" zal deze bijeenkomst worden bijgewoond door den voorzitter, den heer J. W. Henny (Directeur Leidsch Dagblad), en het be stuurslid, den heer P W. Peereboom (Directeur Haarl. Dagblad), terwijl de Katholieke dlrecteurenvereeniging „De Katholieke Nederlandsche Dagbladpers", zich zal doen vertegenwoordigen door haar voorzitter, den heer mr. F. G. C. J. M. Teullngs. UITVOERING DER OUDERDOMSWET. Verlichting van de lasten voor het Rijk. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van art. I der Wet van den 30sten Juli 1926, tot uitvoe ring van art. 4, eerste lid der Ouderdoms wet 1919 en nadere vaststelling van de middelen voor de dekking van de uit te keeren renten, bedoeld bij de artt. 28 en 37 der Ouderdomswet 1919; wijziging van art, 17 van de wet op de Rijksverzekerings bank en de Raden van Arbeid: nadere regeling van de verhouding tusschen het Ouderdomsfonds A en het Invalldtiets- fonds voor zooveel betreft de terugbetaling van door het Invaliditeitsfonds aan het Ouderdomsfonds A verstrekte voorschotten. Het wetsontwerp heeft tot doel om ln verband met den toestand van 's lands financiën te komen tot verlichting van de lasten, welke de uitvoering van de Ouder domswet 1919 voor het Rijk medebrengt. Voorgesteld wordt om den duur van de Rijksbijdrage voor de dekking van de ouderdomsrenten, bedoeld ln de art. 28 en 37 der Ouderdomswet 1919, en van het te kort op de verzekeringen, gesloten krach tens art. 24 dier wet, met 10 jaar te ver lengen. Deze verlenging doet het jaar- Ujksch bedrag dier Rijksbijdrage met een bedrag van rond vier millioen gulden ver minderen, welke verlichting van lasten voor de toekomst ten gevolge heeft, het geen ln dezen tijd niet ongeoorloofd schijnt. De voorgestelde verlenging van den duur der Rijksbijdrage maakt voorts wenschelijk een regeling betreffende de rentebetaling door het Ouderdomsfonds A over de schuld, welke dat fonds A aan het Invalidteits- fonds heeft, voor de terugbetaling van door het Invalldteitsfonds aan het Ouder domsfonds A voorgeschoten gelden. Wanneer de duur der Rijksbijdrage ver lengd wordt en het Ouderdomsfonds A Jaarlijks rond vier millioen gulden minder ontvangt, zal het langer met een 5 pet. rente vorderende schuld belast blijven Dit zou uiteraard voor het Ouderdomsfonds A een extra belasting worden, die het zou moeten dragen boven het bereids voren genoemde bedrag van 33.5 millioen gul den. Daarom is gezocht naar een regeling welke eenerzijds voorkomt deze verhoo ging van de extra schuld van het Ouder domsfonds A, doch anderzijds geen nadeel toebrengt aan de belangen van het Invali diteitsfonds, welk fonds in verband met de geldende voorschotregeling mocht reke nen op een bate van 33.5 mlllioengulden. Aldus werd een regeling gevonden, welke aan de beide vorenbedoelde eischen vol doet. o BOND VAN NEDERL. SCHULDEISCHERS EN HUISEIGENAREN IN HET BUITENLAND. Te Den Haag is opgericht de „Bond van Nederlandsche Schuldeischers en Huls eigenaren ln het Buitenland", zich tot doel stellende de belangen van deze categorieën bij de Nederlandsche Regeering naar voren te brengen, waartoe reeds stappen zijn ondernomen. Het voorloopig bestuur ls samengesteld uit de heeren ir. F. James, L. P. Maartens, S A. Gompels, M. Oppenheim en G. Rijckenberg. Voorloopig secretariaat: Has- seltschestraat 28, Den Haag. De Bond is opgericht met medewerkinrr van den Kon. Ned. Middenstandsbond, terwijl met den Ned. R.-K. Middenstands bond en de Vereeniging van den Chr. Handeldr. en Industrieelen Middenstand in Nederland bereids contact is gezocht. Vereenvoudiging en versnelling van de procedure in sociale zaken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Beroeps- wet. De strekking ervan is het teweegbrengen van een vereenvoudiging en versnelling van de procedure ln sociale verzekerings zaken. Op zichzelf reeds wenschelijk, wordt deze in een tijd als den tegenwoordigen, die tot versobering en verlaging van kosten dwingt, des te begeerenswaardlger. In hoofdzaak gaat het ten dezen om een soepeler regeling nopens de gevolgen van afstand van beroep, vereenvoudiging en uitbreiding van de mogelijkheid van af doening der zaak bij beschikking en de facultatieve mondelinge uitspraak. Voorts is van de gelegenheid gebruik gemaakt om op min of meer ondergeschikte punten een aantal verbeteringen en aanvullingen in de wet aan te brengen. Een vereenvoudiging van de werkzaam heden der reden van beroep is mogelijk door opheffing van den regel, dat ook na de beëindiging van het onderzoek ter te rechtzitting door de raden genomen be slissingen ter openbare terechtzitting moe ten worden uitgesproken. Voorgesteld wordt derhalve art. 71 der Beroepswet al dus te lezen, dat zoodanige beslissingen ook kunnen worden uitgesproken door den voorzitter alleen ln tegenwoordigheid van den griffier, echter steeds in het open baar. Een niet geheel en al onbelangrijke ont lasting van de raden van beroep kan wor den verkregen door het nemen van de beschikkingen, bedoeld ln art. 86 der Be roepswet, over te brengen bij de voorzit ters. Bezwaar kan hiertegen niet bestaan, daar de mogelijkheid van verzet bij den raad gehandhaafd blijft. De ervaring, dat een buitengewoon groot aantal beroepen zonder eenigen redelijken grond wordt ingesteld, nood zaakt er toe maatregelen te beramen, waardoor tot op zekere hoogte wordt be reikt, dat de door het ongemotiveerd pro- cedeeren veroorzaakte hoeveelheid nutte- looze arbeid der rechtsprekende colleges vermindert. Grondige overweging van dit probleem heeft den Minister van Justitie tot de overtuiging gebracht, dat het meest aanbevelenswaardige middel hiertoe is be snoeiing van den rechtsgang ln de geval len, waarin het beroep al dadelijk blijkt kennelijk niet-ontvanfeelijk of kennelijk ongegrond te zijn. Voor die gevallen wordt de raad van beroep niet meer genoodzaakt een formeele uitspraak te geven na onder zoek ter terechtzitting en vervalle het appèl. Als nieuw instituut, dat wellicht tot eenige besparing van rechterlijken arbeid zou kunnen lelden, bevat het ontwerp ten slotte o.m. de facultatieve mondelinge uit spraak. o EEN AMNESTIEVOORSTEL. DE POSTVLUCHTEN. De „Havik" ls gisteravond te 21.49 op Schiphol geland. doen komen en wellicht zal dit het parle ment tot buigen bewegen! De volksstem- mine is Doumergue toch ongetwijfeld gunstig gezind Zeer zwnk schijnt de portef''iüe van den afgetreden minister van justitie Chéron bezet, dl- als het ware tot heengaan moest worden gedwongen door eenige zijner col lega's en toch speelt just'Me zoo'n voor name rol! Denk aan de Stavlsky-affaire, de moordzaak Prince.... Bedoeld voor de muiters op de „De Zeven Provinciën". De leden der Tweede Kamer R. Effendi en L. L. H. de Visser hebben een wets voorstel ingediend betreffende amnestie aan al degenen, die behoorende tot de Ne derlandsche krijgsmacht buiten Europa, zich in den tijd tusschen 3 en 11 Februari 1933 hebben schuldig gemaakt aan een van de misdrijven, vermeld in de artikelen 108 tot 128 van het Wetboek van Militair Strafrecht. Zij gaan daarbij uit van de overweging, dat de beweging aan boord van de „De Zeven Provinciën" ls voortgekomen uit het eensgezinde protest tegen een nieuwe en zeer ernstige salarisvermindering, die aan het marine-personeel werd opgelegd. Men neme verder in overweging, aldus de voorstellers, dat aan de muiterij een eind is gemaakt door het wernen van een luchtbom, die, naar thans bekend is. in strijd met de oorspronkelijke instructie, niet als waarschuwingsbom is geworpen, en die 23 dooden en 7 zwaar gewonden tot slachtoffer heeft gemaakt. Voorts dat aan de overlevenden zeer zware straffen zijn opgelegd, tot achttien jaar gevange nisstraf toe. Voorts wijzen zij er op, dat het bevelvoerend personeel, daarentegen in vergeliiking daarmede slechts zeer licht is gestraft met een gevangenisstraf voor den duur van enkele maanden, zelfs met behoud van pensioen. Het is om al deze redenen, dat de voor stellers amnestie ten volle gerechtvaar digd en noodzakelijk achten. De omschrij ving in het bijgaande wetsontwerp is zoo gekozen, dat daaronder de opvarenden van „De Zeven Provinciën" begrepen zijn. STEUN AAN BEHOEFTIGE GEZINNEN. Naar de „Tel." meldt hebben de slagers te Enschedé het initiatief genomen in de komende wintermaanden soep uit te dee- len aan behoeftige gezinnen. De soep wordt gekookt in den steriUsatleketel op het abattoir. B. en W. van Enschedé hebben toegezegd dat slagers gratis stoom van het abattoir mogen gebruiken. Alle verdere onkosten draagt de slagersvereeniglng. Het Burgeilijk Armbestuur bepaalt wel ke gezinnen in aanmerking komen en geeft deze knipkaarten. Op 2 November zal de uitdeeling aan het abattoir begin nen en wel eiken Dinsdag en Vrijdag, in dien deze laatste dag ten minste geen be zwaren oplevert voor R.-K. menschen. Ge durende de vier wintermaanden krijgt op die dagen elke volwassene 1 Lelk nlet- schoolgaand kind L. soep: den eenen dag erwtensoep, den anderen dag rijst soep. JUBILEUM BURGEMEESTER F. H. VAN KEMPEN. Vandaag viert de heer F H. van Kem pen, burgemeester van Hillegersberg, zijn zilveren ambtsjubileum. De heer van Kempen werd 7 September 1879 te Voorschoten geboren, Zijn vader was een van de firmanten van de beken de zilversmeden, de Pa. van Kempen, die ook geruimen tijd vanwege de AR. partij voor het toenmalige district Leiden in de Tweede Kamer zitting had. o VERSPREIDE BERICHTEN. In een gisteren te Den Haag in Pul- hrl Studio gehouden vergadering is het 50-jarig bestaan van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde herdacht. DE PLICHT DER NATIE. Mr. D. FOCK Voorzitter ven het Nationaal Comité, Oud-Gouv.-Generaal. Met vertrouwen doet het Comité van Actie uit het Nationaal Comité voor den algeheelen afbouw van het Nederlandsche gebouw in de Cité Universitaire te Parijs een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk, aldus mr. Fock. Wij gevoelen, dat in de moeilijke tijds omstandigheden, welke wij nu beleven, tot het vragen van geldelijke bijdragen niet lichtvaardig mag worden overgegaan; ja, dat er zeer ernstige motieven moeten zijn, die dat vragen noodzakelijk maken. Welnu, wij staan voor een zaak, waar mede de eer van Nederland gemoeid ls, zoodat het Nederlandsche volk verplicht ls mede te werken. In de zoo uitgebreide Cité Universitaire te Parijs, welke een terrein beslaat van ongeveer 50 H.A., en waarin men belang rijke gebouwen vindt van verse lullende landen, waaronder de meeste Europeesche landen. Japan, China, de Vereenigde Sta ten van N. Amerika, Canada en verder verschillende Zuid Amerikaansche landen, staat ook een Nederlandsch gebouw, be stemd voor Nederlandsche studenten te Parijs en voor Nederlandsche geleerden, die te Parijs bijzondere studiën wenschen te maken. Maar het gebouw ls niet klaar en het moet worden afgewerkt, waarvoor nog f. 400.000 noodig zijn. Nederland is verplicht dat gebouw af te werken, Nederland kan toch niet ver klaren financieel niet bij machte te zijn zijn gebouw in de Cité Universitaire te voltooien. Het Nederlandsche volk zal echter, naar ik overtuigd ben, de middelen beschik baar stellen, welke de algeheele afwerking van het gebouw mogelijk zullen maken. De Nederlandsche Regeering heeft ver klaard bereid te zijn te bevorderen, dat uit de Staats Kas f. 200.000 beschikbaar zullen worden gesteld, mits van particuliere zijde de andere f. 200.000 worden bijeengebracht. De Regeering is dus ook doordrongen van den Nederlandschen plicht om te doen, wat nog gedaan moet worden, maar terecht eischt de Regeering ook de mede werking van de particulieren. Laat nu het volk in Nederland toonen, dat het wat over heeft voor de verwezen lijking van het goede doel, ten einde ons land zijn plaats ten volle te doen Innemen in die schitterende Internationale stich ting, die voor de wetenschap van zooveel belang kan zijn. Komt dus op Nederlan ders voor de eer en voor het wetenschap pelijk belang van uw land; draagt bij, voor zoover gij daartoe in staat zijt. De wetenschappelijke kringen in ons land zijn in de plaatselijke comité's, die zijn opgericy-.t, vertegenwoordigd en geven daardoor blijk van hun volle instemming met deze actie. AANRIJDING BIJ OVERSCHIE. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Mr. H. Roobol, lid van den Arnhemschen gemeenteraad ls met zijn auto op den rijksweg bij Brummen geslipt, met het ge volg, dat hij gewond werd en naar het ziekenhuis te Brummen is overgebracht. Hij had een paar ribben gebroken en won den aan het hoofd bekomen. Later ls hij naar zijn wonng te Arnhem vervoerd. Het ongeluk ontstond, doordat de wagen tegen een boom botste, waarbij het rechter voorwiel vernield werd. Daarna is de wa gen in een droge sloot terecht gekomen. (Hbld.) o INBRAAK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ls een butale inbraak gepleegd in het hee ren- en damesmodemagazijn, gevestigd in de Kinkerstraat in perceel 92 te Amster dam. De daders hebben zich door middel van een valschen sleutel toegang ver schaft tot het naastgelegen perceel, Kin kerstraat 94. Vla een luik in het trappor taal zijn zij boven den winkel op nummer 92 gekomen. Door een viertal vloerplanken gedeeltelijk weg te zagen, hebben zij een gat gemaakt van ongeveer 45 bij 35 c.M. Hierdoor hebben zij zich naar beneden laten zakken en zoo zijn zij in het achter gedeelte van den winkel gekomen. Toen gistermorgen de winkelier en het perso neel ln de zaak kwamen, bemerkten zij dat ongenoode gasten een bezoek hadden ge bracht en verdwenen waren met mede neming van een zeer groot aantal arti kelen. Hoe groot de schade ls, kon nog niet worden medegedeeld. Men ls bezig een lijst van het vermiste op te maken Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor ontdekt. Gistermorgen kreeg de politie te Maas sluis kennis van een inbraak in de woning van de familie B. D Kasten en laden waren overhoop gehaald en een bedrag aan geld bleek te zijn ontvreemd. De recherche, welke een onderzoek Instelde, vond de wijze, waarop de inbraak zo» hebben plaats gehad vreemd en nam eerst den man en later de vrouw ln ver hoor. De laatste bekende toen, dat de ln braak gefingeerd was geweest. Het echt paar is in arrest gesteld. Het geld be hoorde aan den Christelijken Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders „Unitas" MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN, Gisteravond om halfnegen is op de Kor tekade te Rotterdam een motorfiets, be stuurd door den 35-Jarigen H. J. T. achter op een mestwagen gereden. De motor rijder werd op slag gedood, de duo-pa' sagler, de 26-jarige blllardprofessional G J. N. V. uit Schiedam, die op weg was naar een blljardséance te Gouda, kreeg een ernstige hersenschudding. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen SNELLER KAN HET NIET. Het Internationale Weekblad „Das Neue Tage-Buch" dat deelneemt aan een Duit sche Pers-tentoonstelling, die ter gelegen held van de jubileumfeesten a.s. 25 Octo ber te Melbourne geopend wordt, heelt daarbij gebruik gemaakt van de door de Londen-Melbourne-race geboden verkeert mogelijkheid. Door een snelle vlucht van de Douglas D.C. 2 (Uiver) hoopt mep In staat te zijn bij de opening dezer expos! tie het nummer van heden (20 October' dat reeds eergisteren per gewoon KLM vliegtuig uit Parijs kwam, aan het ten toongestelde materiaal toe te voegen. Ms zal derhalve In Melbourne elkaar „M nummer van deze week" kunnen wijzen. Twee gewonden. Gisteravond reed de 35-jarige W. P. v. d. K., koopman te Capelle met een vracht auto van Rotterdam naar Delft. Even over de Zwethbrug te Overschie stopte hij, om dat hij op de boerderij van v. H. moest zijn. Terstond daarop volgde een personen auto, bestuurd door den 39-Jarigen A. C. C„ die bij hem in den wagen W. C. v. D. als passagier had. Een aanrijding volgde, waarbij C. het neusbeen brak en v. D.snij- wonden bekwam aan neus en gelaat. Ge neeskundige hulp werd Ingeroepen, waar na belden zijn vervoerd naar het zieken huis te Delft. De personenauto is aan de voorzijde totaal vernield. VLET OMGESLAGEN OP DE LAUWERZEE. Ambtenaar van den topografischen dienst verdronken. Een droevig ongeval heeft na nu eerst bekend ls geworden, Donderdag plaats ge had in de Lauwerzee. Het heeft het leven gekost aan den heer Aardweg, ambtenaar van den topografischen dienst te Haar lem. De heer A. was reeds geruimen tijd bezig met peilingen te doen in de Lauwer zee. Ook Donderdag was hij daartoe uit gevaren met een helper G. Bottema uit Zoutkamp. Terwijl de helper bij de motor boot bij een der sllkdammen was, zag hij plotseling dat de platte boot, waarmede de heer A. In een der vaargeulen roeide, omsloeg. B. dacht nog hulp te kunnen bieden, maar hij kon niet voldoende zwem men om den heer A te kunnen naderen. Bottema ging daarop direct naar den wal en liet te Vierhuizen telefonisch Oostma- horn waarschuwen. De „Insulinde" was echter uitgevaren en daarom ging de mo- torvlet van het recherchevaartuig in zee. Ook het rljksbetonnlngsvaartuig en ver schillende garnalenbooten gingen uit, doch kwamen alle onverrichter zake terug. Gistermorgen zijn ze weer uitgevaren echter zonder succes. Gistermiddag is het lijk van den heer A. 1000 M. uit de kust op het wad gevonden. Naar de burgemeester van Ulrum ons mededeelde, heeft de heer A. vermoede lijk bij het omslaan van de vlet verwon dingen bekomen, waardoor hij bewusteloos is geraakt. Hierdoor was hij dus ook niet in staat zich zelf zwemmende te redden. De heer A. was 25 jaar oud, gehuwd en vader van 1 kind. Msb. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ONTVOERING TE BRONX. Gisteren hebben we melding gemaakt van de vermoedelijke ontvoering van den 23-jarigen Louis Exposito, den zoon van een lompenhandelaar te Bronx, een stads deel van New-York. Thans wordt gemeld dat de jongeman terug is. Exposito Sr heeft met nadruk verklaard, dat er geen losgeld is betaald. WORDT DE „MORRO CASTLE" GEBORGEN? De Amerik. minister van binnenland- sche zaken, Harold Ickes heeft medege deeld, dat hij een aanbod heeft gekregen van 180.000 dollar, om het wrak van de „Morro Castle" te bergen, dat nog steeds bij New Jersey aan den grond zit. Ickes voegde eraan toe dat het schip misschien nog kan dienen als moederschip voor vliegtuigen. o BRUTALE ROOFOVERVAL. In den nacht op Vrijdag heeft een roo- versbende de beambten van het station Radioe Mare in Roemenië gevangen ge nomen en de reizigers, die het station passeerden leeggeschud. Toen de roovers hun buit voldoende achtten, verdwenen zij in een bosch. AANSLAG OP MACHADO. Men gelooft een complot te hebben ver ijdeld, dat ten doel had den vroegeren president van Cuba Gerardo Machado te vermoorden. Acht studenten van de uni versiteit van Havanna, die geprobeerd hebben de republiek San Domingo binnen te komen, zijn gearresteerd. Sedert eenige weken verblijft Machaoo in de republiek Domingo, waar hij de be scherming der regeering geniet, hoewei de Cubaansche autoriteiten reeds her haalde malen zijn uitlevering hebben Se' vraagd. DE AFA-FILM A. G. FAILLIET. De directie der AFA-Film A.G. te Ber lijn deelt mede. dat het bestuur zich ge noodzaakt heeft gezien failliet aan vragen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14