Probeert bij ons! PEIK&CLOmNBUM 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 October 1934 Derde Blad No. 22877 BINNENLAND. herclassificatie der gemeenten. DE ACTIE VOOR HET JULIANA-HUIS. is het voor een jongen van 4-8 jaar een aar dig jasje te vinden. u het eens Een keurige, eenvou dige, maar chieke collectie. PARLEMENTAIR OVERZICHTi tweede kamer. jrOORSTEI. VAN DEN MINISTERRAAD. Vooi velen wordt de standplaatsaftrek verhoogd. De voorzitter van den raad van ministers dr Colijn, heeft bij de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg voor rijksper soneel een voorstel doen Indienen betref fende herziening van de classificatie der gemeenten voor de rijksambtenaren, waar van het gevolg zal zijn dat de „stand plaatsaftrek" voor zeer velen wordt ver hoogd. „De bestaande regeling der classificatie van de gemeenten volgens het Bezoldi gingsbesluit ls, naar het oordeel der regee ring niet meer ln overeenstemming met den tegenwoordigen toestand. De regeering overweegt daarom een wij ziging dezer classificatieregeling, waarbij de bestaande indeeling der gemeenten in drie klassen, met een standplaatsaftrek van 0.4 en 8% voor de ambtenaren op Jaar loon, en van gemiddeld 0.6 en 12% voor de ambtenaren op maand- en weekloon, wordt vervangen door een lndeeling in vier klas sen met een standplaatsaftrek van respec tievelijk 0.4, 8 en 12% en van gemiddeld 0.6 12 en 18%". „Bij het ontwerpen dezer regeling zijn de verschillen in het loonpeil in de verschei dene gemeenten tot leidraad genomen. „Volgens dit voorstel zullen: 8 gemeenten van de le klasse overgaan naar de 2e, 62 gemeenten van de 2e klasse naar de 3e 14 gemeenten van de 2e klasse naar de 4e terwijl van de in de 3e klasse gerangschikte gemeenten 245 gemeenten in de 3e klasse blijven, de overigen naar de 4e klasse zul len overgaan. In verband hiermede dient de loonrege ling der ambtenaren op maand- en week loon te worden aangevuld met een regeling voor de 4e klasse-gemeenten. „Wat de thans in het Bezoldigings besluit bij enkele ambten opgenomen be perking van den standplaatsaftrek tot dien eener 2e klassegemeente betreft, rijst de vraag of, nu de gemeenten in 4 klassen worden ingedeeld, de maximum-aftrek niet hooger behoort te worden gesteld. „Ten aanzien van de ambtenaren van den belastingdienst overweegt de regeering den classificatie-aftrek meer algemeen te beperken tot acht procent, eventueel onder gelijktijdige opheffing der bestaande be perking tot vier procent van de commiezen en van de rijksklerken. „Het ligt in het voornemen der regee ring voormelde wijzigingen in de classifi catieregeling te doen ingaan op 1 Januari as., met dien verstande, dat de 14 ge meenten der 2e klasse, welke volgens dit voorstel van de 2e naar de 4e overgaan, op genoemden datum naar de 3e klasse, en eerst op 1 Juli 1935 naar de 4e klasse zul len overgaan". „In verband met het bepaalde in artikel 25, tweede lid, van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934, wordt deze aangelegenheid door den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen ook voorgelegd aan de daarin bedoelde commissiën van georganiseerd overleg, met verzoek vóór 5 Nov. a.s. van haar gevoelen aan uw commissie te doen blijken. „Aangenaam ware het de regeering het advies der commissie uiterlijk 15 Novem ber as. te ontvangen." De regeering zal de navolgende gemeen ten brengen van de eerste naar de tweede klasse: Amersfoort, Assen, Deventer, Maastricht, Middelburg, Vlissingen, Wage- ningen en Zwolle. Van de tweede naar de derde klasse rullen o.m. worden overgebracht: Bos koop, Bodegraven en Haarlemmermeer. HET ZENDERVRAAGSTUK. Omroepvereenigingen en exploitatie. Naar wij vernemen aldus het Hbld. zal de gemengde commissie uit de om roepvereenigingen binnenkort haar rap port aan den minister uitbrengen inzake de vorming van een gemengd bedrijf voor de exploitatie van de zenders en inzake de daartoe noodige overgangsmaatregelen. KON. NED. INDISCHE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ. Vergadering van aandeelhouders. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappij werden de balans en de winst en verliesrekening over het afge- loopen boekjaar goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden zijnde heeren E Bennink, Ir. J. E- F. de Kok en W. Labohm werden als leden van den Raad van Commissaris sen herkozen. De heeren P. E. Tegelberg en Jhr. H. L. Quarles van Ufford hadden in verband niet hun aftreden als directeur resp. der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en Zeehaven en Kolenstation „Sabang" hun mandaat als commissaris beschikbaar ge steld In hun plaats werden gekozen de heeren A. F. Bronsing en H. Smitt. In verband met het aftreden van den heer dr. c. J. K. van Aalst als president van de Nederlandsche Handel Maatschap- Pi legde deze zijn functie als voorzitter van den Raad van commissarissen neer fin werd in diens plaats gekozen de heer -it' j <^Tena: de Iongh. Het volgens rooster ril v! van den Phad van bestuur, Jg £eer Jacobsen werd als zoodanig VEREENIGING VAN DEN CHR. HANDEL- drijvenden en industrieelen MIDDENSTAND. votooh6 Je ^recht voortgezette algemeene «S ,ng zijn tot lld van het hoofdbe- P»™ de heeren E. Willinga te tn K- Meima te De Bilt, Or. hureau der vereeniging. beslntJ^ yan het hoofdbestuur werd Tweed<?Ko£?ed'B aan de leden van de het ml een adres te zenden inzake veimoo^hap^ePn.tot belasting van bloten EEN VRAAG VAN ONZEN GEZANT TE PARIJS. Jhr. Dr. J. LOUDON H. M.'s Gezant te Parijs. Voor zitter van het Bestuur van het Ned. Collegium in de Cité Universitaire te Parijs. Mag, ln een beschavingscentrum als Parijs aldus jhr. Loudon een groot Nederlandsch studiegebouw, met name het „Julianahuls", dat sinds bijkans vijf jaren in aanbouw is, wegens geldgebrek onvol tooid blijven? Deze vraag stelt zich ieder rechtgeaard Nederlander, die te Parijs een blik slaat op de z.g. „Cité Universitaire", dat uitge strekte complex van gebouwen van alle natiën, bestemd tot goedkoope huisvesting van studielustigen, en tevens, althans in ons geval, tot schepping van een nationaal instituut van cultureele en economische voorlichting. Diezelfde vraag stel ik thans aan al onze landgenooten. Hoog torent, op den hoek der gemelde „Cité" ,het „Julianahuis" met zijn zeven verdiepingen, het kloeke werk van Archi tect Dudok, voorwerp tevens van bewon dering onder de jongere Fransche bouw kundigen. Schijnbaar voltooid, echter al léén uiterlijk, herbergt ons Huis weliswaar reeds een twintigtal Nederlandsche jonge meisjes, waarnaast een tiental Fransche, want juist dit contact zoeken wij met opzet doch tallooze aanvragen om huis vesting moeten voorshands, helaas!, afge slagen worden, omdat de inwendige af bouw, in het bijzonder van de afdeeling voor jonge mannen, wegens gebrek aan fondsen gestaakt dreigt te worden, zoodat van de honderd kamers, die het gebouw omvatten zal, dusver niet meer dan dertig bewoonbaar zijn. Mag dit zoo blijven? De crisis heerscht, wij weten en voelen het, zij belet het vra gen om ruime bedragen, maarvele kleintjes maken één groote. Met dank baarheid mag ik vermelden, dat de Regee ring, overtuigd dat 's lands eer en belang den afbouw vorderen, ons haar geldelijken steun heeft toegezegd, mits van parti culiere zijde in gelijke mate, worde bijge dragen. Vandaar de vorming van het groot Nationaal Comité, wijdvertakt in geweste lijke en plaatselijke comité's, met het doel op zeer verschillende wijzen kleine bedra gen bijeen te zamelen. Een hartelijk en dringend beroep wordt dan ook alom in den lande gedaan op allen, die iets gevoelen voor onzen naam in een der grootste beschavingscentra van de wereld. Moge dat beroep niet vergeefsch blijken en moge, als gevolg daarvan, het „Julianahuis". midden onder de meeren- deels voltooide gebouwen van 28 landen, eindelijk afgebouwd en officieel geopend kunnen worden. DE VOORBEREIDING VAN DE „GRATO" IN UTRECHT. Alle belangrijke grafische machines ter wereld aanwezig. De laatste groote grafische tentoonstel ling, die in Nederland werd gehouden, was de I.G.T.A. te Amsterdam in 1913. Hoe interessant een grafische tentoon stelling is, blijkt wel daaruit, dat nog velen zich in 1934 deze tentoonstelling van ruim 20 jaar geleden kunnen herin neren. De tentoonstelling op drukkerij- gebied, die thans te Utrecht in de Jaar beursgebouwen wordt gehouden is bijna 2-maal zoo groot als de I.G.T.A. In dezen tijd van records kan dus gezegd worden, dat thans de grootste grafische tentoon stelling wordt voorbereid, die ooit in Ne derland is gehouden. Behalve de com plete Jaarbeursgebouwen zijn nog twee bijgebouwde paviljoens in beslag genomen. De boekdrukkersorganisatie richt thans voor haar leden de stand in van druk werk, die het eerste deel van de tentoon stelling vormen. Daarop volgt de papier groothandel, die eveneens collectief voor den dag komt. Dan komen de 4 machine hallen, waar reeds nu de drukpersgevaar ten oprijzen Ruim 100 monteurs zijn daarmede bezig. Meer dan 100 van de belangrijkste groote leveranciers uit Duitschland. Nederland, Zwitserland, Frankrijk. Italië, Oostenrijk. Denemarken en de Vereenigde Staten zijn vertegen woordigd. De tentoonstelling wordt a.s. Woensdag te 2 uur door den minister van Economi sche Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, ge opend. o LUSTRUM-VIERING NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. UTRECHTSCHE DOMTOREN BLIJFT VRIJ Plannen voor een nieuwe studio. In December bestaat de Ned. Chr. Radio- Vereeniging 10 jaar. In verband hiermede is een jubileum-fonds opgericht, waaruit men een nieuwe studio zal bekostigen Den 21sten November zal hiervoor een offerdag worden gehouden. Allerweg in den lande is men bezig de zaak voor te bereiden. De uitvoering van het plan geschiedt onder leiding van de Provinciale Commissies, die daartoe een tijdelijk Bureau hebben ingericht te Utrecht, Muntstraat 6, Gironummer 65. Deel van den hoek DompleinDomstraat blijft onbebouwd. Naar wij vernemen aldus het U. D. heeft de gemeenteraad van Utrecht gistermiddag besloten tot het fourneeren van de noodige gelden, opdat de hoek DompleinDomstraat op dusdanige wijze bebouwd zal worden dat het geheel vrije gezicht op den Domtoren vanuit de Dom straat op dusdanige wijze bebouwd zal worden dat het geheel vrije gezicht op den Domtoren vanuit de Domstraat be houden zal blijven. In geheime zitting zijn de besprekingen gevoerd, en in de daarop volgende openbare zitting werd goedkeu ring gehecht aan de financieele regeling: een bedrag van f. 134.600 werd op den ge wonen dienst gebracht ter dekking van aankoop en exploitatie van den benoo- digden grond. Naar wij voorts vernemen is van dit bedrag een som van rond f- 114.000 gedekt door de exploitatie van de te bouwen per- ceelen. Van het tekort, ad f. 20.000, zal waarschijnlijk het Rijk f. 7000 voor zijn rekening nemen, de gemeente eveneens f. 7000, zoodat dan nog te dekken blijft een bedrag van f. 7000, dat, naar men hoopt, uit particuliere bijdragen zal wor den bijeengebracht. Door dit besluit is komen vast te staan, dat het vrije uitzicht op den Domtoren be houden zal blijven! DE RIJNVAART EN DE NEDERL. SCHIPPERS. Onderhandelingen met Duitsche schippers hebben gunstig verloop. Men deelt ons mede, dat de voortgezette onderhandelingen, welke op 15 en 16 dezer te Boppard plaats hadden met het doel om tusschen de Nederlandsche en Duit sche particuliere schippers een bevredi gende regeling tot stand te brengen, een gunstig verloop hebben gehad. Hoewel enkele ondergeschikte punten nog moeten worden uitgewerkt, kan wor den gezegd, dat men tot een voor beide partijen aannemelijk resultaat is gekomen. Deze regeling zal echter dan pas tot stand kunnen komen, indien de Neder landsche Rijnschippers binnen een be paalden termijn een organisatie tot stand brengen, waarin zij allen worden opge nomen. MONOPOLIEWINST ZETMEEL- PRODUCTEN. Restitutie zetmeelheffing. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren meedeelt, heeft de Ned. Meel centrale bepaald, dat de reeds bij invoer betaalde monopoliewinst, hetzij op de grondstof, hetzij op het product zelf, van de op 30 December 1933 opgenomen voor raden zetmeelproducten zal worden gere stitueerd, voor zoover van deze voorraden zetmeelheffing is berekend. Het blad herinnert eraan, dat de beta ling dezer heffing destijds onder protest van belanghebbenden heeft plaats gehad, omdat men van oordeel was, dat de voor raden voor 30 December buiten de regeling vielen. o DE POSTVLUCHTEN. Gisteren is het K.LM.-vliegtuig de „Oehoe" van Schiphol naar Indié vertrok ken. Aan boord bevinden zich vijf passa giers. waaronder 1 voor Londen-Bushir, 1 voor LondenBagdad, 2 voor Londen Calcutta en 1 voor AmsterdamBoedapest. Aan boord bevindt zich voorts 159 kg. vracht. 297.50 kg. briefpost en 42.50 kg. pakketpost. De „Rijstvogel" (thuisreis) is van Singa pore te Rangoon aangekomen. RECLAME- 957» WAARSCHUWING VOOR REIZIGERS. In verband met de uitbreidingswerken te Amsterdam kunnen van Zondag 21 Oct. 22 uur af gedurende 14 achtereenvolgende dagen te Amsterdam Centraalstation van/aan het le perron Oostzijde geen treinen naar/van richting Utrecht via Breukelen of naar/van de richting Hil versum vertrekken of aankomen. Een twintigtal treinen naar de richting Utrecht via Breukelen en naar de richting Hilversum, waaronder meerdere forensen treinen vertrekken dan gedurende die 14 dagen van andere perrons, hetgeen op borden^ aan de vertrekperronborden opge hangen, wordt aangegeven. Een ieder die dus van Zondagavond 21 October 22 uur af in Oostelijke richting moet vertrekken, wordt verzocht de vertrekperronborden en de daaraan aangebrachte wijzigingen te raadplegen. de steun aan mobilisatie-invaliden. Het bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging van Mobilisatie-Invaliden en van hun Nabestaanden, gevestigd te Amster dam, verzocht in een adres aan de Tweede Kamer de wet inzake den steun aan mo bilisatie-slachtoffers, zoo te wijzigen, dat en de categorie weduwen en weezen en de categorie mobilisatie-invaliden die in meerdere mate of geheel invalide zijn, een meer menschwaardiger bestaan dan tot heden, tegemoet mogen zien. Groote behoefte bestaat ook aan een onpartijdige geneeskundige commissie en de mogelijkheid van het openstaan van beroep. Veelvuldig komt het voor, dat verschil lende mobilisatie-invaliden, niettegenstaan de zij drie of vier geneeskundige verkla ringen van geheel onpartijdige doktoren inzenden, en hun invaliditeitspercentage op 40 a 50 pCt. wordt geschat, toch steeds een afwijzende beslissing ontvangen, op grond dat de gezondheid van betrokkene niet slecht te noemen is. Beroep hierte gen. is er niet. Alléén een onpartijdige geneeskundige commissie zou hier goed werk kunnen doen en ook meer vertrouwen bij betrok kenen schenken. VAN FIJNE STEENKOOL TOT BRIKET. Een Nederlandsche uitvinding. De heer ir. A. ten Bosch te Arnhem heeft na jarenlange proeven een systeem uitgevonden, waarmede hij, naar hij ver klaart, zoogenaamde fijne steenkool zon der eenig bindmiddel kan omzetten tn bri ketten. Hij heeft hierover het volgende meegedeeld. Bij anthraciet-leverende mijnen, waar bij de steenkool zeer weinig vluchtige stoffen bevat en 88 der steenkool, soms riog meer, zuivere koolstof ls, bestaat de productie gewoonlijk voor 40% tot 60% uit fijne kolen. Daar de productiekosten van steenkool voor 50% tot 60% door het betaalde loon worden bepaald en loon, rente etc, even zwaar drukt op de mooie groote brokken als op de fijne kolen, wordt de prijs van de grove stukken steenkool sterk beïnvloed door het per centage fijne kolen, dat bij de kolen win ning wordt verkregen. Kon men de fijne kolen weer in harde vaste brokken om zetten en die voor een goeden prijs ver- koopen. dan zou de prijs van de grove kolen kunnen dalen. Dat omzetten van fijne kolen in harde stukken kon tot nu toe alleen geschieden door de fijnkolen te mengen met het een of andere bindmiddel, waardoor echter de brandstof minder waard wordt. De heer Ten Bosch meent nu 'n systeem gevonden te hebben, waarbij een bind middel overbodig is. De productietijd van één briket, die eerst 15 minuten bedroeg, werd na veel proefnemingen teruggebracht tot 15 sec., toen tot 1,5 seconde en ten slotte tot 0.25 seconde. De Nederlandsche industrieelen hadden, zoo deelde ir. Ten Bosch mede, na kennis neming van de resultaten geen moed de uitvinding uit het laboratoriumstadium over te brengen in de practijk. Dit kost n.l. veel geld. Er is nu een consortium met een groot Duitsch concern gevormd en dit gaat nu persen fabriceeren voor het maken van de briketten volgens het nieuwe systeem. ACCIJNSVERHOOGING GEÏMPOR TEERDE BASTERDSUIKER. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt is zeer binnenkort een accijnsverhooging te verwachten op geïmporteerde basterdsuiker. NIEUWE MAATREGELEN BIJ DE H.T.M. Naar wij vernemen, heeft de Raad van Beheer der Haagsche Tram besloten bin nenkort eenige uitbreiding te geven aan het aantal korte trajecten, met ritprijs 5 et. O.a. zal het traject Spui (Kapels- brug) Hollandsche Spoor daartoe wor den gerekend. Voorts is een tariefsherzie ning in studie genomen- Vad. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. zijn met ingang van 1 Ja nuari 1935 benoemd tot lid van den cen- tralen beleggingsraad mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage, en tot plaatsvervangend lid A. Pierson, lid van de firma Pierson en Co. te Amsterdam. Gisteren is het Duitsche linieschip „Schleswig Holstein", groot 13.200 ton, te Amsterdam aangekomen voor een vier- daagsch bezoek. Het heeft een bemanning van 700 koppen. Het schip is morgen van halfdrie tot halfzes te bezichtigen. Het ligt aan Westerdoksdijk aan den steiger van de Holland—Amerika-lijn. STEMMINGEN. Bij den aanvang der vergadering van gisteren heeft de Kamer allereerst het wetsontwerp, houdende „Bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmet telijke ziekten van personeel van inrich tingen van onderwijs, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de motie-Krij ger, waarin de Minister van Waterstaat werd uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk te komen met onteigeningsplannen, om de Scanalen bij Almelo te verbinden met de bestaande Overijselsche kanalen. WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET. Vervolgens kwam de wijziging van de ziektewet aan de orde. Dit met amendementen bestrooide ont werp heeft ten doel, in de Ziektewet ver schillende wijzigingen en aanvullingen aan te brengen, waarvan de practijk de wenschelijkheid heeft aangetoond. Het was dus een technische herziening, wat van zelf allerlei principleele onderwerpen, en de discussie daarover, uitsloot. Wij vinden geen aanleiding gewag te maken van verschillende amendementen die óf verworpen óf ingetrokken werden, óf die van ondergeschikten aard waren. Wij bepalen ons dus tot de belangrijkste. En dan noemen wij in de eerste plaats de amendementen van de heeren Kuiper en Drop. die beide ten doel hadden de z.g. provisie-reizigers (reizigers, niet ln vasten dienst van een firma, doch die op provi sie werken) onder de Ziektewet te bren gen, De Minister van Sociale Zaken bleek al achtte hij een juiste formuleering niet gemakkelijk tegenover het princi pe niet afwijzend te staan; hij wees er echter op, dat de Centrale Raad reeds be slist had, dat provisie loon kan zijn, zoo zoodat betrokkenen onder de wet kunnen vallen. In zekeren zin achtte hij dus een amendement overbodig. Doch toen de heer Drop zijn voorstel zoo had gewijzigd, dat het alleen betrof provisie-reizigers, die in dienst zijn van één firma, had de Minister er geen bezwaar meer tegen en nam hij het over. Zulke reizigers vallen dus voort aan onder de wet. Een principieel puntje raakte mevr. De VriesBruins aan met haar amendement. Zij wilde het betrokken artikel der wet aldus wijzigen, dat aan een van tafel en bed gescheiden vrouw onder dezelfde om standigheden het ziekengeld zal worden uitgekeerd als aan andere gehuwde vrou wen. Een teer onderwerp, waaromtrent vroeger in de Kamer reeds een afwijzende beslissing was gevallen. Men kon dan ook voorzien, dat dït voorstel geacht zou wor- 'den te vallen buiten het kader van deze technische herziening. De heer Aalberse voerde dit argument dan ook dadelijk aan, en de Minister wees er eveneens op, dat het amendement bij dit ontwerp niet op zijn plaats was, een opmerking, welke de heer Joekes inderdaad afdoende achtte. Het amendement werd dan ook met 52/21 stemmen verworpen: er vóór stemden de sociaal-democraten, mevr. BakkerNort (vrijz.-dem.) en de communist De Visser. Verscheidene amendementen van den heer Kortenhorst werden kort verdedigd door den voorsteller, kwamen dan even ln het vuur, enwerden weer ingetrokken. Zoo was het den ganschen middag een, zij het ietwat saai en monotoom feest, van amendementen. HAGENAAR,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9