Het moordcomplot van Marseille. 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 October 1934 Zesde Blad No. 22877 UIT DE RIJNSTREEK. SCHEIDING EN VERBOND SCHEIDING EN EENHEID SCHEIDING EN TOEKOMST FIRMA B. DE KLER ARRESTATIES IN ITALIË. ALPHEN. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den raad onzer gemeente is, gelijk gemeld, bepaald op Maandag 22 October a.s. des nam. te 7 uur. De agenda bevat de navol gende punten: 1, Voorstel van B. en W. l.z. Inwisseling van obligatlën van N. Indische geldlee- ningen wegens conversie 2. id. i. z. het terug brengen van de betaalbare huur waarde der koffiehuizen enz. voor de Pers. Belasting tot 2/3 3. id. om op nieuw vast te stellen de op verzoek van Ged. St. gewijzigde verordening op het agentschap der arbeidsbemiddeling 4. ld. i.z. benoeming van de commissie van toezicht op het agentschap der arbeids bemiddeling 5. ld. 1. z. aanvaarding van een legaat aan de gemeente vermaakt door wijlen den heer C. W. C. Th. Visser, oud-burgemeester der gemeente 6. id. 1. z. de aanvaarding van de schenking van mej. M. A. van Walsem van een beker bij een ambtsjubileum aangeboden aan oud burgemeester C. W. C. Th. Visser 7. id. i,z. verhuring der panden Bruggestr. 23 en van Mandersloostr. 1 (datum van in gang huur met N.V. Van Heuzen's Lin geriehuis moet worden veranderd van 15 in 22 Oct. 1934) 8. id. 1, z. verhuring van de woonhuizen Lindehovestr. no. 1 en 3—9. id. i. z. verhuring van het gebouw der voormalige lagere school te Aarlander- veen aan den heer J. Blom 10. id. tot verhuring van gemeentewoningen te Aar- landerveen aan A. Berger en G. Heimei aldaar 11. ld. l.z. herziening van de salarissen en loonen van het gemeente- personeel 12. ld. i.z. een adres van P. H v. Keeken en A. v. Dam, betreffende het toelaten van een als winkel gebezigd woonhuis in de Zaalbergstr. 13. id. l.z. verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Velzenstr. aan den heer S. F. v. Hemsbergen 14. id. i.z. het aangaan van een 41/4 pet. geldleening groot f. 184.000 ter conversie van een 4% pet. jeldleening 15. id. tot a. het aangaan van een 4 pet. geldleening ad f. 163.000 ter conversie eener leening van 4 3/4 pet.; b. verstrekking van tijdelijk kasgeld aan de gemeente Krimpen a. d. IJssel 16. ld. tot het aangaan van een 4 pet. geldlee ning ad f 23.200 ter conversie van ver schillende leerlingen van 4*/t en 4 3/4 pet. - 17. id. tot verlenging van de kasgeld- leening ad f. 125.000 aan de gemeente Rotterdam tot 27 Dec. 1934 18. vast stelling besluit tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1934 19. Benoeming van een lid van de le. commissie tot we ring van schoolverzuim ln de vacature vah den heer C. den Utjl. Aangevolen worden: 1. M. Broekman, Willemstr. 46; 2. H. Burggraaf, Julianastr. 55 20. Benoeming van: a. de leden der commissiën van bij stand; b. de leden der commissie voor de strafverordening en c. de leden der com missie voor het nazien der rekeningen. Zilveren Kloosterjubileum. De zusters Mat/thea en Bonlfacia in het St. Josephgestdcht alhier, herdachten gis teren hun 25-jarig kloosterjuhileum. In de morgenuren werd ln de kapel van het gesticht een herdenkingsdienst gehouden, terwijl daarna en des 's middags een druk bezochte receptie werd gehouden. De dag werd besloten eveneens met een kerk dienst. Zuster Matthea sinds 19 jaar hoofd der R.K. naai- en verstelschool is onder alle gezindten een goede bekende en reeds menigeen heeft onder leiding van haar een vruchtbare opleiding gehad voor costu- miere en andere vakken. Burgerlijke Stand. Geboren: Margo Catharina, d. van T. I Blanken en van A. Bijland Hendrik, z. van C. de Jong en G. Smeding Arie, z. I van P. v. Leeuwen en van J. W. A. C. Bree- dijk Pleunls, z. van W. C. de Pater en M. J. Bouthoorn Hendrikus Johannes, z. van H. J. Klein en van A. Turk Arie z. van J Breedijk en van M. Treur Cor nelia Gerarda Maria, d. van J. Kempen en A. P. Janmaat Gerrit, z. van A. Zout man en van W. Bruines Geertruida Wil- lemlna, d. van A. Vrolijk en van P. v. d. Lip Allda Clara Maria, d. van N. M. Kleijn en van A. M. Hottlnga Theo Maarten, z. van C. Altona en van G. Müller. Gehuwd: Franciscus Petrus Bos. 26 j. en Wietsche Jeltje Swart, 23 j. Simon Overes, 29 j. en Geertrüida Allda Hijman, 26 j. Albertus Vuyk, 22 j. en Jacoba van Ede, 19 j Johan de Wit 23 j.en Geesje Sehonewille 18 J. Florinus Marmus Gijs- bert Dirkzwager, 27 j. en Neeltje Breedijk, 26 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd van: Oegstgeest, de Kempen.- straat 97, Arie Bol, zonder beroep, Juliana- straat 63 Rotterdam, Langegeer 188, Weasel C. J. v. Zwleten, slager, Emmalaan 4 Maarssen, Frienzenstr. 19, Jan Engel- sma en gezin, los arbeider aan boord Heemstede, v. d. Spiegellaan 15, Johanna P E. Steehouwer, zonder beroep, Stations straat 35 Hazerswoude, D. 114, Gerrltje de Jeu, zonder beroep, Hazeveld 1 Zeist, Utrechtsche weg 99, Cornells Pama, zonder beroep, Julianastr. 63 Rotterdam, Mar- tinus N. M. Blomert, winkelbediende, Julia- b astraat 24 rood. Vertrokken naar: Bodegraven, Nleuwer- brug, Willem v. d. Stouwe, veehouderskn. Rotterdam, Elisabeth van den Ham, dienst bede Boskoop, Gerrit van Dommelen, slagerskn. Zeist, Cornells J. van der Lee zonder beroep Wonseradeel Ferwoude Ynske Kootstra, dienstb. Baarn, Florus Bloos, reclameteekenaar, Heerenweg 4. Conversie geldleeningen. B. en W. stellen den raad voor: 1. Op 31 Dec. 1934 af te lossen het res tant, ad f. 163.000 van de met het alge meen burgerlijk pensioenfonds gesloten 'eenlng. oorspronkelijk groot f. 185.000. rentende 4 3/4%; 2. Met ingang van 1 Deo 1934 aan te gaan met de N.V. Rotterdamsche Vetze- kerlng Socletetten (R.V.S.l te Rotterdam een geldleening, groot f. 163.000, tegen een rente van 4%, bij een koers van 99%% en een afslultprovlsie van 1/4%; 3. Aan de gemeente Krimpen aan den ussel een kasgeldleening van f 120.000 te verstrekken voor het tijdvak 1 December met 27 December 1934 tegen een rente yan 3% 'sjaars. ftnao-L n 130 gemeente van de N.V. hfsr van de Alphensche Bank, al- VOor den tijd van 10 jaren, met jaar- RECLAME- 9619 VERSCHENEN: DOOR Os. A. 8. TE WINKEL DOOR Dr. J. CH. KROMSIGT DOOR Os, J. W, GROOT ENZERINK toespraken gehouden in de Pieterskerk PRIJS 15 CENT VOORHANDEN BIJ: Oude 6 Nieuwe Boekhendel N. Rijn 45, Telef. 885, Leiden lljksche aflossingen, ter leen ontvangen een bedrag val f. 23.200, tegen een rente van 4% 's jaars bij parikoers en onder verplichting tot betaling aan de genoem de Bank van een afslultprovlsie in eens van 1/4%. Met dit bedrag zouden de res tanten van een vijftal leeningen, aange gaan tegen rentepercentage, varleerende van 4 1/4% tot 4 3/4%, tot een gezamen lijk bedrag van eveneens f. 23.200 kunnen worden afgelost. Aangezien door deze han deling voor 1935 en volgende jaren eenlge rentebesparing is te verkrijgen, stellen B. en W. den raad voor daartoe over te gaan. Verkoop grond. De commissie van het grondbedrijf ls met den heer S. D. van Hemsbergen, aan nemer. alhier, tot overeenstemming ge komen omtrent de voorwaarden van ver koop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Velzenstr. groot ongeveer 756 M2. tegen een prijs van f. 4200 ln to taal B. er, W. hebben tegen den voorge stelden verkoop geen bezwaar en stellen den raad voor tot verkoop te besluiten. Het is de bedoeling op het perceel 5 mid denstandswoningen te bouwen. ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Afscheidswoorden aan den heer Bontje - De loonnormen - Gemeenterekening 1933 - De Begroottng 1935 - De verkoop op Zon dag - De Legesverordening - Werkver schaffingsaangelegenheden - De beplan ting bij het Braassemermeer. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester mr. J. W, Peek. Tegenwoordig 12 leden. 1 vacature. De voorzitter opende met gebed. Alvorens tot afhandeling van de agenda over te gaan wijdde de voorzitter uitvoerig woorden van herinnering en erkentelijk heid aan den persoon van den heer C. Bontje, die zich wegens gezondheidsrede nen genoodzaakt heeft gezien zijn ontslag als lid van den raad in te dienen. Spr. besloot met den wensch, dat hem nog een gelukkigen levensavond zal mogen zijn be schoren. waarbij hij met voldoening op zijn publieke werkzaamheden zal kunnen terugzien. Volgde onderzoek geloofsbrief vam het benoemd lid van den raad J. A. van den Broek. Tot diens toelating werd besloten. Wegens vertrek uit de gemeente werd aan den heer C. P. Meereboer eervol ont slag verleend als voorzitter van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim, met dankbetuiging. In de vacature werd voor zien door de benoeming van den heer Kap. Drost. Op een verzoek van den heer J. J. de Jong, Hoofd der R.K. School te Oude- Weterhig om vermindering zijner huishuur werd overeenkomstig voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Hierna kwam in behandeling een adres van de R.K Landarbeidersbond St. Deus Dedit te Haarlem om de loonnormen van het collectief arbeidscontract aan te hou den voor de berekening van de steunbe dragen. B. en W. stelden voor om het ver zoek af te wijzen op grond van het feit, dat de algemeene loonstandaard niet in overeenstemming is met het voor de losse arbeiders bestaande contractloon en er bovendien voor de vaste arbeiders ln het geheel geen contract geldt. De heer Rietbroek zelde. dat er naar zijn meening een principieel verschil omtrent de waade van het collectief contract be staat tusschen B. en W. en de Landar beidersbond. Spr. gaf toe, dat er voor de vaste arbeiders geen collectief contract bestaat, zulks echter uitsluitend ter ver mijding van practische moeilijkheden voor de ln zorgelijken toestand verkeerende kleine tuinders. Spr. weet echter verschil lende gevallen, waar vaste arbeiders een loon verdienen, dat aanmerkelijk ligt boven het door B. en W. aangenomen bedrag van f. 16 per week. Bovendien achtte hij geen enkele reden aanwezig om, al mogen er arbeiders zijn, die voor een tnlnder be drag hebben gewerkt, het geheele contract waardeloos te verklaren. Spr. bepleitte ver hooging van den loonnorm, omdat daar door speciaal de groote gezinnen het meest worden geholpen. De voorzitter zelde. dat B. en W. na een algemeen onderzoek is gebleken, dat de gemiddelde loonnorm f. 16 p. w. bedraagt. Het ls toch een vaststaand feit. dat het contract ter plaaste over het algemeen niet wordt nageleefd. Het is B. en W. krachtens de Mlnlsterieele voorschriften niet geoorloofd van den werkelijken plaat selijken loonstandaard af te wijken. Na discussie zelde de voorzitter, dat B. en W. er geen bezwaar tegen hebben nog maals een diepgaand onderzoek in te stel len en stelde ln verband daarmde voor het adres naar het College te renvoyeeren. De heer Hoogenbóom drong dssrbü op spoed aan. Een verzoek van den gemeente-veld wachter J. J Janssen om verhooging van de hem toegekende tegemoetkoming werd ln handen van B en W. gesteld om prae- advies. Dadres van den Ned. Bond .van Ge meente-ambtenaren en den Ala Ned. Politiebond om het sedert 1 Juli 1934 toege paste verhoogde pensioensbijdragen-ver haal van IV- te willen compenseeren met jaarwedde-verhooging werd voor ken nisgeving aangenomen, daar bij de behan deling van de begrooting voor 1935 de sa larissen toch onder de loupe zullen worden genomen. Op het verzoek van de Int. Bloe mententoonstelling „Flora' te Heemstede om een subsidie van f. 25 werd met alg. st. goedgunstig beschikt. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning 1933. De rekening is door de Commissie on derzocht Alle bescheiden zijn volkomen in orde bevonden, zoodat zij adviseerde tot voorloopige vaststelling over te gaan, De Oommissie dringt er ln haar rapport op aan, dat alle groote onderhoudswerken onder de in de gemeente woonachtige vaklui zullen worden aanbesteed en niet in eigen beheer zullen worden uitgevoerd, terwijl zij tevens gaarne zou zien, dat voor de vaklui een beuirt-rooster werd vastge steld. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een uitvoerige discussie, waarna de rekening voorloopig vastgesteld met een batig saldo op den gewonen dienst van f 8809.01 en een nadeelig saldo op den kapitaaldienst van f. 2104.34. De wethou ders onthielden zich van stemming. Deze werd ln handen van de daartoe be noemde Commissie gesteld, nadat de Voorzitter een algemeen overzicht had ge geven. Spr. deelde mede, dat deze begroo ting een geheel ander aspect biedt dan die van het vorig jaar en vestigde er de aan dacht op, dat het door de herhaalde wets wijzigingen met betrekking tot de uitkee- ringen uit het gemeente-fonds en de fi nanciering van de werkloosheidsuitgaven wel zeer moeilijk is een constant finan cieel beheer te voeren. Zoo beteekenen de laatste nieuwe regelingen voor de gemeen te Alkemade een strop van meer dan f. 8000 Volgde vaststelling verordening regelende de verdeellng der werkzaamhe den van de ambtenaren van den Burger lijken Stand. Na discussie werd de veror dening met alg. st. vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten een wijziging te brengen in het raadsbesluit tot aankoop van een perceel grond van den Haarlemmermeer polder en gelegen te Kaag. Het betreft den strook grond, loopende vanaf den polder weg en dienende als toegangsweg tot het pontveer. Besloten werd het Reglement voor de Burgerlijke Armbesturen te wijzigen, in dien zin, dat voortaan driemaandelijksch opname van kas en boeken van den pen ningmeester van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur wordt voorgeschreven, terwijl deze opname van de overige Burgerlijke Armbestuur facultatief wordt gesteld. Voorstel inzake den verkoop op Zon dagen. Bij de gehouden enquête onder de winkeliers inzake de wetswijziging, tot ver ruiming van den verkoop op de Zondagen is gebleken, dat er onder de belanghebben den voor deze materie slechts geringe be langstelling bestaat. Het overgroote deel der winkeliers heeft zich niet uitgesproken, teTwijl er voor de verschillende categoriën in het geheel geen of slechts een zeer ge ringe meerderheid voor verruiming be staat. In verband hiermede stelden B. en W. voor geen verklaring tot verruiming uit te spreken. De heer Clemens bepleit een verruiming van,de verkoop gelegenheid op de Zondagen gedurende het sport-sei- zoen. De voorzitter vestigde er de aan dacht op, dat ook de winkeliers te Kaag zich over het algemeen zeer onverschillig hebben betoond. Slechts enkelen hebben zich uitgesproken. In verband hiermede is van B. en W. geen voorstel te verwachten en moet het initiatief van de belangheb benden zelf uitgaan. Het voorstel van B. en W. werd met alg. st. aanvaard. Voorstel tot aanvulling van de verorde ning op de heffing van, leges ter secretarie. Deze wijzigingen betreffen de kampeer- vergunningen en de vergunningen tot het bouwen van zomerhuisjes. De Voorzitter wees op de verhoogde uitgaven, ten laste van het politie-toezicht wegens het aan stellen van een volontair van politie en het gebruik van een motorboot. Deze kosten zullen echter worden gedekt door de op brengst van de nieuwe verordening. De heer Heemskerk was niet tegen deze wijzi ging. doch hij raadde toch aan niet boven de in naburige gemeenten geldende tarie ven te gaan. De heer Clemens achtte de vergoeding voor de zomerhuisjes te laag. De voorzitter achtte de voorgestelde wijzi ging alleszins redelijk, waarna de verorde ning met alg. st. werd vastgesteld. Tot leden van het Alg. Burgerlijk Arm bestuur werden in de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren C. Bontje en G. Hölscher benoemd de heeren C. van Egmond en N. P. Bakker. Tot lid van de Commissie voor Georga niseerd overleg werd benoemd de heer De Koning, nadat de heer Heemskerk er zijn bevreemding over had uitgesproken, dat deze heer, ofschoon hij reeds plaatsvervan gend lid was niet op de voordracht van B. en W voorkwam. Staande de vergadering dienden B. en W. een nieuwe voordracht in. Tot plaatsvervangend lid dezer Com missie werd benoemd de heer J. Verwey. Tot Voorzitter van Stembureau 4 werd benoemd de heer J. Verwey en tot lid van dat bureau de heer J. A. van den Broek. Tot lid van het Alg. Bestuur van de Stich ting Drinkwaterleiding „De Drie Gemeen ten" werd benoemd de heer P. J. Heems kerk, terwijl resp. als eerste en tweede plaatsvervanger werden aangewezen de heeren J. J. de Koning en J. P. Hoogen- boom. Werkverschaffingstaangelegenheden. B. en W. stelden voor, het in de vorige ver gadering vastgestelde concept-contract inzake de verpachting van het gedempte gedeelte van het Braassemermeer in dien zin te wijzigen, daaruit wordt gelicht de voorwaarde inzake het afstaan van een strook grond voor den bouw van een kleine villa. Bij nader onderzoek is gebleken, dat er niet genoeg ruimte voor dezen bouw over blijft, terwijl het bovendien van belang is, dat allereerst ruimte voor een behoorlijken toegang tot de terreinen aanwezig is. Werd met alg. st. aangenomen. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat hij besprekingen heeft gevoerd met den Voor zitter van den Polder inzake de verbree ding van het pad op de kade langs het Braassemermeer. Spr. achtte in deze ver breeding een zeer geschikt object voor werkverschaffing gelegen. Een eerste eisch zal natuurlijk zijn. dat de betrokken eige naren hun medewerking verleenen. Diverse sprekers juichten dit voorstel toe De Voorzitter zeide, dat de werkzaamheden zich voorloopig zullen moeten beperken tot een verbreeding van het bestaande voet pad. De uitvoering kan echter op een zoo- -O In aansluiting op het gisteren vermelde nog het volgende: De laatste reis van koning Alexander Te Mladenowstz werd de kist met het stoffelijk overschot van den koning Alexander door paleiswachters in natio nale kleederdracht uit den trein naar een klaarstaande auto gebracht. Direct achter de auto volgde de Jeugdige koning Peter II, met zijn moeder en den prins-regent. Overal langs den weg stond de boeren bevolking geschaard, welke eerbiedig knielde op het oogenblik, dat de wagen voorbijreed. Het stoffelijk overschot van den koning werd door boeren- en front- kameraden naar zijn laatste rustplaats gedragen. In het kerkgebouw zeide patriarch Bar nabas. omringd door de kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders de gebeden voor een overledene. Het koor zong Oud-strijders droegen de kist naar de crypte. Zij werden gevolgd door de geeste lijkheid, koning Peter II, Koningin Maria, prins Paul en de andere hoogwaardig- heidsbekleeders. Ten slotte defileerde de zeer groote menigte voor den dooden koning. Om drie uur luidden de klokken in het geheele land ten teeken, dat koning Alexander zijn laatste rustplaats had bereikt. Onderhoud tusschen maarschalk Pétoin en Goering. Maarschalk Pétain, de Fransche minister van oorlog en generaal Goering, de Prui sische minister-president hebben gisteren, na de «ijzetting van koning Alexander, in de buurt van de kerk te Topola een leven dige gedachtenwisseling gevoerd. Een verklaring van Goering aan journalisten. Minister-president Goering heeft een kort onderhoud met journalisten gehad, waarin hij tot uitdrukking bjacht, dat de Leider en rijkskanselier doordrongen is van den wensch, om met Zuid-Slavië in goede betrekkingen en geleid door den wil tot vreedzamen opbouw te leven. Het is ons aller wensch, aldus Goering dat ook in Duitschland zooveel mogelijk leidende figuren zullen komen, om te hooren en te zien, hoe in ons land Zuid-Slavië en zijn volk gewaardeerd worden. Het Duitsche volk ontving het bericht van den moord met oprechte deelneming en ontzetting. Als chef van de Duitsche politie kan ik u verzekeren, dat de Duitsche autoriteiten voor het geval, dat ook maar één dader op Duitsch gebied mocht vluchten, alle maatregelen zullen nemen om deze mis daad, welke u den Koning en wijzen staatsman ontnam, op te helderen. Weest verzekerd, dat het tegenwoordige Duitsch land binnen zijn grenzen nimmer een Zuid-Slavische organisatie zal dulden, did werk aan de vernietiging van uw auto ritaire stelsel. Onze Leider, Adolf Hitler, wenscht in het belang van den Europee- schen vrede een sterk en eensgezind Zuid- Slavië, zooals uw overleden Koning ge schapen heeft- Arrestaties in Italië. Zooals in een groot deel onzer vorige oplaag nog is gemeld, zijn, op verzoek der Fransche politie-autoriteiten, te Tijrijn twee Zuid-Slaven gearresteerd. Het zijn de in verband met den moordaanslag te Marseille herhaaldelijk genoemde Eugène Kwateraitsj en dr. Anton Pavelitsj, die de bekende lêider van dien naam der Kroati sche emigranten zou zijn. De beide arrestanten werden aan een langdurig verhoor onderworpen, doch ont kenden iets met den aanslag te Marseille te maken te hebbeij. Zij zijn echter naar hef huis vanbewaring te Turijn overge bracht. Volgens een bericht van Reuter uit Tu rijn is Pawelitsj, wiens arrestatie reeds Woensdag heeft plaats gehad, doch 'eerst gisteren bekend gemaakt werd, de leider der Kroatische terroristen, die voorstan ders zijn van een afscheiding van Kroatië door geweld. Hij wordt ervan verdacht te Lausanne aan de medeplichtigen van den aanslag te Marseille Zuid-Slavische pas sen ter hand te hebben gesteld, in de plaats van de Hongaarsche passen, waarop zij Zwitserland waren binnengekomen. Uit Weenen wordt er aan herinnerd, dat Pavelitsj in 1922 naar Weenen is gekomen en daar een monarchistische organisatie heeft gesticht. Met geestverwanten be raamde hij op welke wijze hij Otto von Habsburg door middel van een Putch keizer zou kunnen laten worden. Later was Pavelitsj betrokken bij daden van terreur aan de grens van Oostenrijk en Joego Slavië. Na een verblijf van zes jaren te Weenen moest hij de Oostenrijksche hoofdstad verlaten. Pavelitsj is vijftig jaar oud. Indertijd is hij bij verstek ter dood veroordeeld. Na zijn vlucht uit Joego Slavië heeft hij ver blijf gehouden in Italië, Oostenrijk en Hongarije. KwaternitsJ zou niet dezelfde persoon zijn als die bekend is onder den naam Egnon Kramer. Bij het verdere politie-onderzoek in Frankrijk zou gebleken zijn, dat er nog een tweede „luitenant" van dr. Pavelitsj be staat van wiens rol in het drama van Mar seille men tot dusver niet op de hoogte was Het betreft hier een gevaarlijk terrorist, 28 jaar oud. die bij de internationale po litie bekend is onder den naam Mio Bzik. Deze moet de man geweest zijn, die in Hongarije de valsche passen heeft over handigd aan Malny. Benesz en Novak, waardoor dit drietal in staat was de Fran sche grens te overschrijden. danige wijze geschieden, dat later gemak kelijk een rijweg kan worden aangelegd. De heer Pennigs had met belangstelling van deze grootsche plannen kennis geno men. Spr. wist echter ook enkele uitste kende werkverschaffingsobjecten en noem de den aanleg van electrisch licht en wa terleiding in die deelen van de gemeente, die daarvan tot nu toe verstoken zijn ge bleven. De Voorzitter noodigde den heer Pennigs uit zijn voorstellen nader uit te werken en vervolgens bij den raad in te dienen. De heer Hoogenboom drong er op aan, dat de demping van het Braassemer meer met kracht wordt doorgezet, opdat de werken tijdig gereed zijn. Vervolgens bracht de Voorzitter een voorstel, in be spreking Inzake de beplanting van de kade langs het Braassemermeer. Spr. zeide, dat de gemeente Boskoop een Regeerings- crediet heeft gekregen van f. 600.000, waar door het mogelijk is op zeer voordeelige wijze ln het bezit van de voor de beplan ting benoodigde boomen te komen. Spr. stelde voor een aanvrage in te dienen om voor verstrekking van deze boomen ten behoeve van de beplanting van de kade in aanmerking te komen. Dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. De heer Verwey informeerde nog naar de beplanting, welke moet worden aange legd nabij de Zomerhuisjes aan het Spij kerboor De Voorzitter deelde mede, dat het aanleggen dezer beplanting een der voorwaarden voor de bouwvergunning is, zoodat hieromtrent geen ongerustheid be hoeft te bestaan. Na een uitvoerige rondvraag volgde slui ting. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Henrika, d. v. J. Th. de Lan ge en S. A. v. d. Voorn Pieter Jacob, z. v. N. Kwakernaak en N. Oosterom Jan, z. v. E. Kroone en R. G. Fokker. Ondertrouwd: J. M. B. van Arendonk 33 j. en M. M. J. Stok 25 J. A. S. v. Ries- sen 25 j. en M. J. Slappendel 24 j. J. C. Verkaik 32 j en N. J. Potuijt 27 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. Rietkerk en gezin, boom- kweeker, van Amsterdam H. Slinger land, z.b., v. Ouderkerk a. d. IJssel H. Lakerveld, dienstbode, v. Lange Ruige Welde S. Schouten en gezin, veehouder van Nieuwkoop M. M. J. Stok, zb.. v. Hilversum M. Oudshoorn, huishoudster v Nieuwkoop G. J. v. Velsen, dienst bode, van Hazerswoude. Vertrokken: Jac. Schouten en gezin, veehouder, n. Nieuwkoop J. van Dleljen z.b., n. Alphen a. d. Rijn. Collecteweek Crisiscomité. Het Crisiscomité is voornemens de a.s. week te bestemmen tot een collecteweek. Zooveel mogelijk op Donderdag zal door een aantal dames, dat zich daarvoor be langeloos heeft beschikbaar gesteld met bussen worden gecollecteerd Het comité doet een beroep tot de bevolking om zijn werk te steunen. In het comité hebben zitting vertegenwoordigers van de kerke lijke armbesturen, van het burgerlijk arm bestuur, zoodat men zeker is dat de gel den goed besteed worden. Tot nu toe heeft het comité niet voldoende middelen gehad om royaal te kunnen steunen, maar toch werd heel wat gedaan en werd een bedrag van ongeveer f. 800 beschikbaar- gesteld in geld of bonnen, terwijl boven dien groote hoeveelheden schoenen, de kens, werkbroeken, brandstoffen enz. in natura werden verstrekt. Graag zou het comité zijn vleugels Wij der uitslaan, maar dan moet er ook meer gegeven worden! Men weet natuurlijk, dat de kerken buitengewoon veel doen en geeft daarom voor het meerendeel liever aan de diaconiën. Daarnaast blijft echter voor aanvullenden steun nog een belang rijke taak voor het crisiscomité. Men geve dan ook gul! Kleine gered. Een jongetje van B. raakte te water in de Goudsche Vaart. De heer v. d. Zdie op het geroep van de moeder kwam aan- loopen, sprong gekleed te water en slaag de erin de kleine te redden. Een ln de Geref. Kerk gehouden col lecte voor de Hulpbehoevende Kerken ter gelegenheid van de Afscheldlngsherden- klng, heeft opgebracht de som van onge veer f. 500. De schilder H. werd op de Zuidzijde, terwijl hij een handkar voortduwde, aan gereden door een vrachtauto. Hij kreeg een duw van den boom in de maagstreek en werd met hevige pijn opgenomen in het huls van den heer A. De ontboden geneesheer constateerde echter geen ern stig letsel. De schade werd vergoed. Gistermiddag bracht de beroepen predikant, ds. Joh. Vermaas, Ned. Herv. predikant te Hoogeveen, een bezoek aan Bodegraven. Talrijke personen maakten van de gelegenheid tot kennismaking met den predikant gebruik. Op de Noordzijde werd de jeugdige K. aangereden door een motorfiets. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en kwam in de sloot langs den weg terecht. Hulp vaardige handen haalden hem er weer uit; met een nat pak, maar gelukkig zon der verder letsel kon hij weer naar huis terugkeeren. Door de politie is gearresteerd de ex pediteur D. V. te Nieuwerbrug, als ver dacht van heling van 6 koeien onder de gemeente Gouderak. Gevonden: Een sleutel, een hondje, een rljwielbelastlngmerk, een kruisje en een alarmpistool. TER AAR. De collecte voor het Nat. Crisiscomité heeft in deze gemeente de som van rond 100 opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 19