MOEDN, Groote brand te Oegstgeest. 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 October 1934 Derde Blad No. 22875 PARLEMENTAIR OVERZICHT DE ACTIE VOOR HET JULIANA-HUIS. ALS U UW KINO DE SCH00LTASCH GEEFT, GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. O Woning, garage en schuur prooi der vlammen. Foto Bleuzé. Hierboven een overzicht van de overblijfselen van het woonhuis van den heer J. Star met garage en schuur, gelegen tusschen Rijnsburg en Oegstgeest, die he dennacht een pro oi der vlammen werden. Te omstreeks kwart voor vier heden nacht is aan den Rijnsburgerweg tusschen Oegstgeest en Rijnsburg bij den heer J. Star, doordat een vrachtauto bij het star ten in brand vloog, brand uitgebroken. De auto stond onmiddellijk in volle vlam, zoodat deze niet meer uit de garage kon gebracht worden. Weldra sloegen de vlam men over op het woonhuis, waar met uit zondering van den heer Star de geheele familie bestaande uit vrouw en 8 kinderen ter ruste lagen. In allerijl moesten de huisgenooten 't perceel verlaten met ach terlating van hun kleeding. Mede door den sterken wind wakkerde het vuur zóó snel aan, dat weldra ook de achter de woning gelegen schuur door het vuur werd aan getast. De brandweer, die inmiddels was gewaarschuwd, rukte met groot materiaal uit en mocht de naastgelegen woning, be woond door J. van Diggele, waarin een kraamvrouw met een tweeling van drie dagen aanwezig was, behouden. Het ge heele woonhuis, alsmede de garage en de bollenschuur brandden geheel uit. De vrachtauto is overgegaan in oud ijzer. De heer Star is verzekerd tegen brandschade. Persoonlijke ongelukken hadden in den pikdonkeren nacht niet plaats. Het blus- schingswerk duurde den ganschen mor gen door. De burgemeester de heer A. J. v. Ger- revink was op het terrein van den brand aanwezig. Nog vernemen wij, dat de brandweer in zeer korten tijd ter plaatse was en di rect met de groote motorspuit, aangeslo ten op de vóór het perceel gelegen brand- kraan, vol water gaf met twee slangen. Al direct bleek toen, dat van eenig behoud van het gebouw geen sprake was in ver band met het vele droge materiaal in de schuren aanwezig als: tal van houten bol lenstellingen met drooge bloembollen en een groote hoeveelheid rietmatten, die op den achterzolder waren opgeslagen. De heer Star heeft onmiddellijk de politie en brandweer opgeroepen, doch vergat daar bij, en heel begrijpelijk, om de deuren te sluiten, zoodat het geheele gebouw door de hevige trekking als in een schoorsteen, spoedig geheel in brand stond. Te onge veer kwart vóór zes was het gevaar ge weken. De brandweer, heeft onder leiding van den heer C. W. F. Rietveld kranig werk verricht. De politie zorgde voor goede regeling van het op dezen drukken weg doortrek kend verkeer, waardoor geen stagnatie is voorgekomen. kwam daarna aan de orde: het bevat be palingen tot bescherming van leerlingen van scholen tegen besmettingsgevaar. Er zijn eenige recente gevallen, waarbij leerlingen besmet werden door een aan tuberculose lijdenden onderwijzer, en deze I gevallen maakten een oude vraag acuut: 1 welke voorzorgsmaatregelen daartegen ge nomen kunnen worden. Het ontwerp nu bepaalt, dat, om aan een inrichting van onderwijs verbonden te kunnen worden, men in het bezit moet zijn van een ge neeskundige verklaring, dat men niet lij dende is aan long-tuberculose. Ook het huidige personeel (niet alleen onderwij zend, maar ook personeel van anderen aard) moet zich, om zulk een verklaring te verkrijgen, aan een onderzoek onder werpen. Alleen de inrichtingen van hoo- ger onderwijs (behalve gymnasia) vallen niet onder deze regeling. Het ontwerp be vat, in aansluiting hiervan, nog verschil lende bepalingen; de regeling kan even tueel nog tot andere besmettelijke ziekten worden uitgebreid. Wie aan long-tuber- culose blijkt te lijden, krijgt verlof tot herstel. Hoe noodig een regeling als deze is, heeft mevr. De VriesBruins nog eens, met een beroep op verschillende feiten, aangetoond; zij gaf dan ook haar waar deering over het ontwerp te kennen, al vond zij het een leemte, dat de kinderen zelf niet gekeurd zullen worden, dat het personeel niet aan herkeuring wordt on derworpen, en dat de regeling geen be trekking heeft op andere inrichtingen, waarin kinderen worden verzorgd. Dat de instemming met het ontwerp echter niet algemeen was, bleek uit de rede van den heer Tilanus, die aan deze diep-lngrijpen- de regeling vele bezwaren gevoelde van technischen aard; zelfs de Grondwet haalde hij er bij, met haar vrijheid van onderwijs. Maar de heer Surlng wraakte dit beroep; de grondwettelijk gewaarborg de onderwijs-vrijheid beteekent volstrekt niet, dat bepalingen als de nu voorgestel de niet getroffen zouden mogen worden, bepalingen in het algemeen belang. Maar het ontwerp ging hem iets te ver; het moest zich wel verzetten tegen de toela ting van zieke onderwijzers, maar het moest de benoeming en het ontslag door de betrokken besturen onaangetast laten. Ook zou het meende hij meer waar borgen moeten bevatten tegen geldelijk verlies door de betrokken onderwijzers. En wat het eventueel sluiten van scholen be treft door de Overheid, op grond van on voldoende samenwerking op dit terrein, achtte hij willekeur niet uitgesloten. De boven-vermelde uiteenloopende in zichten werden ook nog door enkele an dere sprekers (de heeren Ketelaar, Thijs- sen, Zijlstra, Vos en Wielinga) vertolkt. De Minister van Onderwijs heeft, ook van zijn kant op het nijpende van deze zaak gewezen. Vooral toen hem verleden jaar werd bericht, dat op een bijzondere school 30 kinderen door een aan tubercu lose lijdenden onderwijzer waren besmet, gevoelde hij den plicht daartegen maat regelen te nemen, te meer, waar de ouders hun kinderen toch aan Overheid en school besturen toevertrouwen. Het betreft hier een belangrijke zaak voor de volksgezond heid. Terecht stelde de Minister in het licht, dat de vrijheid van onderwijs er niets mede te maken heeft. En als wij nog langer wachten, zullen er later des te krasser (en duurder) maatregelen geno men moeten worden. Zelfs al zou het ont werp 3 ton kosten (de Minister raamde 1 a 3 ton) dan nog is dit geld goed be steed. Zijn Excellentie gaf overigens te kennen, dat het hier nog slechts een eer ste stap betrof. En de formeele bezwaren bestreed hij. Bij de replieken heeft daarop mevr. De Vries—Bruins een motie ingediend, de wenschelijkheid uitsprekend om ook alle schoolkinderen te laten onderzoeken op tuberculose der ademhalings-organen, welke motie met 58 tegen 16 stemmen werd aangenomen. Te voren had Minister Slotemaker de Bruine gezegd, dat de Re geering geen aanleding had, zich tegen die motie te verklaren. Gaat de Overheid er op in, dan komt er werk aan den winkel. Nog een ander succesje had mevr. De VriesBruins (die, bij haar weder-intrede als Kamerlid met haar geachten neus in de boter van dit wetsontwerp viel). Haar amendement, om in het ontwerp niet te spreken van long-tuberculose, maar van tuberculose van de ademhalings-organen, nam de Minister over: hij erkende daar mede de technisch-medische juistheid van die wijziging. Bij de behandeling van een volgend amendement (van den heer Suring) werd debat over het ontwerp tot heden ver- UITKEERINGEN AAN OUD- GEPENSIONNEERDEN. Begeering wil een kleinigheid doen i liTj °e z-g- oud-gepensionneerden van laag "zijn zeenlackt. wier uitkeeringen zeer Zii heeft, over 1934, een bedrag van HORIZONT-VERBREEDING DOOR AANVULLENDE BUITENLANDSCHE STUDIE. Dr. J. P. FOCKEMA ANDREAE Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen. Voorzitter van hef Comité Groningen. In verband met de actie tot steunver- leening inzake den bouw van het Juliana- Huis te Parijs, schrijft dr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, het volgende: Wie aan een universiteit gaat studeeren verwacht een breeden kijk op de dingen te zullen krijgen. Hij hoopt, dat hij een flink stuk van den wetenschappelijken hemel zal zien en hem wijde vergezichten zullen worden geopend. In Nederland wordt men te dien opzichte zeker niet teleurgesteld. Toch kan één Universiteit niet alles bieden, allerminst in den tegenwoordigen tijd met zijn ver door gevoerde differentiatie van vakken, waar- nemingsobjecten en onderzoekingsme thoden. De studie aan meer dan één Universiteit moet verhelderend en verdiepend werken. Want veel van wat ons niet gebracht wordt door de rijkste boekerijen en evenmin door de eminentste geleerden, die geregeld uit alle streken tot ons komen, kan men vin den in de sfeer van een andere, met het oog op speciale behoeften met zorg ge kozen Universiteitsstad. Het ligt voor de hand, dat menigeen dan een vermaard wetenschappelijk centrum als Parijs zal willen uitzoeken. Helaas is het financieel gesternte, waar onder wij leven, weinig gunstig voor kost bare extra studies. Doch nu zou het ver blijf in de Fransche hoofdstad in elk op zicht vergemakkelijkt worden door een Nederlandsch Collegium, zooals daar ge bouwd is en dat verder ingericht kan worden, als genoeg Nederlanders daartoe hun „klinkend muntje" bijdragen. Als de actie daarvoor slaagt en dit „woordje" bedoelt daartoe op te wekken zullen vele studeerende Nederlanders spoe dig van deze nieuwe plaats onder de zon, in het land van den zonnekoning, kunnen profiteeren. RECLAME- 9h69 fis geef Haar dan ook aan bescherming mee lagen hel besmellingsgevaar op school en op weg daarheen I Geef haar een Panflavin-pasliile I Panflavin-pasliiles desinfecleeren mond en heel en voorkomen besmefling. nnil Tegen overgave van dezen Dille bon ontvangt U bij Uw apotheek of drogisterij een gratis monster PANFLAVIN-PASTILLES. f. 40.000 gevonden (n.l. het overschot, ont staan door beperking bij het toekennen van uitkeeringen aan mobilisatie-slacht offers) en dit bedrag wil zij aan „de minst bedeelden onder de oud-gepensionneerde militairen" ten goede doen komen; hun toelagen zullen, met ingang van 1 Januari j.l., eenigszins worden verhoogd, welke verhooging in volgende jaren zal worden gehandhaafd. Van alle kanten is in het debat (even als in de stukken reeds was geschied) be toogd, dat deze kleine verbetering, en dan nog alleen voor „de minst-bedeelden", on voldoende is. Achtereenvolgens hebben de heeren Westerman, Schilthuis, K. ter Laan Van Dijk,^luring, Duymaer van Twist en Tilanus de wenschelijkheid en noodzake lijkheid van een verder-strekkenden maatregel in het licht gesteld. Wat thans wordt gedaan (al zouden zij er vóór stem men) noemden zij zeer onbevredigend; zij wenschten gelijkstelling van de oud- met de later-gepensionneerden, en, kon dit niet, dan een ruimere verhooging, en over de heele linie. Men wees er op. dat het hier een slinkend bedrag betreft, omdat het aantal der betrokkenen natuurlijk steeds kleiner wordt. Vandaag zal de Minister van Defensie over de wenschen het zijne zeggen. HAGENAAR. KLEILIFT STORT NAAR BENEDEN. Vier arbeiders gewond. Op de aardewerkfabriek „De Kat", van de firma De Leeuw, aan de Noordzijde naven te Bergen op Zoom is gistermiddag te omstreeks halftwaalf een kleilift, tijdens het repareeren, van circa 5 Meter hoogte, plotseling door het breken van den staal draad naar beneden gestort, waardoor de vier arbeiders, die in de lift hadden plaats genomen, min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Het zijn de werklieden W van Schild, P. Stolwerk, L. Rijkhals. allen uit Bergen op Zoom en H. Paulus, uit Halsteren. Een der reparateurs had den vier arbei ders verzocht op de lift plaats te nemen, ten einde zoodoende een zwaarder gewicht te krijgen, om de lift te laten zakken. Nau welijks hadden de mannen aan het ver langen gevolg gegeven, of de staaldraad brak, zoodat de lift met een hevigen knal tegen den grond vloog. Op het hooren van den slag kwamen ijlings hulpzame lieden toegesneld. Aan vankelijk ontstond er een groote conster natie, daar het ongeval zich op het eerste gezicht zeer ernstig liet aanzien. Aan stonds werd geneeskundige hulp ingeroe pen. Nadat een noodverband was gelegd, arriveerde dr. Potten, die vervolgens de verdere behandeling op zich nam. Naar bleek, had de arbeider Van Schild een vrij groote bloedende hoofdwonde bekomen, alsmede een beenwonde, terwijl de onge huwde werkman P. Stolwerk vermoedelijk een bekkenfractuur heeft opgeloopen. De beide anderen kwamen er met eenige lichte vleeschwonden en den hevigen schrik af. Op advies van den geneesheer zijn zij allen met een auto van den heer De Leeuw, directeur der fabriek, naar hun resp. wo ningen overgebracht. „Tel." ——o NA DE ONTPLOFFING TE UTRECHT. De gemeente contra Spoorwegen. Op 2 Mei van dit jaar had in den vroe gen morgen een ontploffing in de Centrale Werkplaats der Spoorwegen te Utrecht plaats. De explosie veroorzaakte aan ge meentelijke eigendommen een vrij groote schade, die geraamd werd op ongeveer f. 1100. De directie van de Spoorwegen bleef alle aansprakelijkheid weigeren. B. en W. van Utrecht vragen nu den raad machti ging tot het voeren van een rechtsgeding. o EEN „BEROOVING" MET EEN VERRASSEND SLOT. „Houd op, het is mijn zoon...." In de Juliana van Stolbergstraat te Am sterdam heeft zich gisteravond te om streeks zes uur een voorval afgespeeld, pasklaar voor het scenario van een film- klucht. Hoofdpersonen: een ambtenaar van Maatschappelijk Steun, een politie-agent en een omstreeks 18-jarige jongen. Het tooneel stelt de Juliana van Stolbergstraat voor. De eerste scène: de ambtenaar van Maatschappelijk Steun, gebukt onder den last der tijden en een zwaarwichtig uit ziende actetasch, geflankeerd door een agent, hem fier en krijgshaftig bewakend. De dienaar van den Heiligen Hermandad speurt omzichtig rond naar mogelijke aan vallers van den man, wiens dagelijksche taak het is, het lot van zijn medeburgers te verzachten. De ambtenaar zucht van tijd tot tijd. In weerwil van zijn goede be doelingen is hij den laatsten tijd herhaal delijk lastig gevallen door lieden, die on tevreden zijn over hun steunpenningen. De kleine stoet houdt het midden van de straat en plotseling wordt door den agent alarm geblazen. De derde acteur in deze film is in zicht. Een omstreeks 18-jarige jongen loopt recht op het tweetal aan De ambtenaar in diep gepeins verzonken, de agent dubbel op zijn qui vive. Het jong- mensch valt niet in den smaak van den ordebewaarder, hij „ruikt" kennelijk slechte bedoelingen. En inderdaad, de jon gen voert een heel verdachte beweging uit; hij loopt achter het tweetal omde misdaad waar de agent van droomde, de aanslag die de ambtenaar vreesde, is ge beurd: de jongen trekt zich niets aan van het alziend oog van den uniformdrager en met een enkelen ruk heeft hij de acte tasch, die er zoo gewichtig uitziet, onder den arm van den ambtenaar weggetrok ken. Een schreeuw, een slag, een kluwen van worstelende menschen en agent en „roover" liggen in de goot. De eerste trekt zijn gummistok en juist wil hij den onverlaat duchtig bewerken, als de amb tenaar uitroept: „houdt op, het is mijn zoon". Onmiddellijk worden de vijande lijkheden gestaakt, uitleg en excuses over en weer en de ietwat verlegen explicatie van het jongmensch over het „grapje" dat hij uit wilde halen, volgen. De ambtenaar weet nu in ieder geval dat hij goed en krachtdadig beschermd wordt, de jongen is er mee op de hoogte, dat met de Amsterdamsche politie niet te spotten valt en voor den agent was het een goede oefening ingeval hij een echte straat roof ziet gebeuren. Winst over alle linies, iets wat zeldzaam voorkomt in dezen tijd. -O- ZWERVER ZWAAR GEWOND. Op den Bettelaarschenweg op de grens van de gemeente 's Hertogenbosch is gis teravond omstreeks zeven uur een zwerver, die tusschen de boomen uitkwam, door een auto welke juist een andere automobiel had geoasseerd. aangereden en tegen den grond gesmakt. De man is met een zwaren schedelbreuk een hoofdwond en een ge broken linkerbeen naar het Groot Zieken- gasthuis overgebracht Men vreest voor zijn leven. Het bleek te zijn de 31-jarige J. Theunis- sen, geboren te Apeldoorn, laatstelijk ge woond hebbende te Oostburg. De man was op weg naar "s Hertogenbosch om daar onderdak te zoeken. NOODLANDING DUITSCH VLIEGTUIG. Gistermiddag te ongeveer halftwee heeft het Junckersvliegtuig G 24 van de Duit- sche Lufthansa, op weg van Amsterdam naar Berlijn met goederen aan boord, na bij het „Meenthuis" te Blaricum op een weiland een noodlanding gemaakt. De be stuurder was gedwongen te dalen in ver band met een motorstoring. Er bevonden zich geen passagiers aan boord van het vliegtuig. De bestuurder slaagde erin het vliegtuig goed op den grond te zetten, zoo dat het weinig schade opliep. Er zal een nieuwe motor worden gemonteerd, waarna de machine zijn reis zal kunnen vervolgen. HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. In aansluiting op hetgeen is gemeld over de arrestatie van een vrouw aan de grens te Reusel wegens verdenking van handel in verdoovende middelen, kan neg worden meegedeeld, dat de vrouw door de politie te Rotterdam, waarheen zij was overge bracht, wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten is gesteld. o VERDRONKEN. Gistermorgen is de 18-jarige M. v. d. V. uit Nieuw Leusden, dienstbode bij de fa milie H. Pelleboer aan den Roebolligen Hoek bij Hasselt, terwijl zij bezig was met het spoelen van waschgoed in een kolk bij het huis verdronken. Te Dordrecht is de 4-jarige P. v. d. W. aan den Krommedijk bij het spelen in een sloot gevallen. Toen de vader, die door een ander kind werd gewaarschuwd, ter plaatse kwam, vond hij het jongetje drijvend. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. o BRAND. Te Zeist is gisteren de bliksem ingesla gen in den schoorsteen van de Gero- fabrieken. De kracht van den bliksem was zóó hevig, dat de schoorsteen voor het grootste deel werd gescheurd. Daarbij wer den eenige steenen losgeslagen, die in hun val de ruiten van een glazen dak hebben vernield. Het bedrijf ondervond van het ongeval verder geen stagnatie, daar de vernieling tot den schoorsteen en de ruiten van het dak beperkt bleef. o BUITENLANDSCH GEMENGD. METHYL-ALCOHOL. In de stad Arad (Roemenië) hebben spoorwegarbeiders uit een tankwagen, welke gevuld was met methyl-alcohol een groote hoeveelheid vloeistof ontvreemd in de onderstelling, dat het echte alcohol was. Na afloop van de drinkpartij zijn vier hunner overleden, terwijl twee in levens gevaar verkeeren. Vijf anderen zijn even eens ernstig vergiftigd. NEKKRAMP. In Haderslev (Denemarken) zijn twee gevallen van nekkramp voorgekomen, belde met doodelijken afloop. HAAGSCHE RECHTBANK. In hooger beroep stond terecht da chauffeur G. J. J. R. uit Stompwijk, die door den Kantonrechter te den Haag was veroordeeld tot f. 50.sub. 20 dagen hechtenis wegens het op 30 Januari 1934 veroorzaken van een aanrijding op den Rijksstraatweg te Wassenaar. Verd. was met z'n driewielig motorrijtuig tegen een straatorgel aangereden, waardoor dit zwaar beschadigd werd. Als getuige zal nog gehoord worden een zekere Pauw. De zaak werd uitgesteld tot 13 Nov. a.s. In hooger beroep stond verder terecht W. J. D., uit Amsterdam, die door den Kantonrechter te Alphen was veroordeeld tot f. 40.sub. 20 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van een aanrijding op 27 Oct. 1933 te Hazerswoude op de Hoogen Rijndijk nabij de Kippenbrug. Bij het inhalen van een voor hem uitrijdende auto was hij tegen een autobus van Trio uit Boskoop aangereden. Als getuige werd gehoord de heer L. Hardijzer chauffeur der Trio-bus Hazerswoude-Leiden. Ver dachte gaf een uiteenzetting van het ge beurde. Het O.M. waargenomen door mr, Roufaer vroeg bevestiging van het vonnis. Vonnis 30 October a.s. ZWEEFVLIEGER VERNIELT OPZETTELIJK HET TOESTEL. Het Tass Agentschap meldt: Tijdens wedstrijden voor zeilvliegtuigen in de Krim (Rusland) volbracht de vlieger Anochin een buitengewoon gewaagd ex periment. door in de lucht zijn toestel te vernielen, Anochin. die met een parachute was uit gerust, had zich door een motorvliegtuig tot een hoogte van 2500 meter laten slepen Nadat hij den sleepkabel losgekoppeld had, bracht hij het toestel in een sterk hellende positie, waarbij hij een snelheid van 220 km per uur bereikte. Het vliegtuig brak. toen het tot zijn nor male stand werd teruggebracht. Zij. die het van den grond af gadesloegen, kregen den indruk van een explosie. Eenigen tijd lang bleef Anochin in de neerstortende cockpit. Toen maakte hij de riemen, waarmede hij aan zijn zitplaats was vastgebonden, los. ontplooide de para chute en daalde rustig op den grond. Het zweefv.lieftuig sloeg op ongeveer 1500 meter hoogte uit elkaar. Eerst kwa men de cockpit en het staartstuk op den grond neer. De vleugels bleven nog even zweven en vielen toen tegelijk met den vlieger omlaag. Een dergelijk experiment is voor het eerst ter wereld uitgevoerd Voor de nractische studie van de trillingstheorie !s het van buitengewoon belang. Van de ver klaring van deze theorie hangt voor een groot deel de veiligheid van den piloot af. o TWEEDE KAMER. CONTINGENTEERING. Gisteren begon de parlementaire lange- afstandsrace, die met een korte onder breking misschien tot Kerstmis zal voortduren. Er zal weer heel wat welspre kendheid verwerkt moeten worden. Maar: des te blijder zal straks, aan den voor avond van Kerstmis, het woord der ver lossing klinken. Het was werkelijk een teeken des tijds, dat de Kamer gisteren weer dadelijk in de contingenteering viel: het wetsontwerp tot regeling van den Invoer van draadna gels, draadkrammen, getrokken ijzerdraad en prikkeldraad. De behandeling duurde enkele minuten: na een paar opmerkingen van de heeren Teulings en Wendelaer. en een kort bescheid van Minister Steen- berghe, ging het ontwerp er zonder hoof delijke stemming door. BESCHERMING VAN LEERLINGEN TEGEN BESMETTINGSGEVAAR. Een zeker niet onbelangrijk ontwerp

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9