Overbrenging stoffelijk overschot van koning Alexander DE FREGATVOGEL 75ste Jaargang LEIDSCH D4GBLAD Tweede Blad FEUILLETON. De terugkomst van den dooden koning in Zuid-Slavië. Bij den dood van Raymond Poincaré. Een historische ontmoeting. Poincaré inspecteert bij zijn bezoek aan Petersburg, kort voor den wereldoorlog, met tsaar Nicolaas II de eere-wacht van matrozen. De aankomst van den nieuwen koning van Zuid-Slavië. De elf-jarige koning Peter II bij aankomst in Belgrado De jonge koning begroet de generaals aan het station. Achter hem in rouwkleeding koningin Maria. door George Owen Baxter, naar den Amerlkaanschen roman bewerkt door J. M. P. 29) „Jongmensch", zeide hij, „geeuw je uit nelmwee of omdat je niets te doen hebt?" •»v! i?. glimlachte de fregatvogel on schuldig „ik den nacht hier aan het einde oer wereld moet doorbrengen". „Daar binnen", zeide de ander, „zijn drie r~Pnen en ikzelf, wij sterven van gebrek ,vy*den man om poker te spelen, want, spelen met vier man is niet goed. Wil JU de vijfde zijn?" „Wel", zeide Geraldi, „ik heb dat spel Wel eens gespeeld". „Natuurlijk heb Je dat. En hoe denk je er nu over?" vader het maar niet te hoo- d,f ï£Ug 261(16 Geraldi hoopvol. „Hij zegt hJui „melr aan kaarten besteed dan een r?,1?(ih zou kosten". man knipoogde. „Ik ben Joe hoorn v. zkI "AIs J6 0011 van mÜ ge- Ik rlii. an 21,1 Je °°k wel weten, dat pS JS-mJond kan houden'. naast WnnenE Geraldl b«na de kamer eI HOOFDSTUK XXIV. g°ed en wel gezeten was, het snol m tweehonderd dollars verloren P was vlug en heftig en het was dui delijk, dat elke portefeuille aan dien tafel bol stond van het gejd. Er waren twee typen onder de spelers: Joe Green en Daniel Loftus geleken als twee broers op elkander en Ned Oliver en Charley Lane, die uit de oostelijke staten kwamen, kon den eveneens tot dezelfde familie behoord hebben. Zij waren als twee bleeke katten met roode oogen zonder uitdrukking. Zij konden slechts met opzet lachen en zij hadden zooveel gespeeld, dat elke uitdruk king van gelaat en stem moest zijn voor bereid, want overigens droegen zij maskers. Eenmaal op dreef, speelde de fregat vogel zonder notie van tijd. Bij toeval was hij in zijn element geraakt en zijn tegen standers waren niet te onderschatten; toen Charley Lane hem de kaarten toe schoof om te coupeeren, voelde hij een gekreukte kaart bij den top, sloeg die over en vond een tweede en moest geheel onderaan coupeeren om een eerlijk spel te waarborgen en zelfs toen was het nog niet eens zoo heel eerlijk! Er waren nog geen tien minuten verstre ken, of hij ontdekte merken, die met een accuraten en scherpen nagel waren aan gebracht; hij vroeg om een nieuw spel. Tien minuten daarna ontdekte hij mipnu- tieuze roode vlekjes aan den achterkant der kaarten; zij waren zorgvuldig door een meesterhand aangebracht; weer vroeg hij om nieuwe kaarten. Hij was er tamelijk wel van overtuigd dat de lui uit het Oosten de schuldigen waren, terwijl de anderen zich er mede tevreden stelden de kaarten te manipu- leeren; zij waren alle vier uitstekende valsche spelers, maar de fregatvogel ge noot er van; zij waren juist van het type, dat hij graag onderhanden nam. En het duurde niet lang of hij begon te winnen. Voordat het eerste uur om was, had hij iets meer dan duizend dollars ge wonnen hoeveel precies wist hij niet. Een half uur later verdubbelde hij zijn inzetten. Hij kon zien, dat de ongerustheid op de gezichten van de vier andere spelers groeide; zij hadden gedacht een kind te hebben gevonden, maar het bleek een tar taar te zijn en intusschen was de tartaar bezig hen te villen. Een of tweemaal sprak zijn geweten; hij zou al een tijd geleden weer naar het bosch hebben moeten gaan, maar hij maakte zichzelf wijs, dat Robert Asprey al naar de stad moest zijn gegaan en mor genochtend was het tijd genoeg om den volgenden stap in dit drama te onder nemen. Intusschen bleef het geld vloeien en de spanning steeg. Hij had vijfduizend dollars voor zich liggen; hij stak er drie in zijn zak en liet de overige twee weer aan groeien. Er werd grover gespeeld: Lachen de Joe Green lachte nog, maar het rood op beide wangen had plaats gemaakt voor bleekheid. De deur was gesloten en slechts de kellner kwam af en toe binnen met drank, maar Geraldi hield zich aan water, want hij had een helder hoofd noodig voor dit werk. Toen merkte hij op, dat er een andere kellner was om hem te bedienen. Hij had een gezicht als een bulldog en was onhan dig met het serveeren. Dat was genoeg voor Geraldi en hij was overtuigd, dat de nieuwe kellner eenvoudig een boef was in dienst van een der vier spelers. Hij kreeg er zekerheid van, toen Joe Green den kellner verzocht om in de kamer te blijven. „Wij behoeven dan niet elke vijf minuten op te staan om te bellen". De „kellner" ging in een hoek op een stoel zitten en de hoek, dien hij uitkoos, was die achter Geraldi. Het was duidelijk genoeg; zijn winst klom van vijfduizend naar tienduizend, maar het werd nu klaar dat de belangstel ling van de anderen verdeeld was tusschen hem en de een of andere bron van opwin ding: zij vertrouwden op iets anders om van hem te winnen en hun oogen dwaal den herhaaldelijk van de kaarten af om naar de donkere ramen te zien of elkan der aan te kijken. ,,'t Is twaalf uur", zeide Joe Green plot seling, „ik heb er genoeg van". Geraldi's hoofd was juist voldoende ter zijde gewend om te kunnen zien wat de „kellner" deed; die bullebak nu stond zachtjes op en trad naar voren, terwijl Ge raldi zijn winst opstreek. Kalm nam hij het geld op en gaf zijn spijt er over te ken nen. dat het geluk hem alleen zoozeer ge diend had; toen, terwijl de anderen ih spanning en met een matten glimlach luisterden, wierp hij de tafel omver en sprong op. De val van de tafel sleepte ook Lane en Loftus mee en er werd iets uit de hand van Joe Green geslagen, dat zwaar neer viel. Slechts Edward Oliver werd niet ge raakt, maar hij werd voldoende verontrust door hetgeen volgde. De „kellner" had zijn revolver getrokken, maar niet bedacht op wat er zou gebeuren, was het wapen nauwelijks uit zijn zak gehaald of Geraldi hield een colt tegen zijn ribben en dekte met een tweede revolver Oliver en de anderen. „Het spijt mij, heeren", zeide de fregat vogel, „maar ik houd er van te oogsten wat ik gezaaid heb. U kunt de handen wel opsteken vlug er mee en jij, laat die revolver vallen!" Dat laatste was bedoeld voor den gehuurden boef, die met een nog verbouwereerd gezicht deed, wat hem be volen werd. De anderen gehoorzaamden ook, behalve Green; hij stak slechts de handen in de zakken en grinnikte. „Veelzijdig", zeide hij. verduiveld veel zijdig is dat jong; cowboy, valsche speler en een revolverheld ook nog, naar het schijnt!" Loftus stond met een kreun van den grond op, allen waren absoluut kalm en beheerscht. „Verduiveld, als ik begrijp, hoe hij ons allen nu zoo te pakken heeft", zeide Loftus. Het was geen veinzerij, geen bluf, zij grinnikten openhartig. „Ik wil, dat je je handen opsteekt", zeide Geraldi tot Joe Green. Deze stoorde zich er echter niet aan, doch zeide tot den kellner: „Jij arme stumper! Wanneer heb jij ooit je geld verdiend?" „Er werd mij gezegd, dat er een jong ventje was", klaagde de bandiet, „en in- plaats daarvan is het een geroutineerde duivel. Dat wist ik niet, ik was daarop niet verdacht." „Je bent voor de laatste maal ergens op verdacht geweest", snauwde Joe Green, „ga wegl" „Blijf stil staan", beval de fregatvogel, „en jij, Green, denk je dat ik gekheid maak?" „Natuurlijk", zeide deze, „wat denk je hiermee te winnen?" (Wordt vervolgd). De kist met het stoffelijk overschot van Koning Alexander wordt in de haven van Spalato in een specialen trein naar Belgrado overgebracht. DE L IT DE 16e EEUW DATEERENDE NED. HERT. KERK TE NOORD SCHARWOUDE is door brand geheel vernield. Wat er van overbleef.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5