N AT IN A L E (666 ELTAX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 16 October 1934 BUITENLAND. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Maximum verzorging NATION A AL-TARIEF" met Opvoedingsrente SPORT. TELEGRAMMEN. MODERNE MENSEN BELLEN OP DE ALGEMEENE TOESTAND. Lavml en Sir John Simon wisselen telegrammen. Sir John Simon heeft van den nieuwen Frunschen minister van buitenlandsche zaken. Laval, het volgende telegram ont vangen: „Eerst na uw vertrek uit Parijs ben ik belast met de leiding van de bui tenlandsche politiek van Frankrijk en ik betreur het ten zeerste, dat ik niet in staat was, u te ontmoeten, tijdens de enkele uren, die gij hier hebt doorgebracht Het kou mij verheugd hebben u persoonlijk mede te deelen. hoe gelukkig ik mij voel, geroepen te aijn met u samen te werken in het belang van de handhaving van den vrede. Ik twijfel er niet aan of onze ge meenschappelijke inspanning zal met sucoes bekroond worden, wanneer ik bij de uitvoering van mijn taak mag hopen het zelfde persoonlijke vertrouwen te genie ten waarmede gij mijn emlnenteh en be treurden voorganger hebt vereerd" Sir John Simon heeft daarop het vol gende antwoord gezonden ,.Ik dank Uwe Excellentie ceer hartelijk voor uw vriendelijke boodschap die ik warm reciproceer De tragische dood van Barthou heeft een staatsman weggenomen met wiens werk voor den internationalen vrede ik mij gelukkig prees verbonden te zijn, maar ik verheug mij bij de ge dachte. dat ik in Uwe Excellentie een an dere medewerker zal vinden, dien ik reeds persoonlijk ken. uit onze vroegere samen werking en met wien. ik vertrouw te -vor- den verbonden bij de behandeling van de ernstige problemen van den tijd in een geest, die voor de wereldvrede zal betee- kenen en die in hun vollen omvang de vriendschappelijke betrekkingen tusschen onze beide landen zal handhaven". DUITSCHLAND. Het begrip Fuehrer - De kerkstrijd. De leider van den staf der opperste lei ding der Partij-organisatie, dr Ley, heeft een verordening uitgevaardigd volgens welke geen enkele politieke leider, welke functie hij ook in de partij bekleedt het woord Fuehrer, ook niet in verbinding met een ander woord, voor zich zelf mag ge bruiken. Dr. Ley verklaart zelf in het vervolg: „Stabsleiter der PO" te zijn. Fuehrer der N.SJ3.A.P. is Fuehrer van het geheele volk en daarmede is dit begrip staats- en we reldpolitiek ondubbelzinnig vastgelegd. Uit Muenchen wordt aan de „Daily Te legraph" gemeld, dat de geestelijken in Beieren voortgaan ongehoorzaamheid te prediken jegens de Rijkskerk. Aan beide zijden in den kerkelijken strijd worden thans de krachten „gecon solideerd". 19 van de 792 Protestantsche geestelijken zijn tot de Rijkskerk over gegaan: de anderen willen een vrije kerk, welke buiten de politiek staat. o FRANKRIJK. Poincaré een nationale begrafenis Chéron's opvolger. Aan wijlen president Poincaré zal een nationale begrafenis worden bereid. Dadelijk na het vernemen van diens dood heeft Doumergue zich naar zijn huis begeven om zijn deelneming te betuigen. Andere ministers volgden dit voorbeeld. Ln den ministerraad heeft Lebrun Poin caré herdacht- De raad bepaalde de begrafenis van Poincaré op Zaterdag halftwaalf te Parijs in de Kerk van Notre Dame en 't Pantheon. De teraardebestelling zal op denzelfden dag plaats hebben in Lotharingen, vol gens den wensch van den overledene De raad besloot, dat de begrafenis dagen van Koning Alexander en van Poin caré dagen van nationalen rouw zullen zijn De raad keurde de benoemingen goed van Magny tot directeur der nationale veiligheid. Het stoffelijk overschot van Poincaré zal in het Pantheon worden opgesteld tot de nationale begrafenis op Zaterdag. Als opvolger van Chéron als minister van Justitie is benoemd de Senator Lemery. Het schijnt een nood-keus te zijn. o ENGELAND. Lord Buxton v Gandhi uit het Congres Mijnconflict in Wales. Lord Buxton, die van 1914 tot 1920 hooge commissaris en gouverneur-generaal van Zuid-Afrika is geweest, is op bijna 81-jari- gen leeftijd overleden. Lord Buxton is van 1886 tot 1914 Lagerhuislid geweest voor Coplar, daarvoor had hij twee jaar zitting gehad voor Peterborough. Hij behoorde tot den radicalen vleugel van de liberale partij. Van 1905 tot 1910 is hij postmees ter-generaal geweest, met zitting in het kabinet Hij voerde o.a. het stuiversport voor het verkeer met de Ver. Staten in en het goedkoops posttarief voor drukwerken ln brailleschrift. Ook zijn de auteurswet en de wet op de werkloozenverzekering van 1911 van zijn hand, evenals de loonwet van 1912, de faillissementswet en de wet op de uitbreiding van het departement van han del van 1913. Hij was n.l. in 1910 minister van koophandel geworden en is dat geble ven tot zijn benoeming tot gouverneur- generaal van Zuid-Afrika. Verscheidene werken van politieken en economischen aard hebben van zijn hand het licht ge zien, maar ook een beschouwing over vis— schen en Jagen en een levensbeschrijving van generaal Botha. Gandhi verklaarde aan de pers, dat hij voornemens is zich uit het Congres terug te trekken, onmiddellijk na de sluiting der a s zitting van het Congres. Hij zegt, dat dit besluit het natuurlijke gevolg is der verwerping door de leden van het Congres, van de amendementen op de constitutie, die hij voorgesteld heeft. In Wales dreigt" toch nog een mijn- conflict, nu oneenigheid is ontstaan over het ontslag aan eenige mijnwerkers in een mijn. De geheele nachtploeg weigerde aan het werk te gaan en ook de dagploeg weigerde af te dalen, zoolang de ontslagen niet waren ingetrokken. Gisteren belegde de mijnwerkers-federatie van Zuid-Wales een vergadering met de stakers, waarin de voorzitter Griffith hun den vollen steun van de federatie toezegde. BELGIE. Het conflict met generaal Nuvten. Generaal Nuyten heeft het bevel over het Ilde legercorps te Antwerpen van de hand gewezen en den wensch uitgedrukt hoewel hij eerst ln Maart 1936 de leef tijdsgrens zal bereiken nu reeds zijn pensioen te mogen nemen. HONGARIJE. Eigenaardig stakingsgeval. Een vreemde toestand heeft geheerscht in de mijnen te Fuenfklrchen 1000 chr. sociale mijnwerkers gingen daar in staking. Op instructie van de algemeenc directie is het werk in het geheele mijngebied daarop stopgezet, zoodat 4300 arbeiders zonder werk kwamen. Van de stakende arbeiders bevonden zich gisteren 1000 reeds 100 uur onder den grond in hongerstaking. Teneinde onlusten te voorkomen heeft de regeering twee regimenten en 100 gendar men bij de mijnen geconcentreerd. De toe stand is zonder twijfel buitengewoon ern stig, daar tengevolge van het stopzetten der zuigpompen en der ventilatoren gevaar bestaat voor ontploffingen. Sedert de pompen niet meer werken, stijgt het water voortdurend. De stakers zouden in volkomen uitgeputten toestand in groepen van 10 tot 20 man liggen in een gang van 500 M. Zij zouden nog nauwe lijks kunnen spreken. Talrijke arbeiders zouden een zenuwinstorting hebben. Men vreest, dat bij een verder voortduren van de hongerstaking der arbeiders binnen 48 uur gevaar van verdrinken zal dreigen. Minister-president Goemboes heeft per soonlijk ingegrepen en een secretaris ge zonden. die den stakenden mijnwerkers een voorstel van den minister-president en den minister van handel heeft overgebracht. Volgens dit voorstel zullen de onderhan delingen over regeling van de loonkwestie onmiddellijk worden opgenomen, echter onder voorwaarde, dat de arbeiders zonder verwijl de schacht verlaten. Er is een be roep gedaan op de mannen binnen een half uur de staking op te geven en hun antwoord te geven. De arbeiders bleven echter een afwij zende houding handhaven, waarna zij er een aanvang mee maakten den ingang van de mijn te barricadeeren. Zij maakten stangen vast in de luchtschacht en zetten het personeel van de lift gevangen. Langs telefonischen weg waarschuwden zij er voor de lift in beweging te brengen, aan gezien anders de ingangen zouden v/orden vernield. Na eeniger. tijd verklaarden de arbeiders zich echter bereid een vertegen woordiger van den minister-nresident te ontvangen. De onderhandelingen hebben tenslotte tot overeenstemming geleid. Voor het ge val, dat de mijnwerkers onverwijld weer aan het werk zullen gaan, zal hun 57.300 Pengo worden uitgekeerd voor ..geneeskun dige behandeling". Voor hetzelfde bedrag za". „winterhulp" worden verleend. Zoo mogelijk wil men geen reoressaillemaat- regelen nemen. Meh veronderstelt, dat de staking nog in den loop van den dag zal wc-den bijgelegd. Inderdaad zijn de mijnwerkers naar bo ven gekomen Onder hen waren enkelen to:aal uitgeput. o GRIEKENLAND. Toch nog overeenstemming bereikt. Op het laatste nippertje is de Grieksche regeering tot overeenstemming gekomen met de oppositie inzake de herkiezing van President Zaïmis en de nieuwe kieswet. De Nationale Vergadering is tegen Vrij dag bijeengeroepen voor de Presidentsver kiezing. Na de herkiezing van President Zaïmis acht men een reorganisatie van het Kabinet waarschijnlijk. Het kabinet heeft er in toegestemd de kieswet binnen een maand in te trekken en een nieuwe wet in te dienen, die alle partijen zal bevredigen. RECLAME. 9411 Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per laarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. In totaal betaald: /774a- 1 Totale uitkeering: /32.400.- Hij was verzekerd volgens het ff LUCHTVAART. DE LONDEN—MELBOURNE-RACE JAPAN. Moeilijkbeden in het kabinet. In verband met de benoeming van den Japanschen gezant in Mandsjoekwo, His- hikara, is een ernstige moeilijkheid in het ministerie ontstaan. Aangezien de gezant tegelijk ook mili tair opperbevelhebber en regent is. staat hij zoowel onder het ministerie van bui tenlandsche zaken, als van oorlog en over- zeesche gebieden. Het ministerie van overzeesche gebieden en vele beambten verlangen een civiel persoon op dezen post. De ambtenaren van Port Arthur hebben zelfs een resolu tie dienaangaande aangenomen. De minister van oorlog verlangt nu, dat de onwillige beambten disciplinair gestraft zullen worden, zoodat de minister-presi dent zich in een moeilijke positie bevindt. UIT HET VERRE OOSTEN. Een nieuwe bufferstaat? Eenige Japansche bladen publiceeren uittreksels uit een artikel van een Ja- pansch persbureau over den politieken toestand in het Verre Oosten. In het artikel wordt verklaard, dat de politieke toestand in het Verre Oosten Sov jet Rusland, Japan. China en Mandsjoe kwo verplicht er in het bijzonder op te letten, dat de vrede onder geen enkele omstandigheid wordt verstoord. Japan is daar zeer bezorgd voor en is thans bezig een middel te zoeken om een politieke botsing in het Verre Oosten te vermijden Japan stelt voor tusschen Mandsjoekwo en Sovjet Rusland een buf ferstaat te stichten. Deze bufferstaat zou dan moeten be staan uit een gebied, waar zich geen mili taire formaties van welke nationaliteit dan ook mogen ophouden. Japan zou een dergelijken bufferstaat directen steun bieden. Het artikel heeft in politieke kringen in Mandsjoekwo en Japan sterk de aan dacht getrokken. De publicatie wordt, in verband gebracht met de reis van den bij zonderen ambassadeur van Japan. Yos- hida, naar Moskou. De Sovjet-Russische pers publiceert een mededeellng, waaruit blijkt, dat de Sov- jet-regeering onder geen voorwaarde ac- roord gaat met dit Japansche voorstel een bufferstraat tusschen Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland te stichten. Volgens de Sovjet-Russische regeering bestaat er niet de minste noodzaak tot vorming van een dergelijken staat. Uiver en Panderjager vertrokken. Hedenmorgen te 8.20 uur is de Douglas D C. 2. de P.H.-AJ.U („Uiver"), die zal deelnemen aan de Melbournerace, ln den gewonen dienst via Rotterdam naar Lon den vertrokken. Aan boord bevonden zich 10 passagiers en de vier leden der beman ning. de piloten Parmentier en Moll, de werktuigkundige Prins en de marconist van Brugge. Op Schiphol bevonden zich veel be'angstellenden. die de bemanning een goede reis en veel succes toewenschten Een nader bericht uit Croydon meldt, dat de „Uiver" den overtocht heeft vol bracht in 1 uur 25 min., hetgeen een zeer goede prestatie is. Uursnelheid ongeveer 320 K.M. Behalve de Duitsche JournalUte-vliegster Thea Rassche zullen de Nederlandsche bankiers Gillisen en Dcininie den tocht naar Melbourne medemaken. Vanmorgen te 10.47 uur Is ..De Pander jager" de PH-OST, van Schiphol vertrok ken om deel te nemen aan de Londen Melbourne race Er bestond ook voor dit vertrek vrij wat belangstelling: onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer Bogerd, directeur der Amsterdamsche handelsinrichUng, de heer Wolf, direc teur van den Rijksstuliedienst. Luitenant kolonel van Santen, de heer Kolff, voor zitter van de Aero Club. Rotterdam, de heer Wallaert Sazré. algemeen secretaris van de Kon. Ver. v. Luchtvaart en de heer Pander Jr. Vj Behalve de bemanning, bestaande uit de heeren Geysendorffer 'eerste bestuurder), Asjes (tweede bestuurder) en Pronk (ra dio-telegrafist) wordt de fels tot Milden- hall meegemaakt door den constructeur van het vliegtuig, den heer Slot. Alvorens in de richting van Croydon te ve trekken, cirkelde het vliegtuig nog een maal over het veld, waarbij de groote snel heid opviel, die deze machine kan ontwik kelen. Het vliegtuig zal te Croydon een tu-schenlanding maken en vandaar naar Mildenhall doorvliegen. SCHAKEN. COMPETITIE SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dezer dagen werd het wedstrijdprogram ma aan de betrokken schaakclubs toege zonden. Daaraan ontleenen wij, dat in to taal 30 wedstrijden zullen gespeeld wor den, n.l. in elke groep van 5 clubs 10 wed strijden. De eerste wordt reeds op 23 Oct. a.s. te Oegstgeest gespeeld tusschen de schaakclub aldaar en de Leidsche Arbel- dersschaakclub I, de laatste op Donderdag 14 Februari te Leiderdorp tusschen het tweede tiental van Leiderdorp en het tweede tiental der Leidsche Arbeiders schaakclub. Voorts zijn in de maand Oct. nog vastgesteld: Woensdag 24 October Bodegraven IPhilldor I, Vrijdag 26 Oct. Zoeterwoude ITaveno I en Dinsdag 30 Oct. L.S.G. IIHazerswoude. De clubs, die het eerst genoemd zijn, spelen thuis. Com petitieleider is de heer G. Bosscha, Hooge Rijndijk 264 alhier. WINTERWEDSTRIJD LEIDSCHE SCHAAKCLUB „PHILIDOR". De deelnemers aan dezen wedstrijd zijn de volgende: le groep: P. Herfkens, J. Buurman. G. Pels, J. J. Abspoel, W. Verver, H. I. de Nie, P. J. v. d. Zeeuw en C. J. Kooreman. 2e groep: D. A. Smit. C. Dirkse, H. C. de Nie. Chr. de Laaf, J. C. Verhaar, C. J. v. d. Wilk, J .de Boer en J. v. Galen. Daar in den vorigen wedstrijd gebleken was, dat een dubbele ronde te veel tijd ln beslag nam, is thans besloten één enkele ronde te spelen, dus elk 7 partijen. o LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. De match gespeeld tusschen Mr. J. G. van Eybergen en W Demmendal is door eerstgenoemde met 21 gewonnen. Deze speelt dus aan het le bord en Demmendal aan het 2e. In den winterwedstrijd won Van Eybergen de eerste partij van Dem mendal. Deze partij verliep als volgt: Wit: W. Demmendal, zwart: Mr. J. G. v. Eybergen. 1. d2d4 Pg8—f6. 2. Pgl—f3 g7—g6. 3. Lel—f4 Lf8g7, 4. c2c3 d7—d5, 5. Pbl— d2 00, 6. e2—e3 c7—c5, 7. Lfle2 Pb8c6 8. Pf3e5 Pf6e4, 9. Pd2 x Pe4 d5 x Pe4, 10 Pe5 x Pc6 b7 x Pc6. 11. h2—h4 h7—h6, 12 Ddl—c2 c5 x d4, 13. e3 x d4 c6c5, 14. d4 x c5 Dd8a5. 15. L14—e3 Ta8—f8. 16. 0—0 f7—f5, 17. Le2c4t Kg8—h7, 18. b2-b4 Da5c7, 19 g2—g3 e7—e5, 20. Tfl—dl f5 —f4, 21. Le3d2 Dc7—d7, 22. Ld2 x f4 e5 x f4 23. Tdl x Dd7 Lc8 x Td7, 24. Tal—dl Ld7—f5, 25. h4—h5 f4 x g3. 26. h5 x g6t Lf5 x g6, 27. f2 X g3 Tf8—f3, 28. Tdl—d7 Tb8-f8, 29. Lc4d5 Tf3—fit. 30. Kgl-g2 e4e3, 31. Ld5—e4 Tf8-f2t, 32. Dc2 x Tf2 Tfl x D12t. Wit geeft op. HET MOORDCOMPLOT TE MARSEILLE. MELUN, 16 Oct. (Reuter) Malny, alias Silney. heeft bekend, dat hij ofwel te Pa rijs of wel te Marseille een aanslag moest plegen. Hij is 23 September met twee me deplichtigen uit Boedapest te Zurich aan gekomen, hier vonden zij de beide anderen. Zij begaven zich naar Frankrijk, twee via Evian en de drie anderen vla Thonon, waarna zij te Parijs weer bijeenkwamen. Malny en Kalemen begaven zich naar Mar seille. waar de laatste alleen de misdaad pleegde. Te Roubaix heeft de politie een uit Dal- matle afkomstige Joego-Slaaf gearresteerd Skoolig geheeten, die in België had ge werkt en clandestien op Fransch grond gebied trachtte te komen. Hij had een pas bij zich, dat niet geldig was voor Frankrijk. Skooiig kon geen uit sluitsel geven over zijn doen en laten tus schen 5 en 11 October. BOEDAPEST, 16 Oct. (V.D.). De Hon- gaarsche politie heelt geconstateerd dat geen der in verband met den moord-aan- slag te Marseille genoemde personen ooit in Boedapest heeft gewoond, een Hongaar- sche pas heeft gekregen of de Hongaarsche grens heeft overschreden. De juistheid van het bericht dat 2 dei- daders direct uit Boedapest naar Marseille zijn vertrokken kan pas worden aange toond als de namen der gearresteerden bekend worden. BELGRADO. 16 Oct. (Reuter). Sedert hedenmorgen vroeg defileert een onafge broken mensohenstroom langs den baar van koning Alexander, waarbij officieren der Garde de doodenwacht betrokken heb ben. Achter den baar staat een omfloerst kruis met den kroon en de ordeteekenen van den overledene. Vele vrouwen vielen bij het passeeren der baar in onmacht en de eerste Hulp dienst moest herhaaldelijk hulp verleenen. BRAND IN LADING VAN AMERIKAANSCH SCHIP. SEATTLE. 16 Oct. (V.D.). Het vracht schip „Point San Pedro" heeft draadloos medegedeeld, dat zijn lading in brand is geraakt, en dat het schip stuurloos rond drijft, Het stoomschip „Charoas" is op weg om bijstand te verleenen. De „Point San Pedro" bevindt zich in de nabijheid van Kaap Blanco aan de Califor- nische kust en was op weg naar Portland- De kustwacht te San Francisco heeft alle zich ln de buurt bevindende schepen mede gedeeld. dat het vuur klaarblijkelijk ge vaarlijke uitbreiding aanneemt, zoodat hulp dringend noodzakelijk is. RECLAME. 8914 iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN L, P. S. V. Om den Van Spall-beker. Op het N.B.L.O.-terrein aan den Zoe- terwoudschen Singel hield de L.P.S.V. he den haar jaarlijksche wedstrijden om den Van Spall-beker. De voorzitter der L.P.S.V. vroeg in zijn openingswoord twee minuten stilte om wijlen den heer Van Spall te herdenken. Daarna overreikte hij den voorzitter der H.P.S.V. iDen Haag) een bloemenmand in verband met het behaal de kampioenschap. De heer Eskens, hoofd Inspecteur van politie alhier, sprak de hoop uit dat deze wedstrijden een sportief verloop zouden hebben, waarna door den heer J. Crama, namens C.G.W., een bloe menhulde werd gebracht aan het oudste, spelende lid der L.P.S.V., den heer Slot. Vervolgens nam het tournooi een aan vang. Allereerst L.P.S.V—C.G.W. De politie nam na 10 minuten de leiding door den midvoor uit een voorzet van rechts, doch C.G.W. maakte vrijwel direct gelijk. In de tweede helft maakt L.P.S.V. er 21 van en weldra ook 31. De politie blijft sterker. Het wordt 4—1, en nadat C.G.W. den ach terstand verkleind heeft (42) voert LP. S.V. de score op tot 52, Scheidsrechter Hillebrand leidde correct. In de tweede ontmoeting speelde Den Haag tegen Delft, welke laatste met 10 man verscheen. Voor rust nam Den Haag met 20 de leiding en met dien stand kwam ook het einde. De leiding berustte bij den heer Crama. O'DUFFY STICHT NIEUWE PARTIJ. DUBLIN, 16 Oct. (V.D.). Naar ver luidt zou de uit de United Ierland Partij getreden voormalige leider der Iersche blauwhemden Generaal O'Duffy hebben aangekondigd, dat hij binnenkort een nieuwe Iersche nationalistische organisatie za! oprichten, bestaande uit de hem trouw gebleven blauwhemden. 2e en 3e INTERNATIONALE. MOSKOU. 16 Oct. (Reuter). Volgens een officieel bericht begonnen gisteren te Parijs de onderhandelingen tusschen de Tweede en Derde Internationale over de vorming van een eenheidsfront. Het presidium van het hoofdbestuur van de Jeugd-interna.ionale heeft alle marxis tische jeugdorganisaties van geheel Europa uitgenoodlgd, overeenkomstig het voor beeld van de Kominterr en de Tweede Internationale, onderhandelingen te voeren tot het vormen van een eenheidsfront ter bestrijding van de bourgeoisie. ZESTIEN MILLIOEN PESETA'S TE OVIEDO VERMIST. MADRID, 16 Oct. (V.D.l. Na de her overing van Ovledo door de regeerings- troepen op de opstandelingen werd ontdekt, dat uit het filiaal van de Bank van Spanje te Ovledo een bedrag van 16 millioen peseta's wordt vermist. NOODWEER IN FRANKRIJK. PARIJS, 16 Oct. (Reuter). Noord-Frank rijk wordt geteisterd door ongekend hevige storm, gepaard met zwaren regen. Alle ri vieren zijn buiten hun oevers getreden, het verkeer is op vele plaatsen volkomen gestremd. De materleele schade wordt op 10 mil lioen franc geraamd, of ook menschenle- vens te betreuren zijn, is nog niet bekend. rO TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN. MANILLA, 16 Oct. (Reuter). De Philip- pijnen zijn geteisterd door een typhoon. De straten van Manilla zijn overstroomd, huizen zijn ingestort, boomen ontworteld, het verkeer ligt stil en de electrische cen trales werken niet. Verscheidene kleine vaartuigen zijn aan gespoeld. Men vreest, dat er tallooze slachtoffers zijn, maar het is niet mogelijk om thans den omvang van de ramp te schatten. De gouverneur heeft een vrijen-dag ge proclameerd, teneinde de burgers in staat te stellen deel te nemen aan de werk zaamheden tot herstel van de door den typhoon aangerichte schade. OPENING VAN HET ALBERT-KANAAL. VISé, 16 Oct. (V. Dj Hedenmorgen om elf uur heeft de plechtige opening plaats gehad van het Albert-Kanaal door Koning Leopold en Koningin Astrid. Het betreft het eerste deel van het Ka naal dat Luik met Antwerpen zal verbin den. Het deel loopt van Visé tot Neerhae- ren. Koning Leopold werd o.m. vergezeld dcor den Minister van Openbare Werken, militaire autoriteiten en hooge ambtena ren. Op verzoek van H. M. de Koningin was de Commissaris der Koningin in Limburg aanwezig om het Belgische Ko ningspaar te begroeten. Koningin Astrid werden namens H. M. Koningin Wilhelmina bloemen aange boden. HET BESTUUR VAN ELZAS- LOTIIARINGEN. PARIJS, 16 Oct. (Reuter). Het bestuur van Elzas-Lotharingn, dat tot dusver on der het ministerie van binnenlandsche za ken ressorteerde, zal volgens mededeeling van bevoegde kringen binnenkort aan de zorg van den minister-president worden toevertrouwd. MOORDENAAR TERECHTGESTELD. BERLIJN, 16 Oct. (D.N.B.). Heden ochtend is op de binnenplaats van de ge vangenis van Ploetz een 20-jarige jonge man mét den bijl terechtgesteld, die 10 De cember vap het vorig jaar zijn grootmoe der had vermoord om haar te berooven van haar spaarpenningen, 18 mark. HOOGSTE ITALIAANSCHE ONDER SCHEIDING VOOR STARHEMBERG. WEENEN, 16 Oct. (V.D.). De Italiaan- sche regeering heeft den Oostenrijkschen vice-kanselier Prins Starhemberg de hoog ste Italiaansche onderscheiding, de Ord» van Verdienste, toegekend. 2 -I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2