De illuminatie van ons gebouw. 75ste Jaargang DINSDAG 16 OCTOBER 1934 No. 22874 ONZE REISGIDS. STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTtj Voor Leid' per 3 maanden f. 2.95; per week X.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week O.Mf Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. Morgen ontvangen al onze abonné's onze spoor-, tram- en autogids voor den Winterdienst 1934'35. DE WINKELWEEK. Morgenavond om 8 uur trekt de Post- harmonie andermaal door Leiden's straten teneinde aan de licht- en winkelweek meer fleur bij te zetten. Zij zal daarbij onder- staanden weg volgen: Havenplein, Oude Heerengracht, Juliana- straat, Sophiastraait, Marnixstraat, Molen straat, Mauritsstraat, Prins Hendrikstraat, Koningstraat, Maresingel, Oude Heeren- graebt, Havenplein, Haarlemmerstraat, Pe likaanstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmer straat, Prinsessekade. K. Rapenburg, Bree- straat, Gangetje (E.). AFD. LEIDEN NED. REIS-VEREENIGING. De jaarvergadering. De afd. Leiden der Ned, Reisvereeniging hield gisteravond onder voorzitterschap van den heer J. Hardeweg haar jaarver gadering in café-restaurant „In den Ver gulden Turk". De voorzitter sprak een hartelijk wel komstwoord op deze eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen, waarna de secretaris, de heer Joh. Mooy mededeelde, dat van het Centraal Bureau bericht was ontvan gen, dat het aantal leden per 1 October jl. bedroeg 1332, hetgeen sinds 1 Januari een toename beteekent van 174. De voorzitter knoopt hieraan eenige be schouwingen vast en deelde vervolgens het eerste gedeelte van het winterprogramma mede. Bij de verdere besprekingen deelde de voorzitter mede, dat op 11 Januari het 24ste jaarfeest der afdeeling wordt her dacht. terwijl men het zilveren bestaans- feest in 1936 hoopt te herdenken. Bij het hierna volgende gezellig samen zijn werd een dames-comité gevormd om het bestuur tot financieelen steun te zijn hij de viering van het zilveren feest. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Uitvoering van „Het Gouden Fluitje". „Het gouden fluitje", de kinderoperette op muziek van Evert Koning en woorden van A. J. van der Knaap is gisteravond ten gehoore gebracht door „De kleine Stem", onder directie van den heer Beumer. Voor de jeugdige spelertjes is de vertol king van deze niet gemakkelijke operette in 4 bedrijven geenszins een lichte opgave geweest: een lange avond moeten zij in touw zijn en dat valt zoo midden in den schooltijd niet mee! Dit willen wij voorop stellen, wanneer wij moeten constateeren, dat de opvoering van gisteren behou dens enkele goede uitzonderingen niet aan onze verwachtingen voldaan heeft. Of de kinderen moe waren, dan wel bij zonder zenuwachtig: feit is, dat bijna alle solistjes welhaast voortdurend onzuiver zongen, soms zelfs in die mate, dat de samenhang met de aan de vleugel als steeds zorgvuldig begeleidende mej. Ver- wer, geheel zoek was. Zelfs het jonge meisje, dat de hoofdrol van Hugo speelde en wier spel gevoelig maar op den duur te monotoon was, maakte zich aan dit euvel schuldig. Hoe jammer, te meer om dat de stemmetjes op zich zelf dikwijls heel aardig klinken. Als oorzaak van het zakken en veelal ook te hoog zingen, wil len wij tevens aanmerken het feit, dat in het algemeen veel te langzaam gezongen werd, terwijl de directeur ook meer aan dacht moet wijden aan de adempauzes: nu werd er maar op los gezongen, zonder dat er sprake kon zijn van voldoende ademsteun, met het bovengemelde be treurenswaardige gevolg. Jonge stemmen zijn op zulk een lang aanhouden der tonen niet berekend! Wij hebben eens extra de aandacht wil len vestigen op de opvallende onzuiverheid, die gisteravond bepaald hinderlijk was: daar dient een volgend maal streng tegen gewaakt te worden! Er zat te weinig „pit" in deze uitvoe ring: de kinderen kunnen dan ook moei lijk aangevuurd worden door een dirigent, die te veel verscholen zit en daarbij het eindelooze „trekken" rustig zijn gang liet gaan. Een uitzondering willen wij maken voor het aardige, levendige spel van Vleugel snel. van den Kabouterkoning en van den hoofdman der houthakkers, waarvan vooral de eerste twee vief en levendig voor den dag kwamen. Een hartelijk lachen om hun geestige gebaartjes ging dan ook tel kens op! Zij hebben ook frissche stemmen, waar op den duur iets van te maken zou zijn. Af en toe kwam wat meer leven in de brouwerij: zoo in het derde bedrijf, waarin de zwarte heks haar vervaarlijke rondgang maakt met haar geheimzinnige trawanten. Duidelijk was haar uitspraak, maar ook zij zong telkens tegen de toon aan. Van de hoofdpersonen ook de Koning hadden wij In 't algemeen meer verwacht, misschien zullen zij een volgend maal re vanche nemen: wij hopen het, omdat deze vereeniging bewijzen heeft gegeven, méér te kunnen. Al werd tijdens de dialogen dikwijls te veel gesproken, alsof men een lesje op zegde, al was er een gebrek aan „spirit", toch willen wij den kinderen een woord van lof niet onthouden voor de wijze, waarop zij hun lange rollen in het hoofd hadden geprent. Behoudens een enkele vergissing, werd daartegen niet gezondigd. Wat de aankleeding betreft: deze was bij mevrouw Van der Lijcke weer in goede handen, evenals de regie, hoewel de dans der elfen, wier costuums onze bewonde ring niet konden wegdragen nog te stijf was, gelijk het spel in het algemeen. Wij hadden den indruk, alsof aan deze uitvoering speciaal muzikaal niet de zorg was besteed, die men aan zulk een belang rijke opgave dient te wijden, vooral om dat wij op het gebied van kinderoperette's tegenwoordig in onze stad veel betere din gen gewend zijn. Hoewel deze uitvoering ons persoonlijk dus niet bevredigd heeft, was het succes bij de vele toehoorders toch zeer groot. Verschillende deelnemers werden met pre- centjes of bloemen verrast, evenals me vrouw Van der Lijcke en mej. Verwer, het geen een luid applaus ontlokte. Wij vertrouwen dat men 'n volgend maal beter voor den dag zal komen. Wij rekenen er zelfs op, omdat wij weten, dat „De kleine stem" anders kan! NED. CHR. VROUWENBOND. Prof. Van Nes over de Buchman-beweging. In den foyer van „den Burcht" werd gis terenavond de eerste bijeenkomst in dit seizoen van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden, welke, niet tegenstaande het slechte weer, bijzonder druk bezocht was. De presidente, mej. Van Loo, sprak na de gebruikelijke opening, een kort ope ningswoord om daarna direct het woord te geven aan prof. dr. H. M. van Nes, die zou spreken over de Buchman-beweging. Na een kort inleidend woord zette spr. in een vlotte causerie op populaire wijze uit een, dat men beter van de Oxford-groep- beweging. een naam die in 1921 door Buch- man, toen hij de Oxford-Universiteit had gesproken, aan deze groep werd gegeven, zou kunnen spreken omdat Buchman ze ker niet zou willen, dat deze beweging, die door den Heiligen Geest is gewerkt, naar hem zou worden genoemd. Buchman, die in 1878 is geboren studeerde in Amerika, heeft zich bewogen op het terrein der in wendige zending en is Luthersch predi kant geweest te Philadelphia. Met zijn boodschap, die de groepen in beweging zou brengen, is hij, nadat door John Mott op hem de aandacht was gevestigd, in 1909 begonnen en heeft dit in den loop der jaren Voortgezet in Japan, China, waar in 1913 de eerste house-partij werd gehouden, en voorts in Britsch Indië. Verschillende me dewerkers kreeg Buchman in zijn werk. Overal werd aangedrongen om ernst te diaken met het Christendom. Ook stond Het brengen van de boodschap der groepen sterk op den voorgrond. Een boodschap, die inhield in de eerste plaats: absolute zelfovergave aan Christus. Tijd, geld en bezittingen het hoort, aldus de groepen, alles aan Christus toe. De christelijke liefde vilstrekte reinheid, onzelfzuchtigheid en eerlijkheid dienen voorts nagestreefd te worden. Voorts wordt door de groepen, lit fst aan het begin van den dag. voorge- st tan een z.g. stille tijd. Dit kan lang. het kam ook kort zijn. In dezen stillen tijd zal God spreken en kracht geven om Zijn ge- daphten uit te voeren. Voorts werd door spr. stilgestaan bij de leiding Gods, zooals die wordt voorge staan. De christelijke terminologie willen de groepen ook veranderen. Zij willen niet spreken van bekeering maar van levens verandering. De evangelisten noemen zich dan ook levensveranderaars. De particu liere ziele-zorg is het groote geheim waar aan zij hun groote aanhang hebben te danken. Enkele interessante bijzonderheden aan gaande Buchman's leven, waaruit de lei ding in zijn leven blijkt, werden voorts door prof. Van Nes verhaald. Na een kore pauze zette spr. de gedachte van het rentmeesterschap, zooals dit bij de groepen gezien wordt, uieen, om er dan op te wijzen, hoe de groepen sterk een werkelijkheids-godsdienst voorstaan, om dat God werkelijkheid is. Er bestaat over de Buchman-beweging veel litteratuur. Speciaal noemde spr. de boeken van Russell, die ook in een Hol- landsche vertaling zijn verschenen. Eén van de mannen, die den Iaatsten tijd de beweging groote kracht heeft toegebracht is prof. Emil Brunner. Van één der tegen standers is hij een groote voorstander ge worden na eens een house-partij te heb ben bezocht. De psychologische bezwaren van deze groepen, zooais daar is het mis sen van de eerbaarheid en schaamte van de ziel, werden daarna door spr. aange toond. Tenslotte werden enkele passages besproken uit het laatste boek van Russell: „Eén ding weet ik.' Bij monde van de presidente werd prof. Van Nes bedankt voor zijn causerie. Na eenige gedachtenwisseling werd de'bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. TOONEELGROEP „HET MASKER". „Vorstelijke Emigranten", blijspel in 4 bedrijven van Jacques Deval. De abonnementsvoorstellingen zijn gis teravond ingezet en waarlijk op schitte rende wijze! Het had niet beter gekund. Op sublieme wijze is door „Het Masker" een alleszins de aandacht verdienend too- reelwerk over het voetlicht gedragen. Wij kunnen ons indenken, dat dit stuk in korten tijd meer dan 100 opvoeringen be leefde. Het succes is overal even groot. Wie heeft gezegd, dat het publiek van het tooneel is vervreemd? Och kon men ga een opvoering van „Vorstelijke Emi granten" bijwonen en de onjuistheid springt terstond naar voren. Enthousiasme zal men ccmstatcwxn: vurig oplaaiend enthousiasme. Misc.-.1-.». is het publiek cri- tischer geworden, doch van vervreemding van het tooneel is geen sprake: het goede weet het publiek nog even sterk te waar- deeren als vroeger! Het is een voorstelling van bijzonder hoog gehalte, in ieder opzicht keurig ver zorgd. Voor Ko Arnoldi als regisseur niets dan lof voor hetgeen hij heeft weten te bereiken. Het stuk verdient, zooals gezegd, alle aandacht. Het is geestig en onderhoudend van dialoog en weet de Russische ziel met al haar eigenaardigheden te beroeren. Heel licht en luchtig, doch niettemin wordt de Russische ziel scherp belicht. En al moge de afloop niet geheel bevredigen, toch blijft het boeien tot het einde toe. Het eerste bedrijf speelt te Parijs in een 15de rangs gemeubileerde kamer bewoond door Prins Ouratief, ex-aide-de-camp van Tsaar Nicolaas II, en zijn vrouw, geboren Grootvorstin Tatiana Petrowna. Aan den muur, onder de icoon van Onze Vrouwe van Kazan, brandt een lichtje; boven het bed hangen een cavaleriesabel en een standaard-wimpel van de Keizer lijke Garde. Laatste overblijfselen van het verleden. Verder bezitten de Prins en Prinses toch niets meer: zij zijn absoluut „op", en vra gen zich af, hoe zij den volgenden dag aan eten zullen komen, hoe zij hun kamerhuur kunnen betalen. En dat, niettegenstaande de Tsaar, bij het uitbreken van de Russische revolutie, aan den Prins, toenmaals militair attaché in Frankrijk, enorme sommen heeft toe vertrouwd, om die in Parijs veilig te de- poneeren. Bij de Banque de France heeft de Prins een rekening van ongeveer 4 milliard. Maar dat geld is hem door den Tsaar toevertrouwd; hij mag en wil het niet toucheeren; hij zal het alleen aan den Tsaar teruggeven. Daar noch de Prins, noch de Prinses van dezen plicht willen afwijken, besluiten zij een betrekking te aanvaarden bij een bankier-Kamerlid Daar veroveren zij aller hart; zij zijn als kamerbediende en kamenier „volmaakt". Maar er komt een kink in den kabel. Bij een feestje ten huize van hun „meester" worden zij herkendAigemeene versla genheid. Een Russische volkscommissaris komt bovendien een beroep doen op hun vaderlandsliefde. De 4 milliard is noodig. om groóte Russische petroleum-gebieden te redden voor „Russia" en heenstappend over alle verschil en geschil tusschen het oude en nieuwe regiem staat de Prins de 4 milliard, hem door den Tsaar toever trouwd, af aan de nieuwe heerschers in het belang van zijn geliefde vaderland. Wat er van hen zelf terecht komt. Bepaald overtuigend is het slot niet, doch zelfs daar is tooneel geleverd van prima kwaliteit. En het spel sluit zich daarbij volkomen aan. Inderdaad: het is volmaakt. Else Mauhs en Jan Musch zijn niet te overtreffen in hun creaties van Grootvor stin en Prins. Zelfs al spelen zij beide niet steeds geheel in dezelfde lijn. Af en toe tracht Musch zich toch iets te veel te la- tn gaan in de komische riohting, doch BINNENLAND. Overleden is, 57 jaar oud, de heer J. S. Ruppert, penningmeester van het Chr. Nat, Vakverbond. (Binnenland, 3e Blad). Margarine-knoeierijen te Oud-Beyerland;: fabrieksdirecteur gearresteerd. (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Het stoffelijk overschot van koning Alexander te Belgrado gearriveerd. (4e Bi.) Ook de nog voortvluchtige deelnemer aan het moordcomplot te Marseille gearresteerd (4e Blad en Tel., ie Blad). Poincaré valt een nationale begrafenis ten deel. (Buitenland, le Blad). Eigenaardig mijnconflict in Hongarije, (Buitenland, le Blad). Else Mauhs dringt hem dan bijkans on merkbaar in de goede richting terug. Wij begrijpen volmondig, dat door deze rol- uitbeelding mevr. MannBouwmeester er toe werd genoopt, haar ring „over te dra gen aan haar kunstzuster!" Vol eerbied erkent men de groote gaven van deze tra gedienne in haar zoo door en door be- heerscht spel. En trots genoemde kleine afwijkingen, past Jan Musch zich prach tig aan en bereikt een hoogte, zijn part- nerin waardig. Het is tooneelspel van het hoogste ka liber! Naast hen geeft Ko Arnoldi een keurige bankier-Kamerlid. Hoe mooi weet hij toch te typeeren; neem b.v. zijn gezichtsuit drukkingen in het 3e bedrijf! Vera Bon dam is zijn echtgenoote, Ad. van Hees zijn zoon. Mary Smithuysen zijn dochter. Ook zij bereiken een bijkans volmaakte aan passing in dit milieu, Los en natuurlijk, werkelijk jeugd. John Gobau geeft relief aan den volkscommissaris; een pracht-kop had hij dezen gemaakt. De kleinere rollen sluiten alle zonder uitzondering keurig aan. Zoo is de eerste abonnementsvoorstel ling geworden tot een eclatant succes, waarvoor de uitnemend bezette schouw burg zich uiterst dankbaar toonde. Lang durig is er geklapt. We weten niet, hoe- vele malen gehaald moest worden, we raakten den tel kwijt! Else Mauhs ontving als welverdiende hulde een tweetal keurige bouquetten. Apart mogen de decors worden vermeld, ontworpen door Paul Bromberg. Naar wij vernemen, zijn nog eenige plaatsen voor deze abonnementsvoorstel lingen besohikbaar. Men kan deze beko men tegen den prijs van 7 voorstellingen, dus met aftrek van de reeds plaats ge vondene. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: W. Vermey. Noordeinde 6, Leiden. Kapperszaak, parfumeriehandel. Uittredend eigenaar: W. Vermey, d.d. 15 October 1934. J. R. van Duyn, Voorstraat 25, Katwijk, Rijwielhandel. Vestiging filiaal: Louwe straat 45, Katwijk. Aigemeene Verzekqrlng Maatschappij „De Rijnstreek" N.V., Hooftstraat 73, Al phen aan den Rijn. Uittredend commissa ris: W. van Diest, Alphen aan den Rijn. De schermscène tusschen Jan Musch en Ad. van Hees. Bovenstaande opname werd gemaakt door den heer L. A. den Ouden, Koningstr. 36 te Leiderdorp, die daarmede een 'premie van f. 2.50 heeft verdiend

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1