LEIDSCH DAGBLAD - Derde'Blad Dinsdag 16 October 1934 UIT DE OMSTREKEN. AALSMEER. De Bloemenhandel. Met den handel In snijbloemen ls het ook gedurende de afgeloopen week weer over het algemeen zeer ongunstig geweest. Als een der voornaamste oorzaken, vooral wat betreft de lage rozenpryzen. wordt aangemerkt de onzekerheid der betaling van Duitschland, naar welk land steeds veel rozen werden gezonden. Enkele expor teurs houden naar dat land de verzending zij het dan bij kleine hoeveelheden gaande, doch het ligt voor de hand, dat waar hier contant betaald moet worden, dergelijke handel niet lang kan voortduren. Doordat de handel voor zoo goed als alle bloem soorten op afzet in het binnenland ls aan gewezen. waar toch de markt al zoo over voerd ls. kan het wel niet anders of de opbrengst moet zeer sober zijn. Wat de aanvoer aan de veilingen betreft, er komen steeds nog veel rozen, chrysanten, dahlia's, bouvardia's, Am. anjers. Jap. lelies enz. Al deze bloemsoorten golden in de afgeloopen week in doorsnede te lage prijzen. Beter was het gesteld met de freesta's, waarvan nog weinig wordt aangeboden. De orchi deeën brachten flinke prijzen op. evenals het plumosus snij groen van beste kwaliteit. De seringen zijn ook alweer geregeld ter veiling, doch de prijzen voor de bloeiende takken betaald, geven nu alweer weinig reden tot optimisme. Ook over de geldelijke opbrengst der potplanten worden den laat- sten tijd veel klaagtonen ln deze gemeente vernomen. Vriendschapsfeest der A.J.C. „De Roode Valken" uit Amsterdam, Haar lem. Velzen enz. zijn hier twee dagen bij de plaatselijke af decline dar A.J.C. als gasten geweest, ter gemeenschappelijke viering van het z.g. vriendschapsfeest, het welk op verschillende plaatsen ln den lande voor de socialistische arbeidersjeugd was georganiseerd. In totaal waren hier plm. 300 meisjes en jongens saamgekomen. Door (je welwillende medewerking van den kerkeraad kon de jeugdavond gehouden worden in het ruime kerkgebouw der Doopsgezinden Gemeente. Deze droeg ge heel het karakter, zooals de AJ.C. die ge woon is uit te beelden: spreken, zang, dans etc. Veel ouderen waren mede ln de kerk aanwezig. Na afloop van dezen Jeugd avond is, mede dank zij het prachtige weer, een uitstekend geslaagde en veel belangstelling trekkende fakkeloptocht door het dorp en Plan Zuid gehouden, welke aan de Van Cleeffkade ontbonden werd. Op den tweeden dag liet het weer zich van minder gunstigen kant zien; veel wind, met afwisselende regenbuien. Toen hebben ,,De Roode Valken" groepsgewijze gewandeld, gespeeld en een bijeenkomst ln het open veld gehouden. In den loop van den avond zijn de gasten, uitgeleid door de Aalsmeersche kameraden, weer per trein naar hun woonplaatsen vertrokken. Vergadering van den Chr. Middenstand. Onder leiding van den heer H. Borsje van Vijfhuizen is in „Irene" alhier een samenkomst belegd, met het doel om te komen tot de oprichting van een Chr. Mid- denstandsvereeniging. Gesproken ls door den heer H. Doeleman, van Nieuw-Vennep, lid van het hoofdbestuur van den Chr. Middenstandsbond, die het nut van orga nisatie, ook voor den Chr. Prot. midden stander, uiteenzette. In een neutrale orga nisatie was, aldus spr„ geen plaats voor den Chr. middenstander; op eigen terrein heeft hij als Christen een roeping, welke in een neutrale organisatie niet vervuld kan worden. Vervolgens werd door spreker behandeld het urgentie-program der drie Middenstandsbonden (neutrale, R. Katho lieke en Christelijke). Met een ernstige opwekking om toe te treden als lid der Chr. Middenstandsvereeniging, besloot spr. Ook de heer Doeleman bracht in verband met deze aangelegenheid het een en ander naar voren, waarna besloten werd een vereeniging op te richten. Aanvankelijk traden 10 leden toe. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: A. Weerman, G. J. Dekker, secretaris; Joh. Molenaar. penningmeester; L. Noorman en P. Speksnijder. De vergadering werd door den heer Doeleman gesloten. De rondgang en collecte over de maand September, ten behoeve van de tweede predikantsplaats te Aalsmeer-Oost, heeft, naar „Kerkblad" meedeelt, (met in begrip van een gift a f. 5) ln totaal f. 194 opgebracht. De alhier gehouden collecte en speld jesverkoop voor het crisiscomité heeft ln totaal een bedrag van f. 1309.53Vr opgele verd; een prachtig resultaat! HAARLEMMERMEER. Paard doodgevallen. Een aan een wagen vastgekoppeld paard van den heer T. kwam Zaterdag op den Kruisweg nabij Hoofddorp alhier, plotse- jmg te vallen en was op slag dood. In het to rfv, ïan de vei'ighetd van het verkeer ïf™"et dier door eenige omstanders naai een kant van den weg gesleept en ongeveer uur later na de gebruikelijke opening met vereende krachten op een wagen ge laden voor het vervoer naar een slachthuis. T~ in een lokaal van de openbare 1 nabi) de Lijnden alhier ge- ouden Bazar die door de dameskrans an Werkt" werd georganiseerd ten uiif vaS fonds tot stichting van een kerkgebouw voor de Ned. Herv. aldaar ,s uitnemend ge tint Het succes heeft veler verwach ting overtroffen en bedraagt ruim f. 2000.-. rh7 toelatingsexamen van de zitn "jidbouwwinterschool te Hoofddorp SnL^agd; L- B- en B. Biesheuvel te W- Blom, P. B. v. d. Ban, J. L' k e Breuk' J' Kamper. E. Knibbe allen iJv' d' Marel en J- Tensen, MiidrJ^t Haarlemmermeer; J. Engel te Maat te li- Kranenburg te Halfweg; A. hoorn i wUWVSen: A' M- Maat te Uit- M°lenmank>VAa<i' Meene 4e Oegstgeest; A. te S",lAalsmetr: F- E- A. Ravesloot dijk! Gravenhage en T. Troost te Sloter- De te Rijk alhier aangewende pogin gen om voor deze omgeving te komen tot oprichting van een Ned. Herv. Mannenver- eeniglng, werden met gunstig resultaat bekroond. Er traden reeds zooveel personen als lid toe, dat tot definitieve oprichting kon worden besloten. Aan de vereeniging werd de naam gegeven „Paulus", terwijl beslo ten werd de bijeenkomsten te houden in een lokaal van de Ned. Herv. Kerk aan den Aalsmeerderweg. De heer D. L. Aangeenbrug, voor ganger bij de Geref. Kerk te Nleuw-Ven- nep ls benoemd tot voorganger te Leerdam. Door het bestuur van den Haarlem mermeerpolder is besloten over te gaan tot het uitdiepen van den Slotertocht van den Ringdijk tot den Lissertocht en van den Splerlngtocht benoorden den Spaarnwou- dertocht HILLEGOM. Vergadering der N. S. B. De groep Hillegom van de N.S.B. hield een openbare vergadering ln de groote zaal van „Flora", welke druk bezocht was. Met de gebruikelijke vlaggen en portret ten was het podium versierd. Er was gra- mofoonmuzlek voor den aanvang. Bij den Ingang der zaal en in de zaal was politie aanwezig. Spr. was de heer Van Kampen uit Amsterdam, zijn onderwerp was geti teld: „De onbekende soldaat". De groeps leider de heer H. van Koeverlnge leidde den spreker in. Wat heeft de oorlog ons geleerd, vroeg spreker bij den aanvang van zijn betoog, wat is er van onze oude cultuur-begrip- pen overgebleven? Werkloosheid, vertwij feling, een kloof tusschen regeering en geregeerden is er ontstaan, bankpaleizen, warenhuizen en bioscopen verdringen de cultuur, omdat wij niets geleerd hebben. Door het liberalisme en het marxisme ls het volk ln twee vijandige kampen ver deeld, waarop de democratie is gevolgd. De jonge man vraagt thans om recht, om werk. Vervolgens vertelde spr. waarin het natlonaal-sociallsme gelooft, t.w. in de menschheld, de plicht tot scheppend wer ken. Het fascisme strijdt voor de toekomst voor de vrijheid van het volk, voor ge rechtigheid, offervaardigheid als plicht, opbouw uit den chaos. Spr. besloot met de opwekking om den onbekenden soldaat van het volk te worden, zonder monu ment. Met „Hou Zee" is het betoog be sloten. Schriftelijk gestelde vragen werden na de pauze beantwoord. Deze vragen gingen over de Inzameling voor het Crisiscomité, de joden, -de zwarte en roode hemden, het boekje over den op stand in de Jordaan, de schulden van Duitschland, de eerlijkheid van Mussert, de corporatieve staat, enz. enz. De spreker kreeg herhaaldelijk applaus bij de beantwoording dezer vragen, waar aan hy zeer veel tijd besteedde. Geslaagd Soistcn-concours. Het Solisten-concouds van de Hille- gomsche Harmonie Kapel ls officieel ge opend door den beschermheer van de ju- bileerende Harmonie, mr D. F. Pont. burgemeester dezer gemeente, met eên toespraak. In de zaal van „Flora" is daarna het concours aangevangen. De jury bestond uit de heeren Adam Marinus, 2e dirigent van de H. O. V. en Jos. de Klerk, beiden uit Haarlem. Aangevangen werd met de solisten in de derde afdeeling. Eerste prijswinnaars wer den: S. Bakker, clarinet Politie Muz. Ver. Hilversum 133 punten. N. Witsen, trompet Hilvers. Orkest Ver. 133 punten. C. Korpershoek, clarinet Valkenburgs Harmonie 142 punten. G. H. Derriks, piston St. Mathias Har monie Warmond 142 punten. Duo's: A. Enthoven, alt saxophone en A. W. v. d. Wal, trombone V.O.O.V. Lisserdijk 130 punten S. Bakker en S. Stallingwerf beiden cla rinet Hilversum 138 punten. Tweede afdeeling solisten: W. G. van Grieken, Warmond, piston 148 punten. Eerste afdeeling solisten: I. K. te Wiel, tuba. Harm. Ver. Winnubst den Helder 160 punten, het maximum aantal, met felici tatie van de Jury. 's Avonds zyn de volgende eerste prijzen toegekend. Derde afdeeling solisten: G. J. van Leeu wen „Wilhelmina" LTmuiden, groote fluit 130 punten. Eerste afdeeling trio's: Crescendo Brus- sum 135 punten. Derde afdeeling solisten: C. Bouman „Sursum" Bloemendaal. tenorhoorn 133 p. Eere-af deeling solisten: R. Voerman „Sursum" Bloemendaal, clarinet 153 pnt. Behalve deze eerste prijzen is nog toe gekend, uit de tweede afdeeling solisten, aan mej. M. Davelaar van Excelsior te Heemstede met bugle een derde prijs voor 100 punten, en aan G. Visser van „Excel sior" te Heemstede met sopraan saxo phone een tweede prijs voor 108 punten. De tweede dag van het concours is om 1 uur aangevangen. De belangstelling in de zaal was toen heel wat grooter dan op den eersten dag. Eerste pryzen zijn toegekend in de derde afdeeling solisten: C. Heemskerk „Cres cendo" Hillegom, met clarinet 136 punten. Dirk Stöver, Utile Dulci Haarlem met piston 134 punten. J. Brens Rott. Lloyd Rotterdam met trompet 141 punten. W. A. Hamburg, Post Harm. Haarlem 131 punten. Derde afdeeling duo's: Duo Crescendo Hillegom met clarinetten 145 punten. Duo Adolf Kolping Lisse met piston en trombone 137 punten. Tweede afdeeling solisten: W. Koning, Postfanfare Haarlem met Es Bas 130 pnt. C. G. Nel, N.Z.H. Haarlem met sopraan saxophone 146 punten.. Tweede afdeeling kwartetten: Kwartet Excelsior Heemstede 130 punten. Idem kwartetten: St. Jeanne d'Arc Noordwij kerhout 132 punten. Eerste afdeeling solisten: N. Houpper- mans Corps den Helder met Es Clarinet 157 punten. L. H. v. d. Holst, Caecilia Voorhout met groote fluit 148 punten. G. Zoet, Caecilia Voorhout met trom bone 150 punten. Eere afdeeling solisten: A. Olsthoorn, Juliana Stompwijk met tuba 144 punten. M. J. Herber N.Z.H. Haarlem met bari ton 146 punten. De voortzetting ln den avond bracht de volgende eerste pryswinners naar voren: Derde afdeeling solisten: W. Dekker, Kunst na Arbeid Bennebroek met bariton 134 punten. Derde afdeeling duo's: Dames Suze de Vries en Bertha Verhoeven met bariton 132 punten. Eerste afdeeling solisten: A. Hogervorst, Crescendo Delft met hobo 132 punten. P. van Bemmel, Crescendo Delft met Es Clarinet 132 punten. A. Jutte, Crescendo Delft met clarinet 140 punten. Eere afdeeling solisten: R. van Seuzen, Crescendo Delft met clarinet 140 punten. J. Carol. N.Z.H. Haarlem met groote fjult 152 punten. Eere afdeeling solisten: L. Sloothaak, Crescendo Bussum met clarinet 160 punten, lof der jury en com pliment voor de begeleiding. G. van Loveren. Crescendo Bussum met clarinet 158 punten. Eere afdeeling duo's: L. Sloothaak en G. van Loveren, Crescendo Bussum met cla rinetten 158 punten. De toehoorders volgden met groote aan dacht het gepresteerde. Er heerschte steeds een groote stilte tijdens het spelen der musici. De voorzitter wekte op, om Zondag a.s. in grooten getale te komen luisteren naar het laatste deel van het concours, dat nu al geslaagd genoemd mag worden! Naar gasprijs-verlaging. B. en W. hebben «hans in behandeling genomen een voorstel der Gascommissle om te geraken tot verlaging der tarieven voor de levering van gas. Er is al eerder sprake van dit plan geweest, maar 'n con cept-voorstel ls eerst nu ln handen van B. en W. Spreekuur voor sociale zaken. Door de ziekte van den heer Vermeer, wethouder voor sociale zaken neemt thans wethouder Klaver steunverleenlng en werkverschaffing waar. Voor deze zaken ls een spreekuur ingesteld: belanghebben den kunnen zich daarvoor vervoegen ln het Raadhuis op Maandag en Vrijdag van 10.30 tot 12 uur. De gezondheidstoestand van den heer Vermeer is al veel verbeterd; wel zal hy zich straks moeten matigen, vooral met het houden van lezihgen. Binnenkort zal het tooneelstuk „Tro- penadel" hier opgevoerd worden ten bate van de plaatselijke vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. Deze vereeniging herdenkt eerstdaags haar 25-jarig bestaan. By de Arbeidsbeurs staan Ingeschre ven: 2 fabrieksarbeiders; 1 boekdrukker; 1 snelpersdrukker; 2 letterzetters; 4 grond werkers; 8 metselaars; 15 opperlieden; 2 mach. houtbewerkers; 22 timmerlieden; 2 loodgieters; 1 stucadoor; 1 schilder; 1 kistenmaker; 4 mandenmakers; 1 vloer legger; 2 electriclens; 1 scheepsmaker; 1 horlogemaker; 1 stoker; 1 monteur; 1 car rosseriebouwer; 1 waschknecht; 4 bakkers; 219 landarbeiders; 16 bloemistarbeiders; 2 boerenarbeiders; 5 tuinarbeiders; 1 plant soenarbeider; 11 jeugd, landarbeiders; 2 handelsreizigers; 3 schippers; 1 halfwas- schipper; 2 chauffeurs; 1 wegwerker; 1 expeditieknecht; 1 dekknecht; 1 verzeke ringsagent; 4 kantoorbedienden; 2 idem ben. de 18 j.; 2 idem vr.; 1 idem boven de 18 j.; 1 winkelbediende; 27 losse arbeiders; 1 controleur. Totaal 382. Aanvragen 3; plaatsingen 2; teruggetrokken 12; ver vallen 5. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus, zoon v. A. v. Beelen en P. de Jong Nicolaas, zoon van N. Guyt en A. de Rooij Aaltje, dochter van P. Oliemans en M v. d. Plas Adriaantje dochter van W. Imthorn en A. Durleux. OndertrouwdD. J. Bakkenes en M. Dub- belaar A. Parel en C. van Dijk. Getrouwd: J. Harteveld en D. Varkevis- ser A. Ouwehand en J. Boersma. Over'éden: Willemtje Plug, oud 59 jaren, echtgen. van KI. van Beelen Cornells Vooijs, oud 81 jaren, wed. van N. van Klaveren. KATWIJK AAN DEN RIJN. Stormschade. De storm van Zondag op Maandag heeft niet alleen aan de te veld staande pro ducten, voornamelijk aan de bloemkool veel schade aangericht doch de bloemen, inzonderheid Dahlia's en Asters zyn hier door bijna waardeloos geworden. Voor de betrokkenen veroorzaakt dit veel schade. De hulsbusjes ten bate van de zending, geplaatst by de leden der Geref. Kerk hebben gedurende het 3e kwartaal 1934 opgebracht de som van f. 173.28. KATWIJK AAN ZEE. STEMMING VOOR ZES NOTABELEN IN DE HERV. KERK. Eén direct gekozen. Gisteravond had ln het Diaconiegebouw de bovengenoemde stemming voor 6 no tabelen plaats, die een kalm verloop had; er werd druk aan deelgenomen. Van half 9 tot by twaalven des nachts hadden de stemopnemers druk werk. Tot op het laatste oogenblik waren velen in de zaal aanwezig. Er werden 349 stembriefjes in geleverd, waarvan 1 ongeldig, zoodat er 348 geldige stemmen zyn uitgebracht. De volstrekte meerderheid was dus 175 stem men. Eén haalde deze slechts; direct ge kozen werd de heer G. Vooys (Geref. Bond) met 177 stemmen. Van degenen, die op de Confesfioneele hjst stonden behaalden de meeste stemmen; G. v. Diggelen 155; P. C. Bloot 144; N. J. van Duyvenbode 141; R. v. d. Plas 139; T. v. d. Plas 111; E. de Jong 101 Van degenen, die op de lijst van den Ger. Bond stonden, behaalden de meeste stem men: J. Durieux 163; P. v. Ryn 153; G. v. d. Wiel 147: A. Spierenburg 112; L. Haasnoot 74. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren: J. Du rieux; G. van Diggelen; P. van Ryn; G. v. d. Wiel: P. C Bloot; N. J. v. Duyvenbode; R. v. d Plas; A. Spierenburg; T. v. d. Plas; E. de Jong. BEDRIJVIGHEID IN DEN HARINGHANDEL. Haringverscheping naar Rusland. Op het Prins Hendrikkanaal heerscht de laatste dagen groote bedrijvigheid, daar ook van onze visschersplaats en hoeveel heid haring aan Rusland verkocht is. Een Russisch controleur is hier aangekomen, die de haring keurt en op de tonnen, die geleverd worden, een Russisch merk plaats Met schepen wordt de haring naar Rot terdam vervoerd, waar deze in een zeeboot overgeladen wordt. Hoewel de pryzen van de haring niet hoog zyn, brengt dit groote bedrijvigheid te weeg; een en ander geeft weer aan vele handen werk. Door den storm ls de glazen deur van de publieke telefooncel bij de muziektent op den Boulevard vernield. By den directeur van de gemeente lijke arbeidsbeurs zyn thans Ingeschreven 406 werkzoekenden n.l. 20 opperlieden, 47 grondwerkers, 29 timmerlieden, 24 met selaars, 5 fabrieksarbeiders, 4 kuipers, 103 losse arbeiders, 58 landarbeiders, 30 vis- schers, 1 autogeen-lasscher, 11 stokers, 6 binnenschippers, 6 varensgezellen, 1 kok, 1 machinist, 4 venters, 7 scheepmakers, 10 schilders, I machinebankwerker, 2 loodgieters, 4 stucadoors, 1 broodbakker, 2 tuinlieden, 1 smid, 1 slager, 1 kisten maker. Beneden 18 jaar; 1 stucadoor, 8 dienstmeisjes, 2 werksters, 10 jongens, 15 meisjes. Bij de werkverschaffing zyn werk zaam 10 mannen. Geplaatst zijn 9 grond werkers, 3 losse arbeiders, 1 smid. By de Chr. Jeugdorganisatie hebben zich aangesloten de Gymnastiekvereenl- ging „Hercules" en de Meisje vereeniging „Wees een zegen". De lezing van ds. Leemans zal niet hedenavond plaats hebben, zooals onder de Kleine Advertenties vermeld, maar Don derdag 18 October. LEIDSCHENDAM. Herdenkingsrede van ds. D. M. Vermet. Tot slot van de herdenking van zyn 25- jarig ambtsjubileum heeft ds. D. M. Ver met in de Ned. Herv. Kerk een gedachte nisrede gehouden. Het kerkgebouw was tot ln de uiterste hoeken bezet. Aanwezig waren o.m. afgevaardigden uit Herwynen, Klaaswaal, Balk en Oosterbierum in welke plaatsen de jubilaris vroeger stond, verder de heer v. Dam, ouderling van de Herv. Kerk te Voorburg en de heer de Gltz, namens het Bybelgenootschap. Na het uitspreken van votum en zegen, werd gezongen Ps. 116, 111, waarna de Jubilaris de 10 geboden en ps. 103 voorlas. Hierna bepaalde spr. zyn gehoor by het tekstwoord uit 1 Samuel 7 vers 12 b en noemde de stem Eben-Haëzer „tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen". Spr. haalde hierop herinneringen naar voren, van vroeger. Hoe hy eigeniyk ln de scheikunde zou studeeren, maar op 20- jarigen leeftyd ondervond welke plaats de Christus ln het persoonlijke leven inneemt. Vooral de ziekte van zyn vader was oor zaak dat hy zich tot hét predlkantenambt geroepen voelde. Herdacht werd zyn arbeid in Herwynen en andere standplaatsen, waarna hy deze gemeente dankte voor zooveel medeleven, hy en de zynen waren er klein onder- gemaakt. Na afloop van den dienst sprak de heer Kuperus als ouderling en wenschte den jubilaris toe, dat God hem nog tal van jaren zou mogen sparen en zijn arbeid met Zyne onmisbaren zegen zou kronen. Daarop zong de gemeente hem ps. 134 3 toe en werd de gelegenheid geboden den jubilaris persoonlijk te feliciteeren. waar van een zeer druk gebruik werd gemaakt. In de Ned. Herv. Kerk Is over Sept. jl gecollecteerd voor de diaconie f. 77.05, voor de kerkvoogdy f. 189.37 en voor het orgelfonds f. 27.50. LISSE. GEMEENTERAAD. De winkelsluitingswet De begrooting 1935 De vluchtheuvels De nieuwe spelling. De gemeenteraad kwam in openbare zit ting byeen. Afwezig met kennisgeving de heeren J. Pijnacker, J. Noorlandt en C. Langeveld (beide laatsten wegens ziekte). Voorzitter: burgemeester van wynbergen. Na het ambtsgebed werden de notulen vastgesteld. Wijziging winkelsluitingswet. In een praeadvies hebben B. en W. hun stand punt uiteengezet. Aangezien zich onder de betrokken winkeliers geen beteekenende meerderheid voor verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag gevormd heeft, stellen B. en W. voor geen verrui ming ln te voeren. Van de Chr. Middenstandsvereeniging alhier was een schrijven ingekomen, waar in sympathie betuigd werd met het stand punt van B. en W. De heer A. H. Schrama vroeg of de bol- lentyd hierop een uitzondering maakt, hetgeen de voorzitter bevestigend beant woordde. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Een verzoek van den heer J. W. Lefeber Sr. om verlaging van den huurprijs van het perceel langs de Esschenlaan, dat tot heden verhuurd werd voor f.550 per jaar, goedgekeurd. De huur zal met 200 wor den verlaagd. Het contract zelf zal echter blijven bestaan. De Raad ging er mede accoord dat de gemeente met de R.K. Armen van de parochie „St. Agatha" een stuk grond langs de Hyacinthenstraat groot 15.50 M2. ruilen voor een stuk grond van 103.55 M2. tegen een verrekenprys van f. 1 per M2. Dit komt aan de Hyacinthenstraat die aangelegd zal worden, ten goede, Eveneens ligt aan de Hyacinthenstraat een stukje grond tusschen het perceel van de fa. Schoove en Stoop en de Hyacinthen straat. Dit stukje is groot 33 M2. en ls door de ligging voor de gemeente waarde loos te noemen. B. en W. stellen voor dit stukje te ver- koopen aan genoemde firma tegen f. 1 per M2„ hetgeen goedgekeurd werd. De eenigen tijd door de firma G. van der Mey's Zonen aangelegde „Von Banning- hausenlaan" en „Van Lyndenlaan" werden door de gemeente overgenomen voor den prijs van f.1. De genoemde lanen voldoen volgens het rapport van den gemeente opzichter aan de gestelde eischen. De heer J. P. Segers vond de bocht aa« het einde van „Von Banninghausenlaan" onpractisch. De burgemeester antwoordde hierop, dat de laan precies volgens het uitbrei dingsplan is aangelegd Zooals wy reeds mededeelden is een nieuwe Legesverordening samengesteld op de heffing en de invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrich tingen van de ambtenaren van den Bur gerlijken Stand ln deze gemeente. De heer Verduyn vond de vergoeding van f. 0.50 voor nasporingen in het bevol kingsregister voor ieder persoon en voor ieder register vrij hoog. Voorts adviseerde spr. om by bouwvergunningen verder te gaan dan f. 15 voor een bouwsom van f. 10.000 en hooger. Na bespreking werd besloten om voor ieder f. 1000 meer dan f. 10.000 f. 1 per 1000 meer te vorderen. Men verwacht dat het totaal der leges heffingen bij de nieuwe verordening zal bedragen f.750, voorheen was dit f.550. De gemeentebegrooting 1935 werd den Raad aangeboden. De begrooting is ter inzage gezonden naar Ged. Staten. Deze hebben volgens de nieuwste voorschriften eerst de begrooting na te zien alvorens zij in Raadszitting behandeld wordt. In hoofdzaak, aldus de burgemeester, beoor- deelen Ged. Staten of de begrooting be hoorlijk sluitend genoemd kan worden. Daarna is voor den Raad gelegenheid om de onderdeelen te behandelen. Verschillende te maken uitgaven die niet voorzien waren, werden zonder bespreking afgehandeld en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat van den Min. van Soc. Zaken bericht was ontvan gen, dat de gemeente voor de steunuitkee- ringen aan werkloozen in de 6e klasse is ingedeeld. Met de uitkeerlng is door B. en W. rekening gehouden, dat de werkloozen aangesloten zijn bij een ziekenfonds. Een uitgave als deze is beslist noodzakelijk te achten, daarom is besloten dat zy, die niet ln een ziekenfonds zyn 50 cent minder steun zullen ontvangen. De heer C. Schrama vroeg of er veel schuld is by de ziekenfondsen wegens ach terstand. De voorzitter zeide, dat dit zeer gering is. De heer Kingma herinnerde er aan, dat ln de vorige vergadering door hem ge vraagd was om betaling der ziekenfonds contributie geheel van gemeentewege óf indeeling in een hoogere klasse. Om nu de niet-aangeslotenen 50 ct. minder steun te geven, achtte hy deze dwang niet de juiste weg. B. en W. vonden het echter redehjk, dat iemand die niet aangesloten ls, het met 50 ct. minder doen kan. De heer J. T. Segers sprak tijdens de rondvraag zyn dankbaarheid uit over de verschyning van het gemeenteverslag 1933. Vroeger geschiedde dit ééns in de 5 jaren, doch hy achtte een verslag van ieder jaar afzonderlyk, van groot belang, óók voor het nageslacht. De heer C. Schrama vroeg of er ook inzake het stempelen door werkloozen een regeling getroffen kan worden dat, als iemand aan kan toonen dat hy in een andere gemeente moet vertoeven (begra fenis, huwelijk, etc.) vrijstelling van stem pelen kan worden gegeven. De burge meester zelde hierin onderzoek toe en acht dit wel aannemelyk. De heer J. P. Segers vroeg of het met toestemming van den burgemeester is ge schied. dat het circus van Bever nog twee avondvoorstellingen heeft gegeven na den Kermisdag, welke spreker toch al liever geheel verdwynen zag. Het spyt hem dat zulks is geschied. Hierdoor ls nog weer veel meer geld uit de gemeente gegaan. De voorzitter zeide hier anders over te denken en merkt op dat hy van oordeel is, dat het voordeel dat de Kermisdag geeft grooter is dan het nadeel. Over het feit dat er geld de gemeente uitgaat moe ten wij niet te enghartig zyn. Tot den heer Segers: „U zult misschien ook wel eens iets gebruiken bulten de gemeente". De voorzitter kon zich echter goed voorstellen dat de heer Segers in zyn plaats de toestemming niet had gegeven. Wij denken daar anders over en deden dit wel. Weth. Warmerdam betoogde nog trotsch te zyn op de harddraverijdag en wees op het beschaafde optreden van het circus. De heer Segers vroeg of, nu wy in het gelukkig bezit (met een vraagteeken) gekomen zyn van een bioscoop, er vol doende aandacht geschonken wordt aan brandgevaar. De voorzitter stelde hem gerust. De gem.-opzichter ls hiervoor naar Amster dam geweest; er zullen maatregelen wor den genomen, waardoor wij naar onze meening verantwoord zyn. Een cabine zal de veiligheid reeds zeer bevorderen. Ook werd gewezen op de onverantwoordelyke nood-ültgang op de bovenzaal van „De Witte Zwaan". De heer Segers vond de vluchtheuvels vreeselijk gevaarlijk en de verlichting on voldoende. De reizigers durven niet eens op de vluchtheuvels te blijven staan. De voorzitter zeide, dat in een verga dering van burgemeesters uit de Bloem bollenstreek reeds over dit punt is gespro ken. Burgemeester Pont zal zich in ver binding stellen met den heer Burgersdyk van de N.Z.H.T.M. De heer Segers verzocht bij politie verordening ontheffing van de verlichting van auto's die onder een lantaarn ge plaatst zyn. Dat heeft niet het minste nut. De voorzitter zeide overweging toe. Er werd ter sprake gebracht welke spel ling nu zal worden gebezigd. Voorloopig nog de oude spelling, aldus de voorzitter. De heer Segers zeide, dat op enkele scholen ln de U. L. O. klassen reeds de nieuwe spelling wordt gebruikt. De heer Verduyn zou het wenschelijk achten voor de geheele gemeente een uni forme regeling te treffen en stelt samen- spreking voor met de diverse scholen. De heer Kingma vroeg wie op het oude sportterrein „bevoegd" en „onbevoegd" is, aangezien er een bordje staat. De heer Warmerdam zeide. dat dit bordje niet op zijn plaats staat. Een 2/3 gedeelte van dit terrein is algemeene speelplaats, terwijl het actueele gedeelte van een sportclub is toegezegd. Het bordje zal verplaatst wor den. De heer A. H. Schrama vroeg nog be snoeiingen van de heg in de Nieuwstraat, waaraan aandacht zal worden geschon ken. Hierna volgde sluiting. Met automaat en al er van door.... Bij de politie werd aangifte gedaan door den banketbakker Th. Fr. alhier, dat een aan zyn huis bevestigde automaat met den geheele inhoud en een bedrag van plm. f 8 is medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. 88

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11