De illuminatie van ons gebouw. 758,e Jaargang MAANDAG 15 OCTOBER 1934 No. 22873 ONZE LICHTWEEK- PRIJSVRAAG. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. 1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van l brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.13 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.19 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. Wij herinneren eraan, dat de inzendingen op onze Lichtweek-prijsvraag UITERLIJK DONDERDAG A.S. des middags om 12 uur ln ons bezit moeten zijn. Oplossingen, welke ons later bereiken, worden onherroepelijk ter zijde gelegd. Teneinde tegemoet te komen aan den wensch van eenige amateur-fotografen, die ons verlicht kantoorgebouw bij voorkeur bij het invallen der schemering wilden fotografeeren, hebben wij besloten de ver lichting morgen- en Woensdagavond REEDS OM HALFZES TE ONTSTEKEN. Hedenavond gaan de lampen om half zeven aan. Nog drie avonden is er dus tot halfelf gelegenheid een opname te maken. DE DIRECTIE. DE WINKELWEEK. Morgenavond te 8 uur zal „Werkmans Wilskracht" wederom een marsch door de ttad maken langs den volgenden weg: Heerenstr. (hoek 3 Octoberstr.Zoeter- woudsche Singel, Korevaarstr., Gangetje, Botermarkt, Vischmarkt, Maarsmansteeg, Breestr., K. Rapenburg, Prinsessekade, Haarlemmerstr., Hooigracht, N. Rijn, Hoog straat, Donkersteeg Haarlemmerstr., Prin sessekade, K. Rapenburg, Breestr., Hooge woerd, Watersteeg, Hooigracht, Haarlem merstr., Turfmarkt (E.) Van verschillende zijden klaagt men er over, dat gisteravond de Lichtweek blijk-" baar onderbroken was, er brandden al thans maar enkele lichtreclames. Alhoe wel wij ons de teleurstelling kunnen in denken van degenen, die van buiten de stad waren gekomen om de verlichting in oogenschouw te nemen, moeten wij toch opmerken, dat de houders van lichtrecla mes zelf te beslissen hebben of zij hun verlichting al dan niet zullen ontsteken. Het gaat dus heel moeilijk om van te vo ren bekend te maken, dat de verlichting niet zal branden, want iedereen is daarin geheel vrij. Er waren trouwens eenige za- kenmenschen, die de verlichting wel ont stoken hadden; ook ons gebouw was ge ïllumineerd. 12'/> JAAR SECRETARIS DER K. v. K. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer mr. dr. P. G. Knlbbe vandaag voor 12'/i jaar het ambt van secretaris der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland aanvaardde, is hij hedenmorgen ln het bureau der Kamer aan den Sta tionsweg toegesproken door den voorzit ter. den heer D. ten Cate Brouwer, die hem lu hartelijke bewoordingen gelukwenschte en den jubilaris bloemen aanbood. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ter voorziening ln de vacature ontstaan door het vertrek van ds. Bonga is thans beroepen ds. F. ten Cate te Sappemeer. WONINGBOUWVER. „DE EENDRACHT". Een complex van 60 eensgezins-woningen in gebruik genomen. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van bovengenoemde vereeniglng in 1932 werd het plan opgevat om uitvoering te geven aan het achtste bouwplan, om vattende 60 eensgezinswoningen en gepro jecteerd op een terrein, begrensd door de Ambon-, Drift-, Atjeh- en Sumatrastraat. De architect, de heer M. Vrijenhoek uit Den Haag ontwierp het plan en toen overeenstemming was verkregen met de verschillende overheidsinstanties, kwam de bouw op vlotte wijze tot stand. Op 6 December van het vorige jaar werd den aannemer, het Civ. Ing. Aannemers bedrijf v.h. firma Gebrs. van Crey te Ros malen opdracht verstrekt tot den bouw en ondanks het feit, dat de werkzaamheden door een vorstperiode van 4 a 5 weken ge stagneerd werden, kon juist een week voor den daartoe gestelden termijn, n.l. op 29 September j.l. het werk in zijn geheel wor- den opgeleverd. In tegenwoordigheid van bestuur en I commissarissen van ..De Eendracht", den i architect, den heer Vrijenhoek, de heeren I Kiers en Libot, resp. directeur en ambte naar van het Bouw- en Woningtoezicht en afgevaardigden van zusterverenigingen heeft Zaterdagmiddag de officieele inge bruikneming plaats gevonden. Nadat de voorzitter, de heer J. Poeliejoe de gasten had verwelkomd, begaf het ge zelschap zich naar het perceel Ambon- straat nr. 14, waar ln den gevel een gedenksteen ls aangebracht. Alvorens deze te onthullen gaf de archi tect, de heer M. Vrijenhoek een korte technische uiteenzetting, waarbij hij aller eerst zijn vreugde erover uitsprak, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden dit complex arbeiderswoningen in gebruik kan worden gesteld. Het -geheele complex, aldus spr„ bestaat uit 7 woningblokken, bevattende 60 één gezinswoningen. In verband met de uiteenloopende sa menstelling van het gezin der toekomstige bewoners, zijn de woningen verschillend van grootte ontworpen. Echter bevatten alle woningtypen op den beganengrond. behalve een woonkamer van 15 M2. een kleine kamer benevens de keuken; op de verdieping zijn 3 slaapkamers ontworpen, terwijl de ruimte onder de kap op doel matige wijze tot bergruimte is ingericht. Voor het bergen van fietsen en brand stoffen is ten behoeve van iedere woning een bouten schuurtje gebouwd. In de woonkamer is het raamkozijn voorzien van een breede vensterbank van geel ver glaasde tegels. De schoorsteenmantel is van gekristalliseerde tegels met marmeren dekblad gemaakt. Ter hoogte van de deuren is in de be nedenkamers een rondgaande schilderijen- lijst getimmerd, waardoor de wandhoogte op een aangename wijze wordt onderver deeld in een gestucadoord fries en een be hangen wand. Het schilderwerk is. naar -gelang van de teekenis van het vertrek, in frissche glan zende kleuren uitgevoerd. Alle woningen zijn aan de achterzijde door middel van gemeenschappelijke bree de tuinpaden te bereiken. De achtertuinen hebben een gemiddelde diepte van 13 M. en zijn onderling gescheiden door liguster hagen. Aangezien gebroken is met het systeem van uitgebouwde keukens, kan het zonlicht overal onbelemmerd toetreden. Het aanwezige speelterrein van het Oos terkwartier, hetwelk midden in een der bouwblokken, door de gemeente indertijd is aangelegd, stelde aan de te maken be bouwing bijzondere eischen zoowel van practischen- als aesthetischen aard. Een vijftal woningblokken met de door de ge meente reeds vroeger gebouwde Bewaar school op één der straathoeken, omsluiten het speelterrein op doeltreffende wijze. Door het tuinpad romdom het speelterrein aan te leggen en door de aangebrachte beplanting met klimplanten, ls het speel terrein in een rustig afgesloten omgeving komen te liggen, terwijl anderzijds de be woning geen nadeelen behoeft te onder vinden van de luidruchtige jeugd. Overeenkomstig de gestelde eischen om trent de verhouding van de straatbreedte tot gevelhoogte is de goot- en nokhoogte van de woningblokken verschillend. Dit is echter op een zoodanige wijze ln de vorm geving van de beëindiging der woning blokken opgelost, dat het geheel een even wichtig en harmonisch beeld heeft ver kregen. Waar achtertuinen van hoekper- ceelen aan de straat grenzen is ter wille van den inkijk, om redenen van practi schen aard en niet het minst uit archi tectonische overwegingen, aan de afwer king der zij- en achtergevels veel zorg besteed. Eenzelfde maatstaf van vorm geving en afwerking is in acht genomen ten aanzien van de achtergevels, welke van het speelterrein uit, alle zichtbaar zijn. Alle gevels der verschillende woningblok ken zijn van gelijke materialen gemetseld. De gevelsteen ls van miskleurig zwavelgeel Waalhardgrauw; de pannen zijn roode verbeterde Hollandsche pannen. Het dagelljksch toezicht op den bouw is uitgeoefend door de opzichters C Mln- nis en J. v' d. Mark. De aannemingssom heeft f. 144.001.96 be dragen hetgeen neer komt op een bouwsom van f. 2400 per woning. De gemiddelde inhoud bedraagt 247 kubieke meter of een bouwprijs van f. 8.40 per kub. M. In het bijzonder dankte spr. het Bouw en Woningtoezicht voor de vlotte samen werking, waarna hij overging tot de ont hulling van den gevelsteen. Deze is uitge voerd in gele zandsteen en draagt het opschrift „19121932. De Eendracht. Ter herdenking van het 20-jarig bestaan". Achter den gevelsteen is een looden koker ingemetseld, inhoudende een op perka ment gestelde oorkonde, welke het stich- tingsbesluit bevat en onderteekend is door alle bestuursleden en commissarissen. De heer Poeliejoe dankté den heer Vrijenhoek voor zijn uiteenzetting en deelde mede, dat het bestuur de voorbe reiding van het negende bouwplan weldra ter hand zal nemen. Nadat thee was geserveerd, werden de woningen bezichtigd, welke reeds alle door de bewoners betrokken zijn en zoowel in- als uitwendig een keurigen indruk maken. „De Eendracht" mag met gerechtvaar digden trots wijzen op haar jongste uit breiding, welke zij heeft gegeven aan de goede zaak der volkshuisvesting. COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG. DE STORM. Gisteren tegen den avond stak de wind, welke den geheelen dag uit het Zuidwesten geblazen had, met grootere kraoht op en wakkerde allengs aan tot een flinken storm, die een krachtigen en succesrijken aanval deed op de herfstgetinte boombla deren en ze in groote menigte afrukte en door de lucht meevoerde. Geheele takken werden afgerukt; ettelijke dakpannen mee genomen en op den grond verblijzeld. Af en toe priemde een felle regenbui omlaag en sloeg de weinig talrijke wandelaars onbarmhartig in het gezicht. Kortom ge zegd: het was noodweer en wie niet per sé naar buiten moest, bleef gezelig bij de warme kachel, gooide nog een extra sefhepje kolen op het vuur en controleerde of de deuren en ramen „geen kwaad konden" Menigeen en vooral zij, die verwanten op zee hebben! ging met een ongerust hart den nacht tegemoet, maar gelukkig bereikten ons bot heden geen onheilspel lende berichten. Hier ter stede bleef de schade beperkt tob een enkelen schoorsbeen, vele dakpannen en een gedeelte van een schutting aan de Aloëlaan, die den winddruk niet kon weer- i staan. Het is dus hier nogal meegevallen! onVJa£rdaS ®ePIaatste foto van ons verlicht kantoorgebouw is een verkeerd 9 alhj?^erzelld geraakt. Die foto w as n.l. van den heer H. Sterk, Nieuwsteeg terwijl bovenstaande foto werd ingezonden door den heer A. Chrispijn, or. Aagtenstraat 32. Beiden komt dus een premie van f. 2.50 toe. DE LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Het seizoen 19341935 van de Leidsche Kunstvereeniging, dat thans is aangevan gen met een tentoonstelling in de Laken hal van het nagelaten werk van den jong gestorven schilder Hans van Mastenbroek, zal in November worden voortgezet met een tentoonstelling van twee kunstenaars, die een groot deel van het jaar in Katwijk werken, n,l. mej. Broeksmit en Johan Windhorst. Daarna zal een tentoonstelling volgen, eind December en begin Januari, van den Vlaamschen schilder en teekenaar Valen- tijn Edgar van Uytvanck, die vooral door zijn groote geteekende portretten van tal van bekende kunstenaars bekendheid ver wierf. Die tentoonstelling zal worden gevolgd door een zeer merkwaardige van werk van Adriaan Lubbers, den Hollandschen schil der, die de schoonheid van de skyscraper- steden als New-York en Chicago ontdekte Zijn werk wordt zoowel in de Ver. Staten als in Frankrijk en Nederland zeer ge waardeerd. Het seizoen zal worden besloten met een belangrijke tentoonstelling van Leo Gestel's oeuvre, den ook in het buitenland zoo bewonderden schilder. In organisatorisch verband samengesteld. Reeds 3 jaren bestaat hier ter plaatse een comité, dat zich tot taak heeft gesteld in de wintermaanden aan de Christelijke werkloozen eenige ontspanning en ontwik keling te verschaffen. Het comité bestond uit personen van verschillende richting; echter waren zij niet krachtens eenige kerkeraad of organi satie aangewezen. Op voorstel van het Provinciaal Comité voor Werkloozenzorg, gevestigd te Rotter dam, is aan het plaatselijk comité een meer organisatorische samenstelling gege ven. Daartoe uit-genoodigd, hebben de navol gende Kerkeraden en organisaties verte genwoordigers aangewezen, n.l.: De kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente; idem van de Gereformeerde Kerk; idem van de Luthersche Gemeente; De Christelijke besturenbond; Patrimonium; Christelijke Nat. Werkmansbond; De Chr. Hist. Unie; De Anti-Rev. Partij; De Chris telijke Vrouwenbond; De Hervormde Jon geren groep; De Gereformeerde Jeugdcen- trale. Op 27 September j.l. heeft de officieele oprichting plaats gehad en werd een alge meen bestuur aangewezen, bestaande uit de navolgende personen: Dr. Riemens, Ds. Thomas, J. A. v d. Reijden, D. Parmentier, H. v. Cittert, Mevr. Werner, J. Slegtenhorst P. de Koning Jr., G. v. Polanen, Ph. J. de Leeuw en een vertegenwoordiger van de Luthersche Gemeente. Het dagelljksch bestuur is samengesteld als volgt: J. Slegtenhorst, voorzitter; D. Parmentier, 2e voorz.; Ph. J. de Leeuw, secretaris; J. A. v. d. Reijden, penning meester; Mevr. Werner, alg. adjunct. Voor de werkzaamheden der jeugdige werkloozen is de navolgende commissie samengesteld: H. van Cittert, voorzitter, P de Koning Jr., J. Zandee, G. v. Polanen, Mej. Blangé, B. Burger. Waar het oude comité steeds de belang stelling heeft ondervonden, welke het voor hare werkzaamheden noodig had, zoo wordt vertrouwd, dat het in zijn nieuwe samen stelling. op dezelfde medewerking mag rekenen. De nood onder de werklooze collega's ls groot. Laat dit onze offervaardigheid mo gen prikkelen. GEM. REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. Nieuwe desinfector in gebruik genomen. Zaterdagmiddag heeft een groot aantal doctoren uit Leiden en omstreken een be zoek gebracht aan den gemeentelijken reinigings- en ontsmettiffgsdienst in de Noorderstraat alhier, zulks ter bezichti ging van den in gebruik genomen desinfector. Het gezelschap, waaronder de directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst, dr. M. D. Horst en de directeur van het Academisch Ziekenhuis dr. H. H. Maas zich bevonden, werd ont vangen door den heer J. H. de Jong, den directeur van den gemeentelijken reini gingsdienst. De heer De Jong hield een korte rede waarin hij allereerst herinnerde aan de oude ontsmettingsinrichting aan de Lange Vrouwenkerksteeg en aan de reeds ln 1916 aan den Raad gedane voorstellen tot het bouwen van een nieuwe inrichting; inplaats daarvan verschafte het Rijk de gemeente een oud stoom-ontsmettings- oventje, dat van 1923 tot Mei j.l. dienst deed. De voormalige paardenstal op het terrein aan de Noorderstraat werd door de invoering der autotractie beschikbaar en door de goede zorgen van het Bureau Gemeentewerken is dit gebouwtje tot een doelmatige desinfecteer-inrichting ver bouwd. De twee af deelingen van het gebouwtje de z.g. besmette en de reine zijde zijn door een badkamer voor het personeel gescheiden, terwijl de installatie zelf be staat uit een dubbelwandige oven met centrale deursluiting. De benoodigde stoom wordt geleverd door een met gas gestookt keteltje, een vaeuumpomp zorgt voor het luchtledig maken alvorens de formaline wordt Ingevoerd. Deze wijze van ontsmet ten berust op het principe van prof. Rübner en sedert de Ingebruikneming der inrichting op 17 April j 1. heeft de instal latie op afdoende wijze gewerkt zonder eenige schade aan lijf- of beddegoed. Hierna nam het gezelschap de door de N.V. Machinefabriek Reineveld te Delft gé- plaatste installatie ln oogenschopw, waar bij niet alleen de eenvoudige en practische oven aller belangstelling had, maar tevens met groote interesse kennis geno men werd van de wijze van werken, welke gedemonstreerd werd. VERBANDLEER VOOR SPOORWEG PERSONEEL. Door de Ned. Spoorwegen wordt op het station alhier een cursus in de verbandleer en Eerste Hulp bij Spoorwegongelukken en andere ongevallen (aanraking electrische bovenleiding i gegeven Al het spoorweg personeel zal de cursussen, die zoowel theo- retisoh als practisch gegeven worden, bij wonen. Na afloop van iederen cursus wordt examen afgenomen Ieder, die met goed gevolg dit examen aflegt, ontvangt een ge tuigschrift. BINNENLAND. De Leidsche begrooting voor 1935 bijkans sluitend zonder verzwaring van lasten. 3e Blad). Dr. Posthuma over de betalingsmoeilijk heden met Duitschiand. (3e Blad). Mutaties bij de landmacht. (Binnenland, 3e Blad). Nieuw hoofdkwartier der Padvinders door H.K.H. Prinses Juliana geopend. (Binnen land, 3e Blad). Geen omzetbelasting op bladriet. (Land en Tuinbouw, 3e Blad). De gevolgen van het onweer; de bliksem ingeslagen in de torens te Alkmaar en Noord-Scharwoude. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Overleden is de vToegere Fransche pre sident en oud-premier Raymond Poincaré (le Blad). De uitvaart van Barthou. (3e Blad). Het stoffelijk overschot van koning Alexander in zijn vaderland teruggekeerd. (3e Blad). De reorganisatie der Fransche regeering. Laval aan buitenl. zaken. (3e Blad). Voortzetting van het onderzoek in het moordcomplot van Marseille. (3e Blad). LIEFDADIGHEIDSTOURNEE LEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Met betrekking tot bovengenoemde tour- née vernemen wij, dat het bestuur van het L.S.T. zich eenigen tijd geleden in verbin ding heeft gesteld met het Leidsche Crisis- Comité en de mogelijkheid heeft geopperd van een uitvoering in den plaatselijken Schouwburg. De leiding van het Crisis-comité achtte het daaraan verbonden finantieel risisco evenwel niet aanvaardbaar en heeft het aanbod onder dank voor de goede bedoe ling van de hand gewezen. Na deze toelichting, welke ons van de zijde van het Crisis-comité bereikte, ne men wij ons verwijt aan het bestuur van het L.S.T. gaarne terug. o TOONEELVEREEN „DOOR OEFENING BETER." Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniglng haar eerste uitvoering in dit sei zoen in de zaal van Café-Rest „Zomer- lust" Te kwart over achten opende de voor zitter met een hartelijk welkom den avond Hij wees er op dat de zaal reeds bijna ge heel bezet was, wat groote voldoening schenkt. Warm beval hij de tombola aan, welke gehouden werd om ontspannings avonden aan de werkloozen te kunnen aanbieden, en hij dankte de winkeliers en fabrikanten voor het beschikbaar stellen van prijzen. Direct daarop werd een aanvang ge maakt met de opvoering van het tooneel- spel in drie bedrijven „Hun kind", dat aan de spelers zware plichten oplegde, waar aan allen zich echter goed kweten. De rol len, ook de bijrollen, werden goed vertolkt. Na de pauze werd nog „Een huldebetoo- ging" opgevoerd welke danig insloeg. Rest ons nog te vermelden, dat „The Roto Co lour Players" op de bekende wijze hun nummers ten beste gaven, en dat een ge zellig bal onder leiding van E Castelein het einde van den goed geslaagden avond bracht. o DE OVERWEG WAS DE SCHULDIGE! Bij aankomst van trein. No. 1020. welke hedenmorgen om even 8 uur uit Den Haag aan het station alhier arriveerde, bleek, dat van een der rijtuigen een as was warm geloopen, zoodat het rijtuig uit den trein moest worden verwijderd. Uit den aard der zaak ging hiermede eenigen tijd gemoeid, gedurende welke de boomen van den overweg voor het gewone verkeer gesloten bleven. Als gevolg daarvan bereikten heel wat zakenmenschen en scholieren vanmorgen te laat hun kantoor-, winkel- of school gebouw. De betreffende patroons en on derwijzers weten nu meteen, wat de oor zaak daarvan was. In den naoht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 1 uur is een personenauto, bestuurd door den 43-iarigen T. C. v. d. S. en waarin mede gezeten waren de 24-jarige W. R. alhier en de 35-jarige C. H. uit Rijnsburg, tengevolge van slippen in volle vaart tegen een boom op den Rijnsbur- gerweg gereden, waardoor de boom af knapte en de auto kantelde. De bestuurder kreeg lichte verwondingen in het gelaat en m.est zich door den E. H. D. in het Academisch Ziekenhuis laten verbinden; de overige inzittenden kregen geen letsel. De zwaar beschadigde auto is door een kraanwagen weggesleept.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1